-{ DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Geen aanleiding voor optimisme oplossing van woningnood" Land- en Tuinbouw-RAI geopend amsterdam I Mevrouw Mckay nog in leven Onrust op Okinawa Op drift geraakt casco in veilige haven Israël vraagt om Amerikaanse hulp Ulbricht verwerpt aanbod van Brandt Israël wil Libanese Joden beschermen Besprekingen van minister Luns in Sofia Minister Schut over woningbouwprogram BANKSTELLEN „Meubelrama" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 januari 1970 126ste jaargang Nr. 20338 WAARIN OPGENOMEN RHDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 1800 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. B.j de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,70; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 »/o B.T.W. In dit uummer: Schooljeugd gaat bomen planten Landelijk Werkverband Huisvestiiigiiood: Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 19-1. „Er is geen en kele aanleiding voor het optimisme, dat in de overheidssfeer heerst als het gaat om de oplossing van de wo ningnood, die met de bevrijding dit jaar 25 jaar bestaat. Het gaat er in de eerste plaats om. dat er realisme ont staat en dan is de vraag aan de orde: over welke woningbehoefte hebben wjj het?" Dit werd maandagmiddag in Den Haag op een persconferentie gezegd door het landelijk Werkverband Huisvestigingnood, dat oordeelde, dat het heersende optimisme kunstmatig in stand wordt gehouden, terwijl de nood een ernstige aantasting bete kent van de lichamelijke en geeste lijke volksgezondheid, zodat, als over de woningnood in de randstad wordt gesproken, hiervan ook terecht „Rampstad" kan worden gemaakt. Het werkverband vond, dat het be grip realisatie van een bouwpro gramma door de trieste feiten een allerwege brandende kwestie is ge worden. Voor minister ir. Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning betekent realisatie niet meer dan de afgifte van toezeggingen van overheidssteun en de afgifte van ge meentelijke bouwvergunningen. Hiermee bepaalt de minister zijn verantwoordelijkheid. „Wat er van een bouwprogramma op de bouw- Advertentie 119/70/21/22/23/24 jan. '70 land- en tuinbouw rai tentoonstelling mechanisatie in land- en tuinbouw, terrein- en gazonbewerking dagelijks geopend van 9-17 uur toegangsprijs f 3.50 speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie! verkrijgbaar op 140 NS-stations LONDEN, 19-1. Scotland Yard heeft maandag meegedeeld over in lichtingen te beschikken, waaruit blijkt dat mevrouw McKay in leven is en ergens in Londen door een ben de wordt vastgehouden. Nadere bij zonderheden wilde Scotland Yard niet geven. Mevrouw McKay is de echtgenote van de zakelijk leider van het Britse blad „News of the World". Zij wordt sinds drie weken vermist. HASSELT. Naar schatting 2500 sta kende Belgische mijnwerkers, namen deel aan een demonstratie voor ho gere lonen. markt terecht komt vindt hij niet zijn zaak, aldus het werkverband. Gezien grote achterstand in de fei telijke aanbouw in 1969, sprak het werkverband zijn grote verontrusting uit over de realiteit van het bouw programma voor 1970. Het meende dat de regering alsnog voor dit jaar en voor de komende jaren duidelijk zal uitspreken, dat de term „realisa tie van het bouwprogramma' slechts betrekking kan hebben op in aan bouw nemen van woningen. „Zulks ter vermijding van een catastrofale hoeveelheid lucht, die kan zitten tus sen het papiren programma van dc minister en de werkelijkheid". Het werkverband constateerde: „gebleken is, dat gerekend over het hele jaar, de lucht in feite neerkomt op een getal van plm. 13.500 wonin gen, die niet in aanbouw zijn geno men, hoewel daar wel premiebe schikkingen voor zijn afgegeven en er dus middelen voor aanwezig wa ren". De minister heeft de veront rusting van het werkverband als on gefundeerd en eenzijdig telkens weer van de hand gewezen. De cijfers to nen, volgens het werkverband aan, dat door ongerechtvaardigd optimis me de minister onvoldoende de vin ger bij de pols van de Bouwnijver heid heeft gehouden. Achterstand Aan de hand van de cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek en die het ministerie over de wo ningbouw, hebben verstrekt leidde het werkverband huisvestingsnood af, dat er in 1969 een achterstand ontstond van 10.000 op het bouwpro gramma van de minister ad 