3dagen gratis reizen AGENDA Mogelijke oplossing voor fruitteelt zonder boomgaard? C.B.T.B. West-Nederland: cijfers L.E.I. geven misleidend beeld STREEKNIEUWS Jaarkaart of 3-maandskaart 65+? voordelig uit met NS Petitie van Elburgse vrouwen Openluchtmuseum: miljoen gulden schade ONZE PUZZELRUBRIEK Nieuwe beschuldiging in drama-My Lai Iugezoiuleii stukken He situatie rund de fruittelers is door publiciteit, uok in deze krant, wel bekend. Die situatie is beroerd. In veel fruittelersgezinnen is de nood zeer hoog gestegen. Het inkomen van vele is gedaald tot ver beneden het minimum. Er zijn er, die zich ge dwongen zien een beroep te doen op de Algemene Büstandswet. Zelfs een behoorlijk bedrijf met öU ha boomgaard houdt op met de fruit teelt. Ook op Schouwen-Duiveland zijn al meerdere bedrijven gestopt met fruitteelt, bomen worden niet meer geplant. Die feiten zijn er. Maar voor een deel van de fruittelers Is er mis schien ook een oplossing. Fruittelers die in toekomstige uit breidingsplannen van gemeenten in een recreatiegebied gevestigd zijn hebben een mogelijkheid om hun grond rendabel te maken. Zij kun nen bv. hun grond verkopen of in erfpacht geven aan een onderneming die zich met recreatieboqw bezig houdt. (Op Schouwen-Duiveland Ka- vero bv.). Bovendien kunnen de fruittelers dan bedingen dat zij be heerder worden van een bungalow park op hun grond. Hierdoor èn door hun erfpacht krijgen de fruittelers een waarde vaste bron van inkomsten. Het mes snijdt aan twee kanten. Er is nog een ander aspect. In de op 15 december jl. gehouden begrotings zitting van de provinciale staten werd er bezorgd opgemerkt dat door het rooien van fruitbomen ook het landschapsbeeld achteruit gaat. Dit valt nogal mee als we de hierbij af gedrukte luchtfoto bezien van een bungalowpark te Renesse. Het geheel is omzoomd met bossen. Van de be gane grond af geeft zo'n park, ze ker over 5 jaar, als er tussen de bun galows nog groen is geplant, de in druk van een rijk bebost gebied. In zo'n bungalowpark krijgen de van zuivere lucht verstoken stede lingen een prachtige gelegenheid tot recreatie. Vooral wanneer de bunga lows geschikt zijn vcor zomer- en winterbewoning. Concluderend zou men kunnen vaststellen dat aldus zowel de fruit teler met zijn gezin als de recreant gebaat zijn. (Naam en adres bekend bij de redaktie). Foto K.L.M. Aerocurto N.V. ZÏERIKZEE, 8-1. De financiële resultaten van dc landbouwbedry ven zoals zy zyn opgesteld en bekend gemaakt door het Landbouw Econo misch instituut en onlangs nog door dc minister van Landbouw zyn ge hanteerd, zyn zeer misleidend, aldus de mening van het hoofdbestuur van dc CBTB West Nederland. Het is onjuist dat het LEI uitslui tend uitgaat van een cijferopstelling op pachtersbasis. Wij pleiten voor een opstelling van cijfers op werke lijke kosten, dus de eigenaarskosten. Wij achten dit van groot belang, al dus het CBTB bestuur, omdat anders het beeld van de inkomensvorming voor vele bedrijven in de landbouw misleidend en vertekend word weer gegeven". Het CBTB bestuur besloot dan ook zich via de geëigende weg tot het LEI te richten. Het CBTB bestuur besteedde op haar laatstelijk gehouden vergade ring uitvoerig aandacht aan de in komenspositie in de land- en tuin bouw. Zij deed dit aan de hand van twee ter tafel liggende stukken n.I. een notitie van de minister van land bouw met daarin