SUCCESJES Drs. J. ML den Uyl sprak tijdens feestavond Zierikzeese P.v.d.A. STREEKNIEUWS „Het gaat nog altijd om brood en erkenning" ZIERIKZEE, 24-1. „In de maatschappij zijn de mensen door de enorme vooruitgang op allerlei gebied en vooral ook door de technische ontwikke ling, veranderd. Met name de jongeren staan met een heel ander besef in de wereld omdat zij niet in de eerste plaats hebben moeten sappelen voor de zorg van het dagelijks brood. We hebben thans te maken met een zelf bewuster jonge generatie, die de oude onderscheidingen in de maatschappij niet accepteert. De heersende onvrede met de nog altijd gebleven ongelijk heid is mede een gevolg van deze vooruitgang. We zitten nog duidelijk met de gevolgen van een maatschappij die in feite een erfenis is van een kapi talistische regentenmaatschappij. Dit is één van de oorzaken die ten grond slag ligt aan het protest van scholieren en studenten. Deze protesten getui gen ook van het uitdrukkelijk verlangen naar gelijkheid van de mensen en naar de mogelijkheid jezelf tot uitdrukking te brengen in de maatschappij". Aldus stelde vrijdagavond de voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, drs. J. M. den Uyl, in een toespraak in de Zierikzeese Graanbeurs, waar de Vrouwengroep van de P.v.d.A. in sa menwerking met de plaatselijke af deling, de jaarlijkse feestavond hield, waaraan een openbaar karakter was gegeven. De heer Den Uyl consta teerde dat de vele jongerendemon- straties in het land een protest bete kenen tegen de inrichting van de maatschappij. Eigenlijk hebben we deze ontwikkeling zelf gewild, de so cialisten willen immers vóórop de erkenning van het mens zijn", aldus de heer Den Uyl. „Brood en erken ning zijn altijd onze wens geweest. Erkenning, respect en geaccepteerd worden. Wc hebben nu eenmaal een ander idee over hoe mensen met el kaar moeten omgaan. Daarom heb ben we ook gestreden voor het alge meen kiesrecht". Drs. Den Uyl was zijn toespraak begonnen met een enkele beschou wing over het onlangs gehouden partijcongres in Groningen, waar over de reacties heel verschillend zijn geweest en samengevat kunnen worden als „een tamme boel" (visie van rechts) tot „het lijkt wel of Nieuw Links al in de partij is inge kapseld" (linkse reactie). De heer Den Uyl achtte geen van beide juist: „In de eerste plaats is er in Groningen hard en rustig gewerkt. Het is ech ter bepaald niet zo dat de drang naar vernieuwing nu is uitgewerkt en dat het in de partij een dooi boel is ge worden". De socialistische Kamer-fractie- voorzitter achtte het een moeilijke zaak om een goede kijk te krijgen op de achtergronden van de gesigna leerde drang naar verandering. Waarom zijn dez.e zaken zo moeilijk te onderkennen en is er zoveel mis verstand? Drs. Den Uyl schetste de oorzaken die uiteindelijk de aanlei ding waren tot de uitbarsting van stakingen en geweld op Curacao: de komst van de oliemaatschappij, la tere rationalisatie, technische ont wikkeling - ontslagen en werkloos heid. Op Curacao verdient een klein aantal mensen goed geld, een groot aantal leeft van „kleine klusjes". De technische ontwikkeling - onderwijs. DODELIJKE ONGELUKKEN RUCPHEN. De 30-jarige beroeps militair H. L. van Amstel uit Mid delburg is verongelukt, toen hij met zijn personenauto op rijksweg 56 in de gemeente Rucphen (N.