DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZEER ERNSTIG TREINONGELUK IN ARGENTINIË Prins Bernhard's reis naar Indonesië Man kreeg mokerslag bij vechtpartij Meubelrama" Pokkenepidemie in NoordrijnWestfalen Drie jaar na sluiting zoete Oosterschelde MORRIS Kansen op verzoening in Nigeria ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 februari 1970 126ste jaargang Nr. 20345 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 RrOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Orukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,70; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cenl - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Cow w isso ris on I hulde row pin onu m ent Tenminste 100 doden BUENOS AIRES. 2-2. Bjj een he vige botsing tussen een sneltrein en een U-trein z(jn in de nacht van zon- da gp maandag in Argentinië min stens 100 mensen om het leven ge komen en 400 gewond geraakt. Dit is maandagmorgen vroeg bekendge maakt door de Argentijnse politie en enkele spoorwegbeambten. Men vreest dat het aantal doden tot 250 kan stijgen. Het ongeluk gebeurde om 23.15 uur (pl. tijd) op ongeveer 50 km. van de hoofdstad Buenos Aires. De sneltrein die van Tucuman* in noordwest- Argentinië op weg was tiaar Buenos Aires, botste met volle snelheid op een D-trein, volgepakt met week end-reizigers die van het platteland terugkeerden naar de Argentijse hoofdstad. Vanwege de duisternis hud men aanvankelijk de indruk dat het slechts een lichte botsing betrof. Later, toen men de ware omvang van de ramp kende, werden in al lerijl reddingsmaatregelen getroffen. Oorzaak onbekend De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De reddingswerkzaam heden zijn inmiddels begonnen met DJAKARTA, 31-1. Koningin Julia na benijdt haar man om het bczok dat hü in de tweede helft van maart aan Indonesië zal brengen, aldus heeft de Indonesische minister van Staat voor contact met het voorlopi ge Volkscongres en het parlement meegedeeld, zo bericht het Indone sische persbureau Antara. De koningin heeft tevens de hoop uitgesproken dat president Suharto Nederland zal bezoeken wanneer hij in de nabije toekomst een buiten landse reis onderneemt, aldus de In donesische minister. Minister Mintaredja heeft onlangs president Suharto verslag uitge bracht van zijn reis door Europa en het Midden Oosten. Minister Mintaredja heeft begin van deze maand een onofficieel be zoek van zes dagen aan Nederland gebracht. Op 10 januari werd hij door koningin Juliana in audiëntie ontvangen, hij heeft voorts gespro ken met de vice-voorzitter van de Raad van State., dr. L. J. M. Beel, en de minister zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink. Een woordvoerder van het Minis terie van Buitenlandse zaken deelde desgevraagd mee dat nog geen de finitieve plannen bestaan voor een bezoek van de Indonesische president aan Nederland. Strijd in Rusland tegen laksheid en dronkenschap MOSKOU, 31-1 De Sowjet-vak- bonden zullen strenger gaan optre den tegen werknemers in de indu strie, die van hun werk wegblijven, leeglopen of dronken zijn. Alle vak bondsafdelingen hebben opdracht gekregen met alle middelen op te treden tegen de laksheid, ondermeer door het beleggen van arbeidsbijeen komsten, die kritiek uitoefenen op de overtreders, of door het intrekken van sociale uitkeringen. Het besluit om strerlger op te treden is genomen tijdens een tweedaagse voltallige vergadering van de centrale vak bondsraad, onder voorzitterschap van de vakbondsleider Alexander Sjelepln, die tevens lid van het Po litburo is. LEEUWARDEN, 