lekker lui 3w Treffer Pantalons DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nigeria weigert de hulp van een aantal hulp-organisaties 2 voor f50,- Stijging ziekteverzuim bouwnijverheid Bedroefde terugkeer van stille werkers Teleurstelling Franse Rode Kruis Acht jaar en terbeschikkingstelling geëist tegen Riet S. Brusselse autosalon LAGOS LAAT OPMARS STAKEN Academie in Beverwijk ontruimd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doudertla^ 15 januari 1970 126stt> jaargang Nr. 20335 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uilgave: N.V. Drukkerij v. h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,10; per maand 2,70; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: W oningcontingent Zeeland 1970 verdeeld Joint Church Aid" en „Caritas" beschuldigd van medeplichtigheid aan burgeroorlog" LAGOS, 4-1. Nigeriaanse regeringsfunctionarissen hebben er woensdag de nadruk op gelegd, dat het federale staatshoofd, generaal Gowon, zich niet tegen alle buitenlandse hulp aan de slachtoffers van de burgeroorlog heeft gekeerd. Dinsdagavond had hy in een vraaggesprek voor de televisie, dat ook door Radio-Lagos werd uitgezonden, gesproken over „bloedgeld" van hulporganisaties die in het afgescheiden Biafra werkzaam zyn geweest. Hy zei dit op de vraag of hij hulp van organisaties als de „Joint Church Aid" zou toejuichen. Woensdag zei men in Lagos, dat Gowon alleen gekant was tegen hulp van organisaties die hebben bijge dragen tot een verlenging van de burgeroorlog. In het verleden zyn de „Joint Church Aid" en de katholieke organisatie „Caritas" herhaaldelijk door de federale autoriteiten be schuldigd van „medeplichtigheid" aan de burgeroorlog. Het Nigeriaanse Rode Kruis heeft het Internationale Rode Kruis ge vraagd om vier medische teams, 60 vrachtwagens, 40 Landrovers en een klein vaartuig. Het wereldvoedselprogramma dei- Verenigde Naties heeft woensdag Advertentie. prijsbewust terlenka - wol 5 kleuren meegedeeld, dat levensmiddelen ter waarde van ruim 7 miljoen gulden zullen worden geschonken aan Nige ria. Deze zijn bestemd voor de boe ren en arbeiders werkzaam aan her stelprojecten in het voormalige Bia fra. Dit voedsel, waarom door Nige ria is gevraagd, is bedoeld voor een periode van vier maanden. Later zul len nieuwe toewijzigingen volgen. De hulpdiensten in Lagos hebben woensdag meegedeeld, dat de toe stand van de vluchtelingen in de ge bieden van Aba, Oemoeahia en Itoe op 8 januari minder slecht was dan men had aangenomen. Volgens een medisch rapport dat woensdag in La gos is gepubliceerd lijden deze vluch telingen niet aan ondervoeding. De toestand van 80 procent is zelfs goed te noemen, aldus dit Nigeriaanse rapport. De federale troepen in de oostelij ke provincie - het voormalige Biafra - hebben opdracht gekregen hun op mars te staken. Dit is woensdag mee gedeeld in een uitzending van het vroegere radiostation van Biafra door de commandant van de derde Nigeriaanse divisie, kolonel Oloese- goey Obasanjo. Hij zei verder dat het handhaven van de openbare orde en veiligheid wordt overgelaten aan de Nigeriaanse politie. Het radiostation in Obolo-Oekoe was kort te voren veroverd door mariniers van de der de divisie. Er werd niet meegedeeld of de troepen van deze divisie nog verzet hadden ontmoet. Volgens de correspondent van het Franse pers bureau AFP in Lagos vinden in ver scheidene delen van Biafra nog spo radische gevechten plaats. Twee stromingen Volgens goed ingelichte kringen in Lagos bestaan onder de Nigeriaanse officieren twee stromingen. Een ge matigde groep wil aan de oostelijke