gife«51 iPlI kI morgen erwtensoep met kluif en worst DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kansen op vrede in Vietnam veel groter dan een jaar geleden Zestienjarig meisje in Belgisch grensgebied vermoord amsterdam Ned. Rode Kruis-schip naar Nigeria ZIERIKZEE Een goed stuk vlees hoort erbij KOUWENBERG gasverwarming ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 januari 1970 I2üstr jaargang Nr. 20340 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1669 REDAKIIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (OHIO) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,70; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt on2e contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Kerkwerve: Landbouw is politiek Nixon's boodschap aan de nalie WASHINGTON, 22-1. De vooruitzichten op vrede zyn op het ogenblik veel groter dan zy een jaar geleden waren. Het voornaamste doel van de Verenigde Staten is de oorlog zodanig te beëindigen dat de geschiedenis zal kunnen zeggen dat een republikeinse regering de moed en de wil had een door onderhandelingen een rechtvaardige vrede tot stand te brengen die de volgende generatie kan bewaren. De Verenigde Staten zullen ook in de toe komst hun verdragsverplichtingen bl(jven nakomen maar zy zullen niet langer de belangrijkste leveranciers van mankracht en geld blijven by con flicten. De andere landen moeten in de eerste plaats voor hun eigen welzijn en verdediging zorgdragen. Dit zei president Nixon in zijn eerste „State of the Union"-boodschap sedert hij vorig jaar januari aan de regering kwam. De president ging niet diep op de buitenlandse politiek in, omdat hy daar volgende maand in een afzonderlijke boodschap aan het congres op zal te rugkomen. „In twee oorlogen, eerst in Korea en nu nog in Vietnam, droegen de Verenigde Staten zorg voor het grootste deel van het geld, de wa pens en de mensen om anderen te helpen hun vrijheid te verdedigen. Nu hebben de grote industriële landen van Europa en ook Japan hun economische kracht herwonnen, en de landen van Latijns-Amerika en vele landen die na de tweede we reldoorlog in Azië en Afrika hun vrijheid kregen van het kolonialis me, hebben een nieuw gevoel van trots en waardigheid en een vastbe slotenheid zelf de verantwoordelijk heid voor hun verdediging op zich te nemen". „Erop te staan dat andere landen een rol spelen is geen afschuiven van verantwoordelijkheid maar een de len van verantwoordelijkheid", aldus Nixon. „Dat is de basis van de doc trine die ik in Guam bekendmaakte. De binnenlandscpolitick Uitgebreid ging president Nixon in op de binnenlandse politiek, waarbij de strijd tegen de vervuiling en te gen de misdaad en de inflatie de meeste aandacht kregen. De presi dent zei dat het bruto nationaal pro- dukt in de jaren zeventig met 500 mijard dollar zal stijgen. Deze stij ging is groter dan de gehele groei van de Amerikaanse economie van 1790 tot 1950. „De vraag is echter niet of we zullen groeien, maar hoe we die groei zullen gebruiken. De jaren zestig waren ook een periode van grote economische groei. Maar in dezelfde periode van tien jaar za gen we de grootste stijging van mis daad, de grootste toeneming van in flatie en de grootste sociale onrust in Amerika sedert 100 jaar. Nooit schijnt een land meer te hebben ge had terwijl het er minder vreugde van had". Volgens de Amerikaanse pre sident is de tgd aangebroken voor een nieuw doel: het zoeken niet van een grotere hoeveel heid maar voor een nieuwe kwa liteit van het leven in Amerika. We moeten de oorlog verklaren aan inwinnen van de misdadige ele menten die onze steden, onze huizen en onze levens steeds meer bedrei gen". Een tragisch voorbeeld noemde Nixon de federale hoofdstad „voor welks veiligheid het Congres en de regering in de eerste plaats verant woordelijk zijn". Hij zei eraan te twijfelen of er veel Congresleden zijn die op een afstand van meer dan enkele blokken van het Congresge bouw wonen en die 's avonds alleen naar huis durven lopen. Het vorig jaar diende de regering dertien wetsontwerpen in over ge organiseerde misdaad, pornografie, straatmisdaad, en verdovende mid delen, waarvan er geen een de pre sident voor bekrachtiging bereikte. De federale uitgaven voor plaatse lijke misdaadbestrijding zullen hel komende jaar tweemaal zo groot zijn als op de begroting 1970. 