DE VERKEERDE DADER Vleugje heimwee naar Adenauer PSYCHISCHE STOORNISSEN Ccboiivv jeugdsociëteit te Haamstede werd officieel geopend BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 januari 1970 Nr. 20334 Advertentie. Jongfliii realiseerden zelf een leuk „Praetuus" in oud lokaal van Tuinhonwseliool HAAMSTEDE, 12-1. De echtgenote van de burgemeester van Wester- schouwen, mevrouw Everwgn-v. d. Bout heeft zaterdagmiddag het offi ciële gebouw van de Jeugdsociëteit, thans beter bekend als het „Praet uus" geopend. De Tuinbouwschool, al enkele jaren een „zieltogend" on derdeel van de gemeente-eigendom men, leende zich hiertoe uitstekend. Met de medewerking van het ge meentebestuur is een prachtige loka liteit gerealiseerd en door de leden zelf geheel klaar gemaakt. Mevrouw Everwijn verrichtte de opening door „eenvoudig een papie ren deur kapot te lopen' Tot de aan wezige genodigden en jongelui zei zij dit met genoegen te hebben gedaan. Pas na een diepgaand gesprek met de meisjes en jongens bleek dat in dit gebouw niet alleen wordt ge danst, doch dat het echt een „Praet uus" gaat worden. Zo zullen goede films gedraaid worden en daarover wordt na afloop gediscussieerd. De vrijetijdsbesteding gaat op deze ma nier meer inhoud krijgen. „Ik ben over dit alles zeer ver heugd en daarom hoop ik dat het aan het gestelde doel gaat beant woorden. Een compliment aan jullie, jongelui voor dit prachtige geheel, dat uit een verwaarloosd lokaal is tevoorschijn getoverd. Ik hoop ech ter dat hier geen dingen gebeuren, die onwaarlijk zijn met jullie idea len. Mijdt het kwade en denk aan de medemens. Jawel!" Namens de burgemeester bood me vrouw Everwijn aan de voorzitter van het bestuur Piet Jan Landegent het tafelmodel van de gemeentevlag aan. Een drankje met wat hartigs bezegelde de opening. Burgemeester Ever wijn was blij met de doelstelling van het oude lo kaal van de Tuinbouwschool voor het jeugd-sooswerk. Als grote voorvech ter voor de opzet van dit alles roem de hij de heer B. J. Kloosterman. Spreker was tevens blij omdat wat ouderen voor een zekere begeleiding zorgen. Het kardinale punt vond de burgemeester dat in ieder geval de soos des zaterdagsavonds niet geo pend mag worden voor betalende be zoekers. Gaat dit wel gebeuren dan zal de zaak uit de hand gaan lopen en dan wordt de bier-tapperij op ons bevel stopgezet. „B. en w. staan volkomen achter jullie doch er moet een zekere con trole van ouderen blyven. Ik hoop zo van harte dat jullie die hier run nen als een voorbeeld voor andere dorpen. In verband hiermede zie ik misschien in de toekomst nog eens een eilandelyke opzet met een be taalde kracht als jeugdleider. Maak er het goede van!" Piet Jan Landegent dankte aller eerst het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van de ruimte. Verder de mede-initiatiefnemers, de heren Ds. v. d. Kooij, Van Doorn en Hack. Ook het ouderen-bestuur was hij zeer erkentelijk en niet te verge ten de jongelui, die deze prachtige soos zelf hebben gebouwd, opgeknapt en geschilderd. Zijn doelstelling: „Op naar het eerste lustrum". De soos De soos bestaat uit twee deleneen grote ontspanningszaal en een wat kleiner lokaaltje dat de naam „Oos ters relexhuis" kreeg. De tafels zijn zelf gemaakt van planken en denne- stammetjes, evenals de wandbetim- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De ruzie in de Westduitse F.D.P is niet zomaar een partijruzie. Het is een fase in de ontwikkeling van een nieuwe „Ostpolitik". En aangezien het kabinet van Willy Brandt slechts een meerderheidje in de bondsdag