DE VERKEERDE DADER BRANDTS POLITIEK DE KARDINALE PUNTEN BLIK DOOR HET WERELD „Tijd werkt in het voordeel van Israël" Sneeuwstormen in noord-Duitsland Felle aanval op apartheidspolitiek BronchiSetten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2» januari Nr. 2033» Outl-miuister Brown: Brandts rade over „de toestand van de natie" heeft niet helemaal beantwoord aan de hoge verwach tingen die er her en der zijn gekoes terd. Tenslotte is de nieuwe kanse lier vooral nieuw door zijn wat soe peler opvattingen ten aanzien van de betrekkingen met het oosten en daarbij komt natuurlijk oost-Duits- land voorop. Nu in dit opzicht staan geen da verende dingen op het programma. Weliswaar zal Brandt zijn Oostduit- se collega Willy Stoph benaderen om een soort contract op te stellen dat de onderlinge betrekkingen regelt tussen de twee staten van de Duitse natie, met een ingebouwd niet-aan- valsverdrag. Muur daarin doet Brandt niet zo heel veel concessies vooraf. Verstandig waarschijnlijk, want de ouvertures vanuit oost-Berlijn de laatste tijd bevatten nog vrij wat dat zelfs nu nog onverteerbaar is voor de bonds republikeinen. En tenslotte weet Brandt ook wel dat zijn parle mentaire meerderheid maar kaal is, datzijn coalitiepartner F.D.P. zijn in wendige strubbelingen heeft en dat de C D U.-oppositie toch ook eens een keer op gang moet komen. Recler De voornaamste nieuioe houding in Brandts rede was wel, dut hij bij een verdrug met oost-Duitsland wel wil regelen dat geen van beide moet proberen de sociale structuur van de ander te wijzigen. Dit is een afwij king van het aloude, maar sinds lang volslagen irreëel geworden Westduit- se idee dat pas na vrije verkiezin gen in oost-Duitsland betere betrek- KEUKNIEUWS Open communie- en avondmaalsdiensten BREDA, 18-1. De open communie (en avondmaalviering die zondag ochtend in een groot aantal Bredase kerken werd gehouden is over het algemeen succesvol verlopen, aldu.; de persdienst van het bisdom Breda. De opzet hierbij was dat katholie ken protestantse avondmaalsvierin gen en woorddiensten zouden bijwo nen en dat protestanten in katholie ke kerken de communie zouden mee vieren. In een der Gereformeerde kerken bleek zelfs de helft van de 400 plaatsen door katholieken bezet.. Van de zijde der redase afdeling van het Michellegioen werd bij dc ingangen van de deelnmende katho lieke kerken een pamflet verspreid, waarin het legioen scherp stelling nam tegen inter- en open communie diensten. Muur inscripties (17e eeuw) ontdekt DEN BRIEL, 17-1. Bij restauratie- werkzaamheden in Den Briel zijn een groot aantal muurinscripties ontdekt welke dateren uit de 17e eeuw. Helaas moeten vele waarde volle inscripties als verloren worden beschouwd omdat het niet mogelijk is deze te behouden daar de muren in een zeer slechte staat verkeren. Een deel is echter in alle voor zichtigheid uit een muur gezaagd. Een inscriptie voorstellende een 17e eeuws schip van ruim een meter lang, destijds door de gevangenen in hun cel gemaakt, zal een plaats krij gen in het Trompmeuseum in Den Briel. kingen met dat land en ook hereni ging mogelijk zouden zijn. Teleurstelling dat Brandt niet meer ie berde heeft gebracht, is ook een beetje onrealistisch. Tot dusver heb ben de Oostduitsers haast stelselma tig iedere keer hun eisen een beetje opgeschroefd naarmate er meer kans leek dat Bonn de vorige zou kunnen aanvaarden. Daarin hoeft men