Rijkspostspaarbank rentetot 7% Binnenkort hoeven kinderen niet meer te blijven zitten. Dat was al lang zo bij 'kaas uit het vuistje Rattenplaag op de wereldtentoonstelling President Nixon besnoeit de begroting Kwcstie-Anastasia opnieuw aan de orde Dodelijke steekpartij te Hilversum Lectuurinzameling Rode Kruis in 1969 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 januari 1S7U Nr. 20330 Advertentie De stichting „Opstaan tegen blijven zitten" wil een school zonder zittenblijvers. Geen klassen meer, maar groepen van leerlingen met hetzelfde leertempo. „Kaas uit het vuistje" is eigenlijk net zo: er is geen manier van kalk toedienen die meer aangepast is aan het springerige van kinderen. Ze hoeven niet te blijven zitten, ze kunnen een reep kaas meekrijgen als ze wandelen, spelen, naar school gaan. Belangrijk hoor, want de behoefte aan kalk gaat nooit over. (Feiten:kalk is onmisbaar voor groeiende botten en tanden. Alleen melk en dus kaas bevatten genoeg makkelijk opneembare kalk.) Leden van Jeugdvogeiwacht zagen natuurdia's TOKIO, 18-1. Naarmate de opening van de wereldtentoonstelling in Osa ka (Expo 70) op 15 maart nadert, groeien de zorgen van de organisato ren. Een ervan betreft de ratten. Nu al heeft een volksverhuizing der knaagdieren uit de omliggende plaatsen „onvoorstelbare afmetin gen" aangenomen. Maar wanneer de honderden restaurants op het ten toonstellingsterrein in bedrijf zijn, zal de rattenbevolking naar verwach ting boven het miljoen uitkomen. Zakkenrollers betekenen een ander gevaar. De politie heeft een lijst van 3.000 „rondtrekkende zakkenrollers" aan het personeel van de Expo gege ven. Men rekent evenwel op het drievoud, alleen al uit Japan. Daar zullen zeker nog 300 buitenlandse vaklieden bijkomen. De eerste dames van de professio nele liefde hebben inmiddels al haar Meteoriet van meer dan een ton CARACAS, 20-1. Een neteo- riet met een gewicht vxn meer dan een ton is maandag neer gekomen by het Venezolaanse dorpje Usea, gelegen op 500 km. van de hocjdstad Caracas. De meteoriet heeft een grote krater in deAgrond geslagen. Er zal een/onderzoek worden ingesteld naar de afkomst en de karakteristieken van de steen LAREN, 19-1. In de bekende lec- tuurhuisjes en kastjes van het Ned. Roode Kruis, verspreid over het ge hele land, werden in 1969 984.519 kg (v.j. 1.085.863 kg) tijdschriften en 378.990 exemplaren boeken (v.j. 348.738 exemplaren) voor het lec- tuurdepot van het Ned. Roode Kruis gedeponeerd. intrek in de wijken rondom het ten toonstellingsterrein genomen. De po litie beschikt over een lijst van 300 namen. Dit aantal zal waarschijnlijk tot meer dan 2.000 uitgroeien. NEW YORK. De Amerikaanse re gering zal aan het kindernoodfondo* der Verenigde Naties (Unicef) jen bedrag van 7.2 miljoen gulden jver- maken ter leniging van de rnod in Nigeria. BEIROET. Vijf Egyptische offi cieren, die verantwor/delijk zijn ge steld voor het gelukken van de Is raëlische kaping van het radarsta tion van Ras Cnareb op 26 decem ber vorig jaa-., zijn ter dood veroor deeld, aldv'd het Libanese blad „Al Hayat". PAItIJS. Barthlemy Guerini, een bekend figuur uit de Franse onder wereld, is in Parijs tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord. LONDEN. Het Britse ministerie van gezondheid heeft bekendge maakt dat er in Engeland 2.850 men sen aan griep of longontsteking z(jn overleden in de week die op 9 januari eindigde. WASHINGTON, 19-1. President Nixon is erin geslaagd de begroting voor het komende financiële jaar aanzienlijk te besnoeien, zo heeft de woordvoerder van het Witte Huis, 1968. Er worden o.a. ruim 2000 chro nische zieken en gehandicapten, die thans verpleegd worden van lectuur voorzien, die niet in de gelegenheid zijn van normale uitleenbibliotheken of leesportefeuilles gebruik te maken Bovendien gingen