Bedrijfsbeëindiging en omscholing van land- en tuinbouwers Vijf Afrikaanse landen op ROKA '70 De mislukte staatsgreep in Irak Consumenten kieskeuriger bij opruiming DES HAAG, 24-1. Het bestuur van de Stichting Ontwikkeling^- en sane ringsfonds voor de landbouw heeft in overleg met het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid een bijdrageregeling vastgesteld ter sti mulering van de omscholing van on dernemers, die hun land- of tuin bouwbedrijf in het kader van de be- eindigingsregeling van het fonds be ëindigen. Van fondswege kan een onderne mer, die zijn bedrijf beëindigd onder toekenning van een beëindigingsver goeding, tevens een bijdrage worden verleend, indien hij zich daarna laat omscholen in het kader van de daar voor bestaande mogelijkheden van het directoraat-generaal voor de ar beidsvoorziening. De bijdrage aan de beëindigende ondernemer bestaat uit: een periodieke bijdrage geduren de de omscholingsperiode, uit gaande van het kunnen bereiken van een inkomensniveau van het gemiddeld verdiende brutoloon van mannelijke arbeiders van 25 jaar en ouder; een premie, indien de omscholing met goed gevolg is voltooid; een premie, indien aansluitend aan het met goed gevolg voltooi en van de omscholing debeëindi- ger een half jaar heeft gewerkt in het beroep, waarvoor hij is omgeschoold. Inhoudingen Van de periodieke bijdrage wordt f 40,per maand ingehouden. Het totaal van deze inhoudingen wordt uitbetaald, indien de opleiding met goed gevolg is vootooid. De premies bij goed gevolg beëin digen van de opleiding en na een halt' ja ar werken in het beroep, waarvoor is opgeleid, zijn elk ge lijk aan het totaal van de vorenbe doelde inhoudingen op de periodieke bijdrage. De aanvrage voor een bijdrage dient de districtsbureauhouder in wiens werkgebied aanvrager woon achtig is, te worden ingediend, voor dat het bestuur heeft beslist op de aanvraag van belanghebbende om een beëindigingsvergoeding in het kader van bestuursbesluit nr. 25. De regeling, die inmiddels inwer king is getreden, heeft het karakter van een proef op dit gebied. Het bestuur heeft de uitvoering van deze bijdrageregeling opgedra gen aan de algemeen-directeur van het ministerie van landbouw en vis serij. Nadere inlichtingen kunnen wor den verkregen bij de hoofdingenieur- directeuren voor de bedrijfsontwik keling in de provincies en de econo- misch-sociale voorlichtingsdiensten van de landbouworganisaties, aldus een mededeling van de Stichting ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw. CULTURELE VERENIGING DREISCIIOR Causerie over „Literatuur en volkslied" UTRECHT, 23-1. Ivoorkust, Kame roen, Niger, Rwanda en Togo zullen in het kader van hun associatie met de Europese Economische Gemeen schap deelnemen aan de Roka 1970, die van 16 tot en met 20 februari Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs 1970 op het Croeselaanterrein van de in Utrecht wordt gehouden. Kameroen zal voornamelijk cacao en afgeleide produkten (koeken, cho coladepoeder en chocolade in repen), koffie, tropische vruchten (ananas, bananen, manga's en kokosnoten), aardnoten en palmolie tentoonstel len. Ivoorkust, dat in 1968 al zelfstan dig aan de Roka deelnam, brengt dit jaar produkten die al in Nedeiiand worden geïmporteerd, zoals koffie, cacao, verse ananas, ananas in blik, kokosnoten en tonijn in blik, alsme de nieuwe uitvoerprodukten als nuoc-mam (een uit vis bereid eiwit rijk voedingsmiddel) en groenten. DREISCIIOR, 23-1. In hotel-café „De Drie Schorren" hield