AGENDA Zierikzeese leerlingen gaan weer bomen planten op 25 maart STREEKNIEUWS Om het behoud van het Kuinderbos 595ste Staatsloterij ARAM VAN DE EILANDEN STREEKNIEUWS RECHTSPLEGING Jeugd betrokken bij „het groen" ZIERIKZEE, 20-1. Zierikzee neemt deel aan de Nationale Boomfeestdag, die gehouden zal worden op woensdag 25 maart a.s. De deelneming houdt impliciet in dat de jeugd nauw „by het groen" wordt betrokken. Details van de plannen werden maandag doorgepraat, tijdens een driehoekgesprek, waaraan deelnamen de Dienst voor Publieke Werken, Staatsbosbeheer en de hoofden van de basisscholen. Geen echte, opwekkende en edukatieve boom dag uiteraard zonder planten. Vandaar dat de jeugd op genoemde datum ook echt „de hand aan de boom zal slaan". Als plantobject is gekozen het ge reconstrueerde Groene Weegje, waar een ruime berm is geschapen, die wacht op inplant. De 25ste maart echter kan nog een lange staart krij gen, want ook in plan-West zal in de toekomst heel wat groen komen. Bij het inplanten en bewaken daar van krijgt de schooljeugd eveneens een kans, dank zij aller medewer king, inzonderheid van de school hoofden, die duidelijk enthousiast zijn over de „groene plannen". Hoogste klassen Het ligt in de bedoeling dat de hoogste klassen van de lagere scho len aantreden voor het boomplanten; in totaal 127 kinderen. Op de scho len zal voorafgaand heel wat aan dacht worden besteed aan de waaide van „het groen" in de samenleving en de betekenis en funktie van de bomen. Met speciaal lesmateriaal zal op groen, hout en bomen de aan dacht worden gevestigd en het ge doceerde gaat resulteren in een op stellenwedstrijd. Op dinsdag 24 maart zal de burgemeester zich tot de jeug dige planters en plantsters richten, zodat het geheel nog een extra of ficieel tintje krijgt. Zo wordt de jeugd intensief bij de landschaps- en stadsstoffering be trokken; een prettige zaak in een tijd die ook op het onderwerpelijk terrein veel achteloosheid kent. LONDEN. Uit Engeland zijn vier Britse „Hercules"-toestellen van de Britse luchtmacht met levensmidde len en medicamenten naar Nigeria vertrokken. In het verleden was.de. jeugd al eerder betrokken bij het bomenplanten. Dit archiefplaatje is van I960. ZIERIKZEE: All-Ready houdt verloting Evenals vorig jaar houdt de Korf balvereniging All-Ready" alhier ook nu weer een grote verloting. Al le huizen in Zierikzee zullen - te be ginnen met eind deze week - worden bezocht ten einde de loten aan de man te brengen. De opbrengst komt geheel ten goede aan het vereni gingswerk. PJ.G. bezoekt Cabaret Pepijn De afdeling Schouwen van de Plattelands Jongeren Gemeenschap gaat op Saterdag 24 januari a.s. sa men met de afdeling Noord-Beve land een bezoek brengen aan Rotter dam waar in „De Doelen" een voor stelling van het Cabaret Pepijn zal worden bijgewoond. Filmkring Ziejook Op vrijdag 23 januari organiseert dc Filmkring „Ziejook" weer een filmvoorstelling in de aula van de R.S.G. „Professor Zeeman". Ver toond worden de Joegoslavische te kenfilm: „De vlieg", een dokumen- taire van Joris Ivens: „A Valparaiso" en de hoofdfilm: „Morgen, a suitable case for treatment" van de regisseur Karei Reisz. Vrouwengroep P.v.d.A. Op vrijdag 23 januari organiseert de Vrouwengroep van de P.v.d.A., in samenwerking met de plaatselijke afdeling, een feestavond