Dampo verhipt, DE VERKEERDE DADER Bolletje Nixon op de bres voor Israël en de senaatzetels otp Japanse luchtlijn over Siberië tm- IF r ARAM VAN DE EILANDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 januari 1970 Nr. 20343 BLIK DOOR HET WERELD President Nixon is bereid weer wapens aan Israël te leveren - een aanbod dat in Tel Aviv te welkomer zal zijn nu de Fransen via Libyë druk doende zijn de luchtmacht der Arabische landen met vele tiental- len moderne Mirages te verrijken. En toch is het nog maar kort ge leden dat Isruëls premier, mevrouw Golda Meir, in Washington vroeg om nog een serie Phantom-straal- bommenwerpers en daar slechts tot antwoord kreeg dat daarover eens nagedacht zou worden. Dat was in een periode dat Washington voor stellen deed ter oplossing van de conflictsituatie In het nabije oosten die bij geen der partijen instemming vonden, maar toch dichter bij het Arabische dan het Israëlische standpunt stonden. Toen was duidelijk dat Nixon pro beerde een wat neutraler koers te gaan varen, kennelijk in de hoop dat hij daarvoor een wat betere naam zou krijgen bij Nasser en de zijnen. Die hoop is niet in vervul ling gegaan, maar niet alleen daar om keert Nixon zo ongeveer terug naar de oude politiek ten opzichte van Israël. Slag om Senaat We moeten niet vergeten dat in november weer verkiezingen zijn in de V.S. en wel vooral van belang voor de Senaat waar nu de demo craten een voor Nixon onaangename meerderheid bezitten. Toevallig Advertentie MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis Na de inzinking van vorige week schijnt ei* thans weer van enig prijs herstel sprake te zijn. Dit betekent echter niet, dat er ineens weer meer vraag zou zijn, doch het is meer een rustpauze na de sterke prijsschom- melingen van de laatste weken. Dit blijkt ook wel hier uit, dat de uien op 't ogenblik langer verzendklaar blijven liggen, dan enige tijd terug. In het geheel van de export is nog weinig daling te zien. Alleen de le veringen aan Oost-Duitsland schij nen in eerste instantie een einde te hebben genomen. Op de veiling was dinsdag j.l. een aanbod van ongeveer 10.000 kg. uien. De middel werd afgemijnd voor f 51,16 tegen f 45,05 j.l. vrijdag. Deze resp. noteringen gelden ook voor de grove. De drielingen deden het wat kalmer aan. Zij kwamen van f 45.05 op f 48,59. BURGERLIJKE STAND ZIEREKZEE Geboren: 21 jan. Janna Dina Anna, d. van Herman Jan Cornelis Wandel en Ellen Maatje Johanna van Dijke (Westerschouwen); 20 jan. Adriana Engelina, d. van Auke Mai'ten Wie- brens en Engelina Sara Abrahamse (Bruinisse); 24 jan. Peter, z. van Willem Visser en Trijntje Boonstra (Zierikzee); 25 jan. Jacobus Marinus, z. van Willem Marinus Vinke en Cornelia Vercouteren (Zierikzee). Overleden. 20 jan. Cornelia An- toinetta Struijk, 72 jr., echtg. van Cornelis van Oeveren (Zierikzee); 25 jan. Johannes Theodorus van Westenbrugge, 74 jr., geh. gew. met Jacoba Pieternella Peute (Zierikzee) echter zijn het juist vr\j wal demo cratische senatoren die niet erg ze ker zijn van herverkiezing die in november hun zetel moeten verde digen. Om een Senaat naar zijn republi keinse hart te krijgen na de verkie zing, moet Nixon zeker geen belang rijke groeperingen tegen zich in het harnas jagen. Vandaar ook dat zijn bereidheid weer wapens aan Israël te leveren, bekend gemaakt werd in een brief aan een congres van Jood-' se leiders in Amerika. Vandaar ook dat hij nu met de Senaat de strijd aanbindt over de begroting voor hel departement van volksgezondheid en sociale zaken (H.E.W.):'de senato ren hebben een fiks bedrag boven de gevraagde gelden beschikbaar gesteld, iets waarover Nixon nu zijn veto uitspreekt. De Senaat kan dit veto slechts met een tweederde meerderheid teniet doen. Twee kampioenen Hel gaat niet zozeer om dit be drag dat bestemd is voor wat de Amerikanen nu het meest aan het hart ligt: de verbetering van de so ciale omstandigheden in eigen layul en vooral ook de strijd tegen de mi lieuvervuiling. De democratische se natoren doen hun best zich aan de kiezers te presenteren als de kam pioenen voor dit goede doel. Nixon etaleert zich op zijn beurt als de strijder tegen de inflatie die h{j zegt