de Cultu rele Vereniging „Nut en Genoegen" haar tweede winterbüeenkomst. waarvoor behoorlijke belangstelling bestond. Als spreker en zanger trad ditmaal op de heer E. Leeflang uit Zierik- zee, als leraar Nederlands verbonden aan de Rijksscholengemeenschap „Professor Zeeman" aldaar. Hij sprak over het onderwerp: „Literatuur en volksliederen" en als thema had hij voor deze avond gekozen de verhou ding kind-oudere». Na ingeleid te zijn dooi' de Nuts- voorzitter, de heer J. L. Braber, trok de heer Leeflang vooral in twijfel of er wel zoveel verschil is tussen de vroegere en huidige jeugd. Misschien was de jeugd van vroeger wel min der braaf als de ouderen van tegen woordig ons wel doen geloven. Om een en ander te benadrukken zong de heer Leeflang - met eigen gitaar begeleiding - een 15e eeuws volks liedje handelende over twee jonge mensen van toen. Vervolgens las hij een fragment uit „Kees de Jongen" van Theo J. Thijssen. Deze schrijvende onderwij zer tekende met zoveel liefde en be grip het zieieleven van het kind, dat het een ieder wel moest boeien. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met een paar gezongen liedjes, welke spreker zelf had geschreven. In zijn dankwoord sprak de voor zitter dan ook de hoop uit, dat de heer Leeflang nog eens een keer naar Dreischor terug wilde komen om een avond voor het Nut te ver zorgen, Het was ongetwijfeld een ge slaagde avond. In februari a.s. komt de heer J. van den Berge uit Haam stede een kleurenfilm over Schou- wen-Duiveland vertonen. Marga Minco Na de pauze wei'd door de heer Leeflang een verhaal gelezen uit de bundel „De andere kant" van Marga Minco en tenslotte werden fragmen ten gebracht uit „De Avonden" van G. K. van 't Reve. Het gebrachte wex-d steeds van een toelichting voor-zien. Jammer was, dat het programma drastisch moest worden ingekort, omdat de zaal niet onbeperkt be schikbaar was. BEIROET, 24-1. De gang van za ken in Irak. die heeft geleid tot de (mislukte) staatsgreep, is volgens het Libanese blad „Het volk" verhaast door de onderhandelingen die de laatste tijd in Bagdad en buiten Irak zijn gevoerd tussen vertegenwoordi gers van de Baath-partij en de Koer den. Deze besprekingen waren volgens dit blad in een vergevorderd stadium gekomen en de ondertekening van een overeenkomst met de Koex-den van Moellah El-Barazani was op handen. Door deze overeenkomst zou de Koerdische staat erkend worden. Ook zou oud-president Abdel Rah- De Deutsche Bundespost" behoort tot de modernste postbedrijven van de wereld. Met 465.000 employé's en een jaaromzet (1967) van ongeveer 30 miljard Dmark gaat ze door voor de grootste dienstverlenende onder neming van Europa, zoals de minis ter voor post- en telegraaf wezen in de Duitse Bondsrepubliek onlangs aanvoerde. Ook als commerciële ge- bruikster van elektronische dataver- werkende installaties staat zij met 38 installaties in Europa aan de top. Het telexnet van de Deutsche Bun despost, het grootste ter wereld, om vat ongeveer een derde van alle te lex-deelnemers op aarde. Alleen al in de Bondsrepubliek gebruiken al 68.500 deelnemers een automatisch zelfkiezend telexapparaat. Een mil joen postpakketten (onze foto toont de nieuwste doelgestuurde pakket- verdeelinstallatie) en 30 miljoen brieven worden er dagelijks ver voerd. man Bazzaz, die in 1966 een verdrag met de Koerden had gesloten, wor den vrijgelaten. Een aantal stafofficieren en mili tairen die in de strijd voor de paci ficatie verwikkeld zijn, kregen lucht van hetgeen er buiten hun medewe ten om gebeurde om de Koei'dische kwestie te regelen. Deze militairen hadden altijd gedx-oomd van een li quidatie met de wapenen van de Koei'dische beweging. Zij vonden de bespi'ekingen „vex-raad" en deelden hun opperbevelhebber mee, dat zij voor de keus stonden de strijd tegen de Koerden voort te zettexi of naar Bagdad te marcheren. Veel van de over de zaak der Koerden ontevre den officieren treft men, aldus het Libanese blad;" onder de terechtge- stelden aan. