Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! ONS SNOEPDUIVELTJE Dit jaar bij P.T.T. geen tariefsverhogingen postdiensten Tweeduizend hectare grote industrie terrein Moerdijk van nationaal belang Politie schiet twee brandstichters dood Advertentie. DEN HAAG, 5-1. By de P.T.T. zul len dit jaar geen tariefsverhogingen voor de postdiensten plaatsvinden. Men verwacht dat de post mede daardoor in 1970 heel wat werk te wachten staat. De directeur-generaal van de P.T.T., de heer H. Reinhoud, zei dit maandagmiddag in zyn nieuwjaarsrede tot het personeel. In 1970 zullen de tarieven voor het internationale telefoon- en telexver- keer per saldo aanmerkelijk worden verlaagd. Met deze verlaging zijn miljoenen gemoeid die bijna geheel ten laste van de exploitatierekening komen. Wanneer het verkeer verder toeneemt, zoals de trend is, zal dit bedrag nog belangrijk hoger worden zo deelde de heer Reinoud mee. Op grond van internationale overeen komsten is een beperkte tariefsver hoging nodig (per 1 juli 1970) van de tarieven voor de telegrafie. De heer Reinoud liet doorschemeren dat er belangrijke ontwikkelingen in de telecommunicatietechniek voor de deur staan. Binnenkort komen daar- Jaarlijks worden 3.000.000 tanden en kiezen getrokken Is het na kennisname van dit sta tistisch gegeven nog overdreven, om van „Ons Snoepduiveltje" te spre ken? Zeker niet. Vooral niet als we be denken, dat het trekken van een ele ment van het gebit als uiterste maat regel wordt toegepast, wanneer na verscheidene restauraties de tand of kies reddeloos verloren is en dan ge trokken wordt om een eind aan het p(jn lijden te maken. Dat pijn l(jden is nog maar één as pect van deze droeve zaak. De in vloed van een slecht gebit op de gezondheid is zeer groot, hoewel he laas niet zo duidelijk in cijfers uit te drukken, want het schijnt wel of wij dan alleen worden opgeschrikt uit onze „zoetsappige" houding ten aanzien van het steeds maar uitbrei dend tandbederf. Schrikwekkende cijfers Er is nog een ander statistisch ge geven, dat er niet om liegt: het Ne derlandse kind van 6 jaar heeft nl. gemiddeld 2 ontstekingen met pus- vorming in de mond. Dat wil zeggen dat dit kind dus dat pus met bacteriën inslikt, terwijl bij het kauwen grote hoeveelheden bacteriën rechtstreeks in de bloed baan worden geperst. Het behoeft geen nader betoog, dat een kind met een dergelijk misvormd, ontstoken en vies gebit geen gezond kind ge noemd kan worden, en dan nog maar gezwegen van de maagklach ten die een slecht gebit vroeg of laat ten gevolge heeft. Beschavingsziekte In het zuidelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan ligt de Britse eilandengroep Tristan da Cunha. Op de kustvlakte rondom de vulkaan kegel op het hoofdeiland worden aardappelen, appels en groenten verbouwd, terwijl de visserij over vloedig vis oplevert. In 1942 werd daar een vismeelfabriek gesticht. Daardoor steeg het welvaartspeil aanzienlijk en kwamen ook de pro- dukten der westerse beschaving on der bereik van de bewoners. Als eerste aanwijsbare gevolg daarvan wezen de statistieken aan, dat binnen enige tientallen jaren het tandbederf vertienvoudigde! De be langrijkste oorzaak van dit toene mend tandbederf was onder meer het toenemend gebruik van suiker. Geen wonder, dat in de genees kunde de diverse tandziekten ge rangschikt worden onder de bescha- vingsziekten. 1 ons per dag In Nederland bedroeg in 1900 het gebruik van suiker gemiddeld per hoofd van de bevolking per jaar 12 kg. In 1969 steeg 't gebruik tot 42 kg, hoofdzakelijk tengevolge van 't ver ergerde snoepen. In overeenstemming hiermee wa ren de 12-jarige kinderen in 1913 voor 37 °/o vrij van tandbederf, ter wijl in 1967 dit percentage slechts 1,4 bedroeg. Kunnen er nog sprekender cijfers vermeld worden? Laten we er nog één aan toevoegen: de gemid delde Nederlander (oud en jong) ge bruikt per dag 75 gram snoep, waar uit veilig afgeleid kan worden dat dit gewicht aan snoep voor kinderen wel ver bóven het ons zal liggen. Hoe ontstaat cariës? Cariës is een soort corrosie, waar bij de harde bovenlaag van de tand of kies door bijtende stoffen wordt opgelost. Die bovenste laag bestaat uit email, ook wel glazuur genoemd, welks bijzondere hardheid te danken is aan een kalkzout, hydroxylspatiet, waaruit het