AGENDA Hooggestemde familie-avond van chr. plattelandsorganisaties Lezing over China voor Plattelandsvrouwen Renesse Meuwerkerk heeft een bloeiende afdeling van de Algemene Bond van Beiaarden „T reinoverval te Ruurlo Stichteres van „wereldrepubliek" overleden STREEKNIEUWS „Friendship" neergestort Belgische patiënt kreeg Nederlandse nier Zwitserse regering wil vrouwenkiesrecht ARAM VAN DE EILANDEN Cijfers en meningen op C.M.C.-vergadering afd. Oost-Duiveland ZIERIKZEE, 23-1. „De boer, de arbeider, de middenstanders; ze hebben elkaar nodig. Het boer zijn is de gewoonste zaak van de wereld en hoe vreemd is het dan niet dat er - ondanks een herwaardering - toch een zekere minachting voor „de boer" bestaat. Vaak wordt er toch altijd nog met een zeekere geringschatting over „de boeren" gesproken, terwijl men helemaal niet weet hoe „die boeren" zijn. Anderzijds hebben de boeren in dit opzicht soms ook wel iets aan zichzelf te wijten, daar zij voet geven aan het minderwaardigheidscomplex van „wij zijn maar boeren". Zo drukte ds. C. A. Korevaar, ned. hervormd predikant te Rotterdam zich vrijdag uit in zijn rede: „'t Is maar een boer", die hij hield op de „familieavond" van de Chr. Plattelandsorganisaties. In feite - zo vervolgde hij - zijn de boeren de Industriëlen van het land en het zou dan ook onjuist zijn te pogen de laatste resten van het boer zijn te verloochenen. Boer is een erenaam, maar in een generaliseren de uitdrukking gebruikt, hebben wij er weinig aan. De boeren van het zand, van de rivierklei en de zware klei zijn verschillend en de boer van toen is ook heel een andere dan de boer van nu, die vaak een opleiding heeft genoten, terwijl de vorige ge neratie het moest doen met het van vader op vader geleerde. Door de moderne methoden heeft de boer de zaken ook beter in de hand. Fout is het als zijnerzijds de boer zich afzet Roofoverval in Voorburg VOORBURG, 26-1. Vanmorgen om vijf uur is een - overigens mislukte - roofoverval gepleegd op de kassier van het taxibedrijf Hotam in Voor burg. De dader had zich schuil ge houden tussen in het bedrijf gepar keerd staande auto's. Toen de kas sier, de zestigjarige H. Pouw, arri veerde met een tas met 2000 gulden bij zich werd hij aangevallen. De heer Pouw verweerde zich echter zo danig, dat de overvaller de vlucht nam. De kassier werd vrij ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. De politie van Voorburg is een on derzoek begonnen en heeft goede hoop de dader spoedig in de kraag te kunnen grijpen. KERKNIEUWS tegen de stedeling; ook deze immers heeft een eigen patroon en wat een boer weet, weet vaak de stedleing niet en omgekeerd. Boereneigenschappen Ds. Korevaar besprak hierna de boeren toegeschreven eigenschappen: conservatief, overdreven zuinig en argwanend, deze stellend enerzijds in het licht van een historische ontwik keling, anderzijds in de sfeer van het milieu, waarin de boer leeft. De boer heeft weet van de dringende nood zaak een zekere reserve te kweken om in moeilke tijden het hoofd boven water te houden. Het conservatief wordt wel gelogenstraft door de ge weldige mechanische ontwikkeling op de bedrijven en als er sprake moet zijn van argwaan, dan geldt de vraag: wie heeft hem zo gemaakt? Bovendien - een ander facet - is er ook vaak sprake van boerenhoog- moed, eerder wortelend in een meer der- dan een minderwaardigheids complex. Los van menselijke typeringen - zo besloot ds. Korevaar - is