Historisch overzicht bij jubileumviering van „Helpt Elkander" heipen Hongarije I Wimi- Fa. Joh. den Boer „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? KERKNIEUWS Geschiedenis van «Ie Zierikzeese visserij .Nederlandse kerken niet nieuwe Bijhei Advertentie De visserijvereniging „Helpt Elkan der" werd opgericht op 17 januari 1920. De oprichtingsvergadering vond plaats in café Strooiband aan de ha ven, het huidige „Auberge Maritie me". Gestart Werd met 37 leden en 20 donateurs. „Hieruit blijkt wel dat in die tijd de vissers grote behoefte hadden hun krachten te bundelen", aldus de heer B. W. Schot in z(jn historisch overzicht over 50-jaren „Helpt Elkander", waarvan de Zie rikzeese vissers het jubileum vierden met o.a. 'n geslaagde mosselmaaltijd in de Graanbeurs van het Huis van Nassau. De heer Schet releveerde tijdens deze gezamenlijke maaltijd, waaraan ook vele autoriteiten en ge nodigden aanzaten, een aantal inte ressante bijzonderheden uit de ge schiedenis van de plaatselijke visse rij, waarbij hij uitging van de ves tiging te Zierikzee van de familie Dogger, in 1906, afkomstig van Texel, om in de Oosterschelde roggen te vissen. De Doggers ontdekten dat hun rcgnetten zeer geschkt waren om kreeften te vangen en vanaf die tijd is de kreeftenvisserij tot grote bloei gekomen. In 1906 ving men in Zee land 6.900 kreeften in 1915: 18.000 en in 1925: 50.000. „Jammer aldus de heer Schot, „dat deze tak van visse rij evenals de oestercultuur in de strenge winter van 1963 een gewel dige klap heeft gekregen". Omstreeks die jaren kocht het raadslid A. J. F. Fokker van de ge- mente de ambachtsheerlijkheid voor de aanzet van een nieuwe mossel en oestercultuur. Hij gaf de toenmalige opziener der visserij opdracht om vissers van andere plaatsen te bena deren en met de heer Fokker te gaan praten en grond te pachten. Als eer ste werd benaderd de familie Schot uit Tholen. Dit had succes en de Schotten kwamen reeds in 1912 naar Zierikzee, enkele jaren later gevolgd door de fam. Blommaert, Bleijen- berg, Claesens, Kouijzer en Praet uit Zeeuws-Vlaanderen en voor korte tijd Rammelo uit Philippine aange vuld met twee gebroeders Otte uit Bruinisse. De meeste vissers oefenden de mosselcultuur uit op gepachte grond van de inmiddels burgemeester ge worden heer Fokker. Bij .deze actie ve vissers dient dan nog de grote vloot van Belgische zeevissers ge voegd te warden die gedurende de oorlog 1914-1918 te Zierikzee ver bleef. Het in cultuur brengen van de percelen gaf vele problemen, maai de strijd tegen de zeester, de grootste vijand, werd in het voordeel van de kwekers beslist. Een omstandigheid welke mede aanleiding vormde tot oprichting van „Helpt Elkander" was het feit van de mindere opbrengst, veroorzaakt door onderlinge concurrentie. Maar de hoofdzaak was toch wel elkaar te helpen in nood en ook voor hulp aan wezen en weduwen, waarin de sta tuten voorzien. Uit het verslag van de Zeeuwse Visserij over het jaar 1918 blijkt dat de mossels vanwege de oorlog duur waren. In het begin f 3,—, later zelfs f 7,—. In bijna alle huizen werden mos sels gekookt men verdiende daar dan wel f 6,mee in de week. Een rege ringscontroleur zei bij het verpakken zo wordt vermeld dat hij desondanks de mossels nergens zo zindelijk en fris had aangetroffen dan in Zierik zee. Bij de oprichting van „Helpt Elkander" werd als voorzitter geko zen C. J. Schot, J. Dogger als vice- voorzitter, P. L. Blommaert als se cretaris, N. L. Praet