125.000 contingentseenheden. Ook rekende het werkverband voor, dat voor 1970 hooguit 120.000 woningen gereed zul len komen als de overheid geen maatregelen neemt en om het door alle kamerfracties geëiste minimum van 125.000 woningen te halen. „In het kader van 's ministers fa tale optimisme passen geheel de richtlijnen, die hij zonder veel over leg uitvaardigde voor de woonruim tedistributie. Hoezeer de minster de vele vruchtloze inspanningen van duizenden woningzoekenden onder schat, blijkt uit zijn opmerking, dat deze mensen nu zelf actief moeten gaan worden", aldus het werkver band. De richtlijnen spreken nergens meer van een noodzakelijkheid om de gezinsgrootte en het aantal beno digde vertrekken op elkaar af te stemmen bij het overwegen van het toekennen van de woonvergunning. Het werkverband meende, dat daardoor minder optimale bezetting van de woonruimte wordt veroor zaakt. Bovendien zal het meer dan tevoren mogelijk zijn, dat de meest biedende over de rug van de minder draagkrachtige een woning krijgt. In de randstad Holland, waar de dien sten van huisvesting nog jaren zul len kampen met grote moeilijkheden, is eerder een strenger dan een soe peler distributiebeleid aanbevelens waardig, aldus het werkverband. Nazi-proces in München MUNCHEN, 19-1. Vier oud-SS'ers. de 65-jarige Paul Zapp de 57,-jarige Leo Karl Eugen von der Recke de 59-jarige Karl Heinrich Noa en dc 58-jarge Moehlmeyer staan sinds maandag in München terecht wegens medeplichtigheid aan massamoorden op Joden in het zuiden van Rusland tijdens de tweede weredoorlog. Verwacht wordt dat he proces een maand zal duren. Er zijn 21 getuigen opgeroepen. Moskou heeft verzocht ook Sowjetrussische getuigen toe te laten. Vonnissen in Athene ATHENE, 19-1. Een krijgsraad in Athene heeft een 30-jarige technicus tot drie jaar gevangenis veroordeeld wegens het schrijven van leuzen te gen het bewind op muren Een sol daat kreeg voor hetzelfde feit twee jaar. Een arbeider is tot acht maan- den veroordeeld wegens het onwettig bezit van springstof. NAHA (Okinawa), 19-1. Minstens tien mensen zijn maandag gewond bij schermutselingen tussen vasten de stakers en Amerikaanse militai ren. toen circa 30.000 plaatselijke ar beidskrachten bij Amerikaanse ba ses op Okinawa een vijfdaagse pro teststaking begonnen, zo heeft de po litie meegedeeld. Acht mensen, onder wie een stu dente, zijn gearresteerd. Zes plaatse lijke arbeidskrachten en vier Ameri kanen zijn gewond. DEN HAAG, 19-1. Het casco van dc Ncorse autocarricr, dat in de af gelopen tien dagen tweemaal aan zyn sleepboot wist te ontsnappen, bevindt zich op het ogenblik in dc veilige en rustige Britse wateren van de Firth of Forh, waar het nog on- afgebouwde schip gereed wordt ge maakt voor naar men hoopt zyn de finitieve reis naar Oslo. Zoals gemeld was het in Vlissingen gebouwde casco, dat ruim een week geleden vier dagen zoek was vorige week donderdag tijdens een vliegen de storm opnieuw van zijn sleepboot, ditmaal de „Holland", losgebroken door het knappen van de kabel. An derhalve dag heeft het daarna weer geduurd, voor de weersomstandig heden toelieten dat tussen sleepboot en casco een nieuwe verbinding tot stand werd gebracht, ditmaal met be hulp van vier mannen, die met een heliconter aan boord van het „spook schip" waren afgezet. De „Holland" en een Duitse sleepboot droegen AMSTERDAM, 19-1. Burgemeester dr. I. Samkalden van Amsterdam heeft de land- en tuinbouw Rai offi cieel geopend. Deze tweejaarlijkse tentoonstelling droeg totnutoe dc naam „Het landbouwwerktuig". Een andere verandering sinds dc vorige keer is de veel groter gewor den expositieruimte in de Rai. Naai de voorzitter van de organiserende federatie „Het Landbouwwerktuig" vertelde, beslaat de tentoonstelling nu 50.000 m-, waarmee ze de grootste overdekte tentoonstelling onder één dak is in Europa en misschien wel in de gehele wereld. "feurgemeester Samkalden toonde zich in zijn openingstoespraak ver heugd over zowel de naamsverande ring, als over de vergroting. Hij zag er het bewijs in, dat de organisatoren van de tentoonstelling trouw blijven aan de hoofdstad en dat de Rai de groeiende behoefte aan expositie ruimte heeft weten bij te houden. Op deze tentoonstelling, waar 238 exposanten land- en tuinbouwwerk- tuigen laten zien uit 19 verschillende landen, is in de noordhal en een deel van de