opgenomen de LEI cijfers en het CBTB rapport over de inkomenspositie van de Zeeuwse agrariër. Hoewel de bedrijfsuitkom- sten van het afgelopen jaar, door een aantal toevallige omstandighe den in een aantal bedrijfstakken een duidelijke verbetering te zien geven, is het totaalbeeld allerbedroevenst. Zo bleek uit het CBTB rapport dat slechts écn vierde van de onderne mers met het hoofdberoep in de land- en tuinbouw een arbeidsinko men heeft kunnen halen dat boven f 12.500 lag. Anders gezegd, 60 °/o van de ondernemers heeft een lager in komen gehad dan het cao loon van een vakarbeider A in dc landbouw. Dat de LEI cijfers een wat minder triest beeld laat zien komt door het feit dat zij uitgaat van de pachtbasis cn dat de gemiddelde bedrijfsgroottc van de door het LEI onderzochte be drijven hoger ligt dan de werkelijk gemiddelde bedrijfsgrootle in Zee land. Hel GBTB-bestuur besioot aan de hard ven de cijfers wederom haar aanbevelingen voor hot te voeren landbouwbeleid weer opnieuw te formuleren. Een beleid dal tweede lig gericht zal moeten zijn. deels op de blijvers en deels op de wij kers Dc fruitteelt Het bestuur sprak wederom haar teleurstelling uit over het feit, dat de maatregelen welke door de overheid ten behoeve van de fruitteelt geno men onvoldoende blijken te zijn. Zij schaarde z.ich achter het voorstel van haar fruittccltcommissie, te pleiten voor een rentesubsidie voor al het in het bedrijf geïnvesteerde vermogen. De huidige ..óvcrbïügsingsregeling" is te beperkt cn verschuift dc moei lijkheden naar later jaren. Een op lossing geeft zij niet. Het CBTB bestuur besloot de Ned. CBTB te verzoeken de minister duidelijk le wijzen op zijn eigen uit spraak dat er in Nederland plaats moet blijven voor een groot aantal fruitteeltbedrijven. Met alle waar dering voor de reeds genomen maat regelen, ze zijn onvoldoende en ge ven goedgeleide bedrijven nog geen kans te blijven bestaan. De fruitteelt problematiek kreeg mede de volle aandacht van het be stuur door het van de landbouwor ganisaties in de Hoekschewaard ont vangen schrijven. De akkerbouw Voor een aantal bedrijven in de akkerbcuwsecor is het afgelopen jaar enige veruiming in het inko men gekomen door de oplopende prijzen van uien en aarappelen maar ook door de gunstige weersomstan digheden en daarmee gepaard gaan de mindere kosten. Dat een groot deel van de bedrijven de produkten reeds vroeg moesten verkopen bete kent dat lang niet alle bedrijven van de hogere prijzen zullen profiteren en de verschillen in de uitkomsten zeer groot zullen zijn. Hoewel de landbouwer niet ge diend is met aardappelprijzen die oplopen tot waanzinnige hoogte, - dit zou de consument doen beslui ten naar vervangende produkten om te zien en zou de markt in de toe komst verkleinen - is het CBTB bestuur van mening dat er momen teel geen aanleiding is om nu al te gaan spreken over een exportstop. Vooral als we nagaan dat in de afge lopen 2 jaren de aardappelprijs voor de boer daalde tot 1 Vz cent per kg en er toen ook niets voor de landbouwer werd gedaan, is de huidige prijs 30 cent vanaf de boerderij geen reden om nu al te gaan ingrijpen. Wel valt er te overwegen om de uit voer naar derde landen te doen plaatsvinden door middel van ex- Advertentie portvergunningen, opdat de nog vrij grote voorraad aardappelen in Ne derland niet alleen naar derde lan den zal verdwijnen