DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schorsing commissaris oorzaak van „politierel" op Curacao Mansholt komt met nieuwe versie van plan voor landbouw in de E.E.G. Minister Roolvink pleit voor poolvorming van arbeidsbureaus Kabinetsberaad over Midden-Oosten, Biafra, Verolme en oost-Groningen Hanoi: „Nixon liegt" De V.S. en Israël Wereld-leprozendag De Israëlische actie tegen Sjedoean BANKSTELLEN „Meubelrama" Nieuwe Egyptische luchtaanvallen j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODES Mauuilug 26 januari 1970 126ste jaargang Nr. 20341 WAARIN OPGENOMEN RFDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 13.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (OltfO) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,70; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J f,75. Vraagt onze contractprijzen? De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Vee- en melknieuivs op C.M.C.-vergadering Dit nummer bestaat uit G pagina's WILLEMSTAD, (Cur.), 24-1. De pas opgerichte bond voor politieper soneel heeft vanochtend op een le denvergadering in Willemstad opge roepen de schorsing van commissaris J. Th. Sprocket te bespreken. Com missaris Sprocket is in verband met een onderzoek naar bepaalde gedra gingen voor onbepaalde t(jd ge schorst. Volgens het desbetreffende lands- besluit is het noodzakelijk een on derzoek in te stellen naar de volgen de gedragingen van de heer Sproc ket: a. Het innemen van een stand punt in strijd met de op hem in zijn hoedanigheid van commissaris van politie rustende verplichtingen, dat door hem onderkend gevaar dat in het eilandgebied Curagao onder be paalde omstandigheden ernstige ge welddadigheden zouden kunnen plaatsvinden, door hem niet ter ken nis van de daarvoor in aanmerking komende verantwoordelijke autori teiten behoeft te worden gebracht. b. Het in gebreke blijven, de daar voor in aanmerking komende ver- antwaardelijke autoriteiten op de hoogte te stellen van door hem on derkende spanningen in het korps politie Ned Antillen, die van invloed zouden kunnen zijn op de daadkracht van het korps wanneer een politio neel optreden als gevolg van bedoel de gewelddadigheden wordt vereist. c. Het zich op beledigende of deni grerende wijze uitlaten tegen rege ringsfunctionarissen, zulks in het bijzijn van een aan hem onderge schikte hoofdinspecteur van politie. Commissaris Sprockel heet tegen over het blad „Amigo di Curagao" verklaard, dat hij naar zijn mening geschorst is naar aanleiding van een onderhoud dat hij heeft gehad mei het hoofv dan de Veiligheidsdienst, W. Statius Muller. „Als commissaris van politie neb ik toen uitgelegd", aldus Sprockel, „dat de komst van de heer Jonck- heer moeilijkheden kan uitlokken, en als deze van grote omvang zijn, ik niet voldoende politiemensen tot mijn beschikking zou hebben om a m deze problemen het hoofd te bieden zonder tot drastische maatregelen fe moeten overgaan, zoals het gebrui ken van automatische wapens. HANNOVER, 24-1. Vrydag heeft de vice-voorzittcr van dc Europese Commissie drs S. L. Mansholt in een voordracht op een bijeenkomst van agrarische deskundigen en boeren in Hannover bekendgemaakt dat hü „zeer binnenkort" een tweede versie van zijn plan voor dc hervorming Nieuwe president van de Mormonen WASHINGTON, 24-1. Vrijdag is de 93-jarige Joseph Fielding Smith tot nieuwe president en profeet van de „Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen" (mor monen) gekozen. Hij was sedert 1951 al een van de twaalf besturende apostelen van de sekte, die rond 2,7 miljoen aanhangers telt. Vorige zondag is de vorige presi dent op 96-jarige leeftijd gestorven. ZAANDAM ,26-1. „Ik vraag mij af of ook bij de arbeidsbureaus niet ge tracht zou moeten worden te komen, in samenwerking met werkgevers- en werknemersorganisaties, tot een poolvorming, waarvan vooral de be drijven met een sterk flucturerende arbeidsbehoefte zouden kunnen pro fiteren". Tot deze uitspraak kwam heden (maandag) de minister van Sociale Zaken Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, in zijn rede ter gelegen heid van de opening van het nieuwe gebouw van het gewestelijk arbeids bureau Zaanstreek in Zaandam. De Zaanse arbeidsmarkt geeft, zo zei hij, op korte termijn alleen naar aanleiding tot ongerustheid door de heersende spanningen. Vele bedrij ven kampen met een vrijwel perma nent tekort aan arbeidskrachten. De gemiddelde vraag