als penning meester, thans erelid van de vereni ging. Als vice-penningmeester werd gekozen B. W. Schot Jacz., die ja renlang voorzitter is geweest en vo rig jaar kwam te overlijden. Als commissarissen werden gekozen F. Pauwels en R. Claessens als ere voorzitter werd benoemd burgemees ter A. J. F. Fokker. Het is natuurlijk bepaald niet zo dat de visserij te Zierikzee pas na 1900 is ontstaan. Immers, de visserij werd al gesignaleex-d vanaf het. ont staan van de stad in 849, tijden door makend van grote bloei en soms in De tramhalte te Zonnemaire ivas bijna 50 jaar geleden (1920) sober uitgerust met een blikken wacht huisje van de R.T.M. Op de voor grond een weeghuisje, waar hel in bepaalde periodes zelfs drukker kon z\jn met boerenkarren dan met pas sagiers voor den tram". het niets verzinkend. Het oudste wat inzake de mossels bkend is stamt uit 1648. In dat jaar, op 18 september, richtte Cornells Cornelis Matthijse een verzoek tot de raad van Zierikzee om een mos selbark aan te mogen leggen in de val van Rengerskerke, welke in 1662 inundeerde. Het verzoek werd echter afgewezen omdat dit ambachtsheer lij ke grond was. In 1711 waren er 80 zeilvissersvaartuigen. in 1740 was dit verminderd tot vijftig en in 1750 nog maar dertig. In 1818 werd een nieuwe Zierik zeese Haringvisserij opgericht waar voor 16 schepen werden gebouwd. Dit werd echter een mislukking en reeds in 1836 verging het laatste schip op de rotsen van IJsland. Van 1883 tot 1895 was er nog een grote oestermaatschappij waarbij vele mensen hun brood verdienden. De Zeeuwse Bond De eeste jaren van het thans vijf tigjarige „Helpt Elkander" stonden vooral in het teken van het oprichten van een Zeeuwse Bond. Deze Zeeuw se Bond was in het leven geroepen door kwekers van Bruinisse en Yer- seke met als hoofddoel: regeling van de aanvoer. Aansluiting bij deze Bond vond plaats in 1923. De mecha nisatie kwam toen al in volle gang en dat betekende een geweldige om mekeer. Vele eeuwen was men af hankelijk geweest van wind en tij. In 1917 kwam de eerste motor in een nieuw gebouwd schip. Weldra volg den er meer maar toch duurde het nog tot 1934 voor de laatste zeiler verdween. Er waren vele gevaren bij het overgaan van zeil naar motor en onder leiding van dr. De Vries werd hiervoor een speciale E.H.B.O. cursus georganiseerd. Al in 1922 werd besloten een vlag te laten ma ken. Veelvoudig in die jaren waren de verzoeken aan de raad van de stad o.a. over het uitdiepen van de haven. Daterend uit 1922 is bijv. het volgen de verzoek: geef de visserij de Zate van Venkel tot Groendal daar het ons heel moeilijk valt verder achter uit aan de gang te gaan als de wind slecht is. De cultures deden het op vele per celen uitstekend zodat er vrijwel al le jaren een overproduktie was, niet gevolg onder de kwekers een moor dende concurrentie, zodat er mos sels verhandeld werden voor 60 cent per 100 kg. Naar Antwerpen Veelal bx-achten de kwekers de mosselen met hun eigen scheepjes naar België, waarin Antwerpen een grote rol speelde. Om concurrentie tegen te gaan werd in 1934 een z.g. crises-organi- satie in het leven geroepen, welke onder de naam „Centrale" in wer king trad, met als doel aanvoerrege- lend te werken en iedere kweker om beurt te laten leveren. Alles werd toen geregeld vanuit het kantoor te Bergen op Zoom. Er werd een schat tingscommissie benoemd, welke tot taak had bij alle kwekers hun voorraad te schatten, een overigens zeer moeilijke