DE VERKEERDE DADER Rumoerige week op Sch.-Duiveland - noodlot voltrok over Bru FREDERIC CHOPIN "g- Bloedig geweld om vijf cent Varkensprijzen nog op record-hoogte ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 januari 1970 Nr. 29332 Vijfentwintig jaar geleden: DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG (Van een medewerker) In de News Chronicle van 6 janua ri 1945 stond te lezen, dat op 5 ja nuari, de R.A.F. toch eigenlek niet veel te doen had gehad. Een snip perdag heette dat in 't officiële le ger communiqué. Men was er in ge slaagd. Von Rundsteds offensief in de Ardennen af te remmen, het ini tiatief was weer in handen van de geallieerden. Men had zich daarom op 5 januari maar beperkt. Hier en daar waren wat bommen uitge strooid en men was ondermeer naar Schouwen-Ouiveland geweest. De uitgestrooide bommen waren wel van zwaar kaliber, duizend pon ders en racketbommen, dat wel. Aanvallen had men gedaan op Brui- nisse en Oosterland, twee kleine plaatsen op Schouwen-Duiveland. Branden waren waargenomen. Het bombardement was nodig ge weest omdat de geallieerde bezetting van St. Philipsland, veel last had van het Duitse storingsvuur en om dat men troepenconcentraties had waargenomen, die zich gereed maak ten voor de aanval op Antwerpen. Maar men verzuimde te vermelden dat die troepen al lang weer waren vertrokken, toen de grote duizend ponders op Bruinisse vielen. Dat de aanval op Antwerpen via de Zeeuw se eilanden niet doorging, toen Von Rundstedt in de Ardennen, zijn plan nen niet kon uitvoeren, ofschoon dat toen ook maar een haar had ge scheeld. Het bericht van het bombardment bleek later wel te kloppen. Toen de inwoners van Bruinisse en Ooster land op hun dorp terug kwamen vonden zij (in mei) hun dorp ver woest. Bruinisse was er het ergst aan toe. Honderd zestig huizen totaal ver nield, zo ook drie kerken, de Her vormde Kerk, de kerk van de Gere formeerde Gemeente en de Oud Ge reformeerde Kerk. Waar eens de Hervormde Pastorie stond, (aan de Oudestraat een zeer groot en hoog huis) peilde men met een stok van vier of vijf meter lengte geen grond in een bomkrater. Zo goed had de duizend ponder zijn werk gedaan. Een stuk vah de havendijk was bij een bominslag weggeslagen aan de Gedempte Dee en Steinstraat. Van de Oud Gereformeerde Kerk was zo goed als niets meer over (Verlengde Molenstraat). Wel vond men daabij nog een bom, een niet ontplofte blindganger, zo groot als een vet varken, zouden de vinders hem aan duiden. Bomtrechters vond men er in me nigte toen men in het laatst van mei en begin juni 1945 terug kwam op Bru, het dorp waarvan toen gold wat eens een dichter schreef: De wind waait aan, door de verlaten straten En zoekt en vindt de oude huizen niet Waar mensen wonen zwerven brokken stenen En scherven kaatsen duizend voudig 't licht Waar mensen woonden liggen roest en palen Een klimop arabesk, rankt langs het puin De wind waait aan door de verlaten straten. En zoekt en vindt niet waar het dorp begon. En zoekt en vindt slechts mas kers van gelaten En dodenakkers tot de horizon Het bericht in de News Chronicle noemde 5 januari een snipperdag, maar op deze snipperdag werden 2 bloeiende dorpen grotendeels ver woest, terwijl geen enkele Duitser en geen enkele Bruinissenaar zich in 160 jaar geleden geboren De weergaloze schepper van het pianominiatuur Op 22 februari 1810 werd te Zela- zowa bij Warschau Frédéric Chopin geboren. Tussen zijn geboorte en zijn dood in 184'J liggen slechts negen en dertig jaren. Maar in die korte span ne tijds schotik de meester van de witte toetsen de wereld een oeuvre, dat heden ten dage de snaren van het menselijk gemoed nog evenzeer beroert als een eeuw geleden. Zijn polka's, mazurka's, polonaises en préludes behoren nog steeds tot de meest geliefde werken uit de pia