dit is riwlla met z'n tweeën 'Nooit een mini-rok en nimmer kaas uit het vuistje Maar kijk nu eens in Wassenaar. Eerste vverkeiland in Oosterschelde is praktisch voltooid Aanstichters gepakt brand gerechtsgebouw te Middelburg Verhoging zeedijk naar Viane Aardgas voor voertuigen De zaak-My Lai Bijbels voor Nigeria Advertentie BUKGil, 28-1. Het werkeiland in de Oosterschelde, eerste onderdeel van de afsluiting van deze zeearm, is weer eens uit de mist opgedoken nadat het meer dan een week lang in de dichte nevelsluiers was ver dwenen. Wie er vanaf de Punt op neerkijkt of er eens over heeu wan delt komt wel onder de indruk van dit geweldige projekt. We denken terug aan de maand april 1969 toen de N.V. Dijksbouw het werk aannam. Toen was de Oos terschelde de nog ongerepte Ooster schelde. En nu ligt daar dan een 80 ha zand omgeven door een hoge dijk en een werkhaven vol bedrijvigheid, want hoewel het werk bijna voltooid is moet er nog het een en ander ge beuren. Ook buitenlandse schepen varen de werkhaven binnen zelfs Polen met steen en Belgen met ma teriaal voor de dijkbekieding afkom stig uit de Maasvallei. De omtrek van het eiland bedraagt ongeveer 3 km en de brede dijk is bijna geheel bekleed met een asfalt- laag. Dit materiaal wordt op het ei land zelf vervaardigd door een speci ale zand-asfalUnstallatie en vracht auto's met een kipbare laadbak ver voeren het 180' C warme materiaal naar de diik waar het tracé al in gereedheid is gebracht. Na het stor ten zorgt een zware dragline voor het gelijkstrijken en waar de machi ne wel eens iets vergeet springt de mens met 'n hark bij. De arbeiders dragen klompen omdat schoenen of rubberzolen wegsmelten. Ten slotte rijden kleine motorwalsjes de dak bedekking nog eens prachtig glad. Stenen zetten Wat lager in het onderste gedeelte van de dijkvoet wordt een heel oud beroep weer in ere hersteld, want hier wordt de steen nog met de hand gezet. Blokken van 30 kg in een rechthoekige vorm worden „manne tje aan mannetje" overeind gezet om het gulzige zeewater geen kans meer te geven iets van het dijklichaam weg te nemen. De toekomstige ver keersweg die Schouwen met Noord- Beveland gaat verbinden wordt nog De zand- en asfaltinstallatie. (Foto: Zierikzeesche^ieuwsbode). MIDDELBURG, 28-1. De 21-jarige P. A. A. de B. heeft bekend de aan stichter te zijn geweest van de brand in het gerechtsgebouw te Middel burg, in de nacht van 1 op 2 decem ber van het vorig jaar. De schade bedroeg ruim een half miljoen gulden. Zijn medeplichtigen, de 33-jarige W. O., de 21-jarige J. 't G., de 17-jarige W. 't G. en de 21- jarige H. G. V. van H. hadden reeds eerder bekend. Gebleken is dat de Middelburgers op de bewusteavond al hadden ingebroken in het ge rechtsgebouw om te trachten wapens verdovende middelen of andere door de justitie in beslag genomen voor werpen te bemachtigen. Er werd echter niets gevonden. Later in de nacht kwam het vijftal op het idee, dat het een mooie stunt zou zijn om het gerechtsgebouw in brand te ste ken. De B. was om ca. 12 uur des Rivella: puur-natuurlijke frisdrank, helder-goudgeel, verkwikkend, lékker! Zonder kleurstoffen of conserveermiddelen, zo zuiver als kristal. Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. altijd RIVELLA thuis, op l'w gezond heid! nachts het gerechtsgebouw weer in gegaan om de brand aan te steken. De brand werd pas de volgende morgen om kwart voor vijf ontdekt. Protest van Nobelprijswinnaars PARIJS, 28-1. Vier Franse Nobel- prijshouders hebben geprotesteerd tegen de houding van de grote mo gendheden in het conflict in het Midden-Oosten. In een te Parijs uit gegeven verklaring zeggen de na tuurkundige Alfred Kastler en de medici Frangois Jakob, André Woff en Jacques Monod dat de grote lan den de oorlog in stand houden door wapens te leveren. Zij vinden het bedroevend „dat de Franse buiten landse politiek blijkbaar op klanten- winning uit is en aan beide partijen Mirages verkoopt". LONDEN. De Poolse regering heeft Engeland ervan op de hoogte gesteld dat drie leden van de Britse ambassade in Warschau het land moeten verlaten. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Arnhem: C. A. Kore- vaar, Rotterdam; te Ederveen: H. A. van Slooten, Nijkerk; te Kats en Wilhelminadorp en te Heerewaar den: kand. L. Oosthoek, Utrecht. Bedankt voor Alblasserdam: H. P. Swets, Lunteren. Ger. Kerken Beroepen te Zwartebrock: R. H. Boiten, Warns en Scharl; te Baar- land-'s Gravenpolder: kand. Jac. Wagenmakers. Sliedrecht, die dit beroep heeft aangenomen; te Rijns burg: drs. G. Heitlnk, Eist. Aangenomen naar Rotterdam- Zuidwijk: G. Snel, Oude en Nieuwe Bildtzijl, die bedankte voor Appin- gedam. Barendrecht, Halfweg, Oos- terwoldc. Winsum en voor Winters wijk. Bedankt voor Wormerveer: J. van Loo. Marum (Gr.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Enschedé-Noord: A. N. Hendriks, Delft. Bedankt voor Emmeloord-CrOil: H. D. van Herksen, Heemse. Ger. Gemeenten Beroepen te Terwoide: J. van Hnaren, Amersfoort. Bedankt voor Zoele'meer: W. Suyker, Lisse. maar door een enkele paal in het ei land gemarkeerd, doch zal nog be langrijk heger dan de huidige dijK komen te liggen. Inmiddels zal op 24 februari a.s. het tweede eiland aanbesteed wor den. Dit wordt een stuk dgk op de Middelplaat dat later in het totaal ingepast wordt. Het meeste materiaal op het werk eiland is nu verdwenen en alleen de zand-asf alt fabriek met zijn twee grote terks overheerst de aanblik waarbij de altijd rokende schoor steen het duidelijk maakt dat er nog druk gewerkt wordt. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De Amerikaanse luchtmacht is begonnen met het overvliegen van goederen naar Ni- gerië, die bestemd zijn voor het le nigen van de nood ais gevolg van de oorlog, die in dat lunu heeft ge woed. VITORAI (Brazilië). Negen perso nen hebben het leven verloren en een honderdtal mensen zijn gewond als gevolg van een ofknun, die het noordelijk deel van de Braziliaanse staat Espirito Santo heeft geteisterd. Meer dan 130 huizen zijn verwoest. DAR ES SALAAM. De niet-ge- bonden landen hebben bijgedragen tot afzwakking van de koude oorlog tussen de supermogendheden, zo heeft president Tito van Zuid-Sla- vië verklaard in een rede tot stu denten in Dar es Salaam. PARIJS. Frankrijk wil in het ka der van zijn militair program tussen 1971 en eind 1975 voor kernbewape ning 27 miljard frank uitgeven. In het tijdvak 1960 tot eind 1969 be liep de begroting voor kerndefensie 43 miljard frank. BEIROET. De Israëlische wacht man Samuel Rosenwasscr. die in de nacht van 31 december bij een over val van een commandogroep van El Fatah naar Libanon werd ontvoerd, is dinsdag met spoed in een zieken huis opgenomen, zo heeft een woord voerder van El Fatah in Beiroet be kend gemaakt. MADRID. In Carlistische kringen in Spanje is het bericht over de ge boorte van de zoon van prins Carel Hugo en prinses Irene met groot en thousiasme begroet. De Carlisten in Madrid behoorden tot de eersten aan wie het nieuws vanuit t Nederland .was dóóhgegevën. OVIEDO. In de kolenmijnen van Asturië zijn ongeveer 2.500 mijnwer kers in staking gegaan, juist één dag nadat er een einde scheen te zijn gekomen aan een stakingsactie van drie weken. TEL AVIV. Hel aantal incidenten langs de bestandslijn tussen Israël en de Arabische landen is evenals het aantal aanvallen van Palestijnse commando's in de bezette gebieden verminderd, aldus verklaarde een woordvoerder van het Israëlische leger. WASHINGTON. Bij een spoor wegongeluk in een voorstad van Washington zijn 3 mensen om het leven gekomen en 35 gewond. Vijf rijtuigen van de sneltrein Florida- New York zijn ontspoord met een srelheid van meer dan 10 Okm. per UU2\ ST. DENIS. De wervelstorm „Her mine" heeft op het eiland Reunion in de Indische oceaan belangrijke schade aangericht. Een persoon is verdronken en tien gewond. De aanplant van voedingsgewassen is voor driekwart vernield, de suiker rietplantages voor een kwart tot tien procent. DAMASCUS. Vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie en Syrië hebben maandag in Damascus besloten de televerbindingen