provincie (Biafra) een zekere mate van autonomie geven. Dit deel van Nigeria zou dan zelf over een leger moeten kunnen beschikken om even tueel bijstand te verlenen <^an de Ibo's, zodat deze niet bevreesd be hoeven te zijn voor vergeldingsacties van troepen van de andere stammen. Een groep van conservatieve offi cieren is echter van mening, dat het Biafraanse leger en het huidige be stuursapparaat moeten verdwijnen. Volgens hen zou het verlenen van autonomie aan de Ibo's een perma nente dreiging blijven vormen voor de eenheid van Nigeria. WASHINGTON, 14-1. Nigeria heeft dc Verenigde Staten laten weten, dat het na dc ineenstorting van het Bia fraanse verzet vooral medicamenten vervoer nodig heeft. Dit heeft het personeel voor de hulpverlening en „State Department" woensdag be kend gemaakt. Volgens woordvoer der McCIoskey zal Nigeria binnen enkele dagen laten weten, of Ameri ka verder van dienst kan zyn. Ame rika houdt intussen specialisten op het gebied van dc volksgezondheid gereed voor vertrek. Europese helpers uit Biafra arriveren op Schiphol deze tengere vrouw, wier magere gelaat via de televisie bekend is ge worden in de Nederlandse huiska mers, noodgedwongen een streep onder haar verblijf in Biafra. Mei Henk Koppert en Els van den Berg stapte ze in een der allerlaatste vliegtuigen, die van de gebombar deerde Uli-startbaan midden in Bia fra opsteeg naar Sao Tome voor de kust. PARIJS, 15-1. Functionarissen van het Franse Rode Kruis hebben diepe teleurstelling geuit over het besluit van dc Nigeriaanse regering, alle Franse hulp voor oorlogsslachtoffers te verbieden. Een dezer functiona rissen zei, dat het Franse Rode Kruis in het conflict tussen Nigerië en Biafra volkomen neutraal is geweest. AMSTERDAM. Zeven personen wer den min of meer ernstig gewond bij een botsing tussen twee personen wagens op het kruispunt Burg. de Vlugtlaan-Haarlemmerweg. Op de foto proberen omstanders de gewon den te bevrijden uit een van de wa gens, die bij het ongeluk omsloeg. AMSTERDAM, 15-1. Het toene mende ziekteverzuim in de bouw nijverheid waarvan reeds vele jaren sprake is, heeft zich in het afgelopen jaar voortgezet. Het aantal ziekmel dingen was weer 16 procent hoger, het aantal uitkeringsdagen steeg met circa 14 procent en het bedrag aan wettelijk ziekengeld steeg van bijna 183 miljoen tot 228 miljoen gulden, een stijging van ongeveer 25 procent. Deze cijfers heeft de voorzitter van de bedrijfsvereninging voor de bouwnijverheid mr. J. D. A. Ooster- hoff heden (donderdag)ochtend be kend gemaakt in zijn nieuwjaars rede voor het algemeen bestuur in Amsterdam. Alleen reeds bij de hoofdgroep bouwbedrijf kwamen 370.000 ziek meldingen binnen. Bij de risicogroep schildersbedrijf steeg het aantal ziekmeldingen met ruim 21 procent, het uitgekeerde ziekengeld met bijna 40 procent. Bij de risicogroep bag gerbedrijf nam het aantal ziekmel dingen met 23 procent toe, hét zie kengeld steeg met 41 procent. LAREN. De P.S.P., de P.P.R. en de Partij van de Arbeid in Laren en Blaricum gaan bij de komende ge meenteraadsverkiezingen met één gemeenschappelijke lijst uitkomen. SCHIPHOL, 14-1. Stil en bedroefd zyn woensdagavond per DC-6 ma chine van de Joint Church Aid via Las Palmas uit Sao Tome een 37 tal Europeanen op Schiphol aangeko men, die maanden of jaren in Biafra hebben gepoogd dc nood te ledigen onder dc bevolking. Onder hen waren vele Ierse en Schotse artsen en priesters, maar ook enkele artsen en verpleegsters uit Nederland en Denemarken, die door de stichting Terre des Hommes naar Biafra waren gezonden. Onder de laatste bevonden zich de 30-jarige