KORTINGREGEN uw voordeel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tuinman en Zoon Rustige aktie kweekschool-leerlingen Unicef heeft dringend geld nodig Studiecommissie gaat rapporteren over integratie scheepsbouw Iets kouder Onderhoudsbedrijven door prijsbeleid in ernstige moei Meubelrama" „Biafra aanvaardt gezag Lagos - Akte overgave getekend" in nieuwlande id..) ZIERIKZEESCHE™ NIEUWSBODE» Vrijdag 16 januari 1070 126ste jaargang Nr. 20336 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 RfDAKTlE EN ADMINISTRATIE: Jannewekkon It, Zierikzee, Poslbui t, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,70; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 o/o B.T.W. In dit nummer: Zierikzeesbedrijf moet sluiten LAGOS, 15-1. Generaal Effiong, Uie door de uitgeweken generaal Odjoekwoe met de leiding in Biafra is belast, heeft in Lagos verklaard dat het Biafraanse volk het gezag van Lagos aanvaardt. Hü heeft een acte van overgave getekend. Intussen heeft Odjoekwoe gepro clameerd: „Biafra leeft. De strijd duurt voort. Leve de republiek Bia fra". Cdjoekwoes verblijfplaats is nog onbekend. Effiong is hartelijk ver welkomd door de Nigeriaanse leider generaal Go won. Deze zei blij te zijn dat de Biafraanse broeders de strijd hebben gestaakt. Hij weet de oorlog aan de" „krankzinnigheid" van Odjoe kwoe. Gowon heeft amnestie toegezegd voor allen die de zaak van de af scheiding hebben gediend. Samen zullen wij een staat bouwen, zei hij, waarin niemand wordt onderdrukt. Gowon sprak er zijn voldoening over uit, dat het conflict is opgelost zon der hulp van buiten. De proclamatie van Odjoekwoe is bekendgemaakt door Markpress die van Genève uit de publiciteit voor Biafra verzorgt. Odjoekwoe zei dat er geen voedsel in Biafra is en dat het te laat zal zijn als het binnen 72 uur niet wordt aangevoerd. Lagos is niet van plan, zei hij, voor voedsel te zovgen. Het wilde de Biafranen uit roeien. De federale troepen zijn vol gens hem aan het plunderen gesla gen en hij acht het onwaarschijnlijk dat Lagos daar wat tegen kan doen. DEN HAAG, 15-1. Heden (vrfjdag) komt op Nederlands initiatief de z.g. Haagse groep in Genève bijeen. Deze groep, die tien landen omvat, zal zo snel mogelijk een gemeenschappelijk plan opstellen voor hulp aan de slachtoffers van de oorlog in Nigeria. Dit plan zal „op de meest efficiënte wijze" aan de regering in Lagos wor den voorgedragen, aldus heeft de mi nister van buitenlandse zaken, rar. J. M. A. H. Luns, donderdag tijdens een vergadering van de Tweede Ka mercommissie voor buitenlandse za ken meegedeeld. Voorts is contact opgenomen met de organisatie voor Afrikaanse eenheid Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft 't saatshoofd van Nigeria, ge nei-aal Gowon, de hulp van de OAE bij het organiseren en kanaliseren van de hulpverlening aangeboden. Dit aanbod opent ook mogelijkheden voor Europese en Amerikaanse hulp aan de slachtoffers van de oorlog, aldus minister Luns. Tenslotte zal bij de secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, U Thant, worden aan gedrongen op publicatie van rappor ten die waarnemers van de volke renorganisatie hebben opgesteld. Op deze wijze zal het mogelijk zijn een beeld te krijgen van de situatie in het vroegere Biafra. Minister Luns verklaarde dat het plan van de Haagse groep „op hoog niveau" (d.w.z. door één of meer mi nisters, of door één of meer ambas sadeurs aan de regring in Lagos zal worden voorgelegd. Mede als gevolg van stappen van