iedere maand zeer uitgebreide lectuurzendingen naar Suiiname, de Ned. Antillen en Indo nesië. De aardappel: een merkwaardig produkt DEN HAAG, 16-1. De consumptie aardappel, zo stelde dr. C. H. J. van Bekkering in zijn nieuwjaarsrede '.i$ voorzitter van het Hoofdprodukt- tchap voor Akkerbouw, is een merkwaardig produkt: sterk specu latief. Niettemin voor tal van akker- bouwbedrijven de kurk waarop zij financieel drijvend moeten blijven. Het enige grote landbouwprodukt dat zichzelf redt en waarvan geen kostbare overschotten bestaan. Dr. Vun Beukering maande de te lers van dit merkwaardige produkt tot voorzichtigheid. Na twee jaar met zeer slechte en matige prijzen is het prijspeil dit oogstjaar tot nu toe uitgesproken goed. Naar ver luidt wekt dit bij meerdere telers het voornemen, hun areaal con sumptieaardappelen uit te breiden. Dr. Van Beukering meende echter dat een waarschuwing tegen een uit breiding van betekenis op zijn plaats is. Die waarschuwing liet hij ook gel den voor telers van fabrieksaardap pelen. De teelt daarvan heeft zich de laatste jaren als gevolg van de regelingen die gelijke concurrentie voorwaarden voor maïszetmeel en aardappelzetmeel moeten scheppen, al sterk uitgebreid. Ronald Ziegler, maandagavond mee gedeeld. De bezuinigingen die de Ameri kaanse president heeft aangebracht belopen ongeveer een miljard dollar De uitgaven in het op 1 juli a.s. te beginnen begrotingsjaar zullen nu onder de 203 miljard dollar blijven. Ziegler zei dat de nieuwe begroting die waarschijnlijk op 30 januari aan het congres zal worden voorgelegd, in evenwicht zal zijn. Sommige af zonderlijke posten zullen zelfs over schotten te zien geven. President Nixon heeft onlangs bij de diverse ministers op bezuinigin gen aangedrongen. Aanvankelijk wa ren de uitgaven op meer dan 203 miljard dollar begroot. Een oproerige menigte heeft maandag in Dacca auto's in brand gestok enom kracht bij te zetten aan een algemene studentenstaking van zes uur, die na straatgevechten van zondag was uitgeroepen. NEW YORK. Elf Russische jour nalisten zijn gisteravond in New York aangekomen voor een bezoek van drie weken aan de V.S. Zij wor den begeleid door Norman Isaacs, voorzitter van de Amerikaanse ver eniging van dagblad-hoofdredacteu ren, waarvan een delegatie in augus tus en september jl. een bezoek ge bracht heeft aan de Sowjet-Unie. Giro 400 (voor Biafra) blijft nog gehandhaafd ROTTERDAM, 19-1. De Stichting Vluchteligenhulp Biafraconflict blijft voorlopig nog haar girorekening 400 openstellen voor gelden ter bestrij ding van de nood, die in Nigeria te lenigen valt. De internationale hulporganisaties hebben met klem verzekerd dat, ge let op de meest recente berichten die zij hebben ontvangen, voor de on middellijke hulpverlening de eerste maanden nog veel geld nodig is. Vrachtschip gezonken tien mensen verdronken TOKIO, 18-1. Ten minste tien mensen zijn omgekomen als gevolg van het zinken van een Japans vrachtschip bij het noordelijke eiland Hokkaido, zondagochtend vroeg. Twee overlevenden vertelden dat de negentien bemanningsleden met uit zondering van de kapitein, die op het zinkende schip bleef, in een redding boot waren gegaan. Deze was in het woelige water omgeslagen. Geen vlaggen van rijks gebouwen bij geboorte kind van prinses Irene DEN HAAG, 19-1. Naar aanleiding van vragen van verschillende zijden deelt de R.V.D. mede, dat de rege ring geen opdracht zal geven om ter gelegenheid van de geboorte van het kind van prinses Irene en prins Ca- rel Hugo van de rijksgebouwen de vlag uit te steken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLIELAND. De Urk 51, die vrijdag j.l. op een Vlielandse strekdam was komen vast te zitten en door de be manning is verlaten, is maandag omstreeks vijf uur 's middags vlot getrokken. De boot zal op een werf in