i DE ZIERIKZEESCHE COURANT Israëlische vliegtuigen vielen militaire installaties aan Wervelstorm over Australië Demonstratie van Belg en Italiaan in Moskou Weer gesprek tussen V.S. en Peking-China De NASA heeft het moeilijk Groei in V.S. kwam tot stilstand Ernstige overstromingen in Marokko en zuid-Spanje De hete luchtmotor 59/20/21/22/23/24 jan. 70 amsterdam 1 Dubcek niet naar Turkije? Lagos laat medische hulp toe WA7 UQT 01 i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 januari 1970 latstr jutirguiiE Nr. 21)33" WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikree, Pollbui 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,70; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 »/o B.T.W. In dit nummer: Visserijtentoonstelling te Zierikzee Alarmsirenes in Cairo TEL AVIV, 18-1. Israëlische straal vliegtuigen hebben zondag militaire installaties en munite-opslagplaatsen in de buitenwijken van Cairo aange vallen, zo heeft een militaire woord voerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Het was, volgens hem, de vierde, ac tie ver op Egyptisch grondgebied in veertien dagen tijd. Israëlische mili tairen zeiden dat de Egyptische luchtmacht niet tussenbeide kwam en dat het luchtdoelgeschut slechts zwak en ondoeltreffend reageerde. Dc Israëlische woordvoerder deel de mee, dat de aanval die ongeveer een half uur duurde, gericht was te gen militaire opslagplaatsen te Dje-1 bel Choeds, op 15 km ten zuiden van het centrum van Cairo, en tegen een grote militaire basis te Koeckstep, nabij het internationale vliegveld van Cairo op '20 km van de Egypti sche hoofdstad. Voorts bestookten de Israëlische jachtbommenwerpers doelen in de BRISBANE, 19-1. De wervelstorm Ada, die over het noordoosten van Australië is getrokken, heeft twee doden geëist. Er zijn veel gewonden en vermisten. Zoals gemeld zijn er veel gebouwen verwoest op de eilan den langs het groot barrière rif ter hoogte van Noord-Queensland. De kustplaats McKay wordt door over stromingen bedreigd. De schade wordt geschat op meer dan een mil joen Australische dollar (f 3,9 mil joen). Advertentie noordelijke en zuidelijke sectoren van het Suezkanaal, nadat eerst luchtdoel- en mortierstellingen in de zuidelijke sector waren aangevallen. Vrydag jl. had premier Golda Meir verklaard, dat het voornaamste doel van de Israëlische luchtacties is, er de Egyptische leiders van te over tuigen dat zij moeten afzien van het voorbereiden van een nieuwe oorlog tegen Israel. Naar aanleiding van een bericht uit Cairo, dat bij de aanval in de omgeving van de Egyptische hoofd stad een Israëlisch toestel zou zijn neergeschoten en een ander bescha digd, verzekerde de woordvoerder in Tel Aviv, dat alle Israëlische vliegtuigen onbeschadigd op hun ba ses waren teruggekeerd. Het was intussen de eerste keer sinds de zesdaagse oorog, dat in Cai ro de alarmsirenes loeiden. De Egyptische vice-president An war Sadat verklaarde op een poli tieke bijeenkomst te Asjoet, dat Is rael, naar men mag verwachten zijn acties tegen Egypte zal uitbreiden. Volgens hem zal de volgende fase in de strijd beslissend zijn. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 MOSKOU, 18-1. In een theater in Moskou heeft zondagavond een jonge Belg betoogd voor de vrijlating van vijf Russische dissidenten, onder wie de voormalige generaal-majoor Pjotr Grigorcnko. De demonstrant, Vistor van Brantegem uit Gent, had zich met handboeien vastgemaakt aan de balustrade van een balkon. Enige agenten in burger maakten hem los en voerden hem weg. Het incident deed zich voor in het operettetheater waar een Russische versie van „My Fair Lady" werd ge geven. Toen na het eerste bedrijf het licht opging, sprong de gebaarde Belg op en strooide exemplaren uit van een „open brief" aan de Russi sche componist Sjostakowitsj, die onlangs opriep lot vorming van een internationaal comité om de vrijla ting van zijn Griekse collega Mikis Theodorakis te bewerkstelligen. In de brief werd een beroep op Sjostako witsj en andere Russische intellec tuelen gedaan te ijveren voor de vrijlating van Grigorenko, de Oe- kraiense historicus Valentin Moroz, de schrijver -Joeri Galanskov, de dichter I. Gabai