het be langrijk wat de bijbel zegt van de boer, die anders wordt aangeduid dan met de van heidense oorsprong zijnde typering, lettend op het werk, „toch maar handenarbeid". Adam was een man die de hof „bewerkte" en Jesaja zegt - schrij vend over de boer: „en zijn God on derwijst hem". Christus trouwens was ook een handwerkman, want twintig jaar werkte hij in de werk plaats van Jozef en daarom geloven wij in een Heiland met werkhanden en mag van de boer gezegd: „ik dien mijn God, ik dien mijn land". Belangstelling nodig De spreker werd ingeleid door de voorzitter van de C.B.T.B., de heer J. A. van der Bijl, die o.m. de aan dacht vestigde op de Aktie Fratsia en in zijn welkomstwoord in het bij zonder noemde wethouder C. Bij de Vaate. Hij onderlijnde dat belangstelling voor het werk der chr. plattelands organisatie dringend nodig blijft en besprak in het kort de concurrentie vervalsende maatregelen in de EEG Voor de boer zal het er om gaan dat de investeringen rendabel worden gemaakt en met name de jongeren dienen betrokken in de problemen rond de leefbaarheid van het plat teland. Duidelijk is dat de werkge legenheid afneemt en de kwetsbaar heid van de ondernemer groeit. Tot slot sprak de voorzitter de hoop uit voor een goed agrarisch seizoen, de nadruk leggend op ge zamenlijke aanpak. Het programma na de pauze werd verzorgd door de leden van de C.P.B. en C.P.J. Toneelstuk De vergadering werd heropend door de presidente mevrouw S. P. op 't Hof-de Rijke en topper van hel tweede deel van de avond was het toneelstuk „Maaike" gebracht door een aantal C. P. J.-ers. Medewerker- kenden waren: Adrie Dalebout, Wil ly Kleiwegt, Hon Boot, Corrie Boot- Dieleman, Leen Dalebout, Johan den Boer, Daan Schouls, Henny de Vlie ger. Cor den Boei-, Joke Dalebout, Coby Post en Henk Flikweert, een fik? gezelschap dat het stuk, spelend in rederijkringen, op vlotte en aar dige wijze gestalte gaf, hier en daar met een speels uitschietertje. Een up-to-date slotwoord werd ge sproken door de secretaris van de C.B.T.B. West Nederland, de heer E. Baerends. Tussentijds werd een gra tis verloting gehouden, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar waren. De „familie-avond" was er weer één met veel leerzaams en gezelligs. Dr. J. H. Becker nam afscheid van Oosterland In de middaggodsdienstoefening in de Gereformeerde kerk alhier heeft de consulent, dr. J. H. Becker uit Nieuwerkerk, sedert 17 juli 1955 pre dikant alhier, voor de laatste maal in Oosterland het Woord bediend, zulks wegens zijn aanstaand vertrek naar Oostzaan en wegens bekomen emeritaat. Op het einde van deze dienst, die niet als afscheidsdienst was bedoeld, en waar nog enige nieuwe lidmaten werden bevestigd, heeft dr. Becker verschillende voor vallen uit zijn 15-jarig consulent schap van de gemeente Oosterland opgehaald, waarbij hij meedeelde zijn werk in Oosterland altijd met graag te verricht te hebben, en dat hier door een hechte band is ontstaan. Ook vooral de samenwerking met de kerkeraad was bijzonder goed te noe men. Het kerkeraadslid de heer J. op 't Hof, sprak een woord van dank namens kerkeraad en gemeente voor alles wat dominee Becker voor Oos- terlands Ger. Kerk heeft gedaan tij dens zijn consulentschap. Met ijver heeft hij steeds zich van zijn plicht gekweten en meer dan dat, aldus spr. die verder gewaagde van grote dankbaarheid voor dit alles. Namens gemeente en kerkeraad wenste hij de scheidende leraar