DE VERKEERDE DADER BERLIJN EN BRUSSEL Wel en wee van Schouwen-Duivelandse sportleven in l%9 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Gevarieerd overzicht (III) In de nieuw gevormde 3e klas weerde Z.S.C. zich uitstekend, al ziet het er direct nog niet naar uit dat de jongens uit Scharendijke op de kam pioenstitel beslag gaan leggen. Bij het organiseren van vriend schappelijke wedstrijden zorgde het bestuur van Bruse Boys voor een speciale attractie met het organise ren van de ontmoeting tussen het Schouwen-Duivelands elftal tegen de ere-divisieclub Sparta uit Rotterdam. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan speelde Zierikzee een jubile umwedstrijd tegen de amateurs van Feijenoord, terwijl de afdeling Zee land te Zierikzee de wedstrijden van haar zondag- en zaterdagelftallen te gen Haarlem liet spelen. In de West hoek bestond er zeer grote belang stelling voor de Campingtoernooien welke te Renesse en Burgh plaats vonden. 40 jaar S.O.K.B. In het begin van het jaar werd in de pers nog eens ruime aandacht besteed aan het 40-jarig jubileum van de Schouwen Duivelandse Korf- bal Bond. Na een spannende nek- aan nek race met All Ready en S.K.N.W.K. slaagde D.F.S. er in de sporthal te Oude Tonge in, beslag op de microkorfbaltitel te leggen. D.F.S. kwam tot een totaal van zestien punten uit 10 gespeelde wedstrijden. All Ready volgde met één punt ach terstand, dat op zijn beurt weer twee punten voorsprong op S.K.N.W.K. had. All Ready nam als eerste twaalftal van Schouwen-Duiveland deel aan de wintercompetitie van de Zeeuwse Korfbal Bond. In de 2e klas eindigde het met vijf punten achter stand op Swift IV op 'de tweede plaats. Met haar contacten buiten Schouwen-Duiveland heeft All Rea dy in het afgelopen jaar veel bijge dragen voor de korfbalsport in onze omgeving. Bijzonder spijtig is het dat dat in het verleden, mede door de slechte verbindingen ,een aantal van onze teams, die toen gelijkwaardig waren aan de beste teams van de Z.K.B., niet in staat waren een nader con tact te onderhouden. Dit had de korfbalsport op Schouwen-Duive land in een eerder stadium beslist ten goede gekomen. In de zomer competitie toonde All Ready zich heer en meester door zonder een en kel verliespunt beslag op de kampi oenstitel te leggen. SKNWK eindig de op de tweede plaats voor Brou wershaven, Z.S.C., D.F.S. (dat haar beste tijd gehad schijnt te hebben) en Noad. Voor Noad betekende dit dat het na een éénjarige verblijf in de eerste klas het volgend seizoen haar geluk weer in de tweede klas zal moeten beproeven. Wat AU Rea dy in de eerste klas presteerde deed WIK in de tweede klas. Zonder een enkel verliespuntje werden de groen-witten kampioen, waardoor zij na een jaar in de tweede klas weer hun oude omgeving in de eerste klas terugkeren. Good Luck nestelde zich op de tweede plaats voor Dosko, All Ready II, D.F.S. II, Brouwershaven II en S.V.O.W.K.. In de derde klas werd Z.S.C. II kampioen voor Noad II, WIK II, Brouwershaven III, S.K.N.W.K. II, D.E.S. en S.D.O.. Bij de adspiranten werd Noad kampi oen, terwijl bij de pupiUen de titel naar Dosko ging. In de microcompe titie van de S.D.K.B., in het gymna stiek lokaal te Haamstede, werd D.F.S. II in de eerste klas kampioen voor Brouwershaven, Z.S.C. en Dos ko. In de tweede klas ging de titel naar D.F.S. III voor S.K.N.W.K. U, Brouwershaven II en AU Ready III. Bij de adspiranten werd Noad micro kampioen en bij de pupillen even eens het team van Noad. Het S.D.K.B. twaalftal kwam eenmaal in het veld, te Nieuwerkerk tegen het twaalftal van Amsterdam, welke ont moeting in een 7-3 zege vopr de gas ten eindigde. „Delta-Sport" De sportvereniging Delta Sport toonde zich op tal van fronten weer bijzonder actief. De atletiekafdeling