DE VERKEERDE DADER BLIK DOOR HET WERELD Parijs heeft spijt van wapenembargo Bronchiietten Wat biedt de BEELDBUIS DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG 9. Orkaan treft Hawaii Voor 40 jaar.... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 januari 197U Nr. 20336 De zaak van de vijftig Mirage- straaljayers die Frankrijk aan Lybië gaat leveren, zit menigeen dwars - ook Fransen. De officiële redenering is dat Ly bië indertijd niet heeft meegedaan aan de zesdaagse oorlog en dus be schouwd moet worden als een neu trale partij in de conflicten in het nabije oosten. Dat argument is vrij dubieus. In de eerste plaats is in middels de koning van Lybië afgezet en vervangen door een militaire jun ta, die zuiver uit Nasser-gezinde lie den bestaat. Egypte en Soedan, bei de bepaald geen neutrale partijen in het conflict, hebben trouwens met Lybië een bondgenootschap gesloten van de innigste soort. En op de Ara bische topconferentie bleek geen ogenblik dat Lybië zich maar liever buiten het conflict wilde houden. Een tweede argument van Parijs is dat de toestellen beslist niet over gedragen zullen worden, bijvoor beeld aan Nasser. Niet dat dit na tuurlijk hoeft: de Fransen hebben geen enkele garantie dat de Mirages te zijner tijd niet onder Lybische kleuren ten strijde zullen trekken. Niet dat men zich daarover in Israël al te ongerust zou hoeven te maken: de Lybiërs hebben niet zo'n staat van militaire dienst om trots op te zijn. Ze vliegen nu met Amerikaanse Northrops, maar dat wil zeggen met het restant, want van de tien zijn er al een stuk of vier verongelukt. Klanten gezocht Parijs zit doodeenvoudig met een onvoorziene strop door de Gaulles wapenembargo. In de wapenindus trie werken een kleine driehonderd duizend man en wat die produceren kan het Franse leger niet allemaal gebruiken. Er moet dus worden ge ëxporteerd en Israël vooral was een goede klant. Nieuwe zijn wel gevon den - bijvoorbeeld Spanje nu en er is hoop dat Algerië en Marokko be stellingen plaatsen - maar de omzet is bijzonder sterk gedaald. Menig Fransman veronderstelt ook wel dat de vijf kanonneerboten die op zo merkwaardige wijze naar Is raël verdwenen, hun tocht wel dege lijk met instemming van de regering hebben gemaakt. De onverkoopbare schepen zouden de werf hebben op- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Dr. A. Vondeling, lid van de Tweede Kamer voor de Par tij van de Arbeid, heeft de ministers van Landbouw en Visserij en van Justitie gevraagd alsnog te overwe gen uitvoering te geven aan een reeds in 1958 overwogen maatregel om aan de uitgifte van jachtaktes vaardigheidseisen te verbinden. UTRECHT. Op een overweg bij Reuver, tussen Venlo en Roermond, is een personenauto door de geslo ten spoorbomen heengereden. De au to versplinterde de eerste boom en bleef steken onder de tweede. Een inzittende werd zwaar gewond. DEN HAAG. De Haagse politie heeft de 28-jarige gehuwde grond werker B. K. uit Den Haag aange houden, die bekend heeft zich de af gelopen anderhalf jaar in de omge ving van de Scheveningse bosjes te hebben schuldig gemaakt aan aan randing en exhibitionisme. De man vroeg zijn slachtoffers meestal of zij hem de weg konden vertellen naar een of andere straat. ROTTERDAM. Bij een verkeerson geluk in de tunneltraverse van de 's-Gravendijkwal in Rotterdam is een vrouwelijke inzittende van een personenauto om het leven gekomen. De auto werd in een filebotsing tus sen twee vrachtauto's ingeklemd. Drie andere inzittenden, een vrouw en twee kinderen, zijn met verwon dingen naar een ziekenhuis overge bracht. ERMELO. Op de Zuiderzeestraat weg in Ermelo is een personenauto tengevolge van de gladheid geslipt en op de linkerrijstrook terechtge komen. De auto botste tegen een te genligger. De bestuurder, de 24-jari- ge boekhouder G. van Ark uit Hier- den (gem. Harderwijk) kwam