heeft dankzij de F.D.P. is de rel in die liberale groepering ook van be lang voor het voortbestaan van de coalitie, zij het dat dit voorlopig nog wel even aan kan lopen. Pas als bij de eerstvolgende verkiezingen zou blijken dat het de F.D.P. stemmen kost door met de socialisten in een span te werken, kon die partij uit zelfbehoud wel eens de S.P.D. in de steek laten. Voorlopig is het zo dat de oud voorzitter van de partij, de bankier Erich Mende, intern de aanval is be gonnen op zijn opvolger Walter Scheel, die de portefeuille van bui tenlandse zaken beheert in het coali tiekabinet. Volgens Mende maakt Scheel van de F.D.P. een bijwagen van de S.P.D. en dat vindt hij voor al kwalijk omdat Brandt naar zijn mening bezig is oude Duitse waarden te verpatsen. Dat klinkt heel erg en het slaat er op dat Brandt bezig is een nieuwe politiek in te luiden jegens de lan den van oost-Europa en ook oosl- Duitsland. Het bestaat Een zeer reële politiek, want het is zo langzamerhand wel duidelijk dat de oude opvatting, die ervan uitging dat oost-Duitsland eigenlijk niet be stond, onhoudbaar is geworden. Scheel kan dat het beste weten door zijn polsen van zijn ambassa deurs, die vrijwel unaniem rappor teren dat de landen waar zij zijn ge stationeerd eigenlijk geen enkele re den meer zien de D.D.R. van Ulbricht niet te erkennen. Zo van: het land is er, is niet meer weg te denken en daarom behoeven we niet direct vrienden te worden maar we hoeven ook niet met oogkleppen voor te lo pen. Mende daarentegen is nog een oude aanhanger van wat men wel de Adenauer-politiek kan noemen: geen soepele houding jegens communis ten, eerst hereniging. En zeker nooit erkenning van de Oder-Neisselijn als Poolse westgrens. Kortom alles wat Brandt voorzichtig aan het in leiden is. Zijn kabinet is zelfs al be zig een of ander „staatsverdrag" uit te dokteren om de D.D.R. te erken- mering. Er ontbreken nog een oude bank van een overbodig bankstel en wat kleinere fauteuils, doch het be stuur is er van overtuigd dat deze nog wel ergens rondslingeren. Het plafond verdween onder een laag blinkend zwart plastic, met als decor oude visnetten en fuiken. De ver lichting is in alle kleuren uitgevoerd. Origneel is de zetel van de disc- jockey n.l. een drietal meters hoog, in een oud bad. Zijn plaats moet hij bereiken per touwladder. Verder is een orgel aanwezig, een bandrecor der en een massa platen. Ook de bar is keurig en modern uitgevoerd, met erachter in een verlicht paneel de naam van de soos: „Big S". De jon gelui zullen zich hier zeker amuseren en daar hun opbouw veel geld heeft gekost zouden ze graag wat dona teurs noteren. Bij de opening was ook wethouder Van Waveren aanwezig. Wethouder v. d. Klooster had het ongeluk om recht voor het soosgebouw door de gladheid van de weg met zijn auto in de sloot te glijden. Gelukkig liep alles goed af en een vrachtauto zet te de wagen weer op de weg. Tien zonder het woord erkennen te gebruiken. Ommezwaai Inmiddels ruimt het kabinet bij voorbeeld al handelsbelemmeringen tussen bondsrepubliek en D.D.R. op. Adenauer zou zich inderdaad in zijn graf kunnen omdraaien. Vermoedelijk handelt Brandts ka binet in een geest die vooral de jon ge Duitsers kunnen begrijpen. De D. D.R. bestaat tenslotte al 20 jaar. Me nige kiesgerechtigde kent gewoon geen andere structuur van het Duit se gebied meer, behalve dan uit de geschiedenisboekjes. Tenminste: dat moet men hopen en het zal blijken als er weer verkiezingen zijn, later dit jaar in de bondslanden. Lijdt dan echter de S.P.D. maar vooral de F.D. P. een