Betekenis loonwerk groeit nog steeds Wel en wee van Scliouwen-Dnivelandse sportleven in 1969 ARAM VAN DE EILANDEN Weerstand tegen Rotterdamse brandweer' Huidige aardappelvoorraad in Nederland geenszins in gevaar Gevarieerd overzicht (slot) De Zierikzeese Motor Club Sparta organiseerde in het afgelopen jaar weer een aantal geslaagde oriënte- ringüiïtten. Kampioen over het ge hele seizoen werd J. L. Stoel, voor L. Dorst en C. A. Lievense. Ondanks de problemen welke de deelnemers steeds weer hadden te overwinnen hebben velen hieraan weer vreugde beleefd. Het district Schouwen-Duiveland van de KNBB legde ook in 1969 weer een grote aktiviteit aan de dag. Naast het grote aantal toernooien voor de persoonlijke kampioenschap pen werd ook weer een competitie voor viertallen georganiseerd. W. Kramer leverde een bijzonder fraaie prestatie door in de hoofdklasse li- bre beslag te leggen op het kam pioenschap van het gewest Brabant Zeeland, met het fraaie algemeen gemiddelde van 14.44. Ruitersport De landelijke rijvereniging „De Schouwse jRuiters" organiseerde weer haar traditionele cross in de domanialo duinen te Haamstede die uitgroeide tot een groot succes. Bij de kampioenschappen van de provin cie Zeeland te Oost Kapelle wisten een aantal ruiters uitstekende resul taten te boeken. In het nummer in dividuele dressuur klasse L I be haalde C Stouten op Castor de le prijs voor A. J. Hanse op Revanche. Schaken De schaakvereniging Zierikzee nam in het seizoen 1968-1969 met twee teams deel aan de competitie van de Zeeuwse schaakbond. Het le team eindigde in de le klas op de 3e plaats, terwijl de reserves in de 3e klas als 5e eindigden. TOG uit Brui- nisse kwam in de 3e klas uit waar het als 4e eindigde. Momenteel ne men deze teams weer deel aan de competitie. Bij de schaakvereniging Zierikzee wist J. J. v. d. Ende beslag te leggen op de clubtitel. Club snel schaakkampioen werd C. Nolet die Uit 9 partijen 8 punten wist te sco ren. In groep B legde dr. Westen dorp Boerrr.a. na een beslissende partij met J. M. Bevelander, die ge lijk was geëindigd, beslag op de kampioenstitel. Door de vereniging TOG te Bruinisse werden talrijke ak- tiviteiten ontwikkeld. Bijzonder suc cesvol is de door de heren M. Hout kamp en B. de Ruiter aan de gang zijnde cursus schoolschaak waaraan door een groot aantal leerlingen van de beide basisscholen, wordt deelge nomen. Aandacht aan de schaak sport werd er ook besteed op het Professor Zeeman Rijksscholenge meenschap. In de Zeeuwse school - competitie eindigde het team in groep A op de 2e plaats achter HTS Vlissingen. In de schoolcompetitie legde Bert Leeuwe, voor Martin Krijger, beslag op de kampioenstitel. DEN HAAG, 8-11. Dc minister van' landbouw en visserij is van mening dat het te voeren beleid gericht dient te zijn op het in voldoende mate waarborgen van de aardappel-voor ziening in ons land, alsmede op het in stand houden van goede handels relaties met onze traditionele afne mers in het buitenland. De huidige voorraadpositie van consumptie-aardappelen in Neder land is van dien aard, dat deze doel stellingen nog geenszins gevaar lo pen. Mede in overleg met het betrok- Netto beschikbaar uit oogst 1969 Import Raming bewaarverliezen en uitschot Totaal beschikbaar Geraamde binnenlandse behoefte Exportoverschot Geëxporteerd tot 1 januari 1970 Nog te exporteren na 1 januari 1970 Aangezien de eerste aanwijzingen van de uitkomsten der definitieve oogstraming - die omstreeks 15 ja nuari gereed zal komen - wijzen op een wat hogere opbrengst per ha dan in de voorlopige oogstraming, zal de nog te exporteren hoeveelheid per 1 januari 1970 waarschijnlijk iets gro ter zijn dan hiervoren is berekend. Door de regeringen van België en