Jubilerende direkteur J. C Spaans Clir. Mavoschool gehuldigd STREEKNIEUWS „Hoe denkt in onze tijd de jeugd" - onderwerp boeiende lezing ZIERlKZEESCllE NIEUWSBODE Maandag 12 januari 1970 a Nr. 20323 Veertig jaar in dienst van het Christelijk onderwijs te Zierikzee Druk hezoehte recepties en feestelijke leerliugcnavoiid in Ned. Herv. Verenigingsgebouw ZIERIKZEE, 10-1. Vrijdagmiddag en -avond vond in het Hervormd Vere nigingsgebouw alhier de feestelijke herdenking plaats van een jubileum dat wel uniek mag worden genoemd in de geschiedenis van het onderwijs te Zierikzee. Het was vooral een bijzondere gebeurtenis voor het christelijk schoolonderwijs alhier, omdat deze dag de huldiging plaatsvond van één van de „grote mannen" van dit onderwijs. Immers, de schijnwerpers werden in de eerste plaats gericht op de heer J. C. Spaans en dat had een gegronde aanleiding: de heer Spaans herdacht het feit dat hij gedurende veertig jaar bij het christelijk schoolonderwijs te Zierikzee had gediend. Het was bepaald geen "eenzaam jubileum" dat deze onderwijsman vierde. Integendeel, de belangstelling was zowel bij het officiële gedeelte van de huldiging als bij de volgende openbare receptie en de feestavond van de leerlingen zeer groot. De heer Spaans, geboren te Rot terdam, vestigde zich in 1929 te Zie rikzee als jong onderwijzer aan de chr. lagere school in het Vrije. In 1933 besloot de Vereniging tot Bevor dering van het Christelijk Schoolon derwijs tot het stichten van een chr. ULO-school. Het onderwijs vond plaats in de lagere school in het Vrije, cn één van de leerkrachten was de heer Spaans. Reeds in die jaren was de heer Spaans - aldus bleek uit een toespraak van de voor zitter van de vereniging, drs. A. J. van den Hoorn, bij de aanvang van de druk bezochte huldigingsbijeen komst - actief op het gebied van het onderwijs. Met ingang van 1 novem ber 1936 werd de heer Spaans be noemd tot hoofd van de chr. ULO. Op die datum werd de school onder gebracht in de voormalige kweek school aan het Kerkhof. In 1955 werd deze school voor het geven van on derwijs afgekeurd. Het duurde nog tot januari 1961 tot de heer Spaans het nieuwe schoolgebouw in Malta kon betrekken en dit was eigenlijk het eerste jaar dat „normaal" ULO- onderwijs kon worden gegeven in een behoorlijke school. De school is thans uitgegroeid tot 305 leerlingen met 19 leerkrachten. Een gevolg van de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs was dat de ULO-school op 1 augustus 1968 werd omgezet in een MAVO-school. Met deze wijziging kreeg de heer Spaans de functie van directeur van de school. By de aanvang van het officiële gedeelte van de huldiging van de ju bilerende MAVO-directeur, verwel komde drs. Van den Hoorn in het bijzonder burgemeester D. W. Kas telein en echtgenote, wethouder C. Bij de Vaate, de gemeentesecretaris de heer R. van Ommeren en vele on- derwysautoriteiten en vertegenwoor digers van diverse schoolverenigin gen. De voorzitter gaf voorts uiting aan de waardering van het school bestuur voor het vele werk dat door de heer Spaans gedurende veertig jaar in vele functies in het belang van het chr. onderwijs werd ver richt. Drs. Van den Hoorn, die zijn toe spraak in verband met een onver wachte dringende verplichting elders voortijdig moest afbreken, prees in de jubilaris vooral zijn nauwgezet heid, bescheidenheid en intense be langstelling voor leerlingen en leer krachten. „Geloven is voor u zeker weten en dat moet de bron zijn van uw kracht", aldus de voorzitter, die zijn toespraak