nederlaag, dan lijkt de weg vrij voor een hernieuwde coalitie van C.D.U. en rechtser geworden F.D.P., die zal proberen de zaken terug te buigen naar vroeger, foen Adenauer nog op de bres stond. Het is niet te zeggen of Brandt en de zijnen iets zullen bereiken, maar de oude koers heeft intussen bewe zen tot niets te voeren .Daarom mag men hopen dat Mende's geest slechts bij een minderheid leeft. HARDINXVELD. Maandagomrgen is van de helling van de Scheepswerf en machinefabriek „De Merwede" in Hardinxveld de zeesleepboot „Noord zee" te water gelaten. Deze sleepboot met een motorvermogen van 9000 pk is het vierde vaartuig in deze klasse voor Smits en Co's internationale sleepdienst. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 12-1. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag 585 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1225-1650; werkpaarden f 1200- 1550; oude paarden f 825-1425; 3-ja- rige paarden f 900-1150; 2-jarige paarden f700-900; veulens f300-625; hitten f 725-950. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht f 2,80-3,60; jonge slachtpaar den per kg. geslacht gewicht f 3,60- 4,00. De handel was rustig. Neurose is een soort volksziekte KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WIHRDEN. Op de Almelose straat in Wierden is de 47-jarige A. N. J. Bolk uit deze gemeente om het leven gekomen, nadat hij met zijn fiets onder een personenauto was geko men. De man stak vanaf het fietspad langs de weg linksaf de weg over zonder op de naderende auto te let ten. DEN HAAG. De arts Jelle Vleer uit Enschede gaat zo snel mogelijk voor de organisatie Terre des Hommes naar Libreville in Gabon om de mo gelijkheden voor medische hulp en voedselverstrekking in Nigeria-Bi- afra te onderzoeken. AMSTERDAM. De 25-jarige op 8 december j.l. uit de gevangenis aan de pompstationweg in Den Haag ont vluchte gevangene L. J. M. heeft zich tijdens een poging om aan twee Amsterdamse agenten in burger te ontkomen bij een worsteling met hen op de Nieuwmarkt zelf met zijn pi stool door het hoofd geschoten. RENKUM. De Renkumse politie heeft in samenwerking met de politie te Arnhem de daders gearresteerd van de gepleegde overval op de Nutsspaarbank te Doorwerth (Gl.). RIDDERKERK. De 57-jarge mevr. G. W. Willemstein-Klootwijk uit Ridderkerk is door een auto gegre pen op een van de hoofdverkeersa ders in de gemeente. Het ongeval gebeurde nabij een voetgangersover steekplaats. De vrouw overleed ter plaatse. VENRAY. De personenauto be stuurd door de 39-jarige landbouwer A. Nelissen werd op de Middenpeel- weg te IJsselsteijn door een vracht auto gegrepen De echtgenote van de bestuurder van de personenauto de 36-jarige A Nellissen-Janssen werd uit de auto geslingerd en kwam on-, der de totaal vernielde auto terecht en was daarbij op slag dood. BEESEL. De 28 gemeenteambtena ren van hoog tot laag in dienst van de midden-Limburgse gemeente Beesel-Reuver hebben besloten het bedrag dat de gemeente jaarlijks stort in het person eelsf on ds en dat neerkomt op circa f 30 per perso neelslid, ter beschikking te stellen van hongerend Biafra. DEN HAAG. De economische ont wikkeling sinds de Sociaal Economi sche ;Raad twintig jaar geleden is ingesteld, het in die periode gevoerde beleid en de onwikkeling van de maatschappijstructuur vormden on derwerpen die de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, drs. J. W. de Pous, heeft besproken in zijn nieuwjaarsrede voor leden en geno digden van de raad. SOEST. In de bossen bij Soestdui- nen heeft de politie van Soest twee