DE ZIERIKZEESCHE COURANT Biafra in doodsstrijd - Burgeroorlog met Nigeria ten einde? Slachtoffers van branden in Polen Belgisch plan voor drijvende haven „Meubelrama" Kandidatenlijst Zeeland van D'66 MORRIS Vertraging bij rij-examens door griep Veel sneeuw in West-Duitsland Columbia; veertig doden bij bus-ongeluk Vermindering defensieuitgaven van V.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 januari 1970 126ste jaargang Nr. 20333 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekkeo 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01)10) 2)58. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vdale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v. h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,70; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) I 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusieI 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Bijzonder onderwijs-jubileum te Zierikzee Twee miljoen mensen alleen al door voedselgebrek om het leven gekomen Vijl' miljoen vluehtelingen lopen hij uitblijven van hulp onmiddellijk gevaar LAGOS. 12-1. De burgeroorlog tus sen Nigeria en Biafra, die in twee ëneenhalf jaar tyds volgens onoffi ciële ramingen alleen al door voed selgebrek aan meer dan twee mil joen mensen het leven heeft gekost, lykt büna ten einde. Biafra's tijdelij ke hoofdstad Owerri is gevallen en het verzet tegen de snel oprukkende Nigeriaanse troepen brokkelt af. Een hooggeplaatste Nigeriaanse functio naris voorspelde dat het verzet bin nen twee weken gebroken zal zyn. De Biafraanse leider, generaal Ojoekwoe, heeft het land zondag ochtend vroeg „voor vredesbespre kingen" verlaten. Men weet niet waar hij heen is gegaan. Volgens Biafraanse kringen in Libreville is de generaal met enkele leden van zijn regering veilig in Gabon aange komen, maar dat kon niet bevestigd worden. De toestand in Biafra, althans wat daar nog rest, is chaotisch. Het aantal vluchtelingen wordt op vijf miljoen geschat, en de interker kelijke hulporganisatie „Joint Churchaid" heeft gewaarschuwd Advertentie WARCHAU, 10-1. In Polen hebben het afgelopen jaar 29.224 branden gewoed, waarbij in totaal 217 doden zijn gevallen. De schade wordt ge raamd op een miljard zloty (bijna 145 min gulden), aldus een bericht van het Poolse persbureau P.A.P. dat miljoenen mensenlevens gevaar lopen wanneer niet onmiddellijk maatregelen worden genomen. De lichamelijke weerstand van de mensen in Biafra is zo zwak, dat ve len het zelfs niet zouden overleven als de voedselaanvoer korter dan een week zou uitblijven. Intussen wor den in de wereld talrijke hulpacties georganiseerd. Het Britse kabinet be sloot zondagavond op een spoedver gadering, vanochtend reeds een groot Hercules-transportvliegtuig van de luchtmacht naar Nigeria te zenden met 9.000 kg medicijnen aan boord. Een afdeling geneeskundige troepen is in staat van paraatheid gebracht, en er worden legertrucks gereed ge maakt voor vertrek. Ook Amerika heeft maatregelen genomen. Presi dent Nixon, die telefonisch contact met premier Wilson heeft gehad, heeft acht vrachtvliegtuigen en vier helicopters in gereedheid laten bren gen. Deze zullen voedsel, medica menten en andere hulpgoederen naar het oorlogsgebied overbrengen „zo dra de militaire toestand dat moge lijk maakt'. Ook andere landen en internationale hulpoiganisaties staan klaar om massaal hulp te bieden. Vliegveld Ocii Een van de laatste bolwerken van de Biafraanse troepen zou het vlieg veld Oeli zijn, sinds lang de centrale aanvoerplaats voor hulpgoederen. Het laatste vliegtuig vertrok er za terdagnacht onder hevige bombarde menten. Er gingen zondagavond ge ruchten dat het in Nigei-iaanse han den was gevallen, maar de AFP-cor- respondent ter plaatse meldde dat dat niet het geval was. De Biafranen moesten in de zuidelijke sector van het resterende gebied ondanks verwoed verzet steeds meer terrein BRUSSEL, 10-1. Franse overheids diensten bestuderen op het ogenblik een Belgisch plan voor aanleg van een drijvende haven voor Supertan kers voor de kust bij Le Havre, zo verneemt het agentschap „Belga" in Ostendc. Het Belgisch plan voorziet de bouw van een drijvende haven in diep water tussen de zandbanken bij Le Havre, waar supertankers nu reeds ankeren als ze op een loods wachten. De drijvende haven, die investerin gen van circa 