de Nederlandse ambassadeur in Was hington bfj de wereldbank zal de wereldbank spoedig een missie op hoog niveau naar Nigeria zenden voor overleg op de wyze waarop de vernielingen van de oorlog kunnen worden hersteld, aldus deelde de mi nister zonder portefeuille voor ont wikkelingshulp, drs. B. J. Udink, mee. Advertentie Zie opruimings advertentie elders in dit blad woninginrichters Mol 19 - Telefoon 2887 - Zierikzee NIEUWLANDE, 15-1. Om even na vier uur donderdagmiddag hebben twee gewapende mannen een over val gepleegd op de Coöperatieve Haiffeisenbank Nieuwlande - Gees- brug in Nieuwlande, gemeente Oos- terhesselen (Dr.). Het tweetal ging er met ruim f 10.000,aan papier geld vandoor in een rode Fiat 600 met kenteken 57-61 HE. De rijkspo litie heeft alle wegen in de omge ving afgezet. Tot nu toe is van de daders geen spoor gevonden. De overval werd gepleegd juist na slui tingstijd. Vissersboot op Vlielandse strekdam VLIELAND, 16-1. De Urker vis- sersboot „Prins Willem" (UK 51) is de afgelopen nacht om half drie bij Vlieland op een strekdam gelopen. Op een verzoek om sleepboothulp voer de „Bornif" van de firma Doek sten op Terschelling uit. Ook de red dingboot „Carlot" van de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij begaf zich naar het vissersvaartuig. Dit deed ook de 771 ton metende „Smit-Lloyd 16" die zich in de buurt bevond. De schipper van de UK 51 liet des gevraagd weten, dat er geen assis tentie vanaf de kust nodig was. Er was weliswaar een klein lek in de machinekamer, maar de bemanning kon het binnenkomende water ge makkelijk de baas blijven. De be manning zou dan ook aan boord blij ven. NEW YORK. - Nigeria's vertegemaoordiger bij de Verenigde Naties, Edwin Ogbu, heeft gewaarschuwd, dat zijn regering geen inmenging van het buitenland zal dulden. Hij eiste dat alle hulp aan Biafra via de federale regering geregeld wordt. m De Nieuwzeelandse politie heeft voor 't hotel in Auckland met onge veer 500 anti-Amerikaanse demon stranten gevochten waar de Ameri kaanse vice-president, Spiro Agnew, arriveerde. NEW YORK, 16-1. Unicef, het kin- ten". AMSTERDAM, 15-1. Een groep van circa 200 leerlingen van Am sterdamse kweekscholen verzamelde zich donderdagmiddag voor de her vormde pedagogische academie aan de Plantage Middenlaan en een af vaardiging had een gesprek met de dirécteur, de heer J. Minnema. Zij verzochten of zij de school in moch ten om de leerlingen te bewegen met hen mee te gaan naar andere kweekscholen. De directeur gaf geen toestemming hiervoor en de delega tie nam hier genoegen mee en ver liet het gebouw. Bij de groep, die zich keurig gedroeg, bevonden zich ook leerlingen van de R.K. pedago gische academie „De Voorzienigheid" waar eerder op de ochtend leerlin gen van de hervormde academie een aantal leerlingen had weten over të halen met hen mee te gaan. Op de hervormde academie was gisteren een bijeenkomst van de academieraad gehouden waarin aan de orde was gesteld of vandaag zou worden gestaakt. De voor een besluit hiertoe vereiste tweederde meerder heid was niet aanwezig, zodat niet werd gestaakt. Een aantal teleurge stelde activisten is intussen van de lessen weggebleven. dernoodfonds van de V.N., heeft dringend geld nodig om de stroom van voedsel en medicamenten naar de door oorlog geteisterde gebieden in Nigeria in stand te houden. Dit heeft de direkteur van Unicef, Henri Labouisse, gezegd. Hij voegde eraan toe, dat Unicef hoopt om de stroom te kunnen uitbreiden, maar er waren „tegenstrijdige ramingen omtrent de grootte van de behoef- Labouisse is donderdag uit New York naar Lagos vertrokken. Hij zei ook nog, dat er helaas geen twijfel bestaat over het leed van de bevol king in de oorlogszone. Unicef heeft in het kader van de hulp aan Nigeria in de afgelopen twee jaar meer dan 50 miljoen kilo voedsel, medicamenten en andere goederen naar Nigeria doen verzen den. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Niets troost ons voor het ko- !men van menigeen dan de hoop op zijn heengaan. Voortgang in naderbij brengen van oplossing voor moeilijkheden bij Verolme-concern DEN HAAG, 15-1. De regering zal een studiecommissie in het leven roepen, die cp korte termijn rapport zal uitbrengen over de integratie van de Nederlandse scheepsbouw. Deze commissie, wier samenstelling thans nog niet definitief bekend is. zal bestaan ut personen uit de meest daarbij betrokken scheepsbouwbe drijven en uit deskundige buiten staander uit ondermeer de vakbewe ging en de banken. Minister rar, R. J. Nelissen (econo mische zaken) heeft dit donderdag middag meegedeeld na afloop van voor economische zaken uit de de vergadering van de commissie Tweede Kamer over de kwestie Ver- olme. De integratie is bedoeld om te ko men tot enerzijds een duurzame con tinuïteit in de Nederlandse scheeps bouw en tot anderzijds de zoveel mogelijke handhaving en verzeke ring van de werkgelegenheid in de scheepsbouw. Minister Nelissen merkte op dat er thans sprake is van een voortgang in het naderbij brengen van een op lossing voor de gerezen moeilijkhe den bij het Verolme-concern. Hij deelde mee, dat zich bij dit concern „vooralsnog" geen liquiditeitsproble men voordoen. Mochten zich t.z.t. li- quiteitsspanningen voordoen, dan is de regering bereid deze op te vangen zo zei hij. Minister Nelissen zei niet details bekend te kunnen maken bij de na gestreefde oplossing, dit in verband met het belang der zaak en in verband met de belangen van de 15.000 betrokken werknemers. De in te stellen commissie zal een „blauwdruk" moeten opstellen waar in wordt aangegeven hoe de integra tie kan worden bereikt. Ook het vraagstuk van de leiding van het Verolmeconcern zal daarbij ter sprake komen. In het overleg met de kamercom- missie is de eis tot het heengaan van de heer Verolme „nog niet gesteld", zo is meegedeeld. De voorzitter van de commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer, drs. G. M. Neder- horst, deelde mee dat in het overleg gesproken is ondermeer over de werkgelegenheidsaspecten, over de invloed van de vakbeweging op te nemen maatregelen en over de kwes tie van de verlening van rentesub- idies aan de Nederlandse scheeps bouw. Vanuit de vergadering is gevraagd of de tijd niet rijp is om te komen tot een liquidatie van het Verolme- concern, In de commissie bestond daarover geen overeenstemming, zo merkte de heer Nederhorst op. Hij noemde, gezien de financiële hulp die noodzakelijk is, deze gedachte „op zich zelf niet helemaal onlogisch". In deze gedachtegang zou het bedrijf eventueel door een andere scheeps bouwbedrijf moeten worden over genomen. Meegedeeld is dat minister Nelis sen de Tweede Kamer een nota zal zenden over de problemen van het Verolmeconcern. Eventueel zal deze problematiek dan aan de hand van die nota opnieuw in de Kamer aan de orde gesteld kunnen worden. Drs. Nederhorst deelde mee dat het niet in het voornemen van de commissie ligt de heer C. Verolme zelf nog eens te horen. De commissie aldus de heer Nederhorst, is