Dammen Na de vrij behoorlijke resultaten welke de damvereniging Zierikzee in het vorige seizoen in de le klas van de Zeeuwse Dambond wist te boeken gaat het tot nu toe in de hui dige kompetitie nog niet erg voor de wind. Met nog geen enkel winstpunt je bezet het momenteel de laatste plaats. Hopelijk zet men 1970 in met betere resultaten waarmee de posi tie op de ranglijst zou kunnen wor den verbeterd. Clubkampioen werd J. Huigens met 26 punten uit 15 ge speelde wedstrijden voor C. Verton, die twee winstpunten minder had. De badmintonclub Zierikzee was ook in 1969 weer actief. Momenteel wordt met twee teams, met wisse lend succes, aan de competitie deel genomen. Het tweede team had hier in een bijzonder goede start daar het haar eerste vier wedstrijden alle in winst wist om te zetten. Bijzonder intensief werd in onze omgeving de hengelsport beoefend. ROTTERDAM, 8-1. - Voormalige vrijwillige brandmeesters voeren 'n georganiseerde weerstand tegen het Rotterdamse brandwcerbeleid en ge ven „stokebranderige" inlichtingen aan de pers. Dit is de opvatting van het Rot terdamse college van b. en w., geuit tijdens discussies over een nota be treffende het brandweerbeleid. Wet houder Worst, verantwoordelijk voor Veriven uw nageslacht TOKIO, 8-1. Nakomelingen van de burgemeester van de ten westen van Tokio gelegen plaats Hatsjiodji, zul len te zijner tijd een behoorlijk ver mogen erven. Deze burgemeester, Endji Oetake, heeft op nieuwjaarsdag een bedrag van 10.000 yen (ongeveer 100 gulden) op een bank gestort, dat duizend jaar moet uitstaan op samengestelde interest en dan aan zijn nakomelin gen moet worden uitgekeerd. (Bij een jaarlijkse rentevoet van 5,5 pet. zou het te gelegener tijd uit te keren bedrag het astronomische bedrag van 1.779.321.969.000.000.000. 000.000.000 yen bereikt hebben. In guldens uitgedrukt: 17.739.219.690. 000.000.000.000.000). De 68-jarige burgervader meent, dat het heel goed is, zo nu en dan aan het nageslacht te denken. Ook de bank, waar hij zijn 10.000 yen ge stort heeft, vindt het een fantastisch idee. ken bedrijfsleven wordt de ontwik keling nauwlettend gevolgd. Tot deze conclusie komt minister ir. P. J. Lardinois in zijn antwoord op de schriftelijke vragen over de aardappelsituatie, gesteld door het Tweede Kamerlid, de heer Gortzak. Ook de kamerleden, de heren Bek- ker en Hermsen, hadden vragen ge steld, die de ministers tevens heeft beantwoord. Uitgaande van de voox^- lopige oogstraming die in september 1969 werd samengesteld, is de voor raadpositie van consumptie-aardap pelen als volgt: 1.800.000 ton 60.000 ton 1.860.000 ton 50.000 ton 1.810.000 ton 1.200.000 ton 610.000 ton ca. 265.000 ton ca. 345.000 ton Frankrijk waren maatregelen getrof fen ter beperking van de export van consumptie-aardappelen. Frankrijk had de afgifte van uitvoervergunnin gen naar derde landen gestaakt en de afgifte ervan naar de E.E.G.-lid- staten beperkt tot traditioneel gele verde hoeveelheden, teneinde omlei ding van het handelsverkeer via lid staten naar derde landen te voorko- De hengelsportverenigingen organi seerden tal van wedstrijden waarbij de buit nogal eens vaak uiteen liep. Hengelkampioen van Schouwen-Dui veland werd C. v. d. Werve van de HSV Oosterschelde voor Dreischor, De Krabbe en 't Zijpe. Er vonden verder nog een aantal uitstekend geslaagde schoolsportdagen plaats waaronder het jaarlijkse schoolvoet- baltournooi. In de zomeravondcompetitie, rayon Zierikzee, wist het team van de Kon. Zeelandia beslag op de kampioens titel te leggen. Op 14 juni kwam het op het sportpark Bannink te Zierik zee tot een geslaagde sportuitwisse- ling tussen het Rotterdamse zomer avondvoetbal StiBeKaVo, Uiterton uit Vlissingen en een selectie elftal