-Br.) tegen een boom reed. TILBURG. Op het kruispunt Ring baan-Oost - Petrus Loosjesstraat in Tilburg is de 68-jarige wielrijder R. Boers uit Tilburg door een passeren de personenauto gegrepen. Op weg naar het ziekenhuis is de man aan zijn verwondingen overleden. ZEIST. De 81-jarige C. W. Duijnen uit Zeist werd bij het oversteken van een winkelstraat in Zeist aangereden door een personenauto. De heer Duijnen werd zwaargewond naar het Zeister ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds aan zijn verwondingen te zijn overleden. PIJNACKER. De 16-jarige H. D. Hek uit Pijnacker is bij een ver keersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. De jongen reed op zijn bromfiets op de Delftsestraat- weg en kwam in frontale botsing met een uit tegenovergestelde rich ting komende bromfiets. De jongen overleed ter plaatse. Een 1930-plaatje van het Kraanplein te Zierikzee. Het is interessant klei ne veranderingen vergelijkenderwijs met behulp van deze foto op te spo ren. komst van radio, t.v. en pers - bracht de mensen in aanraking met onge lijkheid elders in de wereld. Op het eiland wordt de dienst in de eerste plaats uitgemaakt door de blanken: de zwarte inheemse bevolking voelt zich nog altijd in de hoek gezet. „In deze situatie hoefde maar weinig meer te gebeuren. Toen er niets ver anderde staken de mensen de brand er in om duidelijk te maken dat ze er zijn. En ze haalden daarmee de wereldpers". Het is duidelijk, aldus drs. Den Uyl, dat om dergelijke uitbarstingen te voorkomen de structuur en de grondslag van de maatschappij dienen te worden veranderd. Dat betekent ook: de mensen zelf laten bepalen ivat ze willen en ze de middelen te geven om het eigen bestaan gestalte te geven. Ook in Nederland hangt de onvrede samen met een stuk ge boekte vooruitgang. Onvrede vooral met de gebleven ongelijkheid. On gelijkheid in zeggenschap, de grote verschillen in inkomen, massa-ont slagen zonder zeggenschap van de DEN HAAG, 24-1. Het thema van de bevrijdingsfeesten zal dit jaar „Vrijheid - ook voor de ander" zijn, aldus blijkt uit het antwoord van premier de Jong op opmerkingen van Eerste Kamerleden over de begro ting van zijn ministerie. Het Nationaal Comité 25 jaar- Be vrijding, dat een nationale manifes tatie voorbereidt en plaatselijke en regionale feesten stimuleert en coör dineert, streeft er naar de viering van een niet uitsluitend op het ver leden gericht karakter te geven. Het thema Vrijheid - ook voor de ander" doet een beroep op het open staan voor andermans overtuiging en Achttien doden bij ontploffing te Eilath TEL AVIV, 24-1. Achttien mensen hebben zaterdagmiddag in de Isra ëlische havenstad Eilath aan de Rode Zee het leven verloren door de ont ploffing van een auto, geladen met springstof en munitie. 42 mensen werden gewond. Een militaire woord voerder heeft in Tel Aviv verklaard, dat niets op sabotage wijst. Zeventien ernstig gewonden zijn per vliegtuig naar ziekenhuizen noordelijker in het land gebracht. De zestien andere gewonden konden in Eilath worden opgenomen. India zou kosten kernboni bestuderen NEW DELHI, 24-1. De Indiase re- gering maakt een studie van de kos ten van het vervaardigen van kern wapens, zo heeft de politieke corres pondent van „The Statesman" zater dag bericht. De Indiase regering, die herhaal delijk had verklaard, vastbesloten te zijn, alleen voor vreedzame doelein den kernenergie te zullen gebruiken, zcu door de wensen van leden van de parlementaire adviescommissie voor atoomenergie daartoe zijn ge dwongen. De leden van deze commsisie zou den in het bijzonder bezorgd zijn over het grote verschil in defensieve kracht tussen India en China. Radio Kinsjasa heeft meegedeeld dat de voormalige Biafraanse leider, generaal Ojoekwoe, zich in Abidjan bevindt. werknemers. Drs. Den Uyl achtte het een we zenlijke opgave om thans aan de ge lijkheid inhoud te geven. Wat be treft het kabinet De Jong: de oppo sitie verzet zich tegen het knibbelen aan de uitkeringen