AGENDA Geen strafvervolging van minister Luns Moorddadige wrok Bouwvakkers vrij van dienstplicht COMMISSARIS Mr. J. VAN AARTSEN ONTHULDE HET RAMPMONUMENT BIJ DE ZUIDHAVENPOORT Ook Dolle Mina's in Limburg Grote transactie tussen Westduitse en Sowjet-bedrijven Maandag 2 februari Zierikzee Concordia, 8 uur, Ver. voor Open baar Onderwijs, afdeling Zierikzee. Dinsdag 3 februari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, Ver. Oud leerlingen Tütnbouwwintercursus. Huis van Nassau, 9.30 uur v.m., openbare vergadering districten 4, 5 en 6 Waterschap Schouwen-Duive- land. Haamstede Hotel Bom, 7.30 uur, jaarvergadering afdeling N.F.O. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 7.30 uur, afdeling Plattelandsvrouwen. Ons Dorpshuis, 2 uur, openbare ver gadering districten 7 en 8 Water schap Schouwen-Duiveland. Woensdag 4 februari Zierikzee Huis van Nassau, Graanbeurs, 2 uur algemene vergadering Kring Schou wen-Duiveland van de Z.L.M. Advertentie Uw geldzaken vlot en zakelijk geregeld in een prettige sfeer bij de NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Uw moderne gczinsbank! Dagelijks geopend WASHINGTON. In Amerika is zaterdagavond op het nippertje ver hinderd, dat het hele treinverkeer kwam stil te liggen. De directies van de verschillende spoorwegmaat schappijen hadden besloten alle diensten te staken uit protest tegen een staking van 45.000 personeelsle den van de „Union Pacific Railroad" die vrijdagavond was uitgebroken. BRUSSEL. De Europese investe ringsbank heeft' de Franse maat schappij „Electricité de France" een krediet verleend van 14,4 miljoen dollar, bestemd voor de bouw van een hydro-electrische centrale te Sainte-Croix aan de Verdon een zij rivier van de Durance. MOSKOU. Dc Italiaanse journa list Ennio Carretto, correspondent in Moskou van het Turijnse blad „La Stampa", moet de Sowjet-Unie bin nen een week verlaten hebben, vol gens het Russische ministerie van bujtelandse zaken, wegens activiteit welke onverenigbaar is met die van buitenlandse correspondenten. Twee dodeu bij verkeersongeval NIJVERDAL, 2-2. Zondagavond zijn de 59-jarie weduwe H. Wind- Bonthuis, en haar 35-jarige zoon G. Wind uit Nijverdal bij een verkeers ongeval op rijksweg 36 in Harden - berg om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten kwam bij een in haalmanoeuvre in botsing met een' tegemoetkomende personenauto. Me vrouw de Wind en haar zoon, die de auto bestuurde, waren op slag dood. (Foto: J. Krakeel). Plechtigheid te Zierikzee BAARN, 31-1. De Baarnse geoloog dr. T. de Booy, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de universiteit van Amsterdam, heeft van de procu reur-generaal van de Hpge Raad be richt ontvangen, dat op zijn verzoek geen strafvervolging van minister Luns mogelijk is. Dr. De Booy had op 20 januari de procureur-generaal verzocht, een strafvervolging van minister Luns of tneminste een onderzoek in te stel len in verband met „misdrijven te gen de openbare orde en ambtsmis drijven", die de bewindsman bij de uitoefening van zijn beleid inzake Biafra zou hebben gepleegd. Volgens de heer De Booy heeft minister Luns niet al het mogelijke gedaan om mis drijven tegen de mensheid in Biafra te voorkomen. Bovendien zou de mi nister onjuiste voorlichting hebben verstrekt. Vereniging particuliere bejaardenoorden UTRECHT. 31-1. Een aantal eige naren van niet-bestuurlijke (parti culiere) bejaardenoorden heeft de „Nederlandse Vereniging van Be jaardenoorden" opgericht. Hel ini tiatief is genomen door enkele be- jaardenpension-houders in Drieber gen die uit dc Nederlandse Bond van Logies-, Pension- en Aanver wante Bedrijven zijn getreden om dat ze van het „Horeca-etiket" af willen en zich willen wapenen tegen de negatieve publiciteit rond dc particuliere tehuizen. De procureur-generaal heeft dr. De Booy laten weten, dat vervolging van misdrijven, ais- door de heer De Booy in zijn verzoek bedoeld, alleen op last van de koningin of de Twee de Kamer kan worden ingesteld. De heer De Booy meent, dat een dergelijk verzoek aan de Tweede Ka mer geen zin heeft, „want ik acht de Kamer even schuldig als de minis ter". Hij heeft zich inmiddels dan ook met een uitvoerige brief (zes vellet jes) tot de koningin gewend en haar om een audiëntie gevraagd. TOKIO, 1.