kwam door haar verrichtingen weer talrijke malen in het nieuws. Door het vertrek van Jopie Stoutjesdijk en onlangs van Harry Dost begint de top wel smal te worden, mede door het feit dat de andere atletes lang zaam maar zeker over hun hoogte punt heen zijn. Toch behoeft dit niet verontrustend te zijn daar men bij de jeugd over een aantal goede krachten beschikt welke zeker een belofte inhouden voor de toekomst. Bij de senioren was Harry Dost wel een van de meest succesvolle atleten. Te Antwerpen kwam hij uit in de Zuid-Nederlandse ploeg welke uit kwam tegen België B. Te Saar- brücken nam hij deel aan de wed strijden om de coupe de I'amité. In beide plaatsen eindigde hij op de tweede plaats op het nummer 400 m horden. Ook bij de Nederlandse kampioenschappen te Groningen ein digde hij op dit nummer op de twee de plaats. In de atletiekwedstrijd tussen het Zeeuwse team en die van de Belgische club OLSE Merksem won Dost de 400 m horden en hielp als lid van de estafetteploeg Zeeland aan de overwinning op de vier maal 400 meter. Ester Goedhart-Schot won bij deze wedstrijd het discuswerpen met een worp van 42.26 m., terwijl Over West-Berlijn kon wel weer eens gepraat worden tussen Ameri kanen, Russen, Britten en Fransen die formeel het bestuur over de stad voeren, hoewel in menig opzicht het stadsbestuur zijn eigen gang kan gaan en ook de invloed van Bonn er niet gering is. Juist het halfslachti ge van deze regeling die eigenlijk zonder internationale afspraken ge groeid is, nadat Oost-Duitsland fei telijk het oostelijk stadsdeel annex eerde (met medewerking der Russen maar buiten de andere drie bezet tingsmachten om), wekt allerlei on behagen. Dat zou mij graag inruilen voor een definitieve afspraak waar bij rechten en plichten duidelijk contractueel worden vastgelegd. Wat West-Berlijn betreft vooral de ver bindingen naar Westduitsland, die nu nog altijd voortdurend worden bedreigd door de grillen van de on berekenbare leider van de D.D.R., Ulb richt. Dit is niet de eerste poging tot zo'n gesprek. Vrijwel jaarlijks ont wikkelen de drie beschermheren van West-Berlijn zo'n innitiatief, maar de voortekenen zijn dit keer iets gunstiger. In de eerste plaats een suggestie in een rede van de Russi sche minister van buitenlandse za ken, Gromyko, deze zomer waarbij deze een definitieve regeling van de positie van West-Berlijn voorstelde mits ook over een paar andere kwes ties betreffende de Europese veilig heid gesproken konden worden. Maar bovendien krijgt men de in druk of een struikelblok uit het ver leden is verdwenen. Dat was de Oostduitse eis dat de D.D.R. erkend moest worden, iets waarachter ook de andere staten van het oostelijk blok zich energiek aansloten. On langs heeft Ulbricht de zaak weer aangesneden en ditmaal beperkte hij zich tot de term „internationaal gel dige afspraken" wat een stuk min der is dan erkenning de jure die hij vroeger eiste. De indruk bestaat dat de andere landen van het Warschaupakt er een beetje genoeg van hebben Ulbricht te steunen in zijn streven het onder ste uit de kan te hebben. Nu, een er kenning dat er zoiets als de D.D.R. is en voorlopig niet zal verdwijnen, is intussen ook wel de officiële zienswijze in Bonn, vooral dank zij het werk van Brandt als minister van buitenlandse zaken voor hij kanselier werd. De officiële houding daar was vroeger dat de D.D.R. al leen maar schijnvertoning was, die moest camoufleren dat er nog altijd een door de Russen bezette zone van heel Duitsland bestond. En dat heeft men realistisch laten varen. Dat wil zeggen dat zowel van Westduitse (en dus ook van Brits- Frans-Amerikaanse) als van Oost duitse (dat wil zeggen van Russi sche) zijde water in de wijn is ge daan. Dat geeft een gesprek over Berlijn inderdaad kansen. En wie controleert uiteindelijk de E.E.G.