bijstandswet en wenst voorrang te geven aan maat regelen voor opheffing van de wo ningnood. „Als Schut 't niet haalt zeggen wij: wegwezen", aldus drs. Den Uyl. die van mening was dat het huidige kabinet een volstrekt aver echts beleid voert. „Laten we blij zijn dat er in Nederland geen brandstich tingen of grote stakingen voorkomen want dat is de werkelijkheid elders in de wereld". De soc. fractievoorzitter vond het een wonder dat de demonstratie van werkende jongeren niet eerder heeft plaatsgevonden. Hij achtte thans een keerpunt in de na-oorlogse ontwik keling aangebroken: het gaat nog al tijd om brood en erkenning. Om botsingen te voorkomen en om de mensen in de „derde wereld" de hand te kunnen reiken zullen we po litiek allen een stuk mede-verant woordelijkheid moeten aanvaarden", aldus de heer Den Uyl. De socialistische voorman hield zijn toespraak nadat reeds een aan vang was gemaakt met de afwer king van het feestelijk gedeelte van deze goed bezochte avond, die van start ging met een woord van wel kom door de tweede voorzitter van de P.v.d.A.-afdeling, de heer A. van Kessel. Een aantal dames-leden van de vrouwengroep voerdq een vrolij ke schets ten tonele en na afloop was er nog een gezellig samenzijn met gelegenheid tot het maken van een dansje. biedt vele mogelijkheden voor een viering die zowel de generatie, die de verschrikkingen en oorlog en be zetting heeft meegemaakt als de ge neratie die over cleze periode slechts uit overlevering heeft vernomen, zal aanspreken, aldus de premier. „Joods" verwijst naar nationaliteit JERUZALEM, 24-1. Het Isra- 'ëlische hooggerechtshof in Je ruzalem heeft in een uitspraak gezegd dal hei woord „joods" verwijst naar een nationaliteit en niet noodzakelijkerwijs naar een godsdienst. Met een meer- derheid van vijf tegen vier stemmen kwam het hof tot deze uitspraak als antwoord op i de netelige vraag „Wie' is i Joods?" waarover juridische i en religieuze deskundigen in i Israël zich het hoofd gebroken (i hebben. De vraag werd gesteld i door kapitein ter zee Benjamin i Sjalit, die negen jaar geleden i in het huwelijk was getreden met een niet-Joods meisje van i Frans-Schotse afkomst, bij wie hij thans twee zonen heeft. Volgens de Joodse kerkelijke t wetgeving worden alleen kin deren geboren uit een Joodse 1 moeder of een vrouw die is overgegaan tot de Joodse gods- dienst als Joden beschouwd. Op deze gronden heeft het Is raëlische ministerie van bin nenlandse zaken geweigerd beide kinderen als Joden in te schrijven, daar hun moeder niet tot de Joodse godsdienst- behoort. Gezien de belangrijk- i heid van de uitspraak was het voor het eerst in zijn geschie denis, dat alle negen leden van i het hof aanwezig waren. Ka pitein Sjalit had gesteld dat zijn zonen door geboorte Joods i zijn en niet door godsdienst. Hij verzocht het hof daarom i het ministerie te gelasten zijn i zonen in te schrijven als zijnde j i Joods van nationaliteit. Tot i dusver heeft het ministerie kinderen van niet-Joodse moe ders als volgt ingeschreven: i1 „Vader: Joods, moeder: niet- i1 Joods; nationaliteit - - (open). Geen o(ie uit tanker op de Oosterschelde BRUINISSE, 24-1. Er zijn tot dus ver geen berichten binnengekomen dat de olie die het tankschip Hen drik Johan F. bij de stranding op een zandplaat in de Oosterschelde heeft verloren, schade heeft aange richt. Enerzijds betekent dit een compliment voor de bergers die uiterst zorgvuldig te werk zijn ge gaan waardoor de uitstromende olie tot een minimum is beperkt, ander zijds kan dit betekenen dat de olie vlek rechtstreeks bij eb naar zee is afgedreven. De tanker is vloigetrok- ken door de sleepboten Ar ja van de firma Hoekman uit Wemeldinge en de Coby van de firma Muller uit Terneuzen en heeft de reis voortge zet. Fraaie gift Ned. Herv. Kerk ZIERIKZEE. Van een onbekende gever(ster) heeft de kerkvoogdij van de Ned. Hervormde Kerk een gift ontvangen van f 3000. Zierikzee krijgt in „Jaar van «le visserij" een antiek anker ZIERIKZEE. 