maar onze door de jaren heen belangrijkste afnemer Duitsland als markt voor de toe komst behouden blijft. Aldus de me ning van het CBTB bestuur. Reorganisatie produktschappen Het bestuur nam met instemming kennis van het fet dat alle akker- bouwproduktschappen voor wat be treft de personeelsvoorziening zijn samengevoegd met het hoofdpro- duktschap akkerbouw. Deze concen tratie heeft een besparing opgeleverd van 30 la-achten. Het CBTB bestuur vraagt zich af of ook in de sector van de tuinbouw en sierteelt geen concentratie kan plaatsvinden. De produktschappen hebben zeker een nuttige funktie te vervullen, doch het is zaak de taken intern meer efficiënt te organiseren. Verder moe ten wij ons afvragen of alle produkt schappen wel moent blijven bestaan. Het is toch onbevredigend dat het produktschap voor groente en fruit moet blijven bestaan om nog slechts één verordening uit te voeren, aldus het CBTB bestuur. Geslaagden P.B.N.A. Vcor het examen adsp. bouwkun dig opzichter-tekenaar eerste gedeel te slaagde dezer dagen bij *t Kon. Technicum P.B.N.A. dhr. H. M. J. Wandel te Nieuw er kerk. De heer P. A. van der Vlies te Zierikzee slaagde voor hel examen waterbouwkundig opzichter-tekenaar eerste gedeelte. De heer A. van der Linden te Nieu- werkerk slaagde voor weg- en wa terbouwkundig opzichter eerste ged. en de heer J. C. van den Doel te Zierikzee vcor hoger landmeetkunde eerste ged. ZIERIKZEE Onderscheiding voor gymnastiek-veteraan De heer C. O. J. Hendrikse alhier, bekend pionier op het terrein van de gymnastiek in Zierikzee en lid van het Veterar.enkorps van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond heeft de zer dagen in de vorm van een fraai uitgevoerde reversspeld een zeldzaam toegekende onderscheiding gekx-egen Dit vanwege het feit dat de heer Hendiikse gedurende 25 jaar onaf gebroken trouw lid van het korps is geweest. N.C.V.B. bejaardenbijeenkomst Op 14 januari a.s. wordt door de N.C.V.B. afdeling Zierikzee weer een bejaardenbijeenkomst gehouden in het Ned. Herv. Veienigingsgebouw, aan het Vrije te Ziei-ikzee. Alle be- jaaiden van 65 jaar en ouder zijn hartelijk welkom. Jeugdvoorstellingen „Nieuwe Komedie" Op donderdag en vrijdag 16 janu ari a.s. zullen onder auspiciën van de Z.V.U. in de Zierikzeese Concert zaal door het toneelgezelschap de „Nieuwe Komedie" jeugdvoorstellin gen worden gegeven voor het lager onderwijs. Opgevoerd wordt het to neelspel „Twee emmertjes water ha len" van Aad Greidanus. Op maan dag 19 januari volgt opnieuw een optreden van de „Nieuwe Komedie" Voor de leerlingen van het voortge zet onderwijs wordt dan opgevoei'd „Dag stoel naast tafel", een pro- gx-amma van fragmenten uit het werk van de Vlaamse expressionis tische dichter Paul van Ostaijen. SEROOSKERKE Toneelspel voor bejaarden Woensdagmiddag waren de bejaar den van Burgh en Haamstede te gast bij de bejaarden van Serooskerke en wel voor het bijwonen van een to neelmiddag. Door de toneelvereni ging werd het blijspel „Een huis houdster van Jan Steen' hetwelk on langs voor de spoi-tvereniging werd opgeveerd, nogmaals opgevoerd voor de bejaarden. Door de leidster van de bejaai'densociëteit van Seroosker ke, mevrouw W. Linders-Tangeman wei-den de bejaarden welkom gehe ten. Hierna wei*d de thee gebruikt en volgde de opvoering van het blijspel, dat zeer in de smaak viel. De spe lers oogsten na afloop een