morgen gebakken bloedworst KORTINGREGEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT EL-MIOR Zeven vermisten bij felle brand in bejaardentehuis te Driebergen Aanbiedingen van hulp voor bloedend Biafra uit vele landen uw voordeel Tuinman en Zoon Biafra geeft zich gewonnen na twee-en-een half jaar strijd Arbeidsonrust in Italië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 januari 1970 126ste jaargang Nr. 20334 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur; lel. (01)10) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave; N.V. Drukkerij v. h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,70; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per iosse mm; „Succesje" (max. 4 regels) I 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Opening jeugd sociëteit te Haamstede LAGOS, 12-1. Biafra heeft zich na tweeëneenhalf jaar stryd in de burger oorlog met federaal Nigeria gewonnen gefceven. Nadat de afgelopen dagen zyn voornaamste verdedigingslinies uiteindelijk voor de druk van een fede raal offensief waren bezweken, riep de nieuwe Biafraanse machthebber, generaal-raajoor Philip Effiong, maandag in een dramatische radiotoespraak op tot een wapenstilstand. Hy had een ordelyke ontbinding van de Bia fraanse troepen gelast, en zou afgezanten contact laten opnemen met fede rale Nigeriaanse commandanten te velde om regelingen te treffen voor een bestand. Zinspelend op de voormalige Biafraanse leider generaal Ojoekwoe verklaarde Effiong. dat „die elementen van het oude bewind die onderhan delingen en verzoening onmogelijk hebben gemaakt, zich vrijwillig uit ons midden hebben verwijderd". Hij verzocht het Nigeriaanse staatshoofd generaal Gowon drin gend, een gevechtspauze af te kon digen in afwachting van een be standsovereenkomst. De eerste fede rale reactie op de toespraak kwam van een hooggeplaatste zegsman op het militaire hoofdkwartier in Lagos, die zei: „de boodschap is welkom, en wij zullen later een gedetailleerde verklaring afleggen". Generaal Effiong sprak over een vredesregeling op basis van de reso luties van de organisatie voor Afri kaanse Eenheid (O.A.E.). Hij moet hoofdzakelijk gedoeld hebben op de resolutie die op de laatste topconfe rentie van de O.A.E. van 6 tot 9 sep tember jl. in Addis Abeba is aan vaard, en die ervan uitgaat dat Bia fra zijn afscheiding van de Nigeri aanse Federatie ongedaan maakt. De strijdende partijen werden erin op geroepen tot een bestand en onver- Advertentie Prijsbewust overhemden wit, bleu, groen, crème 2 voor f 25,- DEURLQO wijld begin van onderhandelingen „met het oog op het behoud van de eenheid van Nigeria". De verblijfplaats van Ojoekwoe, die de leiding van Biafra zaterdag aan generaal Effiong had overgedra gen en naar alle waarschijnlijkheid het land verlaten heeft, is nog steeds niet bekend. De Nigeriaanse radio meldde maandagavond dat duizenden en nog eens duizenden ontvluchten. In de uitzending werd de nadruk gelegd op de noodzaak van verzoening en her stelwerk na de verwoestingen van de burgeroorlog. Het was een bemoedigend besef dat Nigeria zijn middelen nu in nut tiger richting kon aanwenden, zei een commentator. Bij het nieuws van het Biafraanse bestandsvoorstel stroomden in de stad Benin, in het midden-westen van Nigeria, honder den mensen juichend de straat op onder kreten al» „vrede" en „vrij heid". De Biafranen in de le fase van de oorlog hadden hel midden-westen onder de voet gelopen en zes weken bezet gehouden. In Khartoem deelde een regeringswoordvoerder maandag mee, dat Soedan de overwinning van Nigeria in de strijd voor nationale, eenheid toejuicht. De val van het „zogenaamde Biafra" kon als les die nen voor de imperialisten en reacti onairen die tegen de eenheid dei- Afrikaanse landen samenzwoeren, zei de woordvoerder. Een 35-jarige Zuidslaaf heeft in een woning in West-Berlijn zijn 29- jarige echtgenote en een 62-jarige man doodgestoken. De 