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 26-1. Aangevoerd: 1625 dieren, t.w. 1220 ruderen en 405 varkens. Prijzen per kilogram: slachti-unde- ren extra f 5,25-5,45, le f 4,30-4,80 2e f 3,75-3,95. 3e f 3,50-3,70; stieren f 4.55-5,20; worstkoeien f 3,40-3,60; slachtvai'kens le f 2,76-2,82, 2e f 2,72- 2,76, 3e f 2,70-2,72; slachtzeugen f 2,12-2,20; zware varkens f 2,40-2,50. Runderen: aanvoer minder; handel kalm; prijzen als vorige week. Var kens: aanvoer minder; handel x-ustig px-ijzen lager, enkele prima's boven notering. Man vermoordt zijn vrouw met mes en pleegt zelfmoord HAARLEM, 24-1. Dc Haarlemse verzekeringsagent II. J. Verlee (28) heeft waarschijnlijk in de nacht van donderdag op vrijdag zijn echtgenote A. E. Verlee-Schutte (24) met een mes vermoord en daarna zichzelf op gehangen. Het drama werd pas vrijdagavond laat ontdekt, toen de politie op ver zoek van de vader van de heer Ver lee de voordeur openbrak. De politie vond het levenlozè li chaam van de vrouw vrijwel geheel ontkleed in de gang. Het lichaam van de man werd gevonden in de douchecel op de eerste vei-dieping. Het echtpaar zou al geruime tijd in een gespannnen verhouding heb ben geleefd. Vrijdagavond zouden zij op bezoek gaan bij de heer Verlee senior, die in Amsterdam woont. Toen het bezoek uitbleef ging hij op onderzoek uit. Om ongeveer tien uur 's avonds kwam hij vóór het huis van zijn zoon. Hoewel er licht bx*and- de in het huis en de auto van zijn zoon voor het huis stond, werd er op zijn bellen niet opengedaan. De heer Vei'lee waarschuwde toen de politie. Boeren in actie na dodelijk ongeluk BORNE, 24-1. Naar aanleiding van het ongeval ïnet dodelijke afloop, dat zich op de rondweg bij Borne heeft voorgedaan hebben boeren uit de buurtschap Hertme, de woonplaats van het slachtoffer, met trekkers en wagens de rondweg geblokkeerd. Ze werden daarbij geholpen door leer lingen van de scholen voor voortge zet onderwijs uit Borne. Op bedoelde weg zijn de laatste tijd verscheidene ongelukken met dodelijke afloop ge beurd, waardoor men in Borne van mening is, dat ter plaatse verkeers lichten zouden moeten worden aan gebracht. Aanvankelijk werd dit door Rijkswaterstaat geweigerd. Borne's burgemeester, die inten sief contact onderhield met Rijkswa- tei'staat, is naar de geblokkeerde weg gegaan en kon meedelen, dat Rijks waterstaat besloten heeft vex-keers- lichten aan te brengen. Frans scholiere sprong brandend uit derde verdieping PARUS, 24-1. Een 17-jarige leer linge van een lyceum in Parijs, is zaterdag na haar kleren in brand te hebben gestoken, uit de derde verdieping van haar school gespron- gen. Zij wex-d in zeer ernstige toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. Het meisje is intussen ovex-leden. Voor het gebouw van de litex-aire faculteit in Turijn is het tot ernstige botsingen tussen rechtse en linkse studenten gekomen. De politie moest tussexxbeide komen om beide partij en te scheiden. Flitsen uit het buitenland DJAKARTA. Ongeveer 10.000 stu denten hebben