-Q. DE VERKEERDE DADER ACTIEVE MUZIEKBEOEFENING heeft grote opvoedende waarde Noodhulp aan Nigeria-Biafra gestegen tot achttien miljoen gulden Wanneer een h bs.'leerling pre des het jaar kan noemen, waarin Floris V werd vermoord, krijgt hy een pluim. Zegt hij dat hij nog nooit van Mozart of Schubert heeft ge hoord, dan krijgt hij niet eens een draai om de oren. Ofschoon radio en televisie elke dag een stroom van muziek in ontel bare huiskamers spuiten, staat het er met de actieve muziekbeoefening in ons land niet erg best voor. Wie re gelmatig kooruitvoeringen bezoekt zal het ongetwijfeld reeds zijn op gevallen, hoeveel grijze haren en hoe weinig jonge gezichten hij onder de koorleden aantreft. In brede kring bestaat ten aanzien van de muziek beoefening veel misverstand. Zo be schouwen vele ouders de muziekbe oefening slechts als een dier gevoels- en gedachteloze tussengebieden, die eilanden van belangrijker bedrijvig heden omspoelen. Derhalve achten zij de muzikale ontwikkeling van hun kind een overbodige weelde. En inderdaad beoefent men de muziek primair om het genoegen, maar in velerlei opzicht kan men haar toch ook onder de opvoeding schikken. Taak voor lagere school Vrije-tijdsbesteding is niet meer, net als in 1900, dronken zijn of uit het raam hangen. Er zijn tegenwoor- GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over december 1969 Geboren: 2. Johannes Adrianus Marinus z. van M. Vermue en P. H. Sweere; 8. Doortje Pieternelia, d. van D. J. van de Velde en E. M. Goud swaard: 11. Bernhard Jozef Willem, z. van C. W. A. Bonte en K. van dei- Bijl; 18. Jacob Cornells, z. van M. J. van Dienst en M. A. Kroon; 28. Sil via Lianne, d. van J. W. Kristelijn en M. J. van Felius. Overleden: 4. Benjamin Wentsel, 81 jr. (te Zierikzee), wedn. van W. van Nes en van L, Stok; 8. Jan Ma rinus Verhulst, 81 jr. (te Zierikzee), wedn. van A. de Rijke; 13. Lena Bij de Vaate, 67 jr., echtg. van B. J. Bij de Vaate; 18. Pieter Kornelis Boke- laar, 76 jr. (te Zierikzee), wedn. van T. Freeke; 20. Antoinette Maria Lie- vense, 21 jr. (te Barendrecht), echtg. van J. Bolle; 20. Renate Bolle, 1 jr. (te Barendrecht), d. van J. Bolle en A. M. Lievense; 20. René Bolle 4 mnd. (te Barendrecht), z. van J. Bolle en A. M. Lievense; 24. Johanna Lu- kaart, 75 jr., wed. van J. Verseput; 26. Pieternelia Soons, 72 jr., echtg. van M. P. van der Klooster. Gehuwd. 12. Adrianus Krijn Saar- loos, 22 jr. (Den Helder) en Tannetje Pieternelia van Dijke, 20 jr. (Brou wershaven); 17. Cornelis Lodewijk, 24 jr. (Duiveland) en Catharina Jon ker, 20 jr. (Brouwershaven); 18. Ma rinus Leendert Hoogstrate, 29 jr. (Yerseke) en Neeltje Maria Berman, 23 jr. (Brouwershaven); 19. Maarten Johannes Geelhoed, 21 jr. (Brou wershaven) en Joppa Duinhouwer, 21 jr. (Brouwershaven); 28. Christi- aan Hendrikus Voorhout, 25 jr. (Vee- nendaal) en Leuntje Cornelia van der Schelde, 21 jr. (Brouwershaven). MÜNCHEN. Meer dan 2.500 boeken uit 30 landen, waaronder ook de Sowjet-Unie maakten de 20e Inter nationale Kinder- en Jeugdboeken- Tentoonstelling in München tot een show van de wereldjaarproduktie op dit gebied. Overeenkomstig grote be langstelling toonden publiek, auteurs en uitgevers voor deze unieke mani festatie. Tot de beste jeugdboeken behoren op dit moment naar de me ning van experts vertalingen uit het Tsjechisch en Frans (bijv. Jarinkova „De broer van de zwijgende wolf", Jan Prohazka