welver diend applaus. Door velschillende spreeksters werden de spelers dank gebracht voor hun mooie spel. De spelers ontvingen namens de bejaai-- den een kleine attentie. BRUINISSE Bergingsvaartuig aangevaren door duwboot Het bergingsvaartuig „Giraffe" van Van der Marel's Sloop- en Bei'gings- bedx-ijf te Vianen, dat bezig was met een lading ijzer van het in oktober gezonken motoschip „Vuurbaak" te lichten, is dondei-dag op het Kx-am- mer aangevaren door de Franse duw boot „Orage" met de duwboten Se- wula 40 en La Rhine 92. Deze sche pen passeerden geladen met cokes op weg van Duitsland naar België. De duwboot La Rhine liep 'n scheur boven de waterlijn op maar kon de reis voortzetten. De „Giraffe" werd aangevaren waardoor de ankei-s waarmee het verankerd lag verloren gingen. Het liep eveneens schade op en is naar de vluchthaven in Brui- nisse gesleept waar het gerepareerd zal worden. Als speciale nieuwjaars- attentie kunnen alle houders van een 65+-kaart (ook van een 3-maandskaart) op do dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaarb is dan uw spoorkaartje 2o klasso. Jaarkaart: prijs f50.- p.p. - echtpaar f 75.-. 3-Maandskaart: prijs f 20.- p.p. - echtpaar f30.-. BOSKOOP. Onder de gemeente Reeuwijk is een man uit een rijden de trein gevallen en aan zijn daai-- bij opgelopen verwondingen overle den. Het ongeval gebeurde op het baanvak Utrecht-Gouda. ELBURG, 9-1. De gezamenlijke vrouwen zn het Gelderse stadje El- burg hebben in een door hen onder tekende peüüe aan de wereldmach ten gevraagd om vrede en leniging van de honger in Biafra en andere delen van rle wereld. De dames heb ben de petitie gisteravond aan de ge meenteraad van Elburg aangeboden. Bij de aailbieding van de petitie werd aan burgemeester Dekker te vens hel verzoek gedaan het smeek schrift door te zenden naar de be voegde instantieswaarbij met name Werd gedacht aan de minister van buitenlandse zaken. De Elburgse vrouwen hopen dat hun actie op grote schaal navolging zal vinden, zodat een grote druk op de verant woordelijke personen wordt uitge oefend. In de petitie vragen de vrou wen zich ondermeer af waarom er wel een werciddierenbescherming is maar geen beschermingsorganisatie van de mens. Aan de bestrijding van de honger in de wereld moeten vol gens de Elburgse vrouwen alle an dere belangen ondergeschikt zijn. De Elbitrgse gemeenteraad onderschreef de in de petitie geuite verlangens en zei voor doorzending naar de minis ter org te zullen dragen. AMSTERDAM. In de onderlinge j aax-kassen-169 van N.V. Dc* Neder landse Spaarkas werd ingeschreven voor een nieuw spaarkapitaal van rond f 25.100.000 tegen rond f 21.300.000 in de jaarkassen 1968. Het otaai ingeschreven spaai'kapi- taal steeg van f 179.600.000 tot rond f 188. 000.000. Verkiezing van de leden van de Provinciale Staten De burgemeester van Zierikzee brengt ter openbare kennis dat op dinsdag 3 februari 1970 de kandi daatstelling voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland zal plaats vinden. Op die dag kunnen van des voor middags 9.00 uur tot des namiddags 5.00 uur bij de voorzitter van het hoofdstembureau voor de kieskring III of bij het door hem aangewezen lid van het hoofdstembureau, ter ge meentesecretarie, lijsten van kandi daten (model G 5) worden ingele verd. Voor nadere inlichtingen wordt ver wezen naar de publikatie op het ge meentelijk aanpiakboid of op de ge- meentesecretax-ie. Zierikzee, 5 januari 1970. De burgemeester voox-noemd, D. W. KASTELEIN Vrijdag 9 januari Zierikzee Concertzaal, foyer, 8 uur, lezing pa ter T. van der Stap, over het onder werp „Hoe denkt in onze tijd de jeugd?", (ZVU). Land- en Tuinbouwschool, A.N.W.B.