opnieuw op vreedza- me wijze gedemonstreerd in de stra ten van Djakarta tegen de recente prijsverhogingen voor petroleum en benzine. Verwacht wordt dat de stu denten hun actie ook volgende week zullen voortzetten, tenzij aan hun protesten gehoor wordt geschonken. BERLIJN. De conti-oleplaatsen op de verkeex-swegen tussen West-Ber- lijn en West-Duitsland, is het ver keer weer nox-maal gewoi'den. Nadat de Oostduitse grenswachten in het bijzonder het zware verkeer in beide lichtingen aan lange wachttijden had onderworpen. LOS ANGELES. Twee Amei'ikaan- se politiemannen zijn in Los Angeles bij een bomaanslag ernstig gewond. De bom zat in een doos, die bij het kantoor van de industrieel Herbert Heyman was geplaatst die het tuig ontdekte en de politie waarschuwde Toen de politiemannen de doos wil den openen ontplofte zij. MADRID. Een Madi'ileense recht bank heeft drie Spaanse arbeiders, die lid zijn van een ondex-grondse vakvereniging, veroordeeld tot ge vangenisstraffen van een half jaar tot één jaar. TOKIO. De jaai'lijkse toelage voor levensonderhoud aan keizer Hirohito van Japan zal met ingang van 1 april met 13 pi'ocent woi'den vei'hoogd. LONDEN. Een Viscount-vliegtuig van de Britse Midland Airways met 38 inzittenden, is met een brandende motor behouden op het vliegveld van Londen geland. Het viermotorig vliegtuig was enkele minuien eerder opgestegen voor een vlucht naar midden-Engeland. ZURICH. Het huis in Zürich, waar Lenin meer dan een jaar gewoond heeft voordat hij in 1917 naar Rus land terugkeerde, zal gesloopt wor den. Alleen de voox-gevel met een ge denkplaat blijft staan. BEIROET. In de afgelopen dagen zijn in Irak door een bijzondere mili- taix-e rechtbank 43 doodvonnissen uitgesproken. Op twee na zijn alle vei'oox'deelde militairen en burgers doodgeschoten of opgehangen. Vijf tig mensen xnoeten nog worden be- x-echt. LYDDA. Een Israëlische militaire x-echtbank heeft twee Arabische vrouwen en een man vei-oordeeld tot levenslange gevangenissti-af. Zij wa ren schuldig bevonden aan het plaat sen van een bom in een supermarkt in Jeruzalem, vorig jaar februari. LAGOS. Het kinderziekenhuis in Port Harcourt, Nigeria, heeft behoef te aan kindex-kleding, babyvoeding (vooral melkpoeder) en medicamen ten. Volgens het ministerie van voor lichting zijn er talrijke kinderen op genomen die aan ernstige ondervoe ding lijden. TEL AVIV. Israëlische veiligheids troepen hebben de afgelopen dagen 17 Israëlische Arabieren gearres teerd, die vei'dacht worden van een aanslag op vice-premier Jigal Allon en sabotagedaden. LONDEN. De nieuwe generatie van Britse kiezers in de leeftijdsgroep van 18 tot 21 jaar blijkt volgens een Gallpp-opiniepeiling sterk de voor keur te hebben voor de conservatie ve partij, die thans in de oppositie is. ROME. Een Romeinse student in de kunstgeschiedenis heeft in de om geving van de Italiaanse hoofdstad de ï-esten gevonden van een mam moet die daar ongeveer 250.000 jaar geleden moet hebben geleefd. MUNCHEN. De Amei'ikaanse mili taire autoriteiten in West-Duitsland hebben bekendgemaakt dat er uit een Amerikaanse kazerne in de Bei erse plaats Fürth wapens ter waarde van vele duizenden dollars zijn ont vreemd. LAND- EN TUINBOUW Ongevallenfonds en LmdbomvungeYallenfonds Man en vrouw dood bij echtelijk drama HAARLEM, 23-1. De Haarlemse politie, die vrijdagavond om tien uur op verzoek de woning van het echt paar Verlee in de Nagtzaamstraat in Haarlem-Oost binnendrong, kwam tot de ontdekking, dat zich hier een familiedrama heeft afgespeeld. Zij vond de lichamen van de 22-jarige vrouw en haar 28-jax'ige echtgenoot. De politie neemt aan, dat de man de vi'ouw met een mes om het leven heeft gebx-acht en zich daarna heeft opgehangen. Buren wisten te vertel len. dat het echtpaar dikwijls ruzie had. De( lijken van de man en de vrouw z'ijn naar het Sint EJisabeth- gasthuis in Haarlem overgebracht. AMSTERDAM. 