200 miljoen gulden zou vergen, zou door pijpleidingen met het vasteland verbonden moeten worden. Het plan is, aanvankeijk ten be hoeve van Oostende, ontworpen door een Leuvense hoogleraar, ir. Cuypers en de gebroeders Ghijs. respectieve lijk havenkapitein van Oostende, voormalig gezagvoerder van het Bel gische schoolschip „Mercator" en een loods. prijsgeven aan de oprukkende fede rale troepen, maar hielden in de noordelijke sector stand, zo werd in Oeli gezegd. In Parijs is vernomen, dat twee vliegtuigen van het Franse Rode Kruis die zondagavond uit Li breville naar Oeli waren vertrokken, in de loop van de nacht waren terug gekeerd. Ze hadden er niet kunnen landen. Het Nigeriaanse staatshoofd, gene raal Govvon, heeft de Biafraanse troepen tot capitulatie opgeroepen en zyn eigen legers op het hart gedrukt de discipline te bewaren cn de bur gerbevolking te ontzien. Rode Kruis- ploegen trekken vlak achter de Ni geriaanse troepen aan om zo snel mogelijk hulp te kunnen bieden. Advertentie Marmeren tafels, elektrische en wollen dekens, slaapkamerkleedjes, kuipstoeltjes op draaivoet Nu extra voordelig bij Burgcm. Boumanstraat 11, Nieuwerkerk, telefoon (01114) 268 Uitsluitend a contant AMSTERDAM. Tijdens een kettingbotsing op de rijksweg Amsterdam- Utrecht, schoof een kleine bestelwagen onder een tankwagen. Dit nummer bestaat uit G pagina's Zilveren vork AMSTERDAM, 9-1. Met het doel het toerisme te bevorderen zal met ingang van het komende vakantie seizoen in tal van Nederlandse res taurants voor de eerste maal een zg. loeristen-menu worden geserveerd, dat niet duurder mag zijn dan f 7,50 (incl. bediening en b.t.w.) en moet bestaan uit drie gangen. In 60 be drijven hebben de chefs-kok reeds hun krachten op dit toeristenmenu beproefd en werden de resultaten door deskundigen beoordeeld. Uit hun midden kwamen andermaal 15 koks naar voren, die ter gelegenheid van de dezer dagen in Amsterdam gehouden tentoonstelling voor het horecabedrijf, Horecava, nogmaals een dergelijk menu hebben samen gesteld, met als inzet een wissel- prijs: de zilveren vork. De deelnemende restaurants heb ben zich verplicht het komende sei zoen een toeristenmenu te serveren, dat aan de gestelde voorwaarden vol doet. Uiteraard kan ieder restaurant dit menu gaan brengen, ten bewijze waarvan een embleem aan de gevel waarop de woorden „Tourist Menu het betreffende restaurant zal aan geven. In Rheydt in Noordrijn-Westfa- len heeft een brand in een grote op slagplaats voor kunstvezels een scha de van naar schatting 200 miljoen gulden aangericht. Dit heeft de directie van de Stich ting Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (C.B.R.) meegedeeld. De examinatoren van het C.B.R. zullen voor zover mogelijk wel de theorie-examens afnemen. Aanvra gers van een rij-examen zullen er in een aantal gevallen rekening mee moeten houden dat de behandelings tij d door bovengenoemde oorzaken Amerikaanse wentelwiek neergestort SAIGON, 11-1. Een Amerikaanse militaire wentelwiek is zondag vlak na het opstijgen van de basis bij Da- nang neergestort en in brand gevlo gen. Vijf personen werden hierbij gedood en 21 gewond. Het merendeel der slachtoffers zijn Zuidkoreanase militairen, die in het toestel hadden plaatsgenomen. Onder de doden zijn vier Zuidkoreanen en een lid van de Amerikaanse bemanning. Russische astronaut overleden MOSKOU, 10-1. De Russische as tronaut Pavel Beljajew is zaterdag op 44-jarige leeftijd overleden. Dit bericht het Russische persbureau Tass. Beljajew maakte samen met Alexis Leanow in 1965 een ruimte- vlucht rond de aarde. De Russische astronaut leed aan een maagzweer. DEN HAAG, 10-1. De politieke party Democraten '66 heeft zaterdag tijdens elf provinciale congressen de kandidatenlijsten bekend gemaakt voor de op 18 maart 1970 le houden verkiezingen voor dc Provinciale Staten. De kandidaten zijn gekozen door een schriftelijke voorverkiezing on der de leden en aanhangers van D'66. De kandidatenlijst voor Zeeland ziet er uit als volgt: Lijstaanvoerder J. Roodenburg. Vlissingcn; 2. H. Kapenga, Goes; 3. K. C. Schouten, Terneuzen; 4. E. H. J. de Lyon, Hulst: 5. W. J. Wolff. Ka- pelle; 6. P. B. Verschuur, Scharen- dijke; 7. W. Wagenaar, Goes; 3. J. W. Carels, Breskens; 9. C. M. Kole, Mid delburg; 10. mevrouw Wolff-boom, Kapelle; 11. S. Vlieger, Terneuzen: 12. mevrouw De Jonge-Leeuwen- burgh, 