Harlingen worden nagezien. NIEUW BUINEN. In Nieuw Bui- nen heeft een felle brand een boer derij bewoond door de familie G. Schipper aan het Noorderdiep totaal verwoest. De schade bedraagt bijna een kwart miljoen. SOEST. Bij een verkeersongeluk op de rijksweg Utrecht-Amersfooit is maandagmorgen bij Soesterberg de 21-jarige Joegoslavische mej. Ru- zica Skrobonja om het leven geko men. Een landgenote van haar, de even oude mej. M. B. werd zeer zwaar gewond. EPE. Een 65-jarige vrouw en haar zoon zijn in de afgelopen dagen aangehouden in verband met de vondst van een partij van 7,5 kilo gram hasjiesj. AMSTERDAM. Het stedelijk mu seum in Amsterdam, dat door een dertigtal kunstenaars werd bezet, werd op verzoek van de directie door de politie ontruimd. De bezetters werden aangehouden en overge bracht naar het hoofdbureau van politie. AMSTELVEEN. Een boerderij aan de Bosrandweg op de grens van de gemeenten Amstelveen en Aalsmeer is maandagavond door nog onbeken de oorzaak geheel uitgebrand. De boerderij, die eigendom is van land bouwer Veld uit Aalsmeer, werd ge deeltelijk gebruikt als opslagruimte. ZIERIKZEE, 17-1. Onder auspici ën van de Jeugdvogeiwacht, ver toonde de heer A. Moelyker te Brui- nisse een aantal natuurdia's uit zijn verzameling. De dia-causerie viel in drie delen uiteen: Bruinisse en omgeving, de Westhoek en de Velu- we. In de openbare basisschool te Haamstede genoot een dertigtal kin deren van het gebodene. In de mid daguren werd het programma her haald voor een zeventigtal kinderen die zich hadden verzameld in het Mr. Roos-huis te Noordgouwe. De dia's Bejaard echtpaar bij oversteken aangereden SMXLDE, 19-1. Het echtpaar K. Hoogeveen-Christerius uit Smilde stak maandagavond omstreeks hall zes de Rijksweg 31 in hun woon plaats over zonder op het verkeer te letten. Even tevoren was het tweetal uit een bus gestapt. Een na derende personenauto kon de voet gangers niet meer ontwijken en er volgde een aanrijding. Beiden moes ten met ernstige verwondingen naar het Wilhelrriinaziekenhuis in Asser- worden overgebracht. De 70-jarige K. Hoogeveen is later op de avond aan zijn verwondingen overleden. Sportvlieger aan de Zuidpool CHRISTCHURCH, 19-1. De Ame rikaanse sportvlieger Max Conrad, die a.s. woensdag 67 jaar wordt, is maandagavond met zijn Piper-Aztec op de Zuidpool geland, aldus is door het bureau van de Amerikaanse ma rine in Christchurch meegedeeld. Conrad, die om de wereld vliegt via de Noordpool en de Zuidpool heeft een zeer rustige reis van on geveer 1400 km. gemaakt van de McMurdo basis naar het Amundsen- Scott station op de Zuidpool in 5 uur en 20 minuten. Verenigde Naties zoekt mensen voor Nigeria NEW YORK, 20-1. Het secretariaat van de Verenigde Naties is op zoek naar mensen die naar Nigeria kun nen worden gezonden. Dit is in wel ingelichte kringen in New York ver nomen. Deze mensen zouden voor namelijk worden ingezet om de be langen van de V.N. inzake de econo mische hulp aan Nigeria uit te brei den, met name nu de oorlog beëin digd is. De V.N. beschikt momenteel in Lagos over een klein bureau dat zich bezighoudt met economische ontwikkelingsprojecten. Rumoer rond Amerikaanse mini-pil PALO ALTO, 20-1. Een vooraan staande Amerikaanse firma van ver dovende middelen heeft gezegd dat alle proeven op mensen met een an- ticonceptionele mini-pil" die al eni ge tijd in Engeland, Frankrijk en Mexico wordt verkocht, zijn gestaakt omdat er verdachte bijverschijnselen optraden bij proeven op dieren. De betreffende firma, „Syntex Labora tories", maakte bekend dat honden die de mini-pil kregen toegediend, een flink gezwel in de borst kregen. Het was nog niet bekend of de ge zwellen kankerachtig waren. 