in zijn nieuwe woonplaats Oostzaan nog vele zegen rijke jaren onder 's Heren onmis bare zegen, temeer daar hij in de Ger. Kerk aldaar nog hulpdiensten hoopt te gaan verrichten. Dr. Becker sprak tot slot nog een dankwoord cn sprak de wens uit dat de Ooster- landse gemeente in zijn geheel bij zijn afscheid te Nieuwerkerk op 15 febr. a.s. tegenwoordig zal zijn. Ned. Herv. Kerk BRUINISSE. Bij de in de Ned. Hervormde Kerk te Bruinisse gehou den stemming voor de benoeming van een ouderling werden uitge bracht op de heer G. J. Wirtz 12 stemmen, op de heer A. Jumelet-van Duivendijk 63 stemmen. Bij de stemming voor een diaken kreeg de heer D. Kik 39, de heer B. Klootwijk 36 stemmen. De heren Wirtz en Klootwijk stel den, zo werd vóór de stemming me degedeeld, geen prijs op een benoe ming. RENESSE, 23-1. Vrijdagavond ver gaderden de Plattelandsvrouwen af deling Noordwelle en omstreken In „Het Wapen van Renesse" te Renes se. De presidente heette allen wel kom en begroette in het bijzonder de heer v. d. Veer, die deze avond een lezing hield met als titel: „China, een reus ontwaakt". Hij vergeleek het wereldgebeuren met een schaakspel. Een politiek we reldschaaktoernooi, dat slechts twee spelers kent: Rusland en Amerika. De twee landen maken in feite de dienst uit en alle andere landen, groot en klein, belangrijk of onbe langrijk, fungeren slechts als stuk ken op het schaakbord, die dan eens door de een, dan weer door de an der of soms door beiden tegelijk worden verzet. Onbuigzaam Het is duidelijk, dat China er naar streeft de leidende rol van het we reldcommunisme over te nemen. En daar de houding van de Chinese lei ders steeds onbuigzamer en agressie ver wordt, gaan zowel Rusland als Amerika zich bedreigd voelen door deze snel groeiende atoomkracht. Zo snel mogelijk willen daarom deze' grootmachten tot politieke ontspan- VISSERIJBERICHTEN Het Visserijschap DEN HAAG, 24-1. Het Visserij- schap gaat op korte termijn een com missie instellen, die aan partijen bij arbeidsovereenkomsten in de visse rij adviezen kan geven inzake wen selijke loonstelsels en andere arbeids voorwaarden. Om te beginnen zal de commissie het huidige complex van loonregelingen en andere arbeids voorwaarden in de visserij bezien, het vergelijken met wat in andere bedrijfstakken bestaat en aangeven welke verbeteringen zij wenselijk acht. Het bestuur van het Visserijschap heeft in zijn vrijdagmiddag gehou den vergadering besloten tot instel ling van deze commissie, die naar men hoopt binnen een maand aan het werk kan gaan. ning komen, teneinde zo mogelijk gezamenlijk China de voet dwars te kunenn zetten. Gemakkelijk gaat dit echter nog niet. Zo is de Vietnamese oorlog een remmende factor in dit streven. Rusland zou een stopzetting van de oorlog daarom toejuichen, terwijl China de strijd zo lang mo gelijk wil laten voortzetten. Vrede in Vietnam zou immers Rusland en Amerika alleen maar dichter bij el kaar brengen in akties tegen China gericht. Zo vindt in Vietnam veel meer plaats dan alleen een burger oorlog. Het land ligt namelijk inge klemd tussen de driehoeksverhou ding van de drie groot machten, die ovfer de hoofden van het Vietnamese volk hun machtsstrijd strijden. Mede hierdoor is de kwestie Vietnam zo moeilijk oplosbaar. Na de pauze werd van de gele genheid tot vraagstellen druk ge bruik gemaakt. Tenslotte dankte de presidente de heer v. d. Veer voor zijn interessante lezing. RUURLO, 24-1. Als