besloot met de aan bieding van een fraai geschenk na mens het bestuur, namelijk een Frie se wandklok, met daarin aange bracht een herinneringsplaat. „Rustig maar druk" Burgemeester Kastelein had de heer Spaans leren kennen als een man van tegenstellingen: „Een rus tig maar toch ook een druk man". Beide eigenschappen zijn in u be waarheid, aldus de burgemeester, die. met name de gewetensvolle instel ling van de jubilaris belichtte en sa menvattend stelde: „Leerkrachten én leerlingen hadden geen beter hoofd en onderwijzer kunnen treffen". De heer Spaans is een onderwijsman, die staat „aan de piek van de ont wikkeling", een bekwaam pedagoog, die - aldus burgemeester Kastelein - jong en open bleef staan voor nieuwe dingen en deze bovendien in goede banen wist te leiden. Namens de collega's leerkrachten De jubilerende directeur rechts opent één van de vele hem aange boden geschenken, daarbij terzijde gestaan door het bestuurslid de heer S. de Vlieger. van de school werd de jubilaris ver volgens toegesproken door de adj.- directeur de heer P. van Donk, die de goede samenwerking met en de leiding van de directeur naar voren bracht en namens het personeel twee geschenken aanbood: een grote reis koffer en een auto-stofzuiger. Op geestige wijze stelde de MAVO- leraar de heer K. T. Postma vast, dat in de loop van de afgelopen veertig jaar heel wat veranderd is. „Vroe ger was je nog meester", aldus de heer Postma, die overigens enige minder vleiende betekenissen van dit „meester zijn" uit de doeken deed en verder constateerde dat de heer Spaans nooit bezeten is geweest van het idee „ik wil naar de stad". Een andere door de heer Postma gesig naleerde eigenschap van de jubili- rende directeur: „U staat altijd ach ter uw collega's". De heer A. B. van Nieuwenhuyse, directeur van de chr. MAVO-school te Middelburg, feliciteerde zijn Zie- rikzeese collega namens het hoofd bestuur van d£ chr. MAVO en na mens de afdeling Zeeland. Deze spre ker herinnerde in het bijzonder aan het werk dat door de heer Spaans werd- verzet als vooriztter van het MULO-examen en bracht hem dank voor zijn inbreng op vele contact vergaderingen. „Zierikzee en de heer Spaans behoren bij elkaar", aldus de heer Van Nieuwhuyse, die de ju bilaris verder karakteriseerde als een christen van de daad. Met een man als u als voorbeeld, ben ik niet ongerust in de toekomst van het christelijk onderwijs", aldus het MAVO-hoofdbestuurslid. Verder werd het woord gevoerd door ds. De Graaf uit Zaltbommel, namens het Gereformeerd School verband - de heer Spaans is lid van de commissie van uitvoering van deze organisatie - en de heer L. Ge- schiere uit Goes, die sprak namens het negende district van de school raad. De heer Geschiere was in de plaats gekomen van de voorzitter, de heer Van Bennekom, die met va kantie is. De heer Geschiere han teerde Paulus' in zijn brieven: „Nie mand leeft voor zichzelf" en bracht dit van toepassing op de jubilaris, waarbij hij hem als blijk van waar dering een boekebon aanbood. Het optreden van de heer Spaans werd als vrede- en vertrouwenwek kend gekenschetst door de volgende spreker: de inspecteur C.N.S. de heer N. Verboom, directeur van de chr. kweekschool - thans de Chr. Peda gogische Academie voor Zeeland - te Middelburg. Tenslotte werden ge voelens van dankbaarheid voor de door oud-collega's bij de heer Spaans genoten opleiding vertolkt door de heer J. Dankers, leraar aan de kweekschool te Gouda. De heer Dan kers constateerde overigens dat de school te Zierikzee een bijzonder ge ring