119/2075-1/22/2-3/24 jan. 70 land- en tuinbouw rai tentoonstelling mechanisatie in land- en tuinbouw, terrein- en gazonbewerhing dagelijks geopend van 9-17 uur toegangsprijs f 3.50 I speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie! verkrijgbaar op 140 NS-stations I Twee üostduitse grenswachten gevlucht BERLIJN. 22-1. Twee grenswach ten van oost-Berlijn zijn donderdag ochtend naar het westelijk stadsdeel gevlucht. Zij zijn door de prikkel draadversperringen heen gekomen zonder door hun collega's te zijn op gemerkt. De twee 19-jarige vluchtelingen hebben zich ongewapend bij een Westberlijnse politiepatrouille ge meld. Met weinig moeite werden de bezet ters van het bestuurspaviljoen van de T.H.S. door de Enschedése politie verwijderd. Jongeman (17 jaar) legt bekentenis af BUDEL, 22-1. Nabij Budel, onge veer tien meter over de grens op Belgisch grondgebied, is donderdag morgen in een sloot het ontzielde li chaam van het zestienjarig Belgische meisje van Deursen uit Hamont (B.) gevonden. Het meisje blykt door ge weld om het leven te zyn gebracht. Een voorbijganger trof een onbe heerd staande fiets aan, waarin een damestasje hing. Hij waarschuwde de Belgische politie die het stoffelijk overschot van het meisje in de langs de weg lopende sloot vond. Een on derzoek - sectie moet nog gebeuren - wees direct uit dat het meisje om het leven is gebracht. De Belgische politie verricht het onderzoek in samenwerking met de Nederlandse recherche onder leiding van de officier van justitie in 's-Her- togenbosch, mr. J. M. Hulleman. Gebleken is dat het meisje in Bu del op dansles is geweest. Na afloop van deze les, omstreeks half elf, ging zij op de fiets op weg naar huis in Hamont (België). Hier is zij nooit aangekomen. De politie meent over gegevens te beschikken, dat het meisje op Nederlands grondgebied om het leven is gebracht. De vader van het meisje heeft, toen zijn dbchter niet thuiskwam, aangifte van vermising bij de poli tie gedaan. De rijkspolitie heeft donderdag avond voor zijn woning in Budel de 17-jarige H. H. aangehouden, van be roep bouwvakarbeider, verdacht van moord op het 16-jarige Belgische meisje. De jongeman heeft nog de zelfde avond een volledige bekente nis afgelegd. Niet-beantwoorde liefde De oorzaak van het misdrijf blijkt een niet-beantwoorde liefde te zijn tussen de jongeman en het meisje. Toen het meisje na dansles naar huis fietste, kreeg zij gezelschap van de bouwvakker, met wie zij verkering had gehad. Hij drong er bij haar op aan „opnieuw te beginnen". Het meisje wilde daar echter niets van weten. De jongeman wond zich hier over toen zo op, dat hij het meisje om het leven bracht. De jongeman heeft - zo is na on derzoek vast komen te staan - het meisje met z'n handen gewurgd en haar daarna met een gebroken spie gel de keel doorgesneden. Om het stoffelijk overschot van het slacht offer aan het gezicht te onttrekken, sleurde de dader het lichaam een sloot in en is daarna naar huis ge gaan. Advertentie OUDERWETS LEKKER De toestand in Nigeria STDCKHOLM, 22-1. In een in Stockholm ontvangen bericht van de Zweedse regeringsvertegenwoor diger in Nigeria, Carl Schwartz, zegt deze dat de situatie in het voormalig Biafra „belangrijk beter is dan werd gevreesd". Schwartz is dinsdagavond in Lagos teruggekeerd na een bezoek van een week aan de voormalige afgeschei den provincie. Hij heeft er echter tevens op gewezen dat de toestand nog als zeer ernstig moet worden beschouwd. Schwartz zegt in zijn rapport dat duizenden gewonde en zieke soldaten, die na de ineenstor ting van Biafra aan hun lot waren overgelaten, thans verzorgd worden door het Internationale Rode Kruis. Een bijzonder groot probleem wordt volgens de Zweedse vertegenwoordi ger gevormd door de mensen die ge durende de oorlog de bossen inge vlucht zijn. Er bestaat vooral grote behoefte aan transportmiddelen en medicamenten. Geld en voedings middelen voor de komende weken zijn in voldoende mate aanwezig, aldus Schwartz, die verder zegt dat de Nigeriaanse regering zich erop- heeft ingesteld de problemen zelf tot een oplossing te brengen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* f De ivonden van wapenen t helendie van de tong zijn en V'n ongeneeslijk. OWERRI. Een Biafraans vluchtelingenkind staat met een pannetje bij een voedseldistributiecentrum in Owerri te wachten in de hoop, dat er iets voor hem afvalt. Hogere temperaturen Verwachting tot zaterdagavond: Vanavond en vannacht veel bewol king met op de meeste plaatsen re gen, morgen overdag ook opklarin gen; matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind, ruimend van zuidoost naar zuidwest; hogere temperaturen dan vandaag, vooral in het noordoosten van het land. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 24 jan. Zon op 8.32, onder 17.13. Maan op 19.21, onder 9.34. 25 jan. Zon op 8.31, onder 17.14. Maan op 20.33, onder 9.45. 26 jan. Zon op 8.30, onder 17.16. Maan op 21.45, onder 9.55. Laatste kwartier: 30 jan. te 15.39. HOOGWATERSTANDEN T,rPDrc7Pt7 DEN HAAG, 22-1. De Nigeriaanse regering heeft het Nederlandse Rode Kruis toestemming verleend het Ni geriaanse Rode Kruis een schip ter beschikking te stellen voor vervoer van voedsel, medicamenten en ande re hulpgoederen tussen Lagos en de rampgebieden. Zo spoedig mogelijk zal het schip vertrekken. Het is het 700 ton me tende m.s. „Breewijd" van de Rot terdamse rederij Van Es en Co. N.V. De boot wordt, momenteel in gereed heid gebracht op de werf Boele in Bolnes. Het schip zal over een paar dagen, wellicht nog in het weekein de uitvaren. Het zal dan een lading zout meevoeren, waaraan in Nigeria behoefte bestaat. Het zout is ge schonken door de N.V. Akzo. De „Breewijd" vaart met een Ne derlandse bemanning. Gezagvoerder is kapitein J. Kist, die van december 1968 tot augustus 1969 met de 1 ton metende „Imber" van dezelfde rede rij voor het Nederlandse Rode Kruis ook hulpgoederen vervoerde naar de Nigeriaanse bevolking in bedreigde gebieden. Voorlopig zal de „Breewijd" inclu sief heen- en terugreis, vier maanden zijn uitgeleend, wat het Nederlandse Rode Kruis een bedrag van rond f 400.000,kost. De keus viel op een wat kleiner schip, opdat de goederen stroomopwaarts zo dicht mogelijk bij de plaatsen waar ze nodig zijn, kun nen worden gebracht 24 jan. 25 jan. 26 jan. 4.37 v.m. 5.08 v.m. 5.35 v.m. BROUWERSHAVEN 24 jan. 4.22 v.m. 25 jan. 4.55 v.m 26 jan 5.24 v.m. 16.58 n.m. 17.28 n.m. 17.58 n.m. 16.33 n.m. 17.04 n.m. 17.34 n.m. een echte, stevige, lekkere je kunt 't slechter treffen! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconservea Springtij: 24 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-1. Het K.N.M. deelt mede: Een hogedrukgebied boven oost-Europa nam iets in betekenis af, waardoor gisteren vanuit het zuid westen zachtere lucht tot boven ons land kon doordringen. Het front dat de voorste begi'enzing van deze oce anische lucht vormde, werd vooraf gegaan door een zone met regen én zei. Deze storing nam geleidelijk in aktiviteit af en kwam boven het noordoosten van ons land vrijwel tot stilstand. Hier bleven de tempera turen dan ook onder het vriespunt, terwijl het daarentegen gistermiddag in Zeeland omstreeks 5 graden werd. Inmiddels was een van de Atlanti sche oceaan afkomstige depressie vanochtend bij Ierland aangekomen, terwijl een bijbehorend front in west-Frankrijk en Engeland regen veroorzaakte. Verwacht wordt, dat de depressie het komend etmaal over de Britse eilanden naar het noord oosten zal afzwenken en dat het front oostwaarts over onze omge ving zal trekken. Na de passage zal opnieuw iets zachtere lucht ons land binnendringen. Advertentie Het publiek praat mee in de raad. TERHEIJDEN (N.BR.), 22-1. In de Noordbrabantse gemeente Ter- heijden zal te beginnen met de raadsvergadering van maandag 26 januari de publieke tribune met de raad en het college van burge meester en wethouders In debat kunnen gaan. Als de raadsagenda is afgewerkt zullen de bezoekers van de pu blieke tribune een half uur de gelegenheid krijgen opmerkingen te maken en vragen te stellen, zij kunnen dan inmaken op de gehou den vergadering, maar het staat hun ook vry om buiten de be handelde agenda te gaan. Hoewel de raad van Terhcydcn maandagavond een daartoe strek kend voorstel van b. en w. nog zal moeten aanvaarden, is het vrij wel zeker, dat reeds maandagavond met het experiment kan wor den begonnen, want het plan om de publieke tribune aan het woord te laten, is uit de raad zelf afkomstig. Tcrheyden is een gemeente van ruim zesduizend inwoners, het ligt circa zes kilometer ten noorden van Breda. TEL. 2618 - ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1