LehkaKlara Ja- runkova „De kanonnade van Val- my"). De Internationale Jeugdbiblio theek in München, die onlangs haar 20-jarige bestaan vierde, gaat door voor de belangrijkste onder soortge lijke verzamelingen. Geleerden en studenten uit de hele wereld doen hier ideeën op, evenals de uitgevers en vertalers. Een hele verdieping is echter gereserveerd voor de kleine lezers, die door bibliothekaressen in de omgang met literatuur worden ingewijd. dig talloze mogelijkheden om zich te ontspannen. Maar van een groot scheepse actie op de gebieden van de cultuur is toch nog nauwelijks spra ke. Iedereen doet er wel wat aan. Men luistert eens naar goede mu ziek, men koopt een schilderstuk of bezoekt musea, men leest het een en ander, maar het varété-achtige van deze culturele bezigheden springt dra in het oog. Ze gaan niet diep ge noeg om ernstig te zijn, ze hangen los in de lucht en zijn vaak nergens op gericht. Wie vandaag aan de dag neigt tot cultuur zal zich gemakke lijk zien uitgroeien tot het oneven wichtige kind dat likt aan de veel zijdige cultuurlolly. „Een harmonica bespelen is een hogere bezigheid dan het luisteren naar Bach", heeft Godfried Bomans eens treffend gezegd. En hij heeft in menig opzicht volkomen gelijk. Door actieve muziekbeoefening, hetzij door zang, hetzij door spel, verliest de vrije-tijdsbesteding zijn passief ka rakter, zijn luchtige kant, zijn non chalante trek en verandert in de grootste activiteit. De opvoedende waarde van het muziekonderricht is hierin gelegen, dat in het kind een drift tot eigen cultuur wordt aange kweekt, dat het zich er geheel op toelegt, dat het er geheel door in be slag wordt genomen. Niet ontwikkeld Hebt u wel eens een kind gezien, dat voor het eerst een instrument, bijvoorbeeld een viool, in zijn hand jes krijgt? Hij kijkt er naar, alsof hij wil zeggen: „Wat een gek ding". Maar iemand leert hem de grepen en vertelt hem, hoe hij er muziek kan uithalen. En het kind heft de strijk stok en zie, hoe zijn gezichtje straalt van vreugde wanneer hij klanken vermag te ontlokken uit dat gekke ding". En hij oefent, hij spant zich in en na enige tijd wordt de viool zijn dierbaarste bezit, een deel van hemzelf. Vaak wordt beweerd, dat slechts weinig kinderen muzikaal zouden zijn. Dat is échter een grote vraag. Deze eigenschap is ongetwijfeld meer verspreid, by sommigen zeer sterk aanwezig, bij anderen nagenoeg niet en daartussen vele nuances. Nu rijst de vraag hoe men kan ontdekken of een kind muzikaal is. Wel, een der beste middelen daartoe is de radio. Let u eens op, hoe uw kind reageert op de goede muziek, die via de luidspreker uw huiskamer binnenkomt. Wanneer hij door woord of gebaar te kennen geeft dat de muziek hem iets „gezegd" heeft, dan bezit hij ongetwijfeld een muzikaal instinct. Wakker schudden Het is jammer, dat bij veel kin deren het muzikaal gevoel sluimeren blijft, dat het niet wordt ontwik keld. De ervaring heeft geleerd, dat kinderen, die serieus de muziek be oefenen, zelden oppervlakkig en on verschillig zijn. Geen wonder, want deze kinderen beseffen de vreugde van een zinvolle vrije-tijdsbesteding. Zij laten zich niet amuseren, nee, dat doen zijzelf. Zij maken zelf de toon vrij, hebben zélf deel aan de muzikale schepping. „De muzikale vorming hoort thuis op de lagere school", zo antwoordt de muziekpedagoge Renske Nieweg ons desgevraagd. „Het muzikaal be zig zijn activeert