van het rayon Zierikzee. Jammer is het dat men er nog niet in is ge slaagd een leeftijdsgrens voor het zomeravondvoetbal te stellen daar de huidige gang van zaken voor ou dere spelers nu niet aantrekkelijk is. de brandweer, sprak over „de geor ganiseerde weerstand" die bezig is tijdens branden de sfeer rond de brandweer te „verzieken". Ex-vrij willigers blazen de zaken aan. Bur gemeester Thomassen zei - spreken de over de „stokebranderige inlich tingen aan de pers" - dat men in Rotterdam een einde wil maken aan het hinderlijk volgen van de brand weer. De ex-brandweermensen zul len niet meer bij branden worden toegelaten. „Het gaat heel gemoede lijk toe op het terrein van 'n brand, aan die gemoedelijkheid gaan we een eind maken". Ambtenaar verduisterde geld van buitenlandse arbeiders VENLO, 8-1. De gemeentepolitie van Venlo heeft donderdag de 24- jarige A. N., tot voor kort werk zaam als tijdelijk schrijver bij de vreemdelingenpolitie te Venlo, aan gehouden. Ruim vijf weken geleden verdween de man spoorloos, toen een onderzoek naar zijn manipulaties werd ingesteld. Gebleken is dat de aangehoudene enkele duizenden gul dens van buitenlandse gastarbeiders die hij onder zijn berusting had, heeft verduisterd. Hij is in de afge lopen weken in Spanje, Frankrijk en in Marokko geweest, doch keerde hiex-na weer naar Nederland terug waar zijn aanhouding volgde. Naai de omvang van de verduisteringen stelt de rijksrecherche een onderzoek in. De man is ingesloten. men. België had op de getroffen Franse maatregel gereageerd met het „in beraad nemen" van de afgifte van aangevraagde uitvoervergun ningen. Deze maatregelen waren deels in strijd met de regels, welke het E.E.G.-verdrag met betrekking tot het onderlinge handelsverkeer tussen de lidstaten stelt. Als resul taat van in E.E.Q.-verband gevoerde besprekingen is van Franse en Bel gische zijde toegezegd, dat de opge legde beperkingen van het handels verkeer zullen worden opgeheven. Voorzover bekend geldt hetzelfde voor export van deze landen naar gebieden buiten de E.E.G. Tijdens deze besprekingen werd, zoals on langs bekend gemaakt, tevens beslo ten het gemeenschappelijk douane tarief op aardappelen tot 30 april 1970 volledig te schorsen. De Nederlandse consumptie-aard appelsituatie is moeilijk te vergelij ken met die in Frankrijk en België. Nederland is de grootste exporteur van consumptie-aardappelen in West-Europa. Van de totale Neder landse produktie wordt onder nor male omstandigheden ca. 35 procent, gespreid over het gehele seizoen, uit gevoerd. Daartegenover voeren Frankrijk en België slechts enkele procenten van hun totale produktie uit, welke export nagenoeg uitslui ten in het najaar plaats vindt. Ter gelegenheid van de mechani- satietentoonstelling in de R.A.l. wer den enkele gegevens verstrekt over de ontwikkeling van het loonwerk in de Nederlandse land- en tuin bouw. Deze gegevens zijn sterk ver ouderd, maar dat komt doordat het C.B.S. na 1965 geen machines en werktuigen meer heeft geteld. Men moet dus afgaan op de ontwikke ling tot dat jaaren uit waarnemin gen in de praktijk de zaak aanvul len. Ook uit het ledental van de Bo- val, de Bond van Agrarische Loon bedrijven, kan men geen conclusies trekken. Op de eerste plaats neemt het niet-agrarische loonwerk bij de leden toe. Op de tweede plaats zijn er ook wel landbouwers die loon werk bij collega's verrichten. Voordelen van loonwerk Men kan zeggen dat in het alge meen de betekenis der werktuigen coöperaties sterk gedaald is, maar dat die van het loonwerk nog steeds toeneemt. Bedoelde coöperaties had den vaak last van organisatorische en technische moeilijkheden en niet zakelijke aanpak. De enkele die zijn overgebleven, hebben hun les