's Heer Arendskerke); 13. A. J. A. Veldkamp, Middelburg; 14. me- QUALITY FIRST - Dealer, voor Schouwen-Duiveland: Garage (STA Oosterland Telefoon (01114)495 De utare liefde bestaai in het i vergeten van het eigen ik. AMSTERDAM. Ter gelegenheid van de 330ste Dies van de Universiteit van Amsterdam hebben B. A. Sijes en mevr. A. Lampl eredoctoraten in ont vangst genomen tijdens een openbare senaatszitting. DEN HAAG, 10-1. Doordat er dit jaar wederom een samenloop is op getreden van griep en sneeuwval, die het examenryden op vele plaat sen onmogelijk maakte, is enige ver traging in het afwerken van exa mens helaas niet te vermijden. enigszins zal uitlopen. De medewer kers van het C.B.R. zullen al het mogelijke doen om dit euvel tot het minimale te beperken. BONN, 10-1. In grote delen van West-Duitsland heeft vrijdag het weg- en scheepvaartverkeer veel hinder ondervonden van sneeuw hopen, die tot vier meter hoogte wa ren opgewaaid. Niet alleen auto's, maar ook sneeuwploegen bleven in de sneeuwhopen steken, vooral in het zuiden waar de temperatuur op veel plaatsen vier graden onder nul was. Door de sterke ijsgang aan de Noordzeekust moet het eiland Bal- trum met hefschroefvliegluigen be voorraad worden. SANTA MARTA, 11-1. In Colum bia zijn zondag veertig mensen om het leven gekomen en meer dan der tig gewond toen een tjokvolle bus met dagjesmensen door een trein werd gegrepen. Alle slachtoffers wa ren busreizigers. Het ongeluk ge beurde in de buurt van de stad San,- ta Marta. in het noorden van het land. vrouw J. M. Bergwerff-van 't Land, Middelburg; 15. G. J. Swiers, Mid delburg; 16. mverouw M. M. Nier- mans-Gossije, Breskens; 17. J. P.C. van Helderen. Vlissingen; 18. A. Geerts, Goes; 19. F. A. Bergwerff, Middelburg. In Zeeland zijn voor D'66 kandi daat-gedeputeerden de heren J. Roo denburg, Vlissingen en H. Kapenga, Goes. Rustig weer Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt, maar geen regen van betekenis; plaatselijk vor ming van mist; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 13 jan.: Zon op 8.43. onder 16.54; Maan op 11.11, onder Eerste kwartier; 14' jan. te 14.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 jan. 7.10 v.m. 19.40 n.m. BROUWERSHAVEN 13 jan. 7.08 v.m. 19.26 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde werd het weer in ons land bepaald door een samengesteld lagedrukgebied na bij de Britse eilanden. Met zuidelijke winden werd zachte lucht aange voerd, waarbij de temperatuur zon dag in het zuiden van het land tot omstreeks 12 graden opliep. In deze zuidelijke stroming trokken storin gen mee, die nu en dan wat regen veroorzaakten, zowel in ons land als elders in west-Europa. Onder invloed van een nieuwe storing, die het ko mende etmaal ten zuiden van de Al pen langs zal trekken, daalt de lucht druk nu ook in het Middellandse Zeegebied. Inmiddels breidt een rug van hoge luchtdruk zich van de Golf van Biscaje over Frankrijk naar het noordoosten uit. Samenhangend hier mee blijft de aanvoer van lucht uit zuidelijke richtingen voortduren en houdt de dooi in geheel west-Europa WASHINGTON, 11-1. Mclvin Laird, de Amerikaanse minister van defensie, heeft zondag plannen be kendgemaakt die ten doel hebben dc defensie-uitgaven te verminderen. De defensiebegroting voor 1971 zal ongeveer 73 miljard dollar bedragen tegen 77 miljard in het lopende jaar. Aanzienlijke bezuinigingen zijn mo gelijk geworden, aldus Laird, door het succes van het programma van de regering bij het overdragen van een groeiend aandeel van de oorlog voering in Vietnam aan de Zuidviet- namezen. TILBURG. In het Maria-zieken- huis te Tilburg overleed de 23-ja- rige beroepsmilitair J. Th. M. Loe- gerland. Hij was vorige week be trokken bij één van de talrijke ket tingbotsingen op de weg Tilburg- Eindhoven onder Moergestel. De paus heeft in een toespraak tot pelgrims op het Sint Pietersplein de Nigeriaanse troepen gewaar schuwd. in Biafra geen volkenmoord te bedrijven. Hij zei dat er „zeer. zeer alarmerende berichten" uit Ni geria binnen komen. ROERMOND. 11-1. Op de Napo- leonsweg in dc gemeente Kcssel na bij Roermond is de 36-jarige archi tect J. T. A. Cornelissen uit Nijme gen met zijn personenauto op het wegdek geslipt en vervolgens tegen een boom gereden. Hij is ter plaatse overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1