(PHFE) lekker lui Treffer ss DE ZIERIKZEESCHE COURANT EINDE HERVORMINCSPERIODE VAN „PRAAGSE LENTE" Man met derde hart overleden Spanning tussen Libanon en Syrië „Tet"-bestand in Vietnam Nieuwe eindexamenregeling voor middelbare scholen Congres over milieu-hygiëne werd geopend De geboorte-aangifte van prins Carlos Xavier Bernardo RUIL BIJ ONS ZiERIKZEESCHE TNIEUWSBODE Donderdag 29 januari 1970 12üste jaargang Nr. 2U343 WAARIN OPGENOMEN 1797- t889 RF.DAK.IE EN ADMINISTRATIE: Janne^kken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18/0 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (tf'10) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij d Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v'h ,-akenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,70; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! '4 B.T.W. In dit nummer: Combinatiekans zwembad-sporthal Jok Cernik verdween van toneel PRAAG, 28-1. De 45-jarige conser vatieve communist Lubomir Strou- gal is woensdag de 48-jarige Oldrich Cernik, een der weinige mannen van de „Praagse lente" die ook na de be zetting van Tsjccho-Slowaktjc in au gustus 1968 «i» zü« hoge post bleef, opgevolgd als premier. Cernik blijft weliswaar in het nieuwe kabinet, dat onmiddellijk na een plenaire zitting van het Centrale Comité der Fede rale Communistische Party werd ge vormd, maar in een aanzieniyke la gere functie als minister-voorzitter van de landelgke commissie voor techniek en investeringen. In de nieuwe regering en het nieu we partijpresidium van elf man, dat woensdag eveneens werd gekozen, zijn vooraanstaande conservatieven gekozen, terwijl Alexander Dubcek, de voorman van de hervormingsbe weging en nu ambassadeur in Tur kije „op voorstel van het presidium" van het centrale partijcomité afstand deed van zijn laatste functie in de communistische partij, namelijk van zijn lidmaatschap van het centrale comité. Hiermee schijnt definitief een einde gekomen aan de hervormings periode van de „Praagse lente". Toch nog compromis? De mededeling van de benoeming van een nieuwe regering door het kabinet van president Ludvik Svo boda volgde vrijwel onmiddellijk op een communique dat door de plenai- ANNARBOR (Michigan), 28-1. De 44-jarige Gerald Rector, de derde man ter wereld met een „derde hart", is overleden. Hij kreeg zijn eerste nieuwe hart in maart I960 overgeplant en op 16 januari kreeg hij weer een nieuw hart. Zijn toestand bleef achteruit gaan sinds deze laatste operatie en hij is nimmer meer volkomen bij kennis geweest. Rector kreeg een tweede nieuw hart ingeplant omdat het eer ste ingeplante tekenen vertoonde dat het afgestoten werd door het li chaam van Rector. re zitting van het centrale partijco mité, in het Hradcin kasteel in Praag bijeen, werd uitgegeven en waarin het aftreden van drie leden van het presidium bekend werd gemaakt. Dit zijn Cernik, de vakbondsleider Karei Polacek, die ook een belangrijke rol ten tijde van Dubcek speelde, en Stefan Sadovsky, eerste secretaris van de Slowaakse partij. BEIROET, 28-1. Tussen Libanon en Syrië is een gespannen toestand ontstaan tengevolge van de Libanese maatregelen ter beperking van de guerrilla-activiteit tegen Israël en - in Syrische ogen - Libanese pers- aanvallen tegen de Syrische rege ring. Syrië heeft volgens persbe richten van woensdag in Beiroet ge dreigd de grens met Libanon te sluiten en het land daarmee opnieuw over land van de buitenwereld af te snijden. SAIGON. 