NB Burgerzinlening voor sporthalen/of overdekt zwembad Invoerstop appels van zuidelijk halfrond Regeringspartijen steunden minister Schut Meer informaties, minder logies in 1969 Kinderen in New York verkochten verdovende middelen ga meluw t'\jd mee ga naar de nmb! ONZE PUZZELRUBRIEK Initiatief Stiehting Oiiilersneins Centrale Advertentie. Verticaal: 1. pijlvormig werptuig; 2. stand in de middeleeuwen; 3. soort onderwijs (afk.): 4. soort slee; 5. stad in Afrika; 7. wild zwijn; 8. geslacht van mensen of dieren; 9. eerstkomende (afk.); 10. asbestsoort; 11. slecht vioolspeler (figuurlijk); 14. ambstkleed v. e. rechter; 18. grappenmaker; 20. Ameri kaanse sierheester; 21. kleine vis- otter; 22. binnen korte tijd; 24. deel van Europa; 26. godgeleerdheid; 28. satijnachtige stof; 30. hoofdstad van Iran; 33. muzieknoot; 35. eershalve (afk. Latijn); 37. aanmatigende, hoog hartige houding; 39. onwrikbaar, onbeweeglijk; 42. kloosterling die geen priesterwijding heeft ontvan gen; 44. voorzetsel; 45. uitgebouwd gedeelte aan een kamer; 46. He breeuwse naam van Mozaïsche wet; 47. geluid van zeker dier; 48. ver gissing, dwaling; 50. vrouwelijke wa- tei geest; 35. klokvormige tempel met oen boeddhabeeld; 55. deel van de huls; 57. lang smal stuk; 59. bij een boerderij gelegen grond; 61. af treksel- van mout;. 62 .telegrafisch kocrsbcricht onder beurstijd: 65. huisdier; 66. gevangenis (Bargoens); 69. luhvourd. 71. per dag (af]..). ZIERIKZEE. 29-1. De Stiehting Ondernemers Centrale Zierikzee wendt zich tot de inwoners van Zierikzee in verband met de bestaande plannen voor het realiseren van een sporthal of een zwembad te Zierikzee. Uouw sporthal zwembad in combinatie is goedkoper Onmiddellijk dient hierbij aangetekend, dat het in de toekomst - blijkens de jongste op de gemeenteraad gedane mededelingen - feitelijk zal gaan om de combinatie sporthal'zwembad, daar gecombineerde bouw goedkoper zal zijn dan realisering van elk der objecten apart. Wellicht is het toch nodig dat ten aanzien van de preferentie bij het pu bliek, voldoende inzicht bestaat en de enquête, die de Stichting beoogt, is dan ook uiterst zinvol. Over de gedachte plannen voor een sporthal en een zwembad, wil de stichting worden ingelicht. Men moet weten aan welk van de twee objec ten in de Zierikzeese gemeenschap de meeste behoefte bestaat! De stichting heeft bij het rond schrijven aan de burgerij een en quêteformulier ingesloten, waarin de volgorde van urgentie kan worden aangegeven, aangevuld met gegevens over eventueel toekomstig gebruik. Het lijkt - in het licht van het bo venstaande - een zinnige zaak, dat op het formulier straks ook wordt ingevuld of de combinatie sporthal zwembad tot de desiderata van in vuller behoort. Vast staat in ieder geval - en de stichting maakt dit duidelyk - dat de bevolking zelf ook iets zal moeten doen, als aanvulling op rgks- en provinciale subsidies. De stichting schrijft - om een aanvaardbare vorm te krijgen - een (burgerzin) lening uit tegen een rentevergoeding van 3 proeent per jaar. Op het enquêteformulier kan wor den ingevuld voor welk bedrag men aan deze lening voor het goede doel (minimum f 50,00) zou willen deel nemen. Het woord is thans aan de burgerij om zich uit te spreken en een daad te stellen, zodat in de toekomst liefst beide projekten kunnen worden uit gevoerd. Wens van Landbouwschap: DEN" HAAG, 29-1. Het Landbouw schap acht het noodzakelijk dat voor 31 mei 1970 geen appels uit het zui delijk halfrond in dc E.E.G. worden toegelaten. In een brief aan de minister van landbouw doet het Landbouwschap een beroep op de bewindsman om bij de Europese commissie aan te dringen op maatregelen, die deze in voer tegengaan. Het Landbouwschap vreest dat de markt ernstig zal wor den verstoord, indien niet wordt in gegrepen. Aan het begin van dit jaar waren de appelvoorraden binnen de E.E.G. groter dan in 1968 en 1969 De voor raden in 1968 hebben er toe geleid, dat in Nederland van 3 april tot