noliteratuur. Deze muziek, die ver vuld is van de reinste poëzie en de meest verfijnde aristocratie, heeft de naam Chopin voor altijd gegrift in de muren van het Pantheon der On sterfelijkheid. Een wonderkind Zijn leven werd een tragedie. In de kunst een meester, was hij in het dagelijks leven een kind. Hij stamde uit een goed milieu. Zijn vader do ceerde Frans aan een lyceum, zijn moeder was een vrouw met artistie ke aanleg. De huiselijke deugden van het gezin bewaarden hem voor ern stige botsingen met de werkelijk heid. De jonge, overgevoelige Frédé ric werd door het gezin tegen alle beproevingen beveiligd, zodat hij volkomen afhankelijk van de steun van anderen werd. Zijn gebrek aan praktisch inzicht en wereldwijsheid, die hem later zoveel parten zouden spelen, sproten voort uit deze on juiste opvoedingstactiek. Spoedig openbaarden de grote ga ven van Frédéric zich. Reeds heel vroeg was hij aan het klavier gezet en aangetrokken door de toetsen wierp hij zich op de muziek. Op achtjarige leeftijd gaf hij zijn eerste concert, een jaar later speelde hij voor de broer van de toenmalige czaar. Zijn leermeesters stonden ver stomd. De jonge Frédéric - begreep iedere bedoeling als bij intuïtie, na korte tijd kon hij de moeilijkste par tijen uit het hoofd spelen. Dc eerste eigen noten Op de muziekschool te Warschau werd Chopin ingewijd in de gehei men van de compositieleer en dra componeerde hg enkele pianowerken, de eerste stenen van een machtige beeldengalerij. In alle muzieksalons werd Chopin een graag geziene gast, overal werd hij toegejuicht. En toch kon al die bijval Frédéric niet gelukkig stem men. Zijn zwaarmoedige natuur, zijn nerveus overgeprikkeld karakter stonden een gezonde ontwikkeling van zijn persoonlijkheid in de weg. Heen en weer geslingerd tussen ..himmelhoch jauchzend" en „zum Tode bctriibt" was hij een man, wiens vlinderachtig wezen te ijl bleek voor dit aardse bestaan. Via Wenen naar Parijs Op negentienjarige leeftijd waag de Chopin de grote stap, een con certreis naar Wenen. Wenen was in die dagen het centrum van de mu ziekcultuur. Binnen haar muren had den de grootste componisten hun meesterwerken gewrocht. Haydn en Mozart waren de leeuwerikktn, die Wenen's roem als muziekstad het eerst verkondigden, nd hen zou Beet hoven's machtige stem opstijgen en Schuberts pril gezang de Weense lucht vervullen. Het kritische Ween se publiek bereidde Chopin een grootse hulde. In de Weense pers werd Chopin afgeschilderd als „een door de natuur begunstigde virtu- oos, die als een schitterende mete oor aan de horizon is verschenen". In 1830 reisde de componist ander maal naar Wenen. Hij zou Polen nimmer terugzien. Enkele weken na zijn vertrek brak de Poolse opstand uit. Polen werd door Rusland onder drukt. Chopin voelde er niets voor „Russisch onderdaan" te worden. Maar het afscheid van zijn geliefde vaderland viel hem zwaar. Heimwee was de bittere droesem, die in zijn hart achterbleef en die hij uitte in vele smartelijke, muzikale bladzij den. Wenen stond hem spoedig te gen. Hij reisde naar Parijs, dat zijn tweede vaderstad zou worden. In de lichtstad zou Chopin de top pen van zijn kunstenaarschap berei ken. Hij ontmoette daar de grote mannen van zijn tijd, Franz Liszt, Rossini, Berlioz, Heinrich Heine en vele anderen. Spoedig sprak heel Parijs over de vreemde kunstenaar. Chopin gaf talloze concerten, com poneerde veel en werd een bekend en gezaghebbend muziekpedagoog. George Sand Geef de kunstenaar liefde en hij krijgt een zielonthoud haar hem en hij is een ongeïnspireerd wezen. Chopin kende geen liefdeloze dagen. Als jongeling raakte hij verliefd op de zangeres Constance Gladkowska, een liefde die hem jarenlang in bezit nam en die hem tot menig schone compositie zal hebben geïnspireerd. En waarschijnlijk ook tot menig