om het leven. BEST. Op de Bataweg in Best ge raakte een personenauto tengevolge van de gladheid van de weg. De auto kwam in het langs de weg gelegen Wilhelminakanaal terecht. De be stuurster, de 41-jarige mej. T. L. M. Vissers, kwam door verdrinking om het leven. UTRECHT. Een zestigjarige ploeg baas wegonderhoud van de Neder landse Spoorwegen, de heer M. A. Otten uit Schinnen, is bij het schou wen van de baan Sittard-Heerlen ter hoogte van Nuth door een reizigers trein aangereden. Hij was op slag dood. De heer Otten was getrouwd en had vier kinderen. ALKMAAR. In zijn nieuwjaarstoe spraak heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordhollands Noorder kwartier, mr. W. H. Dollekamp, ge wezen op de urgentie van de bouw van een tunnel onder het westelijk gedeelte van het Noordzeekanaal. Hij deelde mee, dat de samenwerkende Kamers van Koophandel in Noord- Holland dit verlangen onlangs aan de minister van Verkeer en Water staat hebben overgebracht. DEN HAAG. Minister de Block heeft zich tot de dag van zijn aftre den met de kwestie Verolme bezig gehouden. Daarna heeft een groep ministers onder leiding van de mi nister van Financiën de behandeling van de problemen onmiddellijk over genomen, aldus heeft premier De Jong in antwoord op vragen van een Tweede Kamerlid verklaard. gezadeld met een verschrikkelijke financiële strop waarvoor uiteinde lijk de staatskas zou moeten hebben opdraaien met steunkredieten of iets dergelijks. De Fransen kijken in dit opzicht een beetje jaloers naar bij voorbeeld de Britten en Amerikanen die aan beide partijen leveren. En wat die niet leveren dat komt dan wel uit de Sowjet-Unie. Alleen: hoe graag Pompidou mis schien het wapenembargo wel zou willen opheffen, dat kan nu eenvou dig niet omdat de Arabische landen, waarmee Parijs juist op zo goede voet wil komen als mogelijk is, daar over uiteraard zeer boos zouden zijn. Een boosheid die men zich ook niet kan permitteren, al was het maar om de oliebelangen. En het zou geen zin hebben het ene industriële belang aan het andere op te offeren. Het zijn niet de politieke vragen waar mee Parijs op het ogenblik zit, het zijnde kwesties van franken en cen times. Jongen verdronken ZWAAGWESTEINDE, 14-1. In de directe nabijheid van de brug over de „Nieuwe Zwemmer" in Zwaag- westeinde is donderdagmiddag de achtjarige Ype van Kammen uit die plaats te water geraakt en verdron ken. Het jongetje wilde een voor werp van het ijs pakken, waarna hij in het water terecht kwam. Speel kameraadjes van de jongen waar schuwden de politie, die, later geas sisteerd door de waterpolitie, enkele uren heeft gedregd voordat het li chaampje werd gevonden. Hoestdrank in tabletvorm. 1." Kunstgalerie in Middelburg MIDDELBURG. 15-1. In Middel burg wordt vrijdag een nieuwe expo sitiegelegenheid geopend, galerie „De Gildekoop" aan de Heerenstraat 36. De nieuwe zaak gaat van start met een expositie van de Eindhovense kunstenaar Harm J. Veldhoen, die zijn werk exposeert van vrijdag 16 januari t.m. zaterdag 14 februari. ZONDAG 18 JANUARI. NED. I. In de ochtenduren een re portage uit de kerk van de Neder landse Hervormde'Gemeente in Bilt- hoven, waar het H. Avondmaal ge vierd wordt. De dienst staat in het teken van de Bidweek voor eenheid, die vandaag begint. Het middagpro gramma vermeldt behalve het week- journaal, de verkeersinformatie, de Verrekijker en een aflevering van de jeugdserie „Skippy", een reporta ge van de vermaarde Hahnenkamm- rennen die in het Oostenrijkse Kitz- biihel worden gehouden. De bijbel vertelling „Woord voor woord" brengt het avondprogramma op gang. In een kerkelijke uitzending krijgen we een filmportret te zien van Jules de Corte. Hij is meer dan alleen maar liedjeszanger: hij is een zeer geënga geerd mens, die zich zorgen maakt over deze tijd en over de mensen in deze tijd. De