taak. Aan de hand daarvan werd iedere kweker een standaardcapaciteitscijfer gegeven, maar verschillende kwekers kwamen hiertegen in opstand, zodat het bin nen en buiten de vereniging nogal eens roerig toeging. Toch ontstond er in deze jaren onderlinge ontevreden heid met het gevolg dat een tweede vereniging („Ons Belang") werd op gericht. Dat gebeurde in 1936 maar reeds in 1937 verenigde men zich weer in „Helpt Elkander". Enkele ja ren na de oprichting van de „Cen trale" werd er nog op België gevaren, maar al spoedig verlegde de handel zich naar Yerseke, Philippine en Tholen. Tweede Wereldoorlog In de Tweede Wereldoorlog kreeg de vloot gevoelige klappen. Op last van de regering werden de schepen met complete bemanning opgedragen de Geallieerden in Zeeuwsch-Vlaan- deren hulp te bieden. Ze deden dienst als veer- en fourageschepen. Weer later moesten de schepen die over gebleven waren op last van de Kriegsmarine te Rotterdam worden afgeleverd. Verschillende van deze schepen keerden niet terug in de thuishaven. Door de evacuatie in 1943 viel de vereniging uiteen. Na de oorlog kwamen allen weer in Zie rikzee terug maar het was toen moeilijk weer aan de slag komen en er werd nog lang gezocht naar de verdwenen schepen. Vrij spoedig echter kwamen de andere schepen in de vaart, grotere schepen met zwaar dere motoren. Op 27 november 1948 trad „Helpt Elkander" toe als lid van „Zevibel". Rond 1950 werd de vis serswereld geconfronteerd met de mosselparasiet, oorzaak van massale mosselsterfte. In de volgende jaren werd een groot deel van de Wadden zee bestemd als kweekgebied. De wa tersnood van 1953 werd van nabij meegemaakt en velen waren dagen lang in touw bij het reddingswerk. Velen liepen zelf schade op aan mos- selvoorraad en percelen. Reeds op 13 juni klonk het eerste protest tegen afsluiting van de Oosterschelde en dit protest zou blijven doorklinken tijdens alle volgende vergaderingen. Het eerste mosselfeest werd op be scheiden wijze gevierd in 1957. Het probleem van de zagerstekers diende zich voor het eerst aan in 1962. Er werd steeds meer schade aangericht totdat uiteindelijk het toezicht werd verbeterd. De heer Schot noemde verder in zijn overzicht de grote vex-- andex-ingen in de leveringsvoorwaar- den, uitholling van de Centrale tot „bijna niets meer" en het hierop uit eindelijk volgende, nu nog geldende inschrijvingssysteem. In deze dagen vond ook de oprich- ting plaats van de stichting Alge meen Mosselbelang, maar ook dit werd een mislukking. Gedacht werd toen aan een Coöpei'atie, maar de deelname was niet voldoende. Ver- meldingswaardig is de goede ont wikkeling in de palingvisserij, waar van een vertegenwoofdiger in het bestuur gekozen werd. Aan het slot van zijn rede kwam de voorzitter tot de conclusie dat „Helpt Elaknder" in de loop der ja ren zyn onmisbaarheid heeft bewe zen en „dit zal eerder toe dan afne men". „De vraag ryst of de geschiedenis zich herhalen zal en - zoals in vroe ger tijden meermalen is gebeurd - dat na een bloeiperiode de visserij in het niets zal verdwijnen. Dit ge zien de veranderingen die zich aan dienen door de afsluiting van de zee gaten", aldus de heer Schot, die de wens uitsprak dat de vissersvereni ging „Helpt Elkander" de Zierikzeese vissers nog lang zal mogen bundelen en de belangen van haar leden nog lang zal kunnen behartigen. UTRECHT, 19-1. Met steun van de Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken van Nederland is in Hongarije een