27-1. President Ngoejen Van Thieu heeft bekend gemaakt dat de Zuidvietnamese regerings troepen een bestand in acht zullen nemen ter gelegenheid van de Viet namese jaarwisseling, het „Tet", die op 6 en 7 februari valt. De juiste tijdstippen zullen nog nader worden bekend gemaakt. Het Zuidvietnamese bevrijdings front heeft al laten weten dat de Vietcongstrijdkrachten van 5 febru ari 7 uur (pl. tijd) tot 9 februari 7 uur een bestand in acht zullen ne men. SCHIPHOL. Uit Parijs zijn de ouders van Carel Hugo, de 20-jarige Don Xavier van Bourbon Parma en dien echtgenote Donna Magdalena. woensdagmiddag op Schiphol aan gekomen. Zij zijn vergezeld door hun vierde dochter, Maria des Neiges (32). Het echtpaar is naar ons land gekomen om in Nijmegen het jopg- ste kind, prins Carlos Xavier Ber nardo, te bewonderen. Opvallend is dat Alois Indra, een prominente figuur van de conserva tieve vleugel, slechts tot plaatsver vangend lid van het partypresidium werd gekozen. Velen zagen in hem de nieuwe premier. Volgens politieke waarnemers in Praag betekenen de wijzigingen toch nog een compromis. Partijleider Gustav Husak werd in de afgelopen weken geconfronteerd met vergaan de eisen van de ultra-orthodoxe groep binnen het centrale comité, die klaarblijkelijk ten dele zijn ingewil ligd. Husak heeft zich in de toplei ding nog met een aantal personen kunnen omgeven die zijn vertrouwen genieten. De E.E.G.-rooiregeling voor de fruittelers ARNHEM, 28-1. Het is voor het perspectief van de fruitteelt een be lang van de eerste orde dat de EEG- rooiregeling eenzelfde belangstelling gaat ondervinden als de Nederlandse regeling. Zou deze belangstelling on verhoopt tegenvallen dan is een ver betering der EEG-regeling een ge biedende eis. Dit zei de voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, de heer W. J. Lokhorst, in de algemene vergadering van zijn organisatie in Arnhem. Zoals bekend is de aanmelding voor de nationale rooiregeling op 1 januari j.l. gesloten, terwijl de nieuwe EEG-regeling voor betrok kenen minder gunstig is. Weer geval van zelf verbranding in Frankrijk LENS, 28-1. Woensdag heeft een 20-jarige gemeente-ambtenaar zich in de Franse stad Lens door zelfver branding van het leven beroofd. Hij kampte met gezinsmoeilijkheden. Het is het tiende geval van .zelf verbranding in Frankrijk in twee weken. DEN HAAG, 28-1. Voor de eind examens V.W.O., Havo en Mavo zal in de jaren 1971 tot en met 1974 een nieuwe regeling worden doorgevoerd. De examens zullen in beginsel be staan uit een „schoolonderzoek" en vervolgens een centraal schrifteiyk onderzoek (met opgaven van rgks- wege.). De resultaten van £eide delen Van het examen zullen afzonderlijk op de cijferlijst van de kandidaten wor- WAGENINGEN, 28-1. De minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, heeft in de aula van de landbouwhogeschool het Nederlands studentencongres 1970 geopend. Dit congres, dat donderdag en vrijdag wordt gehouden, heeft als thema „Mens contra milieu", „leefbaarheid vraagt milieuhygiëne". De minister schetste de ontwikke ling van de moderne technologie in Kind van prinses Irene wordl le Ligné (Fr.) gedoopt NIJMEGEN, 28-1. Vrüdagmorgcn om tien uur zal prins Carel Hugo van Bourbon Parma in het stadhuis van Nymegen bg de burgeriyke stand aangifte doen van de geboor te van zijn zoon Carlos Xavier Ber nardo. Prinses Irene en prins Carel Hugo hebben in het Nijmeegse Sint Rad- boud-ziekenhuis hun baby laten be wonderen door prins Bernhard, die ruim een uur op bezoek kwam. Latei- op de ochtend kwamen ook prinses Margriet en de heer Van Vollenho ven met hun jongste zoon op kraam visite. In de namiddag kwamen de schoonouders van prinses Irene, prins Xavier en prinses Madelène van Bourbon Parma. samen met hun dochter prinses Marie des Neiges naar Nijmegen. Het bureau pers en voorlichting var de universiteit te Nijmegen heeft bekendgemaakt dat prinses Irene en haai baby het uitstekend maken. Prinses Irene heeft het bed reeds verlaten en volgt met blijdschap het gedrag van haar zoon. Het gewicht van de geboren zoon van het prinselijk paar