- cursus „Pech-Onderweg". Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 6-6 uui\ receptie jubileumviering de heer J. C. Spaans. 4-5 uur, officiële bij eenkomst. MEDEDELING Tot de slachtoffers van de heersende griep behoort ook de heer M. J. By de Vaate, redac teur van dit blad, die de eerste dagen dus voor de nieuws voorziening niet bereikbaar is. Voor redactionele zaken gelie ve men na kantooruren te bel len (01110)2416. a De Duitse Democratische Repu bliek (Oost) en de Volksrepubliek Kongo (Brazzaville) hebben besloten gezantschappen in eikaars hoofdste den in te stellen, zo meldt het Oost- Duitse persbureau ADN. Brand in Arnhem ARNHEM. 9-1. Een felle uitslaan de brand heeft vannacht een deel van het openluchtmuseum van Arn hem in de as gelegd. In de „Zaanse buui't" van het mu seum bi'andden het schoenmakers huisje (waarin tevens gevestigd de boekbinderij), de tabakswinkel, de schildex-swei-kplaats en een tentoon stellingscomplex met een gi-oot aan tal maquettes van molens en boer derijen geheel af. Volgens de direc teur van het museum, prof. dr. A. J. Bernet Kempers bedraagt de schade ruim 1 miljoen gulden. De brand brak omstreeks kwart over drie van nacht uit en greep bijzonder snel om zich heen in het groepje van me rendeels houten, huizen in de Zaanse buurt. Slechts een derde van deze buurt bleef gespaard, o.a. het „Goe- dejaarshuisje", waarin oude meube len worden geëxposeerd en een tweetal molens. Omsti-eeks vijf uur was de Arnhemse brandweer, die het vuur met groot materieel bestreed de brand meester. De ooi-zaak van de brand is onbe kend. Advertentie Oók bij de aan- en verkoop van EFFECTEN verleent de Nutsspaarbank haar bemiddeling NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Voor ALLE bankzaken In deze vroeg donkex-e dagen blijft de belangstelling voor onze we kelijkse puzzel groot. We ontvingen vele goede inzendingen en de prijzén werden dus weer verloot. De eerste prijs gaat naar: Mevrouw Nelissen-Jumelef Bcrninistraat 176 Rottcrdam-17 De tweede pi'ijs is bestemd voor: De heer K de Bil Ring 5 Kerkwerve De oplossing luidt: Horizontaal: 1. professor; 8. speet; 12. sintel; 13. spek; 14. A.P.; 16. noot 17. vlak; 18. Be; 19. ram; 21. R.-K.; 22. vaal; 23. nar; 24. droom; 26. dal; 27. kwalm; 29. kol; 30. smash; 32. gala; 34. rijst; 36. om; 38. fel; 39. ik; 41. fuut; 42. draf; 44. tij; 45. nel; 47. 11.; 49. stil; 51. trip; 53. palet; 56. nek; 58. ernst; 60. kus; 61. sterk; 63. rit; 64. rots; 66. v.e.; 67. kor; 68. je; 69. mare; 70. bora; 72.pi; 73 kaak; 74. lorrie; 76. stang; 77. jammerlijk. Verticaal: 1. paard; 2. os; 3. Fin; 4. enox*m; 5. stok; 6. set; 7. O.L.; 8. spalk; 9. pek; 10. e.k.; 11. toermalijn; 13. sla; 15. park; 17. vals; 18. ballet; 20. moor; 22. vaas; 23. naaf; 25. olijf; 26. dm; 28. w.g.; 30. stulp; 31. horst; 33. winterjas; 35. sul; 37. mat; 40. kerrie; 43. fint; 46. lint; 48. plus; 50. leek; 52. P.S.; 54. akte; 55. es; 57. krop; 59. traag; 61. serre; 62. kriek; 65. ork; 66. vorm; 69. Man; 70. bom; 71. air; 73. ka; 74. la; 75. el. De nieuwe puzzel Verkoop zakenpand