v.v.v. voor Scharendijke hield matig bezochte vergadering AGENDA Syrische vliegtuigen boven Haifa Bevolking Schouwen-Duiveland toegenomen met 1055 personen V.S. geeft luchtaanval op N. -Vietnam toe STREEKNIEUWS ,Verl>Iijfstoeriöine neemt niet meer automatisch toe' SCHARENDIJKE, 29-1. De voor zitter van de V.V.V. voor Scharen- dyke en omstreken drukte er in zyn openingswoord zijn spijt over uit, dat voor de woensdagavond j.l. in café- restaurant ,,'t Witte Hert" aan de Platteweg gehouden ledenvergade ring maar matige belangstelling be stond. Een bijzonder woord van welkom werd gericht tot de heer J. P. de Regt, directeur van de Prov. Zeeuwse V.V.V., de heer J. M. Holm, secre taris van de Streek V.V.V. Schou- wen-Duiveland en een drietal verte genwoordigers van de V.V.V. Re- nesse. In zijn openingswoord liet de voor zitter een waarschuwend geluid ho ren. Volgens hem is thans het sta dium bereikt dat het verblijfstoeris- me niet meer automatisch blijft toe nemen. De recreant is, evenals de consument op ander terrein, kriti scher en prijsbewuster geworden. Het is daarom zaak voor de belang hebbenden om na te gaan of de prij zen op het oude peil kunnen blijven gehandhaafd en of de verschillende accomodaties, die ter beschikking worden gesteld, kunnen worden ver beterd. Het is zaak het verblijf voor de gasten zo aangenaam mogelijk te maken, want tevreden gasten keren terug en maken in hun eigen omge ving propaganda. Het jaarverslag over 1969 werd, na een toelichting door de voorzitter, goedgekeurd. De voorzitter lichtte toe, dat de eilandfolders van de streek V.V.V. gereed gekomen zijn. Met een speciaal inlegvel met be trekking tot Scharendijke en omge ving worden ze dan thans verspreid. De verhuurlijsten zijn in een flinke oplaag gereedgemaakt. Overnachtingen Uit het jaarverslag blijkt, dat het aantal overnachtingen 60.371 heeft bedragen (over 1968: 57.360). De jaarrekening over 1969 werd vastgesteld met een batig saldo van f 283,60. De kascommissie rappor teerde bij monde van de heer C. W. Landman, dat de financiële admini stratie van peningmeester, de heer A. M. van der Maas in orde bevon den is. Als nieuw lid van de kascommissie werd benoemd de heer E. W. J. Ek- kelboom. Reeds zitting in deze com missie hebben de heren: M. van Oe- veren en C. W. Landman. De begroting voor 1970 werd vast gesteld met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 2.067,02. Eep ver zwaring van de uitgaven betekent ae höèère contributie aan' de Provinci ale V.V.V. van f 5,pel-lid en f 1;—- per. donateur. A<m de streek V.y,V). dient te worden bijgedragen f 100, f 2,— per' lid. 'De heer A. Roosewerd bij accla matie .Veer. gekozen, als bestuurslid De voorzitter, zei de heer Roose dahk voor zijn bereidwilligheid dm weer zitting te willen nemen in het bé stuur en voor het vele werk, dat hij als secretaris heeft verricht. Spreker hoopte dat hij het secretariaat nog enige tijd zal blijven vervullen. Het structuurrapport Na de pauze deed de voorzitter en kele mededelingen over het rapport tot wijziging van de structuur van het V.V.V.