„Kleine" plan Mansholt biedt meer kans op resultaten „Niet roken is goed voor de sex..." ONZE PUZZELRUBRIEK „De Zoom" n.v. Aktie voor herbenoeming van oud-burgemeester Huber van Goes Belgisch krediet voor Indonesië Vijftig jaar ARAM VAN DE EILANDEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 januari 197# Nr. 29336 De akkerbouwsector en de dimensies Wereldkampioen dammen Tonny Sybrands geeft simultaan wedstrijd te Middelharnis UEN HAAG, 15-1. Or. C. II. J. van Beukering, voorzitter van het hoofd- produktschap voor akkerbouwpro- dukten, gaf donderdagmiddag aan z(jn nieuwjaarsrede het motto „naar grotere dimensies" mee. Dit onder meer omdat in 1969 concentraties en fusies in welhaast elke sector van het bedrijfsleven, ook in de agrari sche handel en industrie, sterk de aandacht hebben getrokken. Ook echter signaleerde de voorzit ter een geval waarin het kleinere het van het grotere won: dé Europe se Commissie kwam na haar grote landbouwstructuurmemorandum van 1968 (het „Plan-Mansholt") in het af gelopen jaar met het „kleine plan- Manshoit". Dat kleine plan, vond dr. Van Beukering, biedt op korte ter mijn bezien meer kansen op resul taat dan de oorspronkelijke voorstel len. Toch kleven ook aan de voor stellen uit het kleine plan bepaalde grote bezwaren, waarvoor een oplos sing zal moeten worden gevonden. Minder erg vond de voorzitter het kennelijk, dat het stimuleren van grote produktie-eenheden in de land bouw en „moderne landbouwonder nemingen", volgens hem de kern van het grote plan-Mansholt, in het klei ne plan ontbreekt. De vorming van grote bedrijfseenheden in de land bouw gaat weliswaar in een te traag tempo, zo overwoog hij, maar men moet ook een open oog hebben voor de beperktheid van reële mogelijk heden tot bedrijfsvergroting in be paalde sectoren. Ook moet men niet voorbijgaan aan de resultaten die niettemin in de laatste jaren op dit punt zijn geboekt, in ons land en in andere E.E.G.-landen. Die bedrijfsvergroting was er voor al in de veehouderij, maar ook in de Nederlandse akkerbouw, en wel met name in de kleiaardappelteelt. Daar steeg het percentage bedrijven met KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Boven-Hardinxveld en voor Dinteroord H. A. van Sloo- ten te Nijkerk. Gcref. Kerken Vrijgemaakt (buiten verband) Beroepen te Zalk en Veecaten J. Stuy te Middenmeer. Geref. Gemeenten Beroepen te Mijdrecht A. Hooger- land te Wei-kendam. meer dan tien hectare van 12 in 1959 tot 31 in 1968. Het aantal bedrijven waarop klei-aardappelen worden ge teeld verminderde in die tijd met de helft. Dr. Van Beukering had er vertrou wen in dat de „injectie", die de in diening van het grote plan-Mans holt in ieder geval aan de E.E.G.- landbouw heeft gegeven en de in diening vanhet beperkte plan ertoe zullen leiden, dat met nog meer kracht dan tot dusver zal worden ge streefd naar een efficiënte bedrijfs voering. WASHINGTON, 15-1. De bekende Hollywoodster Tony Curtis heeft donderdag alle mensen in de wereld die op een of andere manier van het roken afwillen een goede wenk ge geven. „Uw sex-leven zal beter wor den als u ophoudt met roken". Nadere bijzonderheden verzweeg de filmster, met uitzondering echter van de mededeling dat hij nu al ne gen jaar lang geen sigaret, sigaar of pijp meer heeft aangeraakt. Vandaar ook dat hij al enige tijd lang met vol komen vrij geweten dagelijks in een reclamespot voor de Amerkaanse beeldbuish verschijnt en dan zeer diepzinnig de woorden uitspreekt: „ik heb het opgegeven". Of hij door dit alles nu als des kundige moet worden beschouwd