Zeboes doodgeschoten. De dieren waren ontsnapt bij een dierenhande laar in Soest en hielden zich vanaf vrijdagavond voortdurend op in de buurt van de spoorlijn Utrecht-Baarn De treinen moesten er steeds met matige snelheid passeren. TERSCHELLING. Van het van de Noorse sleepboot „Beni" op weg van „De Schelde-werf" naar Oslo losge slagen casco is nog steeds geen spoor te bekennen. DEN HAAG. Joint Church Aid Nederland heeft de Nederlandse re gering per telegram gevraagd er bij de Nigeriaanse regering op aan te dringen, dat het plan wordt gereali seerd om de voedselluchtbrug van het Portugese eiland Sao Tome naar het vliegveld Oeli in Biafra te her stellen en uit te breiden. AMSTERDAM. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer vraagt het vrouwen-actiecomité voor vervroegd a.o.w.-pensioen „nog eens hun welwillende aandacht voor een reeds tientallen jaren gediscrimi neerde minderheidsgroep in ons ei gen volk". De 335.000 ongehuwde vrouwen tussen de 40 en de 65 jaar en de duizenden gescheiden vrou wen die pas op 65-jarige leeftijd ou- derdoms pensien (aow) ontvangen. UTRECHT. De 63-jarige fietser H. W F. Hendriks uit Maarssen is in zijn woonplaats op de Gageldijk door een auto geschept en op slag gedood. H ijwas aan de kant van de weg af gestapt vermoedelijk om een man kement aan zijn fiets te verhelpen toen hij werd aangereden. AMSTERDAM. De 46-jarige mon teur J. Jongkind uit Amsterdam slipte op de Nobelweg aldaar met zijn auto en kwam in botsing met een geparkeerde vrachtauto. Hij overleed in het o.l.v.-Gasthuis aan de gevolgen. Vier arrestaties wegens opiiunliaiulel AMSTERDAM. 12-1. Wegens han- del in opium is door de groep be strijding verdovende middelen van de Amsterdamse centrale recherche aangehouden de 40-jarige vrouw F. de V. De verdachte werd betrapt toen zij dit weekeinde op de Nieuw markt in Amsterdam een paar gram verkocht aan de eveneens gearres teerde 22-jarige spuiter J. v. d. B. en de 20-jarige E. J. D., zonder beroep. Bij haar arrestatie had zij nog tien pakjes opium van 1 gram in haar bezit. Ook haar vriend, de 65-jarige Chinese kok C. P., belandde in de cel. Bij hem werden honderd pakjes in beslag genomen. Volgens de re cherche is gebleken, dat de vrouw in tachtig gevallen opium aan jongeren heeft verhandeld. Dodelijk liavenongeluk ROTTERDAM, 12-1. De 35-jarige havenarbeider J. Jansen uit Dreu- mel (N.B.) is zaterdag na een onge luk aan boord van het Duitse schip Woerman Ubangi, liggende in de Beatrixhaven, overleden. Hij was bezig met het lossen van boomstam men, toen één boomstam uit de hijs schoot, en werd tussen twee boom stammen geklemd. Echtpaar hij verkeersongeluk omgekomen GILZE-RIJEN, 12-1. Bij een auto ongeluk in Wuustwezel, aan de Bel gisch-Nederlandse grens zijn de 61- jarige C. Adriaenssens en zijn 59-ja- rige vrouw M. Adraenssens-Paulssen uit Gilze-Rijen om het leven geko men. De 19-jarige dochter van het echt paar, die de auto bestuurde, werd zwaar gewond in het ziekenhuis van Brasschaat opgenomen. Haar vader overleed kort na aankomst in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De 59-jarige vrouw werd bij het on geluk op slag gedood. Over de oorzaak van het ongeluk tast de rijkspolitie nog in het duis ter. De auto raakte om nog onbeken de redenen van de weg en reed te gen een boom. Britten willen Titaniclichten LONDEN, 12-1. Een groep Britten is van plan het in 1912 na een bot sing met een ijsberg ten zuidoosten van Newfoundland gezonken passa gierschip Titanicte lichten. De kosten zullen ongeveer twee miljoen pond sterling, ruim