59-jarige vrouw van de vermoorde man werd door messteken zwaar gewond. Kolonel Robert Scott, defensie adviseur van de Britse hoge com missaris in Lagos, moet bipnen 24 uur Nigeria verlaten. Dit is maan dagavond dooi- radio-Nigeria meege deeld. een goed stuk vlees hoort erbij appelmoes, andijvie of bietjes met Gebakken aardappelen! ASO. Een (archief)-joto van een geëmotioneerde generaal Ojoekwoe. De Biafraanse leider heeft het land met onbekende bestemming verlaten. Vol gens het Franse persbureau AFP zou hij op weg zijn naar Europa, maar het Britse persbureau Reuter vernam in diplomatieke kringen in de hoofdstad van Zambia, dat Ojoekwoe op weg zou zijn naar Lusaka. DRIEBERGEN, 13-1. Bij een zeer felle uitslaande brand in het be jaardentehuis „Kraaybeek" aan de Hoofdstraat in Driebergen zijn in de afgelopen nacht zeven mensen (onder wie een lid van het personeel) ver mist. Gevreesd wordt dat deze men- sn in de vlammen zijn omgekomen. De politie sluit echter de mogelyk- Onmic'dellijke luchtbrug is noodzakelijk STUTTGART. Zondag is de uitvoe rende commissie van de gezamenlij ke kerkelijke hulporganisatie voor Biafra bijeengekomen in verband met de nieuwe ontwikkelingen. Van links naar rechts onze landgenoot dr. Herman Middelkoop, Ludwig Getssel (dir. diakonaal werk Stutt gart), dr. Nikolaus Frank (Caritas Internationaal Rome), Viggo Molle- rup (secr. gen. Noordse kerkhulp, De nemarken), Elias Berge (secr. gen. Noordse kerkhulp, Noorwegen) en Ingvar Berg (secr. gen. Noordse kerkhulp, Zweden). BRUSSEL, STOCKHOLM, LAU SANNE, LONDEN, 12-1. De Belgi sche regering heeft haar vertegen woordigers in het buitenland opge dragen stappen te ondernemen voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de Biafraanse oorlog, aldus wordt gezegd in een maandagavond uitgegeven communiqué van het Bel gische ministerie van buitenlandse zaken. De permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties heeft con tact opgenomen met Oe Thant, de ambassadeur in Addis Abeba heeft zich in verbinding gesteld met de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid en de vertegenwoordiger in Genève staat in verbinding met het Interna tionale Rode Kruis. Aan de ambas sadeurs in de Scandinavische landen, Washington en een aantal Afrikaan se landen, waaronder Nigeria, is op dracht gegeven na te gaan hoe Bel gië de hulpakties zou kunnen bun delen. De ambassadeur in Brazzavil le is opgedragen naar Libreville te gaan. De secretaris-generaal van het Zweedse Rode Kruis zal vandaag (dinsdag) naar Lagos vertrekken om met vertegenwoordigers van het In ternationale Rode Kruis na te gaan wat de mogelijkheden zijn van hulp verlening aan de slachtoffers in Bia fra. De internationale hulporganisatie „Terre des Hommes" heeft maandag meegedeeld dat de hulp aan de kin deren in Biafra zal worden uitge breid, met name door het zenden van een groot geldbedrag naar Li breville. In Luzern zoeken vertegenwoordi gers van de Zwitserse afdeling van de Caritas-organisatie en de Evange lische Kerken naar nieuwe wegen om voedsel naar de burgerbevolking van Biafra te brengen. De Wereldraad van Kerken heeft op de aangesloten kerken een beroep gedaan zo spoedig mogelijk een be drag van twee miljoen dollar bijeen te brengen voor een grootscheeps hulpprogramma. heid niet uit, dat zij toch bij buren in veiligheid zijn gebracht. De brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, brak maandagavond omstreeks half twaalf uit bij het trappenhuis en sloeg direct door over het gehele gebouw. De totale bezet ting van het tehuis was 27 personen. De brandweer van Driebergen kreeg assistentie van de brandweer korpsen van Zeist en Doorn en van de Koninklijke Marine uit Doorn. Het blussingswerk, dat met 25 stra len werd uitgevoerd, heeft tot diep in de nacht geduurd. De politie kreeg versterking van manschappen van de sectie bijzondere verkeerstaken en het district Utrecht. Direct