-top? Na vijf dagen en twee nachten stug vergaderen hebben de Europese ministers in Brussel overeenstem ming bereikt over een aantal zaken plaats kan de E.E.G., zoals de bedoe- van dubbel belang. In de eerste ling is, op 1 januari zijn definitieve fase ingaan en is met name de ge meenschappelijke landbouwpolitiek financieel geschoord, zodat in de tweede plaats - als Frankrijk geen nieuwe moeilijkheden maakt - het gesprek met Engeland over toetre ding kan beginnen. Er is in Brussel ernstig en lang durig onderhandeld over een pro centje meer en een procentje minder storten in de kas. En met reden: zo'n procentje betekent een honderd mil joen gulden, geen bedrag om even luchtigjes over te beschikken. Het ziet er ook naar uit, als dit jaar over Brits lidmaatschap van de E.E-G. onderhandeld wordt, aan Londen ook een voorstel gedaan kan worden over zijn financiële bijdrage in de miljarden verslindende landbouwpot dat redelijk genoemd kan worden. Al moet van alle akkoorden nog afgewacht worden wat de financiële konsekwenties ervan zijn (vandaar dat enkele delegaties het voorbehoud van hun regeringen aankondigden) zo op het oog is een vrij redelijk re sultaat bereikt na een moeilijke op gave. Geen controle Maar minder is eigenlijk bereikt over de eventuele controle op de mid delen. Weliswaar zijn enige afspra ken gemaakt over invloed van het Europese parlement in Straatsburg op de E.E.G.-begrotingen, maar die zijn betrekkelijk vaag. Bovendien is dit instituut tot dusver een beetje een'wazige instantie, een soort oe fenterrein voor afgevaardigde parle mentariërs uit de zes landen, die het bij gebrek aan wezenlijke taken en verantwoordelijkheden tot dusver voornamelijk hebben moeten zoeken in het uitspreken van ethisch en mo reel hoogstaande gedachten. Het gevaar is niet gering dat de zes landen die alle intern een rede lijke mate van democratisch gecon troleerd bestuur kennen, bezig zijn in hun E.E.G. een situatie te creëren waarin een groep managers - de mi nisters en de Brusselse commissies - zonder door een met enige macht bekleed lichaam op de vingers te worden gekeken en eventueel getikt, gaan beschikken over ontzaglijke bedragen. Formeel is een situatie denkbaar waarbij de nationale parlementen natuurlijk het laatste woord hebben, maar in de praktijk is dat moeilijk te verwezenlijken: de besluitvor ming zou dan met de trekschuit ko men. Maar hoe dan wel wezenlijk de democratische manieren in de E.E.G. bewaard kunnen blijven is nog steeds onduidelijk. Janny de Jonge-Schot het speer werpen (30.30 m.) en het kogelstoten (22.02 m.) voor haar rekening nam. Uitstekende prestaties leverde dit drietal ook bij de zes-districtenont moeting. Harry Dost hield het Zeeuwse record 400 m horden scher per met een tijd van 54.3 sec. Ester Goedhart-Schot won het discuswer pen met een worp van 43.63 m., ter wijl Janny de Jonge-Schot zegevier de op het nummer kogelstoten met 12.71 m., waarmee ze haar persoon lijk record verbeterde. Harry Dost, Janny de Jonge-Schot, Isolien Hage en Ria Kloet brachten een aantal Zeeuwse kampioenschappen op hun naam. Bij de open West-Brabantse kampioenschappen zorgden Caroline Hack en Isolien Hage voor fraaie successen. Zelf organiseerde Delta Sport weer haar traditionele atle tiekwedstrijden op het sportpark Bannink te Zierikzee. Voor de eerste maal werd in november in het do- maniale gebied van Westenschouwen een duincross georganiseerd welke met een totaal van 230 deelnemers een groot succes werd. Gymnastiek Ook bij de gymnastiekafdeling wist Delta Sport een aantal fraaie successen te boeken. Zo legde Lidie Kosters bij de kringkampioenschap pen te Yerseke beslag op een fraaie tweede