de kinderen, het scherpt hun opmerkingsvermogen en het versterkt hun concentratie. Dit alles komt ook de prestaties in an dere vakken ten goede". Straks zal bij het voortgezet en middelbaar onderwijs de muziek ook meer aandacht krijgen. Wat denkt u hiervan? Renske Nieweg: „Dat is natuurlijk prachtigmaar het muziekonderwijs zal daar zeker niet „uit de voeten" komen, wanneer er op de lagere school als geheel weinig of niets ge beurt. Ook al krijgen M.A.V.O. en H.A.V.O. straks verplichte muziek lessen, dan zullen die ernstige stag natie ondervinden, zolang het basis onderwijs geen goed fundament ge legd heeft". Leerzame woorden voor die talloze onderwijzers, die de zanglessen op hun school als een bezoeking plegen te beschouwen, waarvan zij zich niet zelden met een jantje van legden afmaken. Ditis het recept: Kaasfondue van Nededandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zont, peper, nootmuskaat en wat kirsch. Lgen. Binden me Flitsen uit het buitenland MADRID. Een twintigtal theologen heeft een schrijven gericht tot de Spaanse bisschoppen waarin zij zeg gen „het vrijwel absolute stilzwijgen van de hiërarchie" over de activi teit van de zogenaamde „guerrilla's van Christus Koning" te betreuren. WENEN. De poging van Oosten rijkse chirurgen in Linz, een man zijn beide afgesneden handen aan te naaien, is mislukt. De handen moes ten weer worden geamputeerd na dat zich complicaties hadden voor gedaan. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft een zone van 48 km rond de zeehon denkolonie op de Momandorskiye eilanden, aan de Aziatische kust van het land, tot verboden gebied ver klaard voor scheepvaart en vissers. De maatregel is bedoeld om de wild stand in het gebied op peil te houden LONDEN. Een kleinzoon van sir Winston Churchill, de 29-jarige Win ston S. Churchill, is gekozen als kandidaat van cle conservatieve partij in Strettford, Lancashire, voor de eerstkomende algemene verkie zingen. VATICAANSTAD. Het Vaticaan heeft verklaard dat alleen de Heilige Stoel kan beslissen over verandering in de wet. die rooms-katholieke priesters verbiedt te trouwen. AGRIPOLI. Dieven hebben inge broken in de woning van de Italiaan se kankerspecialist, dr. Liborio Bo nifacio in Agripoli. Zij hebben dui zend flesjes meegenomen van een nieuw anti-kankerserum, dat is ge maakt uit geiteklieren, KIEL. De voormalige SS-officier Wilhelm Kunde, die sinds april 1967 in Kiel terecht stond voor zijn aan deel in de moord op 38.000 joden uit Polen, blijkt, eind vorig jaar aan een darmkwaal 'te zijn verleden. Hij werd verantwoordelijk geacht voor het wegvoeren vn de Joodse bevol king van de steden Krakau, Podina en Wieleczka. BONN. De Westduitse staatssecre taris van conomische zaken, Klaus Dieter Arndt, heeft meegedeeld dat de Westduitse regering de komende jaren zal streven naar een econo misch groeipercentage van 3,5 tot 6,5 pet en „relatief" stabiele prijzen, d.w.z. prijsstijgingen tot drie pet. Volgens Arndt dient een drie pet stijging van het prijsniveau een ab soluut maximum te zijn. SAIGON. Het Zuidvietnamese la gerhuis heeft een wetsvoorstel aan vaard, waarbij het zoeken naar olie wordt geregeld. De overheid zal aan binnen- en buitenlandse maatschap pijen voor vijf jaar exploratierechten kunnen geven, die in beperkte mate voor vijf jaar zullen kunnen worden verlengd. BERN. Vanaf het afgelopen week einde zal naar Westduits voorbeeld