zeventien miljoen gulden, bedragen. Men zal eerst foto's van het wrak maken. Een Westduitse onderneming zou beloofd hebben de kosten daarvan, naar schatting bijna negentigduizend gul den, te betalen. Irreële weerstanden tegen behandeling Een der belangrijkste voordrach ten die in 1969 werd gehouden was de inaugurele rede, waarmee prof. dr. Trimbos zgn ambt van hoog leraar in de sociale psychiatrie aan de Rotterdamse Hogeschool aan vaardde. De Utrechtse geleerde noemde de psychische ongezondheid een van de grootste sociale kwalen van deze tijd en hij sprak van „een ijsberg, waarvan het uiterste puntje de psychiater bereikt en waarvan een iets groter deel bij de huisarts komt". Helaas stellen duizenden mensen met psychische aandoeningen zich niet onder behandeling. Wie ergens een puistje ontdekt, snelt onmiddel lijk naar de huisarts; maar wie in een psychisch conflict verzeild raakt, consulteert pas een arts wanneer een hoogtepunt bereikt is. Daar komt bij dat juist psychiatrisch gestoorde mensen hun eigen problemen hele maal niet zien en een zelfconfronta tie uit de weg gaan. Talloze mensen komen bij de dokter met lichamelij ke klachten die veelal een psychi sche oorsprong hebben. 60.000 (psychiatrische) bedden De helft van het aantal zieken huisbedden in ons land wordt bezet door psychiatrische patiënten. Maar deze 60.000 mannen, vrouwen en kin deren geven bij lange na niet een volledig beeld van de feitelijke om vang van de psychische gestoordheid in onze tijd. Die 60.000 springen er, wat hun ziektebeeld betreft, duidelijk uit, maar veel en veel groter is het aan tal mensen, dat zich geremd of ang stig voelt. Deze mensen zijn vaak een kwelling voor hun omgeving en een last voor zichzelf. Ze vallen niet onder de categorie geesteszieken (psychotici), zij zijn allerminst zwak zinnig, maar de kwalificatie „gees telijk gezond" kan men evenmin op hen toepassen. In de regel worden zij als neurotici aangeduid, d.w.z. als lijders aan een neurose, die veroor zaakt is door innerlijke conflicten, bv. daterend uit hun vroege jeugd, die zij nooit op harmonische wijze hebben verwerkt. Deze neurose openbaart zich in vage verschijnselen als angst, rem mingen en depressieve stemmingen en in ernstige moeilijkheden met be trekking tot de omgeving, in het bij zonder ten aanzien van de mensen met wie zij persoonlijke betrekkin gen onderhouden. 20 procent In onze tijd, waarin vele mensen hun geestelijk houvast dreigen te verliezen, bloeit de neurose welig. Volgens prof. Trimbos zou naar schatting 20 pet. van de bevolking min of meer neurotische trekken vertonen. Helaas bestaat er veel weerstand om deze feiten onder ogen te zien. Dat is niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat een van de ken merken van de neuroselijder nu juist is, dat hij zijn eigen afwijkend ge drag helemaal niet ziet en boven dien zijn energie er op gericht is om elke confrontatie met zichzelf uit de weg te gaan. Daar komt bij, dat niemand er gaarne voor uitkomt dat hij psychi sche moeilijkheden heeft, bij een psychiater loopt enz. Er rust een soort van maatschappelijke sanctie op psychiatrisch gestoorden. Wie in een psychiatrische inrichting heeft gezeten of bij een zenuwarts onder behandeling is, wordt door zijn om geving niet serieus meer genomen. Dat is natuurlijk een dwaze en ook hoogst gevaarlijke situatie. Op die manier worden reel mensen, die met 2ich2el/ in de knoop liggen, er ran af gehouden om deskundige hulp te zoeken. Hoogstens stapt men eens naar een huisarts, die men om slaappillen, tranquillizers