droef thema, want uiteindelijk ging ze er met een andere man van door. In Parijs was Chopin lange tijd bij de dames in de mode. Artistieke successen spreken de vrouw aan. Ook toen al Maar de omgang met verschillende vrouwen, waaraan wij zo menig schone idylle te danken hebben, bracht Chopin weinig ge luk. Zijn gevoelens grensden te veel .aan aanbidding. Alles wat hij be geerde bleef te veel onwezenlijk. Beroemd is zijn verhouding niet George Sand, de begaafde Franse ro mancière, die zijn leven beslissend heeft beïnvloed. Deze vrouw, even lichtzinnig als geniaal, bracht hem al de vreugden en alle smarten, die de liefde in zich bergt. De trieste ondergang Toen Chopin in 1838 naar Mal- lorca reisde voor herstel van zijn zwakke gezondheid, week zij niet van zijn zijde. Enkele jaren later kwam het tot een definitieve breuk tussen hen beiden, toen George er achter kwam, dat Chopin haar doch ter het hof maakte De laatste levensjaren van Cho pin verliepen zeer triest. De tering sloopte zijn lichaam, geldelijke be slommeringen baarden hem toene mende zorgen. Niettemin ondernam hij in 1848 een reis naar Londen, waar hij overdag ziek te bed lag en 's avonds concerten gaf. Deze reis heeft waarschijnlijk te veel van zijn krachten gevergd. De zeventiende oktober stierf Chopin te Parijs. De ziel van de muziek had de wereld verlaten. In negen en dertig jaar tijds had Chopin een weergaloos oeuvre vol tooid. Een reeks meesterwerken, waarin alle kleurrijke aspecten van de romantiek zich weerspiegelden. Meester van het miniatuur Chopin had weinig zin voor grote constructies. Zijn pianoconcerten zijn zwakke werken. Symfonieën, orato ria en kwartetten bezitten wij niet van hem. Chopin was te zeer roman ticus om zich te houden aan de ge ijkte vormen van sonate of concert. Zijn penseel leende zich niet voor grote schilderyen. Hij was de meester van de piano miniatuur. Maar in deze beperking toonde hij zich de onovertroffen meester. Zijn preludes, etudes en ballades zijn wonderen van bondig samengevatte, poëtische gedachten, zijn nocturnes en impromptu's su blieme novellen, waar in enkele ge- styleerde volzinnen een menigte van gevoelsontroeringen wordt opgeroe pen. het dorp bevond. Ook in Renesse was het die dag rumoerig. De Westhoek Op 1 januari hadden de Duitsers in de Westhoek veei leven gemaakt, ze hadden oud en nieuwjaar gevierd toen 's morgens een vliegtuig eskader geheel Nederland bezocht. Zelf her innert schrijver dezes zich deze vliegtuigen op Nieuwjaarsdag ook, ze maakten toen waarschijnlijk wel een rondje over Nederland. Bij Rot terdam waren ze op Nieuwjaarsdag 's morgens ongeveer 11 uur en waar niemand op rekende het waren Duitsers. Zoals wij Hollanders een ogenblik perplex stonden van zoveel Duitse vliegtuigen bij elkaar (het waren er wel 40) zo waren ook de Duitsers verrast en ze vuurden wat ze konden op hun eigen laag vliegende vlieg tuigen. Het waren Tommies, die overgeschilderd waren zeiden ze la ter om hun fout te vergoelijken Dat was op 1 januari, maar op 5 januari doet een deel van het eska der op de snipperdag, dat naar Schouwen-Duiveland werd gezonden ook eventjes Haamstede aan. Resul taat 20 doden, talrijke gewonden, veel huizen in puin en in brand. Om één uur komen een paar ja gers ook over Renesse, de mensen zitten te eten en daar iets dergelijks dagelijks gebeurde, werd er weinig notitie van genomen. Anders werd dat toen plotseling de ramen er uit vlogen. Op 50 meter afstand van de schrijver van het dagboek uit Brui nisse is een bom gevallen op een andere hofstede en deze lag hele maal in puin. De bewoners waren mede daaronder bedolven, oude mensen te redden door het puin weg zijn wordt koortsachtig gewerkt de mensen e redden door het puin weg te ruimen. Men heeft een wonder lijk en onverwacht succes, want bei de oude