DE VERKEERDE DADER Celibaatskwestie een wereldzaak BLIK DOOR HET WERELD Zwavel en erfelijkheid VENSTER Er is iets te doen tegen kalversterfte Advertentie Afdeling Brouwershaven Plattelandsvrouwenbond De enige keren dat Nederland de voorpagina's haalt in de wereld, is tegenwoordig door gebeurtenissen in de landelijke rooms-katholieke kerk. Zoals dit keer door de mede deling van de gezamenlijke b[schop pen dat zij - conform de uitspraak van het pastoraal concilie dat de Ne derlandse rooms-katholiek en verte genwoordigt - er voor zijn dat het celibaat niet onvoorwaardelijk meer aan het priesterschap wordt gekop peld. Een uiting waarvan vooreerst de moed wordt gesignaleerd met be wondering of afschuw, want wat deze bisschoppen doen is: ja zeggen nadat vanuit het Vaticaan met alle klem, ook door de paus zelf, pressie op hen is uitgeoefend nee te zeggen. Een daad die vrij uniek is. De theologische aspecten van een dergelijke houding zijn overigens maar één kant van de zaak. Wat ook gebeurt, is dat gewrikt wordt aan het systeem van in feite de enige wereldkerk, die door dit systeem juist ook een factor van betekenis is in tal van andere zaken over de he le wereld, politiek, maatschappelijk. Tenslotte sprak de paus over dit soort zaken niet zomaar als een geestelijke van groot aanzien, maar ook als het hoofd van een machtige organisatie. Aanpassing nodig Het probleem heeft wellicht ook meer praktische achtergronden dan theologische. Daargelaten hoe het komt, is het een feit dat juist in Ne derland, maar ook in tal van andere landen van het westen, de noodzaak van het celibaat voor het priester schap niet meer als levend wordt ervaren in grote kringen. En wil men toch het noodzakelijke aantal priesters halen, dan zal men de ei sen moeten aanpassen aan wat als geldig wordt ervaren. De moeilijkheid is echter dat de opvattingen als in Nederland ver tolkt bepaald niet overal ter wereld leven, zeker niet in de rooms-katho- lieke kerk. Hoewel we hierover weer niet al te algemeen kunnen spreken. Bijvalsbetuigingen bijvoor- beel voor het standpunt van kardi naal Alfrink en de zijnen kwamen NEW YORK, 31-1. Prof. Robert Shapiro van de universiteit van New York heeft in het blad van de Amerikaanse chemische vereniging gemeld uit chemische proeven te hebben afgeleid dat zwaveldioxide, een stof die wel aan voedingsmidde len wordt tecgeveegd maar ook een van de voornaamste luchtvervuilers is, grote veranderingen teweeg brengt in de basisstructuur van de stoffen die de erfelijke eigenschappen overdragen. Hij meent dat de stof verantwoor delijk is voor het ontstaan van mu taties en kanker in mensen en ande re levende organismen. Natriumbisulfiet, de stof die ge vormd wordt wanneer zwaveldioxi de in het lichaam wordt opgenomen, beschadigt de kemzuren d.n.a. (des oxyribonucleïnezuur) en r.n.a. (ribo- nucleïnezuur), die een groot aantal processen in de cel regelen, aldus de 34-jarige professor. Zwaveldioxide is de eerste stof waarvan is vastge steld dat zij een natuurlijk nucleïne- zuurcomponent in een ander kan omzetten. Salpeterzuur doet dit ook tot op zekere hoogte, maar is door nevenwerkingen minder in staat tot het veroorzaken van mutaties. dr. Shapriro wijst er op dat zwavel misschien gebruikt kan worden voor de behandeling van kanker en ande re ziekten, wanneer de stof selectief kan worden gebruikt tegen kanker cellen en virussen. Hij zegt met na druk dat zijn bevindingen uitsluitend zijn gebaseerd op chemische