24-1. Uitserekend in het jaar, dat de vissersvereniging „Helpt Elkander" een halve eeuw bestaat en er in het Gravensteen een visserij/scheepvaart expositie wordt gehouden, krijgt Zierikzee, zo verne- ii'L'n wij. een indrukwekkend histo risch anker ten geschenke. Dit anker, van zeer grote afmetin gen, werd onlangs een eind buiten de Schouwse kust opgevist en moet wel afkomstig zijn van een 17de of 18de eeuws galjoen. Hot nog gave exem plaar, dat aanvankelijk bij Colijns- plaat aan do wal werd gebracht, is door de gebroeders J. en W. C. Schot B.W.zn. (Z.Z. 8) verworven en ver volgens aan de gemeente Zierikzee ton geschenke aangeboden. Niet zon der moeite - bij het transport is dankbaar gebruik gemaakt van be middeling en adviezen van de heren J. Coumou en C. Kloet - is het anker in Zierikzee gearriveerd en voorlo pig „opgeslagen' bij de zwaaikom in afwachting van plaatsing in het Ha venpark. ZIERIKZEE Bouw grondstoffenmagazijn Het bouwen-van een grondstoffen- magazijn ten behoeve van Emulsion Holland N.V. is gegund aan Aanne mersbedrijf J. L. v. d. Houten. Het timmerwerk wordt uitgevoerd dooi de' aannemer J. Kloote; het schilder werk door schildersbedrijf P. Schults en het loodgieterswerk door A. C. J. Wisse. Hoofdbestuurslid Ver Openbaar Onderwijs De heer drs. P. Vis. vector van de R.S.G. „Professor Zeeman" te Zie- likzee, is benoemd als lid van het hoofdbestuur van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs. Geslaagde kontaktavond „All-Ready" De Zierikzeese korfbalvereniging All Ready hield vrijdagavond in clubhuis, 't „Duyvelands Koffyhuys" een geslaagde kontactavond voor haar seniorleden, waarvoor goede belangstelling bestond. Er was o.a. een forum gevormd, dat vragen van leden kreeg te beantwoorden. HAAMSTEDE Jaarvergadering Vereniging Openbaar Onderwijs De jaarvergadering van de V.O.O. afdeling Westerschouwen is vastge steld op donderdagavond 29 januari in hotel Bom. BURGII HAAMSTEDE Ouderavond uitgesteld De voor de 27 januari a.s. in de Koebel vastgestelde ouderavond dei- openbare basisschool Burgh-Haam- stede is wegens griep van vele leer lingen, (die een musical op zullen voeren) uitgesteld naar een streef datum van dinsdag 10 februari. De Hogeweg weer open voor het verkeer De Hogeweg, de belangrijkste ver bindingsschakel tussen Burgh en Westenschou.wen is na een sluitings periode van enkele maanden weer opengesteld voor het verkeer. Alleen het fietspad wordt op enkele plaat sen nog opgeknapt. Onder de Hoge weg ligt op veilige diepte een deel van het grote transportriool, dat la tei de afvalstoffen van de campings in de buurt van Koudekcrke in de Ccsterschelde zal pompen. De zware riolering ligt voorlopig nog loos. Het wegdek van de Hogeweg is opnieuw gelegd doch hier een daar zal nog wel een stuk opnieuw be straat moeten worden, omdat de kwaliteit bar slecht is. Vooral de vierkante deksels midden in het weg- kel vormen voor het verkeer (nog) lastige obstakels. BURGH Ouderling gekozen Tct ouderling is vcor de Ned. Herv Gemeente te Burgh in de vakature M. Th. Barendse gekozen de heer Jac. v. d. Have, Kerkstraat te Burgh. KENESSE Auto vloog uit de bocht Door nog niet geheel opgeloste oor zaak vloog donderdagavond de heer J. C. van D. uit Haamstede met zijn Citroen ld op de Stoof weg onder Re- nesse uit de bocht. De