verloop aan leerkrachten te zien geeft: in de afgelopen veertig jaar vertrokken slechts zes leraren uit Zierikzee. De vader van de jubilaris, de 85-jarige heer M. Spaans uit Bar- neveld, noemde het tenslotte een groot voorrecht zijn zoon bij deze gelegenheid te mogen toespreken. Tijdens de afwezigheid van drs. Van den Hoorn waren de verschil lende sprekers aangekondigd door de secretaris van het schoolbestuur, de heer T. C. Hekman. Voordat de jubilaris het laatste woord kreeg, werd mevrouw Spaans dank gebracht door de inmiddels te ruggekeerde voorzitter. De heer Spaans noemde het in zijn dankwoord geen prestatie om veertig jaar te blijven: „God had voor mij een plaats in Zierikzee". De jubila ris dankte het schoolbestuur, colle ga's en allen die deze dag voor hem en zijn gezin tot een onvergetelijke hadden gemaakt. Tenslotte zei de heer Spaans: „Laten we echt een school met de bijbel zijn en in goede samenwerking verder gaan". Den kend aan psalm 119 besloot hij: „Met Hem kunnen we zegen op ons werk verwachten". Druk bezochte receptie cn feestavond van de leerlingen De gang van het Verenigingsge bouw had zich inmiddels gevuld met vele belangstellende collega's, ouders en oud-leerlingen, die vervolgens de zaal betraden om de jubilerende on derwijsman en zijn familie geluk te wensen met het bereiken van dit bij zondere jubileum. Na deze druk bezochte receptie vond 's avonds een feestavond plaats die geheel door de leerlingen van de school werd verzorgd en werd gepre senteerd door de leerlinge Nicolette Sleeuwenhoek. Nadat de adj.-dir. de heer Van Donk in 't bijzonder ook de dames van de leerkrachten had wel kom geheten werd het programma geopend met zang door een koortje onder leiding van Eduard Nieland, waarna het komische spel „Lijsbeth wordt mens" werd opgevoerd. Dit to neelspel, met als „uitschieters" de leerlingen Joke Kik als Lijsbeth en To v. d. Berge als Canne, viel bijzon der in de smaak. Nadat een leerlin- gengroep, de Majalico's, in fleurige kleding een volksdans had opge voerd sprak de leraar, de heer J. de Bruyne, een geheel in „Vondeliaanse stijl" opgestelde feestrede uit, welke zoveel betekende als een ode aan de jubilerende directeur. Vervolgens kreeg de heer Spaans door de leer lingen Cora Berrevoets, Bas Lokker, Helma de Oude en Wim Bom in de vorm van een schrijfmachine een fraai leerlingengeschenk aangeboden, waarbij Cora Berrevoets een gedicht uitsprak. Mevrouw Spaans kreeg bloemen aangeboden en bovendien, speciaal namens de handwerksters van de school, uit handen van Anne ke de Vlieger een schellekoord. „Toen en nu" Het uitgebreide feestprogramma werd vervolgens voortgezet met het spel „Toen en nu", een geslaagde persiflage op de persoon van de ju bilaris. Nadat in de pauze de leerlin gen waren getracteerd, werd als hoofdschotel van het feestmenu op gevoerd het toneelspel in drie bedrij ven „De Nieuwe", waaraan door niet minder dan vijftien tonelisten ent housiast werd meegewerkt. Dit span nende maar ook vrolijke spel speelde zich af op een internaat, waar een nieuwe leraar zijn intrede maakte, die echter minder voor de jeugd voelde dan wel voor een op de school verborgen schat. De leerlingen slaag den er echter in de „nieuwe" te pak ken te krijgen voordat hij al te veel kwaad kon stichten. In dit spel gaven vooral Kees Francke als dr. de Booy, Kees Bij de Vaate als de concierge Manus, Kees Moelker als Onno en natuurlijk Ton- ni Manni als de boef (De Roos), uit stekend spel te zien. De regie werd verzorgd door enkele leerkrachten. Tussen