AVRO begint met High Chaparral". John Cannon vindt de tijd rijp om Tucson aan een krant te helpen. Een klein ,Rendez-vous' met Jan Brusse in Parijs gaat vooraf aan het journaal. Daarna de eerste van een reeks kleurendocumentaires van Joop Scheltens onder de titel „Balla de van de Zuiderzee". Fraaie beel den van oude visserspluuïsjes, kas telen en andere schilderachtige hoek jes. We nemen o.m. een kijkje in Makkum, Urk en Schokland. Bob Rooijens regisseerde het volgende programma: de Liesbeth List-show. De zangeres die grote internationale waardering ondervindt zingt weer een aantal internationale chansons. De show zal ongetwijfeld een knap werkstuk zijn. Tot slot van de avond een programma van Pierre Janssen en Leen Timp. Zij trokken naar Bre- tagne en vonden in Carnac de mys terieuze Menhir-velden, die verwant schijnen te zijn aan onze hunnebed den en die een stuk prehistorie ver tegenwoordigen, waarbij inderdaad een prachtige filosofie over de mens en zijn uitingsvormen ten beste ge bracht kan worden. NED. II. Voor de jeugd de Engelse serie „Tovenaar van Saburac". In de ze derde aflevering gaat alles nog niet naar wens met de tegen zijn wil in de moderne tijd verzeild ge raakte tovenaar. „Studio Sport" brengt misschien eindelijk weer eens wat voetbal. Aansluitend aan de in formatierubriek „Panoramiek" met Joop van Zijl en dan „Wet-strijd". Vrouwelijke studenten uit Amster dam en mannelijke studenten uit Nijmegen gaan kijken, wie het best op het gebied van de Nederlandse wetgeving thuis is. „Studio Sport" tweede aflevering gaat vooraf aan het laatste onderdeel van het infor matieve NOS programma, nl. „Ziens wijze". Marion Boogaardt en Jack van Belle presenteren dit program ma over geestelijke stromingen in ons land. MAANDAG 19 JANUARI. NED. I. Na de „Scheepsjongens van Bontekoe" een nieuwe jeugdserie van de NCRV. Het is een Franse se rie - bekroond nog wel - naar een Roemeens boek uit de vorige eeuw, getiteld JeugdherinneringenDe hoofdpersoon is het boerenjongetje Nica. Tot acht uur zingen Bert van Dongen en Rien van Nunen voor een ouder publiek in Treslong in Hille- gom. De actualiteitenrubriek Hier en Nu" wordt gevolgd door de serie Please sir". De leerlingen zullen een aantal schoolhuizen vormen, ieder met een eigen baas. Zo althans ivil- len de leraren het; de leerlingen zijn niet zo enthousiast. In Tweekamp ontmoet Kick Stockhuyzen ditmaal teams van de Vrije Universiteit in Amsterdam en de Rijksuniversiteit in Leiden. Dan de negende en voor laatste uitzending van „De kleine zielen". We zijn ongeveer tien jaar verder, verschillende figuren zijn van het toneel verdwenen. Addy is in middels getrouwd en vader van twee lieve kinderen. Met zijn huwelijk wil het trouwens niet zo best. Tot slot nog de rubriek „Psalter". In de Ned. Herv. Kerk in Oosthuizen zingt de Drachtster Cantorij onder leiding van Piet Hofstra. Julien Schoenaerts draagt voor. NED. II. In „Scala" is een plaatsje ingeruimd voor agrarisch nieuws. De VARA begint haar aandeel met „Co~- ronationstreet". Dan het journaal met aansluitend de comeback van Lucille Ball. De VARA gaat een nieuwe serie comedies uitzenden met deze comedienne in de hoofdrol. Ze krijgt in deze reeks assistentie van Gale Gordon (nu niet mister Mooney maar een zwager van Lucy) en haar kinderen Lucy en Desi. De maandag se hoofdfilm is getiteld „Eind augus tus in hotel Ozon". Het is een Tsje chische film over de wereld na de atoomoorlog. De enige overlevenden van dit drama zijn negen vrouwen. Zij trekken door de ruïnes van een beschaafde wereld o-p zoek naar een nieuwe toekomst .Hun enige doel is een man te vinden die hen een kind kan schenken en zo de mensheid in stand te houden. Het is een weinig bemoedigende film, maar wel inte ressant. ZATERDAG 17 JANUARI. NED. I: Teleac: 9.20 Vamos a ver; 10.00 Van molecuul tot mens; 10.30 Bij leven en welzijn; 11.00 Statistiek; 11.30 Einde; 16.00 Nieuws; 16.02 Dag je ouder; 17.00 Banana splits; 18.45 Fabeltjeskrajit (kleur); 18.51 Ster; 1.