-2. De 32-jarige Japan ner Sjinsjo. Oba heeft uit wrok zes leden van zijn familie van het leven beroofd, zijn eigen huis in brand gestoken en ten slotte de hand aan zichzelf geslagen. De Japanner deed dit omdat hij tegen zijn verwachting in niet be noemd was tot directeur van een distilleerderij in plaats van een van zijn ooms. Het drama heeft zich afgespeeld in Sjimabara, een dorp bij Nagasaki. Oba begon met het doden van zijn vrouw met een jachtgeweer. Daarna doodde hij zijn twee zoons en stak het huis in brand. Honderd meter verder drong hij het huis van een van zijn ooms binnen, die hij' om het leven bracht. Daarna reed hij met zijn auto naar een tweede oom, die hij mei messteken ombracht, evenals zijn lanfe. Daarna school Oba zichzelf dood. ningsverschil bestaat tussen dc V.S. en Frankrijk. Over deze kwestie, zei hij, zal dan ook ongetwijfeld ge sproken worden bij het onderhoud dat ik volgende maand met president Pompidou zal hebben. DEN HAAG. 30-1. Het kabinet heeft in beginsel besloten dienst plichtige bouwvakkers van de nieuwe lichting vrijstelling van militaire dienstplicht te verlenen, aldus heeft premier De Jong vrijdag na afloop van de wekelijkse kabinctszitting meegedeeld. Het kabinet heeft voorts gesproken over de bevoegdheden van het Euro pese parlement en het standpunt be paald dat de Nederlandse delegatie in besprekingen over deze kwestie naar voren zal brengen. Een vei-eenvoudiging van de jeugd- spaai*wet is in vooibexeiding. De regering overweegt een alge mene maatregel van bestuur over het vormingswerk voor jongei*en van 14 tot 18 jaar. Het kabinet heeft tevens de kwes- tie-Verolme besproken. Ontevreden leerling verplegers/ verpleegsters DEN DOLDER, 31-1. Leerlingver- plegei's en -verpleegsters van de psy- chiati-ische inrichting „Willem Arntsz Hoeve" te Den Dol dei*, weigeren het praktijk- en rapportenboekje, waar- in een groot aantal handelingen staat omschi-even, die zij met goed gevolg moeten hebben verricht om het B- examen te. mogen afleggen, langer als examengarantie te erkennen. Zij hebben dit inmiddels aan staatssecretaris Kruisinga medege deeld en zullen binnenkort de boek jes op het depai'tement van volksge zondheid deponeren. Daai*mede wil len zij uiting geven aan hun onte vredenheid over de huidige wettelijk vastgelegde opleidingen, die h.i. in geen enkel opzicht meer zijn afge stemd op de praktijk. Minister Bakker terug van de Antillen SCHIPHOL, 31-1. Het probleem van de omstreden benoeming van dr. Jonckheer tot gouverneur van de Antillen is nog niet opgelost. Zo spoedig mogelijk zal de koninkrijks regering ih deze een beslissing moe ten nemen, aldus heeft vice-premier Bakker zaterdagmiddag by zjjn terugkomst van Curacao op Schip hol laten doorschemeren. „Ik ga eerst premier De Jong op de hoogte stellen," zo zei de bewinds man, die op Curagao met de Antil liaanse regering en met pi-emier Sed- ney van Suriname over verdieping van de rechtsox-de en over de kwes- tie-Jonckheer ovex'leg heeft gepleegd. „Ik geloof dat ik voldoende informa tie heb gekregen, zowel van de zijde van de Antilliaanse regering als daarbuiten, om het beeld, dat ik me over de moeilijkheden had gevormd helemaal af te ronden en tot een eindoordeel te komen." TSJANDIGARJ, 31-1. Dc politie in Jagadhri in de Noordindiase staat Haryana heeft geschoten op een me nigte, die het hoofdpostkantoor aan viel. Er viel één dode. Het toewjjzcn van de hoofdstad Sjsandigarh aan Pendsjaab door de regering-Gandhi leidde tot ongeregeldheden, waarbij zeker zes doden vielen. Overal groeien de vuilnisbergen als kool en alleen al in een stad als Ham burg - om een voorbeeld te noemen - zijn dagelijks 250 speciale voertuigen in actie om de overvolle vuilnisemmers te ledigen. Door de sterke groei is het afvalprobleem op deze wijze in dc toekomst niet meer ojdosbaar en daarom is een plan ontworpen een vuilnis-metrote maken. Volgens