niet direct iets gemeens te zien: Ulbricht probeert er zoveel mogelijk uit te halen en dat is het recht van iedere onderhandelaar. Kussiche hulp In dat opzicht zit Brandt trouwens ook niet helemaal stil. Zo zijdelings merkte hij op dat Westduitse deelne ming aan een Europese veiligheids conferentie eigenlijk pas mogelijk is als de kwesties met oost-Duitsland een beetje geregeld zijn. De kanselier weet hoezeer de Sow- jet-Unie - en ook verscheidene lan den van het oostelijk blok - gesteld zijn op het houden van een dergelij ke conferentie. Brandt hoopt kenne lijk dut van die kant dan weer bij Ulbricht aangedrongen zal worden op wat meer soepelheid. Men mag het ook pressie noemen. Het zijn pas de eerste manoeuvres voor een gesprek tussen oost- en west-Duitsland, die men nu ziet. En die kunnen nog wel even duren. BONN, 18-1. In het noorden van Duitsland hebben in het weekeinde zware sneeuwstormen gewoed. In Sleeswyk-Holstein hebben totdusver twee personen het leven gelaten. De twee doden zijn twee jongelui die bij Flensburg met hun auto in de sneeuw waren vastgeraakt en door binnendringende uitlaatgassen wer den vergiftigd. Het merendeel van de secundaire wegen is onberijdbaar. Militaire he licopters patrouilleren om gestrande automobilisten op te sporen. De be voorrading van afgelegen dorpen wordt zeer bemoeilijkt. Het leger is te hulp geroepen om de wegen vrij te maken. Gevaar van alcoholisme in Engeland LONDEN, 19-1. In een officieel rapport, dat maandag gepubliceerd is wordt gezegd dat Engeland gevaar loopt overspoeld te worden door een gelf van alcoholisme. Het- rapport waarschuwt dat er een „stilzwijgende verstandhouding bestaat tussen de industrie en de maatschappij om „de ware ernst van het 'drinkprobleem te verdoezelen" en schat dat 't alcoholisme in 't land jaarlijks 250 miljoen pond sterling (ruim 2 miljard gulden) kost als ge volg van absenteisme en andere met alcohol verband houdende oorzaken. Op maandag, „kater-dag" verschijnt een kwartmiljoen mensen niet op het werk, omdat zij te diep in het glaasje hebben gekeken. Het rapport is gepubliceerd dooi de nationale raad tegen alcoholisme", die zegt dat er reeds 175.000 chroni sche alcoholisten in Engeland zijn en minstens 225.000 probleemdrinkers die gemakkelijk alcoholisten kunnen worden. JERUZALEM. 18-1. De Britse oud- minister van buitenlandse zaken George Brown heeft zondag op een receptie, die te zijner ere werd ge geven door de Jordaanse oud-minis ter en voormalige ambassadeur in Londen Anwar Noesseibeh, gezegd dat Israël wettig bestaansrecht heeft en dat niemand ter wereld een staat wil vernietigen. Voor de Palestijnen is het belang rijkst een manier te vinden om met Israël te leven. Oorlog lost niets op en „dient alleen de belangen van Rusland, dat tenslotte de enige over winnaar zal zijn". „Ik zeg u: er komt geen oplossing en de Israëlische troe pen worden niet teruggetrokken wanneer er geen rechtstreekse on derhandelingen met Israël komen". Tegen een der ondervragers die zei „wij lijden onder de Israëlische be zetting en u spreekt over coëxisten tie" antwoordde Brown: „Ik hoor dikwijls zeggen dat u onder de Isra ëlische bezetting lijdt, maar u lijkt dat niet te doen. U bent dik, gezond en goed gekleed. Geleden wordt et- in de vluchtelingenkampen. U kunt beter zwijgen". Brown zei dat de tijd voor Israël werkt. In het bezette deel van Jor danië is de levensstandaard veel ho ger dan in de Arabische landen en dat bewijst dat de Palestijnen op de lange duur zullen verliezen, aldus Brown. Australië zal overgaan tot metrieke stelsel CANBERRA. 