ook in Zwitserland een cijfer lotto worden gehouden. De kans om te winnen is iets groter daar de Zwit sers maar „zes van de veertig" be hoeven aan te kruisen, tegenover „zes van de negenenveertig" in West-Duitsland. DEN HAAG. Het aandeel van de vrije pompen, waar zg. witte benzine kan worden getankt, in de Neder landse benzinemarkt bedraagt op het ogenblik ruim dertien procent. Dit zegt de stichting voorlichting en con trole benzine ver koop in Deventer. HOORN. In het St. Jansziekenhuis te Hoorn is de 9-jarige G. J. van Diepen uit Blokker overleden aan de bij een verkeersongeval opgelopen verwondingen. DEN HAAG, 9-1. Door de nieuwe toezegging van 1,2 miljoen gulden voor hulpverlening aan oorlogs slachtoffers in het conflict Nigeria- Biafra, welke op 22 december j.l. bij monde van de minister zonder por tefeuille drs. B. J. Udink in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is gedaan, is het totaal van de Ne derlandse regeringsbij dragen voor dit doel thans gestegen tot 18.237.500 De hulp heeft bestaan uit geldschen- kingen ten bedrage van 12.050.000, en MARKTBERICHTEN DE EIERVEILINGEN Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 1.516.010 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 9,33-9,90; van 56-57 gram f 9,56-10,06; van 60-61 gram f 10,32-10,77; van 64-65 gram f 10,68 -11,34. Eierveiling Barneveld Aanvoer 479.180 stuks, stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 9,04-9,30; van 56-57 gram f 9,97-10,24; van 61-62 gram f 10,65-11,13; van 66-67 gram f 11,33 -11,68. Belgische eieren Aanvoer 367.200 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 9,08-9,47; van 57-58 gram f 9,70-10,28; van 60-61 gram f 10.03-10,07; van 63-64 gram f 10,14 -10,36. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid drs. A. J. Lems (P.v.d.A.) heeft premier De Jong gevraagd al het mogelijke te doen om te voorkomen dat het ontslag van de minister van economische zaken, mr. L. de Block, leidt tot uitstel van behandeling van de zaak Verolme. BUSSUM. Als eerste Nederlanders heeft het Bussumse echtpaar W. Meilink, op de dag waarop het zijn gouden huwelijksfeest vierde, de Yas Vashem-onderscheiding van de staat Israel gekregen als bewijs van dankbaarheid voor hulp an Joodse onderduikers tijdens de bezettings tijd. DEN HAAG. Aan het eind van de cember 1969 waren 55.600 mannen zonder werk. Dit aantal komt over een met 1,9 °/o van de afhankelijke beroepsbevolking. Een maand gele den waren 39.000 mannen werkloos, zodat sindsdien een stijging is opge treden van 16.000. Een jaar geleden waren 60.700 mannen zonder werk. Het aantal werkloze mannen is sindsdien dus gedaald met 5100. DEVENTER. Ruim zeventig leer lingen van de paedagogische acade mie in Deventer zijn in staking ge gaan. Op deze manier willen ze hun adhesie betuigen aan de paedagogi sche academie in Beverwijk, waar woensdag veertien studenten van school werden verwijderd, omdat ze een belangrijke rol bij de school staking van de afgelopen week zou den hebben gespeeld. uit schenkingen van goederen en diensten (melkpoeder, granen, uit zending medisch team) t.w.v. f 6.187.500. De hulp is op de volgen de wijze gekanliseerd: hulp via par ticuliere organisaties ad f 13.250.000, rechtstreekse hulp ad f 4.981.500. Van deze bedragen is f 8.187.500 (45 pet) aan oorlogsslachtoffers in het door federale troepen gecontroleerde gebied ten goede gekomen en f 