-Wezen van de A.N.V.V. en dat van de Prov. V.V.V. Dit laatste rapport, waarbij geen plaats was ingeruimd voor de streek- V.V.V.'s is in verband met de vele kritiek daarop tijdens de algemene SPORT ZAALHANDBAL Delta Sport-EMM II 8-10 Tegen kampioenskandidaat EMM II speelde Delta-Sport (heren) in de sporthal te Goes, gehandicapt door de afwezigheid van trainer-speler Cees Sanders en keeper Van Zwie- ten, een uitstekende wedstrijd. De Zierikzeeënaars verloren de wed strijd wel maar tot vijf min. voor het einde had Delta-Sport nog een 7-6 voorsprong door doelpunten van Jan Kok (3 maal), Huib van Dalen, Mar. de Looze, Henk Verheij en Cor Hassing. Deze stand was vooral te danken aan de voortreffe lijke verdediging, met invaller-kee per Joop Goedhart aan het hoofd. Door het ontbreken van Goedhax-t in de aanval was de aanvalskx-acht van D.S. belangrijk minder. EMM wist viermaal achtereen te scoren, 7-10. Tegen het einde van de strijd zorgde Cor Hassin riog voor een doelpunt, waarmee de eindstand werd bepaald op 8-10 voor EMM. Delta Sport-Volharding II 8-8 Ne de zware strijd tegen EMM II moesten de D.S.-heren opnieuw aantxeden en wel tegen Volharding uit Goes. Eerder in deze competitie haalde D.S. tegen Volharding een duidelijke overwinning maar toen verschenen de Zierikzeeënax-en in hun stex'kste opstelling. Ditmaal ging de strijd veel moeizamer maar toch wist D.S. door doelpunten van Huib van Dalen en Cor Hassing een 2-0 voorsprong te nemen. Volhar ding diende echter van repliek en bracht de stand gelijk: 2-2. Jan de Kok en Huib van Dalen zorgden hierna voor 4-2 maar nog voor de rust kwam Volharding opnieuw op gelijke stand: 4-4. Na de rust liep Volharding uit tot 4-6 en het begon cr voor D.S. slecht uit te zien. Weliswaar verkleinde Huib van Dalen de achtex-stand tot 5-6, maar Volharding zorgde direct daarna voor 5-7. Henk Verheij én Jan de Kok brachten de stand weer in evenwicht: 7-7 maar Volharding liep alweer uit tot 7-8 en het leek op een voor D.S. verloren wedstrijd. Huib van Dalen scoorde echter in de laatste min. van de wedstrijd de gelijkmaker: 8-8, zodat D.S. een verdiend gelijkspel uit het vuur wist tc slepen. vergadering van 29 november 1969 van de Prov. V.V.V. weer terugge nomen. De directeur van de Prov. V.V.V. deelde desgevx-aagd mede, dat een herzien rapport eind februari a.s. zal gereedkomen. De voorzitter deelde mede, dat de verzorging van de eve nementen tijdens het zomerseizoen steeds erg moeilijk is wegens gebrek aan medewerkers. Hij hoopte dat zich een Voldoend aantal vrijwilli gers zal aanmelden om hierbij be hulpzaam te zijn. De heer P. B. Ver schuur lanceerde tijdens de rond vraag vragen over de streekfolder van de stxeek V.V.V., welke hij maar matig geslaagd vond, de werkzaam heden van Streek V.V.V. en Prov. V.V.V., het plaatsen van meer ad vertenties zo mogelijk in samenwer king met belanghebbenden, het in belangrijke mate verhogen van de huidige contributiebedragen, mede in verband met de wens tot vergroting van het aantal evenementen, waarbij gestreefd zou moeten worden tot het aantrekken van een vakkracht, het aandacht schenken aan public rela tions m.b.t. x-adio, t.v. en landelijke pers. De voorzitter, de directeur van Provinciale V.V.V. en de secretaris van de Streek V.V.V. gaven de heer Verschuur de door hem geviaagde toelichting. De voorzitter zei toe, dat verschil lende gedachten van de heer Ver schuur in het dagelijks bestuur zul len worden besproken. De hoop uit sprekend, dat het seizoen 1970 voor allen goed mag zijn, sloot de voor zitter de vex-gadering. TEL AVIV/DAMASCUS, 29-1. Een formatie van <^e Syrische luchtmacht heeft donderdag in de Israëlische havenstad Haifa ernstige schade ver oorzaakt door het doorbreken van de geluidsbarrière, aldus een militaire woordvoerder in Damascus. Alle toestellen zijn volgens hem veilig op hun basis teruggekeerd. Volgens de woordvoerder was de vlucht bedoeld als antwoord op de voortdurende schending van het Arabische luchtruim en op het door breken van de geluidsbarxière door Israëlische vliegtuigen boven Damas- Mooie vrijheid? AMSTERDAM, 29-1. Van 23 april tot 20 juni zal in de Nieuwe Kerk aan de Dam in Amsterdam een na tionale tentoonstelling worden ge houden met de titel „Mooie vrij heid" uitroepteken, vraagteken. Hiermede wil men zowel het positie ve van de in 1945 herwonnen vrij heid als de twijfel omtrent het ge bruik van die vrijheid tot uitdruk king brengen. De tentoonstelling wordt namelijk georganiseerd ter gelegenheid van de herdenking van de bezetting in 1940-1945 en de be- vi'ijding 25 jaar geleden. Kluisdieven gegrepen BREDA, 29-1. Twee Bx*edanaax-s, die dondex-dagavond bij invallen in hun x-espectievelijke woningen wer den aangehouden, hebben bekend het afgelopen weekeinde een kluis van het ziekenfonds; „Azbo,"- jn Breda leeggestolen te hebben. Er zat voor 19qO0~gulden, aan,geld in(.en voor eenzelfde bedrag aan munten en sie raden. De, 19-jarige Johan van P'. en.de 23-jaar oude Anton van den R. had den de sleutel van de kluis gevonden in het bureau van de directeur. De munten en sieraden zijn teruggevon den. Van het geld hadden zij ruim tienduizend gulden omgezet in goe- dex'en. Man gedood door breuk hefgedeelte bok TILBURG, 29-1, Toen donderdag tijdens werkzaamheden bij het leg gen van een riolering onder het Wilhelminakanaal in Tilburg met gebruikmaking van een kleine drij vende bok, van het hefgedeelte on verwacht een onderdeel afbrak, kwam dit juist op de 60-jarige A. van Boxtel uit die gemeente, die aan de waterkant de werkzaamhe den stond gade te slaan. De man werd onder het vele tonnen wegende onderdeel verpletterd en ovex-leed ter plaatse. Politie en arbeidsin spectie stellen een onderzoek in. Scheepvaartberichten Attis, 28-1. Hambux"g naar Amster- dam. Abida, 28-1. 45 m. W. Quilon. Ameland, 28-1. Te Antwerpen. Calamares, 28-1. Golfito naar Balti- mor. Kara, 28-1 te Hamburg. Korenia, 28-1. 120 m. Littlequont. Vlieland, 28-1. Sewax*en naar Cura sao. Zafra, 282-1. 70 m. ZW Gibraltar. ALMELO. Een Almelose land bouwer heeft op het erf van zijn boerderij aan de Windhoeksweg een kinderlijkje gevonden van het man nelijk geslacht. Waax-schijhlijk is de baby te vondeling gelegd. De politie heeft de zaak in onderzoek. OSS. Bij Megen, op de grens van Gelderland en Noord-Brabant komt als de plannen van de nieuwe Stichting Maasbrug bij Megen door gaan, een brug, die een belangrijke schakel zal vormen in de noox-d- zuid verbinding Veenendaal-Oss. cus, drie weken geleden. Later ver klaarde de woordvoerder dat twee Israëlische vliegtuigen 's middags het Syrische luchtruim pxobeexden te schenden, maar door Syrische vlieg tuigen en grondgeschut werden ver dreven. Uien naar Noorwegen DEN HAAG, 29-1. De Noorse au toriteiten hebben bekendgemaakt dat de invoer van uien in dit land onbeperkt zal zijn toegestaan met ingang van 17 februari a.s. Op het ogenblik gaan er geen Nedex-landse uien naar dit land, maar de kans is