in de Graanbeurs. Als spreker treedt op de voorzitter van de Tweede Kamer- fraktie drs. J. M. den Uijl. Nadien wordt door enkele damesleden een toneelschets opgevoerd. Vergadering Afdeling Rode Kruis Op dinsdag 27 januari wordt in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw een bestuursvergadering gehouden van de Rode Kruis-afdeling. Aan de orde komt het verslag van de pen ningmeester en de benoeming van een secretaris. Belangrijk punt ver der is de benoeming van een admini stratrice van de bloedtransfusie dienst, daar deze dienst sinds 1 janu ari zonder zit. Het Chinese leger, waarvan de aanvalskracht in 1909 zeer is ver sterkt bevindt zich op het ogenblik in een periode van „volledige voorbe reiding op een agressie-oorlog". Dit heeft Radio-Peking gemeld in een in Hongkong opgevangen uitzending. Het besluit van het federale hooggerechtshof in Washington, dat er een eind moet komen aan de ras senscheiding op de openbare scholen heeft in de vijl zuidelijke staten veel weerstand gewekt. In Marokko is de strijd tegen de handel in hasjisj het afgelopen jaar met verhoogde intensiteit voortgezet. Naar 1867 gevallen is een gerechte lijk onderzoek ingesteld. De wilde staking bij de mijnen in de Belgische Kempen is maandag voorgezet. Een delegatie vrouwen heeft bij de gouverneur van de Indiase staat Goa geprotesteerd tegen het feit dat er zich op de stranden hippies in on geklede staat bevinden. Gp verzoek van Nigeria zal Ame rika dezer dagen 50 jeeps, 50 zware vrachtauto's en drie mobiele veld hospitalen met samen 300 bedden naar dat land zenden. Het vervoer geschiedt met burgervliegtuigen, aangezien Nigeria bezwaar heeft te gen de aanwezigheid van Ameri kaanse oorlogstoestellen. HAAMSTEDE Nuts- en Vogelwachtvergadering Het Nutsdepartement Burgh/Haam- stede heeft - in samenwerking met de Vogelwacht Schouwen-Duiveland - een bijeenkomst belegd op donder dag 22 januari in hotel Bom. Het woord zal worden gevoerd door drs. W. J. v. d. Wolf over het onder werp: „Het leven in onze zeearmen". NOORDGOUWE „In de Heerlijkheid van Noordgouwe" Naar aanleiding van het in het Zeeuws Tijdschrift verschenen arti kel: „In de Heerlijkheid van Noord- gouwe", wijst men er aanvullend van bevoegde zijde op, dat Noordgouwe in oude tijden in twee delen was ge splitst, nl. Noordgouwe-be-Oosten Steene en be-Westen Steene. Hierdoor verkreeg men tweeërlei maat. In de ene helft bediende men zich van de Blooise maat en in de westerhelft van de Schouwse maat. Het was voor een niet-ingewijde goed opletten in welke maat hij lan- derijèn kocht, daar vooral bij be langrijke grondtransacties de prijs- berekeningsverschillen niet onaan zienlijk konden worden. Een Schouws gemet was iets groter dan een Bloois- of Duivelands gemet. Een Schouws gemet was 41,68 are; een Bloois 39,24 are. DREISCHOR Verbouwing secretarie Over enige tijd zal een aanvang worden gemaakt met de uitbreiding van de gemeentesecretarie aan de Mr. Pieter Moggestraat te Dreischor Op de begroting van de gemeente Brouwershaven prijkt voor deze ver bouwing een bedrag van f 12.500. De oliebollenactie van NOAD Op oudejaarsdag werden door de Korfbalvereniging „NOAD" alhier ruim vierduizend oliebollen ver kocht ter versteviging van de club kas. Dit leverde een winst van f 300 op, zodat de blauw,-witte