onderdeel van de actie tot het behoud van de lijn Apeldoorn-W inter swijk is zaterdag middag te Ruurlo een trein aange houden. Bij de overvalwerd vuur werk afgestoken door een groep In dianen, aangevoerd door Winnetou, met de mannen te voet en te paard. Op de overweg moest de personen trein vol passagiers stoppen. Duizen den belangstellenden uit Ruurlo en omgeving demonstreerden hierbij met honderden spandoeken waarop allerlei leuzen tot behoud van de treinen. Van alle kanten werd de trein hiermee behangen. Het spoor wegpersoneel nam de zaak gemoede lijk op. Na een oponthoud van een half uur vertrok de trein richting Winterswijk. Er zullen nog meer ac ties volgen. Libië zal donderdag onderhande lingen openen met de internationale oliemaatschappijen over een verho ging van zijn olieprijzen. NIEUWERKERK. 23-1. De afde ling Nieuwerkerk van de Algemene Bond van Bejaarden hield in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk de eer ste ledenvergadering. Waarnemend voorzitter D. tleybuer sprak er zjjn gencegen over uit dat er zo veel le den aanwezig waren, al konden de dames wel beter vertegenwoordigd zyn geweest, daar zij toch ook nauw betrekken 2(jrt bij het doel en stre ven van de bond. Hij deelde mede dat hij bij de op richting van de afdeling reeds heeft gezegd, zodra mogelijk de leiding over te diagen wanneer de afdeling van start is gegaan en meende op deze vergadering dat dit thans dien de 'te "geschieden. Uit het verslag van de secretaris- penningmeerster stippen wij aan dat het ledental van 46 in het begin to'. 66 is opgelopen. De secretaris riep de leden o pelk voor zich wat aan ledewerving te doen, z.i. moest het mogelijk zijn de honderd te halen. Met de financiën zat het redelijk goed. Er was een slot van ruim f 80. De aandacht werd erop gevestigd dat dit goede slot te danken is aan liet feit dat alle werkzaamheden gratis geschieden o.a. de krantenbezorging waarvoor de meeste afdelingen een betaalde bode hebben. Bestuui sverkiezing Bij stemming werd het definitief bestuur gekozen. De leden A. P. Slotemaker, M. Stoutjesdijk \Vz. en D. Rentier, narren op zich de afde ling verder te leiden, waarbij de heer Slotmaker als voorzitter en de heer ROME, 25-1. Mary Caresse Crosby, een rijke Amerikaanse die op baai- middeleeuws kasteel bij Rome een „wereldrepubliek" stichtte, is zater dag op 77-jarige leeftijd in Rome overleden. Twintig jaar geleden kocht mevr. Crosby dit kasteel dat zij uitriep tot de hoofdstad van haar republiek. Zij wilde een verenigde wereld van vrije en gelijke mensen die voor hun da den alleen verantwoordelijk zouden zijn tegenover hun eigen geweten. Vanuit haar „hoofdstad" verklaarde zij „de oorlog aan de oorlog". Behalve met dit ideële doel heeft mevrouw Crosby zich ook nog met andere dingen bezig gehouden. Zo dreef zij een kunsthandel in Was hington en een uitgeverij in Parijs. Jonge dirigenten uit Frankrijk, de V.S. en Argentinië hebben gouden medailles gewonnen op het interna tionale dirigentenconcours „Dimitri Mitropoelos" dat zondag in New York is gehouden. LCNDEN. Premier Wilson van En geland is naar de Ver. Staten ver trokken voor besprekingen met pre sident Wilson. De premier reist via Canada, waar hij zijn Canadese ambtgenoot zal spreken. BRUINISSE, 23-1. De melkvee houders ert slyters georganiseerd in de afd. Oost-Duiveland ven de CMG vergaderden in „De Blauwe Keet" cnderleiding van de heer A. F. Schcof. De heer Schoof