de bedrijven door gaf Nico lette Sleeuwenhoek nog enkele rake typeringen te zien van een aantal be kende gezichten van het leraren korps. Zij kreeg na afloop voor haar prestaties deze avond geleverd door de heer Van Donk bloemen aangebo den. De feestavond werd bijgewoond door burgemeester Kastelein. De voorzitter, drs. Van den Hoorn, dankte na afloop - het was toen reeds vrij laat geworden - allen die hadden meegewerkt in 't bijzonder de heer Hekman voor zijn grote aandeel in de organisatie van deze dag. Na dat ook de heer Spaans nog een dankwoord had gesproken bleven be stuur, leraren met in hun midden de jubilaris, nog enige tijd in „klein co mité" bijeen. Succes Kerst-actie Lions Club „De vliegende oogarts" De actie die rond de kerstdagen werd gehouden door de Lions Club Schouwen-Duiveland, in samenwer king met de bakkers, met als doel gelden te verzamelen voor de men sen met oogklachten en -ziekten in Oost-Afrika, is een succes geworden. Het mooie bedrag van f 1016,50 kon worden overhandigd aan dokter Sampimon uit Utrecht. Deze zal voor de bestemming zorgen. Hij was zeer dankbaar voor deze opbrengst. Aan alle deelnemers, op welke wijze ook, wordt veel dank gebracht. BURGH Fazant dook in de pannen Elk jaar komt er tijdens het jacht seizoen wel een verhaal over een fa zant die het vlucht roer bijster raakt en ergens tegenaan smakt. Veel bur gers hebben op deze wijze al ramen zien verbrijzelen. Een dezer dagen dook een fazant van vrij grote hoogte (nadat het door een geweerschot was getroffen) op een hoge boerenschuur aan de Meeldijk. De snelheid was zó groot geworden, dat enige dakpan nen aan gruzels gingen. De vogel rolde naar beneden en werd toege voegd aan de jachtbuit. Moeilijker was het voor de land bouwer om de bij de nok zittende dakpannen te vernieuwen. Ondanks de felle koude gelukte dit door ge bruik te maken van een lang touw, dat over de nok heen werd gebracht en vastgezet. Op deze manier werd de schuur beklommen en de dakbe dekking hersteld. Pekelaars strooiden niet! Het gebeurde een dezer dagen op een vroege morgen, toen het natuur gebeuren in de vorm van vorst en sneeuw de wegen spiegelglad had gemaakt. Het gemeentepersoneel, ge waarschuwd dat er gepekeld moest worden, spande de zoutkar achter de vrachtauto en begon de grote bak vol te laden met wegenzout. En daar op begon de rit. De chauffeur en zijn helper zetten zich in de warme ca bine en weg voor weg, straat voor straat werd behandeld. Tenminste, dat dachten de zoutrijders. Want, menend dat de bak leeg was, gingen ze naar de laadplaats terug en zie de bak was nog vol; er was geen krlezel gestrooid? In het morgen- donker bleek dat er ergens een as niet draaide, zodat het strooime- chanisme niet werd meegenomen. De wielen van de bak waren geblok keerd en werden door de vrachtauto als een slee over de weg gespleept. Snel werd de oude strooimachine gereed gemaakt om alsnog de peke- larij opnieuw te beginnen, want vele burgers, die in de vroge morgenuren naar hun werk reden, begrepen niet waarom het zo glad bleef. Mogelijk dat dit vei-haaltje ophelderend werkt. Jaarvergadering Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" Ten einde de leden van de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" een overzicht te geven van de inter ne ebeurtenissen en het gedane be- stuurswez'k in het afgelopen jaar zal op a.s. vrijdagavond 16 januari in hotel Bakker te Burgh de jaarver gadering worden gehouden. HAAMSTEDE BURGH De jeugdmuziekschool De voorzitter van de Kon. Harmo- niet „Witte va nHaemstede", de heer H. P. Verton, zal deze week de la gere scholen bezoeken om te trach ten via een gesprek nog wat leerlin gen te werven voor het jeugdorkest, dat zoals bekend opgeleid wordt door de' heren Mannaert en Hillebrand van de Zeeuwse Muziekschool. Even tuele candidaatjes moeten 10 jaar of ouder zijn. Het totaal aantal leerlin- De spreker vertelde van zijn er varingen in het Amsterdamse stu- dentenmilieu. Hij stond stil bij de vraag hoe de doorsnee-Nederlander de protesten van de studenten er vaart. Velen vinden het niet verant woord. Wie gelooft in democratie vindt dat die hier begraven wordt, wie hard moet werken voor het ge zin kan moeilijk neigingen van af keur onderdrukken. Het is echter niet te ontkennen dat het studenten protest serieus is, het gaat over se rieuze zaken die ons allen aangaan. Daardoor wordt een ieder ook zo bij de protesten betrokken. „By de studentenprotesten gaat liet om de bestaande orde cn die moeten wc dan zo breed mogeUjk op vatten". Dc student acht de bestaan de orde namelijk heel gering. Ze be ginnen heel dicht by huis. Ze pro testeren tegen toestanden in hun ei gen universiteit. gen is, gezien de hoge kosten van de instrumenten aan een zekere beper- kin gonderhevig, doch er kunnen er momenteel nog enkele bij. Ook de drumband „Witte van Haemstede" vraagt wat versterking. Ook daarvoor kunnen jongelui die hier voor voelen zich bij een der bestuursleden opgeven. RENESSE Brandweer rukte uit, loos alarm Donderdagavond omstreeks half 10 werd Renesse opgeschrikt door een brandalarm. In het pand Elzenmeet 6 was een oliekachel door een te grote olietoevoer oververhit geworden. Toen de vlammen vanonder de ka chel kwamen, alarmeerde men de brandweer. Bij aankomst van deze bleek de toestand weer normaal, zo dat de brandweermannen zich slechtf behoefden te beperken tot het op sporen van de oorzaak en het geven van advies. NOORDGOUWE Collecte De in de Ned. Hervormde Kerk van Noordgouwe gehouden oogst- collecte heeft f 1.645,66 opgebracht. Cursus „Beter Bewegen" Woensdag jl. werd in de openbare basisschool te Noordgouwe de eer ste les van de cursus „Beter bewe gen" voor „jongere dames" gehou den. De heer Snijders, die de dames instrueert, betreurde het dat van de 25 dames die zich hadden opgegeven, slechts elf aanwezig waren. Hij riep alle dames die voor deze cursus inte resse hebben op om op de tweede les (woensdag 14 janari) aanwezig te zijn. Indien de belangstelling ech ter zo klein blijft, zal de cursus moe ten worden gestopt, aldus de heer Snijders, wat voor de overige dames bijzonder jammer zou zijn. NIEUWERKERK Geslaagd Onze dorpsgenoot, de heer H. M. J. Wandel, slaagde dezer dagen in Arn hem voor het P.B.N.A.-examen „As pirant-Bouwkundig Opzichter-Teke naar". Opbrengst N.B.G.-collecte De collecte, gehouden tijdens de interkerkelijke kerstzangdienst in de Nederlandse Hervormde Kerk te Nieuwerkerk, ten bate van het Ne derlands Bijbelgenootschap, bracht f 84,73 op. Neerbosch'Cent collecte Voor de Neerbosch' Cent collecte is bijeen vergaard door de volgende collectantjes: Janneke Hoogerland f 16,39; Joke Stoutjesdijk f 11,70; Ans van Dijke f 11,96 en Janet Sij- rier f 17,92. Bevestiging ambtsdragers Hervormde Kerk Vorige week werden in de Neder landse Hervromde Kerk ambtsdra gers bevestigd. Als ouderling werd bevestigd: N. Siesse en S. van Mou- rik; als diaken de heer F. Torensma. Rijdende viswinkel Naar men ons meedeelde zal ook in Nieuwerkerk de rijdende viswin kel, ééns per week verschijnen. Vooraan de Ooststraat