Druk bezochte bijeenkomst in Goes van de Zeeuwse fruittelers „Dag van de vrouiv Wat biedt de BEELDBUIS? Forumdiscussie over de fruitteelt te Goes Laatste vergadering van de vleeskeuringskring te Zierikzee Akkerbouwproduktie: oogst granen en bieten in 1969 vrijwel gelijk aan 1968 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 januari 1S7U Nr. 29222 De fruiterisis Kan na bereiken van dieptepunt weg omhoog weer worden gevonden? KAPELLE, 8-1. Drs. Jt Zülsra, voorzitter van de Nederlandse Chris- telykc Boeren- en Tuinderbond, is van mening dat het zeker mogelijk is dat de zeer ernstige crisis in de Ne derlandse fruitteelt dit jaar of het volgend jaar haar dieptepunt zaj be reiken, waarna de weg omhoog weer gevonden zal kunnen worden. Hij zei dit donderdagmorgen in Goes waar hjj op een zeer druk bezochte door de standsorganisaties en de N. F.O. belegde bijeenkomst van fruit telers uit Zeeland en West-Brabant rekening en verantwoording uitge bracht over de fruitteeltpolitiek van de laatse jaren en ook de balans op maakte. De leiding van deze bijeenkomst berustte bij de N.F.O.-kringvoorzit- ter, de heer J. Kakebeeke uit Wolphaartsdijk, die meedeelde dat er in Zeeland 1296 aanvragen zijn voor het rooien van in totaal 1612 hectare appels en peren. De nood in de fruitteelt is volgens de heer Ka kebeeke hoog gestegen en veel telers zijn volkomen aan het eind van hun financiële mogelijkheden. Hij be twijfelde of de EEG rooiregeling een oplossing van de moeilijkheden zal brengen en noemde de steunmaat regelen van minister Lardinois om in ons land een flinke fruitteeltkern te behouden beslist onvoldoende. Op korte termijn zullen er volgens de heer Kakebeeke andere maatregelen genomen moeten worden om de fruitteelt in ons land niet ten onder te doen gaan. Drs. Zijlstra wees op de rol en de verantwoordelijkheid van de zelfstandige ondernemer en zei dat hoezeer elk individuele fruit teler ook een juiste beslissing heeft genomen toen hij uitbreidde, de som van deze beslissingen een ineenstor ting van de markt heeft gebracht waardoor in Nederland in 1968 het goede tot zeer goede fruitbedrijf een verlies heeft geleden van gemiddeld f 2.500 per hectare terwijl in 1969 dat verlies nog groter zal zijn. Dit is de uiterst zwakke kant van de agrari sche produktie. In de toekomst is volgens hem een betere produktiein- formatie en marktverkenning beslist noodzakelijk. In de Nederlandse fruitteelt is de situatie zo dat een eenmansbedrijf minstens 6 hectare groot dient te zijn en een tweemans- bedrijf- minstens 12 hectare. Dat be tekent dat al direkt het perspectief voor 10.000 Nederlandse fruitbedrij- ven ontbreekt. De organisatie van de afzet noemde drs. Zijlstra een ander zwak punt van de fruitteelt in ons land waaraan volgens hem met overheidssteun wat gedaan dient te worden. Als de overheid de fruitteelt helpt, aldus de CBTB-voorzitter, dan doet ze dat niet omdat ze verantwoorde lijk is voor de oorzaak maar omdat MONOCL1SS1A (Griekenland), 8-1. in het Oostmacedonische stadje Mo- noclissia zwaaiden donderdag de vrouwen de scepter, zoals dat een eeuwenoude traditie wil: Ongeveer duizend vrouwen plegen op 8 januari in deze plaats van acht duizend inwoners het plaatselijke bestuur over te nemen. De mannen moeten binnen blijven, op de kinde ren passen, en het huishouden doen. Elke man, die zich buitenshuis zóu wagen, krijgt het letterlijk met de vrouwen aan de stok en een koude douche. Deze „dag van de vrouw" in Mo- noclissia is ook een toeristische at tractie geworden, die vele Grieken en vreemdelingen trekt. ZIERIKZEE, 8-1. De sneeuw ligt in deze koude januarimaand nog over stad en land maar niettemin verscheen