te vrezen als gevolg van de ongevraagde budgetverhoging. En inflatie is misschien iets wat de bur gerij nog meer vreest dan ze gesteld is op de strijd tegen sociale onge lijkheid en vervuiling van lucht en. water. Strijd tegen dronkenschap in de Sovv jet-Unie MOSKOU, 28-1. De Russische staatssecretaris van binnenlandse zaken Sjoemilin heeft in een artikel in het dagblad „Sovietskaja Rossija" (Sovjet-Rusland) aangedrongen op strenge strafrechtelijke en bestuurs maatregelen om de dronkenschap te bestrijden. Hij verwierp echter de gedachte van een totale „droogleg ging". De minister doet o.m. aanbe velingen voor een verbod op de ver koop van sterke drank tijdens het weekend en op feestdagen, een strikt vergunningenstelsel en ver plichte behandeling van aan de drank verslaafden zonder dat zij ziektegeld of andere uitkeringen krijgen. Ter herdenking van het feit dat vijf jaar geleden een zendstation - van Trans World Radio op Bonaire ge vestigd werd' zal de postadministratie van de Nederlandse Antillen van 5 februari 1970 t.e.m. 4 februari 1972 twee bijzondere postzegels zonder toeslag uitgeven naar ontwerp van de heer Charles S. Corsen,Hit Wil lemstad, Curaqao. - BIJ VERKOUDHEDEN „Flitsen,, uit het buitenland CALCUTTA. Door een steenstor ting te Pedong bij de grens met Sikkim, 30 km van Kalimpong, zijn 30 wegwerkers gedood en 26 gewond. BRUSSEL. Een vijftiental vereni gingen heeft zich in Antwerpen aan eengesloten in een actiecomité „Oude stadskern". Het comité wil ageren tegen nodeloos slopen in de oude wijken van de Scheldestad en voor een zinvolle restauratie en gebruik van oude gebouwen en huizen. NEW YORK. In New York is de 25-jarige Harvey Fleetwood gearres teerd, verdacht van het smokkelen van verboden genotmiddelen. Zijn vader is vice-president van een grote bank, zijn moeder doceert psychia trie. SAIGON. Deze week vertrekken 3.000 Amerikaanse mariniers en een niet genoemd aantal gevechtsbom menwerpers uit Zuid-Vietnam. Het zijn de eerste militairen van een contingent van 50.000, dat op 15 april vertrokken moet zijn. Er zijn dan nog 434.000 Amerikaanse militairen over in Zuid-Vietnam. BRUSSEL. Staatssecretaris Keyzer heeft in de Europese ministerraad in Brussel namens de drie Beneluxre- geringen sterk geprotesteerd tegen Duitse maatregelen, die de concur rentiepositie van het containerver voer per spoor ernstig dreigt te verzwakken. DJAKARTA. In Djakarta is offi cieel meegedeeld dat de oliebi-and van zaterdag in Semarang, waarbij 50 mensen het leven verloven (aan vankelijk was gemeld 40), per onge luk is veroorzaakt door een dorpe ling, die bij het licht van een fakkel op zoek was naar petroleum. DJAKARTA. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft gezegd dat pre sident Soeharto in mei een officieel bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen. TOKIO. Voor het eerst sedert 1925 vloog een niet-Russisch passa giersvliegtuig over Siberië. Het was een toestel van de Japanse lucht vaartmaatschappij J.A.L., die een verkenningsvlucht maakte in ver band met de opening van een lijn dienst van Tokio over Siberië naar Moskou, Parijs en Londen op 28 maart. BONN. Egon Bahr, staatssecre-. taris bij de Westduitse bondskanse- larij, is naar Moskou vertrokken voor de tweede ronfde in de West- duits-Russische onderhandelingen over een wederzijds afzien van ge weld, zo is uit zekere bron in Bonn vernomen. EERLIJN. De Russische minister van defensie maarschalk Andrei Gretsjko is in de D.D.R. aangekomen, aldus bericht het Oostduitse pers bureau. CARACAS. In Caracas is een conferentie begonnen voor de Inter- amerikaanse Economische Raad die vijf dagen zal duren en waaraan wordt deelgenomen door afgevaar digden van de 24 landen die lid zijn van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.). VATICAANSTAD. Het persbureau „Italia" heeft dinsdag „ernstige on regelmatigheden" gesignaleerd in het beheer van de musea van het Vati- caan. Verscheidene werknemers zou den zijn ontslagen en een „vooraan staande functionaris" zou wegens ziekte zijn vervangen. WASHINGTON. Dr. Wernher von Braun, de 57-jarige Amreikaanse raketdeskundige van Duitse afkomst heeft een hoge functie bij