plaats. Bij de onlangs te Sou burg gehouden open kampioenschap pen wist de jeugdige Cora Hoogstra ten op fraaie wijze bij de meisjes beslag op de kampioenstitel te leg gen. Naast Delta-Sport leverden ook de verenigingen Duiveland te Oos- terland en Kwiek te Bruinisse in wedstrijdverband. De damesploeg van Delta Sport behaalde bij de jaarlijkse ZEBRA-wedstrijden te Breda de eerste prijs, Kwiek eerste prijs meisjes en Duiveland eerste prijs jongens, goede prestaties. Dit jaar kwam Delta Sport ook tot het oprichten van een handbal afde ling. Hoewel de beoefenaars hiervan in de wintermaanden zijn aange wezen op een sporthal buiten Schou wen-Duiveland is zowel het dames team als het heren team er in de zaalhandbalcompetitie reeds in ge slaagd een aantal zeer goede resul taten te boeken. Voor de training, het spelen van de thuiswedstrijden, nu hoge vervoerskosten en de pro paganda van de handbalsport zou een sporthal te Zierikzee een uit komst betekenen. Flitsen uit het buitenland TURIJN. Op een bijkantoor van de „Banca d' America e d' Italia" in Turijn is een bomaanslag gepleegd. De bom, die een geringe explosieve kracht had, heeft alleen de ruiten van het gebouw vernield. PARAMARIBO. Minister - presi dent dr. J. Sedney heeft de nationale raad voor landsgrenzen geïnstalleerd. Deze bestaat uit een commissie van deskundigen, onder voorzitterschap van mr. Hans Lim a Po, advocaat, en de statencommissie voor de landsgrenzen, waarvan de heer A. Kamperveen voorzitter is. COLOMBO. De hulpverlening aan de slachtoffers van de overstroming in Ceylon is ernstig belemmerd door een staking van havenarbeiders in Colombo. OVIEDO. In het Spaanse steen- koolgebied Asturie hebben 5.300 mijnwerkers het werk neergelegd, omdat zij het niet eens waren met de grootte van de kerstgratificatie. WASHINGTON. De bilaterale contacten van de Ver. Staten met de Sowjet-Unie over het Midden-Oos ten zijn op het ogenblik onderbro ken. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. SAIGON. De Zuidvietnamese mi nister van buitenlandse zaken, dr. Tran van Lam, heeft de mogelijk heid van een driezijdige conferentie tussen Noord- en Zuid-Vietnam en het nationale bevrijdingsfront (NLF) van de hand gewezen. LAGOS. Vrouwen met lippenstift mogen in enkele kerken in de Nige- riaanse hoofdstad niet te communie gaan, daar de kerkelijke functiona rissen vrezen, dat er moeilijkheden van komen als echtgenoten naar huis terugkeren met sporen van lippe- stift die afkomstig waren van de hostiékelk. Aan de andere kant is de klacht geuit, dat lippestift de kelken besmeurt. SAIGON. De Amerikaanse militai re leiding in Vietnam heeft een offi cieel onderzoek gelast naar bewe ringen dat er censuur wordt uitge oefend bij de radio en televisie van de Amerikaanse strijdkrachten. SANTA BARBARA, Californië. De film- en toneelregisseur Robert B. Sinclair is zondag door messteken in de borst dodelijk gewond aangetrof fen in zijn woning in Santa Barbara Californië. In de woning is de 25- jarige Billy Mccoy Hunter aange houden, die van de moord wordt verdacht. MOSKOU. Het blad van de Russi sche strijdkrachten „Rode Ster", schrijft dat de Amerikaanse militai re geschiedkundigen met opzet de geschiedenis van de Slag in de Ar dennen van 25 jaar geleden hebben, vervalst om de rol te kleineren, die de Sowjet-Unie in de Tweede We reldoorlog speelde. HONGKONG. Het persbureau Nieuw China heeft bekendgemaakt dat verscheidene miljoenen jonge Chinese intellectuelen zich het af gelopen jaar of al eerder hebben ge vestigd op het platteland en in de grensgebieden van China. Inlichtingen kiezersregister De burgemeester van Zierikzee brengt op grond van artikel D5 dei- kieswet ter openbare kennis, dat aan een ieder kosteloos inlichtingen uit