nieuwe vertaling ver schenen van het Nieuwe Testament. Het werk is gedx-ukt in de Staats- drukkex-ij in Budapest en het wordt uitgegeven door de synode-kansela- lij van de Gereformeerde Kerk van Hongarije. De vertaling is het levenswerk van de nu 85-jarige hooglei-aar dr. Ger- gely Budai, emeritus-professor van de Gereformeerde theologische hoge school in Budapest. Inmiddels wordt in Hongarije verder gewerkt aan een nieuwe vertaling van het Oude Testament. Eerste gereformeerde predikante BAARN, 19-1. Zondag 18 januari heeft de eerste vrouw haar intrede gedaan als predikante in de Gerefoi<- meerde kerk van Nederland Dit ge beurde in de Kruiskerk te Baarn. Daar werd mej. E. G. van Egmond bevestigd als pedikante in algemene dienst. Da. Van Egmond is staflid van het evangelisatie-centrum te Baarn. Zij deed reeds 20 jaar geleden can- didaatsexamen in de theologie. Vori ge maand maakte de Gereformeerde synode het kerkordelij k mogelijk dat vouwen het ambt van predikant kunnen bekleden. OPRUIMINGS- VOORDEEL! DIVANLEDIKANT BED (polyether, 9 cm) MOLTONDEKEN MATRASDEK TEKLENKA KUSSEN DEKEN, Meridiaan Uni Dit alles samen van 119, nu voor 99,- Echtpaar verdronken HEERDE (Gld.), 17-1. Tengevolge van de gladheid van de weg is van nacht rond twaalf uur in Heerde ter hoogte van de Bonenbuxgersluis een personenauto geslipt en in het Apel- doorns kanaal terechtgekomen. De bestuurder, de 42-jarige J. J, Brasser uit Zwolle en zijn echtgenote kon den door te hulp gesnelde buurtbe woners niet meer levend uit de wa gen worden bevx*ijd. In he niet meer door de scheepvaart gebruikte ka naal was ter plaatse een dikke laag modder aangeslibt waarin de auto was weggezakt. Daardoor werden de reddingspogingen bemoeilijkt. Een takelwagen heeft de auto met de beide ontzielde lichamen uit het ka naal gelicht. Drie Tilburgse r.k.kerken worden gesloten TILBURG, 19-1. El' worden in Tilburg drie Rooms-katholieke ker ken gesloten. De sluiting, onderdeel van een totale pastorale reconstruc tie in het dekenaat zal misschien op de duur door meer sluitingen van kerken worden gevolgd. De bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. J. Bluys- sen, heeft zich in grote lijnen ver enigd met het rapport over de nieu we aanpak van de zielzorg in het Tilburgse dat door een commissie uit het dekenaat is opgesteld. De bis schop stelt dat die reconstructie een zo goed mogelijke tegemoetkoming aan de behoeften van tali'ijke mee levende gelovigen beoogt. Hij wil dat niet alleen het oude stadscentrum maar het hele dekenaat in de reor ganisatie wordt betrokken. Aquaria stuk door barrière-knal ZWIJNDRECHT, 19-1. Een inwo- ner van ZWijndx-echt, de heer J. C. Siriakus (Ringdijk 382) heeft zich ex- bij de politie over beklaagd dat ten gevolge van het doorbreken van de geluidsbarrière door een vliegtuig van de koninklijke luchtmacht de ruiten van 9 van zijn aquaria zijn gesprongen. Hij heeft gevraagd van dit zeldzame gebeuren een rapport op te maken, want hij wil het minis terie van defensie aansprakelijk stel len voor de schade. Behalve de gespronen i-uiten zit de heer Six-iakus met waterschade en een partijtje dode vis. Zijn beneden- bux-en hebben watex-schade aan be hang en gox-dijnen en bovendien is hun plafond zodanig beschadigd dat het waax-schijnlijk zal moeten wor den vernieuwd. Huisschilder dood na val van vierde elage UTRECHT, 19-1. De 36-jarige huis- schilder W. van Dalum uit Culem- boi-g is maandag om het leven ge komen na een val van de vierde vei'dieping van een flat aan de Taag- dreef in Utrecht. De man, die werk zaam was voor een schildersbedrijf (Roza) in Leei-dam, was hoog boven de begane grond aan het wex-k toen door nog onbekende oorzaak de hangladder waarop hij stond los schoot en naar beneden stortte. De schilder bleek bij aankomst in het ziekenhuis te zijn overleden. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 19-1. Klei-aardap- mm opwaai-ts f 27,00-29,00; Bintje 50 pelen voor het binnenland: Bintje 35 mm opwaarts f 29,00-30,00; Eigen- heimei-s 40 mm opwaarts f 41,00- 43,00; Furore 35 mm opwaax-ts f39,00 -40,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35-50 mm f 26,00-27,00; Bintje 45 mm opwaarts f 28,00-29,00; Bintje 50 mm opwaarts f 28,00-30,00. Voer-aardappelen f 2,00-7,00. Stemming: binnenland rustig, ex port flauw. Prijzen (excl. omzetbelasting) vast gesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. export. AMSTERDAM. De 13-jarige J. Ko ning is op de kruising van de Fer dinand Bolstraat en de Josef Israël- kade in Amsterdam met zijn fiets in aanrijding gekomen met een auto. De jongen werd ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij korte tijd later overleed. Telefoon 2345, Zierikzee Na 18.00 uur: tel. 3170 en 3345 'X* LAGOS. Lord Hunt, die door de Britse regering naar Nigeria is ge zonden om de hulpverlening na de burgeroorlog te bestuderen, zal mee delen dat de vrees voor genocide niet gex-echtvaardigd wordt door de fei ten, aldus is maandag in Lagos ge zegd door welingelichte kringen. SAIGON. Een 34-jarige Zuidviet- namese korporaal van de luchtmacht is vex-oordeeld tot levenslange dwang- ax-beid wegens spionage voor de Viet Cong, aldus krantenberichten in Sai gon. De krijgsraad verwiex-p het ar gument van de korporaal, dat hij sinds 1964 voor de Viet Cong moest spioneren omdat zijn gezin bedreigd werd. NAHA. Op de Amerikaanse bases op het eiland Okinawa Is een sta king van vijf dagen van het inheem se personeel begonnen uit protest te gen het ontslag van 1.154 arbeiders. HANNOVER. Bij een gi'ote brand is een tentoonstellingshal op het jaarbeux-steiTein van Hannover in de as gelegd. De schade woidt geschat op drie miljoen gulden. De brand zou zijn ontstaan bij las werkzaamheden. Op 24 januai-i moet in Hannover een grote expositie worden geopend on der de naam „Constructa 1970". SANTIAGO. De Chileense gene raal Manuel Pinochet heeft de lei ding van de Chileense spoox-wegen op zich genomen nadat daar in de nacht van zaterdag op zondag een staking van machinisten en stokers was uit gebroken. Alle spoorweggebouwen in het land worden door militairen be waakt. NEW YORK. De Amerikaanse mi nister van huisvesting, de miljonair George Romney, heeft onlangs voor gesteld, dat president Nixon en zijn naaste medewerkers en kwart van hun salaris zouden afstaan om de be groting enigszins te ontlasten. WASHINGTON. Ongeveer twee derde van de Amerikanen is het eens met het beleid van president Nixon, zo blijkt uit een onderzoek naar de populariteit van de president die nu één jaar aan het bewind is. Eén op de vijf Amerikanen is het oneens met de president en een zelfde percenta ge heeft geen mening. NEW ORLEANS. De Amerikaanse tanker Esso Boston heeft 30 leden aan boord genomen van het Griekse vrachtschip Thelises, dat in de Golf van Mexico een prooi van de vlam men werd. De Esso Boston zet koers naar New Orleans. NICOSIA. Een gemaskerde en ge wapende bende heeft in