De heer M. Haeck Pz., die in Brui- nisse een bloeiende zaak had als rij- wielhersteller, heeft zijn pand ver- kocht aan de heer Jonker te Haam stede. Deze is voornemens er een bloemenzaak in te vestigen. Onderzoek naar daders van vernielingen De politie te Bruinisse is begonnen een onderzoek in te stellen naar de daders van de vernielingen, voor namelijk aan gemeente-eigendom- men, in de nieuwjaarsnacht gepleegd. WASHINGTON, 8-1. Het Ameri kaanse leger heeft donderdag nieuwe beschuldigingen uitgebracht in ver band met het vermoedelijke bloed bad van het Zuidvictnamcsc gehucht My Lai in maart 1968. Dc beschuldigingen zijn uitge bracht tegen sergeant Charles E. Hutto, thans gelegerd te Fort Lewis in Washington en soldaat Gerald A. Smith te Fort Riley in Kansas. Hutto wordt beschuldigd van moord, ver krachting cn poging tot moord. Smith van moord cn aanranding van een Vietnamese vrouw. Als voldoende bewijsmateriaal tegen hen kan wor den verzameld zal het leger beslis sen hen voor de krijgsraad te dagen. De nieuwe puzzel: Horizontaal: 2. Ned. munt; 12. eerstkomende (afk.); 14. gewricht tussen dij- en scheenbeen; 15. soort tapijt; 16. onbeklemde vorm van mij; 17. splitsingsprodukt v.e. molecule; 19. voorzetsel; 21. geluid van zeker dier; 22. lange lijn om kabeljauw te vangen; 23. kunstgreep; 25. danspar tij; 27. tröep (ongunstig); 29. voedsel, spijs; 30. gedaante van bovenmense lijke grootte; 32. leidsman; 33. loop plaats voor kippen; 34. soort pape gaai; 36. hoofddeksel; 37. de oudere (afk. Latijn); 38. magertjes; 39. elk der viezige randen van de mond opening; 41. chemisch symbool; 42. vuuri'ood vlezig vlies om de mus kaatnoot; 43» als tafelzuur gebruikte kleine komkommer; 44. waterloop in Friesland; 45. smalle strook land tus sen twee vecnplasscn; 47. korte tijds duur; 48. antwoord betaald (afk. op telegrammen); 50. vreemde titel; 52. in zee wonend wezen, half vrouw, half vis; 55. tweede zitplaats op een motorfiets; 56. lichtend hemellichaam 58. spel leiding (toneel); 59. insekt; 60. stad in Duitsland; 62. onbepaald voornaamwoord; 63. nauwgezet; 64. proper; 65. uitroep; 67. compagnon (afk.); GB. biljarlstok: 69. 0.01 liter (afk.); 70. ellendige woning; 72. deel van Indonesië; 74. chemisch symbool; 75. doornige heester. Verticaal: 1. vrucht; 3. merkteken in maten en gewichten; 4. in het ooi- gedragen sieraad; 5. snoer v.e. hen gel: 6. lidwoord; 7. Amsterdams peil (afk.); 8. Roemeense munt; 9. droe sem, dik; 10. boom; 11. muziekinstru ment; 13. afbeelding, portret; 16. vis; 18. uitdrukking van ontkenning; 20. ovaalvormig verf bordje; 22. slag- deurtje v.e. duiventil; 24, voegwoord 25. mannelijk dier; 26. aandeel in een loterij; 28. landbouwwerktuig; 30. middellijn van de cilindrische ruimte van vuurwapens; 31. oplossing van rubber in benzine voor het plakken van luchtbanden; 34. tapijtachtige stof; 35. vertrouwelijk; 38. Europe aan; 40. kortbuikig bierflesje; 44. aromatisch aftreksel; 46. muziekin strument; 49. houding, stand; 51. overschot; 53. rivier in Utrecht; 54. laag. verachtelijk; 55. steil neerschie tende daalvlucht; 57. muzieknoot; 59. militaire rang (afk.); 61. onvrien delijk; 63 .alleenzang; 66. zangvogel; 67. collectieve arbeidsovereenkomst (afk.); 70. volksnaam van de kauw; 71. voorzetsel; 72. buiten dienst (afk.) 73. titel (afk.).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2