korfballers weer wat ruimer kunnen ademen. NOORDWELLE Lezing over China voor Plattelandsvrouwen Voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Noord- welle en omstreken zal de heer J. van der Veer uit Leuvenheim op vrijdag 23 januari a.s. in hotel het „Wapen van Renesse" te Renesse een lezing houden over het onderwerp: „China, een reus ontwaakt". Onge twijfeld is dit een zeer boeiend on derwerp waarvoor or getwijfeld veel belangstelling zal bestaan. Mevrouw C. Elenbaas-Kik is per februari a.s. als bestuurslid aftredend en niet meer herkiesbaar. De leden is per circulaire verzocht enndidaten naar veren te brengen om in de komende vakature te vorzien. Als provinciale aktiviteit zal in Goes een curus door gaan bestaande uit 3 lezingen, welke ten deel heeft de uitvoering van de Matheus Passion van Johan Sebas- tiaan Bach cp Palmzondag beter te leren begrijpen en waarderen. De lezingen woi'den gegeven door de heer H. Stam uil Rotterdam, voor heen directeur van de Zeeuwse mu ziekschool. Het ligt verder in de be doeling na afloop van de cursus ge zamenlijk een uitvoering van de Mat- theus Passion te gaan beluisteren. BRUINISSE Aanrijding op de Grevelingendam Keren op een snelweg is een van de dingen die ernstige gevolgen kun nen hebben. Dat ondervond vrijdag jl. de heer G. H. O. uit Middelburg, die met zijn personenauto keerde op de Grevelingendam, na de Greve- lingensluis bij de eerste staphorster overweg. Hij werd door het mistige weer, bezig met zijn keermanoeuvre, niet tijdig opgemerkt door de heer L. B. die met zijn vrachtauto, eigen dom van de Gebrs. IJzelenberg uit Bruinisse, op deze auto botste. De auto van de heer O. werd totaal vernield en moest met de kraanwa gen van de firma Istha worden weg gesleept. Gelukkig bekwam de heer O. zelf alleen maar lichte verwon dingen. Tijdelijke Havenmeester Tijdens de ziekte van de Bruinisse havenmeester de heer A. Kik, is tij delijk als zodanig aangesteld de heer E. de Ronde Dz. ZWOLLE, 20-1. In een brief aan de bijzondere Kamercommissie voor militaire oefenterreinen spreken Ge deputeerde Staten van Overijssel hun teleurstelling uit over het feit, dat de regering niet of nauwelijks aandacht heeft besteed aan de be zwaren tegen de aanwijzing van het Kuinderbos in de Noordoostpoider als infanterie-schietkamp. G.S. noemen het Kuinderbos in de ze streek een uniek element. Na twintig jaren van intensieve zorg komt hel steeds meer in trek voor de recreatie. Door het opofferen van 31 landbouwbedrijven in de directe om geving, gaat zevenhonderd ha grond verloren. G.S. ramen het verlies door het verloren gaan van het bos en het opheffen van de landbouwbedrijven op 22 miljoen gulden. Ze zeggen van oordeel te zijn, dat er in Oostelijk en Zuidelijk Flevoland zeer goede mogelijkheden voor de aanleg van een schiet terrein aanwezig zijn, zon der de ernstige nadelen die opoffe ring van het Kuinderbos zou mee brengen. Dinsdag 20 januari Nieuwerkerk Dorpshuis, 7.30 uur, start verkeers- cursus. Zierikzee De Lichtboei, 8 uur, filmvoorstelling (vanaf 13 jaar en ouder). Woensdag 21 januari Zierikzee Concertzaal, 8 uur, trio Jo Juda. Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, 8 uur, afdeling Zierikzee N.C.V.B. De Lichtboei, 2 uur, kleuter-varia- middag. Idem, 2 uur, filmvoorstelling (6-12 jaar). Nieuwerkerk Ger. Kerk, vergaderlokaal, 7.45 uur, jeugdappel. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 7.45 uur, N.C. V.B.-afdeling. Donderdag 22 januari Zierikzee Mondragon. foyer, 2.15 uur, afdeling Schouwen, Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Haamstede Hotel Bom. 8 uur, Nuts- en Vogel wachtbijeenkomst. Advertentie SPORT BILJARTEN Viertallencompetitie district Sch.-Dmveland K.N.B.B. NIEUWERKERK, 17-1. In de vier tallen competitie van het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. kreeg het Zierikzeese V.O.G. bij het bezoek aan O.K.K. te Nieuwerkerk zijn eerste nederlaag te incasseren (6-3) in de klasse C 3 afdeling A. Toch wist V.O.G. de leiding in han den te houden door te Noordgouwe een alles zeggende 9-0 overwinning op K.V.L. te behalen. V.O.G. O.K.K. K.V.L. Entre Nous 3 3 0 6 17 K.V.L. II 3 1 2 2 13 De drie Schapen 2 0 2 0 6 Klasse C 4 In de klasse C 4 kreeg DWS in de plaatselijke ontmoeting tegen K.V.L< III een stëvig pak voor de broek (9-0). De reserves van DWS brach ten het er tegen K.V.L. III heel wat beter af al konden ook zij de neder laag niet ontlopen (5-4). In de ont- hoeting tégen O.K.K. II wist D.W.S. II met 7-2 te zegevieren. Door deze zege hielden zij de leiding in handen. In de klasse C 3 afdeling B bleef het Zierikzeese Entre Nous aan de winnende hand. Toch waren de twee overwinningen welke zij wisten te boeken maar op het kantje af daar zij te danken waren aan het toeken nen vari het extra puntje voor het betere gemiddelde. De 5-4 overwin ningen van Entre Nous werden be haald op De drie Schapen en K.V.L. II. 4 3 3 3 i-8: A. 3 1 6 22 2 1 4 16 1 2 2 13 12 2 8 Lutijn-Th. Advertentie 20 januari 1970 Eerste klasse Prijzen van 10,zijn gevallen op nummers eindigende op: Prijzen van 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: Prijzen van 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: Prijzen van 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: Prijzen van 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: Prijzen van 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: Prijzen van 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: Prijzen van 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van 2.000,— is gevallen op het nummer: Een prijs van 2.000,- is gevallen op het nummer: Een prijs van 2.000,— is gevallen op het nummer: Een prijs van 2.000,— is gevallen op het nummer: Een prijs van 2.000,— is gevallen op het nummer: prijs van 5.000,- is gevallen op het nummer: prijs van 25.000,— is gevallen op het nummer: De extra prijs van 50.000,— is gevallen in serie C op nummer en de troostprijs van 1.000,— op nummer van elk van de andere series. 4 39 90 517 759 081 165 0057 091091 080840 035488 039026 075643 096545 091612 D.W.S. II K.V.L. III O.K.K. II D.W.S. K.V.L.-V.O.G. 0- Kramer 0-2; J. Koopman-Th. Ver- kaart 0-2; L. de Munnik-C. v. d. Bos 0-2: M. de Rijke-W. Kramer 0-2. O.K.K.-V.O.G. 6-3: M. Lems-W. Kramer 0-2; A. R. Heijboer-C. van Tiggelhoven 2-0; J. C. Goudswaard- Th. Verkaart 2-0; L. v. Klinken-Th. Kramer 2-0. De drie Schapen-Entre Nous 4-5: A. J. Dorst-A. Krijnse Lokker 2-0; H. G. der Weduwen-A. Berrevoets 0-2; W. J. Doeleman-J. J. Snijders 2-0; J. Nelisse-J. de Jonge 0-2. K.V.L.