het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) in Washington gekregen. Hij wordt hoofd van de afdeling waar de plannen voor toe komstige ruimtereizen worden opge steld. LAGOS. Een Nigeriaanse man en vrouw en twee bewoners van Da homey zijn in Lagos tot gevangenis straffen veroordeeld omdat zij een achtjarig kind als slaaf hadden ver kocht. SCHIPHOL, 28-1. Een DC-8 van Japan Air Lines heeft als eerste niet-Russisch vliegtuig een vlucht gemaakt dwars over Siberië van To kio via Moskou naar Parijs en Lon den. Het zier er naar uit, dat deze nieu we luchtlijn in de naaste toekomst een van de best bezette zal worden naast de transatlantische route, die steeds de slagader is geweest van de burgerluchtvaart. In de afgelopen drie jaren hebben J.A.L. en Aerofloi voor gezamenlijke exploitatie de Si berische route uitgevoerd met uit sluitend Russische vliegtuigen van Aeroflot. Daarbij zijn beladingsgra den bereikt, die varieerden van 55 tot 81 graden. Dat biedt veel voor de toekomst, want de gemiddelde belastingsgraad in de burgerluchtvaart over de ge hele wereld ligt de laatste jaren tus sen 50 en 55, en daarmee kunnen de luchtvaartmaatschappijen het com merciële hoofd net boven water hou den. De vlucht van vandaag was er een SINGAPORE. In Singapore hou den zich meer dan 1000 lepralijders schuil, aldus de minister vqor volks- gzondheid, Chua Sian Chin. Hij deed op deze melaatsen een bèroep zich aan te melden om .te worden behan deld. om de route te verkennen. Pas op 28 maart wordt de eerste geregelde Trans-Siberische lijndienst tussen Tokio en Parijs geopend en kort daarna volgt een soortgelijke lijn naar Londen. Japan Air Lines zullen dan vier retourvluchten per week over Siberië uitvoeren, twee naar Parijs en twee naar Londen. Een fraaie foto van de Oude Haven noordzijde met het hoekpand Oude Haven-Slingerbos. De foto werd e- maakt in 1907, bij gelegenheid van het bezoek van H.M. Koningin Wil- helmina en Z.K.H. Prins Hendrik. De stad was voor deze gelegenheid fraai versierd. 's-HERTOGENBOSCH. Een korte, maar hevige brand heeft grote scha de berokkend aan het toneel van de stadsschouwburg in Den Bosch. L ~--w is Bolletje eierbeschuit zö lekker? Ja, dat is ze! moet je proeven! FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT Hoolwerf nam zelf telefonisch kon- takt op met de bank. Hij had een lang gesprek met de directeur, doch deze kon hem geen enkele concrete inlichting verstrekken. Best moge lijk, dat het briefje gezeten had bij een der geldzendingen van het Am sterdamse hoofdkantoor. De num mers werden alleen genoteerd bij binnenkomst ,om bij eventuele in braak of overval ze aan justitie op te kunnen geven. Maar als ze, op welke wijze dan ook, de bank verlie ten, werd het nummer enkel door geschrapt. Veel houvast had hij er dus niet aan. Het enige was nu, dit nummer kon alvast geschrapt worden van het lijstje. Het tweede biljet dook op in Leeu warden, op een postkantoor. Ook 55. Laroet was nog steeds in zijn hevig debat met de koning van Pareh gewikkeld, toen hij plotseling Satarin's gestalte in de verte zag opduiken. Met een gil fladderde hij omhoog en schoor ijlings weg, de zaal uit. De Magiër wierp hem slechts een spot tende blik na. „Hoe nu, Lowis". vroeg hij sarcastisch, „is het met Praters dat gij uw groot ver nuft meet? Ge zoekt kostelijk gezelschap, mijn vriend. „Het is een merkwaardig wezen", zei de koning van Pareh ongelukkig. „Hij sprak over zaken die mij onbekend zijn. Het spreken over zaken die een vorst onbekend zijn moest eigenlijk als majesteitsschennis worden opgevat en met de ddod gestraft. Ik zal daar een besluit over uitvaardigen". „En wat besprak de Prater dan wel?" „Hij noemde iets dat menselijk waardig heid heet. Volgens hem bezat ik het niet, omdat ik vreemdelingen in uw handen had gelaten, zonder dat ik wist waarheen zij gevoerd werden". Er kwam een naden kende blik in de ogen van de dwaas. „Ah wacht, dit kan gemakkelijk hersteld wor den. Zeg mij waar ge uw vreemdelingen gebracht hebt, Satarin. Dan zal ik dat vreemde begrip automatisch verkrijgen. Ze vertoonden samenhang, naar het mij toe scheen". „Ik betwijfel het", zei de Magiër. „Maar ik wil u