zeker aanwezig dat dit in februari wel het geval zal zijn. Ook naar Zweden en Denemarken wordt dit px-odukt geregeld verladen. Op de uienmarkt in ons land heeft zich sinds half januari een zeer gxo- te prijsdaling voltrokken als gevolg van het teruglopen van de vraag voor export en het vrij ruime aan bod. AMSTERDAM. Koningin Juliana heeft in Amsterdam de viering van het 50-jarig bestaan van de vereniging van Raden van Arbeid bijgewoond. Op de foto de koningin met' een speelgoedbeertje, dat haar werd aangeboden voor haar nieuwste kleinzoon. Periode van 1 januari 19611 januari 1970 Middenschouwen boekte hoogste geboorte-overschot ZIERIKZEE, 29-1. Uit een recent overzicht van de loop der bevolking van Schouwen-Duiveland, blijkt dat de streekbevolking gedurende de pe riode van 1 januari 1961 tot 1 januari 1970 - dus in negen jaren - is ge groeid met 1.055 inwoners. Uit de interessantë cijfers blijkt dat de bevolkingstoename als volgt is verdeeld over de verschillende ge meenten: Bruinisse groeide in negen jaar met 71 inwoners; Brouwersha ven ging met 305 inwoners achter uit; de bevolking van Duiveland nam toe met 284; Midden-Schouwen ver meerderde met 84 inwoners; Wester schouwen kreeg een uitbreiding met 197 inwoners en Zierikzee onderging de grootste toename van inwonertal, namelijk met 724 inwoners. schol: Zierikzee 10, Bruinisse 74, Duiveland 112, Midderxschouwen 158 en Brouwershaven, 372. De inwonersaantallen Het aantal inwoners van Bruinisse bedroeg.per 1 januari 1961: 2361, per 1 januari 1970: 2432; een groei dus van 71. Het aantal inwoners van Brouwershaven bedroeg, per -1 (jan. 1961: 3561, per 1 jan. 1970: 32'56;'eén achteruitgang dus van1 -305. Het aan tal inwoners van Duiveland was per 1 jan. 1961: 3813, per 1 jan. 1970: 4097; een toename dus van 284. Van Middenschouwen was het bevól- kingsgetal per 1 jan. 1961: 2054, per 1 jan. 1970: 2138; een toename dus van 84. Dè bevolking van Wester- schouwen.bestond op 1 jan. 1961 uit 4009 zielen, per 1 jan. 1970 uit 4206; een toename dus van 197 zielen. Het aantal inwoners tenslotte van Zie- rikzee bedroeg per 1 jan. 1961: 7120, per 1 jan. 1970; 7844; een toename dus van 724. jaar ,«en; geboorte-overschot van 145 en' een "vcrt'rekoverschot van 74. Bruinisse had de afgelopen negen r een "vcrtrckoverschot Brouwershavengeboorte-overschot 67, ver treko ver schol 372. Duiveland: geboorte-ovcr§chot 396, ver.trek-over- schot 112. Middenschouwen: geboor te-overschot 242, vcrtrekoverschot 158-. ^Westerschouwengeboorte-over schot 162, vestigingsoverschot 35. Zierikzee: geboorte-overschot 734, vertrekoverschot 10. (Geboorte-overschot wil zeggen: het aantal geboox-ten min het aantal oveiTijdens. Vertx*ekovex*schot bete- kent: het aantal ingekomen perso nen min het aaxital vertrokken per sonen). Het hoogste geboorte-overschot, uitgedrukt in percentage van de be volking op 1 januari 1961, werd ge- noteerd voor Middenschouwen en be- 1 LI J" •-.I-I droeg voor de?.e gemeente i2, gevolgd Ledental Ureïschor s „Li'escendo bleet vni stabiel nfczee en Duiveland met door Zierikzee beide 10, terwijl daarna volgde: Bruinisse met 6, Westerschouwen met 4 en Brouwershaven met één. Westerschouwen is de enige ge meente met een vestigingsoverschot gedurende de afgelopen negen jaai% nl. van 35 zielen. Alle overige ge meenten hadden een vertrekover- Te