19-1. De Australische premier, John Gorton, heeft in Can berra meegedeeld dat Australië zo spoedig mogelijk zal overgaan op het metrieke stelsel voor maten en ge wichten. Hij zei dat de regering er naar streeft de overgang gedurende een tijdsbestek van tien jaar te voltooi en, hoewel dit in sommige sectoren al veel eerder het geval zal zijn. Over de landbouwbegroting 1970 ROTTERDAM. Specialisten zijn bezig om verstevigingen aan te brengen rond dn uilen ran hel door brand geteisterde deel van het Groothandels gebouw te Rotterdam. Stalen mantels zullen worden opgevuld met beton. De Tweede Kamer knabbelt aan de landbouwbegroting en bij wijze van inleiding tot de beschouwing van de markt- en prijspolitiek heeft ir. Lardinois op 3 dec. jl. het een en ander verteld over de situatie in en rond de landbouw. In '69 bedroeg de bruto waarde der agrarische produktie ruim 11 miljard De ijidustrie voegt daar 7 miljard aan waarde aan toe. De invoer van voe dingsmiddelen voegt er nog eens 6.5 miljard aan toe. De'bruto produktie- waarde van landbouw annex verwer_ kende en voedingsindustrie bedraagt dus 24 miljard. Daarvan wordt 10 miljard uitgevoerd en dat is meer dan 28 pet. van de totale uitvoer. De netto exportwaarde is dan 3.5 mil jard gulden. Men kan rustig vast stellen dat Nederlands economie on denkbaar is zonder deze bijdragen. Dit aan het adres van hen die menen dat land- en tuinbouw een aflopende bezigheid zouden zijn. Het is goed dat de minister hier op wees. Kosten markt- en prijsbeleid Voor de Bucolianen had ir. Lardi nois nog méér cijfers. Het markt- en prijsbeleid kostte dit jaar 775 mil joen. Daar gaat dan van af: 300 mil joen inkomsten op graanheffingen en 150 miljoen uit de pot van het Europese landbouwfonds. Blijft over 325 miljoen en dat is niet méér dan 4 procent bruto produktiewaarde af boerderij. Listige lieden zullen op merken, dat de graanheffingen in feite door de consument betaald wor den. Dat is maar zeer ten dele waar! Immers, daarin zitten ook de voeder- graanheffingen en die worden óók door de dierlijke veredeling-zonder- ênige-steun-en-garantie betaald! U kunt ook zeggen, dat de helft der B. T.W.-opbrengst op voedsel nodig is om het markt- en prijsbeleid te fi nancieren. Wie dat véél vindt moge bedenken, dat dit beleid 10 jaar ge leden (toen de E.E.G. nog maar een eendagskuiken was) 500 miljoen kostte. En toen was de produktie waarde van land- en tuinbouw net de helft van het tegenwoordige, dus in feite driemaal zo hoog! Hoe komt het nu, dat land- en tuinbouw zo zeer het mikpunt van de kritikasters geworden zijn? Wel, zegt de minister, vroeger, d.w.z. even v na 1960 „lag" de landbouw goed als motor in de ontwikkeling van de Europese samenwerking (hoewel, voegen wij er aan toe, de produkti- viteit van de arbeid laag was). Nu is de gemeenschappelijke markt er en de douane-unie is voltooid. De landbouw heeft, aldus nog steeds de minister, zijn „Schuldigkeit" gedaan en krijgt de schuld van alle moei lijkheden En de overschotten dan? De minister erkende, dater over schotten zijn aan tarwe, suiker en boter. Deze produkten zijn moeilijk af te zetten. Maar die overschotten zijn helemaal beperkt tot de wester se wereld en ook daar maken ze slechts enkele