wagen raakte hierbij in de groenstrook enkele be- tonpaaltjes en boompjes, waardoor hij de weg weer opschoot. Door deze laatste manoeuvre werd de bestuur der uit de auto geslingerd. Dit werd zijn geluk, want de nu stuurloze wa gen sloeg over de kop. De wagen werd hierbij volkomen vernield. De heer van D. die op de weg was te recht gekomen liep een lichte her senschudding op. Een achter de Ci- trol'n lijdende automobilist, die het ongeluk had zien gebeuren was zo geschrokken dat hij luid claxonne rend het dorp inreed, daarbij veel kwade gezichten veroorzakend. Hij waarschuwde de politie en arts, die hierna snel hulp boden. NOORDWELLE Gecomb. Landbouwvergadering De Coöp. Landbouwvereniging „Cns Voordeel" te Noordwelle zal donderdagavond 29 januari in de zaal van café Lokker een gecombi neerde vergadering' houden met de Coöp Landbouwvereniging „C. et C." te Burgh-Haamstede. Mr. E. Wage zal spreken over: „De positie van beer en tuinder op Schouwen-Dui- veland", terwijl na afloop het film journaal Z.L.M. 1969 door de heer W. C. Sinke zal worden vertoond BROUWERSHAVEN: Lezing voor de bejaarden Op de bijeenkomst van de bejaar densociëteit Brouwershaven a.s. dins dagmiddag in het. Jeugdgebouw zal een lezing worden gehouden door de diëtiste mej. Schilperoort uit Goes. „Uw bondgenoot door het leven" is het onderwerp van de film, die hier na zal worden vertoond. Gezien de belangrijkheid van deze lozing is de bijeenkomst voor alle belangstellen den toegankelijk. De aanvang is be paald op half drie. Rode Kruis-filrti Evenals in andere plaatsen zal de Rode Kruis film ook hier ter plaatse worden vertoond en wel op woens dagavond 28 januari in het Jeugd gebouw. De titel der film luidt „Imi tation of life". Voor de jeugd is er 's middags een filmprogramma met o.a. Klopjacht in Holland. Vergadering Veilig Verkeer Het Verbond voor Veilig Verkeer te Brouwershaven houdt a.s. dinsdag 27 januari haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in hotel Ringelberg. In dé vacature van de heer de Korte zal moeten worden voorzien terwijl een bespreking over de activiteiten voor 1970 op de agenda staat. ZONNEMAIRE Collecte voor uniformen voor muziekvereniging Het ligt in de bedoeling om de plaatselijke muziekvereniging uni formen aan te bieden. Daar de ver eniging binnen enkele jaren het 100- jarig bestaan gaat vieren, is er uit de bevolking een comité in het le ven geroepen. t>eze mensen willen binnen 14 dagen een inzameling hou den. Aangezien het momenteel zo is dat vrijwel elk muziekkorps geüni formeerd is, vindt men dat Zonne- maire toch niet achter mag blijven, voornamelijk omdat het korps dit jaar ook aan een concours deel gaat nemen. Het comité had gedacht op de verjaardag van prinses Beatrix 's morgens de muziekvereniging een marsje te laten maken en daarna met. een lijst te collecteren bij de be volking. DREISCIIOR NOORDGOUWE Afscheid ds. A. Schoneveld Op zondagmiddag 1 februari a.s. (half drie) zul ds. A. Schoneveld, hervormd predikant van Noordgou- we en Dreischor in de hervormde kerk van Noordgouwe afscheid ne men van zijn beide gemeenten. DREISCHOR Jaarvergadering Harmonie „Crescendo" De muziekvereniging „Crescendo" houdt a.s. dinsdagavond 27 jan. haar algemene ledenvergadering in hotel restaurant „De Drie Schorren". De agenda vcorziet in een tiental pun ten. OllWERKERK M. A. Hage kreeg gouden speld Aan de heer M. A. Huge te Mid delburg (afkomstig van hier) werd door de Vereniging voor Openbaar Onderwijs tc Amsterdam een gouden speld uitgereikt wegens zijn benoe ming tot c.c-lid van de vereniging. DO-TI'ULAM' Stichting „Neerbosch" Cnder leiding van mevr A. L. Bou- mer-vrn