eind mei een crisis op de markt heer ste. In die periode werd het inter ventiestelsel toegepast. Dat gold eveneens voor Frankrijk en Italië. Met het oog hierop vindt het Land bouwschap de vrees gewettigd, dat deze situatie zich in 1970 in ver sterkte mate zal voordoen. De nieuwe puzzel luidt als volgt: TWEEDE KAMER DEN HAAG. 29-1. De minister van volkshuisvesting en r.o., ir. W. F. Schut, die volgens de oppositie dient af te treden omdat de woniiigpro- duktie het afgelopen jaar onder het gestelde doel van 125000 is gebleven, heeft in de Tweede Kamer de steun van de regeringspartijen gekregen. Drs. H. van den Doel (PvdA), dien de een - mede door de groep-Aarden en PSP ondertekende - motie in, volgens welke de minister dient af te treden. D'66 stelde het niet-steu- nen van deze motie afhankelijk van een toezegging van de minister, dat het woningbouwprogramma voor 1970 dusdanig moet worden verhoogd dat de achterstand wordt ingelopen. Dit verlangen werd neergelegd in een eigen motie, waarin voorts wordt gesteld dat het beleid niet moet worden afgemeten aan het aantal uitgegeven vergunningen, maar aan de werkelijke produktie. Drs. Van den Doel had in zijn in terpellatie gesteld dat, indien het de regeringspartijen werkelijk ernst is met de woningbouw, zij minister Schut laten vallen. Minister Schut zei te menen dat de periode 1967-1969 overziende en de Staking bij staf sectie paeilagogiek te Nijmegen NIJMEGEN, 29-1. Bij do sectie pe- dagogiek van de Nijmeegse Univer siteit zijn de collegezalen donderdag ochtend leeg gebleven, omdat de staf gedeeltelijk in staking was gegaan. Oorzaak van dit al lang slepende conflict is de weigering van hoogle raren, om hun bevoegdheden over te dragen aan een door studenten, staf en personeel gevormde sectieraad, die een nieuwe vorm van onderwijs en zeggenschap wil invoeren. De af deling pedagogiek omvat in Nijme gen achthonderd studenten. Ontslagen (30 personen) bij bandweverij ENSCHEDE. 29-1. Bij dc N.V. Bandweverij -vlechterij Scholten en Van Heek in Enschede wordt een herstructurering van de produktie en verkooporganisatie doorgevoerd als gevolg waarvan 30 personen ont slag zal moeten worden aangezegd. Donderdag werd met de werkne mersorganisaties een afvloeiingsre geling besproken. Een aantal pro- duktgroepen blijkt na recente loons verhogingen niet meer voldoende rendabel te zijn, zo deelt de directie mee. Daarom is besloten deze secto ren van het bedrijf te sluiten. Een deel van genoemde werkzaamheden zal bij andere Twentse bedrijven worden uitbesteed. De burgemeesterskamer in het Zie rikzeese stadhuis is nog altijd de burgemeesterskamer. Deze unieke foto geeft een beeld van de kamer in de jaren 1920-1928. omstandigheden in die periode in aanmerking genomen, mag worden gesteld dat het doel van 125.000 woningen per jaar, zoals uiteen gezet in de troonredes en de rege ringsverklaring „zo goed als ten vol le" is verwezenlijkt. Er is geen spra ke van stagnatie in de woningbouw, en bij handhaving van de huidige gemiddelde bouwtijd van 14 a 15 maanden zal het aantal gereedgeko men woningen „dicht om de 125.000 schommelen". Afhankelijk van de weersomstandigheden kan worden verwacht dat het aantal begonnen woningen zal worden verhoogd. Mogelijk nieuwe kentekenregeling DEN HAAG, 29-1. De A.N.W.B. heeft in een uitvoerig rapport aan de minister van verkeer en waterstaat een vcorstel gedaan tot herziening van de huidige kentekenregeling. De regeling is zo ontworpen, dat de we genverkeerswet niet behoeft te wor den gewijzigd. De A.N.W.B. is over gegaan tot het ontwerpen - van een nieuwe regeling, omdat in de prak tijk duidelijk is gebleken, dat de huidige regeling niet voldoet aldus deelt de toeristenbond mee. Het voorstel tot herziening van de huidige regeling houdt o.a. in, dat in plaats van een tweedelig kenteken bewijs een driedelig bewijs noodza kelijk zal zijn. Jaarverslag V.V.V. Zierikzee ZIERIKZEE, 28-1. Het totaal aan tal door de V.V.V. Zierikzee via de informateur de heer J. Klun- der in het kantoortje dat gevestigd was in het pand Oude Haven 11, verstrekte inlichtingen was in 1969: 12.295, waarvan 10.016 mondeling, 400 schriftelijk en 1847 via de tele foon. Aldus blijkt uit het deze week verschenen jaarverslag waarin een verdubbeling van het aantal ver strekte informaties werd geconsta teerd vergeleken met voorgaande jaren. Dit wordt vooral een gevolg ge noemd van het bijzonder intensieve kantoorbezoek in 1969. Uitgegeven werden 3.000 V.V.V.