tussen beide landen te verbeteren en een rechtsreekse telefoonverbinding tussen Damascus en Moskou tot stand te brengen. CALAIS. Franse douanebeambten hebben in Calais een lading clande stiene boter van 10 ton in beslag ge nomen die door de Nederlandse kustvaarder „Holchart" naar deze Franse havenstad was gebracht LONDEN. Een Lndense rechtbank heeft de zanger Mick J agger van de Rolling Stones tot tweehonderd pond sterling boete en de kosten van het proces (52 pnd. st.) veroordeeld we gens het bezit van marihuana. Een soortgelijke aanklacht tegen Jaggers vroegere vriendin Marianne Faithfull werd niet ontvankelijk verklaard. Leiden hadden verklaard niet schul dig te zijn. CARACAS. Ongeveer 10 procent var de 100 man van het politickorps van de Venezolaanse hoofdstad heeft een strafblad, zo heeft het waarne mend hoofd van de politie. Jesus a Garcia, meegedeeld. SAIGON. De Zuidvictnamese strijdkrachten melden 117 tegen standers te hebben gedood bij een nieuwe uitbarsting van verspreide schermutselingen over het gehele land. Schip in brand gestoken PALERMO, 28-1. Het ruim 2000 ton metende Zuidslnvische koelschip „Cavtat" dat een lading gesmokkel de sigaretten aan boord had, is dins dagavond voor de kust van Palermo op Sicilië door de bemanning in brand gestoken toen het achtervolgd werd door boten van de Italiaanse douane. Nadat zij dc brand hadden geslicht, sprongen do 30 opvarenden in 'net water. Zij zijn door diverse schepen opgepikt. Bij de deftige Nederlandse families duurde het even. Ze zagen de mini rok het eerst bij de dochters van hun tuinlieden en vonden het maar ordinair. Het idee om een stuk kaas met de vingers - stel je voor! - beet te pakken was ondenkbaar. Maar ja, de nieuwe tijd was niet te stuiten. Al gavyv waagden hun eigen dochters zich aan de minirok. Toen wandelden hun zoons 's avonds binnen met een forse reep kaas in de vingers. Nu ziet men in Wassenaar douairières met tweed hoven de knie en diplomaten met kaas uit de vuist. We willen niet zeggen dat alle klasse verschillen verdwenen zijn. Maar de kaas- verschillen zeer zeker. OOSTERLAND, 28-1. De werk zaamheden in het kader van de ver hoging aan de zeedijk naar Viane, waar op dc daar bestaande beton- muur een stuk van ongeveer 20 cm hoogte wcrat opgebracht, maakt gcede voortgang. Het werk wordt uitgevoeid door de fa. Haringman uit Gees die de stukken, lang onge veer 3 meter, thuis op het bedrijf giet van zwaar gewapend beton en ze vervolgens per auto aanvoert naar het werk. Met een grijper worden de stukken beton den door middel van een laag cement op de muur gemelseld zodat deze goed stevig komen te liggen. Op de tussen gelegen steunberen wor den verbindingsstukken aangebracht die met de middenstukken één ge heel vermen. Al met al wordt op de ze manier getracht een grotere vei ligheid te verkrijgen bij eventuele hoge watervloeden. Gelijk bekend is Resten van niaanatinosfeer BERN, 2S-1. Het instituut voor experimentele fysica in Bern is bij het onderzoek van de folie waarmee de mannen van de Apollo-11 op de maan de zonnewind hebben gemeten, een verrassende ontdekking gedaan, aldus meldt het Zwit serse persbureau SDA. Het bleek nl. dat enige van de on derzochte edele gassen aan merkelijk afwijken van hun isotopensamenstelling in de aardse atmosfeer. Bovendien is het in het instituut gelukt, in de 56 gram maanstof (ze ven soorten stenen, een boor kern en stof) resten van een maanatmosfeer aan te tonen. de vorige zon-.er reeds hel gedeelte van hel dijkvak vanaf de boerderij „Dijkzichl" tot de oprit bij de boer derij van dc heer Schoof, verhoogd door middel van een kisldain die- werd gevuld met vette klei. Deze werkzaamheden werden uitgevoerd door het aannemersbedrijf Van Don- ge uit Haamstede. Zwitserland neemt Israëlisch oorlogs materiaal in beslag GENEVE/TEL AVIV, 28-1. Dc Zwitserse douane heeft op het vlieg veld Genève-Cointrin beslag gelegd op een lading reserve-onderdelen voor „Phantom" jachtbommenwer pers die met een toestel van de Isra ëlische luchtvaartmaatschappij ,'Éi