geleerd en zullen wel in stand blijven. Het voordeel van loonwerk is, dat de gebruikte machines veel meer werkuren per jaar maken dan bij individueel gebruik, zodat men goed koper werkt en dat de boer voor de betrokken machines geen investe ringen behoeft te verrichten. Nade len kunnen zijn dat men betalen moet, dat men op zijn beurt moet wachten en dat de loonwerker mèt zijn machine komt, zodat op 't ogen blik dat deze er is, de boer niet al tijd rendabele arbeid op zijn bedrijf kan verrichten. De nadelen wegen echter niet op tegen de voordelen, tenzij men over een zeer groot be drijf beschikt. Loonwerk is dan ook een middel tot bedrijfsvergroting zonder al te grote investeringen. Dit punt ver dien tjuist ïn onze tijd veel meer aan dacht dan het krijgt. Er zijn voor beelden van bedrijven tot 80 ha toe, die letterlijk alle veldwerk aan de loonwerker overlaten en die kunnen aantonen dat dit voordeliger is dan zelf mechaniseren dus investeren), extra personeel aanhouden en het werk zélf doen. Hierbij zullen wij maar aannemen, dat de boer die alles zélf doet, de zelfde kwaliteit werk levert als de loonwerker, maar meestal is dat niet het geval. Grotere machines Theoretisch zou men kunnen stellen, dat een normaal landbouw bedrijf voordelig alles zélf kan doen, mits het over aangepaste, dus kleine machines beschikt. Een groot bedrijf zou dan grote machi nes moeten hebben. Deze theorie gaat echter niet op, doordat er bv. geen kleine maaidorsers bestaan en geen kleine aardappel- of bie- tenverzamel rooiers of opraap per sen enz. Op de tweede plaats is het weer in ons land tamelijk wis selvallig, zodat het er vaak om gaat dagen met werkbaar weer volledig te benutten. Dat kan al leen met machines met grote ca paciteit. Tenslotte is er het feit, dat kleine machines vaak slechts een gedeeltelijke mechanisatie van het werk toelaten, zodat er teveel handwerk overblijft. Voor hel gebruik van grote machi nes is het merendeel van de agra riërs daarom op de loonwerker aan gewezen óf men moet het zoeken in gezamenlijk gebruik van machines en werktuigen, dus in een samen werkingsvorm of bedrijfscombinatie. Dit is zeer goed mogelijk, maar t.o.v. loonwerk is het bezwaar, dat men een stuk zelfstandigheid prijsgeeft en in grote moeilijkheden geraakt, zodra de bedrijfsovername in zicht komt. Bijzonder loonwerk Waar hel land- en tuinbouware- aal terugliep, hebben loonwerkers emplooi gezocht bij rijk, gemeenten, waterschappen, ruilverkavelingen enz. Grondv er zetwerk, vervoer, be spuitingen van terreinen en aanplan tingen enz. zijn dan belangrijk werk geworden. Daar staat dan weer te genover, dal de tuinbouw, de volle- grondsgroenteteelt op de akker bouw bedrijven en de dierlijke veredeling veel meer gebruik van de loonwer ker zijn gaan maken omdat ook daar de mechanisatie snelle vorderingen maakte. - Spruitkoolplukmachines, witlofrooiers, maaidorsers voor dop erwten zijn wel de belangrijkste ver schijningen. In de dierlijke veredeling is voor al de meslafvoer en -verwerking het terrein van de loonwerker, omdat uitrijden van de mest over cultuur grond verreweg de voordeligste op lossing blijkt te zijn en tevens een oplossing die de minste overlast geeft. In dit verband is het jammer, dat de getallen van het ministerie niet verder gaan dan tot 1965, aangezien juist daarna de drijfmestontwxkke- ling groot is geworden. Loonwerk De nieuwujaarde van het machi nepark der gezamenlijke loonwer kers van Nederland bedroeg in 1965 ca. 450 miljoen gulden. Het zou ons niet verwonderen als dit intussen bijna het dubbele was. Van het in 1965 gemaaidorste oppervlak namen de loonwerkers 67 procent voor hun rekening. Bij de aardappeloogst was dit 51 procent en bij de bietenoogst 