filosoof schotel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Koningin opent soc. verzekering-congres Jeugdproblemen in Europa „Meubelrama" Israël verheugd over toezegging van wapenleveranties Vierde week staking Belgisch mijngebied ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinriila^ 27 januari 1970 126ste jaargang Nr. 20342 WAARIN OPGENOMEN RfzDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekfcen 11, Zien'kzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,70; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Achteruitgang fruitteelt in de Westhoek Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SUipen is geen geringe kunst: men moet er de gehele dag voor wakker blijven. AMSTERDAM, 26-1. Koningin Ju liana zal het vjjfdc congres voor so ciale verzekering bijwonen, dat de Vereniging van Raden van Arbeid ter gelegenheid van haar 50-jarig be staan woensdag en donderdag a.s. in het RAI-congrescentrum in Amster dam houdt en dat door de minister van sociale zaken Roolvink wordt geopend. Op het congres, waaraan 700 per sonen deelnemen, worden twee ac tuele onderwerpen besproken: de ouderdoms- en een kinderbijsïagver- zekering.. Staatsraad ir. H. Vos bespreekt het vraagstuk der toekomstige pensioen rechten, met als co-referent de vice- voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen, drs. S. C. Bakkenist en C.N.V.-secretaris L. de Graaf. Het onderwerp kinderbijslag en/of kinderaftrek wordt behandeld dooi de oud-minister van sociale zaken dr. M. J. Veldkamp, met als co-re- STRAATSBURG, 26-1. De West- duitsc staatssecretaris voor jeugd-, familie- en gezondheidszaken, H. Westphal, heeft maandag te Straats burg in de assemblee van de Raad van Europa het denkbeeld van een Europese jeugdstichting bepleit. Doel van die organisatie moet zijn ertoe bij te dragen dat jonge men sen in Europese landen het besef krijgen dat zij als Europeaan op groeien en mede verantwoordelijk zijn voor een duurzame orde in Europa. Het gaat erbij om de bij drage van de jonge generatie aan de eenheid van Europa, aldus staats secretaris Westphal. Ook voor de communistische lan den in oost-Europa moet het lid maatschap van zo'n stichting open staan ten behoeve van jonge mensen daar. Verder zei de staatsseertearis dat boven de stichting een curatorium moet worden geplaatst, waarin zo wel de regeringsvertegenwoordigers als vertegenwoordigers van particu liere jeugdinstellingen zitting heb ben. Overval op sigarenwinkel AMSTERDAM, 26-1. Een ongeveer 25-jarige man heeft maandagmiddag een overval gepleegd op een siga renwinkel in de Sneeuwbalstraat in Amsterdam-Noord. De overvaller, die de winkelier met een zilverkleurige revolver bedreig de, deed een greep in de kassa en nam daarna de vlucht. Vermoedelijk verdween hij in een bestelauto. Hij zou niet meer dan 40 a 50 gulden hebben buitgemaakt. Naar de winkelier, de heer Dekker, tegenover de recherche verklaarde stapte om tien voor twee een man zijn zaak binnen, die een pakje si garetten kocht. Even later verscheen een tweede man, die hem onder be dreiging met een acht tien cm groot zilverkleurig revolvertje om „poen" vroeg. Toen de heer Dekker zei geen geld te hebben gaf de over valler hem een duw en greep ver volgens het geld uit de half open staande kassa. Het tweetal verliet daarna de winkel. Een van hen zou in een blauwe bestelwagen zijn ge vlucht. Inmiddels is komen vast te staan, dat de buit ten hoogste f 50,— bedraagt. ferent de oud-staatssecretaris van fi nanciën dr. W. L. G. S. Hoefnagels. Ter gelegenheid van haar gouden jubileum heeft de vereniging een ge denkboek uitgegeven: „De groei van de sociale verzekering in Nederland". Hierin heeft een zestal nauw bij deze materie betrokken auteurs onder su pervisie van prof. mr. J. Mannoury, voorzitter van de Raad van Arbeid in Utrecht, de geschiedenis van de Nederlandse sociale verzekering be schreven. Doktoren stelden hun proefmonsters beschik baar voor Biafra ASSEN, 26-l.Op initiatief van de garnizoenarts D. J. Smit in Assen hebben de ongeveer 15 huisartsen en ongeveer 25 specialisten in Assen de proefmonsters van verband- en ge neesmiddelen, die ze van fabrieken ontvangen ter beschikking gesteld voor de nood in het voormalige Bia fra. Een verhuizer in Assen bracht gratis kisten rond, die zaterdag wer den opgehaald. Maandag zijn door artsen van het militaire hospitaal in Assen de geneesmiddelen geselec teerd. Het resultaat is, dat vier zgn. „tropenkisten' vol met verband- en geneesmiddelen ter waarde van on geveer f 20.000, via het Internationale Rode