dit plan zal liet afval door een onderaards buizensysteem met behulp van een zuiginstallalie naar een centrale verzamelplaats worden gebracht en duur worden verbrand. ZIERIKZEE, 31-1. Aan de vooravond van de zeventiende jaardag van de overstromingscatastrophe in 1953, is in het kader van een uiteraard koude maar stijlvolle en met sentiment geladen plechtigheid, het ramp- monument, staande aan de Zuidhavenpoort, onthuld door Zeeland's com missaris mr. J. van Aartsen. ZIERIKZEESE KUNSTEINAAR BRAAT ONTWERPER Het monument - vrouwenfiguur met kind - is van de Zierikzeese kunste naar Ad Braat, die jaren met hart en ziel aan het ontwerp en de uitvoering heeft gewerkt. Het is met het rampmonument in de tijd allemaal wat aangelopen, maar groot en vele waren de moeilijkheden - vooral financiële - waarmede het in het begin van de zestiger jaren opgerichte rampcomité, op initiatief van de heer L. H. A. de Jonge, architect te Zierlkzee, had te kampen. Des te waardevoller is het dat in een verantwoorde omgeving toch nog een derge lijk herinneringsmonument kon verrijzen. Na een toespraak van mr. Van Aartsen en de onthulling, zong de Zierik zeese Oratorium Vereniging, onder leiding van Eduard Nieland, een tweetal toepasselijke liederen, waarbij de Zuidhavenpoort merkwaardigerwijze als uitstekend klankbord bleek te fungeren. Mr. van Aartsen greep terug in de historie om Schouwen-Duiveland als oversti'omingsgebied te typeren. In de bekende „Chronyck van Smalle- gange" wordt over vroegere vloeden vaak uitvoerig geschreven, ook al is het land van Schouwen, ondanks de „gehengenisse" die het water met zich bracht, met moed en moeite hieraan ontzwommen. Ook in het rampboek van 1953: „Gekwelde Grond", wordt uitvoerig op vroegere overstromingen ingegaan, als de St. Elisabethvloed en de Allei-heiligen- vloed van 1570, waarbij drieduizend mensen om het leven kwamen. Zwarte bladzijde De dodenlijsten in „Gekwelde Grond" gewagen van het tx-agiseh gebeux*en in 1953, toen met name te Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Öoster- land velen het leven verloren. De eerste februari 1953 is een zwarte bladzijde in de geschiedenis van zuidwest-Nedexdand en het is zeker gewenst dat er een zichtbaar teken is ter herinnering aan deze gebeur tenis, temeer daar er alweer een nieuwe generatie opgroeit die aan het feitelijk rdmpgebeuren geen eigen herinnering meer heeft. Werd in 19G3 een steen aange bracht op dc algemene begraafplaats ter herdehking van de Zierikzeese slachtoffers, de gedachten bleven toch uitgaan naar een waardiger mo nument en dc realisering daarvan heeft veel moeite en geld gekost. Gelden werden ingezameld onder de Zierikzeese burgerij; de toenma lige Stichting Nieuw Schouwen-Dui veland deed een donatie, aangevuld met een belangrijke gift van de ge meente Duiveland en van de provin cie. Uit een prijsvraag van ontwer pen werd het ingezondene van Ad Braat gekozen en de commissaris ge loofde dat op deze plaats de schep ping goed tot zijn x-echt komt. Het is een goede, maar ook een symbo lische plaats, want van hier vertrok ken de vissex'sschepen naar het ramp gebied Duiveland, om mensen te red den en hulp te bieden. Symboliek Mr. Van Aartsen prees de volhar dendheid van het comité en vond de uitbeelding een aansprekende. In de vrouwenfiguur wordt bescherming tegen de watervloed gesymboliseerd, geaccentueerd door een kind dat be scherming zoekt bij de moeder. De vrouwenfiguur heft de hand op en dat is symboliek voor de herrijzenis van Schouwen-Duiveland. Later - in 1965 - kwamen de ontslui tingen door dam en brug en ontstond een nieuwe opleving en bloei. Zij het te Zierikzee geplaatst, is het monument een symbool voor ge heel Schouwen-Duiveland. De com missaris dankte de gemeente die het monument wil aanvaarden, sprak zijn gelukwensen uit voor deze aan winst en uitte de hoop dat een ramp als in 1953 nimmer meer voor zal komen, maar dat de opbloei hier zijn voortgang mag vinden, tot heil van het Zeeuwse land en volk en geheel het vaderland. 