arts Henk Koppert en de 41-jarige Els van den Berg. Ze keer den samen terug met de 44-jarige Brechtje Folkerts, die al vanaf 15)64 in Biafra werkzaam is geweest. Eerst werkte ze in het ziekenhuis van dr. Middelkoop in Itigidi, dat twee jaar geleden wegens de nadering van de Nigeriaanse troepen moest worden ontruimd, daarna meldde ze zich voor hulpverlening bij de Joint Church Aid organisatie. Zaterdagavond zette Advertentie pyjama's en nachtmode DEN BOSCH, 14-1. Na een uren lang durend requisitoir heeft de of ficier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. J. Booster, woens dagmiddag om vier uur acht jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de re dering geëist tegen de 46-jarige Schyndelsc huisvrouw Riet S. De officier achtte bewezen, dat Riet S. zich in de jaren 1959 tot en met 1968 heeft schuldig gemaakt aan: moord op haar eerste man, rJo van Eyndhoven (46); moord op haar va der Piet Hendriks (82); poging tot moord, meermalen gepleegd, op haar eerste man Jo van Eyndhoven; po ging tot moord, meermalen gepleegd, op haar tweede man, Frans Sleutjes; poging tot moord op Jeanne Ruault, echtgenote van een harer minnaars. Riet S. reageerde nauwelijks op de eis van de officier van justitie. Tij dens het ruim vier uur durende re- quisitor - enkele malen onderbroken door adempauzes - had zij zacht, maar duidelijk hoorbaar op haai' stoel tussen de parketwachten in zitten snikken. Toen de officier zijn eis formuleerde, was echter uit haar reactie niet te merken wat zij vond van dc door mr. Booster gewenste straf. Mr. Booster had zijn eis gebaseerd op de conclusies van de psychiater, dat Riet S. in belangrijke mate ver minderd toerekenbaar moet worden geacht en dat zij een persoonlijkheid is, die in haar huidige toestand een ernstig gevaar vormt voor haar om geving en voor de openbare orde. „Ik ben bereid op basis van deze laatste conclusie te vragen, dat Riet S. wordt veroordeeld tot een tijde lijke gevangenisstraf en dat zij daar naast ter beschikking van de rege ring zal worden gesteld om te wor den verpleegd. Het is echter drin gend noodzakelijk, dat die verple ging geschiedt in een inrichting die voldoende beveiligd is". Mr. Booster constateerde echter, dat op het ogen blik geen zekerheid bestaat dat, in dien Riet S. ter beschikking van de regering zou worden gesteld, er te zijner tijd ook een voldoende bevei ligde inrichting is waar zij zeker zal kunnen worden verpleegd Een der gelijke goed beveiligde inrichting achtte mr. Booster, de dr. Van der Hoevenkliniek in Utrecht. „Weigert deze kliniek echter de verpleging van deze vrouw, dan is er geen in richting in Nederland waar de ter beschikking van Riet ten uitvoer kan worden gelegd", aldus mr. Booster. Jeugdige inbrekers aktief in Eindhoven EINDHOVEN, 14-1. Vijf jongens, in leeftijd van 12 tot 18 jaar, zijn door de politie van Eindhoven aan gehouden. Zij hebben bekend dertig inbraken in woningen te hebben ge pleegd. De buit bedraagt in geld en goederen ongeveer f 4500. Een klein deel hiervan is teruggevonden. De eerste inbraak dateert van oktober vorig jaar. De inbraken werden ge pleegd in een stadsdeel van Eindho ven. BEVERWIJK. Woensdag werden dc bezetters van de Pedagogische Aka- demie te Beverwijk met zachte hand door de politie uit het gebouw ver wijderd. Op de foto een aantal stu denten van de bisschoppelijke kweek school tijdens een eerder gehouden persconferentie. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Zorgt dat de kleine zorgen J f van het leven i maken! niet klein i BRUSSEL, 14-1. - Prinses Paola heeft woensdag in de Eeuwfeestpa leizen op de Brusselse Heyzel de veertigste autosalon geopend, die tot 25 januari gaat duren. Er zijn inzen dingen uit dertien landen: België. Nederland, West-Duitsland, Frank rijk, Engeland, Italië, Zweden, Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Roe menië, de Sowjet-Unie, Japan en de Verenigde Staten. LAGOS, 14-1. Dc federale troepen hebben bevel gekregen hun opmars in Biafra te staken. Federale politie zal de orde in het gebied handhaven. De militairen moeten in dc kazernes blyven. Gevallen van molestatie moeten dadelyk worden gerappor teerd. Het bevel is verspreid via de door de federalen overgenomen Bia fraanse radio. Biafraanse militairen en burgers worden uitgenodigd uit de bossen te komen en zich te mel den. Hun veiligheid wordt gewaar borgd. BEVERWIJK. Ongeveer 145 man schappen van de gemeentepolitie Beverwijk, enkele gemeenten in Zuid-Kennemerland en de rijkspo litie uit de districten Alkmaar, Am sterdam, Utrecht en de speciale dienst uit Drente kwamen woens dagmorgen klokslag negen uur in aktie om circa honderd bezetters van het gebouw van de Katholieke Pe dagogische Academie aan de Baan- straat in Beverwijk te ontruimen. Door een bijzonder gedisciplineerd optreden van de bezetters, kon de politie dit „karwei" zonder veel moeite klaren. De meeste bezetters lieten zich gewillig meevoeren, maar een vijftiental moest door de agen ten worden weggesleept. Vier slachtoffers brand in Driebergen geborgen UTRECHT, 14-1. Uiterst behoed- zaam zijn in de loop van woensdag middag de stoffelijke overschotten uit het puin opgegraven van vier van de in totaal zeven bejaarde vrouwen die dinsdag tijdens een felle brand in het bejaardenhuis „Kraayenbeek" in Driebergen in de vlammen om kwamen. De resten van de overige drie slachtoffers liggen nog onder het puin bedolven. Het graafwerk moest tegen half zes wegens de in vallende duisternis worden gestaakt. Ook vandaag zal eén ongeveer acht man sterke ploeg van politiemensen en militairen de onderzoekingswerk zaamheden voortzetten. Het puin wordt stukje bij beetje met dc hand geruimd. Tijdelijk regen Verwachting tot vrijdagavond: In het algemeen veel bewolking met nu en dan regen maar ook enkele opklaringen; plaatselijk mist; zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 px-ocent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 16 jan.: Zon op 8.41. onder 16.59; Maan op 11.54, ondèr 3.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 jan. 9.30 v.m. 22.18 n.m. BROUWERSHAVEN 16 jan. 9.32 v.m. 22.12 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 15-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land werd ook woensdag voor een groot deel bepaald door een depressie waarvan het hoofdcentrum ten westen van Ierland lag. Boven Scandinavië handhaafde zich een hogedrukgebied Met een oostelijke wind werd in di1 gebied lucht aangevoerd waarin nog strenge vorst voorkwam. In ons land werd met een zuidelijke stroming vrij zachte lucht aangevoerd waarin de middagtemperaturen woensdag in het zuiden van ons land tot om streeks 8 graden opliepen. Ook hel komende etmaal zal de aanvoer uit het zuiden aanhouden. Randstorin- gen van de depressie zullen tijdelijk wat regen kunnen brengen. Er zal in het algemeen weinig wind zijn waarbij in het temperatuur verloop niet veel verandering komt. CHAAM. Op de weg tussen Chaam en Ulvenhout is de 18-jarige brom fietser M. J. Antens uit Baarle Nas sau geslipt en ten val gekomen. Do jongeman werd ernstig gewond en overleed later op de dag in een zie kenhuis te Breda.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1