deze dag „vers van de pers" een bijzonder kleurrijke aan kondiging van naderend voorjaar en zomer. Dit nieuwe geluid dient zich aan in een fraai uitgevoerde kleu- renfolder uitgegeven door de Streek- VVV Schouwcn-Duiveland onder het goedgekozen motto „Zonzee Zeeland". ze de verantwoordelijkheid wil ne men voor de gevolgen. Spreker ging vervolgens na wat de nationale overheid voor de fruit- crisis reeds heeft gedaan. Hij noem de de rooiregeling welke tot 1 janu ari j.l. een bedrag van plusminus 25 miljoen gulden zou kosten, nodig om uit te keren voor het rooien van plusminus 13.000 hectare boomgaard. Dat is bijna een derde van het Ne derlandse fruitareaal. Zoals bekend is nu in plaats van deze nationale regeling, waarvoor de aanmelding per 1 januari sloot, een EEG-rooi- regeling gekomen. De EEG-fruitproduktie vermindert door dit rooien in Nederland overi gens maar met 1 procent, en een in krimping van de EEG-fruitproduktie met 10 procent zal nodig zijn om uit de moeilijkheden te komen. Verder is door de Nederlandse overheid de saneringsmogelijkheid voor de fruit teelt verbeterd. En de mogelijkheid van een overbruggingskrediet voor perspectief biedende bedrijven werd GOES, 8-1. In de forumdiscussie tijdens het middaggedeelte van de fruittelersvergadering te Goes ging het er tel aan toe. Daar konden fruittelers uit zuid west-Nederland vragen stellen aan de landelijke voormannen van de standsorganisaties, de heren ir. C. S. Knottnerus van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité, C. G. A. Mertens van de Koninklijke Neder landse Boeren- en Tuindersbond (KNBTB), drs. R. Zijlstra van de Christelijke Boeren en Tuindersbond (CBTB) en ir. C. Staf van de Neder landse Fruittelersorganisatie (NFO). Met verder ir. A. de Zeeuw, direc teur bedrijfsontwikkeling van het ministerie van landbouw en visserij, en een drietal fruittelers uit Zeeland onder leiding van ir. J. Prins, voor zitter van de Zeeuwse Landbouw- maatschappij. Veel vragen werden gesteld en duidelijk bleek hoe groot de nood van vele fruitkwekers is. Veel kri tiek was er op de organisaties, maai de voormannen hiervan konden de WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 10 en zondag 11 januari Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bontkes. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119)280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie- rlkzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zr W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 226, neemt waar voor zr. Van Beveren en zr. Werk man. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110)2180 heeft dienst. De weekeindediensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Dit modern uitgevoerd stukje druk werk kon worden gerealiseerd dank zij veel voorbereidend werk dat werd verzet door een speciale „fol der-commissie" van de Streek VW, Het geslaagde artistieke gezicht van deze fraaie wervingsfolder is vooral te danken aan het Ontwerp van de Zierikzeese ontwerper Co de Vos, die gebruik kon maken van zeer ge slaagd kleurenfotowerk van de Haagse fotograaf Wapenaar. De ly rische tekst waarmee Schouwen- Duiveland wordt gepresenteerd k geopend. In EEG-verband is het in- terventiebeleid verbeterd. Er is een EEG-rooiregeling ingesteld, de in- plantsubsidies zijn nu verboden en er komt een gemeenschappelijk be leid ten aanzien van de invoer uit derde landen met de mogelijkheid van toepassing van een vrijwarings clausule. Als wensen die er nog zijn noemde drs. Zijlstra een verbeterde kredietregeling, het nu al in Brussel aanhangig maken van het doen van een beroep op de vrijwaringsclausule voor de invoer van fruit uit derde