volledig op de hoogte van zijn standpunt. AMSTERDAM, 16-1. Nu de Over heid in haar ijver om de prijzen in de hand te houden ook het oog heeft laten vallen op de onderhouds bedrijven, verkeren vele van die be drijven in ernstige moeilijkheden. Het is te hopen dat de nieuwe be windsman op economische zaken enige verzachting in het prijsbeleid inluidt. De centrales in het midden- en kleinbedrijf zullen alles moeten doen om de gerechtvaardigde, belan- Advertentie AMSTERDAM. - De Amerikaanse mevrouw Okonhwo, wier Biafraanse man in het leger diende en thans via een andere route op weg is naar de Verenigde Staten, met haar kinderen na aankomst uit Biafra. Een hostess heeft zich over het drietal ontfermd. gen van deze bedrijven te beharti gen, anders zullen we zelf recht streeks met economische zaken gaan praten, aldus een redactioneel arti kel in „het bouwbedrijf", het orgaan van het Algemeen Verbond Onder nemers Bouwnijverheid (A.V.O.B.) Het wordt minister Schut als een verdienste aangerekend dat hij het initiatief neemt om de vrijheid in het woningbeleid te herstellen. De nieuwe maatregelen van de minister zijn volgens de A.V.O.B. in het bij zonder ook van belang voor de klei nere woningbouwers en voor de on derhoudsbedrijven. Het zijn overi gens juist de onderhoudsbedrijven, die het A.V.O.B. de laatste tijd extra zorg opleveren. Twaalf priesters van het Itali aanse bisdom Ravenna hebben zich in een gepubliceerd document uitge sproken voor de ontkoppeling van het celibaat en het priesterschap. Manneren tafels, elektrische en wollen dekens, slaapkamerklecdjes, kuipstoeltjes op draaivoet Nu extra voordelig bij Burgem. Boumanstraat 11. Nicuwerkcrk, telefoon (01114) 268 Uitsluitend a contant Verwachting tot zaterdagavond: In het noorden van het land plaat selijk sneeuw; matige tot krachtige wind tussen oost en noordoost; tem peraturen om het vriespunt tot lich te vorst; in het zuiden van het land tijdelijk regen of motregen en plaat selijk mist; zwakke tot matige wind tussen noordoost en noordwest; iets kouder. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 17 jan.: Zon op 8.40, onder 17.01; Maan op 12.18, onder 4.52; 18 jan.: Zon op 8.39, onder 17.02; Maan op 12.50, onder 6.06; 19 jan.: Zon op 8.38, onder 17.04; Maan op 13.35, onder 7.09. Volle maan 22 jan. te 13.55. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 jan. 10.46 v.m. 23.39 n.m, 18 jan. 12.04 v.m. n.m. 19 jan. 0.49 v.m. 13.15 n.m. BROUWERSHAVEN 17 jan. 10.46 v.m. 23.31 n.m. 18 jan. 12.00 v.m. n.m. 19 jan. 0.41 v.m. 13.06 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl in het zeegebied tussen Groenland en de Azoren de depres- sieaktiviteit aanhoudt, stegen de ba rometers boven west-Europa en in Scandinavië flink. Een klein lage drukgebied dat donderdag boven zuid-Engeland lag, bewoog al op vullend naar onze omgeving en het vormde daarbij een vore van lage- druk waarvian de as in oostwestrich- ting midden óver ons land kwam te liggen. De vorstgrens die zich don derdag nog over Slees wijk Holstein en de Duitse Oostzeekust bevond, verplaatste zich naar het zuiden en lag vrijdagochtend juist ten noorden van de Waddeneilanden. Het laat zich aanzien, dat het komende et maal de koude lucht geleidelijk over het noorden van het land zal uit vloeien, wat gepaard zal gaan met natte sneeuw of sneeuw en tempe raturen om het vriespunt tot lichte vorst. Mei leiding belaste generaal Effiong.' Roofoverval op 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1