10.050.000 (55 pet) aan oorlogs slachtoffers in Biafra. Over enkele maanden hersenoperaties in Biafra DEN HAAG, 10-1. De Biafraanse neurochirurg dr. Moses Ilo hoopt over enkele maanden in Biafra her senoperaties te kunnen gaan ver richten. Hij heeft daarvoor nu ól de medewerking gekregen van het Ne derlandse en het Engelse Rode Kruis terwijl hij voor steun nog een bezoek zal brengen aan het Noorse Rode Kruis. Er bevinden zich in Biafra een paar honderd patiënten (ook kinderen), voor wie een dergelijke operatie noodzakelijk wordt geacht. Velen hebben ten gevolge van schot wonden beschadigingen aan de her senen opgelopen. Beethjovenherdenkingen KEULEN. 10-1. Ter gelegenheid van het feit dat Ludwig van Beetho ven 200 jaar geleden werd geboren, zullen radiostations in West-Europa in de komende maanden alle werken van -de beroemde componist ten ge hore brengen. Dit heeft radio Keulen bekendgemaakt. Het gaat niet alleen om de algemeen bekende composi ties, maar ook om zelden gespeelde werken, zoals de dankzeggingscan tates en de Schotse, Poolse en Zweedse volksliederen die van Beet hoven heeft bewerkt. Deelplan gemeentelijk voortgezet onderwijs DEN HAAG, 9-1. Het deelplan van gemeentelijke scholen voor voortge zet onderwijs voor de jaren 1972, 1973 en 1974 zal op 14 januari in een openbare bestuursvergadering van het „Centraal Orgaan voor het Ge meentelijk Onderwijs" (COGVO) in Den Haag worden vastgesteld. Op het ontwerp-deelplan komen 114 scholen voor uit het hele land, die via dit deelplan opgenomen willen worden in het scholenplan van de minister van onderwijs en weten schappen. In dit plan, dat jaarlijks zal worden vastgesteld en dat zich telkens over drie jaar uistrekt, zijn de scholen opgenomen die voor be kostiging uit 's rijks kas in aanmer king komen. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 13 JANUARI. NED. 1. De AVRO begint met de achtste aflevering van „De rare vo gels". Meneer Graauw dreigt verma len te worden tussen de molenste nen van de bureaucratie. Zijn woon schip moet nl. weg. Gelukkig zijn er de rare vogels nog, die erin slagen een ambtenaar in de hrm te nemen. Peyton Place' 'mist ook niet op deze dinsdag. Martin Peyton speelt weer een belangrijke rol. Hij ontmoet zo langzamerhatid alle mensen uit het stadje. Na het journaal de tweede aflevering van „De overlevenden". Hele ingewikkelde problemen rond Tracy's echtgenoot Philip, die er een liefje op na houdt. Tracy besluit van hem te scheidenmaar dat zou voor hem betekenen, dat hij geen kans meer maakt om zijn schoonvader op te volgen. Dat offer is hem voor zijn liefje te groot. Er ontstaat een ge weldige strijd waarvan Philip het slachtoffer dreigt te worden en hij niet alleen. Vervolgens de Tom Jones show. Tom, die zelf o.m. I believe en Fly me to the moon brengt, ontvangt een groot aantal zeer beroemde gas ten, zoals de fameuze groep Brasil van Sergio Mendez uit Brazilië en The Bee Gees uit Australië. Voorts twee vrouwelijke schoonheden, Lynn Redgrave en Tommy Jones en de Amerikaanse humorist Tom Conway. Tot slot van de Avro-avond nog Te- levizier en dan na het laatste nieuws de dertiende les in de Teleac-cursus „Schaken voor beginners" NED. II. Na „Scala" om half acht de KRO met de natuurfilm „Boven de wolken", een aflevering van de serie „Survival" over de bedreigde dierenwereld. Ditmaal werpen we een blik in het hooggelegen gebied van de Andes