Limassol op Cyprus op wacht staande politie mannen overvallen en hen beroofd van zes gewei-en en twee pistolen. Daarna bliezen zij een oude kazerne hut op die door de politie als wacht post werd gebruikt. TEL AVIV. De Israëlische potasfa- briek te Sodom, in het gebied van de Dode Zee, is vanaf Jordaans ge bied met Katioesja-raketten bestookt heeft een Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv meegedeeld. SAIGON. De Amerikaanse strijd krachten hebben drie helikopters verloren, waardoor het aantal neer geschoten hefschroefvliegtuigen in deze maand tot 23 is gesteken. Vijf inzittenden liepen verwondingen op. PARAMARIBO. In Suriname heeft het de afgelopen dagen uitzonderlijk zwaar geregend. Vrijdagnacht viel in drie uur tijd 130 mm water .waar door in een etmaal een hoeveelheid van 17 mm werd bereikt. GLASGOW. De politie van Glas gow zegt een mededeling ontvangen te hebben, dat de voortvluchtige treinrover Ronald Biggs zich schuil houdt in Glasgow. Een man had op gebeld en gezegd, dat Biggs zondag uit Australië in Londen was aange komen. Hij was thans in de Schotse stad Glasgow. SAO PAULO. Hevige regenval heeft in de Braziliaanse staat Sao Paulo een dode geëist. Zeven men sen worden vermist. De materiële schade do or overstromingen is groot. PARIJS. Een pasgevormd vomité „voor de redding van Joden in het midden-oosten" heeft in Parijs be kend gemaakt, dat vorig jaar min stens 19 Joden in Irak zijn terecht- gesteld of doodgemarteld. PANAMA-STAD. Een consortium van Britse, Italiaanse en Westduitse firma's heeft met de Panamese rege ring een overeenkomst getekend voor hej. leggen van een oliepijpleiding tussen de Cax-aïbische zee en de Stille oceaan. WOENSDAG 21 JANUARI. NED. i. Het NCRV-middagpro- pramma vermeldt een avontuurtje van de oli/artt Babar en de beleve nissen van Gompie. Na de fabeltjes krant, het journaal en Scala de ru briek Kenmerk over kerk en samen leving. Na het tweede journaal een politieke uilzending van de Boeren partij en een Socuiera-filmpje over ooggymnastiek. De hoofdfilm is een oudje: „The Winsloy Boy(„Opdat recht geschiede"). In de hoofdrollen van deze twintig jaar oude film zien we Sir Hardwicke, Margareth Leigh - ton en Frank Lawton. Een jongen, leerling van de marineschool wordt van huis gestuurd, omdat hij een postwissel zou hebben vervalst. Het duurt verbazend lang voordat is aan getoond dal de betrokkene onschul dig is. In de rubriek Persoonlijk, tot slot weer een bekende persoonlijk- heid-in-het-nieuws in gesprek met vertegenwoordigers van de pers. NED. 11. Na de fabel en het jour naal een NCRV-programma voor de jeugd, dat begint met een vertelling uit de Scheepsjongens van Bonte koe. Daarna Twien, het jongerenma gazine dat wordt gepresenteerd door fluitist (Hair) Thijs van Leer. Deze Twien-aflevering is voor een groot deel gewijd aan het verschijnsel strip in al zijn verschijningsvormen. Gas ten zijn de popgroepen: „The Gun" en „The Savoy Browns Blues Band". Voor de tweede maal deze week de Schoonmoeders. De twee sloven zich ditmaal uit om te bewijzen dat hun dochter, respektievelijk zoon vroeger voldoende vriendjes, respektievelijk vriendinnetjes hebben gehad. In het tweede gedeelte van de avond een filmportret van de Spaanse gitarist Andres Segovia, die dezer dagen zijn 75ste jaardag vierde. Segovia speelt in dit programma enkele composities van oude en moderne componisten. Na Hier en Nu de dagsluiting door ds. J. Langstraat. Tenslotte de cur