herinnerde in zijn openingswoord aan het aftre den en het afscheid van de heren D. Eveleens, Kloet en Hage die jaren lang deel uitmaakten van het be stuur. Hij sprak de wens uit dat de heer Eveleens, die thans weer ernstig ziek is zal mogen herstellen. Het nieuwe bestuur bestaat uit de heren Schoof voorzitter, De Boer secretaris, en de heren Beuzenberg, Ledewij k en De Jonge als slijters en de heer J. van den Hoek lid. De raad van commissarissen be staat uit de heren Bolijn (Bruinisse), Hendrikse (Ouwerkerk), Bij de Vaate Rentier als penningmeester-secreta ris zullen fungeren Tijdens de bespreking van de ver dere aktie lfwam naar voren dat een nauwe samenwerking mei het da mescomité. die de wekelijkse con- taktmiddagen verzorgt, gewaardeerd wordt opdat in de toekomst mogelijk nog eens een echte feestmiddag kan worden georganiseerd. In principe werd besloten dat de contributie één maal per vier maan den zal worden geïnd, via het bij deze bond ingevoerde zegelsysteem. Zij die één of twee keer willen beta len kunnen dit doen. De contrbutic is bepaald op f 0,50 per maand voor de echtparen en f 0.35 per maand voor alleenstaanden. Daarvoor ont vangt men dan ook nog een aantrek kelijk maandblad. Niemand hoeft dus om deze kosten weg te blijven, vindt het bestuur. De 140.000 leden van deze landelijke Bond van Bejaarden hebben thans in ons land z'n goede reputatie opge bouwd, dat naar hen zeker geluisterd wordt. Tijdens deze vergadering droeg de heer J. L. van der Have een leuk sa mengesteld resumé van belevenissen uit het verleden voor, aangevuld' door een stukje „Vlaamse Humor" door één van de andere leden, het geen een vrolijke noot met zich mee bracht. De tijdelijke voorzitter werd bedankt voor zijn werk gedaan, waarna sluiting. ZIERIKZEE Schade Bij het oprijden van een kraan naar een bouwterrein aan de Vis- straat, bleef de arm haken aan de goot van het pand Kraanplein 22. waardoor schade werd aangericht. Het was uiteraard een niet te voor zien ongelukje, hetgeen overigens bewijst dat bij het transport van der gelijke grote stukken de uiterste voorzichtigheid dient te worden be tracht. RENESSE Kampeercentrum P. i. Seel De Vereniging voor Openbaar On derwijs gaat haar op 2 september 1969 ontvallen bestuurder Piet Seel eren met het onlangs gereedgekomen kampeercentrum te Renesse naar hem te vernoemen. Het centrum heet thans officieel „Kampeercentrum P. J. Seel". De heer Seel heeft destijds enorm veel werk verricht om het buitencentrum van „Volksonderwijs" in Noordgouwe op tijd en goed klaar te krijgen. Hij was toen algemeen penningmeester van „Volksonder wijs", welke naam later gewijzigd werd in „Vereniging voor Openbaar Onderwijs". NOORDGOUWE Gemeenteavond Hervormde Kerk Dinsdagavond 27 januari a.s. wordt in het verenigingsgebouw te Noord- gouwe door de Ned. Hervormde Kerk een gemeenteavond gehouden. Mede in verband met het aanstaande vertrek van de predikant, ds. A. Schoneveld, zullen er belangrijke be slissingen genomen moeten worden. (Zierikzee), De Jonge (Bruinisse), Beije en Flikweert. Het ledental van de vereniging loopt terug naar mate het aantal melkveehouders afneemt. Er zijn nog 325 melkleveranciers. Ongeveer 2800 melkkoeien zorgden op Schouwen-Duiveland in 1968 voor 10.932.000 kg melk met 3,82 vet; in 1969 was dat 10.501.000 kg met 3,90 °/u vet. Er was dus in 1969 op het eiland ongeveer 4 °/o minder melk dan in het voorgaande jaar. De boterberg wérd door