beweegt zich in dit gebied rond de 1000 en van werk loosheid is nauwelijks sprake. Het werkloosheidspercentage van 0,5 van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking is uitzonderlijk laag. DEN HAAG. 24-1. Het Kabinet heeft zich, op zijn gebruikelijke zit ting, o.a. bezig gehouden met Biafra en de situatie in het Midden Oosten waar dc spanning, als gevolg van de jongste gevechten, is toegenomen en ongerustheid heeft doen ontstaan. Ook de kwestie van dc Franse wa- penleverantics aan Lybië is ter spra ke gekomen, aldus heeft premier Dc Jong meegedeeld. Speciale Nederlandse initiatieven inzake het midden-oosten zijn niet te verwachten. Nederland heeft met beide partijen goede contacten. De Israëlische minister van buitenland se zaken, Abba Eban. zal binnenkort een bezoek aan Den Haag brengen en minister Luns gaat naar Jordanië. De positie van Nederland maakt het mogelijk goede diensten te verlenen in die zin, dat het bijvoorbeeld op verzoek van een der partijen een be paald aspect van het conflict onder HONGKONG. 24-1. Radio Hanoi heeft president Nixon's verklaring in de State of the Union-boodschap. dat de vooruitzichten op vrede in Viet nam veel groter zijn dan een jaar geleden, als een „leugen" verworpen. In een uitzending in het Vietnamees zei de commentator dat de Ver. Sta ten hun agressieoorlog in Vietnam voortzetten. „De Verenigde Staten zijn verantwoordelijk voor de vast gelopen Parijse besprekingen", aldus Hanoi. de aandacht van de tegenpartij brengt. Verolme Met de behandeling van de zaak wordt goede voortgang gemaakt, en over niet al te lange tijd kunnen eni ge definitieve beslissingen worden verwacht. Het kabinet heeft zich aangesloten bij de lijn die de nieuwe minister van economische zaken, mr. R. J. Nelissen, denkt- te volgen. Nadat eind december de bij de problemen van oost-Groningen be trokken ministers en staatssecreta rissen een ambtelijke werkgroep in gesteld hadden die tot taak heeft na te gaan welke maatregelen moeten worden genomen, heeft de minister raad de vorderingen van de werk groep besproken. WASHINGTON. 26-1. President Nixon heeft zondag in- een bood schap aan de conferentie, in Was hington belegd door het „Comité voor de vrede in het midden-oosten" verklaard dat de levering van wa pens aan Israël een onderdeel vormt van de Amerikaanse politiek in het middenoosten. De Amerikaanse pre sident bevestigde nogmaals in zijn boodschap dat Washington het-prin cipe steunt van rechtstreekse on derhandelingen tussen Israël en de del zijn om de crisis in het midden- Arabische landen die het beste mid- oosten tot oplossing te brengen. van de structuur van dc landbouw in dc E.E.G. zal publiceren. Het plan is op vele punten gewij zigd als resultaat van het overleg over de eerste voorstellen. Doel van de Europese commissie voor de land bouw in de komende tien jaar is voor de boeren een basis minimumloon van 13.000 mark per jaar te berei ken op basis van huidige berekenin gen, zo zei Mansholt. In de komende tien jaar zou ook het sociale statuut voor de landbouw in de E.E.G. moe ten worden verbeterd. Mansholt zei een verlaging van de boterprijs voor de consument met 30 a 40 procent in de komende jaren onvermijdelijk te achten. QMLfTY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage IS TA Oosterland Telefoon (01114)495 „Zo krap is de Zaanse arbeids markt, dat meer dan 2000 buiten landse werknemei's moesten worden aangetrokken", aldus de bewinds man, die releveerde, dat de tien ge meenten, die het rayon van het Ge westelijk Arbeidsbureau Zaanstreek vormen, bijna een bevolking telt van 130.000 zielen. PARIJS, 24-1. Zondag werd in de hele wereld „Leprozendag" gehou den met als doel de aandacht van de publieke opinie te vestigen op één van de zwaarstgetroffen groepen van de mensheid. Volgens het Franse na tionale comité voor hulp aan lepra- lijders lijden over de gehele wereld 15 miljoen mensen aan lepra, van wie slechts eenderde hulp krijgt. Het is de zeventiende maal dat over de gehele wereld op een speciale dag aandacht voor lepralijders wordt ge vraagd. Golf van executies in Irak voorlopig afgesloten BAGDAD, 24-1. Met dc terechtstel- ling van drie pérsonen, zaterdag, is de golf van executies in Irak voor lopig afgésloten. Na de mislukte staatsgreep tegen het bewind van de Baath-partij zijn sedert woensdag 21 januari 44 men sen doodgeschoten of opgehangen. De bijzondere rechtbank sprak twee verdacthen