DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israëlisch-Syrische gevechten - Bombardement op Nijldelta Thant roept V.N.-familie bijeen inzake hulpverlening aan Biafra GROTE KLEDINGVERKOOP Dodenlijst van zwaarste treinramp in Argentinië nog steeds niet definitief Opstand in jongensinternaat te Maastricht Drietal kinderen richtten ravage aan in melkfabriek Kardinaal Alfrink bezoekt Suriname Vervolging wegens spionage in Italië in Amsterdam gepakt Protest van Israël bij Veiligheidsraad Britse filosoof Bertrand Russell overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 felmiari 1970 ]26ste jaargang Nr. 20346 WAARIN OPGENOMEN RFDAKNE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,70; per jaar Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) t7 7 7. uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief In dit nummer: V €1° CVItl i* lV(ltCVSCll(i VSOlSlVlCtCJl Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij 4 B.T.W. I v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Strijd in liet Middrii-Ooslen DAMASCUS/TEL AVIV, 2-2. In de heuvels van Golan aan de Syrisch- Israëlische grens heeft maandagoch tend vier uur lang een slag gewoed, waarbü aan beide zyden gebruik werd gemaakt van artillerie, tanks en de luchtmacht. Volgens Syrische mededelingen zyn vier Israëlische vliegtuigen neergeschoten en drie tanks vernietigd. Uit Israëlische be richten blykt dat zeker twee Syri sche tanks zyn vernietigd. Dertig Israëlische vliegtuigen be schoten en bombardeerden de Syri sche artilleriestellingen en tanks. Het was de derde achtereenvolgende dag dat zware strijd plaats had in de heuvels van Golan die sedert de ju- ni-oorlog van 1967 door de Israëliërs zijn bezet. De Syriërs geven het ver lies van één tank en een gepantserd personeelsvoertuig toe. waarbij een officier de dood vond en drie man schappen gewond raakten. Ongeveer tegelijkertijd maandag morgen vielen Israëlische vliegtui gen twee Egyptische kampementen in de delta van de Nijl aan. Het ene, Baltim ligt in de noordelijke sector, ongeveer 120 km ten westen van Port Said, het andere, Mankabad genaamd ligt in de vallei va nde Nijl, acht ki lometer ten westen van Asayoet. Alle toestellen keerden veilig op hun ba ses terug. Het was de zevende maal in minder dan een maand tijd dat de Israëlische luchtmacht diep in Egyptisch gebied doordrong. Bij vo rige aanvallen werd de omgeving van Kairo bestookt. Bovendien zijn, volgens Damascus, nog twee Israëlische halfrups voer tuigen en twee artilleriebatterijen vernietigd en 25 Israëlische soldaten gedood of gewond. Later zei een leger woord voerder in Tel Aviv dat een Israëlisch vliegtuig maandagmiddag door Syrisch lucht afweergeschut is neergeschoten. De piloot is er uit gesprongen en is op Syrisch gebied neergekomen. Tijdens de gevechten zijn twee Syrische tanks getroffen. Israëlische piloten meldden dat zij artilleriebatterijen hebben zien ontploffen in het gebied van Hafid in de Golan-hoogvlakte. NEW YORK, 2-2. Secretaris-ge neraal Oe Thant heeft de hoofden van alle byzondcrc organisaties van de Verenigde Naties uitgenodigd voor een donderdag plaatsvindend beraad over de intensivering van de hulp voor Nigeria. Men zal praten over coördinatie van de V.N.-hulpacties voor dit land. Een van de belangrijkste zaken, die de vergadering krijgt voorgelegd, is een rapport van de Unicef-directeur Henry Labuisse, die zaterdag van een reis door de voormalige oorlogs gebieden van Nigeria in New York terugkeerde. BONN. De leider van de afdeling Afrika van het Westduitse ministe rie van buitenlandse zaken, Harald graaf von Posadowsky-Wchner, heeft maandag verklaard, dat hij tij dens een bezoek aan Nigeria geen tekenen van volksmoord heeft waar genomen. Honderdduizenden Ibo's zijn in korte tijd naar hun voorma lige woongebieden teruggekeerd. Er hebben zich geen moordpartijen voorgedaan, aldus de Duitse diplo maat, die elf dagen in Nigeria is ge weest. Meisje stak zich in brand LONDEN, 3-2. Een Frans meisje van 20 jaar heeft zich maandag in een park in Londen in brand gesto ken. Haar toestand is kritiek. BEKENDMAKING J in het Verenigingsgebouw, Het Vrye 2 te Zierikzee, vangt aan op DONDERDAG 5 FEBRUARI, van 's middags 4.00 tot 's avonds 9.00 uur. Dus NIET op vrijdagavond, zoals in de folder staat aangegeven. N .V. LANDGRAAF BUENOS AIRES. 