gerust inlichten. De jonge dwazen zijn gevangen in de Gangen-der-slaven Hij zag niet dat Lowis niet de enige was die deze woorden beluisterde.... hier wist men zich niet meer te her inneren, hoe het binnen was geko men. Waarschijnlijk had iemand het aan een der loketten gebruikt voor een girobetaling, maar geen dei- ambtenaren kon ook maar met enige zekerheid zeggen, wanneer dit ge beurd zou zijn. Waarschijnlijk vóór het tijdstip, dat men het lijstje met 22 nummers had ontvangen van de politie. Dus ook hier was er geen spoor te vinden. En Gert schrapte het tweede nummer door. In die dagen kreeg hij een tele foontje van zijn Enschedése collega. „Zeg, Hoolwerf, die Grooteborg uit de Deurningerstraat, die groentehan delaar, weet je wel? Hij heeft vol gende week zijn zaak dicht wegens vakantie. Hij gaat naar Oostenrijk. Op een der banken hier in de stad heeft hij geld opgenomen. En raad eens. waarmee hij heeft betaald?" „Met een briefje van duizend". antwoordde Hoolwerf, die meteen gespannen zat te luisteren. „Klopt. We hebben het nummer vergeleken, maar het komt niet voor op het lijstje, Hoolwerf." „Weet je het zeker? Heb je je niet vergist?" „Absoluut zeker. Een zwager van me werkt daar - op die bank, be doel ik - en hem heb ik in vertrou wen genomen. Ja, dat zit wel goed. Hij kent Henk Grooteborg en heeft zelf het briefje vergeleken. Ondanks het feit, dat de cijfers niet overeen komen, heeft hij me toch ingelicht. Heb je er wat aan?" „Ik weet hel niet. Iedereen mag met vakantie gaan, als hij wil. Ik heb die zaak van hem gezien. Die loopt goed. Hij zal best zijn vacantie- centen kunnen verdienen. Jammer." „Verdenk je hem dan?" „Ik verdenk iedereen, die familie of kennis is. Weet jij een andere methode?" „Nee, dat niet. Maar je zei me laatst zelf, dat de man een water dicht alibi had." „Dat heeft hij ook. Maar je kunt iemand laten vermoorden." Klets we zijn hier niet in Chicago. Zoiets komt in Nederland misschien ééns in de honderd jaar voor." „Het kan dat éne geval zijn, colle ga. Ik moet met iedere mogelijkheid rekening houden, zolang ik nog geen duidelijke aanwijging heb." Veertien dagen gingen voorbij, waarin niets gebeurde en waarin Gert Hoolwerf geen centimeter in deze zaak vooruitkwam. 's Avonds thuis maakte hij nog eens de balans op. Zijn vrouw zat bij hem en luisterde belangstellend naar zijn uiteenzetting. „De dochter Alien kan zo onge veer uitgeschakeld worden. Die is er te sloom voor. Bovendien kwam ze vrijwel nooit in het Wold. Meestal reden ze mee in de wagen van haar broer Henk, omdat ze zelf geen auto hebben. Waarbij nog komt, dat ze vijf kinderen heeft. Zij zou nooit kans hebben gezien om ongemerkt de tocht naar het Wold te maken. Om half twee gaan haar oudste kin deren naar school en zijn tegen vie ren weer thuis. Probeer het maar eens in 2Vz uur te doen. Zonder auto Alien bezit geen rijbewijs, dat heb ik ook al onderzocht. Nee, die doch ter kan uitgeschakeld worden. Het zelfde geldt voor haar man. Hij was van één tot kwart over vijf op de fabriek, zonder onderbreking. Er zijn verklaringen van zijn werkbaas en een paar collega's die naast hem staan te werken. Beter alibi kun je niet hebben. Verder hebben we dan Henk. Zijn alibi staat eveneens on omstotelijk vast. Dirkje, zijn vrouw, heeft afwisselend in de winkel ge holpen en in haar woning gewerkt, drie nog door haar zijn geholpen. Klanten, beweren dat ze om half Het meisje heeft verklaard, dat er om half vier thee was, door haar klaar gemaakt. Bovendien was er om di'ie uur een korte woordenwis seling tussen die Henk en zijn vrouw in de woning. Het meisje heeft er wat van gehoord. Weliswaar is er een leemte na half vier, maar ja, je moet wel een heel snelle wagen hebben, om om half vier naar het Wold te rijden, daar de man een klap te geven, het kastje open te breken, het geld wegnemen en dan weer te rugrijden naar de stad. Denk om de verkeersopstoppingen, want dan loopt het naar het spitsuur. Is ze dan om half zes terug? Een paar andere klanten hebben verklaard, dat de vrouw hen omstreeks die tijd heeft geholpen. In te winkel wel te ver staan". (wordt vervolgd) 1 I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5