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Raw hide; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Een van de acht; 22.00 Hawaii five O (kleur); 22.50 Achter het nieuws; 23.05 Journaal. NED. 11: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 19.00 Nieuws; 19.04 Scalu; 19.30 Schoonmoeders (kleur); 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster 20.20 De mantel; 21.30 Attentie voor sport; 22.00 Rodeo (kleur); 22.50 Evangelie; 22.55 Journaal. ZONDAG 18 JANUARI. NED. I: 10.45 Kerkdienst; 12.00 Einde; 15.00 Nieuws; 15.02 Week- journaal; 15.22 Verkeersinformatie; 15.25 Skippy (kleur); 15.50 De verre kijker; 16.00 Passepartout (kleur); 16.55 Toto-uitslagen; 17.00 Einde; 18.20 Schaken voor beginners (Te leac); 19.00 Woord voor woord; 19.05 Zoals hij gebekt is; 19.30 High Cha parral (kleur); 20.20 Hier Parijs - hier Jan Brusse; 20.30 Journaal; 20.35 Ballade van de Zuiderzee (kleur); 21.00 Liesbeth List show (kleur); 21.45 De grote stenen vati Carnac (kleur); 22.10 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant (in kleur); 19.00 Nieuws; 19.05 De tove naar van Saburac (kleur); 19.30 Stu dio Sport; 20.15 Panoramiek; 20.40 Wet-strijd; 21.10 Studio Sport; 21.35 Zienswijze; 22.25 Journaal. MAANDAG 19 JANUARI. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Wal ter en Connie; 11.10 Beroepen na de lts; 12.00 Einde; 18.45 Fabeltjeskrant (kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scheepsjongens van Bontekoe; 19.14 Jeugdherinneringen; 19.30 Breng eens een zonnetje; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Hier en nu; 20.45 Please sir (kleur); 21.10 Tweekamp; 21.35 De kleine zie len; 22.35 Psalter; 22.45 Journaal; 22.55 Statistiek (Teleac); 23.25 Einde. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Coronation- street; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Hier is Lucy (kleur) 20.45 Eind augustus in hotel Ozon; 22.15 Achter het niguws; 22.55 Jour naal. BERKEL EN RODENRIJS. De 4- jarige Ronald Machiel Bezemer uit de Coornwinderlaan te Berkel en Rodenrijs is verongelukt toen hij bij het onverwacht oversteken van de Wilgenlaan in deze gemeente door een bestelauto werd gegrepen. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 17 en zondag 18 januari Dokter W. Bontkcs, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stengcr, Haamstede, tel. (01115)-280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114)-388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster N. A. van Beveren, Renesse, tel. (01116)-303, neemt waar voor zuster Werkman en zus ter Steutel. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110)2180 heeft dienst. De weekeindediensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk10 uur ds. v. d. Schee, (bev. ambtsdragers); 7 uur ds. De Wit. Lutherse kerk: 10 en 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 11 uur ds. Flink, 9.30 uur zondagsschool. Serooskerke: 2 uur ds. Flink; 10.30 uur zondagsschool. Burgh: 9.30 uur ds. Flink. Haamstede: 10 uur ds. Huizing; (jeugddienst). Renesse: 9.30 uur ds. De Wit. Noordwelle: 11 uur ds. De Wit. Scharend(jke: 10 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonnnemaire: 11 uur ds. Feunekes; 9.45 uur zon dagsschool. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld. Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld, (bev. ambtsdragers). O uwer kerk: 10 uur ds. Faber. Nieu- werkerk: 11 uur ds. Ommering; 9.30 zondagsschool. Oosterland: 9.30 uur ds. Ommering, (Avondmaal); 6 uur ds. Ommering (Avondm. en dank zegging). Sirjansland: 10 uur ds. Post 6.30 uur ds. Trouwborst, Oud-Beij- erland. Bruinisse: 10 uur ds. C. Be zemer, Scheveningen; 5 uur ds. Post. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Favier, (Viering H.A. en Nabetrachting). Haamstede: 10 uur ds. H. Appers, Maastricht; 5 uur ds. v. d. Kooy. ScharendUke: 10 uur ds. Put; 2.30 uur ds. Jansma. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. Keizer. Zonnne maire: 10 uur ds. Jansma; 2.30 uur ds. Put. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: gezamenlijke diensten met Nieuwerkerk. Bruinisse 10 en 5 uur de heer Blokland, Roo sendaal. Advertentie Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. Lgen. Binden me HONOLOELOE, 15-1. Hawaii is getroffen door een orkaan gepaard met een zware regenval die op twee militaire bases voor vier miljoen dollar schade heeft aangericht. Een groot deel van het eiland heeft geen elektriciteit en op de „grote prome nade" van Waikiki ligt een zandta- pijt van 50 centimeter dikte. Henri Labouisse het hoofd van Unicef (het kindernoodfonds van de Verenigde Naties), zal deze week in Lagos aankomen om poolshoogte te nemen wat de benodigde hulpgoede ren voor de noodlijdende en door de oorlog geteisterde gebieden aangaat. Geret. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: Chr. Gerei. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 uur dienst des Woords; 6 uur ds. Westerink. Haam stede: 10 en 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk:: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. J. Ka rens. Oosterland: 10, 2.30 en uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur de heer A. van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19 uur, zondag 10 uur. Haamstede: zondag 10 uur. NOORDWELLE. De vereniging voor ziekenhuisverpleging boekte het 1000ste lid. 75 pet. van de bevolking is nu reeds ingeschreven en de stroom nieuwe leden blijft steeds aanhouden. ZIERIKZEE. Bij de burgerij zal een lijst circuleren om handtekenin gen te verzamelen tegen het besluit van Prov. Staten inzake de heffing op 't gebouwd eigendom door het Waterschap Schouwen. ZIERIKZEE. De gemeenteraad be sloot het subsidie voor de Burger- Bewaarschool te bepalen op f 12 per kind en f 6 voor de Bijz. Bewaar school en de R.K. Bewaarschool. ELKERZEE. Naar alle waarschijn lijkheid zal het elektrisch licht bin nen enkele dagen ook hier ontstoken worden. Ook Ellemeet zal er gedeel telijk gebruik van kunnen maken. OUWERKERK. De korfbalvereni ging „H.D.S." gaf haar eerste uitvoe ring in café Vijverberg. OOSTERLAND. Als gevolg van de vele branden, welke in de laatste tijd hebben plaats gehad, werd door het gemeentebestuur besloten in het gemeentehuis een brandvrije kluis te stichten. NIEUWERKERK. De gemeente raad heeft een verordening vastge steld tot het bepalen van een maxi mumsnelheid van 20 km. in de be bouwde kommen van Nieuwerkerk en Capelle. NOORDWELLE. In verband met de bomenplantactie die momenteel op Schouw en-Duiv eland bezig is mo gen de vier hoogste klassen van de lagere school de nieuwe bomen aan de Smidsweg planten. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT Zaterdag 17 januari, Ned. 1, 20.20 uur: Eén van cle acht", een quiz met acht krantenlezende Nederlanders. Spelleidster Mies Bouwman ontvangt als be roemde gast in haar „show" de bekende Russische zangerJvan Rebroff. „Mijn man heeft hem een paar keer geadviseerd naar een bejaar dencentrum te gaan. Gerard wilde zich garant stellen voor een even tueel tekort, als vaders financiën niet toereikend zouden zijn. In een bejaardentehuis hebben de oude mensen een uitstekende verzorging en als ze wat mankeren, is er ter stond medische hulp bij de hand. In zijn eentje in dat huis is hij hulpe loos, als hem wat overkomt. Maar daar wilde vader nooit iets van we ten. Hij was altijd erg wantrouwend en zocht er altijd iets achter „Hoe vaak bezocht u uw vader de laatste jaren, mevrouw?" „Niet zo heel vaak, meneer. Hij begon wat kinds te