Al" zouden worden doorgevoerd naar Tel Aviv, zó is bekendgemaakt. Volgens sommige berichten kwam het ,E1 Ar'-vliegtuig uitiSchifjhpl en maakte het een tussenlanding "in Ge- nève. De kisten, waardp „made in U.S.A." stond, zouden !iiit de Ver. - Staten met een ander vliegtuig naar Schiphol zijn vervoerd. Andere be richten melden echter dat het oor logsmateriaal uit Londen kwam. De Zwitserse douane geeft als re den voor de inbeslagname dat Zwit serland geen doorvoervergunning voor het materiaal had gegeven. De justitie stelt een ondei-zoek in. Afzwaaiende soldaat steekt vriendin in brand KASSEL, 28-1. Een 23-jarige Amerikaanse soldaat, die zijn dienst tijd in West-Duitsland er op had zitten, heeft de nacht tevoren in Kassei zijn 29-jarige Duitse vriendin met benzine overgoten en in brand gestoken. Omwonenden hebben vol gens de politie de vlammen gedoofd. De vrouw is met eerste- en tweede graads brandwonden in een zieken huis opgenomen. Zij is buiten le vensgevaar. WASHINGTON, 28-1. De Ame rikaanse regering gaat als proef te gen luchtvervuiling een aantal van haar vcei tuigen ombouwen voor aardgas. De proef is vorig jaar al begonnen met 12 voertuigen in de streek van Los Angeles, eind van dit jaar moeten ongeveer duizend auto s zijn omgebouwd. De kosten zijn on geveer 1.200 gulden, het ombouwer, duurt slechts vier uur. Het rende ment van aardgas blijkt 50 hóger te liggen dan dat van benzine, maai er moet wel meer keren worden ge tankt. FORT BENNING, 28-1. In de zaak tegen luitenant William Calley heeft de militaire rechter Reid Kennedy dinsdag bepaald, dat de Amerikaanse regering precies meet opgeven hoe veel mensen de verdachten volgens haar bij het bloedbad in My Lai op 16 maart 1968 heeft gedood. Tot dus ver is Calley er van beschuldigd, dat hij „een onbekend aantal Oosteise menselijke wezens" heeft vermoord. Volgens het Amerkaanse leger zou hij „niet minder" dan 102 personen hebben gedood. Een maximum-aan tal is echter niet genoemd. SCHIPHOL. Het laatste vliegtuig van Martinuir-Holland is uil Sao Tome op Schiphol aangekomen met 21 vermoeide passagiers aan boord. Zij maakten deel uit van het leger tje helpers dat de voedselluchtbrug tussen dit eiland en Biafra in stand hield. Voor 60 jaar.... Z1ERIKZEE. De Rolterdamsche Tramvieg Maatschappij heeft beslo ten de tramlijn Brouwershaven- Burgh te leggen en te exploiteren. ZONNEMA1RE. Voor het Nulsde- partement trad op mevr. Van Loon- v. d. Berge met een voordracht over Walcheren en de Walcherse novel len van Beunke. BURGH. De rederijkersvereniging „Vooruitgang Zij Ons Streven" gaf ter gelegenheid van het twintigja rig bestaan een uitstekend geslaagde gekostumeerde uilvoering. Z1ERÏKZEE. Morgen zal in het stadhuis vergaderen het comité tot verkrijging van een waterleiding-ie- Z ierikzee. NIEUW ERKERK., De uil teken,! uóf voor de gewone Nieuwjaarsbedcling heeft oi)gebrachl de som van f 200,75 OÖSTERLAND. De christelijke zangvereniging „Soli Deo Gloria" van Bruinisse gaf in het conferentie- gébouw alhier een goed geslaagde uitvoering. Z1ERIKZEE. In de goed bezette Concertzaal gaf ..Het Vrije Toneel" w.o. J. H. Speeenhoff en Nap de la Mar, een voorstelling. De spelers werden door het publiek geestdrif tig toegejuicht. ZONNEMAIRE. De bevolking de zer gemeente bestond op 1 januari uit 540 mannen en 521 vrouwen. LONDEN, 28-1. Uit Londen zijn 39 Ion bijbels in vier verschillende Ni- geriaanse talen naar Lagos ver scheept, heeft het Bijbelgenootschap in Londen dinsdag meegedeeld. In Lagos liggen al 24.000 bijbels te wachten om gelost te worden, terwijl er neg 35.000 op zee onderweg zijn. Er is voorts nog een bestelling voor 105.000 exemplaren in het lbo, Yo- roeba en Haoesa in Engeland besteld aldus het genootschap. GALVESTON (Texas). De beman- ■hing van de Apollo 13. V.l.n.r. James Lo veil. Thomas K. Mattingly en Fred W. Maise, die op 4 november een trip naar de maan gaan maken, gaan hier aan boord van een heli kopter voor oefeningen in de Golf van Mexico.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 6