en de intellectueel R. Kadajev. De blauw met witte pamfletten waren ondertekend door het „Vlaamse actiecomité voor Oost- Europa". WARSCHAU, 17-1. Dinsdag zal het gesprek in Warschau tussen de Verenigde Staten en de Chinese volksrepubliek na een onderbreking van twee jaar worden hervat. De Amerikaanse ambasadeur in de Poolse hoofdstad, Walter J. Stoes- sel jr., zal dan een Chinese zaakge lastigde, Lei Jang, ontmoeten. Het is de 135ste bijeenkomst tus sen Amerikaanse en Chinese diplo maten sinds in 1955 in Genève de reeks vertrouwelijke besprekingen tussen beide landen - hun enige of- ciële contact - begon. Déze gesprek ken waren een uitvloeisel van de Ge- neefse conferentie van 1954 over Indo-China. In 1958 werden zij in Warschau voortgezet. De laatste ontmoeting vond op 8 januari 1968 plaats. De volgende bijeenkomst - BORN. - In de DAF-fabriek in het Limburgse Born, liep vorige week de miljoenste personenauto van de band. Op de foto de feestelijk versierde wagen met op de achter grond de allereerste door DAF, die in Eindhoven van de band liep. de 135ste - zou op voorstel van Pe king op 20 februari van dat jaar worden gehouden. Twee dagen te voren zegde China de ontmoeting af. Als reden werd opgegeven het overlopen van de vroegere Chinese zaakgelastigde in Den Haag, Lio Ho- Tsjoe naar de Verenigde Staten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Rogers, heeft donderdag gezegd, dat ambas sadeur Stoessel de Chinezen voor stellen zal overhandigen ter verbe tering van de betrekkingen tussen beide landen. Hij zei niet wat deze voorstellen in houden. De bijeen komst van dinsdag wordt door waar nemers gezien als een terugkeer van China naar het internationale po litieke vlak na een isolement dat het gevolg was van de culturele revo lutie in de volksrepubliek. De a.s. besprekingen vinden plaats tegen de achtergrond van nieuwe onderhan delingen tussen Peking en Moskou over het tussen beide landen be staande grensgeschil en de beslis sing van Moskou en Washington te gaan praten over een beperking van de strategische bewapening. Nadat de Belgische betoger was weggeleid, haalde theaterpersoneel de vlugschriften op. Een vrouw van middelbare leeftijd die weigerdé haar exemplaar af. te staan, werd na afloop van de voorstelling meegeno men. De dag tevoren hadden twee jonge Italianen eenzelfde demonstratie op touw gezet in een warenhuis in Mos kou. Ook zij hadden zich aan een balustrade vastgeketend. Over het lot van hen - een 22-jarige secreta resse uit Rome, Teresa Marizuzzi, en een 23-jarige opzichter uit dezelfde stad, Valtenio Tacchi - was zondag avond bij de Italiaanse ambassade niets bekend. Zij zijn lid van een Italiaanse beweging, „Movimento Europa Civilta". 2 Aanhangers van deze organisatie verspreidden vrijdag j.l. in Athene pamfletten waarin voor vrijlating van Theodorakis werd ge pleit. NEW YORK, 19-1. De Nasa, die het ruimtevaartprogramma al over een langere periode heeft moeten uitsmeren omdat er minder geld voor is uitgetrokken, staat nu ook nog voor een dreigende „hersen- vlucht". De leiders vrezen dat hun technici vooral op Kaap Kennedy, zich gaan vervelen bij een" programma van twee lanceringen per jaar en naar de industrie" gaan om daar meer te ver dienen. Gevreesd wordt dat de doel- matigheid er onder komt te lijden wanneer bepaalde werknemers weg gaan en wanneer.er -voor dé anderen geen werk genoeg is. Bovendien komt er een lange periode van twee of drie jaar zonder activiteit, wan neer het Apollo-project voorbij is en voordat het ruimtetaxiproject be gint, waarin de Nasa op het gebied van b.emande ruimtevaart niets te doen heeft. Financiën cn economie WASHINGTON. 