worden en wat heb je er dan aan, nietwaar? Door gaans enkel met zijn verjaardag in maart en op nieuwjaarsdag. Dat was een soort traditie. Maar Gerard wipte wel eens aan, als hij in de buurt was. Een kwartiertje bijvoor beeld. Gerard was er niet erg ge rust op, begrijpt u? Omdat hij voor al het laatste jaar zo aftakelde. Hij was ook heel slecht ter been en t kwam nergens". „Hoeveel maal bezocht uw man hem zo ongeveer? In een jaar?" „Dat zou u hem zelf moeten vra gen. Hij zei het wel, als hij 's avonds thuiskwam: groeten van vader bij voorbeeld. Maar ik heb het werke lijk niet opgeteld". „Eéns in de maand? Of vaker?" ;,Nee.... niet vaker. Het kan wel ongeveer eens in de maand geweest zijn. En zo tragisch, omdat mijn man er enkele uren voor zijn dood nog was". Hoolwerf ging opeens rechtzitten. „Wat zegt u daar? Daar weet ik niets van". „O nee? Gerard ging die morgen om negen uur hier weg. Ik vroeg hem: Kom je in de buurt van vader? Hij antwoordde: Ik moet onder an deren naar Apeldoorn, dus kan ik wel even aangaan. Dat deed hij. Het was nog zo tragi-komisch 's avonds, toen hij thuiskwam. Dat was tegen half acht. Hij zei: Groeten van va der, hij maakt het tamelijk goed. Toen had ik net vijf minuten geleden de onheilsboodschap door de tele foon vernomen". „Dat was zeker tragisch", ant woordde Gert. „Hoe laat was uw man bij hem thuis?" „Dat weet ik niet. Als hij meteen naar Dorringen is gereden, zal het zo ongeveer tegen tienen geweest zijn. Door de consternatie van zijn overlijden is hierover nooit meer door ons gesproken". „Hoe laat komt uw man 's avonds thuis?" vroeg Gert. „Heel ongelijk, meneer. Soms is hij om vijf uur al thuis, maar het wordt ook wel eens tien uur. Dan belt hij doorgaans tegen etenstijd, zodat ik weet, dat hij voorlopig nog niet komt. Maar vanavond kan hij wel op tijd zijn, want hij is dicht in de buurt". „Misschien kom ik nog even langs" Weer op straat keek Hoolwerf op zijn horloge. Nog te vroeg om naar die zoon te gaan. Eerst naar Dorrin gen bellen. In een cel draaide hij het nummer van het politiebureau. Prins was er cn Gert zei: „Zeg, rijd jij eens naar het Wold, naar die mevrouw Alissen, en vraag haar, tot hoe laat zij op die bewuste dag 's morgens bij Groote- borg in huis was. Of ze die morgen iemand heeft gezien, hetzij in huis of later ehkomende. Iemand met een Mercedes". „Goed, dat doe ik. Apropos, Hool werf, ik heb ook nog wat voor je. Het heeft misschien betrekking op deze zaak". Gert was gespannen. „Laat eens horen". „Ik heb hier een meneer gehad uit Usselo. Die heeft een deel van de meubelen van meneer Grooteborg gekocht. Nu heeft hij achter één der laden een briefje gevonden met al lemaal letters en cijfers. De man herinnerde zich de moordzaak en kwam het briefje hier brengen. Dacht, dat het misschien van belang kon zijn". „Letters en cijfers?" „Ja. Ik heb het eens vergeleken met de letters en nummers, die er op de briefjes van duizend gulden staan en dat komt aardig overeen. Zouden het de nummers kunnen zijn van de verdwenen briefjes van dui zend gulden?" „Stel je voor, zeg. Bedank die man noteer z'n naam en adres". Hoofdstuk 14. Tegen vieren was Hoolwerf terug in Dorringen. Prins overhandigde het briefje met letters en cijfers. En herinnerde zich, dat hij indertijd de officier van justitie verzocht had de nummers van de 22 bij Vardèl in beslag genomen briefjes van duizend te noteren. Een tip van Cobie, waar hij meteen werk van gemaakt had. Wacht, ergens had hij er een copie van. Zenuwachtig zocht Hoolwerf in z'n kastje tussen verschillende papie ren en vond tenslotte het lijstje met de nummers van de 22 bankbiljetten van duizend. Als ze gelijk zijn, dan hebben we een meer dan afdoende bewijs tegen Vardèl en ga ik hem meteen opnieuw arresteren, dacht hij. (wordt vervolgd) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7