64 procent. In 1965-'66 gaven de ak kerbouwgebieden (voorzover zij loon werk lieten verrichten) f 350 per ha voor loonwerk uit. Op de gemengde bedrijven was dit f 110 en in de weidestreken f 55. Ook deze bedra gen zullen gestegen zijn, vooral bij de laatste twee genoemde groepen. In 1965 beschikten de loonwerkers over 11.500 trekkers en 1600 zelf rij dende maaidorsers. Helaas is hieruit weinig af te leiden, omdat wij wèl weten hoeveel soortgelijke machines de landbouwers zélf hadden, maar die van de loonwerker waren uiter aard gemiddeld veel en veel groter. In het Plan Mansholt was aan de loonwerker geen taak toebedacht. Wij vermoeden echter, dat de nabije toekomst nog flinke groei van het loonwerk zal geven en dat niet al leen in verband met verder gaande bedrijfsvergrotingen. Ook de specia lisatie brengt dat met zich mee. Er zijn bedrijven waar fruitteelt, groen teteelt, zaadteelt of dierlijke verede ling de hoofdmoot gaan vormen. In dien men dan geen land wil afstoten, kan dat met behulp van de loonwer ker rendabel gemaakt worden zon der extra werkkrachten aan te trek ken en zonder steeds nieuwe inves teringen. Nu de machines opnieuw duurder worden, dient aan deze pun ten wat meer aandacht dan voor heen te worden geschonken. W. Geldof. Twee doden bij verkeersongeval BORNE, 8-1. Bij een verkeersonge val op de rondweg in Borne, zijn twee personen op slag gedood en een derde zwaar gewond. Het ongeluk ontstond, toen een bestuurder van een vrachtauto, die in een file reed. moest afremmen en van achteren werd aangereden door een vracht auto met oplegger, waardoor de eer ste vrachtauto op het linkerwegge deelte terecht kwam en frontaal op een personenauto botste. Bekneld tussen vracht auto en aanhangwagen BARNEVELD, 8-1. De 25-jarige A. van der Steeg uit Barneveld is bij een ongeval in Duitsland om het le ven gekomen. De chauffeur van het Barneveldse transportbedrijf van Amerongen raakte op een fabrieks terrein in Urach bekneld tussen een vrachtauto en een aanhangwagen. Hoe het ongeval zich precies heeft voorgedaan is niet bekend. De Amerikaanse strijdkrachten hebben de vorige week in Vietnam 65 man aan doden verloren. Dit is het laagste cijfer sinds drie maan den. TOKIO. Dit is de nieuwe Japanse munt van 100 yen, die zal worden uitgegeven ter gelegenheid van de opening van de EXPO op 15 maart a.s. De voorzijde van de munt die een diameter van 20 mm. heeft, toont de Akafuji naar een schilderij van Hokustai. De keerzijde draagt het symbool van EXPO 1970 en de waar- de-aanduiding. Door de strenge winter, de koud ste sinds tientallen jaren, is in de Bondsrepubliek een grote achter stand ontstaan bij de begrafenissen. De bevroren grond vertraagt hel delven van graven. De 35-jarige beroepsmisdadiger Heinz Saworra heeft donderdagmor gen in een politiebureau in het Ham- burgse vermaakscentrum St. Pauli een politieman doodgeschoten. Een andere agent werd gewond. LANDBOUW EN VEETEELT Besmettelijke ziekte hij varkens in Limburg RIJSSEN, 8-1. Bij de varkenssta pel van de heer Grollenman in het kerkdorp Broekland nabij Raalte is de besmettelijke z.g. snuffelziekte ge constateerd, die enkele jaren geleden sterk in Limburg heeft geheerst maar in Overijssel tot nog toe prac- tisch niet is voorgekomen. De ziek te is pas lang na de besmetting te constateren. De Gezondheidsdienst van Overijs sel heeft op verschillende bedrijven in de omgeving reeds grote aantallen varkens afgevoerd, terwijl op andere verdachte bedrijven gewerkt wordt met het mengen van sulfa door het voer. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De minister voor Ontwikkelingssamenwerking, drs. B. J. Udink, zal van 25 tot en met 28 januari een bezoek brengen aan Pa kistan. UTRECHT. Op een niet beveiligde overweg op de kantonale weg in Maarssen (bij Utrecht) is een vee wagen tegen de sneltrein van Maas tricht naar Zandvoort gebotst. Het treinverkeer werd in beide richtin gen gestremd. TILBURG. In een ziekenhuis in Til- bugr overleed de 72-jarige A. Jonai uit die gemeente. De man was op het kruispunt Prof. Cobbenhagenlaan- Conservatoriumlaan in zijn woon plaats met zijn rijwiel in botsing ge komen met een personenauto en daarbij ernstig gewond. AMSTERDAM. De Amsterdamse wethouder v. Volkshuisvesting heeft mevrouw Van der Sanden uit Os dorp de sleutels overhandigd van de flat Frissenstein 21 in deel B van de Bijlmermeer en daarmede het dui zendste gezin, die in de Bijlmer komt te wonen, de beschikking gegeven over hun nieuwe huis. AMSTERDAM. De 29-jarige chauf feur J. van der T. wordt ervan ver dacht het laatste halfjaar bij het confectiecentrum in Amsterdam- West regelmatig partijen kleding met een totale waarde van ca. f 30.000 te hebben gestolen. DEN HAAG. De tarieven voor te lefoonverkeer uit Nederland met de Verenigde Staten en met Canada zul len per 1 april met rond 25 procent worden verlaagd. Het telexverkeer met deze landen wordt op die datum met circa 17 procent goedkoper. AMSTERDAM. Door de Amster damse zedenpolitie is aangehouden de 36-jarige H. S. S. De man wordt ervan verdacht een 17-jarig Texels meisje op zijn kamer in de studen tenflat in de Jordaan te hebben ver kracht. Hij was sinds het weekeinde voortvluchtig. DEN HAAG. Tijdens een bespre king met minister Lardinois heeft het Landbouwschap de bewindsman ge wezen op de berichten uit Frankrijk als zouden er opnieuw regionaal sub sidies worden gegeven op de verkoop van appels. Het Landbouwschap vroeg de minister hiertegen in Brus sel stappen te ondernemen. DOORWERTH. Twee mannen waarvan één gewapend met een pis tool, hebben de nutsspaarbank aan de Kerkweg te Doorwerth overval len. Ze zijn er met een bedrag van f 5000,- vandoor gegaan in een grijze Cortina. AMSTERDAM. De Volkskrant en haar hoofdredakteur hebben in ho ger beroep hun kort geding tegen de AVRO radiocommentator mr. G. B. J. Hiltermahn gewonnen. UTRECHT. Als de groei van het aantal studenten zoals die zich in de afgelopen twee studiescizoenen heeft gemanifesteerd doorzet, telt de rijks universiteit in Utrecht binnen vier jaar 20.1100 studenten. 44. Tamahia wierp het kleine figuurtje, dat nu druk naast haar neerstreek, een verbaasde blik toe. Zij kende Laroet de Prater slechts in zoverre dat hij samen met Aram was binnengekomen en de woordenvloed van dc Prater verbijsterde haar evenzeer als eenmaal Tudor en Aram Maar toe zij begreep dat het vreemde we zentje een oprechte vriend van Aram was en alles wilde doen om hem le redden, groeide er een gevoel van vriendschap in haar. „Maar hoe kunnen wij hem redden?" riep het meisje uit, nadat zij Laroet's woordenstroom een tijdlang had aange hoord. „Tudor bevindt zich in de gangen der slaven en Aram is door Satarin mee genomen!" - „Ik ken Satarin!" gromde Laroet verbitterd. „Hij heeft hel kwaad in zijn dienst genomen, er kan niets goeds uit zijn handen komen. Allereerst moet Arum gewaarschuwd worden". i „Maar ik waarschuwde hem....!" „Ge zijt slechts een onbenullig vrouws persoon", weerde Laroet neerbuigend af, „hoe kunt ge verwachten dat hij acht op U slaat. Maar op mij, de verstandige pra ter, zal hij vertrouwen". Hij spreidde zijn vleugels. „Vrees niet, Tamahia. Ik zal mij naar Satarin's vertrekken begeven en zien wat ik voor Aram doen kan.Met die woorden verdween hij door het venster in de nacht. Kijkje bij de loonwerker „Stokebraiulerige" ex-vrijwilligers Aardappelscliaarste in Europa

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4