17-1. In het vier de kwartaal van het vorige jaar is de economische groei in de Verenig de Staten tot stilstand gekomen: de toeneming met vier en een half pro cent van het bruto nationaal produkt is geheel tot prijsstijgingen te her leiden. Dat is bekend gemaakt door het Amerikaanse ministerie van handel, dat uit voorlopige berekeningen de conclusie heeft getrokken dat zich in het vierde kwartaal van 1969 de kleinste economische groei sedert de recessie van 1967 heeft voorgedaan en dat over de hele linie sprake is van een werkelijke vertraging. De woordvoerder van het ministe rie wilde niet ingaan op vragen over de kans op een recessie, die zich - naar algemeen wordt aangenomen - voordoet als de rëele produktie in twee achtereenvolgende kwartalen vermindert. Het Amerikaanse bruto nationaal produkt is in het vierde kwartaal met 10.3 miljard dollar toe genomen tot 953,1 miljard dollar (ge corrigeerd voor het seizoen en op jaarbasis gesteld). In het derde kwartaal bedroeg de toeneming 18 miljard dollar en in de twee eerste kwartalen van 1969 iels meer dan 16 miljard. De landbouw in de ontwikkelingslanden NEW YORK, 19-1. De technische vooruitgang in de landbouw dreigt de sociale structuur der ontwikkelings landen te verstoren ofschoon het ge vaar van honger in de wereld erdoor wordt weggenomen. Dat staat in een rapport van de sec.-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, dat maandag "is gepubliceerd. Hij merkt daarin verder onder meer op dat landhervorming dringender nodig is dan ooit tevoren om te bereiken dat de „toenemende ellende en de groei ende ongelijkheid der inkomens op het platteland plaats maken voor welvaart". Chinees-Russische gevechten HONGKONG, 19-1. Chinese en Sowjet-Russische troepen zijn engie malen slaags geraakt aan de grens, heeft het onafhankelijke bland Ming Pao in Hongkong maandag meege deeld. Het blad zegt dit van een Chinese communist vernomen te hebben. Een tijdstip werd er niet bij gegeven; wel werd gezegd dat de ge vechten zich onlangs hebben afge speeld in hetzelfde gebied als vorig jaar. In Hongkong doen geruchten de ronde dat in december vorig jaar aan de Mongoolse grens eveneens is gevochten. RABAT, 17-1. Gevreesd wordt dat 15 personen zijn verdronken en on geveer 100.000 dakloos geworden als gevolg van de overstromingen dié Marokko hebben geteisterd na twee EINDHOVEN, 17-1. De Stirling motor, ofwel de heteluchtmotor produceert honderd tot duizendmaal minder luchtverontreiniging dan de bestaande benzine- of dieselmotor. De Stirling motor is daarom een serieus kandidaat om deze motoren uit auto's e.d. te -verdringen. In 1973 of 1974 zullen waarschijnlijk de eerste experimentele met Stirlingmotoren uitgeruste auto's op de weg verschijnen, zo heeft dr. ir. R. Meijer, hoofd van de afdeling Stirling Research bij Philips in Eindhoven meegedeeld. Op dit moment is een prototype van de Stirling motor ingebouwd in een boot die gebruikt wordt voor alle mogelijke experimenten en verder voor demonstraties. Doordat er bü de heteluchtmotor sprake is van vrijwel volledige verbranding is niet alleen het rendement van dergelijke motoren veel hoger, maar bovendien zijn er geen uitlaatgassen. Een ander voordeel van de Stirling motor is, dat vrijwel elke soort brandstof kan worden gebruikt. Makarios sprak niet koning Constantijn ROME, 18-1. President Makarios heeft zondag in Rome een gesprek van vier uur met koning Constantijn van Griekenland gehad over de toe stand op Cyprus. De dag tevoren had de president in Athene de steun van de Griekse regering gekregen in zijn strijd tegen het „Nationale Front", een illegale organisatie op Cyprus die o.a. door middel van aanslagen ageert voor aansluiting van het eiland bij Griekenland. land- en tuinbouw rai tentoonstelling mechanisatie in land- en tuinbouw, terrein- en gazonhewerking dagelijks geopend van 9-17 uur toegangsprijs f 3.50 [speciaal Treïn-Toegang-biljet met 3xreductie 1 verkrijgbaar op 140 NS-stations 1 weken van overvloedige regenval. De schade aan de oogst wordt ge schat op ruim 100 miljoen gulden. Ook aan de veestapel, huizen, wegen en bruggen is grote schade toege bracht. Het is evenwel onmogelijk het juiste aantal slachtoffers vast te stel len daar tientallen dorpen geïso leerd zijn terwijl alle verbindingen verbroken zijn. In de Sebou-vallei ten noorden van Rabat, zijn volgens berichten van of ficiële zijde ruim 60.000 personen dakloos geworden. De gehele vallei ziet er uit als een grote binnenzee. De nationale Ma rokkaanse luchtvaartmaatschappij, Royal Air Maroc, heeft meegedeeld dat zij extra-diensten zal vliegen tussen Casablanca en Tanger, tot de spoorweg- en wegverbindingen weer hersteld zijn. Andere