is niet bekend, feit is wel dat zijn uit spraken vandaag een hoogtepunt vormden van de „week van hiet-ro- kers" die momenteel in Washington wordt gehouden. Aan deze week ne men meer dan 60 organisaties deel die zich op een of andere manier in zetten voor de gezondheid van de mensen Deze organisaties maken enorm veel reclame tegen het roken Gift Unesco Centrum Nederland voor Biafra AMSTERDAM, 15-1. In verband met de Biafra-actie in Amsterdam heeft het Unesco Centrum Nederland een bedrag van f 25.000 beschikbaar gesteld bestemd voor kinderen in Bi afra. Chauffeur verongelukt STOLWIJK, 15-1. De 53-jarige chauffeur A. de Wilde uit Stolwijk is op het terrein van een betoncen- trale in Gouda bij een bedrijfson geval om het leven gekomen. De man werd aangereden door een rij dende kraan, toen hij bezig was de achterklep van zijn vrachtauto dicht te doen. De chauffeur overleed ter plaatse. Het was weer een flink aantal in zendingen dat de afgelopen week heeft opgeleverd. Behalve de trouwe kring van vaste mededingers naai de wekelijkse prijsjes dienen zich ook regelmatig nieuwe gezichten aan, zodat de puzzel dus volop in de belangstelling blijft. De boeken van deze week werden weer verloot. De eerste prijs gaat naar: Mevr. P. Meircsonne-van Hemert Bostonplein 4, BROUWERSHAVEN De tweede prijs is bestemd voor: de heer R. v. d. Velde, Oud-Bommenede B 129a, ZONNEMA1RE De oplossing luidt als volgt: Horizontaal: 2. rijksdaalder; 12. e.k.; 14. knie; 15. pers; 16. me; 17. ion; 19. om; 21. ia; 22. kol; 23. kneep; 25. bal; 27. bende; 29. eten; 30. kolos; 32. gids; 33. ren; 34. kaketoe; 36. pet; 37. Sr.; 38. iel; 39. lip; 41. Ra; 42. foelie; 43. augurk; 44. Ee; 45. rib; 47. tel; 48. RP; 50. sir; 52. meermin; 55. duo; 56. ster; 58. regie; 59. luis; 60. Essen; 62. men; 63. stipt; 64. net; 65. oh; 67. Co.; 68. keu; 69. cl; 70. krot; 72. Bali; 74. Ru; 75. gaspeldoorn. Verticaal: 1. meikers; 3. ijk; 4. knop; 5. sim; 6. de; 7. A.P.; 8. lei; 9. drab; 10. es; 11. celesta; 13. konter feitsel; 16. modderkruiper; 18. neen; 20. palet; 22. knip; 24. en; 25. bok; 26. lot; 28. eg; 30. kaliber; 31. solutie; 34. kelim; 35. eigen; 38. Ier; 40. pul; 44. essence; 46. orgel; 49. postuur; 51. rest; 53. Eem; 54. min; 55. duik; 57. re; 59. Lt; 61. nors; 63. solo; 66. hop; 67. c.a.o.; 70. ka; 71. te; 72. b.d.; 73. Ir. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. verschoten; 4. god vruchtig; 7. zonder oneffenheden; 10. Argentijnse munt; 11. drietenige struisvogel; 12. vogel; 14. voegwoord; 17. Hebreeuws muziekteken in de psalmen; 19. Japanse munt; 20. Ned. omroepvereniging (afk.); 21. artikel (afk.); 23. duinvallei; 24. bekend sportevenement (afk.); 25. wratme loen; 28. gehalteëenheid van goud (afk.); 29. op alle plaatsen, overal; 31. schoenmakerspricm; 32. voorma lige plaats in Zeeland; 35. politic functionaris; 37. stelling die aan een hogeschool verdedigd wordt; 40. lok- spijs; 41. muzieknoot; 42. voorzetsel; 43. landmaat; 44. zeer veel; 47. licht ontvlambare vloeistof; 49. ploegsnede 50. hectogram; 52. rijstbrandewijn: 54. kinderuitroep; 55. pech; 58. over blijfsel bij verbranding; 60. stijging van de waterstand; 62. teken van de dierenriem; 63. onbepaald voornaam woord; 64. patroon waarnaar iets ge maakt wordt; 65. bedrijf v.e. toneel stuk; 67. hemels voedsel van de Is raëlieten in de woestijn; 69. tijdelij ke toestand in de ontwikkeling van en hebben ook reeds instituten in het leven geroepen waar verstokte rokers met niet-vokers in aanraking woden gebracht in de hoop dat de drempelvrees voor het opgeven van