23-1. De Sociale Verzekeringsbank heeft haar laatste verslag over het ongevallenfonds en het Landbouwongevallenfonds uitge bracht. Dit verslag heeft betrekking op een periode van l1- jaar, lopende van 1 januari 1966 tot 1 juli 1967. Met ingang van laatstgenoemde da tum zijn namelijk de ongevallenwet 1921 en de land- en tuinbouw'onge vallenwet 1922 ingetrokken in Cer- band met de invoering van de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverze kering. De bedi'ijfsuitkomsten van het on gevallenfonds hebben per 30 juni 1967 een liquidatiesaldo opgeleverd van f 71,1 min. Het liquidatiesaldo ad f 71.1 min. is overgeboekt naar de liquidatieba lans. Tezamen met de door de liqui datie vrijgegeven algexnene reserve per 31 dec. 1965 ad f 32,4 min. en de nog te verwachten interestbaten over het tijdvak van 1 juli 1967 tot 1 aug. 1969 (f9,2 min.) brengt dit het saldo per 30 juni 1967 op f 113,3 min. De balanswaai'de der beleggingen is, voor wat beti'eft de aan het ar beidsongeschiktheidsfonds over te dragen beleggingen per de data 1 juli 1967, 1 januari 1968 en 1 juli 1968 gesteld op de waarde, waartegen de ze beleggingen per de genoemde da ta aan dut fonds zijn overgedragen (totaal f 202,8 min.). Tezamen met de overige beleggin gen, die na de balansdatum nog zijn of zuilen worden gerealiseerd, be draagt de totale balans waarde dei- beleggingen per 30 juni 1967 f 237 min. tegen f 330.9 min. per 31 dec. 1965. Indonesische meisjes krijgen verpleegopleiding in Nederland AMSTERDAM. 24-1. Eind maait komt het eerste contingent van 30 Indonesische meisjes naar Neder land om in de Amstex'damse ver pleegtehuizen voor bejaai'den te werk gesteld te worden. Daarna zul len door de Stichting Verpleegtehui zen regelmatig meisjes worden gere- cruteei-d, die hier een tweejarige op leiding krijgen. Het is de bedoeling, dat zij na een verblijf van ongeveer drie jaar in Nederland naar hun eigen land terugkeren, waar even eens een gi-oot gebrek is aan verple gend personeel. De stichting, die ruim 300 verpleegsters in dienst heeft, telt x-eeds 60 a 70 Antilliaanse meisjes onder haar personeel. Er worden weinig koopjes gekocht die uit tie mode zijn UTRECHT, 23-1. De gang van za ken bij de opruiming die nu al enige tijd aan de gang is heeft de lextiel- detaillisten tot de slotsom gebracht, dat de consument kieskeux-iger is gewx-oden. Ex- worden weinig „koop jes" meer verkocht die uit de mode zijn, ondanks de vaak lage prijzen. Men koopt liever dure ai'tikelen die zijn afgeprijsd dan goedkope die nu praktisch „te gaaf" worden aange boden. Volgens de stichting Mitex, het sa- menwerkingsox-gaan van de textielde- tailhandel, lijkt het erop dat een ze ker verzadigingspunt is bereikt waar door minder behoefte bestaat aan iets nieuws dan in voorgaande j ai-en. Een steeds grotere groep consumen ten gaat ook voor textielaankopen naar de cash-and-carry-zaken. De groep die overblijft, is minder geïn- tei-esseex'd in koopjes. Duizendste natuurgids AMSTERDAM, 24-1. Zaterdag heeft in Amstex'dam wethouder drs. R. J. de Wit het duizendste natuurgidsdi- ploma uitgereikt aan mevrouw