het kiezersregister kunnen worden verstrekt, waaruit deze kan opma ken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is op genomen. Op grond van artikel D 6 der kieswet is een ieder bevoegd schriftelijk aan burgemeester en wethouders verbe tering van het kiezersregister te vragen. Zierikzee, 2 januari 1970. De burgemeester voornoemd, D. W. J. KASTELEIN HONGKONG. Het persbureau van de (communistische) Pathet Lao meldt dat de Ver. Staten vorig jaar in Laos 207 vliegtuigen hebben ver loren. Sedert de Amerikanen begon nen met bomaanvallen tegen de Laotiaanse communisten op 17 mei 1964 verloren zij 1189 toestellen, al dus het persbureau. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 7 JANUARI NED. I. In het middagprogramma van de Vara is een natuurfilm van Walt Disney getiteld „De Indiaan en de Jakhals". Een oude Indiaan redt een jakhals en houdt het door zijn vrienden verafschuwde dier als huisdier. De vooravond wordt gevuld met Scala en „Kenmerk". De poli tieke zendtijd is voor de CHU en een Socuterafilmpje gaat over de Stich ting Centrale Raad voor Gezinsvor ming. De hoofdfilm is „Paraplu's van Cherbourg" een nog niet zo oude Franse speelfilm van Jacques Demy met Catharine Deneuve en Nino Castelnuovo. Het is een nogal pro bleemloos verhaal over een wat stugge jongen en een allerliefst pa rapluverkoopstertje, die van elkaar houden. De poëzie speelt een hoofd rol in deze merkwaardige film. Er wordt geen woord in gesproken, de spelers zingen elkaar toe. In de NOS-rubriek „Persoonlijk" gaan enkele journalisten een bekende persoonlijkheid aan de tand voelen. Aansluitend aan het laatste nieuws nog cursusinformatie van Teleac en de schooltelevisie. NED. II. De Vara heeft het voor nemen om op gezette tijden een hele uitzendavond. van de televisie te wij den aan een enkel bepaald onder werp. Men wil verschillende vormen van televisie gebruiken om een be paald thema uitputtend te behande len. Vanavond daarvan een proeve. Het thema is Goed Leven? Alterna tieven op het gebied van onderwijs wonen, samenleven. In Utrecht wordt een teach-in gehouden, waar op iedereen zijn zegje kan doen. Onderwijs en opvoeding komt het eerst aan de beurt en wel via een Duitse documentaire over het mo derne onderwijssysteem dat aan ver schillende kleuterscholen wordt ge volgd. Verder komt op deze avond het probleem van huisvesting, wo nen en bouwen aan de orde, terwijl als derde onderwerp de vormen van samenleving (huwelijk gezin, com mune) ter .discussie zullen worden gesteld. Ter illustratie werken mee enkele muziekgroepen en het cabaret duo Freek de Jonge en Bram Ver meulen. Voor het laatste nieuws nog een uitzending van de Hiro. DONDERDAG 8 JANUARI NED. 1. Voor de Tros tot acht uur „Jam" voor de jeugd. In deze afle vering brengt Robbie Dale o.in. the Kinks, Blue Mink, Murray Mead and the Trinidad Singers. Terry Reed. Family Dog, the Plastic O no Band, the Pentangle, Jody Grind. Alan Hull en the Beatles. Na het journaal blijft Mary Schuurman on vermoeibaar doorgaan met haar Trostoto, waarna „De Dief van Washinton". De dief huurt voor deze speciale gelegenheid een beroeps- brandkastenkraker om in te breken bij een nachtclubeigenaar. De inbre ker neemt echter meer mee dan Alex had gewild en deze dreigt daardoors^elf in grote moeilijkheden te komen}Het maandelijks program ma „Bij Fiet en Frans" brengt een brok Nederlands amusement, waarin een niet onbelangrijk stukje Franse show zit. Ze ontvangen nl. als voor naamste gaste de Franse zangeres Frangoise Hardy. Andere medewer kenden zijn Nel Koppen en Wim van den Brink, de danseres Lyn Wolse- ley, de buikspreker Georges Schlick en het Hamburgse Dixielandorkest the Seatown Seven. Frans Henrichs presenteert de quiz „Wegwezen" voor