der Reest werd ook hier ter plaatse weer met de bekende busjes, in het afgelopen jaar, ten ba te van de Stichting „Neerbosch" ge- Heden overleed onze beste broer, zwager en ooin JAN HENDRIK FRANKEN op de leeftijd van 63 jaar Rotterdam: H. A. FRANKEN N. FRANKEN- v. d. LECK Goes: J. A. BRUYNZEEL- FRANKEN M. P. BRUYNZEEL Neven en nichten Heemstede, Meerweg 37 25 januari 1970 Langs deze weg willen wij allen hartelijk danken voor de vele cadeaus en geluk wensen, ontvangen bij de geboorte van onze dochter DÊS1RÊE. D. J. VAN DE VELDE E. M. VAN DE VELDE- GOUDSWAARD Dreischor, Nieuwe Schoolstraat 2 Voor de vele blijken van medeleven, na het ongeval en overlijden van onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader ADRIAAN BERREVOETS beluigen wij onze oprechte dank. C. M. BERREVOETS- DEN HAAN en kinderen Kerkwerve, Vloedstraat 36 Allen, die door hun bewijzen van genegenheid het ziekbed van onze lieve, zorgzame vrouw, moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder M ARG ARETHA MARIA HACK geboren SCHOONEN hebben verlicht en ons na haar overlijden hun deelne ming hebben betuigd, dan ken wij hartelijk. Mede dank aan de afdeling chirurgie en verplegend per soneel van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis voor de lief devolle verpleging. Uit aller naam: C. HACK Zierikzee, januari 1970 Lange St. Janstraat 25 Diversen De grootste en goedkoopste bontzaak van Nederland houdt een werkelijke radi- kale, algehele opruiming Duizenden korte en lange bontmantels gaan weg met ongelooflijke kortingen van 30 tot 70%. Desgewenst zeer soepele kredietservice. Bont kopen is een zaak van ver trouwen. Een 3-jarig schrif telijk garantiecertificaat is dat vertrouwen waard. Zie de etalages voor de pakmee- weggeef-kolderprijzen. Nu of nooit! Dit kan alléén „De Bontkoning", Hoogstraat 97, Rotterdam. Tel. (010)-117 117. De opruiming is van 15 jan. t/m 5 febr. Bij koop worden twee treinretours vergoed. Papierhandel J. A. West- strate, Rouaanse Kaai 21 te Middelburg. Tel. (01180 2453, b.g.g. 7724. Uw adres voor al uw verpakkingsmateriaal van papier, karton en kunststof fen. Onze bestelauto komt elke donderdag in uw woon plaats. Bestellingen tot 4 uur woensdags worden donder dags d.a.v. afgeleverd. Bankstellen van f 1000,- voor f 698,- bij: „Meubelrama', manstraat 11, tel. (01114)268, Nieuwerkerk, Burgem. Bau- Uitsluitend a contant. Tafel-gasaanstekers in prij zen vanaf f 16,50 tot f 90, Sigm. D. C. Viergever, hoek Kraanplein, Zierikzee en te Haamstede: Weststraat. Voor boot-, vlieg-, trein- en autoearreizen boekt u na tuurlijk bij bijdevaate reizen, Nieuwe Haven 105. Zierikzee. Telefoon 2577. collecteerd, daar Danie Dooge, Lea Rctle en Tineke Stuij. Het had tot resultaat dat over het gehele jaar f 316.45 werd opgehaald. Waarvoor een dankwoord aan de leiding en de collectanten, en niet in hel minst aan diegenen, die dit mooie en nuttige werk wekelijks met een gift, in het busje willen gedenken. ZIJPE Onderhoud veerhavens Zijpe De Rijkswaterstaat te Middelburg heeft het onderhouden van de veer havens aan het Zijpe gedurende het jaar 1970 gegund aan Fa. W. Vlot Ie Sliedrecht voor f 81.950. Zeeman steekt vriendin dood ROTTERDAM, 24-1. In de nacht van zaterdag op zondag is in Rotter dam dc 32-jarige mevrouw M. C. II. Zuidenr.cer door haar ex-vriend doodgestoken. ITaar twee zoontjes van 10 en 8 jaar kwamen dit aan de politie vertellen. Korte tijd later kon dc verdachte worden aangehouden. Het was de 34-jarige zeeman F. II. M., afkomstig uit Curagao. Vrijheid - ook voor de and er" - wordt thema van bevrijdingsfeesten h

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5