zwaargetroffen gebieden zijn de provincies Tetoean, Taza en Meknes in het noorden en Agadir in het zuiden. Militairen, politie en brandweer zijn bezig geïsoleerde boeren en hun gezinnen met kleine vaartuigen te evacueren. De 90.000 inwoners tellende stad Kenitra ten noorden van Rabat staat geheel blank. De autoriteiten hebben laten we ten dat dekens, tenten en matrassen dringend nodig zijn. Ook aan voed sel bestaat een dringende behoefte. In Zuid-Spanje, een ander ramp gebied, is het water gezakt, maar ruim 2000 personen zijn dakloos en er is zware schade aan de oogst toe gebracht. PRAAG, 17-1. De boeking van de vlucht naar Ankara van Alexan der Dubcek, de voormalige leider van de Tsjechoslo waakse communis tische partij, die tot ambassadeur in Turkije is benoemd, werd vrijdag ge annuleerd, aldus wordt vernomen van doorgaans betrouwbare zijde te Praag. Men zei dat het besluit het gevolg was van de druk van de con servatieven, die Dubcek willen dwin gen tot zelfkritiek. GENEVE, 17-1. Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft van de Nigeriaanse regering toe stemming gekregen, met twee vlieg tuigen in totaal 21 ton medicamenten naar Lagos te brengen. Dit heeft een woordvoerder van het comité vrij dag in Genève bekend gemaakt. Het is niet bekend of de regering in La gos of het Nigeriaanse Rode Kruis voor de verdere verzending en ver deling zal zorgen. Hotelbouw op Curasao NEW YORK, 17-1. De Amerikaan se hotelmaatschapij „Host Enterpri ses" heeft in New York bekend ge maakt, dat zij op Curagao een ho telcomplex met minstens 850 kamers gaat bouwen. De bouwkosten bedra gen 25 a 35 miljoen dollar. Het com plex zal bestaan uit een hotel, villa's een vergaderzaal en een sporthaven, de overheid zou in de nabijheid twee golfbanen aanleggen. De Amerikaanse onderneming voert nog besprekingen over de aanleg van een vakantiecentrum op Bo naire. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Niet wat wij beleven, maar hoe wij opnemen wat xoij be leven bepaalt ons lot. BILT m m 5 ■'"li V 14.13 n.m. 13.59 n.m. Hetzelfde weertype Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend droog en nevelig weer met wolkenvelden maar ook plaat selijk opklaringen; matige zuidoos telijke wind; temperaturen om het vriespunt, maar in het noorden en oosten merendeels lichte vorst. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: van 3 tot 7 gra den boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 20 jan. Zon op 8.37, onder 17.06. Maan op 14.33, onder 7.59. Volle maan: 22 jan. te 13.55. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 jan. 1.49 v.m, BROUWERSHAVEN 20 jan. 1.38 v.m, Springtij: 24 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-1. Het K.N.M.I deelt mede: Gedurende het afgelopen weekeinde veranderde de vorstgrens die zich van noordwest naar zuidoost over ons land uitstrekt, weinig van plaats. In de noordelijke provincies kwam het kwik zondag niet hoger dan min één a min twee graden, maar in het midden en zuiden van het land werden waarden van plus vijf tot plus zeven graden bereikt. De vorst vormt een uitloper van een omvangrijk winterweergebied dat aangetroffen wordt boven noord-, oost- en midden Europa. Op vele plaatsen vriest het daar 10 tot 20 graden, o.a. in Oost-Duitsland, waar nog 10 tot 20 cm. sneeuw ligt. Het winterweer hangt samen met een krachtig hogedrukgebied, waarvan de kern, met een luchtdrukwaarde van 1045 mb., nabij Moskou ligt. Ten westen van de Britse eilanden heerst grote de pressieaktiviteit. Samen hangend hiermee wordt zachte lucht via Frankrijk naar Engeland ge transporteerd. Op vele plaatsen is het daar 7 tot 10 graden. De vorst grens bevindt zich in het overgangs gebied tussen beide weersystemen. Deze strekt zich van Den Helder, via Düsseldorf en Frankfurt naar Mün- chen uit. Het komende etmaal ver andert deze vorstgrens weinig van plaats. MOSKOU. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Ricardo Mi- sasi, heeft vrijdag na een onderhoud met de Russische leiders verklaard, dat de Sowjet-Unie naar zijn mening werkelijke belangstelling heeft voor verbetering van de betrekkingen in Europa.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1