mensen, man en vrouw Van dér Klooster, hadden onder tafel ge legen om dekking te zoeken. De ou de Van der Klooster was helemaal ongedeerd, zijn yrouw had lichte brandwonden omdat haar been tegen de kachel had gelegen. Een koe had toen hij uit het puin van de stal werd opgegraven zijn horens verlo ren, een paard bleef ongedeerd. Men senlevens waren er zodoende op Re- nesse die dag niet te betreuren, wel viel er nog een bom in een hoen derpark en hingen de gedode kippen die dag in de bomen en er was over al veel glasschade. Door de beschietingen die van Walcheren af, op Schouwen-Duive land plaats vonden, werd de toe stand in Haamstede hoe langer hoe meer onhoudbaar. Hier herhaalde zich wat enkele weken tevoren, aan de Oostkant van het eiland (Brui nisse) plaats had, dat van St. Phi lipsland af onder vuur werd geno men. Op 12 januari krijgen de burgers- van Haamstede vergunning het dorp te verlaten. Velen trokken het inun- datiegebied in, naar boerderijen die wel rondom in hot water stonden, maar waar men de iets hoger staan de huizen toch nog wonen kon (Noordwelle en omgeving), waar men veilig was voor de geallieerde beschietingen. Iedere nacht moesten de Westhoekbewoners die over paar den en wagens beschikken, rijden voor de Duitsers. Advertentie Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn. in de pan verwarmen tot do wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook bresgen. Binden mot maïzena, op smaak afmaken met zont, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden me Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur ds. H, Jongebreur, Stad a.h. Haring\'liet 7 uur ds. A. J. de Bue, Yerseke; Lu therse kerk: 19 uur ds. J. B. Assen dorp. Kerkwerve: 9.30 uur ds. G. E. Huizing, Haamstede; 11 uur zondags school. Serooskerke: 11 uur ds. Hui zing, Haamstede; 9.30 uur zondags school. Burgh: 10 uur ds. N. J. Flink. Haamstede: 10 uur kand. Stolze; 10.15 uur jeugdkerk; 7 uur gezamen lijke dienst in de Ger. Kerk. Renes se: 11 uur <H. Avondmaal) ds. L. de Wit. Noordwelle: 9.30 uur ds. L. de Wit. Scharendüke: 10 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonnnemaire: 19 uur ds. Feunekes; 10 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11 uur ds. A. Schone- veld. Dreischor: 9.30 uur ds. A. Scho- neveld. Ouwerkerk: 10 uur ds. I. Fa- ber. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Feu nekes, Zonnemaire. Oosterland: 10 uur ds. H. Ommering (bev. ambts dragers); 6 ur ds. M. v. d. Bosch, Goes. Sirjansland: 10 uur kand. Vis, Sommelsdijk; 6.30 uur ds. v. d. Linde St. Philipsland. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Post. Lutherse Kerk Zierikzee: !0 uur ds. Nierop. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. H. Favier (voor- ber. H.A.); 18.30 uur dr. J. Becker, Nieuwerkerk. Haamstede: 10 uur ds. W. v. d. Kooy; 7 uur ds. G. E. Hui zing, gez. dienst met Ned. Herv. Kerk. Scharendüke: 10 en 2.30 uur ds. Put. Brouwershaven: 10.30 uur leesdienst; 3 uur dr. Becker, Nieu werkerk. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Jansma. Nieuwerkerk: 10 uur dr. J. H. Becker; 5 uur ds. H. Favier, Zierikzee. Oosterland: 10 en 5 uur Voor 45 jaar... ELKERZEE. Voor rekening van de Kring Schouwen-Duiveland der Z.L. M. zal deze week voor de eerste maal te Rotterdam rechtstreeks aan de veiling gebracht worden een partij van enige honderden balen uien. OUWERKERK. Zondagavond is voor de eerste maal bijbellezing ge houden in het nieuwe gebouw dat van gereformeerde zijde gesticht is tot het houden van een zondags school. HAAMSTEDE. De collecte voor Hongaarse kinderen en Duitse predi kantsgezinnen bracht f 78 op. ZIERIKZEE. (Adv.). Opruiming. Velours mantels, prima kwaliteit f 13,25; fluwelen damesjaponnen, ge keperd f 11,95; kindermantels vanaf 4,25; velvet mantels ,op zijde ge voerd f 46,50gabardine' japonnen f 8,25. OOSTERLAND. Over de maanden oktober en november hebben ter se cretarie niet minder dan 222 aangif ten voor te slachten varkens plaats gehad. BRUINISSE. Even buiten de ha ven is het vaartuig de Bru 135 lek gesprongen en gezonken. Het was geladen met petroleum, en zeep. ELKERZEE. De monharmonïca- vereniging Door Vrienden -Opge richtgaf haar eerste publieke uit voering. OOSTERLAND. Voor een stamp vol kerkgebouw deed kand. Bremmer hier zijn intrede voor de Gerefor meerde Kerk. gezamenlijke diensten met Nieuwer kerk. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Bremmer (bed. H.A. en dankzeg ging). Geref. Kerken (Vrügemaakt) Brouwershaven: 9 en 7 uur ds. Blok, Voorburg. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerwerve: lü en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 uur lees dienst; 3 uur ds. Westerink. Nieu werkerk: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Op den Velde, Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. J. Ka rens. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur de heer A. van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Gcr. Gemeente Sommclsdük: 10 uur ds. L. Schenck. Hengelo (Doopdienst). Leger des Hcils Zierikzee: 10 uur heiligingsdiens!, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-Katholicke Kerk Zierikzee: Zaterdag 19 uur, zondag 10 uur. Haamstede: zondag 10 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: dienst om 4 uur. KINGSTON/JAMAICA, 8-1. In een dorp in het noorden van Jamaica hadden twee mannen een twist om vijf cent. Toen een agent erbij kwam om te proberen de mannen tot rede te brengen, werd hij door een van hen aangevallen met een hakmes. De man, een zekere Edwin Robenson, sloeg de agent zijn hoofd af. Voordat hij echter kon vluchten hadden tien tallen dorpelingen zich op Robinson gestort en hakten hem letterlijk in stukken, aldus een mededeling van de politie. RIJSWIJK. 8-1. De prijzen op de varkensmarkt zijn de afgelopen we ken onveranderd gebleven op een recordhoogte van f 3,29 per kilo, zo heeft de voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees, mr. F. G. van Dijk in de algemene bestuurs vergadering van het schap in Rijs wijk meegedeeld In zijn nieuwjaars beschouwing had mr. Van Dijk als zij mening gegeven dat het prijspeil op de varkensmarkt in het nu be gonnen jaar echtre wel wat minder hoog zal worden dan in 1969, zulks door een ruimer aanbod in de EEG Flitsen uit het buitenland HOUSTON. In de maanmonsters die de Apollo-U heeft meegenomen zijn drie mineralen gevonden die op aarde niet worden aangetroffen, heb ben geleerden op de maanconferen- tie meegedeeld. De nieuwe minera len zijn in zeer kleine hoeveelheden gevonden door verscheidene groepen geleerden. LONDEN. Een speciale afdeling van Scotland Yard heeft een clan destiene aankoop van wapens in En geland door het „Ierse Republikein se Leger" (IRA) verijdeld, zo is in Londen vernomen. LONDEN. Dr. Aubrey Manning, lector in de zoölogie aan de univer siteit van Edinburg, schrijft in het blad „Vruehtbaarheidsbeperking". dat de Britse bevolking zozeer toe neemt. dat het lonend is 500 pond sterling (f 4300) te bieden aan ieder een die zich wil laten steriliseren, ook al wordt daardoor maar één kind minder geboren. WASHINGTON. In Washington is officieel ontkend dat er een crisis zou zijn ontstaan in de betrekkingen met Frankrijk wegens het Franse voornemen wapens aan Libië te le veren. SAIGON. Amerikaanse militairen zijn in de haven van Saigon aan het werk gegaan, nadat 6000 havenar beiders het werk daar hadden neer gelegd. PARIJS. De bekende Franse actri ce Sylvie is in een ziekenhuis in Pa rijs overleden. Zij was 88 jaar. Syl vie heeft haar leven grotendeels aan het toneel gewijd, maar zij kreeg de meeste bekendheid