0e Thant over Nigeria LAOS, 19-1. De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft maandag in Lagos ge zegd, dat volgens berichten van zijn waarnemer bij de federale Nigeri- aanse troepen de verbroedering tus sen de Ibo's en de bezettende fede rale troepen goed verloopt. In een gesprek met verslaggevers, kort voordat hij per vliegtuig uit La gos vertrok naar Parijs, zei Oe Thant dat het psychologische klimaat in de door de burgeroorlog getroffen ge bied enveel vriendelijker is dan het was in Europa na de tweede wereld- oorldg. bevatten beelden, opgenomen in de verschillende seizoenen. Opvallend was een aantal fraaie opnamen van paarden. Verder kwam ook het boe renleven aan de orde: het maaien, het dorsen, de slacht, de klopjachten e.d. In de Veluwe-serie sprongen op namen van edel- en damherten en reeën er uit. Met deze bijeenkom sten werd het „binnenhuisprogram ma" afgesloten. Op 14 februari gaan de Jeugdvogelwachters weer op ex cursie, om te zien waar de vogels zich ophouden. DODELIJKE ONGELUKKEN MEYEL. Op de Kanaaldijk in Meyel (L.) is zaterdagmiddag een personenauto, bestuurd door de 16- jarige J. K. uit Nederweert, door on bekende oorzaak van de weg geraakt en tegen een boom gereden. De 21- jarige inzittende A. Hermans uit Blerik werd bij deze botsing ernstig gewond en overleed ter plaatse. BEEMSTER. Op de Purmerend- sterweg in Beemster is een perso nenauto door de gladheid geslipt en in een sloot terecht gekomen. De be stuurder, de heer C. W. Royards uit Schoorl, kwam door verdrinking om het leven. UTRECHT. Op het rangeerterrein bij het station in Zaandam is een 31- jarige seinmonteur van de N.S., de heer D. J. Broer, aangereden door een locomotief. Hij was op slag dood. DEN HAAG. Door onbekende oor zaak zijn op de rijksweg van Leeu warden naar Sneek twee personen auto's frontaal met elkaar in bot sing gekomen. Het ongeluk, dal zich onder Scharnegoutum in de gemeen te Wijmbritseradeel voordeed, eiste een dode en twee zwaargewonden, inzittenden van een auto die in de richting Sneek reed. De omgekome ne is de 14-jarige E. de Vries uit Stiens. SLEEN. De 83-jarige heer W. Eising uit Sleen is in een ziekenhuis in Emmen bezweken aan de verwon dingen, die hij vrijdag heeft opgelo pen bij een verkeersongeval in zijn woonplaats. ROSMALEN. De 62-jarige ver pleegster mej. E. Hertrois uit Ros malen is bij het oversteken van de rijksweg no. 55 in haar woonplaats door een personenauto geschept. Zij overleed ter plaatse. WINSCHOTEN. Zondag is de 27- jarige Grito Stel uit Oude Pekela bij een verkeersongeluk in Winscho ten om het leven gekomen. Zijn echt genote, twee kinderen en een broer konden na behandeling in het zie kenhuis in Winschoten huiswaarts keren. De auto van S. werd op de Grindweg aangereden door een an dere personenauto. LEERDAM. In de nacht is in Leer dam een personenauto van de Linge- dijk gereden. Hierbij kwam de 19- jarige inzittende mej. U. Out uil Leerdam om het leven. De bestuur der de 21-jarige H. S. uit Vianen, liep ernstig hoofdletsel op. Voor zijn leven wordt gevreesd. Politie en brandweer hadden ruim een half uur nodig om de twee inzittenden uit het wrak te bevrijden. ZWOLLE. De 61-jarige notaris klerk J. Kuil is maandag, toen hij in Zwolle met zijn bromfiets een kruis punt overstak, door een auto aange reden en zwaar gewond. Tijdens ver voer naar het ziekenhuis stierf hij. ZEVENBERGEN. Op de provinci ale weg Zevenbcrgen-Klundert is een ongeval gebeurd waarbij de 23- jarige beroepsmilitair S. van As uit Heusden is omgekomen. Hij raakte op onverklaarbare wijze met zijn auto op de linker weghelft en werd gegrepen door een tegemoet komen de vrachtauto. ASSEN. De "67-jarige mej. C. Mul der uit Weslerbork is in het Wilhel minaziekenhuis in Assen overleden aan de verwondingen, die zij opliep bij een verkeersnogeval op de Lhee- broekerweg in Smalbroek (gemeente Beilcn). De tijdschrifteninzameling is onge veer 10 procent lager dan in 1968, de