e.d. verzoekt. De over belaste huisartsen rij» maar al te vaak geneigd dat pilletje te geven ook, maar hiermee worden de wer kelijke problemen uiteraard niet op gelost. Gelukkig blijkt bij jongere huisartsen, die meer vertrouwd z\jn geraakt met de psychologie en psy chiatrie, deze bereidheid minder sterk te bestaan en wordt de patiënt door hen gauwer naar een zenuw arts veri vezen. Psycho-somatisch Naar schatting de helft i>an hel aantal patiënten, dat met lichamelij ke klachten bij de huisarts komt, heeft psychische moeilijkheden. De psychiatrie heeft ons geleerd, dat sommige patiënten hun emotionele klachten „omzetten" in lichamelijke symptomen en daarvoor worden zij dan behandeld. Het resultaat van zo'n behandeling is natuurlijk dubi eus. Men spreekt in dit verband tegen woordig van psychosomatische ziek ten, wanneer met een grote mate van zekerheid mag worden aangenomen, dat een zich lichamelijk manifeste rende ziekte bindend samenhangt met neurotische afwijkingen. Tot de ze ziekten, waarbij het psychisch element dus een belangrijke rol zou spelen, rekent men ulcus ventriculi (maagzweer), ulcus duodeni zwaar van de twaalfvingerige darm), colitis ulcerosa ontsteking van de dikke darm), hypertensie (hoge bloeddruk) en last but not least astma bron chiole. Het gaat hier dus om ernstige ziekten, die óf de patiënt in zijn so ciaal functioneren belemmeren (ast ma), of die zelfs een bedreiging voor zijn leven kunnen vormen (hyper tensie en colitis ulcerosa). Nieuwe weg De medische wetenschap staat daarom slechts één weg open: zij zal zich meer moeten richten op de to tale mens en niet alleen op de licha melijke aspecten. De voorgenomen scheiding tussen specialisatie in neu rologie en psychiatrie is een eerste stap in de goede richting. Tot dus ver behelsde de studie van zenuw arts, dat men zich én in de neuro logie én in de psychiatrie speciali seerde. Maar in feite gaat het hier om twee verschillende vakgebieden. De psychiatrie is de leer van de psychische ziekten, de neurologie die van de lichamelijke zenuwziek ten. Maar de zenuwarts, die én neu roloog én psychiater is, kan zich zel den op de gehele mens concentreren. Hij komt bovendien snel in de ver leiding om aan de neurologische as pecten de meeste aandacht te schen ken, want het is nu eenmaal eenvou diger om iemand lichamelijk te on derzoeken dan via vaak lange ge sprekken er achter te komen wat er innerlijk in de patiënt omgaat. En hersenonderzoek is gauw verricht, voor een gesprek komt meer kijken. Vandaar dat we de scheiding tussen psychiater en neuroloog alleen maar kunnen toejuichen. Dr. H. G. van der Klaauw. De Libische revolutionaire raad heeft zaterdag bij decreet een „fonds voor de Heilige Oorlog" ingesteld voor steun aan de Arabische landen in de strijd tegen zionisme en koloni alisme. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT Hoolwerf nam de man even ter zijde, liet zijn penning zien en vroeg om een onderhoud. De man fronste zijn wenkbrauwen en wees naar de volle winkel. „Komt verrekt slecht uit, meneer. Kan het niet op een an dere tijd?" De rechercheur dacht na. Tenslotte was er niets op tegen om eerst naai de dochters te gaan. Dus glimlachte hij even en antwoordde: „Zegt u maar, wanneer het u het beste gele gen komt." „Nou, een uur of twee. Dan is het hier doorgaans rustig." „Klokke twee ben ik er," beloofde Hoolwerf, groette en liep weer naar buiten. Hij stapte in de auto en reed door de stad. Doordat hij meerdere malen had samengewerkt met de Enschedese politie, was hij tmelijk bekend geraakt