procenten uit van de totale agrarische produktie. Men overdrijft nogal eens als men er over spreekt en schrijft. Goed, wat de bo terberg betreft komt er uitzicht op vermindering, de suikerlasten zullen wel op de telers afgewenteld worden en wat de tarwe betreft is de situ atie niet onhoudbaar. Op dit punt verzeild de minister echter in de mist. Wat wil hijMin der tarwe? Meer. gerst, mais, haver en misschien rogge? Of andere niet- graangewassen? Dat kan uitstekend, maar dan moet men die teelten aan trekkelijk maken. Daarover verne men wij niets, behalve dan dat men de lucerneteelt in Groningen gaat aanmoedigen via het O.- en S.-fonds. Uitstekend, mits men de dumping vanuit derde landen tegen gaat. Overigens zal, per saldo, de lucer neteelt, de opbrengsten aan kg. tar we eerder verhogen dan verlagen, juist in het noorden. „Bij minder mogelijkheden voor granen en suikerbieten wordt de ur gentie van marktregelingen voor de zg. kleine produkten groter, bijv. de vlasregeling", zegt de minister. Hel is te hopen, dat op dit punt spoedig volledige klaarheid komt. Want er is een hele reeks „kleine produkten", die de akkerbouwer graag zal telen, mits men die teelt mogelijk maakt: graszaad, peulvruchten, koolzaad, karwij, mosterdzaad, kanariezaad en misschien weer de boekweit. Men wacht er a.h.w. op. Dc inkomenspositie Wonderlijk zijn de opmerkingen van de bewindsman over de inko menspositie van land- en tuinbou wers. Hij zegt, dat men (lees: de pers) altijd let op de gegarandeerde produkten en dat geeft een scheef beeld. Want pryswaarborgen gelden slechts voor ongeveer de helft van de agrarische produktie. H\j meent, dat juist de niet gewaarborgde pro- dukties zoveel perspektief bieden en noemt dan: tuinbouwprodukten, sier teelt, vleesprodukten en dierlijke veredeling. Wij wisten niet dat groenten en fruit zulke vetpotten ge worden waren. Wat de dierlijke ver edeling betreft wijst de minister op de produktiviteitsstijging bij var kens en pluimslachtvee. Die hebben nog niet tot overvoering van de markt geleid, zegt hij. Dat is waar, maar nemen wij deze sector wat na der onder de loep, dan komen de twyfels. Zowel in de leg- als in de slachtsector ziet men 1970 met angst tegemoet. Wat de slachtsector betreft is de produktie bijna volkomen ge ïntegreerd en zal men de meerder heid der bedrijfsgenoten niet gauw achter voorstellen voor marktorde ning krijgen. Bij de eieren (die im mers éindprodukt zijn) ligt dit wel even anders. „Veel hangt dus af van de mate waarin boer en tuinder op de toe komstige marktontwikkeling inspe len" zegt ir. Lardinois. De kwestie is echter, dat inspelen op de markt" een zó lastige taak is, dat men wel zeer optimistisch moet zijn om daar van binnen redelijke tijd veel te ver wachten voor het inkomen van de agrariër. Dat hij inspelenmoet is waar. Maar helpt dit wanneer in 1970 derde landen weer aan de markt komen met dumpingprijzen bij eieren, eenden, fruit, vlas, lucerne, bepaalde zaden enz.? Kan een land bouwbeleid niet de totale agrarische produktie ordenen zonder in over dreven protectionisme te vervallen? Het is te hopen dat ook op deze vragen spoedig een antwoord moge lijk is. W. Geldof. HAVANA. De Westduitse profes sor Richard E. Kiessler is door de Cubaanse veiligheidspolitie gearres teerd en zit reeds zes weken gevan gen. Dit is door goedingelichte krin gen in Havanna meegedeeld. Dertig tot veertig procent van de