31-1. Bjj een vechtpartij in Leeuwarden is van nacht de 57-jarige woonwagenbewo ner en loswerkman H. de R. uit Leeuwarden zo ernstig gewond ge raakt, dat voor zijn leven wordt ge vreesd. De man werd met een vier kilogram zware moker toegetakeld. In allerijl werd het slachtoffer overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Groningen waar een spoedoperatie werd verricht. Niette min verkeerde het slachtoffer van morgen nog in levensgevaar. De oor zaak var. de fatale vechtpartij was vanmorgen nog niet geheel duidelijk. De R. die 's avonds met zoon en schoonzoon de stad in was geweest om enkele biertjes te drinken kreeg s nachts op een parkeerterrein woor den met een tweetal mannen uit Beetgumermclen. Er is daaibij ge- Man beroofd van goud, geld en auto DEN HAAG. 31-1. De 32-jarige chauffeur N. V. uit Den Haag is door vier onbekende mannen beroofd van een gouden horloge twee gouden rin gen. een bedrag van f 600 en van zijn auto- De chauffeur moest omstreeks half twee in de nacht op de Pletterijkade in Den Haag stoppen voor een van rechts komende auto. Op het mo ment dat hij stilstond, sprongen vier mannen bij hem in de wagen: drie achterin en één voorin. Deze laatste duwde de chauffeur opzij en ging zelf achter het stuur zitten. Tijdens een rit door Den Haag werden de heer V. zijn gouden horloge en twee gouden ringen afgenomen. Advertentie. Marmeren tafels, elektrische en wollen dekens, slaapkamerkleedjes, kuipstoeltjes op draaivoct Nu extra voordelig bij Burgcm. Boumanstraat 11. Nieuwerkerk, telefoon (01114) 268 Uitsluitend a contant sproken over de mogelijke verkoop van een vrachtauto over de toestand waarvan De R. enkele weinig vlei ende opmerkingen zou hebben ge maakt De 36-jarige opkoper J. de J. uit Beetgumermole haalde op een gegeven moment een moker (met een steel van een meter) tevoorschijn en beet de mannen toen: „en nou weg wezen, anders sla ik jullie de her sens in". De schoonzoon van De R., de 45-jarig chauffeur P. R., eveneens in het woonwagenkamp te Leeuwar den woonachtig probeerde de zaak te sussen, maar dit kwam hem duur te staan. Hij kreeg een flinke klap met de moker, waardoor hij een hoofdwonde opliep. Wat er toen ge beurde is niet precies na te gaan. Volgens De J. moet De R. sr. een mes hebben getrokken waarmee hij De J. enkele steken toebracht. De man had inderdaad verschillende steek- en snijwonden, terwijl latei- op de plaats van het gevecht ook een mes werd gevonden. Oorlog mag mini niet CAIRO, 31-1. Een religieuze sekte in Cairo heeft gedreigd de faculteit van Schone Kunsten in de Egypti sche hoofdstad in brand te zullen steken, indien binnen drie dagen geen verbod wordt uitgevaardigd op het dragen van minirokken. Ondanks protesten uit religieuze kringen zijn de zomen van de rok ken van de Egyptische meisjes ge durende het afgelopen jaar centime ter voor centimeter gestegen. De politie onderzoekt de ernst van de brief aan de deken van de facul teit, dr. Ahmed Hoessaini. De brief was ondertekend door „de gemeen schap van de conservatieve gelovi gen". In het Islamitische Egypte heeft de minirok schoorvoetend terrein ge wonnen. President Nasser zelf heeft een stroom van kritiek van de zijde van ultra-conservatieve sheiks een jaar geleden onderdrukt, door te zeg gen dat mode een zaak is waarover de meisjes zelf en hun ouders moe ten beslissen. Twee doden op overweg ROSMALEN, 31-1. Op een niet be veiligde overweg tussen Geffen en Rosmalen op het traject Nijmegen- Den Bosch is vanavond een perso nenauto aangereden door een snel trein. Volgens de politie zijn bij dit ongeluk