landen, het verbeteren en concen treren van het afzetbeleid waarbij de overheid de helpende hand zou kunnen bieden, de harmonisatie van het bestrijdingsmiddelenbeleid waar in het past om de fabrikanten te verzoeken hun marges eens kritisch te bezien. Tenslotte pleitte drs. Zijlstra voor de vorming van een belastingvrije reserve en achtte h|j een arbeidson geschiktheidsverzekering voor zelf standigen een dringende noodzaak. Gedeputeerde J. van de Bos gaf de ongeveer 800 aanwezigen de verze kering dat het provinciaal bestuur van Zeeland zal doen wat mogelijk is om te helpen in de noodsituatie in de fruitteelt op dit ogenblik. telers er toch van overtuigen, dat ook reeds veel is bereikt. Zij vertel den ook zelf nog niet tevreden te zijn. Met name de uitbouw van de huidige financieringsregeling en de zekerheid voor de toekomst wat ren te en aflossing van de overbrug gingsfinanciering betreft, stonden vooraan op het verlanglijstje van voorzitters der drie landelijke standsorganisaties hoewel de emo ties soms hoog oplaaiden wist voor zitter Prins de gemoederen toch te sussen en kon men veel vraagstuk ken uitvoerig bespreken. Telegram aan minister Aan het eind van de bijeenkomst werd een telegram gezonden aan mi nister Lardinois, ondertekend dooi de drie voorzitters van de geweste lijke landbouworganisaties en de NFO in Zeeland en WestBrabant. Daarin wordt in verband met de noodsituatie in de fruitteelt met klem gevraagd om aanvullende over heidsmaatregelen, te weten het op zo kort mogelijke termijn toepassing van de vrijwaringsclausule als be scherming tegen de invoer van fruit van het zuidelijk halfrond. Toepas sing van rentesubsidies voor alle le vensvatbare fruitbedrijven over het volle geïnvesteerde vermogen. Af lossingsfaciliteiten bij het verleende overbruggingskrediet. Afschaffing van alle concurrentievervalsende maatregelen in de EEG, in het bij zonder bij de afzet. Indien dit niet lukt zijn de nationale compensaties noodzakelijk. Alleen op deze wijze zal de Nederlandse fruitteelt zich als levensvatbare bedrijfstak kun nen handhaven, aldus besluit het te legram aan minister Lardinois. UTRECHT. De politierechter in Utrecht, mr. J. Donker, heeft de laatste verdachten in het massaal studentenproces dat eind vorig jaar werd behandeld veroordeeld tot f 60. BEERS. In het Noordbrabantse dorpje Beers is donderdagmiddag omstreeks 4 uur de boerderij van de familie Oosterlaken mét stallen af gebrand. Ook gingen 37 varkens en 200 biggen verloren, benevens een grote hoeveelheid hooi en stro en machinegereedschap. De schade die nog niet precies kon worden vastge steld, bedraagt zeker enkele tonnen. De oorzaak is onbekend. Het bedrijf was verzekerd. kwam voor rekening van de heer M. J. Bij de Vaate, de druk werd ver zorgd door drukkerij Lakenman en Ochtman N.V. Wij vernemen dat de ze folder de enige wervingsfolder zal zijn waarmee dit seizoen door de VVV's op Schouwen-Duiveland zal worden gewerkt. De folder heeft nog een bijzonderheid, nl. het feit dat er ruimte beschikbaar is gebleven voor adverteerders en bedrijven die aan dit geslaagde werkstuk graag hun naam willen meegeven. ZONDAG U JANUARI. NED. 1. in het NOS middagpro gramma de gewone zondagmiddag- rubrieken d.w^. hel weekjournaal, de verkeersinformatie, een afleve ring van „Skippy", het internatio naal jeugdjournaal „De Verrekijker". Voorts nog een reportage van de Nederlandse schaatskampioenschap- pen op de lange baan die in Deven ter verreden worden, in de voor avond de bijbelvertelling „Woord voor woord" en „Zingend geloven", waaraan de christelijke muziekver eniging Concordia en de blokfluit- groep van de christelijke Mavoschool uit Buitenposi