zal Van Be- veren's Vishandel daar staan op elke dinsdagmiddag. Afscheidsdienst Dr. Becker Gelijk bekend hoopt de Ger. px'edi- kant, dr. J. H. Becker, met emeritaat te gaan. Dr. Becker hoopt D.V. op zondag 15 februari in de namiddag- dienst afscheid te nemen van zijn gemeente. Enkele weken daarna hoopt hij intx'ede te doen in Oost- zaan, om aldaar hulpdiensten te gaan verrichten. OOSTERLAND Opbrengst kerkcollecten De kercollectes in de Ned. Herv. Kei-k alhier bedx-ogen in de laaste maand van het afgelopen jaar: voor de kerkvoogdij f 693, 86; voor La tijns-Amerika f 248,72; voor de dia conie f 224, 62. De Oude jaarscollecte bracht op f 168,53; voor de Centrale Verwarming f 121,78 en voor „Kerk en Wereld" f 119,50. Voorts bevonden Ze .nemen dingen waar die ieder een waarneemt, doch als vanzelf sprekend worden waargenomen. Ze gaan praten over veranderingen en merken daarna dat er niets veran dert. Ze ontdekken dan dat ser an dere groepen in de maatschappij zijn die er net zo voor staan. Hun eerste conclusie is dat er niet wordt gere- geerd door de opinie van de demo- ci*atische meerdei'heid, maar door machten van voornamelijk economi sche aard. En ze verzetten zich tegen de hegemonie die de individuele mens onderwerpt. De universiteit is een schakel tot die vereconomisermg. Het is dwanmatig gesystematiseerd en evenals de maatschappij een in stelling, gebaseei'd op het geld. Hel heeft zijn roeping gemist als kritisch centrum waar jonge individuen wor den opgeleid. Tot slot liet pater Van der Stap wat popliedjes horen, waar uit sprak wat de jeugd beroert. Ze behoren tot de exclusieve wereld van de jeugd en zo zooken daarin hol zich in de busjes bij de kerkelefoon f 368.63. Afscheid kerkvoogd van de heivotmde gemeente Na een groot aantal dienstjaren als kerkvoogd der Ned. Herv. Ge- Stout jesdijk op de meest eervolle meente alhier is aan de heer A. wijze ontslag verleend uit dit ambt. Met groet nauwgezetheid en plehls- betx*achting heeft de heer Stoutjes dijk 2ijn verantwoordeylke positie in de Herv Gemeente vervuld, gedu- rende een reeks van jaren, waarvoor kerkvoogdij en gemeente hem zeer dankbaar zijn. ZIJPE Onderhoud veerhavens Door de Rijkswaterstaat werd het onderhouden van de veerhavens aan het Zijpe gedurende 1970 aanbesteed Van de 6 inschrijvers was het Aan nemingsbedrijf Fa. W. Vlot uit Slie- drecht met f 81.950,de laagste. DIVERSE BERICHTEN Het So wj et- leger bl a d „Rode Ster" heeft gezegd dat de Verenigde Staten doorgaan hun offensieve wa penarsenaal uit te breiden ondanks hun verklaringen dat zij de bewape ningswedloop inzake kernwapens en raketten willen beperken. EINDHOVEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in Eindhoven een café volledig uitgebrand. De be woners, een echtpaar met twee kin deren, een schoonvader en een hulp- kelner, wisten zich ternauwernood te redden. De schade wordt geschal op Wz ton. ZWARTSLUIS. Op de Hasselter- dijk in Zwartsluis is de 31-jarige bakker J. Tukker uit Zwartsluis met zijn personenauto in een slip ge raakt waarbij hij in een sluis terecht kwam. Het slachtoffer kon niet meer worden gered en verdronk. UTRECHT. De wintervakbeurs voor koffers en lederwaren en de in ternationale souvenirbeui's die van 5 tot en met 9 januari als eerste vak beurzen in het nieuwe Beatrixge- bouw in Utrecht acte de pz-esence gaven hebben naar het oordeel van de deelnemers een bevredigend ver loop gehad. AMSTERDAM. In de Jordaan te Amstex'dam heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag een steek partij