-Entre Nous 4-5: A. Quar- tel-A. Berrevoets 2-0; J. Koopman- J. J. Snijders 2-0; L. de Munnik-A. Krijnse Lokker 0-2; M. Wagemaker- J. de Jonge 0-2. D.W.S.-K.V.L. III 4-5: K. Hage-C.. Stouten 0-2; T. Voshol-A. Braber 0-2 A. Verwest-J. v. d. Weijde 2-0; J. C., Hilleman-L. van Gastel 2-0. K.V.L. III-D.W.S. 9-0: C. Stouten- A. Fierens 2-0; A. Braber-A. Hille- man 2-0; J. v. d. Weijde-J. den Hol lander 2-0; J. J. Romeijn-J. C. Hil- leman 2-0. D.W.S. II-O.K.K. II 7-2: K. Hage- Joh. Thiery 2-0; T. Voshol-J. C. Fe- lius 0-2; A. Verwest-Jan Thiery 2-0; J. C. Hilleman-M. Quist 2-0. SCHAKEN Zierikzee wint van Middelburg (voorl. 6—3) In de eerste klas van de Zeeuwse schaakbond heeft Zierikzee door de 6-3 overwnning, er bestaat zelfs een goede kans dat de uitslag 7-3 wordt, cp Middelburg haar positie weten le verbeteren. Terneuzen, dat met 7-3 van koploper Vlissingen verloor, kwam nu op de voorlaatste plaats. Vlissingen Gces S. Landau (Axel) Zierikzee Terneuzen Middelburg 5 4 0 1 8 29 V2 4 3 1 0 7 26 4 2 1 1 5 19 5 2 0 3 4 23 5 0 3 2 3 22 5 0 1 4 1 20% 50. „Tudor!" schreeuwde de jonge krij ger, buiten zichzelf van vreugde, dat hij znij vriend teruggevonden had. „Tudor, zijt gij het!" „Ha, mijn vriend! Goed dat ge gekomen zijt! Satarin heeft onverstandig gedaan zich hier te wagen..." Met dié woorden maakte Tudor zich uit <ie rij slaven los. „Ik heb Zijn woorden smoorden weg toen één der wachters nader sprong en hem een hevige zweepslag toebracht. „Terug hond!" was het snauwende bevel van de wachter. „Hoe waagt ge het Hij kwam niet verder. Die enkele slag deed al Tudor's drift en opgekropte woede aan de oppervlakte komen. Met een enkele beweging was hij bij de wachter. Als een stormram schoot zijn vuist uit en smakte de man achteruit. Nog vóór deze de grond bereikte was de reus hem reeds nage sprongen en reikte naar zijn zwaard. Dat alles gebeurde in nauwelijks drie secon den. Zowel Aram als Satarin hadden een ogenblik verstard gestaan. Nu echter maakte Satarin een bevelend gebaar naai de andere wachters. „Doodt hem!" gilde hij hoog. „Waar wacht ge op! Vernietigt hem! Hij waagt het tegen mij op te staan!" Gehoorzaam schoot de krijger toe, hoog zijn speer geheven. Er lag een grijnslach om zijn lippen toen hij uithaalde om Tudor te treffen. Doch vóór hij daartoe de kans kreeg, sprong Aram, het gevaar beseffend waarin zijn vriend verkeerde, als een pan ter op hem toe. In de 3e klas B bleven de reserves van Zierikzee als hekkesluiter fun geren door met het kleinst mogelijke verschil (3V^-4V2) van lijstaanvoer der Middelburg II te verleizen. TOG uit Bruinisse leverde verdienstelijk werk door in de uitwedstriid tegen Middelburg II op de helft van de in zet beslag te leggen. Middelburg II 4 3 1 0 7 18 Koudekerke 3 2 0 1 4 14^ TOG Bruinisse 3 1 2 0 4 12% Vlissingen III 4 0 2 2 2 14 Zierikzee II 4 0 1 3 1 13 DAMMEN Zierikzee versloeg Goes II In de eerste klasse van de Zeeuwse Dambond heeft Zierikzee door een fraaie 11-9 overwinning op het sterke team van Goes II, de rode lantaarn aan Tholen kunnen overdoen. Oud dorp kwam op de derde plaats van de ranglijst door met 11-9 van de Middelburg-reserves te winnen. D.O.S. 5 5 0 0 10 Goes II 5 3 0 2 6 Ouddorp 5 3 0 2 6 Middelburg II 4 2 0 2 4 Sommelsdijk 4 2 0 2 4 Sommelsdijk II 5 2 0 3 4 Zierikzee 5 1 0 4 2 Thoien 3 0 0 3 0 Speciale JEUGD- SPAARBANK op donderdag van 4.00-5.00 uur NUTSSPAARBANK