2-2. De zwaarste treinramp die zich in de geschiede nis van Argentinië heeft voorgedaan kan nu, een dag later, nog steeds niet worden gereconstrueerd. Met name de berichten over het aantal doden en gewonden lopen sterk uiteen. Sprak men aanvankelyk over onge veer 200 doden, later nam men aan dat het totale aantal wel boven de 300 zou stijgen. Het laatste bericht evenwel, af komstig van het hoofd van de dienst buitenlandse betrekkingen van de Argentijnse Spoorwegen, spreekt van ongeveer 105 doden en 140 gewon den, hoewel hij er aan toevoegt dat het nog slechts voorlopige cijfers be treft omdat het tot nog toe onmoge lijk is geweest van de bijna twintig ziekenhuizen en privé-klinieken die bij de reddingswerkzaamheden zijn ingeschakeld exacte gegevens te ver krijgen. Druk baanvak Duidelijk is wel dat het ongeluk zich heeft voorgedaan op een van de drukste baanvakken van Argentinië, gelegen tussen de plaatsen Pacheco en Benavidez, op ongeveer 36 kilo meter ten noordwesten van de hoofdstad Buenos Aires. De red dingswerkzaamheden kwamen slechts aarzelend op gang omdat men aanvankelijk de indruk had dat het een lichte botsing betrof. Later, toen men de ware omvang leerde kennen, werden in allerijl diverse instanties ingeschakeld, waarbij onder meer ook veel helikopters werden gechar terd omdat de plaats van het onge luk zich in een moerassig, moeilijk Een woordvoerder in Cairo zei dat by de aanval op het gebied van Menkabad zeven burgers en drie mi litairen zijn gewond. Waarnemers zeggen dat het duidelgk is dat Israël met zyn luchtaanvallen Egypte in alle streken van het land en ten slotte daardoor Egypte wil nopen een eind te maken aan de uitput tingsslag en terug te keren naar een bestand. Bij inbraak in woning voor één Ion antieke sieraden buitgemaakt AMSTERDAM, 2-2. Bij een in- braak in de woning van de familie H. P. K. Keijzer in de Haringvliet- straat in Amsterdam-Zuid is een koffertje met antieke en andere sie raden ter waarde van circa 100.000 gulden gestolen. Onder de kostbaar heden bevonden zich vijf antieke scarabeeën - waarvan er drie in een gouden armband en twee in gouden ringen waren gevat - en met bril janten bezette broches, oorbellen en ringen. Voorts maakten de inbrekers ruim 3.000 gulden in contanten en een koffer met onder andere dollar cheques en buitenlands geld ten be drage van circa 15.000 gulden buit. De heer Keijzer, die directeur van een tapijtfabriek is, heeft inmiddels een beloning van vijfduizend gulden uitgeloofd voor inlichtingen die lei den tot opsporing van de sieraden. MAASTRICHT, 2-2. In dc nacht van zondag op maandag is in het jongensinternaat „Huize in den Nieuwenhof" in Maastricht een op roer uitgebroken onder een groot aantal jongens, die het niet eens wa ren met het beleid van het bestuur. DEN HAAG, 2-2. Drie Haagse kin deren, de broertjes Leo (9) en Theo (7) en Ihun zusje Johanna (5) hebben in een melkfabriek aan de Markt straat in Den Haag een ravage aan gericht door achter het stuur te krui pen van acht vrachtwagens in de fa briekshal en de auto's - op de start motor - te laten lopen. Van de acht wagens reden er ze ven vooruit, toen de kinderen aan de contactsleutels begonnen te mor relen. Bij de achtste wagen stond de versnellingshandle in de stand ach teruit. Deze wagën reed tegen een stellage lege melkflessen op, die daardoor met donderend geraas dooi de ruiten van het ketelhuis ging. De kinderen hebben in de' fabriekshal en het aangrenzende kantoor voorts met pakjes vla gegooid. De schade die zij in de fabriek hebben aange richt, bedraagt enkele duizenden guldens. PARAMARIBO, 2-2. Over enkele dagen zullen verscheidene hoge ker kelijke autoriteiten naar Suriname reizen om op 8 februari de wijding van mgr. A. Zichem tot bisschop bij te wonen. Onder hen bevindt zich kardinaal Alfrink, die het Neder lands episcopaat zal vertegenwoor digen. Het is zijn eerste bezoek als kardinaal aan Suriname. De opstand, waarbij bedden en ruiten werden vernield, was voor de leiding van het internaat aanleiding de politie te alarmeren. Twaalf jon gens in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar werden overgebracht naar