het roken wordt overwonnen KERKNIEUWS Alg. kerkvergadering Ned. Herv. Kerk DEN HAAG, 14-1. De voorberei ding van de grote algemene kerkver gadering van de Nederlands Her vormde kerk, die op 16, 17 en 18 mei a.s. in Driebergen wordt gehouden, is nu haar tweede fase ingegaan. Zoals op een in Den Haag gehou den persconferentie is meegedeeld, hebben ruim 7000 kerkleden deelge nomen aan de in november jl. in 47 plaatsen gehouden z.g. agenderings- vergaderingen. Daar zijn wel alle punten aan de orde gekomen, samen hangend met het doel waarop de grote vergadering is gericht, nl. te komen tot een in onze dynamische tijd optimaal adequaat functioneren van de kerk, haar organen en haar leden met de inspraak van allen. Uit de notulen dezer bijeenkom sten uit de ruim 400 brieven die van vele instanties en particulieren per postbus in Driebergen zijn ontvan gen, heeft een werkcommissie alle punten met de onderscheiden ge dachten en meningen daaromtrent compact en geordend samengevat in een agenda voor de grote vergade ring. De vier hoofdpunten zijn: 1. Het geloof va nde kerk. (het spreken van de kerk in haar betrok kenheid op de samenleving. De in houd en de formulering van de be lijdenisgeschriften). 2. Opdracht, concrete taken en werkzaamheden van de kerk. (oecu menische taak, kerkdienst, dienst aan anderen, gemeenschap en gees telijk leven, onderricht en voorlich ting). 3. Gestalte der kerk en haar or ganisatie. (Ledenbestand, de grenzen der gemeenten, ambtelijke vergade ringen, mankracht: werving, oplei ding, begeleiding en taakverdelin gen. Gebouwen. Financiën). 4. Betreft de vraag: moet de alge mene kerkvergadering na Pinksteren worden voortgezet en zo ja, op welke wijze. In een boodschap die de voorlich tingsdienst van Biafra in Genève heeft bereikt heeft generaal Ojoe- kwoe verklaard drie dagen geleden Biafra te hebben verlaten. MIDDELHARNIS, 15-1. Tonny S(j- brands, driemaal wereldkampioen dammen, komt op maandag 16 fe bruari a.s. voor de tweede maal naar Goeree-Overflakkee. Beide keren op verzoek van de damvereniging „Denk en Zet" Middelharnis-Somraelsdük. Het bestuur van de damvereniging heeft de wereldkampioen aangezocht een simultaanwedstrijd te komen spelen in de aula van het Rijks Atheneum te Middelharnis, om hier mede wat meer propaganda te geven aan de damsport op het eiland. Niet alleen voor verenigingsspe lers, doch evenzeer voor de „huis dammers" is dit een prachtige gele genheid om zich met deze groot meester te meten. Het bestuur van de organiserende vereniging hoopt op een groot aantal deelnemers en belangstelling van de zijde van het niet-dammend publiek. Voornamelijk hoopt men jonge mensen in de aula te mogen begroeten. De avond zal worden geopend door de voorzitter van de Provinciale Zeeuwse Dam- bond. Voor deelname kan men zich nu reeds opgeven bij de bestuursleden van „Denk en Zet", de heren A. van der Sluijs te Middelharnis en A. van Gulik, Sommelsdijk. In maart 1968 speelde Tonny Sij- Prijsverhoging aardolieproilukteii DEN HAAG, 15-1. In het kader van de door het ministerie van eco nomische zaken vastgestelde prijs- struktuur voor vloeibare brandstof fen zullen als gevolg van seizoens invloeden op zaterdag 17 januari '70 de officiële prijzen voor autogasolie, gasolie, huisbrandolie I en II en dun ne stookolie worden verhoogd met 60 cent per 100 liter. Dit is door de olie-industrie meegedeeld. Advertentie. Onze wasserij levert een kraak heldere was in enkele dagen uit en thuis Wasserij Zierikzee - Telefoon 2673 MIDDELBURG, 15-1. De actie die te Goes gevoerd wordt