ongevallen op nachtelijke straten zouden vermeden kunnen worden, zoals Europese en Amerikaanse statistieken aan tonen, als alle snelwegen zo goed verlicht zouden zijn als het traject van de autobahn Miinchen-Starnberg. Ondanks aanzienlijke kosten - inclusief trans formatoren en toevoerleidingen per kilometer autobahn rond 200.000 Dmark - zal de verlichting van de autosnelwegen in de Bondsrepubliek vooral in de buurt van de steden bespoedigd worden. Aanbevolen worden twee arma- tuenr per mast voorzien van in totaal vier hoogwaardige neonbuizen L 100 WÏ20 en twee nalrium-lagedru\-lampen in staaf vorm NaT 200 W-3. Ver lichte proeftrajecten toonden aan, dat de vermindering van de ongevals- cijfers de uitgave rechtvaardigt. JOHANNESBURG, 19-1. Zeventig vooraanstaande figuren uit het ker kelijke en universitaire leven in Zuid-Afrika hebben zondag een felle aanval gedaan op de apartheidspoli tiek van de regering. In een door hen uitgegeven mani fest, dat bestemd is voor de mensen 'Mislukte invasie op Cuba MIAMI (Florida), 17-1. Een poging van 15 Cubaanse ballingen om op Cuba te landen is vorige week mis lukt. Dit is vrijdag in Cubaanse krin gen in Miami (Florida) vernomen. De vijftien mannen behoorden tot een militante anti-Castro-organisatie de „Alpha 66". Bij een volgende po ging om op een andere plaats te landen is een van de mannen ver dronken. De overige 14 man ontkwa men aan gevangenneming door Cu baanse marineeenheden doordat zij door een Amerikaans marineschip werden opgepikt. die bij de komende algemene ver kiezingen in Zuid-Afrika hun stem zullen uitbrengen, wordt de apart heidspolitiek veroordeeld als onver enigbaar met de christelijke princi pes. De rasdiscriminatie wordt mei kracht verworpen als basis van de politiek en de zeventig doen een beroep op de blanken de omstandig heden, waarin de niet-blanken in Zuid-Afrika moeten leven, te verbe teren. Geen christen, aldus het manifest, kan een politiek beleid steunen, dat gebaseerd is op een onrechtvaardige discriminatie tussen mensen die le ven en werken in hetzelfde land op grond van huidskleur, ras, gods dienst of sekse. De zondige neiging tot discriminatie en scheiding is rechtstreeks in strijd met de bijbelse boodschap van verzoening. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm. 1 FEUILLETON do or FRANK VAN FALCKENOORT „Als dat te achterhalen is", meen de Hoolwerf pessimistisch te moeten opmerken. „Een briefje van duizend? Zelfs op de banken letten ze dan speciaal op, als ze eenmaal begrijpen, dat er naar bepaalde nummers wordt gezocht. Reken maar. En op het postkantoor eveneens. O ja, het station zal ik ook zo'n lijstje geven. Als die dader hier in de stad zit, collega, hangt de strop al half om z'n hals". Hoolwerf lachte éven. „Trek hem dan maar stevig aan ,als je denkt, dat je 'm te pakken hebt". „Wat dacht je? Wie weet, hoe wij jouw medewerking nog eens nodig hebben". Die avond reed hij opnieuw naar' de Parkweg en trof het: Drieser was thuis en verklaarde zich terstond be reid alle inlichtingen te geven, voor zover hij dat kon. „Van uw vrouw vernam ik, dat u op die noodlottige dag 's morgens nog even bij uw schoonvader bent geweest. Hoe laat was dat?" De man dacht even na. „Ongeveer tien uur denk ik. Misschien tien mi nuten ervoor. Precies weet ik het niet". „Bleef u lang? Hebt u iets bijzon ders opgemerkt?" „Lang.misschien een kwartier tje, twintig minuten hoog