hun medewerking verlenen. De NCRV gaat van start met de „Scheepsjongens van Bonte koe". Daarna „De zon en wij", een populair wetenschappelijke film uit Rusland, die het een en ander ver telt van de geweldige betekenis die de zon voor de hele wereld heeft. De achtste aflevering van „De kleine zielen" is een bijzonder tragische. Constance keert na de begrafenis van haar schoonvader terug naar Den Haag. Inmiddels blijkt in Parijs Henri te zijn overleden. Ook het uit Parijs teruggekomen meisje Pauline komt te overlijden en dan is het de arme Gerrit te veel. Hij pleegt zelf moord. Na zo'n programma past geen vrolijkheid vandaar dat de NCRV sluit met de derde uitzending van de reeks Solocantates van Bach. In de Geertekerk in Utrecht wordt de cantate „lch habe genug" uitgevoerd door het Radio Kamerorkest. NED. II. Voor de jeugd de tweede aflevering iwn de „Tovenaar van Sa- burac". Studio Sport" eerste deel brengt voornamelijk nieuws van de voetbalvelden en misschien schaat sen. Na „Panoramiek" alweer een serie en wel Tob-spionhet vroe gere „Get Smart". Geheim agent Maxwell Smart en zijn assistente agente 99 zitten een spionagebende achter de broek, die zijn hoofdkwar tier heeft in een dierenwinkel. Dat is heel gemakkelijk voor de bende, want ze kunnen hun geheimen dan kwijt aan een sprekende papegaai. Na het tweede deel van „Studio Sport" nog de documentaire „Onze buren zijn negers". Het is een werk stuk van de Amerikaanse televisie over een blanke wijk in de stad St.- Louis, waar zich een negerfamilie vestigt. De blanken reageren alle maal op hun eigen manier, maar aangezien St. Louis een zuidelijke ZIERIKZEE, 8-1. In het stadhuis te Zierikzee werd donderdagmiddag de laatste vergadering gehouden van het algemeen bestuur van de vlees keuringskring Schouwen-Duiveland te Zierikzee, onder leiding vanburge meester D. W. Kastelein. In deze vergadering werd de 2de begrotingswijziging 1968 goedge keurd. De keurlonen over 1968 heb ben f 7614,67 minder opgebracht dan normaal; dit heeft ook zijn weei-slag op de bijdragen van de kringge meenten. Het nadelig saldo van de dienst bedraagt namelijk f 13.756,44 over 1968. Omgeslagen over de zes ge meenten op het eiland betekent dit voor deze gemeenten een verliespost van: Brouwershaven f 1888, Bruinis se f 1357, Duiveland f 2301, Midden- schouwen f 1239, Westerschouwen f 2419, Zierikzee f 4552,44. Het aan tal inwoners werd hierbij gesteld op 23300. Aan keurlonen is ontvangen in 1968 f 72.337,83, een bedrag dal bijna gelijk is aan 1967 (f 72.885,01). Zoals gemeld had men de ontvangsten bij na f 8000 hoger geraamd. De rekening over 1968 van inkom sten en uitgaven werd vervolgens goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 98.309,17. Het voorstel om aan de leden van het dagelijks bestuur volmacht te AMSTERDAM. Met grote vertra gingen komt hel openbaar vervoer in Amsterdam langzaam op gang. De ijzel maakte het verkeer heden (vrij- dag)ochtend vroeg in de hele stad volledig onmogelijka De stadsreini- gingsdienst is bezig met strooien. De bussen van het gemeentevervoerbe drijf zijn inmiddels uitgereden, maar vele mensen zijn te laat op hun werk gekomen. UTRECHT. De N.S. verkeren in het zuiden des lands in ernstige moeilijkheden als gevolg van ijzel vorming. Met name in en bij Roer mond is de bovenleiding op drie plaatsen gebroken. stad is, kunnen ze het nieuws maar moeilijk verkroppen. Het is vaak on gelooflijk hoe de reacties zijn. MAANDAG 12 JANUARI. NED. I. De VARA start met „Co- Tonationstreet", waarna het tweede half uur voor uchten wordt volge- muakt met muziekjes en babbeltjes in „Opmaat". Aansluitend aati het nieuws de actualiteitenrubriek „Ach