Utrecht op 6 en 7 febr. grootste hengstenkeuring UTRECHT, 29-1. Achthonderd hengsten zullen op 6 en 7 februari a.s. de schitterende nieuwe veemarkt hallen in Utrecht omtoveren in een „showroom" voor warmbloedpaard en rijpony, voor Arabische- en En gelse Volbloeds, voor Hackney's en Appaloosa's. Maar liefst acht stamboeken zullen tijdens dit gigantische „hengstenfes- tival" acte de présence geven onder de supervisie van hel Warmbloed paardenstamboek in Nederland (W.P.N.). Meer dan tweehonderd warm- bloedhengsten verschijnen in de gro te arena, waaromheen tribunes voor tienduizend bezoekers gebouwd zul len worden. Ongeveer vijfhonderd rijponyhengsten van de rassen Welsh New Forest en IJslander zullen de hoge stand van de pony fokkerij en in ons land demonstreren, terwij 1 tal rijke Volbloedhengsten zullen tonen dat door veredeling d.m.v. „edel bloed" de rijpaardfokkerij in ons 'land met sprongen vooi'waarts is gegaan, hetgeen de enorme vraag naar Ne derlandse halfbloeds bevestigt. WASHINGTON, 29-1. Amerikaan se jachtbommenwerpers hebben woensdag een raketbasis in Noord- Vietnam aangevallen, zo heeft bet Ministerie van Defensie in Washing ton toegegeven. De aanval was ondernomen nadat luchtdoelraketten waren afgevuurd op een ongewapend verkennings vliegtuig. Kort tevoren had de Amex'ikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, ontkend dat Ameri ka de bombax-dementcn op Noord- Victnam had hervat. Deze beschuldi ging was woensdag van Noordviet- namese zijde geuit op de Par ij se vre desconferentie over Vietnam. Hel Noord Vietnamese persbureau meldde eveneens woensdag dat drie Ameri kaanse vliegtuigen diezelfde dag bo ven Nooi'd-Vietnam waren neerge schoten en vele andere beschadigd. De toestellen zouden onderweg zijn geweest om dichtbevolkte gebieden aan te vallen in de Noox*dvietnamese px*ovincies Kwang Bin en Ha Tinh. DEN HAAG. Koning Boudewijn van België heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de hoer B. Rooi vink, benoemd lol grootkruis in de kroonorde van België en staatssecretaris dx*. Krui- singa tot grootkruis in do ox'dc van Leopold II. DREISCHOR, 27-1. In hotel-res taurant „De Drie Schorren" te Drei- schor hield de harmonie „Crescendo" een algemene ledenvergadering, waarvoor goede belangstelling be stond. In het bijzonder verwelkomde de voorzitter, de heer A. J. de Bil het erelid, de heer S. Wagemaker. Na het openingswoord gaf hij aan de secre taris van „Crescendo", de heer C. J. van Dixhoorn ,de gelegenheid voor het lezen van het uitgebreide jaar verslag. Tot zijn gx-otc vreugde kon de heer Van Dixhoorn de vergadering mee delért dat van ,de, tijdens de vo rige jaarvex-gadez-ing genomen be sluiten een flink aantal ten uitvoer konden wórden gelegd. Er vond in het verslagjaar ook een kleine be stuurswisseling plaats; .de uitvoe ringen werden goed bezocht en ook de rest liep vrij vlot. De secretaris memoreerde nog de medewerking van het gehele korps aan de Paas- kerkdienst in de Hervormde Kerk van Dreisehor met medewerking van het kerkkoor. Ook werden serenades gebracht op koninklijke feestdagen, etc. Concerten en muzikale trips naar elders zoxgden voor een vol 'zo- merprogramma en deze werden voor hel eerst in samenwei'king met de Zustervereniging „Nieuw Leven" uit Ouwerkerk gebracht. Mede door een goede samenwerking met ge noemd koi'ps was men steeds in de gelegenheid om aan gemaakte af spraken te voldoen. Weinig succes op concours Door Créscendo wcx-d op Hemel vaartsdag ook deelgenomen aan het Fedex-atief concours in de St.