autorijdende echtparen. NED. II. Tussen de fabel en het eerste journaal „Scala" en Van Gewest tot Gewest". Na het nieuws de Vpro met een totaal programma. Om te beginnen „Man, woman and dog", een korte surrealistische te kenfilm van de Japanner Yoji Kuri. Dan een uitvoering van Pierre Bou- lez's derde pianosonate door Martin Visser en vervolgens een reportage van Leo Kool en Jaap Buis over Cuba. Hoofdschotel van de Vpro- avond is „Fantasio 69-70", een film van George Sluizer over het roem ruchte „jeugdhuis" in Amsterdam, dal in het najaar enkele weken dichtging, omdat de organisatoren het niet eens waren met de ontwik keling die het doormaakte. Tot slot eau de avond de tweede aflevering van de door CVK en Ikor uit te zen den Duitse documentaire over Chris tenen in Latijns Amerika. Vanavond als thema Vernieuwing. We krijgen een beeld van wat aan vernieu wingsbeweging - sociaal vooruit - in de kerk van Latijns Amerika gaande is. WOENSDAG 7 JANUARI NED. 1: 17.00 Disneyland (kleur); 18.45 fabeltjeskrant (kleur); 18.51 ster; 1.55 nieuws19.00 sier; 19.04 scala; 19.31 kenmerk; 19.55 ster; 20.00 jounaal; 20.15 ster; 20.20 chu; 20.30 socutera; 20.35 les parapluies de Cherbourg (kleur); 22.00 persoonlijk; 22.25 journaal; 22.30 bij leven en welzgri (teleac); 22.35 school-t.v.; 23.05 einde. NED. U: 18.45 fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 ster; 18.55 nieuws; 19.00 ster; 19.04 inleiding; 19.20 opvoeding tot ongehoorzaamheid; 19.55 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 dis cussies; 21.00 intermezzo; 21.10 dis cussies; 21.50 intermezzo; 22.00 dis cussie; 22.05 hiro-magazine; 22.10 levende filosofie (teleac); 22.40 einde DONDERDAG 8 JANUARI NED. 1: 18.45 fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 ster; 18.55 nieuws; 19.00 ster; 19.04 jam (kleur); 19.35 ster; 20.00 journaal; 20.15 ster; 20.20 tros toto; 20.40 de dief van Washington (kleur); 21.20 bij Fiet en Frans (kleur) 22.15 wegwezen; 22.40 journaal; 22.45 organiseren en leiding geven (teleac) 23.15 einde. NED. II: 18.45 fabeltjeskrant (in kleur); 18.51 ster; 19.00 nieuws; 19.04 scala; 19.30 van gewest tot gewest; 19.55 ster; 20.00 journaal; 20.15 ster; 20.20 man woman and dog; 20.30 trope; 20.50 kerstmis werd uitgesteld in Havanna; 21.30 fantasio 69-70 22.20 christenen in Latijns Amerika; 22.50 journaal. Donderdag 8 januari, Ned. I. 21.30 uur: Bij Fiet en Frans. Met als speci ale gaste Frangoise Hardy. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT De vrouw zag, dat dit laatste hem enigszins uit zijn evenwicht bracht. En toen hij bleef zwijgen, vervolgde ze, op zachtere toon: „Waarschijnlijk ben jij ter goeder trouw geweest, wat die klant betreft. Mogelijk heb je één of andere tip gekregen: die en die vrouw wil postzegels kopen. Als geldbelegging. Waarschijnlijk had jij een belangrijke verzameling of iets dergelijks in voorraad, of anders kocht je er één in no time en steven de op die rampzalige middag in je wagen naar Amsterdam. Vast in de overtuiging zijnde, dat het allemaal netjes in orde was. Terwijl je met de klant aan het onderhandelen was, kreeg je misschien een nare smaak in je mond. Op de een of andere ma nier voelde je, dat het met dat geld niet helemaal goed zat. Misschien diefstal of misschien niet helemaal safe, hoe het ook zij, je had al lang spijt van je snelle toehappen. Maar je wilde niet meer terugkrabbelen. Tenslotte kwam de koop tot stand. De albums met postzegels werden haar eigendom en zij gaf je 22 brief jes van duizend. Ging het zo niet ongeveer?" Ze keek hem vragend aan en zag, dat hij een kleur had gekregen. Zon der op zijn antwoord te wachten, antwoordde ze knikkend: „Ik geloof, dat ik de plank niet vel' mis sla, hè?" De man loosde een zware