door hoofdrollen in verscheidene films. CAIRO. Yasser Arafat, de voor zitter van de Organisatie voor de bevrijding van Palestina, heeft kort geleden in Cairo belangrijke politie ke en miilitaire besprekingen ge voerd met de Egyptische autoritei ten. BRUSSEL. De griepepidemie be gint in België wat aan kracht in te boeten. Uit de jongste officiële ge gevens valt op te maken, dal het aantal zieken bij grote bedrijven nu varieert van vijf tot twintig procent. GENEVE. Bij de gevangenis van de Biafraanse stad Owerri zijn deze week de lijken opgegraven van 25 Biafraanse burgers, die door Nigeri- aanse militairen tijdens de bezetting van deze stad zijn doodgeschoten. PARIJS. De Franse vliegtuigfa brieken Marcel Daussaull zijn gereed met het ontwerp voor een nieuw vliegtuigtype, de „Milan", die wordt voorgesteld als zeer volmaakte op volger van de „Mirage". PERTH. In de Weslaustralischc plaats Meckering, 140 kilometer ten oosten van Perth, hebben zich aard schokken voorgedaan. De laatste tijd zijn in deze plaats meer aardtrillin- gen geregistreerd. Vorig jaar werd Meckering (300 inwoners) door een aardbeving verwoest. AMMAN. Minister Luns zal in maart van dit jaar een vierdaags of ficieel bezoek brengen aan Jordanië op uitnodiging van de Jordaanse minister van buitenlandse zaken. Abdel-Moneim Al Rifai. zo is in Amman bekend gemaakt. Hij zal op 25 maart in Amman aankomen. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT KERKNIEUWS Vergadering Gereformeerde Synode door jongeren verstoord LUNTEREN, 8-1. De vergadering van de Gereformeerde Synode is vanmorgen verstoord door een groep jonge demonstranten. De synode was juist begonnen met de behandeling van het vraagstuk van oorlog en vrede, toen de betogers de vergader zaal binnenliepen. Zij droegen bor den met anti-militairistische leuzen. De preases, dr. P. G. Kunst, schorste onmiddellijk de zitting en verzocht de demonstranten de zaal te verla ten. Zij bleven echter in de zaal aan wezig. Oud minister prof. dr. I. A. Die penhorst, die ook in de synodever gadering aanwezig was, sprak daar op de demonstranten toe. Hij zei on der andere dat de verontrusting over de moderne bewapening in de synode niet minder groot is dan onder de jongeren, en hij verzocht hen de zaal te verlaten en vervolgens de vergadering op rustige wijze bij te wonen. Daarna verlieten de jongeren de zaal. MUNCHEN. Bij een inbraak in een pelshandel te Moosburg in Beieren is een hoeveelheid bont ter waarde van een half miljoen gulden buitge maakt. LAUSANNE. Een in Lausanne verschijnend blad heeft melding ge maakt van een plan van het „Volks front voor de bevrijding van Pales tina' 'om drie Zwitserse ambassa deurs te ontvoeren. Gert fronste zijn wenkbrauwen, omdat het gesprek een richting in sloeg, die hem niet leek. „Alle aan wijzingen waren tegen hem, juf frouw." „Bespottelijk. Evert kan nog geen kip dood maken, laat staan een mens. Hij is veel te weekhartig." „Dat zal best. Maar hij is driftig. En driftige mensen komen soms tot daden, die ze onder normale omstan digheden nooit zouden durven. Ver geet u niet, juffrouw, dat hij nog diezelfde middag zijn buurman had bedreigd." Tinie knikte. „Ik heb het in de krant gelezen. Volgens het getuigen van mevrouw van Alissen. Maar Evert ontkent het pertinent. Hij zegt: zulke gedachten komen nooit in me op. Het was ten overvloede een ver klaring van één getuige. Zijn „nee" is in dit geval evenveel waard als haar ja. „Dat heeft de rechtbank dan ook als één der gronden genomen, die tezamen geleid hebben tot het von nis: vrijspraak." De bezoekster keek de politieman enige tijd aan. „Ik kom niet los van de gedachte, meneer, dat u in uw hart trots het vonnis ervan over tuigd bent. dat mijn zwager het heeft gedaan." „Juffrouw Voormolen, wat ik denk over een bepaalde zaak, is