na het begin van de brand hebben enkele burgers en politie mannen verschillende bejaarden kunnen, redden. De schade loopt in de tonnen. Ve le van de bejaarden zijn door omwo nenden in hotels opgenomen. De politie was tot in de vroege ochtenduren nog bezig met een on derzoek naar de vermisten. Namen van de mogelijke slachtoffers kon den daarom nog niet worden vrijge geven. PURMEREND. De achtjarige E. P. Hollenberg uit Zuidoost-Beemster kwam maandagmiddag al stoeiende op de rijksweg terecht. Daar werd hij aangereden door een juist passe rende vrachtwagen. De jongen kwam onder een van de wielen terecht en is kört na het ongeval overleden. Voordat de bezetting van het vliegveld Oeli bekend was geworden, waren van het Portugese eiland Sao Tome twee vliegtuigen naar Oeli vertrokken. Aldus een mededeling van de gezamenlijke kerkelijke hulp. Door de internationale hulporgani saties moet thans aan ongeveer vyf miljoen Biafranen hulp worden ge boden. Tydcns de 30 maanden du rende oorlog zijn naar men aan neemt ongeveer twee miljoen Bia franen. de meesten van hen waren kinderen, de hongersdood gestorven. Dit aantal zal misschien worden ver dubbeld als er niet onmiddellijk een luchtbrug komt, via welke voedsel en medicamenten kunnen worden gezonden door de gezamenlijke ker kelijke hulp, waarin 33 rooms-katho- lieke en protestantse hulporganisa ties uit 21 landen zijn verenigd. Door de gezamenlijke kerkelijke hulp is tot dusver meer dan 50.000 ton le vensmiddelen en medicamenten naar Biafra overgebracht. Bij de 5.000 vluchten, die voor een groot deel on der gevaarlijke omstandigheden des nachts zyn uitgevoerd, hebben 25 piloten het leven verloren. Advertentie Zie opruimings advertentie elders in dit blad WONINGINRICHTERS Mol 19 - Telefoon 2887 - Zierikzee Voornaamste verdedigingslinies bezweken onder Nigeriaanse druk Duizenden ontvluchten het verslagen land Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f Kijken is nog geen zien en J j luisteren nog geen horen. it DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van de Evangelisch Lutherse kerk heeft telegrafisch een dringend be roep gedaan op de Nederlandse rege ring alle mogelijke stappen te on dernemen die tot leniging van de toegespitste nood in Biafra kunnen leiden. ROME, 12-1. Honderden kantoren van sociale instellingen, landbouw organisaties en toeristische diensten zullen vandaag (dinsdag) voor drie dagen gesloten worden als gevolg van een staking van 200.000 ambte naren bij deze diensten. Gestaakt wordt voor hogere salarissen en ad ministratieve herzieningen. Dit is maandagavond meegedeeld door de betrokken vakbonden. Enige regen Verwachting tot woensdagavond: Zacht weer met tijdelijk wat regen maar morgen ook enkele zonnige pe rioden; meest matige, maar aan de kust later krachtige wind uit zuid oost tot zuid. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: 0 tot 5 graden boven; normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 14 jan.: Zon op 8.42, onder 16.56; Maan op 11.23, onder 0.52. 15 jan.: Zon op 8.42, onder 16.58; Maan op 11.37, onder 02.13. Eerste kwartier: 14 jan. te 14.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 14 jan. 7.51 v.m. 20.22 n.m. 15 jan. 8.36 v.m. 21.12 n.m. BROUWERSHAVEN 14 jan. 7.51 v.m. 20.12 n.m. 15 jan. 8.37 v.m. 21.04 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk depressiege- bied boven het zeegebied ten zuid westen van Ierland breidt zijn in vloed nog verder over Europa uit. De vorstgrens is teruggedrongen tot in Scandinavië en Rusland, waarbij een zuidwestelijke stroming de aan voer van zachte lucht naar onze om geving in stand houdt. In deze stro ming trekken storingen mee die nu en dan regen veroorzaken. Aange zien in de heersende luchtdrukver- schillen maar weinig verandering komt, mag gerekend worden op voortduren van voor de tijd van het jaar zacht weer. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1