de koeien aangevuld met 418.540 kg in 1968 cn 409.075 kg in 1969. De leden maakten een reisje naar Eefde om de koclinstallatiefubriek te bezichtigen. Er wordt op Schou wen-Duiveland jaarlijks ongeveer 4 miljoen kg melk gedronken. In 1969 werd de melkfabriek aan het Sas te Zierikzee gesloten. Voor de slijters werd koeling verplicht en werd het melkgeld niet meer con tant maar via de bank uitbetaald. Er waren wat. moeilijkheden in de West hoek bij de melkdistributie. Bij sommige veehouders werd pe- niciline in de melk geconstateerd. Dc betrokkenen dalen dan niet alleen snel in klasse, maar krijgen boven dien rog boete. Dc heffing t.b.v. de C.M.C. is 12 cent per 100 kg melk voor de veehouders en 10 cent idem voor de slijters. Koelmachines De heer Schoof hield opnieuw een pleidooi voor aansluiting bij de Melkccntrole vereniging. Hij vertel de het een cn ander over de Ierland koelmachines, bij de aanschaf waar- var de C.M.C. financieel kan bij springen. Enthousiast was spreker over de kalveropfokclub, waaraan door de C.M.C. subsidie wordt ge geven. Naast controle op de veestapel heeft de heer Visser, die bij dc Schouwen-Duivelandse C.M.C. in dienst is, ook dc taak het nazien van de melkmachines, oen dankbaar karwei gezien wat vaak kan worden gedaan om deze machines weer be- drijfsklaat tc maken. De fckveedag Dc'fokvccdag was volgens de hcci Schoof uitstekend geslaagd. De fusie van de M.U.R. en de C.M.C. achtte hij van betekenis gezien in het licht ven dc schaavergroting, een teken des tijds. Maandag 26 januari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, cursus „Sa men leven en denken Dinsdag 27 januari Zierikzee Huis van Nassau, 2 uur, Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Sch.-Dui- veland. Stadhuis, 8 uur, vergadering ge meenteraad. De Lichtboei, 8 uur, filmvoorstelling. Brouwershaven Jeugdgebouw, 2.30 uur. bejaardenso ciëteit. Hotel Ringelberg, 8 uur, vergadering Veilig Verkeer. Jeugdgebouw, 8 uur, jaarvergadering afdeling Brouwershaven Plattelands vrouwen. Noordgouwe Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ge meente-avond Ned. Herv. Kerk. Drcischor De Drie Schapen, 7.3Ü uur, jaarver gadering „Crescendo". Woensdag 28 januari Zierikzee Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur. bejaardenmiddag N.C.V.B. De Lichtboei, 2 uur kleuter-varia- middag en filmvoorstelling. Zonnemaire Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afde ling Noordgouwe e.o. Plattelands vrouwen Bond. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, filmavond Rode Kruis, 's middags, jeugdvoorstelling. Advertentie SPAARBUSJES de degelijke manier van thuissparen. Busjes gratis in bruikleen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE NEW DELHI. 25-1. Een Fokker F 27 „Friendship" van de Nepalese luchtvaartmaatschappij is tijdens zware regenval op het vliegveld van de Indiase hoofdstad New Delhi ver ongelukt. De vlieger miste de lan dingsbaan en stortte ongeveer drie kilometer voorbij het vliegveld neer. Volgens de eerste berichten waren er achttien passagiers aan boord. LONDEN. De Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Schu mann, is besprekingen begonnen met Britse ministers over de E.E.G. en internationale vraagstukken. Dat de Hollandse veehouders bo ven de grote rivieren of tussen de rivieren meer geld van hun melk ontvangen, dan de Schouwen-Duive landse was niet in de haak en hij zou daarin gaarne vcrandring