ZIERTKZEE ZIERIKZEE Onthulling Rampmonument Op zaterdag 31 januari a.s. zal Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen, het monument onthullen, dat de herinnering zal levend hou den aan de watersnoodramp van 1953 Het monument van de kunstenaar Ad Braat, zal - gelijk reeds gemeld - een plaats vinden bij de Zuidhaven poort. Tydens een op de plechtige onthulling volgende receptie in de Mondragon-foyer zal het monument worden overgedragen aan het ge meentebestuur. Mensen die niet in de gevangenis hebben gezeten, kunnen niet weten hoe lang vijf jaar feitelijk is. Het kwam „er uit" tijdens een beeldbuis- verhaal door en over gedetineerden, die het - zo op het oog - niet eens zo slecht hebben, maar wat een ver gissing, ondanks het bloemetje op de tafel in de cel en het opgeplakte bloot aan de muren, de kerstboom als het zover is en eens een extraa tje als het zo uitkomt. Maar wel na tuurlijk 's nachts het bestek buiten de cel, een bezoekje onder het wa kend oog van, het licht 's avonds uit over de hele linie en nog een hele boel, dat een vrij mens zich niet kan voorstellen. Vlug in het (gouden) verleden van het vaderland gedoken en ontdekt dat hel thans toch paradijselijk is met de rechtsplegingen en in deten tie, in vergelijking met toen. Hi onze veelbezongen Gouden Eeuw was het volk praktisch rechteloos en wee degene, die in handen van de bepruikte en zwartgetabberde rech ters vjel. Zo konden stedelijke rege ringen vrijwel willekeurig handelen en ieder die haar onwelgevallig was verbannen uit de stad en zelfs uit de provincie. Was er een lastige vent, dan moest hij maar mooi opkrassen. Voor de arme was er (ondanks het goud in deze eeuw) zeg maar geen recht, want de rechterlijke ambte naren en vooral de baljuws „waren zeer toegankelijk voor omkopingen procederen duurde lang en was vrij wel onbetaalbaar voor „de gewone man". Rechtsbijstand was er niet bij en de ongelukkige die niet al te vlot be kende, was spoedig toe aan een „scherper examen". Hij iverd gepij nigd en gemarteld en slechts weini gen doorstonden die beproeving. Wie onder de gierende pijnen een beken tenis stamelde, werd kort daarop opnieuw gepijnigd om de namen van medeplichtigen te noemen. Werd het bij de veroordeling tenslotte geen verbanningdan kwam de bedrijver van een misdaad (of een onschuldige) in het tucht- of rasphuis terecht, vreselijke verblijven van misdaad en ellende, ivaar de gedetineerden zwa re arbeid moesten verrichten, meest al het raspen van verfhout. Daar naast was er een absolute willekeur in de behandeling. In het rasphuis zaten vaak ook mensen, wier enig misdrijf was hun schulden niet op l\)d .te hebben betaald. Sinister grapje was ook dat „men" eenvoudig vergat voor hoe lang een gedetineerde was gestraft. Heel vaak xoerden ze veel langer gevangen ge houden dan hun vonnis eiste en er was geen haan, die er naar kraaide. De verbannenen sloten zich aan bij het heirleger van vagebonden en boosdoeners, die het land onveilig maakten. Geen wonder, dan wie ook maar gevaar liep van zijn vrijheid te worden beroofd, alles in het werk stelde om te „composeren" met bal juw en schouten. Gevolg: afpersing en knevelarij zonder einde. Ja, cr zat wel wat zwart op het goud van on tc beroemdste eeuw. SCHIEREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2