-gidsen, 1300 fol ders getiteld „Een punt voor uw va7 kantie" en 15.000 plattegronden van Zierikzee. Bovendien werden 1000 programmaboekjes van het mossel- feest aan de toeristen uitgereikt. Zeer veel vraag bestond er naar fol ders van de Zeelandbrug waarvan de V.V.V. er 2000 ontving en weer uitgaf. Opgemerkt wordt dat vrijwel alle toeristen zeer tevreden waren over de in Zierikzee verkregen ser vice. Het voor logies-boeking toege paste L.I.D.-systeem functioneerde goed. In 1969 werd aan 674 gasten voor één nacht onderdak verléénd, hiervan in hotel/pension 489, bij par ticulieren 56, elders op dit eiland 102 en buiten het eiland 18. Vergelijkt men deze cijfers met de cijfers van vorige jaren dan moet geconcludeerd worden dat de vraag naar logies-accomodaties in 1969 is afgenomen. Gedurende het gehele seizoen wa ren er geen problemen om de toe risten onder te brengen. Het dagbe- zoek nam toe. Er werden drie radio uitzendingen aan Zierikzee gewijd, (Vara RTN en Wereldomroep). Er bestond grote belangsteling voor de ook in 1969 door V.V.V. georgani seerde verkiezing van Miss Toerist. In de vorm van propaganda werd bovendien meegewerkt aan de te Zierikzee georganiseerde talenten jachten. Van de 6000 toeringcars die de Zeelandbrug in beide richtingen in TEI AVIV. De Israëlische minister van Defensie, generaal Mosje Dayan, heeft tegenover journalisten ver klaard, dat er voor Israël geen grens lijn is in Egypte, die hen tegenhoudt. Maar hij voegde daar aan toe: „als Egypte weer een staakt het vuren in acht neemt, zullen wij dat dadelijk aanvaarden". 1969 passeerden bezochten er 2000 Zierikzee. In het jaarverslag wordt verder meegedeeld dat de besprekin gen die werden gevoerd om te ko men tot een Delta-expositie te Zie rikzee nog niet tot het gewenste re sultaat hebben gevoerd. Uit het financieel overzicht, blijkt dat in 1969 een exploitatietekort i i i werd geboekt van f 698,84. Op de ClOOll 111 WOOllSCilip begroting voor 1970 is een tekort ge raamd van f 1.460, Vrouw lag vijf weken CLEVELAND. Een luchttaxi met zeven passagiers en twee beman ningsleden aan boord is op weg van Cleveland naar Detroit neergestort in het Erie-meer. Men heeft geen overlevenden waargenomen. AMSTERDAM, 29-1. De 54-jarige mevrouw W. M. C. Peeters-Vuur is woensdagavond levenloos aangetrofn fen op haar in de Brouwersgracht in Amsterdam liggende woonschip. De alleen wonende vrouw, die door haar zoon werd gevonden, bleek reeds rond kerstmis vorig jaar te zijn overleden. Zij stierf een natuurlijke dood. NEW YORK, 29-1. De Newyorkse politie speurt naar de bendeleider in verdovende middelen die groepjes kinderen zou gebruiken om de nar cotica te verhandelen. De jacht begon met de arrestatie van drie jongens van respecievelijk 11, 13 en 15 jaar die dagelijks zo'n 90 doosjes heroïne voor 10 dollar per stuk verkochten op Coney Island. De jongens waren twee weken „in zaken" toen zij werden gearresteerd. Hun werk leverde elk 50 dollar per dag op. De politie is ervan overtuigd dat de man die de jongens de heroïne liet verhandelen, meer van dergelijke ploegjes aan het werk heeft. Over het gebruik van verdovende middelen door kinderen is de laatste tijd veel beroering geweest nadat onlangs een 12-jarige jongen uit Harlem overleed na gebruik van een te grote dosis heroïne. Gisteren werd de 12-jarige dochter van een psychi ater verdoofd in de hal van een flat gebouw aangetroffen nadat zij van huis was weggelopen om narcotica te bemachtigen. De moeder zei later dat haar dochter verslaafd is. „We verhuizen naar Hongkong of naar Afrika. Het is hier een wildernis." Twee (loden bij frontale botsing ROGGEBOT (O.