voox'gedaan waarbij de 20-ja- rige P. Assink uit de hoofdstad van de 31-jarige fransman G. E. een snee met een dolkmes op zijn hoofd kreeg. Twee Jemenieten zijn zondag pu bliekelijk op het Tahir (bevrijdings)- plein van Sanaa, de hoofdstad van Jemen, onthoofd. Hun lijken werden vervolgens aan de stadspoort gehan gen. HAARLEM. Oo de Schipholweg in Haarlem is zaterdaavond de 54-jari ge mevrouw C. M. J. Doorlag-Schuil bestuurdster van een personenauto, om het leven gekomen toen haar wagen omstreeks 23 uur bij een ket tingbotsing betrokken raakte. CIUDAD (Panama). Een man die de gezagvoerder van een Pana- mees vliegtuig wilde dwingen naar Cuba te vliegen, is door militairen doodgeschoten toen het toestel een tussenlanding maakte op het vlieg veld van de plaats David (Panama). MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 12-1. Aangevoerd: 1996 dieren, t.w. 193 runderen en 43 vax-kens. Plijzen per kilogram: slachtx'unde- ren extra f 5,25-5,45, le f 4,30-4,80, 2e f 3,80-4,00, 3e f 3,55-3,70; slacht- varkens le f 2,86-2,90; 2e f 2,80-2,86, 3e f 2,78-2,80; stieren f 4,55-5,25; worstkoeien f 3,40-3,60; slachtzeugen f 2,00-2,27; zware varkens f 2,30-2,50. Runderen: aanvoer giroot; handel redelijk; prijzen nauwelijks prijs houdend. Vax-kens: aanvoer ruimer; handel vlug; prijzen fijne varkens duurder, slachtzeugen iets gedrukt, enkele prima's boven notering. primitieve, het elementaix-e. De lied jes gaan altijd over het doodgewone, het meest nabije. Jeugd heeft ook be hoefte aan extase, waai'in het vlucht voor de beklemmende alledaagsheid (gebruik van drugs, de muziek). „Dc jeugd houdt een vraag levend. Telkens opnieuw worden we gedrukt op onze eigen normen cn eigen waarde. Ik hoop dat deze vraag aan ons gesteld blyft worden". Na de le zing was spoedig een discussie aan dc gang. Dc voorzitter van dc Z.V.U., de heer F. G. Schcrjon, sloot de in teressante avond. Kamerleden vragen over Biafra DEN HAAG, 11-1. De oppositie in de Tweede Kamer heeft ook zondag uiting gegeven aan haar grote be zorgdheid over de situatie in Bia fra. Mede namens de fracties van de Partij van de Aibeid, D '66 en dep. S.P. heeft drs. J. M. Aarden (grocp- Aardcn) minister Luns van buiten landse zaken namelijk een schrifte lijke vraag ter zake gesteld. „Wat doet de regering - nu volgens be richten dc oorlog in Biafra in een beslissend stadium is gekomen - vandaag om aan de acute dreiging van slachtingen onder de Biéfraanse bevolking een eindte te maken", al dus de vraag van dc heer Aarden, door de hex-en M. R. M. Vrolijk (P. De vraag werd mede ondertekend v.d.A.). dr. mr. M. J. J. A. Imkamp (D '66) on drs H. Wiobongn (PSP). Pater T. van der Stap voor Z.V.U. te Zierikzee: „Jeugd bestaat niet, het is abstract begrip" ZIERIKZEE, 12-1. Dc Z.V.U. had voor vrijdagavond een zeer interessante lezing op het programma staan. „Hoe denkt in onze tyd dc jeugd" was het onderwerp van deze boeiende causerie door pater T. van der Stap, studenten pastor in Amsterdam, gehouden voor een klein maar aandachtig gehoor in dc Concertzaal-foyer. Pater van der Stap vond het bczwaarlyk om over „de" jeugd te spreken. „De jeugd bestaat niet, het is een abstract begrip. Er zyn wel jonge mensen met een eigen verleden, eigen ideeën, initiatieven, toe komst. De eigen persoonlijkheid gaat verloren door in categorieën te ver delen. Hoe denkt die zoon of die dochter, is daarom een beter uitgangspunt'. De heer J. C. Spaans, veertig jaar werkzaam voor het chr. onderwijs te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3