ter het Nieuws" en de Amerikaanse serie „Ironside". De tante van Iron side gaat op een gegeven moment overal een misdaad in zien en daar bij wordt de meester-spenrder ge raadpleegd. Daarna de VARA-om- budsman in actie in „Velen met mij". Drs. Marcel van Dam zal de aan dacht vestigen op verschillende mis standen en proberen oplossingen daarvoor te bedenken. In de serie „Zo goed als nieuw" is hoofdrolspe ler Riiius in de positie van a.s. va der. Fie vertelt hem nog niks, maar als hfj er eenmaal uit zichzelf ach terkomt is het hek van de dam. Nn het laatste nieuws komt Teleac nog met de veertiende les in de cursus Statistiek. NED. II. Na „Scala" gaat de NCRV van start met Coen Fli7iks verhalen „De scheepsjongens van Bontekoe". Alleen op weg" beleeft dan zijn laatste aflevering. Perrine neemt af scheid. Zonder geheimen nu, xvant meneer Wulfrans weet, dat hij zijn kleinkind al zo lang in de fabriek had. Aansluitend aan het journaal de serie „Please sir". Miss Ewell gaat naar haar zuster in Australië emigreren. Bernard brengt haar naar het vliegveld waar zij plotse ling erge spijt heeft van haar be sluit. In „Tweekatnp" komen teams van de technische hogeschool in Delft en van de Rijksuniversiteit van Leiden tegen elkaar uit. Vervolgens „Kykkijk", gepresenteerd door Jan Fillikers en Ruud Keers en samen gesteld door Kees van Maasdam. Aansluitend aan de actualiteitenru briek „Hier en nu" volgt nog een concert van Joodse liederen door het Collegium Musicum Judaicum o.l.v. Chaim Stotosum. Een aantal liederen uit de diaspora wordt gezongen. ZATERDAG 10 JANUARI. NED. I: Teleac: 9.20 Vamos a ver; 10.00 Van molecuul tot mens10.30 Bij leven en welzijn; 11.00 Statistiek 11.30 Einde; 16.00 Nieuws; 16.02 Te lescoop; 16.02 Rikkie en Slingertje; 16.25 Dit is mijn beroep; 16.45 IJs- kuren; 17.35 Einde; 18.45 Fabeltjes krant (kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Vaders te gen wil en dank (kleur); 19.30 Doe- geven tot vaststelling van de reke ning 1969 werd goedgekeurd. Even eens werd goedgekeurd, dat aan de nieuwe vleeskeuringskring (47 ge meenten benoorden de Westerschel- de), zal worden overgedragen de huur van het invoerlokaal en de in richting van het invoerlokaal (mi- cr os koop, enzovoorts) tegen de boek waarde per 31 december 1969. Eervol ontslag personeel Besloten werd aan het personeel van de dienst eervol ontslag te ver lenen, met ingang van de datum dat ze zullen overgaan in dienst van de nieuwe vleeskeuringsdienst, ver moedelijk 1 februari. Een uitzonde ring moet worden gemaakt voor het diensthoofd van de vleeskeurings dienst, de heer van Roon. Aan hem werd, omdat hij niet overgaat naar de nieuwe dienst, eervol ontslag ver- DEN HAAG, 8-1. De oogst van granen en suikerbieten was in 1969 vrijwel gelijk aan die van 1968; er werden meer peulvruchten en min der aardappelen geoogst. Dit blijkt uit de uitkomsten van de in decem ber 1969 gehouden definitieve oogst- raming van akkerbouwgewassen, ge publiceerd door het C.B.S. De totale graanproduktie wórdt ge raamd op 1,61 miljoen ton tegen 1,65 miljoen ton in 1968. De oogstcijfers van larwe zijn gelijk aan die van verleden jaar. Van de ruim 150.000 ha is een normaal ren dement van 4.400 kg/ha verkregen, waardoor de produktie weer op het niveau van 680.000 ton is gekomen. Ook de produktie van gerst is ge lijk aan die van 1968 (389.000 ton). Van het kleinere areaal is namelijk een hogere gemiddelde opbrengst per ha afgekomen (3.900 kg/ha). De roggeproduktie wordt geraamd op ruim 206.000 ton 14 pet. t.O.v. bidoe special; 19.55 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20 20 De Muunties- sliow (kleur); 21.20 Suflo mortaIe; 22.20 Poets; 