twee personen om het leven gekomen. De trein had ongeveer anderhalf uur vertraging. Ook de volgende treinen liepen hierdoor achterstand op. t het overbrengen van de gewonden naar ziekenhuizen in de voorsteden van Buenos Aires. Men heeft een beroep gedaan op 40 doktoren om bij de reddingswerkzaamheden te assisteren. Het leger heeft reeds me disch personeel beschikbaar gesteld, evenals enkele eenheden hulptroe pen. Het ongeluk deed zich voor op een afgelegen plaats tussen de stad Zarate en Buenos Aires. V eiligheidstopconf erentie geen stap verder SCHIPHOL, 30-1. In het overleg tussen Oost en West over een moge lijke topconferentie over de Euro pese veiligheid, zjjn geen tastbare vorderingen gemaakt. De Russen blijven grote bezwaren tonen tegenover de Westerse agenda- voorstellend Nederland, dat in grote lijnen het standpunt van de NAVO huldigt, is van oordeel dat de Rus sische voorstellen te beperkt zijn voor uitgebreid topoverleg. Dit deelde jhr. mr. J. A. de Ranitz, directeur-generaal politieke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, mede bij zijn terugkomst op Schiphol uit Moskou, waar hij sa men met dr. K. W. Reinink, chef di rectie Europa en mr. A. B. Hoytink, hoofd bureau Oost-Europa van het ministerie, besprekingen over de top conferentie heeft gevoerd met Rus sische regeringsleiders. Newyorkse heroïne handelaar in arrest NEW YORK. 31-1. Twee dagen nadat de Newyorkse politie drie kin deren aanhield die „bijverdienden" door verkoop van heroïne, heeft zy de man gearresteerd die ervan ver dacht wordt de kinderen op pad te hebben gestuurd. Het is de 39-jarige Victor Santiago, vader van vier kinderen, die door de officier van justitie, David Ep stein, wordt vergeleken met Fagin (de figuur uit Charles Dickens' boek „Oliver Twist", die een bende kinde ren gebruikte om voor hem uit stelen te gaan). Epstein wilde op vrijlating van Santiago een borgtocht van 50.000 dollar gesteld zien, maar rechter Gagliano noemde dit onvoldoende en verhoogde het bedrag tot 100.000 dol lar. Rechter Gagliano zei Santiago, zo hij schuldig wordt bevonden, „geen rustig ogenblik in zijn ver dere leven te gunnen". Geen uniforme huisartsentarieven UTRECHT, 31-1. „Iedere huisarts kan zelfstandig in eigen verantwoor delijkheid z(jn tarieven bepalen, af hankelijk van aard, inhoud en duur van een visite of consult en de daar mee samenhangende werkzaamheden en kosten". Dit zegt het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereniging in een verklaring naar aanleiding van mededelingen over particuliere tarieven (onder meer in de t.v.-ru briek „Koning klant" en „De Gids" van het C.N.V.), die de indruk wek ken dat er uniforme tarieven be staan, die gelden voor alle huisart sen voor alle verrichtingen. Het bestuur van de L.H.V. heeft in het verleden - het laatst in 1967 - de Nederlandse huisartsen weliswaar minimumtarieven geadviseerd, maar die zijn niet meer van kracht wegens de sindsdien opgetreden algemene inkomensontwikkeling en stijging van de praktijkkosten. MESCHEDE, 1-2. Een pokkenepi demie in het gebied van het West- duitse stadje Meschede (Noordrijn Westfalen) heeft zaterdag een twee de slachtoffer geëist: een 80-jarige man.. Twee dagen tevoren'was een 17- jerige leerling-verpleegster aan de ziekte overleden. Voor zover nu be kend lijden nog minstens tien andere personen aan pokken. Tweehonderd mensen zijn in quarantaine gesteld. De ziekte is naar West-Duitsland overgebracht door eeh 20-jarige jbn- geman, die pas uit de Oriënt is te ruggekeerd. Op de vliegvelden van Keulen en Frankfort zijn zaterdag diverse passagiers tegen de ziekte in geënt. Verscheidene landen, waaron der Spanje en Portugal, eisen van reizigers uit de Bondsrepubliek vac cinatiebewijzen. Het Westduitse mi nisterie van volksgezondheid acht deze maatregel ongegrond. Het zegt dat men de epidemie onder controle heeft. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Pluk bloemen om van te ge- f nieten, verzamel \yruchten om t 1 uan te leven. Zaterdag werd te Zierikzee het .langverbeide rampmonument onthuld door Zeeland's comviissaris. Mr. van Aartsen „neemt" hier de witte brug in ge zelschap van Gedeputeerden van Geesbergen en Van Poelje, de heer P. Heering, voorzitter van het rampcomité en burgemeester D. W. Kastelein. Verwachting van minister Bakker: DEN HAAG, 31-1. Niet na een eeuw, maar wellicht reeds na drie jaar na sluiting, zal de Oosterschelde zoet water bevatten, aldus heeft de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, blykens een vrij dag gepubliceerd verslag, in de Tweede-Kamercommissie voor ver keer en waterstaat meegedeeld. Niet alleen Rijnwater, maar ook het van beter kwaliteit zijnde Maas water zal worden gebruikt om ver vuiling van het Oosterscheldebekken te voorkomen. Wanneer het rivier water sterk verontreinigd is, kan de waterinlaat via de Volkeraksluizen worden geregeld. Mede dank zij bio logische zelfreiniging zal de Ooster schelde wat organische verontreini ging betreft, schoner zijn dan de Rijn. Bij ernstige vergiftiging van het ri vierwater kan voor de watervoor ziening tijdelijk uit het IJsselmeer worden geput, waarbij het rivierwa ter niet naar de Oosterschelde, maar rechtstreeks naar zee wordt afge voerd. Voor korte tijd geeft dit geen nadelen. Een vergiftiging van lan gere duur is - zowel met een open als met een gesloten Oosterschelde - voor heel Nederland een ramp, aldus minister Bakker. Advertentie QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage 1ST A Oosterland Telefoon (01114)495 Uitspraak Caritas-hoofd: PARIJS, 31-1. Het hoofd van de katholieke hulporganisatie Caritas, mgr. Jean Rodhain, heeft zich vrij dag optimistisch uitgelaten over de kansen op verzoening in Nigeria. De gezondheid van circa twee miljoen kinderen in gebieden van het voor malige Nigeria bljjft echter zorg ba ren, verklaarde hij op een perscon ferentie in Parijs. Mgr. Rodhain keerde woensdag jl. terug van een bezoek aan Nigeria. De federale autoriteiten hadden hem H.A.L. accepteert stuiirvroiiweii ROTTERDAM, 31-1. De Ilolland- Amerika Ljjn heeft de mogelijkheid tot plaatsing van vrouwelijke stuur mansleerlingen op haar passagiers schepen opengesteld. De maatschappij acht het ook niet uitgesloten dat in de toekomst op haar roll-onroll- off container- en lichterschepen vrouwelijke stuur mansleerlingen kunnen worden ge plaatst. in principe zullen voor deze stuurmansleerlingen dezelfde promo tiemogelijkheden als voor hun man nelijke collega's gelden. Aanleiding tot het. besluit zijn de aanvragen van Nederlandse meisjes aan directeuren van zeevaartscholen in ons land om opgeleid te worden tot stuurman op de grote vaart. toegestaan voormalige gevechtsge- bieden te bezoeken. „Ik verwachtte er afschuwelijke dingen te zien", zei hij, „maar ik moet bekennen dat ik alleen lange karavanen Biafranen zag, die terugkeerden naar hun dor pen en ik kon tekenen van verzoe ning waarnemen. Mijn eerste indruk is optimistisch". Maar hij waar schuwde dat er, hoe groot de goede wil en de inspanningen van het Ni- geriaanse Rode Kruis ook mochten zijn, nog steeds een zeer ernstig ver voersprobleem bestaat. De militaire functionarissen die