in de stad. Binnen enkele minuten was hij in de Dr. Benthemstraat, waar Alien Groote- borg woonde, gehuwd met P.Wal- sma, zoals hij in zijn opschrijfboekje las. Hij belde aan. Een vrouw deed open en bekeek hem met wantrou wende ogen. „En?" Hoolwerf liet zijn penning zien. „Politie. U bent een dochter van wij len meneer Grooteborg uit Dorrin gen?" „Jawel. Is het geld terecht?" „Het spijt me. Ik kom enkel voor een paar inlichtingen." Hoolwerf volgde naar een achter kamer, waar een kind in een box hem nieuwsgierig aankeek en een ander kind, dat met blokken op de vloer speelde, begon te lachen. „Twee kinderen?" informeerde Gert, nog eens naar de beide hum mels kijkend. De vrouw lachte cynisch. „Twee? Ik heb er vijf. Twee naar school, die zijn acht en zeven. En één naar de kleuterschool, die is vijf. Jantje is drie en Dikkie is net een jaar. En van 't najaar is nummer zes er." Gert ontdekte nu pas, dat ze in verwachting was. „Mevrouw, dan zult u uw handen wel vol hebben. Ik zal het zo kort mogelijk maken. Weet u misschien ook, of uw vader nog oude vrienden, vroegere zaken relaties bezat, die hem wel eens be zochten in Dorringen?" Ze haalde haar schouders op. „Wie zal 't zeggen? Het is niet waarschijn lijk, want zo'n gezellige snuiter was m'n vader de laatste jaren bepaald niet. Z'n vroegere compagnon kwam in het begin nog wel eens bij hem, maar of dat de laatste jaren het ge val was, betwijfel ik". „Hoe heet die man?" „Peet Leverstraten. Zit op 't ogen blik in een bejaardencentrum in Hengelo. Als-ie nog leeft. Hij was vijf jaar ouder dan vader". „Weet u ook, hoe de verstandhou ding was tussen uw vader en zijn compagnon?" „Ze hadden vaak mot. Vader werkte altijd hard en Peet gooide er graag met z'n pet naar. Op de duur gingen ze dan ook uit elkaar. Dat ging in goeie harmonie, dat wel. En Peet kwam later nog wel eens langs. Toen vader in Dorringen ging wonen, is Peet wel eens bij hem geweest". „Kwam u zelf de laatste jaren re gelmatig bij uw vader op bezoek?" „O nee.... Hij was de laatste ja ren niet te genieten. Altijd sjachrij- nig en altijd dacht hij, als we kwa men, dat we geld nodig hadden. Niet dat we het niet konden gebruiken, maar ik zou er vast niet om vragen. Hij was verschrikkelijk wantrou wend. En meestal beperkten we ons bezoek tot zijn verjaardag en nieuw jaarsdag. Tenslotte is het m'n vader, nietwaar?" „Had u een hekel aan hem?" Ze schudde haar hoofd. „Natuur lijk niet, waarom zou ik? M'n moe der is jong gestorven. Ik was veer tien. Hij heeft altijd goed voor ons gezorgd, dat moet ik hem nageven. Maar hij had wat tegen Piet, m'n man. Omdat Piet op een fabriek werkt. Nadien was er wat kapot tus sen ons". „Mevrouw, toen u hoorde, dat uw vader vermoord was, wat dacht u toen?" „Ik weet het niet precies", ant woordde de vrouw nadenkend. „Ik geloofde het eerst niet helemaal. Wie zou dat doen? Goed, hij was een last post, vraagt u het maar aan zijn huishoudster. Maar voor de rest zat hij niemand in de weg, nietwaar? Hij was de laatste paar jaar heel slecht ter been en kwam nauwelijks nog buiten". „Was het u bekend, dat hij de hele dag zijn radio keihard had aan staan?" „Jawel. Hij werd ook wat dovig, vandaar misschien. Als wij kwamen, zette hij hem af. En anders deed Henk het wel". „Henk?" „M'n broer. Die was niet bang voor hem". „U dan wel?" „Ik heb een hekel aan ruzie. Maal ais vader tekeer ging, wond Henk zich op en ging nog harder schreeu wen. Dat vond ik vervelend. Meestal gingen we dan gauw weg". (wordt vervolgd) 4 l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7