oosthal ook van alles te zien op het gebied van mechanisatie van aanleg, van inrichting en onderhoud van tuinen, plantsoenen, parken, sportvelden bermen e.d. zowel voor beroepstuinders als voor amateurs. Ook daarom, vertelde burgemeester Samklden, acht de gemeente Am sterdam het als beheerder van par ken, plantsoenen en sportterreinen het een voorrecht deze tentoonstel ling binnen haar grenzen te hebben. De laatste tien jaar zo vertelde de burgemeester, is de oppervlakte par ken en plantsoenen in Amsterdam met 250 pet. toegenomen, de opper vlakte sportparken beslaat nu 350 ha en het aantal bomen langs straten en pleinen is in tien jaren toegenomen van 100.000 tot 140.000. Daarmee is Amsterdam rijker aan bomen dan Parijs. JERUZALEM, 19-1. Israël heeft aan de V.S. niet alleen om economi sche hulp gevraagd maar ook om voedingsmiddelen ter waarde van vijftig miljoen dollar, heeft de woord voerder van het Israëlische ministe rie van financiën maandag meege deeld. De besprekingen van minis ter van financiën Pinhas Sapir met zijn Amerikaanse ambtgenoot en de minister van landbouw verlopen gunstig maar er zijn nog veel moei lijkheden te overbruggen, zei hij. OOST-BERLIJN, 19-1. Het Oost- duitse staatshoofd Walter Ulbricht heeft maandag op een internationale persconferentie in Oost-Bcrlyn ver klaard dat een verdrag tussen Oost en West-Duitsland over het afzien van geweld, waarover bondskanse- 'ier Willy Brandt van West-Duits land wil onderhandelen, alleen maar getekend kan worden als beide lan den elkaar volledig diplomatiek er kend hebben. In feite komt deze verklaring neer op een verwerping van Brandts aan bod om via onderhandelingen te ko men tot een verdrag over het afzien van geweld. Brandt deed dit aanbod in de rede die hij de vorige week in de bonds dag hield. Hij verwierp toen de vol ledige diplomatieke erkenning van daartoe het hunne bij. De „Holland" en een Franse sleepboot zullen het casco nu naar Oslo slepen waar de verdere afbouw zal plaatsvinden. 1 TEL AVIV, 19-1. Een Israëlisch blad heeft maandag gesteld dat Is raël stappen moet doen om de Li banese Joden te beschermen, als de Libanese regering dat niet doet. Het orgaan van de nationale religieuze partij „Hatzofeh" heeft dit gezegd in een commentaar op de aanslag die zondag op de Joodse school in Bei roet is gepleegd. Er zijn geen slacht offers gevallen bij de ontploffing, waardoor ook ruiten van een zieken huis werden vernield. DEN HAAG, 19-1. „De vraag, of de regering bij het uitvoeren van het woningbouwprogramma de door haar beoogde doelstellingen gehaald heeft, kan niet uitsluitend worden beantwoord aan de hand van het exacte getal van de in één kalender jaar voltooide woningen". Dit is de mening van bouw-minis- ter ir. W. F. Schut neergelegd in de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer op de begroting 1970 van het departement van Volkshuisves ting en Ruimtelijke ordening aan de Eerste Kamer. Bij een beoordeling van het woningbeleid en van de re sultaten daarvan zal, aldus minister Italiaans vrachtschip bij Sardinië gezonken CARLOFORQE, 19-1. In het ge bied bij Sardinië waar vrijdag het 2706 ton metende Italiaanse vracht schip „Fusina" moet zijn gezonken, znij maandag vier lijken opgevist. Tot dusver is slechts één opvarende van de boot, de 28-jarige steward Ugo Freguia, levend teruggevonden. Hij kwam zaterdagochtend terecht op een klein eiland voor de zuid westkust van Sardinië. Uas nadat hij enigszins de doorgestane emoties te boven was gekomen, kon hij vertel len hoe zijn schip door het verschui ven van de lading in korte tijd ten onder was gegaan. SOFIA, 19-1. Dc Bulgaarse visie nister Luns noemde de besprekingen op het vraagstuk van de ontspan- waarbij ook Tsjecho-Slowakije ter ning ligt zeer dichtbij die van dc sprake kwam. „een zeer openhartige Sowjet-Unic, aldus heeft de Neder- gedachtenwisseling in een zeer landse minister van buitenlandse za- vriendelijke sfeer." ken mr. J. M. A. H. Luns, maandag in Sofia na een gesprek van meer dan drie uur met zyn Bulgaarse ambtgenoot Ivan Bas je v, meegedeeld Minister Luns zei tot zijn collega, dat de Nederlandse regering het be treurt dat het tussen de landen van de Navo en die van het pact van Warschau nog, niet tot een werke lijke dialoog is gekomen. Het is nu de tijd om te proberen tol een proce dure voor de oplossing van het vei