1 februari 1953 Na de onthulling begaven de ge nodigden zich naar de „Mondragon"- foyer, waar de voorzitter van het Comité Rampmonument, de heer P. Heering, een welkomstwoord spiak en de aanwezigen bepaalde bij het rampgebeuren op 1 februari 1953, „toen het water opklom tegen de vloedplanken en niet wegging". Dit maal bleek de kracht van de plan ken een onvoldoende wering tegen het water en te Zierikzee gebeurde op kleiner schaixl wat in Duiveland in het groot gebeurde. De gedachten gaan in eerbied uit naar de slachtoffers, maar óók naar de redders, voorop de Zierikzeese vissers, die by stroom en ontij er met hun schepen op uittrokken. Gelet op de reactie uit de gehele wereld, is het een uniek menselijk gebeuren geworden. Het water stond de natie tot aan de lippen en voox*- naamste sentiment in die dagen was dat het oude door iets geheel nieuws moest worden vervangen. In 1962 startte het werkcomité en de ontwerper van het monument zond zijn ontwerp in onder het mot to „Beproefd maar niet gebroken". De voorzitter merkte op dat de heer Braat een artistieke prestatie heeft gelevei-d; het was een „geweldig werk". Een wamn dankwoord Sprak de heer Heering tot de vele gevers, de steun van de gemeente en de vorste lijke gift van de provincie van 5.000 gulden, waardoor het monument er tenslotte komen kon. De plaats van het monument was niet zo eenvoudig te vinden. Het Luitje beviel niet en tenslotte werd het geplaatst bij de Zuidhavenpoort. Het heeft zodoende een fraaie ach tergrond gekx*egen en het is reeds te zien vanaf het Kx-aanplein. De heer Heering di*oeg hierna het monument over aan de gemeente. Juiste plaats Burgemeester D. W. Kastelein her innerde aan de indruk die de ramp heeft gemaakt in geheel Nederland en Europa. Het is opvallend hoe vaak de ramp nog in gespx-ekken voor komt en men zou zeggen dat de jaar telling van Zeeland begint in 1953. Het was een gebeuren dat diep in greep in het gevoelsleven van de be volking. Hulp kwam van alle kan ten, ook voor Zierikzee; Zweden, Hatfield, St. Hilaire, Almelo en Am sterdam. De eei'ste magistraat geloofde dat het monument de juiste plaats heeft gekregen op Schouwen-Duiveland en merkte op dat de poorten door dit kunstwerk nog een extra accent heb ben gekx-egen. Hij hoopte dat de streek in de toekomst voor rampen bewaard zal mogen blijven. De heer Kastelein zei dat de gemeente het monument gaarne aanvaardt. Almelo en Zierikzee Verder werd gesproken door de loco-bux-gemeester van Almelo, de heer A. J. L. J. Trienen, die herinne ring ophaalde aan een vooroorlogs verblijf te Zierikzee. Door de gebeur tenissen in 1953 is er tussen Almelo en Ziei'ikzee een band ontstaan en het is op dit moment dat wij de slachtoffers heidenken en allen die hun krachten gaven aan de weder opbouw. De heer Trienen hoopte dat het deze unieke stad en zijn burgers wel zal gaan. De heer Braat tenslotte gaf een summiere toelichting op zijn schep ping, waarin hij enerzijds iets van de kracht van het Zeeuwse volk heeft willen leggen, anderzijds uitdrukking heeft willen geven aan de kleinheid van de mens. De heer Heering bood tjjdens deze bijeenkomst mr. Van Aartsen een foto aan van het monument. In het bijzonder werd dank gebracht aan het waterschap Schouwen-Duive land, dat de stortstenen sokkel voor het monument beschikbaar stelde. Een dankwoord ontving ook de oratoriumvereniging, die in het ka der van de plechtigheid zong: „Ecce, quomódo moritur" van J. Gallus en het opstandingslied „Cantate Domi- ne" van H. L. Hassler. Tijdens een slotbijeenkomst in „Mondragon" van het rampcomité zaterdagavond, werd nog gedetail- leei'der ingegaan op de totstandko ming van het monument, door zowel de voorzitter de heer Heering, als door de heer Braat, die de leden meenam naar zijn atelier en daar de „groei" van het monument van idee tot werkelijkheid uiteenzette. ESSEN, 1-2. Na onderhandelingen die maanden hebben geduurd, is zon dag in Essen de tot dusver omvang rijkste handelstransactie tussen Westduitse en Sowjetrussische be drijven en banken gesloten. De Bondsrepubliek krijgt 52 mil jard k,ub.metèr Siberisch aardgas in •ruil voor, 1,2 miljoen tori stalen tran- sportbiiis m^t een doorsnede van 1,42 m. De buizén worden tussen juli 1970 en december 1972 aan 'de Sowjet Unie geleverd. Zeventien Westduitse banken hebben de Sowjet-Unié voor de tussentijdse financiering van deze aankoop een krediet van 1,2 miljard mark verleend, af te lossen in tien jaar. De rentevoet zou tussen de 6 en 6,5 procent liggen. De aai'dgaslevering naar de Bonds republiek begint eind 1972 met een half miljar per jaar, oplopend tot 3 miljard my per jaar in 1978. De aardgasleveranties vei-tegenwoordi- gen volgens het Westduitse gasbe- De V.V.D. en de confessionele partijen BREDA, 31-1. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie mag naar de mening van de voorzitter van de J. O.V.D. (Jongei-enoi-ganisatie van de V.V.D.), D. J. D. Dees, „niet onvoor waardelijk aanleunen' 'tegen de con fessionele partijen. „De hypocirisie waarmee velen bin nen deze partijen elk spoortje con servatisme trachten af te wentelen op de VVD. laat dit niet toe. Indien deze partijen het onaantrekkelijk vinden met de V.V.D. te regeren, moeten zij dat tijdig vóór de verkie zingen zeggen. Gebeurt dit niet, dan zou de V.V.D. na de verkiezingen sa menwerking moeten weigeren of het premierschap opeisen, zo verklaai'de hij op het wintercongres in Breda. WASHINGTON. 31-1. president Nixon heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de Amerikaanse re gering binnen dertig dagen een be sluit zal nenien of zjj al dan niet de wapens en het andere militaire materieel aan Israël zullen leveren waarom dit land heeft gevraagd. „Mijn legering" - aldus Nixon - „is noch voor Israël, noch voor de Arabische landen, maar voor de vrede in het Midden-Oosten". Dé Amerikaanse president ver klaarde bezorgd te zijn over het Franse plan om Libië 100 Mirages te verkopen. Hij gaf duidelijk te kennen dat er op dit punt een me- Overeenstemming over rechtsorde in koninkrijk WILLEMSTAD, 31-1. De Neder- landse vice-premier, drs. J. A. Bak ker, verklaarde vrijdag bij zijn ver trek van Willemstad naar Nedei'land, dat bij de besprekingen met de An tilliaanse en de Surinaamse premier over de rechtsorde van het konink rijk, volstrekte overeenstemming is bereikt tussen de drie partijen. Het akkoord is vastgelegd en zal, na goedkeuring door de regeringen, ge lijktijdig in de drie rijksdelen wor den gepubliceerd. Het Frans-Duitse overleg PRAAG, 31-1. „Een precieze ana lyse van de i-ol en de vei-antwoor- delijkheid van Alexander Dubcek tijdens de ontwikkelingen voor en na januaxri 1968 is in voorbereiding en zal aan een volgende voltallige vergadering (van het centrale comité der Tsjecho-Slowaakse commnisti- sche partij worden voorgelegd". Dit heeft Josef Havlin, eerste on derminister van onderwijs van de Tsjechische regéring en kandidaat lid van het centrale comité, zaterdag op een persconferentie in Praag meegedeeld- drijf „Ruhrgas" een waarde van 2,5 miljard mark; Met de 1,2 miljoen ton buis kan volgens de grootste buizenproducent in Europa, Mannesmann in Dussel- derf, een leiding van 1920 km wor den gelegd. Dode en gewonden bij frontale hotsing SIJBEKARSPEL, 31-1. Op de weg Den Oever-Amstei-dam ter hoogte van Sijbekarspel is een personauto afkomstig uit Amsterdam door nog onbekende oorzaak op de linker weghelft frontaal in botsing geko men met een uit Wieringen afkom stige auto. In beidé auto's bevonden zich twee personen. Een van hen, de 42-jarige J. P. Waay uit Schagen, werd bij het ongeluk op slag gedood. De drie anderen wérden gewond en moesten worden opgenomen in een ziekenhuis. MAASTRICHT. 31-1. De Maas trichtse cabaretière Bertiné Vroomen heeft het initiatief genomen om ook in Limburg een actie Dolle Mina te beginnen. De Amsterdamse Dolle Mina-groep heeft inMaastricht met haar overlegd op welke wijze de ac tie in Limburg gevoerd kan woi'den. Bertine Vroomen is benoemd tot of ficiële contactpersoon in Limburg. Volgens Bertine Vroomen is de actie in Limburg hard nodig. Nog meer dan in het westen van het land zit hier de vrouw onder de plak van de man, zo meent zij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2