-FIevoland), 29-1. Donderdagochtend is bij Roggebot in Oostelijk Flevoland, een ver keersongeluk gebeurd, waarbij twee inwoners van Pen om het leven kwamen. Het zijn de 35-jarige H. C. H. Wubbolt (getrouwd), een kind en de 21-jarige W. F, G. L. Verniets, ongehuwd. Het ongeluk gebeurde, toen de personenwagen met de twee slacht offers frontaal tegen een aanhang wagen van een vrachtauto reed, die een draaimanoeuvre maakte en dwars op de weg stond. Zeker, ik was daar nooit zo voor, een salarisrekening, tk wou geld in het handje. Maar toen het er toch doorkwam en ik klant bij de NMB werd, bleek dat eigen lijk alleen maar prettige kanten te hebben. Als er wat op mijn rekening blijft staan (en dat ge beurt ook nog gek genoeg) krijg ik er 3'/jVo rente over. Toch mee genomen. Wil ik meer rente dan zet ik het op een spaarrekening. De rente voor gewoon spaargeld is al 4'/2% en je kunt tot 7%. Als de nood aan de man komt, kan ik een maand extra salaris op nemen als gezinskrediet. Om het niet eens te hebben over die handige betaalcheques, reke ningen betalen per bankgiro, per soonlijke leningen,... Bovendien: je kunt elke werkdag terecht bij de NMB om geld te halen. Dus wat maakt het uit? Je salaris levert gewoon voordelen op, geen enkel nadeel. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Horizontaal: 1. zeevis; 6. wollige spanrupsvlinder; 12. ten bedrage van 13. gehoororgaan; 15. beroep, am bacht; 16. titel (afk.); 17. snelle loop; 19. adellijke titel; 22. projectie- plaatje; 23. voornemen tot iets; 25. rivier in Afrika; 26. fijngemalen tufsteen; 27. wild rund dat vroeger in Europa leefde; 29. enigszins luxu eus ingericht café; 30. op dit mo ment; 31. voegwoord; 32. mooi plek je te midden v.e, minder aangena me omgeving (figuurlijk); 34. drank; 36. voorzetsel: 37. bekende dieren tuin in Amsterdam: 38. trap; 40. struisachtige vogel; 41. bezieldheid, vuur; 43. interest; 46. deel van Oos tenrijk; 49. chemisch symbool; 51. schuine kant; 52. heining van struik gewassen; 53. muzieknoot; 54. niet fraai; 56. Ned. omroepvereniging (afk.); 58. niemendal; 60. paradijs; 61. plaats in Limburg; 63. god van dc liefde (Griekse mythologie); 64. coüpulcnl; 65. Aziaat; 67. vinnig, verbeten; 68. voegwoord; 69. mannc- Ijésbij; 70. meisjesspeelgoed 72. per adres (afk.); 73. totaal der ontvan gen entreegelden; 7-1. overeenkumsl. Ditmaal een schrale oogst aan in zendingen, een incidentele terugslag wellicht op de juist ook deze maand zeer talrijke oplossingen, die ons bereikten. Het kan ook zijn dat ditmaal de puzzel aan de moeilijke kant was en dat vormde voor velen een belemmering „er uit te komen". De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. L. van Bevcren-Maes Poortdykstraat 9 Brouwershaven De tweede prijs gaat naar: De heer S. de Jonge Ingridstraat 6 Scharendijke De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. canasta; 6. aspei'ge; 12. halo; 14. pink; 15. ar; 17. motor boot; 20. me; 21. sop; 23. perkoen; 24. hap; 25. smal; 27. maand; 28. baar; 29. ieder; 31. nat; 32. partij; 33. vier; 35. volt; 36. cirkel; 37. katoen; 39. neen; 41. kern; 43. Andel; 45. mol 47. riant; 49. reep; 50. Tiber; 52. gaai; 53. Ier; 54. barbeel; 56. sap; 57. af; 58. panterkat; 60. R.P.; 61. lust; 62. kaap; 64. tjotter; 65. kerk uil. Vericaal: 1. chassis; 2. N.-H.; 3. aam; 4. slop; 5. totem; 7. spoed; 8. pion; 9. ent; 10. R.-K.; 11. ereprijs; 13. orkaan; 16. Rome; 18. Oran; 19. bont; .20. maat; 22. padvinder; 24. hartenaas; 26. leireep; 28. balorig; 30. rekel; 32. poter; 34. ren; 35. vak; 38. variant; 40. robber; 42. stippel; 44. neef; 45. mirt; 46. leer; 48. naar; 50. tante; 51. rekke; 54. bast; 55. laar 58. put; 59. tak; 61. .O.; 63. pu. De nieuwe puzzel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4