Kruis in Genève kunnen wor den verstuurd. „Je kunt het zo gek niet denken, of het is er bij", zei dokter Smit. Conferentie van Afrikaanse staatshoofden CHARTOEM, 27-1. In Chartoem is maandagavond een topconferentie begonnen van staatshoofden van oost- en centraal-Afriakanse landen. President Kenneth Kaoenda van Zambia en de voorzitter van Soe- dans revolutionaire raad, generaal- majoor Dzjaafar Mohammed Al Ni- meiry, richtten een appèl tot de Afrikaanse landen om zoveel moge lijk steun te verlenen aan de be vrijdingsbewegingen in Afrika. Zij veroordeelden het kolonialisme in al zijn vormen en leverden kritiek op de houding van Frankrijk, West- Duitsland. de V.S., Engeland en Por tugal tegenover de blanke minder heidsregeringen in Zuid-Afrika en Rhodesië. Advertentie Marmeren tafels, elektrische en wollen dekens, slaapkamerkleedjes, kuipstoeltjes op draaivoct Nu extra voordelig bij Burgcm. Boumanstraat 11, Nicuwcrkcrk, telefoon (01114) 268 Uitsluitend a contant Na Nixon's beslissing JERUZALEM, 26-1. De belofte van de Amerikaanse president, Richard Nixon, Israël zo nodig aanvullende wapenleveranties te doen, voor het geval de krachtsverhoudingen in het Midden-Oosten zich ten ongunste van Israël zouden wijzigen, is maandag van officiële zjjde in Jeruzalem begroet. Met grote genoegdoening wordt voorts ook de verklaring van de Ameri kaanse president van zondagavond ontvangen, dat slechts onderhandelingen tussen Israël en de Arabieren tot vrede zou kunnen voeren. Daarmee was het oorspronkelijke standpunt van de Y.S. in de kwestie van het Midden oosten bevestigd, zo heet het. Het door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, eind vorig jaar ingediende plan, dat voorzag in ontruiming door Israël van de bezette gebieden en gelijktij dige bindende vredestoezeggingen van de andere partij, was door Is raël scherp van de hand gewezen. In Beiroet verluidde maandag, dat Libanon het aanbod heeft afgewezen, om Iraakse troepen in het zuiden van Libanon, aan de grens met Is raël, te legeren. Premier Golda Meir van Israël blikeinse partij zich wil verzekeren van de Joodse stemmen in de V.S., die bij de presidentsverkiezingen in meerderheid niet naar de Republi keinen zijn gegaan. Nader is gemeld, dat de woord voerders van zowel het Witte Huis als van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken maandag met nadruk hebben tegengesproken, dat de toespraak van Nixon tot het congres van Joodse organisaties in de V.S. samenhangt met een nieuwe oriëntatie van de politiek der V.S. met betrekking tot het Midden-Oos ten. Zij zeggen dat de boodschap van Nixon veeleer een bevestiging is van „hetgeen de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten is en is geweest". De woordvoerder van het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag nog gezegd, dat de Franse wapenverkopen aan Libië in aanmerking genomen zou den worden bij de overweging van Israels verzoek om meer Amerikaan se wapens. Aan de andere kant heeft een woordvoerder van het Witte Huis gezegd, niet te willen concluderen, dat de onderhavige verklaring van Nixon betekent, dat de V.S. aan de zijde van Israël staan in het huidige conflict in het Midden-Oosten. BRUSSEL. Minister Nelissen van Economische Zaken heeft voor het eerst als minister deelgenomen aan de besprekingen in de Europese Raad. Op de foto: minister Nelissen (r.) schudt de hand van zijn West- Duitse collega Karl Schiller. Plaatselijk mist Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk mist en aanvankelijk nog hier en daar een bui; weinig wind; ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 28 jan. Zon op 8.27, onder 17.20. Maan op onder 10.14. 29 jan. Zon op 8.25, onder 17.22. Maan op 0.11, onder 10.25. Laatste kwartier: 30 jan. te 15.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 28 jan. 6.30 v.m. 18.54 n.m. 29 jan. 6.59 v.m. 19.26 n.m. BROUWERSHAVEN 28 jan. 6.25 v.m. 18.37 n.m. 29 jan. 6.25 v.m. 18.37 n.m. Doodtij: 1 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-1. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen 24 uur lag ons land in een overgangsgebied tussen een hogedrukzöne boven Rusland en een diepe depressie in het zeegebied ten zuiden van Groenland. De lucht- drukverschillen waren klein, zodal de eerder aangevoerde vochtige lucht stagneerde, waarbij op uitgebreide schaal mist ontstond. Een zwakke frontale storing veroorzaakte vooral in het zuiden en oosten van het land af en toe i-egen. Inmiddels begon een rug van hoge luchtdruk boven Spanje langzaam in betekenis toe te nemen. Deze rug breidt zich nu naar het noordoosten uit, waardoor opklarin gen zullen voorkomen. Daar de win den nog zwak zullen zijn, blijven de mistkansen groot. heeft de rede, die Nixon zondag voor het congres van Joodse organisaties in de V.S. heeft gehouden een „spre kende uitdrukking van de vriend schap van de V.S. en het belang, dat de V.S. hechten aan de veiligheid en onschendbaarheid van Israël' ge noemd. Mevrouw Meir sprak de wens uit, dat de rede van Nixon „alle betrok kenen" ervan zou overtuigen, dat de vrede slechts bereikt kan worden door een akkoord waarover vrijelijk onderhandeld is tussen de partijen in het conflict. Volgens de Israëlische premier moet Israël elke aanval op zijn vei ligheid kunnen afslaan zolang er nog geen werkelijke vrede is. Reactie Arabische landen De Arabische landen hebben met wrevel, maar zonder verwondering de bekendmaking van Nixon ontvan gen, dat de V.S. Israël wapens zou den leveren als dat nodig mocht zijn en de bevestiging door Nixon van het beginsel van rechtstreekse on derhandelingen tussen Israël en de Arabische landen. In Beiroet vei'wacht men „een nieuwe escalatie van de Amerikanen in hun steun aan Israël", vooral na de bekendmaking van de levering door Frankrijk van Mirages aan Li bië. Men meent voorts, dat met de Amerikaanse verkiezingen in novem ber in zicht, de leider van de Repu- Lanrl- en tiiinboiiw-RAI trok veel bezoek AMSTERDAM, 26-1. De vorige week in Amsterdam gehouden Land en Tuinbouw-RAI heeft 85.435 be zoekers getrokken. Op de vorige ten toonstelling. twee jaar geleden nog onder de naam „Het Landbouw werktuig" gehouden, was het aantal bezoekers 82.964. Volgens RAI Gebouw N.V. zijn de exposanten over 't algemeen zeer te vreden over de resultaten. Advertentie lekker eten tips Doe een laagje uien in een aardappelpuree. Bestrooien vuurvaste schotel. Daarop met paneermeel en een paar plakken gebraden gehakt, klontjes boter erop. In de oven daarop weer ui, daarop tot goudbruin korstjete gevormd. een goed stuk vlees hoort erbij Publicatie van de Slichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven BRUSSEL, 26-1. De wilde staking in de kolenmijnen van Belgisch Lim burg is maandag vrjj rustig de vierde week ingegaan. Alleen te Zolder de den zich incidenten voor, toen circa 1500 betogers een kantoor van het Christelijk Vakverbond (A.C.V.) aan vielen. Alle ruiten sneuvelden en de binnengedrongen stakers gooiden het meubilair en archiefstukken naar buiten. De archiefstukken werden echter door anderen snel opgeraapt en naar binnengebracht, omdat de bond die gegevens nodig zal hebben bij het vaststellen van uitkeringen aan haar Afzondering in vlieg tuigen voor niet-rokers NEW YORK, 26-1. De „Pan Ame rican World Airways" heeft bekend gemaakt, dat zij in haar nieuwe Boeing 747 Jumbo Jet een afdeling zal reserveren voor mensen die niet roken en die niet in de nabijheid van rokers willen zijn. De PANAM is hiermede de eerste luchtvaartmaatschappij die niet-ro kers gaat afzonderen, hoewel andere luchtvaartmaatschappijen zich even eens voor een dergelijke maatregel hebben uitgesproken. leden. Ook werd in de omgeving van de mijn van Zolder het wegdek open gebroken en het verkeer gestremd. In Brussel is maandag overleg ge pleegd door eerste-minister Eyskens met parlementsleden uit de provin cie Limburg en vakbondsleiders. Zo wel het christelijke A.C.V. als de so cialistische vakbond A.B.V.V., heb ben aangedrongen op het bijeenroe pen van een nationale arbeidsconfe- rentie, die op het hoogste niveau zou moeten proberen een oplossing voor het conflict in de Limburgse mijnen te vinden. Brand in Vlagtwedde VLAGTWEDDE, 26-1. Maandag- morgen ca. half vier heeft een felle brand in Harpel, gemeente Vlagt wedde, de boerderij van de familie M. Wenning in de as gelegd. Van de inboedel kon niets worden gered. Drie koeien, twee auto's en een vrachtauto kon men in veiligheid brengen. De bewonei's, man, vrouw en drie kinderen van 10, 7 en 6 jaar zijn ternauwernood aan de felle .vuurzee ontsnapt. Toen de bx-and- weer van Vlagtwedde arriveerde viel van de boerderij niets meer te red den. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade is aanzienlijk. Men is verzekerd. ROTTERDAM, Het hijsen van de Rode Kruis-vlag aan boord van het m.s. Breewijd dat door het Neder landse Rode Kruis ter beschikking van het Nigeriaanse Rode Kruis zal worden gesteld voor het vervoer van voedsel, medicamenten e.d. tus sen Lagos en de rampgebieden. Tweede van rechts is kapitein J. Kist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1