hij in Lagos had gesproken, waren zich daarvan be wust. Duits-Russisch gesprek MOSKOU, 31-1. De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr, verbon den aan de Bondskanselary. heeft vrydag' zes uur gesproken met de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko. Het gesprek was bedoeld om de mogelijkheden te verkennen voor het sluiten van een bilateraal niet-aanvalsverdrag. Bahr verklaarde na afloop dal de ontmoeting in een „goede, zakelijke sfeer" was verlopen. Hij had de in druk dat de Sowjet-Unie ernstige pogingen doet om volledige duide lijkheid te scheppen over de vraag of een niet-aanvalsverdrag tussen beide landen al dan niet mogelijk is. Doorzet lende (looi Verwachting tot dinsdagavond: Doorzettende dooi met tijdelijk re gen maar later ook opklaringen; ma tige tot krachtige wind tussen zuid en west. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tol 4. Min.-temperaturen: 2 of meer gra den boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 3 febr. Zon op 8.18, onder 17.31. Maan op 6.50, onder 13.15. Nieuwe maan: 6 febr. te 8.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 febr. 12.11 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 3 febr. 12.23 n.m. n.m. Springtij: 8 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde zorgde een krachtig gebied van hoge lucht druk boven Rusland voor zonnig weer. Overdag bleef het licht vrie zen, maar in de nacht van zaterdag op zondag vroor het op vele plaatsen 8 tot 10 graden. Meer naar het oos ten toe vroor het in Rusland en Po len plaatselijk meer dan 30 graden. Bov ende Atlantische Oceaan is in tussen een krachtige westelijke stro ming ontstaan waarop depressies hun invloed tot in heel west-Europa kunnen uitbreiden. Het front van zo'n depx-essie die vanochtend Schot land bereikte is vandaag over ons land getrokken en vei-oorzaakte ijzel overgaand in regen. Achter dit front wordt vrij zachte oceanische lucht aangevoerd. Ook moi-gen zal het weer in ons land onder invloed staan van oceaanstoi'ingen. Hierbij wordt zachte lucht aangevoerd waarin op- klai-ingen voorkomen, maar ook af en toe regen. Moeder doodde haar pasgeboren baby ALMELO, 31-1. De baby waarvan het lijkje donderdag door de Alme lose landbouwer werd gevonden blijkt door de moeder te zijn ver moord. De politie heeft liaar aange houden in haar ouderlijke woning. Het was een 22-jarige ongehuwde hulp in de huishouding. Zij heeft be kend dat zij enkele weken geleden bevallen is van een levend kind. De bevalling heeft zij zelf gei-egeld. Het kind heeft ze onmiddellijk na de ge boorte onder het beddegoed laten stikken, ingepakt in lappen en een plastic zak en vervolgens onder in een kast op haar slaapkamer verbor- gen. Begin deze week heeft zij het stoffelijk overschot gedeponeerd op het erf van boer Getkate. Ze heeft haar zwangerschap al die tijd goed kunnen vei'bei'gen, zelfs haar ouders wisten niet dat ze in vei'wachting was. Slachtoffer kolendamp ALMELO, 31-1. De bejaarden al leenwonende Almeloër W. F. de Greef (72) is gistermiddag door de politie dood voor de kachel in zijn woning aangeti-offen. De man moet er minstens een week gelegen heb ben. De politie was gealarmeerd door buren. De man is waai'schijn- lijk bezig geweest met zijn kachel en door koolmonoxyde om het le ven gekomen. TEGUCIGALPA. De strijdkrach ten van Honduras zijn in alarmtoe stand gebracht en hebben bevel ge kregen elke aanval van El Salvador met kracht af te slaan. Dit is door hel Hondui-ese ministerie van bui tenlandse zaken bekendgemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1