22.40 Telen ter; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (iu kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scalu; 19.30 Hij en z\j (iu kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Brandpunt; 21.00 Rust noch duur (kleur); 21.45 Ris kante kerk; 22.25 Tof de dood ons scheidt (kleur); 22.52 Journaal. ZONDAG 11 JANUARI. NED. I: 15.00 Nieuws; 15.02 Week journaal; 15.22 Verkeersinformatie; 15.25 Skippy (kleur); 15.50 De verre kijker; 16.00 Passepartout; 16.55 To to-uitslagen; 17.00 Einde; 18.20 Scha ken voor beginners (Teleac); 18.50 Einde; 18.55 Fabeltjeskrant (kleur); 19.00 Woord voor woord (kleur); 19.05 Zingend geloven; 19.30 Scheepsjon gens van Bontekoe; 19.40 De zon en •u>Ü (kleur); 20.20 Journaal; 20.35 De kleine zielen; 22.00 De solocantates van Johann Sebastian Bach; 22.25 Journaal. NED. 11: 18.55 Fabeltjeskrant (in kleur); 19.00 Nieuws; 19.05 De tove naar van Saburac; 19.30 Studio Sport 20.15 Panoramiek; 20.40 Tob-spion (kleur); 21.05 Studio Sport; 21.30 Onze buren zijn negers (kleur); 22.20 Journaal. MAANDAG 12 JANUARI. NED. 1: Schooltelevisie: 10.45 Wal ter en Connie; 11.10 Beroepen na de lts; 11.35 John Buil; 12.00 Einde; 18.45 Fabeltjeskrant (kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Coronationstreet; 19.30 Opmaat; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Ironside (kleur); 21.35 Velen met mij; 22.00 Zo goed als nieuw; 22.25 Journaal; 22.30 Statistiek (Teleac); 23.00 Einde. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 Ster; 18.55 Nieuws; 19.00 Ster; 19.04 Scala; 19.30 Scheepsjon gens van Bontekoe; 19.40 Alleen op weg19.55 Ster; 20.00 Journaal; 20.15 Ster; 20.20 Please sir (kleur); 20.45 Tweekamp; 21.10 Kijkkijk; 22.00 Hier en nu; 22.25 Collegium mxtsicum Ju daicum; 22.40 Journaal. Maandag 12 januari, Ned. I, 22.00 uur: „Zo goed als nieuw". Een scène uit één van de vorige afleveringen toen Rinus Anton Geesink een op gelapt wagentje trachtte te verko pen, die er dan ook prompt doorheen zakte. leend per 1 mei 1970, met toekenning van wachtgeld. Nadat burgemeester Kastelein bij het begin van de vergadering zijn blijdschap er over had uitgesproken dat de heèr IJssel (administrateur), van een ernstige ziekte was hersteld, dankte hij aan het einde van deze vei-gadering de leden, de adminis trateur en de adviseur (de heer van Ommeren), voor wat zij voor de oude vleeskeuringskring hadden gedaan, nu door fusie hun taak is beëindigd. Een apart woord van afscheid kreeg de heer van Roon, voor de goede service altijd betoond. De afscheidswoorden van burge meester Kastelein werden beant woord door burgemeester Francke van Middenschouwen, terwijl dieren arts van Roon zijn excuses aanbood voor het feit dat hij in woord en ge schrift zich tegen deze fusie had ver zet. 1968). Aangezien het behaalde ren dement van 3.300 kg/ha als zeer gun stig kan worden beschouwd 3 pet. t.o.v. 1968 en +14 pet. t.o.v. het tien jaarlijks gemiddelde) kan de oogst- vermindering geheel worden toege schreven aan de sterke areaalinkrim- Ping. De opbrengst van haver wordt weer geschat op rond 320.000 ton. De steeds verder afnemende be langstelling voor het telen van meng sels van granen heeft ertoe geleid, dat in 1969 nog slechts 20.000 ton is geoogst (—28 pet. t.o.v. 1.968). Als gevolg van areaaluitbreiding enerzijds en hogere rendementen an derzijds zijn de produktics van de meeste (droog geoogste) peulvruch ten aanzienlijk toegenomen tot: groe ne erwten 29.000 ton (+9 pet. t.o.v. 1968), schokkers 7.600 ton (+23 pet.), kapucijners en grauwe erwten 3.000 ton (+26 pet.) en bruine en witte bonen 7.000 ton (+31 pet.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3