in Bolivia, waar aller lei bijzondere diersoorten voorko men, die door de mens bedreigd wor den, omdat die er jacht op maakt. Aansluitend aan het journaal een programma van Leo Akkermans: „Kleine democratie bij de dokter en in het ziekenhuis". De verhouding lussen de artsen en hun patiënten is de laatste tijd onderwerp van ge sprek, evenals de behandeling van patiënten in het ziekenhuis .In hoe verre tellen we nog mee als we ziek zijn, vraagt Leo Akkermans zich af in dit programma over de werking van de democratie in het dagelijks leven. Dan opnieuw een film in de serie die gemaakt is naar verhalen van Graham Greene. Vanavond een van de meest bekende en ook een van de beste films, waaraan Greene ooit meewerkte, nl. de legendarische „Third Man" met Orson Welles, Jo seph Cotton en Trevor Howard. Het verhaal is als volgt. In hel door de bezetters verdeelde Wenen zoekt een schrijver naar een oude schoolvriend die hem aan werk zou helpen. De vriend blijkt echter juist te zijn overleden. Dat denkt men tenminste, want later blijkt deze sinistere fi guur, die een berucht zwarthande laar was, de dood van zichzelf in scène te hebben gezet. Zijn vriend en de geheime dienst weten hem echter op te sporen en na een ongeëven aard verfilmde achtervolging wordt hy voor zijn gewetenloze praktijken gestraft. DINSDAG 13 JANUARI. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Ver kennen en ontdekken; 11.10 Wat speelt zich af in de E.E.G.; 11.35 Be roepen na de lts; 12.00 Einde; 18.45 Fabeltjeskrant (kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 De rare vogels; 19.30 Peyton Place; 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 The survivors (kleur); 21.10 De Tom Jones show (kleur); 22.00 Avro's Te- levizier; 22.50 Journaal; 22.55 Scha ken voor beginners (Teleac); 23.25 Einde. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Boven de wolken (kleur); 19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Kleine de mocratie bij de dokter en in het zie kenhuis; 21.10 Graham Greene en de film; The third Man; 22.50 Journaal. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT Tinie begon even te glimlachen. „Dat geeft me in elk geval een hart onder de riem, meneer. Dank u wel, dat u me te woord wilde staan in uw vrije tijd." Gert haalde zijn schouders op. „Ach, vrije tijd.als we niet met onze handen werken, werken we met onze hersens. Mocht u iets konkreèts te weten komen, iaat het me terstond weten." Om half twaalf was Tinie weer te rug in het Wold en konstateerde tot haar opluchting, dat Everts wagen nog niet voor de deur stond. Ik zeg niets, dacht ze, toen ze haar scooter in de schuur zette. Hij heeft al ge noeg meegemaakt. Als die recher cheur nu maar zo verstandig is om mijn tips serieus te nemen Na het wegrijden van de scooter, kwam Cobie Hoolwerf de kamer binnen en keek haar man aan. „Had ze nieuws over de moordzaak?" Hoolwerf begon zijn pijp te stop pen, schouderophalend. „Welnee, was het maar waar. Ze wilde weten, of wij er nog aan werken. Anders neemt ze een advokaat of een detec tive in de arm. Ze is de zuster van Vardèls overleden vrouw." „Ga je de tips van haar nog na?" Hij keek geërgerd op. Heb je aan de deur staan luisteren?" „Welnee. Ik was in de keuken be zig. Maar ze sprak zo luid; ik kon heel wat verstaan." De man zuchtte. „Er zit natuurlijk wel wat in. Ik heb er zelf ook al eens over nagedacht. Je kunt niet