van geen belang. Als ik een zaak pas klaar maak voor de officier, dan moet ik zorgen voor voldoende be wijzen. Meer hoef ik niet te doen. Of ik een bepaalde vqrdachte al of niet sympathiek vindt, speelt geen rol. Meneer Vardèl was voor mij niet minder, maar ook niet meer als iede re andere verdachte. Hij is tevens even behoorlijk behandeld als elke gast in ons politiebureau. Bepaalde methoden, om iemand tot een beken tenis te pressen, houden wij er niet op na. Als meneer X ervan verdacht wordt een verzekeringsmaatschappij opgelicht te hebben en hij ontkent, dan noteren wij dat. Misschien pro beren wij hem middels wat strikvra gen er in te laten lopen, dat is moge lijk. En als we boos gemaakt worden, zullen we ook wel eens schreeuwen tijdens een verhoor, of met de vuist op tafel slaan. Omdat de politie ook bestaat uit mensen, begrijpt u? Maar een. persoonlijke anti-of sympathie doet weinig of niets terzake. Maar waar komt u eigenlijk voor? Alleen informeren, of wij nog aan die moordzaak werken?" „Meneer, ik ben geen juriste en evenmin bij de politie. Maar ik kan niet lijdelijk toezien, hoe m'n zwager door de omgeving nog immer be schouwd wordt als de moordenaar van zijn buurman, die hel op een dusdanige geraffineerde wijze heeft gedaan, dat men hem er niet eens voor kan veroordelen. En als de po litie in dit dorp blijkbaar geen po gingen in het werk stelt om de werkelijke dader op te sporen, ga ik maatregelen nemen:" Hoewel Hoolwerf zich enigszins ergerde aan de agressieve toon van deze jonge dame, had hij aan de andere kant respect voor haar plei dooi. Bovendien maakte ze hem nieuwsgierig. „En welke maatregelen denkt u dan te kunnen nemen, juffrouw?" „Dat weet ik nog niet; misschien een advokaat, of een detectivebu reau. Ik weet niet, hoe u erover denkt, maar voor mij slaan twee dingen vast: mijn zwager heeft geen moord gepleegd. Er is evenwel een man gedood en iemand heeft het ge daan. De dader loopt nog op vxije voeten. Die moet zo spoedig mogelijk opgesloten worden." Gert knikte instemmend. „Met dil laatste ben ik het volkomen eens. Maar als je geen hand hebt. kun je geen vuist maken." Ze kwam overeind. „Probeert u het dan eens met een prothese. Ze zeggen, dat de gebruikers er tegen woordig opmerkelijke dingen mee kunnen doen. Enneik heb wel eens gelezen, dat een tip van een leek soms nuttig kan zijn. Ik ken de hele familie van die oude baas niet. Volgens de krantenberichten had hij twee dochters en een zoon. Ze had den allemaal een deugdelijk alibi. Dat zal best in orde zijn, want do politie onderzoekt zoiets doorgaans heel minutieus. Toch zou ik, als ik bij de politie of bij de recherche was, die familieleden nog een beetje in de gaten houden. Er is immers twee en twintigduizend gulden spoorloos ver dwenen? Daar kun je heel wat mee doen, meneer. En wat die mevrouw van Alissen betreft, ze was het beste bekend in het huis van die meneer Grooteborg, Omdat ze zo'n beetje als zijn huishoudster fungeerde. Het zijn maar tips." De rechercheur fronste zijn wenk brauwen. „Beschuldigt u die huis houdster?" Tinie schudde heftig haar hoofd. „Ik kijk wel uit, ik leen die vrouw niet eens. Maar ik heb wel alles ge lezen, wat op deze nare zaak betrek king had. Ik vond de verklaring van de huishoudster maar een heel zwakke schakel in het geheel." Gert geleidde haar naar de voor deur, doch voor hij deze opende, zei hij: „Juffrouw Voormolen, misschien hebt u zich een verkeerde indruk gevormd van ons, van de Dorringse politie. Mag ik u één verzekering geven? Misschien betekent dit dan een geniststelling voor u. Ik heb na tuurlijk mijn andere werk. als re chercheur. maar ik zal niet rusten, voor ik de werkelijke moordenaar van meneer Grooteborg stevig achter slot en grendel heb!" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7