bedraagt 3050 gram. Zijn lengte is vijftig centime ter. Hij heeft blond haar en blauwe oogjes. Geen troonopvolger De zoon van prinses Irene kan geen aanspraak maken op de troon. Bij het huwelijk van de prinses met prins Carl Hugo van Bourbon van Parma werd afgezien van het indie nen van een wetsontwerp tot goed keuring van dit huwelijk. Daardoor werd prinses Irene uitgesloten van het recht op troonopvolging. Hetzelf de geldt voor haar nakomelingen. Fret huwelijk van prinses Irene en prins Carel Hugo werd op 29 april 1964 gesloten in do Borghese-kapel van de basiliek Santa Maria Mag- giore in Rome. Het huwelijk werd ingezegend door de toen 84-jarige kardinaal Paolo Giobbe. Prinses Irene wordt op 5 augustus 31 jaar, prins Carel Hugo viert op 5 april zijn veertigste verjaardag. AMSTERDAM. Koningin Juliana heeft op het vijfde congres voor so ciale verzekering in het RAI-con- grescentrum in Amsterdam van de voorzitter der vereniging van Raden van Arbeid, mr. Boot, een geschenk voor haar zesde kleipzoon ontvangen. Het was een oranje-wit beertje met een rose strik om de hals. Voorts bood de voorzitter het ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan dei- vereniging uitgegeven gedenkboek „De groei van de sociale verzekering in Nederland' aan de koningin aan. De doop van het kind zou over een week of tien dagen plaats hebben in het Franse stadje Ligné waar een van de buitenverblijven van zijn va der staat. De juiste datum zal afhan gen vari de gezondheidstoestand van moeder en kind. mHHHHHHH IwBeBmaBm NIJMEGEN. Prins Corel Hugo maakte deze foto van zijn zoon prins Carlos Xavier Bernardo in het St. Radbout-ziekenhuis. de laatste decennia, nog onvoldoende wordt beseft welke gevaren dreigen door onvoorstelbare effecten. Ir Lar- dinois memoreerde de sterfte onder vogels en vissen, het doodspuiten ven zeldzame wilde planten, in het algemeen een problematiek van het milieubederf door de invloed van in dustrialisatie en urbanisatie. Een alarmsituatie is niet onwaarschijn lijk, wanneer niet tijdig maatregelen worden genomen. De minister zei geen aanleiding te zien om te ver vallen tot machteloosheid. Het be leid van de overheid is er op gericht slagvaardig in te grijpen door het tellen van prioriteiten. Wel nodig is volgens hem hel proces van het menselijk bijprodukt, de afval, in tensiever te bestuderen. De mens meet ook meer bewust worden ge maakt van de verantwoordelijkheden ten aanzien van de belasting van de samenleving met afval: als auto kerkhoven. Boter en wasmiddelen in horecabedrijven SLUISKIL, 28-1. In enkele speci- fiek op de Belgische klassen afge stemde marktplaatsen in Zeeuws- Vlaanderen dreigt een oorlog in bo ter en wasmiddelen te ontstaan. Horecabedrijven offreren naast de gebruikelijke consumpties thans ook boter en wasmiddelen tegen een prijs welke de ontstemming van de markthandelaren opwekt. Deze be raden zich thans over te nemen stappen. Busongeluk in Z.-Afrika eist 32 kinderlevens JOHANNESBURG, 28-1. Bij een botsing op een spoorwegovergang, tussen een trein en een schoolbus. 30 km ten zuiden van Johannesburg zijn 32 kinderen gedood en 16 ge wond. Door de kracht van de bot sing werden de kinderen honderden meters uit de bus geslingerd. De bus waarin alle plaatsen bezet waren, bracht kinderen tussen zes en twaalf jaar van school naar huis. Onmiddel lijk na het ongeluk waren 17 ambu lances op de plaats van het ongeluk. Een groot aantal* dokters werd opge roepen om naar ziekenhuizen in de buurt te komen, waar ook voorraden bloedplasma werden aangevoerd. RENNES. Twee Bretonse treilers zijn vorige week in de Ierse Zee met man en muis vergaan. Tot deze slot som is men gekomen, nadat alle na sporingen geen resultaat hadden op geleverd. eD twee vaartuigen, die te /amen 13 man aan