om de per 1 januari eervol ontslagen burgemees ter Huber als burgemeester van Goes terug te krjjgen, heeft afgelopen donderdag een totaal van ongeveer 2500 handtekeningen bereikt. De burgemeester werd na zijn ont slag op wachtgeld gesteld. Hij heeft inmiddels weer naar zijn vorig ambt gesolliciteerd, hoewel de sollicitatie termijn 10 januari reeds verstreken was, heeft het Tweede Kamerlid en Statenlid Dusarduyn er bij de actie voerders op aangedrongen nog on geveer veertien dagen met de actie door te gaan, omdat een benoeming nog wel zo lang op zich zal laten wachten. Een brief die voor 1 janua ri door het actiecomité naar de mi nister van Binnelandse Zaken werd verstuurd, ging vergezeld van 1450 handtekeningen. Burgemeester Huber werd, evenals de burgemeesters van de overige be trokken gemeenten, ontslagen op grond van een herindeling van Zuid- Beveland. Hierdoor werden 24 ge meenten tot vier teruggebracht. In tussen zijn twee burgemeesters her benoemd in de nieuwe gemeenten Reimerswaal en Kapelle. In Goes is na het ontslag van bur gemeester Huber bij enkele duizen den sympathisanten ongerustheid ontstaan omtrent de herbenoeming van hun burgervader. Hij genoot in brede kringen waardering, omdat hij Goes, dat in het begin van zijn ambtsperiode vrijwel onbestuurbaar was, weer in rustig vaarwater wist te leiden. brands een simultaanwedstrijd in Sommelsdijk. Een groot aantal deel nemers verschenen achter de tafels. Tonny ging met alle punten naar huis. Dat behoeft geen beletsel te zijn voor deelname nu. Het gaat im mers om het spel. Officieel bezoek van minister Luns aan Bulgarije DEN HAAG, 15-1. Hel officiële be- zoek dat de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, volgende week aan Bulgarije brengt is het eerste bezoek van een Neder landse bewindsman aan dat Balkan - land. De minister, die zondagavond op het vliegveld van Sofia verwacht wordt en donderdag via Wenen naar Nederland terugkeert, is uitgenodigd door zijn Bulgaarse ambtgenoot Iwan Basjew. Europese onderdanen in Biafra krijgen vrijgeleide LAGOS, 15-1. De federale autori teiten van Nigeria hebben donderdag aan Europese functionarissen op nieuw verzekerd dat buitenlanders die Biafra willen verlaten vrijgelei de zullen krijgen. Verscheidene di plomatieke missies in Lagos drin gen aan op nieuws van hun landge noten van wie bekend is dat zij in Biafra hebben gewerkt. Vermoed wordt dat velen in de laatste dagen voor de militaire ineenstorting uit eigen beweging Biafra verlaten heb ben, en dat degenen die achtergeble ven zijn in hoofdzaak de mensen zijn die er voor langere tijd werken, zo als onderwijzers, missionarissen e.d. Een Israëlische woordvoerder in Jeruzalem heeft meegedeeld dat meer dan 500 Israëlische dokters, verpleegsters en sociaal werkers zo voor hulp in Biafra hebben opgege ven en dat alleen nog op toestem ming van Lagos wordt gewacht. DJAKARTA, 15-1. België heeft Indonesië een krediet verleend van 2,5 miljoen dollar. Indonesië moet het krediet, waarvan de rente 2 pet. is, binnen twintig jaar terugbetalen. De Belgische minister van buiten landse handel, Henri Fayat, en de Indonesische minister van buiten landse zaken, Adam Malik, hebben de kredietovereenkomst donderdag in Djakarta ondertekend. Het Zuidkoreaanse ministerie van defensie heeft beschuldigingen van de hand gewezen als zouden Zuidko- raaanse mariniers wreedheden heb ben begaan tegen Zuidvietnamese burgers. Egypte zal België om een verkla ring vragen naar aanleiding van de persberichten, dat wapens zijn ver scheept naar Israël via de Belgische