sus Spaans voor beginners. DONDERDAG 22 JANUARI. NED. I. Na de fabel en het nieuws komt de TROS aan bod voor het ver maak. Om te beginnen een educa tief programma uil de Time-Life- serie, handelend over het grote zon- observatorium in Arizona. Als twee de deel van hel voorprogramma: De getrouwde vrijgezel. Peter is voor de schijn getrouwd met Greta, om dat zijn baas een afkeer heeft van vrijgezellen, maar moeder gelooft echt in het huwelijk en dat geeft complicaties. Na het journaal en de Tros-toto een aflevering van: De dief van Washington. Samen met agente Edwina Hopkins wordt hij naar Japan gestuurd om twee ge heime agenten op te sporen. Hierna veertig minuten sporteen dokumen- taire over de 75-jarige vereniging A.F.C., één van de oudste in Neder land. Aan het laatste jaurnaal gaat vooraf Willem Hoogendoorn's twee wekelijks interview: Op de man af. Tot slot de Teleac-cursus: Bij leven en welzijn. NED. II. Eerst de fabelhet jour naal, Scala en Van gewest tot ge west, waarna de VPRO komt met berichten uit de samenleving. Voor de derde maal is de film Duck Soup van de Marx Brothers aangekondigd. In ieder geval een filmpje van de Japanse cineast Yoji Kuri en de on langs overleden regisseur Josef von Sternberg, ontdekker van Marlène Dietrich en maker van vele bekende films. Behalve filmfragmenten zien we ook gedeelten van een interview, dat vorig jaar werd opgenomen. Mis schien ook nog een film van en met de Marx Brothers en tenslotte van het Convent van Kerken en het 1KOR de derde reportage van Sö Engelsman Hugh Burnett over Zuid- Af rika. Titel: Je moet er geweest zijn als kleurling. De film is een ver oordeling van de apartheidspolitiek. WOENSDAG 21 JANUARI. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Kijk als je tekent zie je meer; 11.10 Beeld verhaal van de kerk: de Ierse kerk; 11.35 Walter en Co?mie; 12.00 Einde; 17.0 OKijkkast; 17.35 Einde; 18.24 Fa beltjeskrant (kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.31 Kenmerk; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Boerenpartij; 20.30 Socutera; 20.35 The Winslow boy; 22.30 Persoonlijk; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws19.00 Ster; 19.04 Scheepsjongens van Bon tekoe; 19.15 Twien; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Schoon moeders (kleur); 20.45 Andrès Sego via, koning der gitaristen (kleur); 21.35 Hier en nu; 22.00 Religieus; 22.05 Journaal; 22.10 Vamos a ver Teleac); 22.50 Einde. DONDERDAG 22 JANUARI. NED. 1: Schooltelevisie: 10.45 John Buil; 11.10 Wat speelt zich af in de EEG; 11.35 Mensen van deze tijd; 12.00 Einde; 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 De wereld waarin wij le ven (kleur); 19.31 De getrouwde vrij gezel (kleur); 19.55 Ster20.00 Jour naal; 20.15 Ster; 20.20 Tros-toto 20.40 De dief van Washington (kleur) 21.30 AFC 75 jaar; 22.10 Op de man af; 22.25 Journaal; 22.30 Bij leven en welzijn (Teleac). NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Van gewest tot gewest; 19.55 Ster; 20.00 Journaal 20.15 Ster20.20 Ai; 20.30 Josef von Sternberg: 21.30 Duck Soup; 22.20 Je moet er geweest zijn: als kleurling. Vliegtuig ontvoerd GANDER', 19-1. Op het vliegveld van Gander in New Foundland zijn drie mannen geari-estecrd. die on der invloed van alcohol en onder be dreiging van een stewardess een vliegtuig van Transworld Airlines, onderweg van Madrid naar New York hadden gedwongen daar te landen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4