proeven en te hopen dat de biologen meer aandacht zullen schenken aan de in vloed van zwaveldioxide. DEN HELDER. Vorige week ver trokken de fregatten Hr. Ms. Van Speijk en Van Galen op wereld- vlagvertoonreis. Op deze reis zullen zij voor het eerst sinds 1949 Indone sië bezoeken. Op de foto: familie en vrienden van de bemanningsleden wuifden de schepen uit. niet alleen uit België bijvoorbeeld van kardinaal Suenens, maar ook uit Spanje van kardinaal Turacon, een progressief die overigens niet be schouwd kan worden als werkelijk representatief voor de r.k. algemene opinie in dit land. Dispensaties De situatie die nu ontstaat ts dat de paus herhaalde malen persoonlijk op de bres is gaan staan voor het celibaat, nu uit eigen kring verzet tegen dat standpunt moet keren. Een aantasting van zijn gezag die waarschijnlijk nog harder aankomt dan zijn eveneens sterk aangevoch ten verbiedende uitspraken omtrent de geboortebeperking. Het lijkt onvoorstelbaar dat de paus de Nederlandse eisen zal in willigen. Maar aan de andere kant zal er toch een modus gevonden moeten worden. In Rome is al ge suggereerd dat die de vorm zal krij gen van een uitgebreid systeem van dispensatie. Maar als op kardi nale punten in de ene kerkprovincie tamelijk massaal ontheffingen wor den verleend die elders verafschuwd worden, ontstaat toch wel een situ atie die de eenheid van het kerke lijk systeem teniet doet. Hoe weinig belangrijk de kwestie in wezen misschien ook lijkt, wat vanuit Nederland gestimuleerd wordt in de rooms-katholieke kerk kan gemakkelijk uitgroeien tot een van de geweldigste wijzigingen in een niet alleen in het geestelijk le ven invloedrijke wereldorganisatie. MARKTBERICHTEN Coöp. Veluwsc Eiervciiing Barneveld BARNEVELD, 29-1. Coöp. Veluwse eierveiling Barneveld - Aanvoer 1.541.121 stuks; stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 9.06-9,61; van 56-57 gram f 9,57-10,33; van 60-61 gram f 10,23-10,40; 64-65 gram f 10,89-11,13. Eierveiling Barneveld Aanvoer 460.322 stuks, stemming matig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 f 9,33-9,57; van 56-57 f 9,98- 10,20; van 61-62 f 10,80-11,15; van 66-67 f 11,23-11,45. Eieremarkt Barneveld Aanvoer ca. 2.100.000 stuks, handel redelijk. Prijzén per 100 stuks: eieren van 50-58 f 9,70-10.60, kg. prijs f 1,94-1,83; van 59-65 f 10,80-11,90, kg. prijs f 1,83 Witte eieren 25 tot 50 cent per 100 stuks lager. STEENWIJK. Na de t.b.c.-explo- sie in de gemeente Kuinre, in de kop van noordwest-Overijssel, waar bij een bevolkingsonderzoek twaalf ge vallen van t.b.c. werden geconsta teerd, met het gevolg dat elf perso nen in een sanatorium moesten wor den opgenomen, blijken nu bij een herhaling van het onderzoek dertig personen met t.b.c. besmet te zijn. ASSEN, 31-1. Om de grote kalver- sterfte tegen te gaan heeft men in Dwingeloo in 1969 een proef geno men. De rijksconsulent voor de rund veehouderij voor Drenthe, ir. C. Rol, heeft tijdens de drukbezochte rund veedag van de Coöperatieve Land- bouwbank Meppel in „Bellevue" te Assen de resultaten daarvan bekend gemaakt. In Drenthe sterven jaarlijks 11.000 kalveren die de eerste twee weken niet overlewen. Dat is acht procent cf één op twaalf. De schade ervan wordt geschat op twee miljoen gul den. Bij de proef in Dwingeloo werden de kalveren in drie groepen verdeeld. Een groep van 36 werd opgefokt zo als de veehouders gewend zijn te doen. Een groep van vijftig werd eveneens op de bedrijven opgefokt, „Flitsen" uit het buitenland BELFAST. Hernieuwde demon straties van protestantse extremisten in Belfast hebben ertoe geleid dat de Britse troepen in de Noordierse hoofdstad in staat van alarm zijn gebracht. PRAAG. In verband met een on derzoek naar de „gevaarlijke staats- vijandige activiteit" van een spiona- ge-organisatie zijn drie Tsjechoslo- waken gearresteerd. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft bevestigd dat een Noorse student, Gunnar Gjengseth, een week gele den in Leningrad is gearresteerd na dat hij pamfletten had uitgedeeld waarin van premier Kosvgin werd geëist Sowjetrussische intellectuelen uit de gevangenis te ontslaan. NEW YORK. De politie heeft ge stolen goederen, waaronder wapens en ammunitie, t.w.v. 3,5 miljoen gulden gevonden in de flat van een man die 23 jaar lang wachtman was geweest. De politie heeft de flat doorzocht en de man gearresteerd nadat zij kinderen in de buurt van het gebouw met geweren had zien lopen. ORANJESTAD. Bij een autobotsing op Aruba zijn vier mensen omgeko men. Drie van de slachtoffers waren vorige maand uit Nederland aange komen. Het zijn de 41-jarige leraar bij het technisch onderwijs A. P. Picauly en zijn 38-jarige echtgenote S. L. E. Picauly-Smit en de 32-jarige onderwijzer Evert Fekkes. Het vier de slachtoffer is E. van den Berg. CAIRO. Israëlische straalvlieg tuigen hebben het gebied van Suez aangevallen en de installaties van de oliemaatschappij Misr gebombar deerd, zo heeft een Egyptische mili taire woordvoerder meegedeeld. Een burger was hierbij om het leven gekomen en elf waren gewond ge raakt. JERUSALEM. De Israëlische re gering heeft donderdag een politieke crisis voorkomen door in te stem men met een wijziging van de regi- stratiewet die verband houdt met de vraag wie nu eigenlijk jood is. AMMAN. Zes Israëlische jacht- toestellen hebben met raketten en machinegeweervuur tweemaal aan vallen gedaan op doelen in de Jor- daanvallei, maar er geen schade aangericht en niemand gewond, al dus een militaire woordvoerder in Amman. De aanvallen duurden ze ven en vijftien minuten, waarbij het Jordaanse afweergeschut in actie kwam. MOSKOU. In Peking zijn op het ogenblik Russisch-Chinese bespre kingen aan de gang over de onder linge handel in dit jaar. Dit is van doorgaans welingelichte diplomatie:- ke kringen in Moskou vernomen. PRAAG. Het centraal comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft een commissie van 12 man benoemd die de zuivering van de partijleden moet voorbereiden. De 1.600.000 leden van de C.P. heb ben allen ter controle hun partij kaarten moeten inleveren. WENEN. Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft een uitnodiging voor een officieel bezoek aan Oos tenrijk aanvaard, aldus een commu niqué van de Oostenrijkse kansele- rij. Het tijdstip van het bezoek is nog niet vastgesteld. maar deze kalveren werden de eerste twee weken in aparte hokjes gehou den om besmetting te voorkomen. De vijftig kalveren van de derde groep werden na een week op één bedrijf gebracht en daar in aparte hokjes gedurende zes weken opgefokt. De tweede en derde groep werden nauwkeurig volgens een schema ge voerd. Slechts drie kalveren (twee procent) stierven. Volgens ir. Rol is naar aanleiding van deze proef vast komen te staan, dat de kalversterfte is te beperken door de dieren in de eerste levens dagen vaak biest te geven, apart te huisvesten, er veel aandacht aan te schenken en tijdig zonodig de hulp van een dierenarts in te roepen. Ge zamenlijke opfok op één bedrijf biedt grote mogelijkheden. De kosten be dragen dan f 1,50 per kalf per dag. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 3 FEBRUARI NED. 1. Van de serie JDaktari brenpt de Kro vanavond de afleve ring „De Verbannen Dokter". Pro blemen rond een man, die zich uit geeft voor dokter, maar die meer een medicijnman is. Aansluitend aan het journaal volgt „Brandpunt Buitenspel", de maandelijkse sport- rubriek van de Kro, die doorgaans nogal op de kritische toer gaat. Da vid Frost is ook op deze dinsdag weer aanwezig met zijn zondagse show. Zijn vaste vrienden assisteren hem bij het grappenmaken. Als gasten in zijn show zijn er ditmaal John Walkers, de bekende zanger Danny la Rue, de zangeres Georgie Brown en nog enkele andere grootheden. Ook wordt één van de tekstschrijvers van Frost herdacht, die kort voor deze uitzending kwam te overlijden. Een verhaal van „De Wrekers" hier na. Alweer zo'n merkwaardig fan tasieverhaal over een bende misda digers, die er niet voor terugschrik ken om gewetenloos met mensen om te springen en deze zelfs ge heimzinnige operaties laten onder gaan om hun geest te beïnvloeden. Gelukkig zijn John Steed en wreek ster Tara King in de buurt om al te grote ellende te voorkomen. Na het laatste nieuws komt Teleac nog met, de 16e les Schaken voor beginners. NED. II. De Avro met het beken de dinsdagse schemp, dat inhoudt dat we van start gaan met „Peyton Place". Met Allison gaat het nog steeds niet goed. Ze krijgt langza merhand haar geheugen terug, maar daarbij doen zich vreemde compli caties voor. Dan het nieuws met daarop volgend „De Overlevenden" deel vijf. Taylor weet nu, dat hij het niet lang meer zal maken. Hij maakt plannen om zijn schoonzoon de das om te doen. Dat kan hij gemakke lijk via een verandering in zijn testa ment. Het probleem van de jonge Jef wordt inmiddels zo groot, dat hij het ouderlijk huis verlaat. Via de Griek se gast in de vorige aflevering heeft hij teveel over zijn ouders ge hoord. Willem Duys presenteert vervolgens zijn „verrassingspro gramma" „Voor de Vuist Weg", waarna tenslotte Wibo van der Lin de met zijn Televizierploeg de Avro aan het slot van deze dinsdag helpt. DINSDAG 3 FEBRUARI NED. I: schooltelevisie: 10.45 ver kennen en ontdekken; 11.10 iet wiet wijt; 11.35 Franse les; 12.00 einde 18.45 fabeltjeskrant (kleur); 18.55 nieuws; 19.04 daktari (kleur); 20.00 journaal; 20.20 1 brandpunt-buiten spel; 21.10 David Frost (kleur); 22.00 de wrekers (kleur); 22.50 nieuws; 22.55-23.25 schaken voor beginners (teleac). NED. II: 18.45 fabeltjeskrant (in kleur); 18.55 nieuws; 19.04 scala; 19.30 Peyton Place; 20.00 journaal; 20.20 de overlevenden (kleur); 21.10 voor de vuist weg; 22.10 televizier; 23.00 nieuws. Geboorte-aangifte van prins Carlos NIJMEGEN, 31-1. In het stadhuis van Nijmegen heeft burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf de baby van prinses Irene en prins Carel Hugo ingeschreven in de registers van de burgerlijke stand. Als namen werden hierbij door de vader opgegeven: Carlos Javier Bernardo, waarbij dus voor het vernoemen van grootvader prins Xavier niet de Franse, maar de Spaanse schrijfwijze werd gekozen. De baby heeft echter wel de Franse nationaliteit. door FRANK VAN FALCKENOORT Inspecteur Harde dacht na. „Als hij ze toch in zijn bezit heeft, is dit biljet niet het eerste, wat hij uit geeft. Vergeet niet de twee, die al opgedoken zijn in Haarlem en Leeuwarden." „Het kunnen een paar proefbal