vrij. 37 terechtgestelden zijn schuldig bevonden aan de staatsgreep. Onder hen zijn 30 officieren. Bovendien zijn zeven doodvonnissen uitgevoerd, die vorig jaar zijn uitgesproken wegens spionage voor Amerika. De bijzondere rechtbank heeft meegedeeld, dat zij alleen nog zal bijeenkomen als er gevluchte samen zweerders worden gepakt. Vijf artsen aangeklaagd ROME, 23-1. De openbare aankla ger in Rome heeft vrijdag vijf Itali aanse artsen in staat van beschuldi ging gesteld 1 omdat zij vorige week de organen van een verkeersslacht offer overplantten zonder de justitie te waarschuwen. Op grond van een wet moeten in geval van plotseling overlijden of bij een gewelddadige dood de autoritei ten onmiddellijk op de hoogte wor den gesteld en het lijk gedurende vierentwintig uur ter beschikking van de justitie worden gehouden voor het geval deze een lijkschou wing wil verrichten. In dit geval was dat niet gebeurd. Oostblok schept supra-nationale troepeneenlieden MOSKOU, 24-1. In Moskou is za terdag officieel bekendgemaakt, dat de landen van het Pact van War schau besloten hebben supranatio nale troepencontingenten te vormen uit de strijdkrachten der zeven aan gesloten landen. Westelijke militaire specialisten in Moskou beschouwen dit als een be langrijk initiatief. Het besluit is za terdag bekendgemaakt door generaal Sergej Sjtemenko, stafchef van het Warschaupact. Het is niet bekend, hoe sterk de internationale eenheden zullen zijn, noch waar zij gelegerd worden. Arrestaties in Indonesië DJAKARTA, 24-1. De nieuwe staf chef van de Indonesische luchtmacht vice-maarschalk Soewoto Soekendar, heeft meegedeeld, dat 800 leden van de luchtmacht zijn gearresteerd om dat zij geheime contacten met com munisten zouden hebben onderhou den, aldus het blad van de strijd- kracthen. De appel wordt in Nederland niet meer betaald en het gevolg is dat ook in de Schouwse Westhoek boomgaarden worden gerooid. Jarenlang gaf de kweker er zijn zorg aan en nu is het opeens afgelopen. Een trieste zaak, die duidelijk bewijst hoeveel er mis is in deze sector. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). TEL AVIV, 24-1. Tenminste 70 Egyptische militairen zijn gedood en 62 gevangen genomen bij de Israë lische actie tgen het strategische ei land Sjedoean in de Golf van Suez, toen het eiland door Israëlische luchtlandingstroepen werd veroverd. Dit is meegedeeld door een Isra ëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv. Hij zei dat zich onder hen 40 bemanningsleden bevinden van de twee Egyptische P-183 torpedoboten, die bij het begin van de actie door Israëlische vliegtuigen tot zinken zijn gebracht. De woordvoerder deelde mee, dat in de gehouden zuiveringsacties op het eiland zes Egyptenaren zijn ge- Zuidafkrikaanse negerpriesters ontevreden JOHANNESBURG,. 24-1. Een groep Zuidafrikaanse negerpriesters heeft een manifest gepubliceerd waarin zij om grotere zeggenschap in godsdien stige zaken in Zuid-Afrika en afge ven op de manier waarop zij in de Rooms-Katholieke Kerk worden be handeld. „Ondanks onze priesterwijding worden we behandeld als een beter soort misdienaars", aldus het mani fest. „De zwarte geestelijken zijn tot het inzicht gekomen dat het na-apen van Europa niet het antwoord is op de godsdienstige behoeften van Zuid- Afrika. De katholieken beweren dat zij apartheid veroordelen, maar in de praktijk is die hun dierbaar". De priesters zeggen voort liever zelf hun zaken te willen behartigen, of dat nu goed of slecht gaat, en eisen de be noeming van een negerbisschop voor Johannesburg. Franse treiter gezonken DEN HAAG. 24-1. De 120 ton me tende Franse treiler Bucentaure is tijdens storm bij de Scilly-eilanden op de Atlantische oceaan gezonken. De kapilein.en zes bemanningsleden zijn gered door het Russische schip Toilo. Vier opvarenden worden vermist. van f 1.000,— voor f 698,- Burgem. Bouinanslraal 11 Nieuwerkerk Telefoon (01114) 268 Uitsluitend a coulant Opnieuw onrust in Londonderry LONDEN, 24-1. Zaterdag is het in de Noordierse stad Londonderry op nieuw onrustig geweest Ongeregeld heden braken uit nadat de beweging voor burgerrecht met een protest mars tegen postcensuur had gede monstreerd. Vierhonderd soldaten van het Britse leger verhinderden, onder andere door het aanbengen van pikkeldraadversperringen, gro tere botsingen tussen de R.K. en de protestantse bevolking. Britse mini-pil uit de markt genomen LONDEN, 24-1. Britse onderne