J. H. M. Galjart-Witmei'. In zeven jaar tijds hebben nu duizend Nederlan- dex-s - mannen en vrouwen - de op leiding gevolgd tot natuui'gids. Die wordt georganiseerd door het insti tuut voor natuurbeschermingseduca tie. Gediplomeex-de natuui-gidsen van dit instituut vormen een vrijwilli gerskorps, dat zich belast met rond leidingen in natuurgebieden. Sinds 1963, toen de eerste gids zijn diplo ma ontving, zijn bijna een half mil joen Nederlanders door deze gidsen begeleid. Dode in Terneuzen door kolendamp TERNEUZEN, 24-1. Ten gevolge van koolmonoxydevergiftiging is de 32-jarige mevrouw J. Geirland-de Wolf in haar woning aan de iJsbaan- straat in Terneuzen om het leven ge komen. Toen haar man thuiskwam vond hij haar in de gang. Tezamen met een buurvrouw probeerde hij zijn vrouw te helpen maar zij wer den daax'bij eveneens door koolmon- oxyde bedwelmd. Een inmiddels ge arriveerde arts kon beiden nog op het laatste ogenblik redden. De twee slachtoffers en het negen maanden oude kindje van de familie Gierland werden naar het Julianaziekenhuis te Tex-neuzen gebracht. De oorzaak zou een defecte gasgeyser in de keu ken zijn. Auto tweemaal door trein aangereden: Geen slachtoffers GRONINGEN, 24-1. De trein van Groningen naar Zwolle is tussen Hoogeveen en Koekangen op een personenauto gebotst. De wagen schoof op het andere spoor, waar hij nog eens werd aangereden door een trein uit tegenovergesteld richting. De bestuurder kwam er met slechts lichte verwondingen af. Het ti'ein- verkeer kreeg ruim een half uur ver traging. Bruinisse prepareert zich op het burgemeestersfeest BRUINISSE, 24-1. Bruinisse bereid zich voor zijn nieuwe burgemeester de heer G. Hokken uit Sliedrecht een goede ontvangst te bereiden. Het comité Festiviteiten Bruinisse, voortgekomen uit het feestcomité dat het 500 jarig bestaan organiseer de, vergadert aan de lopende band en dat betekent dat een programma voor 2 dagen is ontstaan. Vrijdag is het officiële gedeelte; zaterdag een presentatie van de Bruse burgerij aan het burgemees- tersechtpaar, met. divei-se feestelijk heden waarop wij nog nader zullen terug komen. Vast staat al dat het gezin Hokken zal worden ingehaald op vrijdag 6 februari op een maniei" zoals in wei nig plaatsen van ons land mogelijk is. De vissersvloot zal zoals gemeld er aan te pas komen. Natuurlijk rekent het feestcomité er op, dat de burgerij zijn medeleven zal tonen door zonder uitzondering de vlag uit te steken, zowel vrijdag als zaterdag, terwijl ook de buurt verenigingen weer gelegenheid krij gen beide dagen onderling te wed ijveren in de versiering van de stra ten. Nodig zal uitei'aard ook zijn, dat het weer meewerkt, maar afgezien daarvan wordt het feest in Bruinisse dat staat wel vast. Prijsverhoging stookolie en petroleum ROTTERDAM. 24-1. In het kader van de door het ministerie van eco nomische zaken vastgestelde prijs structuur voor vloeibai'e brandstof fen, zijn als gevolg van seizoensin vloeden zaterdag 24 januari 1970 de prijzen van petroleum verhoogd met f 0,40 per 100 liter. De zware stook- olieprijzen ondei'gingen op dezelfde datum een stijging van f 1.95 per 1000 liler/kg. De gezamenlijke olie maatschappijen hebben dit vrijdag- moi'gen bekend gemaakt. Veel detaillisten reageren op deze ontwikkeling met de wens. de sei- zbenopx'uiming af te schaffen. Nu men met een selectiever publiek te maken krijgt, ziet xnen de noodzaak ervan steeds minder in en voelt men meer voor voordelige aanbiedingen gedurende het hele seizoen. Op die manier