haven Zeebrugge, aldus heeft een woordvoerder van de Egyptische re gering donderdag meegedeeld. TILBURG. N.V. Koninklijke Aabe wollenstoffen en delcenfabrieken in Tilburg gaan ongeveer 200 werkne mers op korte termijn ontslaan. De aanzeggingen zullen vrijdag plaats vinden. Het bedrijf blijft op de basis van een nieuw produktieplan met ongeveer 600 werknemers doorwer ken. De reorganisatie van de fabriek is nodig geworden door de felle con currentie op de internationale markt. DEN HAAG. Van 1966 tot op he den zijn geen vergunningen ver strekt voor de uitvoer van wapens en munitie naar Vietnam, aldus heeft premier de Jong, mede namens de minister van buitenlandse zaken, verklaard in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid A. G. van der Spek (PSP). Heden (vrijdag) herdenkt de Zierikzeese Vissersvereniging „Helpt Elkander" het vijftig jarig bestaan. In menig opzicht is hier sprake van een bijzonder jubileum- In de eerste plaats mag het als een bijzonderheid worden aangemerkt, dat de pioniers van 1920 reeds da delijk een zo stevige organieke ba sis wisten te leggen, dat de vereni ging een halve eeuw vooruit zou blijken te kunnen. Dit geldt temeer daar vissers - vrij en onafhankelijk als ze zijn - niet zo verenigings- minded zijn. Van huis uit denkt een man van dc zee het zelf wel te kunnen klaren en deze individua listische trek, maakte en maakt het niet eenvoudig zeelieden - in casu vissersmannen - in verenigingsver band te „vangen" om in de stijl van het métier te blijven. Het heelt de opeenvolgende besturen dan ook niet weinig moeite gekost het „schip van en aan de wal" te krij gen en te houden en een hommage aan degenen, die hier toch in zijn geslaagd, is - nu de halve eeuw werd volgemaakt - zeker op zijn plaats. Gedurende zijn bcstaans- periode heeft „Helpt Elkander" dikwijls op ondubbelzinnige wijze zijn bestaansrecht bewezen. De mossel wereld is een aparte, en bijzonder gecompliceerd zijn vaak de problemen geweest, waar mede de mosselarij werd gecon fronteerd. De cultures zijn van tal rijke factoren afhankelijk, die ieder jaar opnieuw weer een eigen, aparte benaderingswijze vergen en naast grote kennis van zaken is een dosis flexibiliteit nodig, om het allemaal in gewenste banen te houden c.q. te leiden. Met name ook de relatie met de overheid en de instelling op de door haar ge troffen maatregelen, waren en zijn zorgenkinderen, die ook van de ju bilerende vereniging veel hebben gevergd. Niet helemaal zonder tragiek is het feit, dat „Helpt Elkander" zich zet om feest te vieren in de schaduw van het Deltaplan. De mosselarij schijnt een aflopende zaak, ook al verliezen de grootste optimisten de moed nog niet. Zij denken aan een tussenoplossing, die nog soulaas zal kunnen bieden aan degenen, die hun hart aan deze typisch Zeeuw se cultuur hebben verpand en niet ten onrechte venvijzen zij naar de belangrijke economische resulta ten, die ae mosselarij te zien gaf en geeft. Met name in de kring van de gouden vereniging is het maar moeilijk acceptabel, dat het alle maal een afgelopen zaak is. Naast beduchtheid vandaag echter ook en vooral dankbaarheid voor het geen de vereniging in een halve eeuw voor de stedelijke vissers heeft kunnen doen. Op belangrijke momenten vandaag zal aan deze dankbaarheid stellig uitdrukking worden gegeven. Militairen hebben donderdag het vuur geopend om een oproer te be dwingen in een gevangenis in Istan- boel. Een gevangene kwam om het leven en tien liepen verwondingen op. AMSTERDAM, 15-1. Dc Neder landse Vereniging Bescherming Voetgangers