mingen. die anti-conceptiepillen met slechts één hormoon produceren, hebben zaterdag aangekondigd, dat deze pillen uit de markt zullen wor den genomen, zoals al eerder in de Verenigde Staten was gebeurd. De verkoop wordt gestaakt in overleg met de Engelse commissie voor de veiligheid van geneesmidde len, dat er geen directe, reden voor ongerustheid is. TEL AVIV, 24-1. Egyptische vlieg tuigen hebben zaterdagmorgen twee aanvallen uitgevoerd op Israëlische posities in dc zuidelijke sector van het Suczkanaal, zonder enige scha de aan te richten. Dit heeft een Israëlische woord voerder bekendgemaakt. Volgens militaire kringen in Tel Aviv zijn de Egiptische vliegtuigen maar net lang genoeg boven hun doelen gebleven om de bommen, zon der enige precisie, af te werpen. Hierdoor werden de doelen niet ge raakt. Het is de tweede Egyptische "lucht aanval binnen tien uur. De eerste was gericht tegen El Arisj in het noorden van de Sinai, pp 156 km van het Suezkanaal. Voorzover er een hemel op F aarde kan zijn is die in een a gelukkig huwelijk. dood en 20 gevangen genomen. Ook werden vier Egyptenaren gedood en een gevangen genomen, die kort voor middernacht het eiland in twee bo ten probeerden te naderen. Een van de boten wist te ontsnappen. Eerder had een woordvoerder gezegd dat beide boten hadden weten te ontko men. Intussen hebben twee Egyptische vliegtuigen aanvallen gedaan op het zuidelijke gedeelte van Sjedoean. maar hun bommen hebben geen schade aangericht. De Isi'aëlische woordvoerder zei dat alle Egyptische krijgsgevangenen naar Israël overge bracht worden. Rustig weer Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend droog weer met in hel algemeen veel bewolking en op vele plaatsen mist; weinig wind en onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen: 1 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 27 jan. Zon op 8.28, onder 17.18. Maan op 22.57, onder 10.04. Laatste kwartier: 30 jan. te 15.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 jan. 6.02 v.m. 18.25 n.m. BROUWERSHAVEN 27 jan. 5.53 v.m. 18.04 n.m. Doodtij: 1 febr. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-1. Het K.N.M.I. deell mede: Nadat zaterdag een opvullen de depressie van zuidoost Engeland via zuid Nederland naar Duitsland was getrokken, beïnvloedde zondag een volgende storing het weer in ons land. Deze trok van het Kanaal naar het Waddengebied en voerde zachte lucht aan. In het zuiden van het land werd het zondag dan ook plaatselijk 9 graden, maar in het noorden werd het maar ongeveer 5 graden. De sto ring veroorzaakte vooral in het wes ten en noorden van het land om streeks 10 mm neerslag. In de zachte lucht ontstond bij weinig wind op uitgebreide schaal mist. Ook dinsdag tlijven de luchtdrukverschillen maar klein, zodat de mist zich op vele plaatsen kan handhaven. De temperaturen zullen daarbij in het noorden van het land nog iets hoger worden. DIVERSE BERICHTEN EINDHOVEN. Door een felle uit slaande brand is in Eindhoven een café volledig in de as gelegd. Een bo ven het pand wonende student wist zich in nachtgewaad in veiligheid te stellen. Over het lot van een tweede student heeft men lang in het onze kere verkeerd. Achteraf bleek hij niet thuis te zijn. Een Israëlische woordvoerder heeft bekendgemaakt, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag tien Palestijnse commando's zijn gedood tijdens een gevecht met een Israëli sche patrouille in de zuidelijke sector van het Dode-Zeegebied. VANDENBERG. De NASA heeft van de basis Vandenberg door mid del van een „Thor-Delta" raket een kunstmaan - de „Tiros-M" - in een baan om de aarde gebracht. Men hoopt via deze kunstmaan betere re sultaten bij de weersvoorspelling te verkrijgen. Voor de ambtswoning van de Britse premier in Downingstreet te Londen hebben zich zondagavond vechtpartijen voorgedaan tussen de politie en een duizendtal mensen die betoogden tegen de oorlog in Viet nam. WINTERSWIJK. Dc 79-jarige J. W. Maas te Winterswijk werd in zijn woonplaats aangereden en overleed in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen. HORN. De Politieke Partij Radi calen in Noord-Holland heeft tijdens een vergadering in Hoorn met klem de suggestie van mr. Berkhuwer, lid van de Tweede Kamer voor de WD van de hand gewezen om het project Balgzand bij Den Helder eventueel beschikbaar te stellen als militair oefenterrein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1