het poitiebureau, waar proces verbaal wegens vernieling werd op gemaakt. Nadat zij gekalmeerd wa ren, zijn zij weer naar het internaat teruggebracht. De directeur van hel internaat, was niet bereid commen taar'op het ëgbeuren te geven. In het internaat wenen voogdijkinderen en kinderen, die daar door de politie rechter zijn geplaatst. Meer „zakgeld" voor groep van bejaarden DEN HAAG, 2-2. Een aantal van die bejaarden, die met een uitkering op grond van de algemene bijstands wet in bejaardenoorden wonen, krijgt met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar meer zakgeld. In een nieuwe regeling voor deze uitkeringen, tot stand gekomen in samenwerking tussen de ministeries van C.R.M. en van sociale zaken en volksgezondheid, worden de ver schillen opgeheven die in vele ge meenten voor dit zakgeld - aange duid met „persoonlijke uitgaven" - tot nu toe hebben gegolden. Ontsnapte gevangene toegankelijk gebied bevindt. 40 dok toren weiden extra opgeroepen om op de plaats van de ramp eerste hulp te verlenen. Eisen van docenten pedagogische academies NIJMEGEN. 2-2. Tijdens een maandag in Nijmegen gehouden congres van de kath. vereniging van docenten aan pedagogische acade mies is uitgesproken dat tot het voe ren van acties zal \yorden overge gaan. als de regering niet de eisen inwilligt die de flrie docentenorga nisaties onlangs hebben gesteld. NEW YORK, 2-2. Israël heeft maandag bij de Veiligheidsraad dei- Verenigde Naties geprotesteerd te gen „de verheviging van de agressie van Syrië tegen Israël". In een blief aan de voorzitter van de raad schrijft de Israëlische V.N.-ambassadeur Yo- sef Tekoah, dat Syrië een „actieve en centrale rol speelt in de strijd die door terreurorganisaties vanuit Sy rië en andere Arabische landen tegen Israël wordt gevoerd". Volgens Te koah hebben zich in januari meer dan zestig gewapende overvallen door Syrische strijdkrachten tegen Israëlisch grondgebied voorgedaan en hebben deze aanvallen zich in fe bruari voortgezet. ROME, 2-2. De substituut officier van justitie heeft bepaald dat twee zakenlieden en twee ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken terecht zullen moeten staan in ver band met hun aandeel in een in 1968 ontdekt spionagekomplot waarby de gegevens over het Italiaanse radar- net voor leger en vloot aan de Sow- jet-Unie waren verstrekt. De vier voornaamste betrokkenen zijn Lucio Quarantelli, een 45-jarige directeur van verscheidene particu- Toenemend geweld in Venlo VENLO, 2-2. In Venlo blijkt het aantal gewelddaden verleden jaar ernstig te zijn gestegen vergeleken met 1968. Het aantal „misdrijven te gen het leven" (waaronder poging tot doodslag wordt verstaan) steeg van 2 in 1968 tot 7 in 1969 (dit is 300 pet.), de mishandelingen stegen met 47 procent van 101 tot 149 en de vernielingen van 75 tot 136 (81 pro cent). Het totaal aantal misdrijven steeg in Venlo overigens slechts met 5 procent van 1700 tot 1735. Dit blijkt uit het voorlopig jaaroverzicht van de gemeentepolitie. Man redt kind uit brandend huis BREDA. 2-2. Een Spanjaard heefl maandagmiddag in Breda een acht maanden oud meisje uit de vlammen gered, toen het huis van de ouders van het kind binnen enkele minu ten in lichter laaie stond. De man woont in de buurt van het uitge brande huis. Hij zag de vlammen en bedacht zich geen ogenblik. Via een ladder klom hij achterlangs naar de eerste verdieping. Daar kon hij de baby nog net op tijd pakken. Bij zijn terugtocht viel hij met het kind van de ladder. De baby is met lichte brandwonden opgenomen in een zie kenhuis. liere maatschappijen, Algredo Cate na (45) procuratiehouder van een handelsbedrijf dat elektronische ap paratuur in voert uit. de Verenigde Staten, Ardens Polastri, hoofdka merbewaarder bij het directoraal- generaal van de afdeling econmische zaken van het ministerie van buiten landse zaken en Aurelio Pasquali hoofdarchivaris bij hetzelfde minis terie. De zakenlieden zullen worden ver volgd op beschuldiging van spionage de ambtenaren wegens het onthullen van geheimen. LONDEN, 3-2. De Britse filosoof Bertrand Russell is maandagavond in zijn woning te Penrhydeudraeth in Wales overleden. Hij is 97 jaar ge worden. De mathematicus en Nobel- pryswinnaar voor literatuur kreeg