lonnetjes geweest zijn. Hij heeft er niets over gehoord, dus gaat hij mis schien van de veronderstelling uit: ze zijn het al lang vergeten. Boven dien is hij er niet van op de hoogte, dat de nummers der bankbiljetten bekend zijn." De korpschef nam de telefoon van de haak en begon te draaien. „We zullen eerst de officier van deze wending op de hoogte stellen." „Een huiszoeking brengt misschien de andere briefjes te voorschijn", opperde Hoolwerf bedachtzaam. Anderhalf uur later stopte een po litieauto voor de woning van Evert Vardèl. Hoolwerf, Prins en inspec teur Harde stapten uit. Vardèl had de wagen al gezien en opende zijn voordeur. Zijn gezicht betrok met een toen hij de hoogste gezagsdrager van de Dorringse politie voor hem zag staan. „Ach, ach, weer op heksenjacht soms?" Inspecteur Harde overhandigde hem een vel papier. „We hebben een bevel tot huiszoeking, meneer Var dèl. Van de officier van justitie in Almelo. Ondertekend door de bur gemeester in z'n kwaliteit als hulpof ficier. Wilt u medewerking verle nen?" Vardèl maakte een uitnodigend gebaar. „Gaat uw gang en geneert u niet. Als u enkel maar voorzichtig brul met m'n postzegels." ..Die zoeken wc niet, meneer." Hij sloot de deur achter het drie- had goed jaar 1969 BROUWERSHAVEN, 30-1. In het jeugdgebouw te Brouwershaven ver gaderde de afdeling van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen. In haar welkomstwoord wenste de presidente alle leden een goed 1970 toe. Zij deelde mede dat voor het nieuwe jaar het programma in grote trekken reeds vaststaat. In februari brengt de heer Leef lang zijn cause rie over literatuur en in maart zingt mevrouw Kort-van Meurs te Renesse volksliedjes bij de gitaar. De secretaresse bracht verslag uit over het afgelopen jaar. Er is weer heel wat te doen geweest. De curus- sen werden behoorlijk bezocht. Het ledental bedraagt thans 64. De pen- Granaten gevonden in de Amstel AMSTELVEEN, 31-1. In de Am- stel bij Ouderkerk zijn tijdens bag- gerwerkzaamheden twee brisantgra- naten uit de tweede wereldoorlog ge vonden. Eén van de projectielen werd door de explosievenopruimingsdienst van de landmacht tot ontploffing gebracht; de tweede werd vervoerd naar dé landmachtkazerne in Culem- borg, waar deze, na onschadelijk ge maakt te zijn, waarschijnlijk zal wor den gebruikt als lesobject. Vijf duikers van de pontonniers- en torpedistenschool uit Vught heb ben een brede strook langs de Am- steloevér afgezocht naar mogelijk nog, meer granaten. tal. „Wat is het dan dit keer?" „Dat hoort u nog wel. meneer Vardèl," zei Hoolwerf op kalme toon „Gaat u maar zo lang in de keuken zitten, dat valt het minste op". Inspecteur Harde volgde hem naar dit vertrek. Vardèl, die niet van plan was zich te ergeren, wees naar een stoel. „Niet zo gemakkelijk mis schien als in uw kantoor, inspecteur." „Dat hindert niet, meneer Vardèl. We kunnen gelijk even een praatje maken." „Word ik opnieuw weer ver dacht?" De politiechef zocht naar een ant woord. „Niet rechtstreeks. De kwes tie is deze: U bent vanmorgen in het postkantoor geweest, nietwaar?" „Ja. O, wordt ik ook al gevolgd? En mag dat soms niet, naar het postkantoor?" Zonder hierop te antwoorden, ver volgde de ander: „Mag ik u vragen, wal u daar hebt gedaan?" Vardèl haalde enkele stortingsbe wijzen uit zijn zak. „Ik heb voor zeshonderd gulden giro's verzonden, inspecteur. Aan leveranciers van postzegels, pakketten en dergelijke." Hij legde de stortingsbewijzen op de keukentafel. „U