boord hadden, verdwenen in een storm in de nacht van 22 op 23 januari. den vermeld, waarbij ter vaststelling van het eindcijfer per vak aan beide cijfers eenzelfde gewicht wordt toe gekend. Aldus een aantal punten uit het ontwerp voor de nieuwe eind examenregeling, waarvan de staats secretaris van Onderwijs en Weten schappen blijkens een mededeling van het ministerie zal bevorderen dat deze „omstreeks februari" bij alge mene maatregel van bestuur zal worden vastgesteld. Om een geleidelijke aanpassing mogelijk te maken zal de minister van Onderwijs en Wetenschappen de bevoegdheid krijgen te bepalen dat in een of meer vakken voor een of meer jaar nog geen centraal schrif telijk examen wordt ingesteld of dat voor sommige vakken gedurende een bepaalde periode het schoolonder zoek door een mondeling examen met gecommitteerden wordt vervan gen. Ook wordt de mogelijkheid ge opend dat de minister, gehoord de Onderwijsraad, toestaat dat het be voegd gezag van een athenaeum on der bepaalde voorwaarden gelegen heid geeft om Latijnse taal- en let terkunde als examenvak te kiezen. Hoogwaardig kiiuler- voedsel naar Nigeria DEN HAAG, 28-1. Vanuit de op- slagplaatsen van Unicef in Kopen hagen wordt een hoeveelheid van 16.500 kilogram hoogwaardig kin- dervoedsel naar Nigeria, gevlogen. Dit voedsel is speciaal samengesteld voor kinderen, die in ver gevorderde staat van ondervoeding verkeren. Voor de velen die er zo slecht aan toe zijn, dat ze het voedsel niet meer uit een beker of met een lepel tot zich kunnen nemen, wordt eenvou dige apparatuur bij geleverd voor voeding met een slangetje door de neus. UW OUDE NAAIMACHINE IN (ongeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF elektrische zigzag lichtgewicht machine PFAFF NAAIMACHINEHUIS BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 Telefoon (01640) 5878 BON VOOR GRATIS FOLDERS Zenden aan antwoordnr. 102 Bergen op Zoom Naam: Adres: Plaats: SCHIPHOL. Prins Xavier, zijn echt genote Donna Madeleine en hun dochter Maria des Neiges bij hun aankomst op Schiphol, vanwaar zij naar Nijmegen vertrokken om de zoon van prins Carel Hugo en prin ses Irene te bewonderen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Mensen, die niet kunnen oordelen hebben vaak de meeste vooroordelen hy - Meer wind Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen of motregen, in het noorden van hel land mogelijk voor afgegaan door sneeuw; matige tol krachtige, langs de Waddenkust tij delijk harde zuidoostelijke wind. la ter afnemend en draaiend naar zuid west; vooral in het zuiden van het land hogere temperaturen dan van daag. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 30 jan. Zon op 8.24, onder 17.23. Maan op 1.30, onder 10.38. Laatste kwartier: 30 jan. te 15.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 jan, 7.34 v.m. 20.08 n.m. BROUWERSHAVEN 30 jan. 7.34 v.m. 19.58 n.m. Doodtij: 1 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag verplaatste een rug van hoge luchtdruk zich over west- Europa naar het oosten. Bij zwakke winden kwam op uitgebreide schaal mist voor, terwijl in ons land de temperaturen enkele graden lager bleven dan de voorgaande dagen het geval was. In de nacht vroor hot plaatselijk 1 a 2 graden. Inmiddels nam de depressie-activiteit in het zeegebied tussen de Azoren en Ier land weer toe. Een oceaanfront trok Frankrijk binnen en wordt nu ge volgd door een actiever frontensys teem. dat over Brctagno regen ver oorzaakt. Op de nadering van bcidts fronten neemt de wind bij ons toe uil zuidoost, waardoor koudere lucht wordt aangevoerd. Het ziet er naar uit. dat de fronten over Frankrijk verder in onze richting zullen op dringen en het komende etmaal tij delijk neerslag zullen brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1