inzameling van boeken eenzelfde percentage hoger. De inzameling van te oude tijdschriften werd in 1969 bewust afgeremd in verband met de hoge vrachtkosten. Het hoofd van het lectuurdepot van het Ned. Roode Kruis is echter geenszins ontevreden daar de hoeveelheid lectuur die men aan zieken en inrichtingen kon zen den aanmerkelijk hoger licht dan in KARLSRUHE, 19-1. Onder grote publieke belangstelling is maandag in Karlsruhe de behandeling van hel beroep in cassatie begonnen dat de nu 67-jarige Anna Anderson heeft ingesteld tegen een uitspraak van het Hamburgse gerechtshof, waarin haar Glazenzetter vermoord HILVERSUM, 20-1. In de Lieber- gerweg te Hilversum is maandag avond de 28-jarige glaszetter S. Wiesnekker, gehuwd en vader van vier kinderen, door messteken om het leven gebracht. De vermoedelij ke dader de 34-jarige fabrieksarbei der B. B. uit Baarn (ongehuwd) is door de politie aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd Inzet vari de ruzie was de vrouw van de Hilversummer. Deze heeft ruim acht maanden met B. samengewoond maar gaf er onlangs weer de voor- De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant zal van daag {dinsdag) in .het Elysee te Pa rijs besprekingen voeren met de Franse president Pompidou. Het onderwerp van gesprek zal zich con centreren op Afrika en speciaal op Nigeria. keur aan, naar haar man en kinde ren terug te keren. B. kon daar blijkbaar geen vrede mee hebben. Maandagavond ging hij naar Hilversum om de kwestie met Wiesnekker te bespreken. Hij trof de man in een inrit achter diens wo ning aan de Liebergerweg aan. Er is vrijwel direct een vechtpartij ont staan, waarbij B. een groot mes han teerde en de ander daarmee een aantal steken toebracht. Hevig bloedend en om hulp schreeuwend strompelde Wiesnekker de tuin van zijn buren in, waar hij opnieuw en kele messteken kreeg. De dader is daarna naar de woning van zijn slachtoffer gegaan en heeft daar mevr. Wiesnekker verzocht de poli tie te bellen. Deze trof B. even later gewond in de keuken van zijn slacht offer aan. Wiesnekker en B. zijn daarna samen in een ambulance overgebracht naar het diakonessen- huis in Hilversum, waar bleek dat Wiesnekker reeds was overleden, B. is - na behndeld te zijn - ge arresteerd en ingesloten. aanspraken op de erfenis van de Ro manovs niet werden erkend. Anna Anderson probeert al sinds 1920 te bereiken dat zij erkend wordt als Anestasia, de jongste van de vier dochters van de Tsaar Nicolaas de Tweede van Rusland die als 17-jarig meisje het bloedbad in de nacht van 1 6op 17 juli 1918 in Jekaterinenburg zou hebben overleefd. Officieel is steeds aangenomen dat bij die gele genheid de Tsaar, zijn vrouw, de kroonprins en hun vier dochters Tlga, Maria, Tatjana en Anastasia allen werden vermoord. Volgens Anna Anderson, die vorig jaar met de Amerikaanse hoogleraar in de geschiedenis dr. John E. Ma- nahan is getrouwd zou een zekere Alexander Tsjaikovsky haar hebben meegenomen naar Roemenië, toen bleek dat zij het er levend van had afgebracht. Zij trouwde met haar reder toen zij een kind van hem ver wachtte. Haar man zou later bij een schietpartij om het leven zijn geko men. Met haar zoon, genaamd Alex ander, en haar zwager zou zij naar Duitsland zijn gekomen. Haar kind werd waarschijnlijk daar in een kin dertehuis opgenomen. Zelf probeerde „Anastasia" tevergeefs hulp te krij gen van haar „tante" Irene van Hes sen. Na een poging tot zelfmoord kwam zij in een zenuwinrichting in Berlijn terecht. Sinds 1920 stelt zij pogingen in het wek om erkend te worden als groot vorstin Anastasia maar tót dusver zonder resultaat. Advertentie SPAARBANK SERIE- EN VOtC 999-123 11» b beterd o vfc. en wiCAu/nmcr. Vernet cd de fom*,'ttren voer Irltt tr die u «en de Ctf")ie de ;encX. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3