ook bekendheid wegens zyn campag nes tegen oorlog, kernbommen en rasdiscriminatie. Bertrand Arthur William .Russell werd op 18 mei 1872 geboren. Hij be hoorde tot een van Engeland's oud ste adellijke geslachten en is de ge schiedenis ingegaan al de radicale aristocraat-filosoof. die niets heeft nagelaten om de mensheid een atoomoorlog te besparen. Hij heeft zich tot de woordvoerder van de we reld tegen het doden op grote schaal gemaakt. Aan de filosoof, mathematicus en LEEK. Op rijksweg 43 (Heeren- veen-Sneek) raakte een personen auto in een slip tengevolge waarvan hij tegen een boom terecht kwam en vervolgens in een sloot. Vier in zittenden werden gewond. Eén van hen, de veertienjarige visser B. Oost uit Urk overleed in het academisch ziekenhuis in Groningen. HEERENVEEN. Te Heerenveen wer den de schaatswedstrijden om hel Europees kampioenschap voor da mes gehouden. De drie winnaressen op hel schavotje. V.l.n.r. Ans Schul (3), de Russin Nina Statkevitsj (1) en Stien Kaiser (2). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niets leren we zo laat en winnaar van de Nobelprijs voor lite ratuur in 1950 Bertrand Russell zal men in Engeland altijd denken als aan een prediker van burgerlijke on gehoorzaamheid. Lang, mager zijn witte haardos in de war, placht hij vooraan te lopen bij massale beto gingen tegen kernbewapening, ras- discriminatie en andere vormen van wat hij zag als uitingen van 's men sen onmenselijkheid jegens de mens. Bejaarde slachtoffers van het verkeer DEN HAAG. In hel Rode Kruis- ziekenhuis in Den Haag is overleden de 75-jarige mevrouw Ch. V. Z. Ramseyer-van Nooyen uit Voorburg. De vrouw werd ernstig gewond, toen de taxi waarin zij met nog twee vrouwen zat. op de hoek van het Savornin Lohmanplein-Groen van Prinsterlaan in botsing kwam met een personenauto. AMSTERDAM. De 76-jarige vrouw J. H. Eckhout die was betrokken bij een verkeersongeluk op het Roelof Hartplein in Amsterdam, is aan haar verwondingen overleden. Het slacht offer was geraakt door een verkeers- zuil die door een automobilist omver werd gereden. t verleren we zo vroeg dan toe- a geven dat we ongelijk hebben. AMSTERDAM, 2-2. In Amsterdam is de 23-jarige Jonny N. aangehou den. die op 16 januari is ontvlucht uit het centraal ziekenhuis voor het gevangeniswezen in Vught. De man was die dag door de hoofdstedelijke rechtbank tot 3V2 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens vier dief stallen en bedreiging met een pis tool van een Wageningse politieman. In het huis van bewaring in Am sterdam slikte hij het haakje van een kleerhanger in, waarna hij op medisch advies in het ziekenhuis in Vught werd opgenomen. Samen met hem vluchtte ook een Duitser. Minder wind Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen maar in de middag ge leidelijk meer bewolking gevolgd door enige regen; aanvankelijk ma tige en aan de kust harde westelijke wind, geleidelijk afnemend tot ma tig; weinig verandering in tempera tuur. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 4 febr. Zon op 8.16, onder 17.33. Maan op 7.40, onder 14.41. 5 febr. Zon op 8.14. onder 17.35. Maan op 8.13, onder 16.18. Nieuwe maan: 6 febr. te 8.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 4 febr. 1.01 v.m. 13.40 n.m. 5 febr. 2.08 v.m. 14.44 n.m. BROUWERSHAVEN 4 febr. 5 febr. 0.54 v.m. 1.58 v.m. 13.23 n.m. 14.22 n.m. Springtij: 8 febr. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 3-2. Het K.N.M.I. deell mede: Boven de oceaan is een krach tige westelijke stroming tot stand gekomen tussen een gebied van hoge luchtdruk boven de Azoren en een diepe depressie ten noorden van Schotland. In deze stroming trok de afgelopen nacht een storing van Ierland over het zuiden van ons land naar Duitsland weg. Plaatselijk viel daarbij meer dan 10 mm. De komende 24 uur komt er aan de aanvoer van oceanische lucht nog geen einde. De depressie ten noor den van Schotland verplaatst zich naar Skandinavië terwijl een zwak ke rug van hoge luchtdruk zich over Ierland naar ons land verplaatst. Hierdoor zullen er morgen opnieuw opklaringen voorkomen. Een nieu we storing van de oceaan kan later op de dag de bewolking in de ho gere niveaus weer doen toenemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1