op. Vader was aardig goed en voor zijn doen in een goed humeur. We hebben wat gepraat en ik gaf hem een paar si garen". „Waarover ging het gesprek?" ..Och, gewone dingen. Over mijn vrouw en de kinderen en zijn ge zondheid. Waar praat je over met een oude man? Het weer, de zaken". „Hebt u de huishoudster nog ge zien?" „Nee. Ik liep achterom. De keu kendeur is altijd los". „Ja, die onafgesloten deur. Vond u dat niet riskant?" „Ik heb er wel eens over nage dacht, maar niet voldoende bij stil gestaan. Vader was erg slecht ter been en als ze aan de voordeur bel den,'liet hij ze bellen". „Neemt u mij niet kwalijk, dat ik het zeg, meneer Drieser, maar ik vind het tamelijk onverantwoorde lijk". „U hebt mijn vader waarschijnlijk niet gekend. Zijn leeftijd bracht mee. dat hij van vrijwel niemand goede raad wilde aannemen. Mijn vrouw en ik maakten ons al enige tijd om vader bezorgd. Ik heb hem een paar keer voorgesteld te verhuizen naar een bejaardencentrum, maar daar wilde hij niets van weten. Hij zocht er altijd wat achter. Dus lieten we het maar zo, omdat hij tenslotte een goede huishoudster had". „Maar niet permanent in huis". „Nee, dat is zo. Dat neemt niet weg..als ik vader voorgesteld had de achterdeur op slot le houden, zou hij er toch tegen in gegaan zijn. Oude mensen zijn soms moeilijk". „Een andere vraag, meneer Drie ser. Toen u die avond van uw vrouw vernam, dat uw schoonvader vermoord was, wat dacht u toen?" „Ik kon het eerst niet geloven, om dat ik hem immers zelf enkele uren tevoren gezond en wel had aange troffen? Mijn vrouw was helemaal overstuur. Ik heb haar eerst tol kalmte gebracht. Daarna zijn wc meteen in de wagen gestapt en naar Dorringen gereden. Maar over de dader heb ik in die uren niet ge dacht". „En naderhand?" „Och, ik hoorde al gauw van dc arrestatie van vaders buurman. Voeg daarbij het vermiste geld en het feit. dat die meneer Vatdèl eenzelfde be drag op zak had bij zijn arrestatie, dan denk je: ze hebben hem. En daarna: maar goed ook; ik hoop dat- ie levenslang krijgt". „De vrijspraak zal voor u wel een verrassing geweest zijn". „Volkomen. Een mens mag niet wijzer zijn dan de rechter, maar ik voor mij geloof nog altijd dat hij het gedaan heeft". „Waarop baseert u die veronder stelling?" „Ik weet alleen, dat hij praktisch de enige was. behalve de huishoud ster dan, die de weg wist in zijn woning. Dan de toevalligheid met het geld en het niet deugdelijke ali bi. Het is mij een raadsel, dat ze hem vrijgesproken hebben. Volgens mij waren de bewijzen meer dan vol doende. Angstig bezwaarlijk, zou ik willen zeggen". Hoolwerf knikte. „Er zijn toch nog meer mensen, die in aanmerking kunnen komen als dader, meneer Örieser. De zes kinderen, zoon. schoonzoons .dochter en schoondoch ter". Drieser schudde zijn hoofd. Er ver scheen een rimpel op zijn voorhoofd. „Onzin, meneer, wie vermoordt er nu zijn vader?" „Of schoonvader. Er zijn wel ge vallen bekend". „Ja, dat zal wel. Maar mijn vrouw m'n schoonzusters en m'n zwager. ik ken ze al jaren. Die zijn niet tot zoiets in staat. En wat mij zelf be treft.... waarom zou ik het doen? Ik bekleed een behoorlijke positie en heb een ruim inkomen. Een klein kapitaaltje op de bank. En dit huis is van mezelf, dusnogmaals: waarom zou ik het doen? Wc konden tamelijk goed met elkaar overweg. Misschien nam hij van mij nog het meeste aan". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7