zou ook meer ï'uimle en ge legenheid ontstaan om do collectie constant le vernieuwen. „De Tunnel", geschenk Boekenweek 1970 AMSTERDAM, 23-1. Hel geschenk van de Boekenweek 1970 (4 tot en met 11 april) is „De Tunnel" van Jan Gerhard Toonder, die eind 1968 de opdracht kreeg voor het schrijven van de toen nog de boekenweek or ganiserende commissie voor de col lectieve propaganda van het Neder landse boek. De boekenweek wordt thans door een uitgeverscommissie voorbereid. MARKTBERICHTEN Uienveiling Midtlelharnis De situatie op de uiehmarkt heeft tot gevolg gehad dat alle aankopen op het eiland via de vrije handel lie pen. Op de veiling was er dus geen aanvoer. Op 't ogenblik is het echter zo dat er een kentei'ing in de prijzen is opgeti'eden waardoor er vrijdag- morgen weer enig aanbod op de vei ling was. De betreffende teler had zijn produkt wel aan de vrije handel aangeboden, "doch kon geen enkel bod op zijn produkt krijgen. Hij was hierdoor genoodzaakt andere wegen weer naar de veiling. Het resultaat te zoeken en als vanouds kwain hij viel niet tegen, zowel de middel als de drielingen noteerden f 45,05 per 100 kg. Deze notering wijkt weinig af van de veilingprijzen, welke jl. donderdag in Zeeland werden be haald. Wanneer wij het geheel over zien dan blijkt dat de uienmarkt da nig op drift is, om niet te spx-eken van op hol geslagen. Begin augustus werd duidelijk dat Nederland met een beteelde oppervlakte van 6865 ha de grootste uienoogst sinds jaren zou binnenhalen. Tot aan insiders toe dacht men dat deze overvloedige oogst lage pi-ijzen met zich mee zou brengen. Reeds spoedig werd echter bekend dat in andere teeltgebieden een forse teeltinkrimping had plaats gevonden. Dit gaf reeds de nodige ruggesteun. Kort daarna werd het vermoeden bevestigd, dat ook de landen achter het „ijzeren gordijn" een kleine oogst hadden. Dit bleek o.m. uit het feit dat deze landen die normaal exporteren thans gingen importeren. Tot eind 1969 exporteerde Neder land ruim 135.000 ton of 30.000 ton meer dan het vorig jaar. Ondanks de grotere oogst blijft er dus voor 1970 een kleinere hoeveelheid te ex- porteren uien over dan in 1969. Ge zien dit feit zou men dus op een zelfde prijsontwikkeling kunnen blij ven rekenen als tot nu toe het geval geweest is. Dit schijnt echter niet het geval te zullen zijn. M enkrijgt de indruk dat oost-Europa geen gelden meer beschikbaar heeft voor verdere aankopen van uien in Nederland. Het blijkt dat de oogst van aardappelen daar eveneens is tegengevallen en deze zijn per slot van rekening be langrijker voor de voedselvoorzie ning dan uien. Hoe hoog de prijzen wel opgelopen zijn wörüt duidelijk bij een vergelijking van de groot- handelsprijzen van begin januai-i 1970 met die van vorig jaar. In Engeland noteerden de Neder landse uien gemiddeld f 0.95 per kg. tegen voi'ig jaar f 0,41. In West- Duitsland was dit resp. 79 en 36 cent en in Frankrijk waren deze cijfers 73 en 40 cent. Van de thans nog voorradige uien zijn er weinig meer in telei'shanden. Het is dus in hoofdzaak een pi-odukt gewoi'den waarmede de handel zelf werkt. Het is le hopen. dat. ondanks het feit dat er nog weinig telers zijn. die van een hogere prijs profiteren, de prijsontwikkeling toch zodanig zal zijn, dat er geen klappen in de han del zullen vallen. Ook de teler is ge baat bij een rustige prijs-ontwikke- ling. Op 'l ogenblik is de vraag naar uien echter gering en wordt er zeer voorzichtig gehandeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4