-Bavo- kerk te Aardenburg. Dit is voor de muzikanten uit Dreisehor echter wel op een teleurstelling uitgelopen. Hoewel men aanvankelijk dacht, wel goed beslagen in Zceuws- Vlaandcren ten ijs te kunnen komen leverde het concours slechts een magere derde prijs op. Vooxal het grote verschil in akoestiek tussen het eigen repetitielokaal en de im posante Sint-Bavokerk te Aarden burg was yvel een van de reden dat de prestaties van Crescendo wat te genvielen. Interesse bü jeugd kwken Hoewel het ledenaantal bij „Cx'es- cendo" vrij stabiel bleef - er vielen wal oud ex*,én af - kwamen jeudige personen hel korps versterken. Ex- zal echter toch naar moeten worden gestreefd om by de jeugd meer in teresse op Te wekken voor medewer king aan de plaatselijke muziek- Vrijdag 30 januari Zierikzee Mondx'agon, 8 uur, amateurfotogra fen vereniging „Delta-Foto". Ned. Herv. Verenigingsbouw, 8 uur. Ver. van Vrijz. Hervormden. Zaterdag 31 januari Zierikzee Zuid Havenpoort, 3.15 uur, onthul ling ramp-monument. Huis van Nasau, IQ 30 uur, vergade ring P.v.d.A. op Schouwen-Duive land. Bruinisse Baiakkenkamp, 8 uur, dansen m.m.v. „Mohammed Sam". Maandag 2 februari Zierikzee Concordia. 8 uur, Ver. voor Open baar Onderwijs, afdeling Zierikzee. Haamstede Hotel Bom, 9.30 uur v.m., openbare vex-gadering district 1 atex-schap Schouwen-Duiveland. Brouwershaven Hotel Jac. Cats, 2 uur, openbare ver gadering district 2 en 3 Waterschap Schouwen-Duiveland. Dinsdag 3 februari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, Ver. Oud- leerlingen Tuinbouwwintex-cursus. Huis van Nassau, 9.30 uur v.m., openbare vergadex-ing distx-icten 4, 5 en 6 Waterschap Schouwen-Duive land. Haamstede Hotel Bom, 7.30 uur, jaarvergadering afdeling N.F.O. Nieuvverkerk Ons Dorpshuis, 7.30 uur, afdeling Plattelandsvrouwen. Ons Dorpshuis, 2 uur, openbai-e ver gadex-ing distx-icten 7 en 8 Water schap Schouwen-Duiveland. Woensdag 4 februari Zierikzee Huis van Nassau, Graanbeurs, 2 uur algemene vergadering Kring Schou wen-Duiveland van de Z.L.M. Vrijdag 6 februari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, Ontwikke lingsavond Bestuui'dersbond Schou wen-Duiveland van het N.V.V. Concordia, 8 uur, algemene leden vergadering V.V.V.-Zierikzee..y -i:-i U.-lit Advertentie Eerste hypothecaire geldleningen op courante woon- en winkelhuizen, alsmede landerijen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE DIEREN korpsen. Voor het onderwijzend per soneel is hier zeker een taak wegge legd. Met de B.U.M.A. te Amster dam heeft men nu schoon schip kunnen maken. De financiële ader latingen aan genoemd lichaam zijn ook in het vei-leden vaak aanleiding geweest tot kritiek op deze auteux-s- rechtenoi-ganisatie. Men vertrouwd nu echter op een spoedige definitie ve regeling tussen de K.N.F. en de B.U.M.A. De overgang naar op vouwbare lessenaars betekende vol gens secretaris Van Dixhoorn een goede verbetering, hoewel bij win derige zomei-concerten nog wel eens terug gedacht zal worden aan de houten paarden. Het repetitievei-- zuim lag in het vei-slagjaar ongeveer 25 hoger dan in 1968. De voorzit ter dankte secretaris Van Dixhoorn hax-telijk voor de