heeft zich met een brief tot de staatsecretaris van Onderwijs en Wetenschappen gewend om er op aan te dringen dat verkeersonderwgs in alle klassen van dc lagere scholen in voldoende mate zal worden gege ven. iets; 70. toespraak; 71. akelig, ver velend; 72. stop waarmee het vulgat v.e. gat wordt gesloten; 73. muziek term; 74. vrouwelijk dier. Verticaal: l. dichtgesloten hand; 2. vrouwelijk dier; 3. onderricht; 4. vis; 5. bejaard; 6. ondergrondse spoorweg; 7. roofdier; 8. slim; 9. nieuwsorgaan; 13. letter v.h. Griekse alfabet; 15. meerstemmig koorgezang 16. plaats in N.-Brabant; 18. lang zaam; 20. titel van hoge ambtenaren bij een vorstelijk hof; 22. lange brede liniaal met dwarsstuk; 25. verouderd scheepstype; 26. oude lengteëenheid; 27. schrede, stap; 30. werpkoord met strik; 33. kleur; 34. glansloos; 36. uit- druuking van ontkenning; 38. klein paard; 39. blad papier; 45. courant (afk.); 46. roofdier; 47. stad in Duits land; 48. vreselijk; 49. dikwijls; 51. de onbekende (afk. atijn); 53. zuivel- produkt; 54. onverstandig; 56. eetke teltje; 57. uitgestrekte boomloze steppe; 59. uitgraving voor een fun dering; 61. halmen van gedorst koren 64. tijding; 66. telwoord; 68. grappen maker; 69. modegek. 48. Snel leidde Satarin Aram buiten het duistere gebouw. Toen zij de uitgestorven straten bereikten gloorde het eerste licht reeds grauw over de huizen. Zonder een ogenblik te aarzelen ging Satarin hem voor. Hun stappen weerkaatsten hol tegen de verlaten huizen. Aram voelde hoe een vreemde beklemming hem bekroop. Hij wist dat thans de eindbeslissing naderde. Tot nu toe was Satarin vriendelijk tegen hem geweest omdat hij meende de jonge krijger voor zijn satanische plannen te kunnen winnen. Maar indien Aram op nieuw weigerde zou hij dat masker af werpen en zijn ware gezicht tonen. Hij wilde hem gebruiken om zijn machtsdroom te verwezenlijken. Pas nu besefte hij vol komen hoezeer La roet gelijk had toen hij deze man afschilderde als het kwaad zelve. Satarin erkende geen enkel recht boven het zijne. Zoals hij het meisje Tamahia had laten ontvoeren om Lowis tegen de vreemdelingen op te zetten, die haar trachtten te redden, zoals hij Tudor had gebruikt om Lowis eens te meer van de boosaardigheid der vreemdelingen te over tuigen, zo zou hij ook een middel vinden om Aram te gebruiken. En nadat deze z'n rol gespeeld had zou hij even genadeloos onschadelijk worden gemaakt als Tudor. De krijger van de Eilanden realiseerde zich dat. Toch kwam geen ogenblik de neiging bij hem op om het hoofd te buigen. Trouw aan de beginselen van zijn eigen volk zou hij nimmer meewerken om Satarin's macht te doen zegevieren. De stem van de andere stoorde hem in zijn overdenkingen. „Denkt ge nog steeds na over uw men selijke waardigheid, mijn vriend?" infor meerde Satarin honend. „Welnu, ik hoop U zo dadelijk te laten zien hoe droefgeestig de werkelijke staat van de mens is". Hij wees in de verte, waar Aram een eenzame wachter ontdekte, die op post stond bij een wijde opening in het plaveisel. Diep onder Pareh scheen zich een eindeloos netwerk van onderaardse holen uit te strekken, dal via deze trappen bei-eikbaar was. Zonder een woord daalden zij af. Onder zich zag Aram enkele vage lichtpunten, die fakkels bleken te zijn. In dat onzekere licht, be wogen zich vele figuren. Satarin maakte een spottend gebaar in hun richting. „Aanschouw uw mens, mijn vriend, en zeg mij waar zijn waardigheid is geble ven?" Doch Aram was de eerste ogen blikken niet in staal om te spreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3