zien. Oor zaak is het verschil in uitbetalingen van de z.g. wintermeik en van de zo- met melk, een nogal moeilijke ma terie ook voor de veerhouders zelf. Om klachten over het vervoer (te vroeg of te laat) te voorkomen werd bepaald dat de melkrijders om en om zullen rijden, dus b.v. eerst oos telijk voor de vroege beurt en later westelijk en omgekeerd. Niemand kan dan klachten hebben of wensen over vroege of late ophaling van de melk. De heren J. van den Berg Bruinis se en B. Hage Oosterland werden bij acclamatie als melkveehouders in het bestuur herkozen evenals de slijters M. de Ronde Bruinisse en J. Beije Oosterland. Het reisje gaat dit jaar naar Hoogkarspel. Bij de rondvraag werd gesproken over de boterham van de kleine boer en over de z.g. wintermeik die hoger wordt gewaardeerd dan dc zomer- melk. De heer Zee wist alle vragen goed te beantwoorden. BRUSSEL. 24-1. In het Antwerpse Stuivenbergziekcnhuis is met goed gevolg een nier overgeplant op een Belgische patiënt, zo is vrijdag be kend gemaakt. De nier was in het kader van „Euro-Transplant" door hot Leidse academisch ziekenhuis ter beschikking gesteld. BERN, 24-1. De Zwitserse regering hoeft besloten op federaal niveau stemrecht en verkiesbaarheid voor vrouwen mogelijk te maken, zo blijkt uit oen rapport voor het parlement, dat zaterdag in Bern is gepubliceerd. De federale raad had in 1959 al een dergelijk plan aan de bevolking voorgelegd, die het heeft verworpen met ruim 650.000 tegen ca. 320.000. stemmen. 22 van de 25 kantons ver wierpen het voorstel. 53. Nu nog een laatste blik op Tudor en Aram te hebben geworpen verliet Satarin in gedachten verzonken de duistere spelon ken. Hij kende geen scrupules ,'deze erfge naam van een verloren wetenschap. Zijn enige begeerte was het verkrijgen van macht, tot het ganse gebied onder zijn heerschappij zou staan. Hier in Pareh was hij zeker van zijn zaak. Lowis, de dwaze vorst, geloofde ieder woord dat hij zei. Maar Satarin zocht thans middelen om zijn invloed uit te bréiden. Reeds lang stuurde hij op oorlog tegen de omliggende gebie den aan. Lowis' krijgers waren gewillig ge noeg. Doch om duistere redenen voelde dc Dwaas zelf niets voor veroveringsplannen. Satarin had begrepen dat hij andere mid delen moest gebruiken om de koning voor zijn plannen te winnen. Om die reden had hij Tamahia, de zuster van Tudor, laten ontvoeren en had haar de koning als zijn bruid aangeboden. „Het had precies de uitwerking gehad die hij verwachtte," bedacht hij grijnzend. „Lowis had een afgodische bewondering voor het meisje gekregen. Nu Tudor zoals de Magiër verwachtte - een poging had ge daan om zijn zuster te bevrijden, had het idee in de koning postgevat dat alle vreem delingen zijn geluk bedreigden. Het moest thans gemakkelijk zijn hem tot oorlog te doen besluiten. Hij fronste een moment de wenkbrauwen toen hij aan Aram dacht. Er was iets in het optreden van de jonge krijger geweest dat hem bevreesd maakte. Merkwaardig genoeg kwam op datzelfde ogenblik nog iemand anders tot de conclu sie. Laroet de Prater had Satarin en Aram samen weg zien gaan. Nu, verscholen tus sen de zuilen van het paleis, zag hij de Ma giër alleen terugkomen, Een hevige onrust kwam in hem op. „Hoe onpeilbaar belang rijk is het leven van een Prater," mom pel de het kleine wezen. „Mijn scherp intellect zal redding, moeten brengen De rundveestapel in 1969

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2