stil blijven zitten. Het is een ellen dige historie." „Jij komt nog altijd niet los van de gedachte, dat meneer Vardèl er in elk geval meer van weet." „Dat zie je verkeerd, Cobie. Zolang de werkelijke dader nog niet gepakt is, komen alle erbij betrokken per sonen me verdacht voor. Vardèl, on danks z'n vrijspraak, die huishoud ster, de familieleden, die uiteindelijk voordeel bij zijn -dood hadden en verder nog een paar tot nog toe on bekende personen. Want we weten tenslotte niets Van zijn leven. Van die meneer Grooteborg. Ontving hij mensen tijdens de afwezigheid van zijn huishoudster? Die mogelijkheid bestaat nog altijd." De vrouw liep naar hem toe en legde haar hand zacht op zijn schou der. „Ik wil je niet bekritiseren, Gert, maar waarschijnlijk heb je tij dens je eerste onderzoek teveel accent gelegd op die meneer Vardèl. Misschien was je er zó van over tuigd, dat hij en niemand anders de dader was, dat je helemaal niet met de mogelijkheid rekening hebt ge houden, dat hij onschuldig kan zijn. Alles paste zo prachtig mooi. dat je de veroordeling als het ware pas klaar voor de officier gereed had. Maar het was allemaal te mooi, lie verd. De vrijspraak gaf jou natuur lijk een schok, want 't hield in, dat iedereen, die bij deze zaak betrokken was, op het verkeerde paard heeft gewed, de officies inbegrepen." Hij schudde zijn hoofd. „Ben ik niet met je eens. Je vergeet, dat dc officier in appèl ging en te zijner tijd komt deze zaak opnieuw voor. Dit maal voor het Hof. Zolang een von nis nog niet in hoogste instantie in kracht van gewijsde is, blijft meneer Vardèl alsnog de enige verdachte." Ze plantte haar handen in de zijde. „O. Dus dat houdt dan tevens in, dat rechercheur Hoolwerf niets meer met deze zaak te maken heeft? Dat is nu je reinste ambtenarij. Neem nu één ogenblik aan, dat meneer Vardèl inderdaad onschuldig is. Dan houdt dit tevens in, dat de werkelijke da der sinds zijn wandaad vrij rond loopt. Gert Hoolwerf.je bent nog niet klaar met deze zaak. Als me neer Vardèl onschuldig is, heeft hij er recht op, dat de justitie door werkt, net zo lang tot de werkelijke dader opgeborgen is." Hij keek zijn vrouw enige tijd na denkend aan. „Verdraaid, Cobie jij bent je carrière misgelopen. Jij had bij de recherche moeten gaan. Wat een geluk, dat ik jou getrouwd heb; soms ben je van onschatbare waarde, snoesNatuurlijk, ik ga meteen aan de slag! Er moet toch er gens een keer houvast te vinden zijn HOOFDSTUK 13 Dat houvast kwam evenwel voor lopig nog niet. Zeer tot teleurstelling van Gert Hoolwerf. Na een gesprek met inspecteur Harde, kreeg hij voorlopig een week om opnieuw aan de moordzaak-Grooteborg te gaan werken. Eventuele recherchezaken konden dan tijdelijk door Prins ter hand genomen worden, omdat deze al heel wat keren Hoolwerf had ge assisteerd. En zo reed Hoolwerf op een maandagmorgen naar Enschede, waar hij allereerst op het politiebu reau een lang gesprek had met één zijner Enschedése collega's. Hij gaf de pamen en adressen van dc zoon en beide dochters van de verslagene en de Enschedése rechercheur be loofde. dat hij ook een oogje in het zeil zou houden. Daarna reed Gert eerst naar de Deumingerstraat, waar Hendrik Grooteborg een groente- en fruit- zaak had. Het bleek een drukke win kel te zijn, want behalve de eigenaar stonden er twee vrouwen in de win kel te helpen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4