wijze, waai-op hij 1969 de x-evue liet passeren. Zonder op- of aanmerkingen wex-d het jaar- vex-slag goedgekeux-d. ZIERIKZEE: „Grote Avond" R-S.G. „Professor Zeeman" Da jaarlijkse „gxote avond" van R.S.G. „Pxofessor Zeeman" zal ge houden worden op 27 februari a.s. Voorstelling Nieuwe Komedie Op vrijdag 13 februari brengt de Nieuwe Komedie - onder auspiciën van de Z.V.U. - „Dag stoel naast de tafel", een progx-omma van fragmen ten uit het muzikaal, plastisch, lite rair oeuvre van de Vlaamse expres sionistische dichter Paul van Ostaijn. Aanbesteding Rijkswegen Door de Rijkswatei'staat in Zee land zal op 4 maart a.s. in het open baar worden aanbesteed het onder- Jiouden van Rijksweg 18 op Schou wen-Duiveland en de overige Rijks wegen in de dienstkring Zierikzee alsmede de Slaakdam op Sint-Phi- lipsland. ROERMOND. De 30-Jarige P. Rauch uit Vlodx*op is in Roermond op zijn bromfiets, toen hij de Ven- loseweg over wildé steken, door een nutobusjc aangereden. De man werd hierbij zo ernstig gewond dat hij aan de opgelopen verwondingen is overleden. Het Kaolabeertje en de witgebaar- de gibbon zal men wel in dieren tuinen aantreffen, maar hoe staat het met de koe en het paard? Die zijn er (nog) niet, maar het zal wel vlug (moeten) komen, want het is geen cursief sprookje, maar het kleine grut in de sleden kent paard noch koe, om te zwijgen van een geit en een .schaap. Ze hebben wel een koe en een paard gezien. Een paard bij de ren nen misschieji en een koe bij een pakje kaas in de wei, maar dan bei de alleen op de beeldbuis. Niet echt, met uitzondering van enkelingen die het dier voor de kar van de vodde- man als paard hebben leren deter mineren. Daar de koe niet meer wordt gekend (kan men trouwens een koe wel helemaal kennen?), is ook het vraagstuk van de melk bij heel jeugdigen een probleem. De melk komt van de fabriek of van de melkman, sinds zo'n mens geen melkboer meer mag heten, maar het is niet zo verschrikkelijk duidelijk dat de melk uiteindelijk van de koe komt. In de grote stad is geen koe te zien, al lopen er koeien van men sen rond, maar helaas niet alleen in de grote stad. Het schaap noemden toe al. Het schaap - hoe béte ook - wordt de grote geheimzinnige, die kuddege- wijs in stand worden gehouden met subsidie van de overheid. En dan zijn er diep in het land nog wel eens schaapsscheerdersfeesten en dat is ook al niet van weelde. Want sinds de nylon, de perion, de vinyl en hoe het. allemaal heet is wol wat achter de coulissen verdwenen, ook al wordt er wel geschermd met scheer wol. Voor prille stadskinderen is echter de gedachtensprong van scheren naar wol te grootHet schaap is ge heimzinnig geworden en de geit springt bxxiten alle kaders, want er lopen nimmer geiten op hel asfalt en je vraagt je wel eens af, of de jeugd teel gelukkig is straks alles af te weten van een Lunar Model, maar niets van een geit. Het is een verrukkelijk dier, nuk kig maar charmant, niet kieskeurig, maar wel speels in zijn huppelend bestaan. Koeien, paarden, schapen, geiten; ze komen straks allemaal ixi de die rentuin en dan gaat de jeugd er en masse naar toe: „kaaik us meester, un gaai'\ Dan zullen rr toch weer kinderen gelukkig zijn ze heb ben een geit of misschien wel twee gezien. Dieren worden rariteiten; zo ver komt het nop.' SC UIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2