mag ze nakijken' De man keek er nauwelijks naar. doch vervolgde: „Hoe betaalde u?" „Met een briefje van duizend. Opeens keek hij de ander geschrok ken aan. „Ha nou begin ik er wat van te begrijpen de verdwe nen briefjes van duizend, hè? Die ik zogenaamd heb gestolen. Beginnen we daar weer opnieuw over?" „Ja. dat doen wc. meneer Vardèl. De kwestie is namelijk, dut de nummers van de 22 verdwenen briefjes bekend zijn. Eén ervan bood u hedenmiddag aan in het postkan- ningmeesteresse meldde in haar ver slag een lichte teruggang van de fi nanciën. Mevr. Van der Wekken-van der Sluis bracht verslag uit over het potje-van-lief-en-leed. De vice-pre- sidente deed een kort verslag over de muziekcursus en enqueteerde da mes over een viertal cursussen, ten einde de belangstelling te peilen. Be langstelling bleek er voor: maat schappijleer, leren luisteren naar muziek, geschiedenis van de streek en vrij borduren. Een geldelijke inzameling voor Biafra is uitgesteld tot 26 februari. Een arise komt dan spreken over dit ongelukkige land, waar zij drie jaar heeft gewerkt. Bestuursverkiezing De aftredende mevr. Van Nieu- wenhuize-Wagemaker werd herko zen. In plaats van mevr. Bolier-Ba- rendse werd m.a.s. gekozen mevr. Van Ast-van der Schelde. Afscheid werd genomen van de penningmees- teresse. Zij kreeg een fraai kussen aangeboden als blijk van waardering voor haar werk gedurende een pe riode van zes jaar. De handtekenin gen van alle leden zijn op dit kus sen geborduurd. Het geschenk ging vergezeld van een gedicht, geschre ven en voorgedragen door mevr. v. d. Hamer-v. d. Weele. Harerzijds dankte mevr. Bolier-Barendse har telijk voor het geschenk. De presidente sprak een generaal dankwoord en spelde enkele dames een corsage op. De heer J. van Schelven vertoonde hierna enkele films: Bondsbeurs in beeld; Waar de zee het land ont moet, e.a. Eén nieuw lid gaf zich op. De vol gende bijeenkomst vindt plaats op 17 februari a.s. 37 toor. Dat briefje was één van de 22, die op de dag van de moord in het afgesloten kastje van uw buurman lagen." „Dal is een vies versje, meneer Harde. Heel vies. Het zal waar schijnlijk weinig geven, wanneer ik nog eens betoog, dat ik die 22 dui zend gulden niet weggenomen heb bij m'n buurman?" „Als u een aannemelijke verkla ring kunt geven voor het in uw be zit hebben van dit bankbiljet Vardèl dacht na. „Moet ik even nadenken, meneer, want ik loop al enkele dagen met dat biljet in m'n zak. Laat eens kijken vorige week woensdag ja. nu weet ik het: vorige week woensdag heb ik het ontvangen op de Postzegelbeurs in Amsterdam." „En weet u ook van wie?" „Jazeker, van een collega: Wie- lissen uit Utrecht. Ik kocht een maand geleden een partij Israël op een Haagse veiling. Israël is nogal duur. Zelf doe ik er niet in, maar er zijn een paar handelaren in ons land. die er zich zo'n beetje in spe cialiseren. Vorige week woensdag had ik het bij me en liet het Wie- lissen zien. Hij is één van die lui. die veel doen in dit land. Hij bood me geld en betaalde met die duizend gulden." „Kostte die partij zegels zoveel?" Vardèl lachte. „Nee....was het maar waar. Driehonderd gaf hij er voor. Hij had niet voldoende klein geld. Ik gaf hem zeven briefjes van honderd terug. Tja, ik ben groothan delaar. begrijpt u?" „Zou die collega het zich nog her inneren, dat hij u met een briefje van duizend betaalde?" (wordt vervolgd) Waardevolle proef in Drente FEUILLETON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 6