zucht. „Het is, of je alles weet. Luister, Tinie, het zat me eigenlijk al dade lijk een beetje dwars. Ik ben in za ken zo eerlijk als goud en ik had er werkelijk geen vermoeden van, wat die vrouw eigenlijk deed om aan de kost te komen. Weet je.... in de Spuistraat zit een postzegelhandelaar met wie ik al jaren zaken doe. Geen grote winkel, maar hij heeft een leuke omzet in kleingoed, pakketten en zo. Goldmeijer heet hij. Ik was indertijd bij hem en hij zei: Zeg, die vrouw moet je eens opzoeken. Wil haar geld in postzegels beleggen en ze zit er goed bij. Maar maak eerst een afspraak, want ze heeft nogal een druk bezet leven. Onnodig te zeggen, dat je 's avonds niet moet komen. Dat zijn haar werkuren. Niet al te vroeg in de middag en ik voor spel je, dat je goede zaken doet. Zo zei hij het en hij lachte af en toe ge heimzinnig. Dat drong niet helemaal goed tot me door. Maar ehik had juist een paar dagen te voren een vrij belangrijke verzameling ge kocht en als ik die in één keer van de hand kon doen, zou me dat best lijken. Dus ik reed die middag naar het adres van die vrouw, een steegje in de binnenstad, vlak bij de Spui straat. En nog had ik niks door. In dat opzicht ben ik misschien een slo me, hoewel ik Amsterdam tamelijk goed ken. Pas toen ik al lang en breed bij haar binnen zat en haar de verzameling liet zien, drong het pas volledig tot me door, wat voor werk ze eigenlijk verrichtte". Tinie Voormolen knikte lachend. „Ik kan het wel raden. Het was na tuurlijk een publieke vrouw". Hij knikte triest. „Inderdaad. Niet eens lelijk, integendeel. Maar ik kon toen al niet meer terug. In principe bleek ze bereid te zijn de verzame ling te kopen. Ze bleek tamelijk wat verstand van postzegels te hebben, want ze bezat een katalogus en ver geleek af en toe een zegel met de prijs in de katalogus. Ik voelde me helemaal niet op m'n gemak en dacht: ik noem een hoge prijs. Dat zal ze wel te duur vinden en dan ga ik. Ik vroeg twee en twintigduizend. De vrouw dacht na en antwoordde me: Het is vrij duur. maar een der gelijke verzameling blijft prijshou dend en is over tien jaar misschien al het dubbele waard. Ik koop hem. Maar over deze transactie houd je je mondje dicht, hè? Geen kwitantie of iets dergelijks. Als je het moet boe ken voor je belastingadministratie, zet je maar juffrouw Jansen in elk willekeurig dorp, maar niet Amster dam. Als ze haar niet kunnen vin den, is de dame in kwestie wellicht geëmigreerd. Goed gesnopen? Je laat mijn naam en adres er helemaal buiten. Dat doe je, dan kunnen we misschien over een paar jaar nog eens zaken doen. Dat zei ze en ik ging ermee akkoord. Snap je nu waarom ik haar naam niet kon noe men? In de eerste plaats, om haar zelf. Dit is tenslotte een kwestie van vertrouwen. In de tweede plaats noemde ik haar naam en adres wel, dan zou tevens aan het licht komen, dat ik zaken deed met dergelijke vrouwen, want breng de politie maar eens aan het versland, dat het een incidenteel geval was. Bovendien zouden ze kunnen denken: Nou. nou, mooie meneer, gaat naar zulke vrouwen. Ja, ja, postzegels verkopen en niet gelijk even van de gelegen heid profiterenDe gedachte alleen al.... Ik zou me dood scha menBegrijp je nu, dat ik haar naam niet kon noemen?" Tinie knikte. „Volkomen. Overi gens heel vervelend voor jou. want ze zou een prachtige ontlasting zijn voor wat betreft dat verdwenen geld. Omdat je onder geen enkele voorwaarde de naam en het adres van de koopsier wilde noemen, laadde je tevens de verdenking op je, het geld bij die meneer Grootc- borg weggenomen te hebben, niet waar? Het één hangt met het ander samen. Vandaar natuurlijk, dat iedereen jou al doodverfde als de roofmoordenaar." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5