ligheidsvraagstuk te komen. Op voorstel van de Bulgaarse minister zal de gedachtcnwiseling op ambte lijk niveau worden voortgezet. Mi- Relikwieën gestolen uit kerk (Italië) TERNI (Italië), 19-1. De relikwieën van St. Franciscus van Assisi en St. Bernardus zijn uit een kerk in Mon- tefranco, nabij Terni in midden- Italië. gestolen. De diefstal werd maandag ontdekt. Er verdwenen ook enige houten en bronzen kandelaars uit de 18e eeuw. uit bet verleden Zorg leren hoe gij de toekomst in f moet gaan. Oost-Duitsland, door Ulbricht en de zijnen gesteld in een ontwerp-ver drag. Ulbricht had de persconferentie, waarvoor journalisten uit West- Duitsland en andere landen waren uitgenodigd, speciaal belegd om op Brandts rede te antwoorden. Brazilië: 31 doden bij verkeersongeval BELO HORIZONTE, 19-1. In een dorp nabij de Braziliaanse stad Belo Horizonte zijn zondagavond een auto bus en een vrachtauto in volle vaart op elkaar gebotst. 31 mensen verlo ren het leven en vijftien liepen ver wondingen op. Meest lichte vorst Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met veel bewolking; ma tige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind; temperaturen om het vries punt tot lichte vorst, maar in het noorden in de nacht en ochtend ma tige vorst. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 21 jan. Zon op 8.36, onder 17.07. Maan op 15.41, onder 8.36. 22 jan. Zon op 8.35, onder 17.09. Maan op 16.54, onder 9.01. Volle maan: 22 jan. te 13.55. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 21 jan. 2.41 v.m. 15.03 n.m. 22 jan. 3.23 v.m. 15.45 n.m. BROUWERSHAVEN 21 jan. 22 jan. 2.28 v.m. 3.08 v.m. 14.44 n.m. 15.22 n.m. Schut, steeds gelet moeten worden zowel op het aantal uitgegeven wo ningen als op het aantal woningen dat voltooid is, als ook op de feitelij ke fysieke produktie. „Indien men bij de beoordeling een dezer gege vens over één bepaalde periode gaat verabsolutex-en ontstaat hoofdzake- Ijjkerwijs een vertekend beeld van de werkelijkheid". Zoals bekend heeft het P.v.d.A.- kamerlid drs. J. van den Doel vorige week minister Schut vex-weten het voorgenomen aantal van 125.000 te bouwen woningen over 1969 niet te hebben gehaald. van f 1.000,voor f 698,- Burgcm. Boumanstraat 11 Nieuwcrkcrk Telefoon (01114) 268 Uitsluitend a contaut Springtij: 24 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zeer diepe depressie be vond zich dinsdagmorgen ten zuid westen van IJsland, de druk in het centrum bedxoeg hier 958 mbar. Aan de oostflank van dit lagedrukgebied wordt met kx-achtige zuidelijke win den zachte lucht tot op hoge bx-eed- ten aangevoerd. De zachte lucht wordt vooi-afgegaan door een fron- tale storing die van Gx*oenland over Engeland naar Spanje reikt en in hef zuidelijke gedeelte vrijwel tot stil stand is gekomen. Een nieuwe sto- x'ing nadert het westen van Ierland, maar zal evenmin onze streken be reiken. Tussen eerdei-genoemde de- pi*essie en een gebied met hoge ba rometerstanden boven Rusland be vond Nedex-land zich in een zuidoos telijke luchtsti-oming, de aangevoer de lucht is vrijkoud, maar droog, zodat nei'gens neerslag viel. De vorst - grens lag dinsdagochtend langs de lijn west Noorwegen, Zeeland, Fran se Alpen en vei'toont op het ogen blik geen neigingen om zich te ver plaatsen. Zoeken naar vermisten na wervelstorm ROCKHAMPTON (Queensland). 20-1. Sinds vanmorgen vroeg is een speux-tocht begonnen naar 12 mensen die vermist worden nadat de wexwel- stox-m „Ada" het noox-doosten van Queensland had getx-offen. Tot dus- vex" is bekend, dat drie xnensen het leven verloren hebben. De meeste vermisten bevonden zich in vaartuigen op zee toen ,Ada" zon dag Queensland trof met windsnel heden van 160 km per uur. Bomen open. treinen passeerden UTRECHT, 20-1. Bij Wijhe aan de spooi'lijn Zwolle-Deventer zijn van- mox'gen omstx'eeks half zeven twee treinen een ovex*weg gepasseex'd ter- wi.il de bomen open stonden. De ma chinisten gaven geludsignalen en er gebeui-den geen ongelukken. De ovex*wegwachter was even naar het station geweest om wat papier-en weg te brengen, maar op de terug weg x'aakte zijn bromfiets defect zo dat hij niet op tijd op zijn post kon Stijn. 16 Zuidvietnamese militaire ka- detten, een officier en een bui'ger zijn maandagmorgen door een land mijnontploffing om het leven geko men. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1