voor 97 bestaat. Het grote gevaar waaraan deze prima deklaag ten prooi valt, be staat uit de activiteit van ontelbare bacteriën van een bepaalde soort, nl. streptococcen, bolvormige bacteriën, die na deling in snoeren bijeenblijven Deze zetten suiker, dat zich in ons voedsel bevindt, en zetmeel dat door het speeksel in suiker wordt omge zet, in melkzuur om, waarin het kalkbestanddeel van het glazuur op lost. Bovendien stapelen deze bac teriën suiker als reservevoedsel op in de tandplaque, dat is het laagje etensresten, dat zich aan het gebit hecht totdat het daarvan afge schuurd wordt bij het kauwen van stevig voedsel (als appel) en bij grondig tanden poetsen. Na elke maaltijd krijgt het gebit al een „zuurstoot" te verduren, maar als daar tussendoor nog al eens gesnoept wordt, komen daar even zovele zuurstoten bij, die van 10 minuten tot een half uur kunnen duren. En dit leidt dus tot steeds dieper gaand tandbederf. Wat te doen? Zodra het melkgebit van uw kin deren voltallig is, dus op ongeveer 2-jarige leeftijd, dient de regelmati ge tandheelkundige behandeling al te beginnen. Cariës en voortijdig verlies van de melkkiezen leidt na melijk door opschuiving van de blij vende kiezen tot een onregelmatige stand van de wisselementen, waar door het gebit moeilijk te reinigen is. Liefst na elke maaltijd, maar in elk geval 's avonds voor het naar bed gaan, dienen de tanden goed ge poetst te worden. Onder goed wordt verstaan vooral in verticale richting daar in de ruimten tussen de tanden en het tandvlees de voedselresten zich het gemakkelijkst opeenhopen. Niet te veelvuldig laten snoepen, want ieder snoepje veroorzaakt een nieuwe zuurstoot. Kalf verdronken Restauratie en trekken van reeds aangetaste gebitselementen komt neer op het „dempen van de put als het kalf verdronken is". Op de laatstgehouden vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Sociale Tandheelkunde werd dan ook zeer benadrukt dat men meer dient te voorkomen dan te genezen. Op consultatiebureaus en bij de schooltandverzorging dienen hulp krachten te worden aangesteld of bijgeschoold te worden als kinder- tandverzorgsters, mondhygiënistes of andere assistentes, die door hun in dividuele voorlichting de preventie- ve tandv er zorging kunnen realiseren De kosten van een dergelijke organi satie werden geraamd op een bedrag van circa 7.000.000, Maar als de ouders het alleen zou den laten afhangen van wat anderen voor hun kinderen doen, dan zouden alle activiteiten maar weinig helpen. Zij zelf moeten allereerst zorgdragen voor een verminderd suikergebruik. Het eten van bijvoorbeeld een appel inplaats van snoepen levert boven dien nog het voordeel op, dat hier door het gebit door de schurende werking nog gereinigd wordt. An dere niet dure vervangingen van het zoete snoepgoed zijn o.a. een klein blokje kaas, een crackertje, omdat dit in onderscheid met andere bis cuitjes geen suiker bevat, verder pinda's en allerlei soorten noten, maar dan weer niet te veel, vanwege hun bestanddeel aan vet. Het snoepduiveltje kan werkelijk wel aan banden worden gelegd. O'ROCK over nadere mededelingen. Het rendement op het totale net to-bedrijfsvermogen van de P.T.T. ad ongeveer 4200 miljoen gulden, be draagt 333 miljoen ofwel 7,9 procent, dus bijna de huidige kapitaalrente. Het rendement werd door de heer Reinoud berekend door de exploita tiewinst ad 190 miljoen te tellen bij de 143 miljoen gulden aan rente be taald aan het door de staat en de giro geleende geld. Buiten beschou wing blijven daarbij de rente ad 43 miljoen op vroeger gevormde reser ves die buiten het bedrijf zijn be legd en de winst van 18 miljoen van de Postcheque- en Girodienst. De omzet van de P.T.T. (exclusief de Rijkspostspaarbank) steeg van f 1900 miljoen in 1968 tot bijna f 2150 mil joen in 1969, waarvan f 96 miljoen door tariefsverhogingen. Het bedrag van de inkopen over schreed het miljard. Met de loon kosten voor het ruim 65000 employ- het telecommunicatienet een integre- es tellende personeel is rond 1200 miljoen gemoeid. De heer Reinoud wees erop, dat rend deel van het automatiserings systeem van het bedrijfsleven is ge worden. Daardoor is een wachtlijst voor telefoonaansluitingen thans een euvel en uit de tijd, aldus de heer Reinoud, die daaraan toevoegde de hoop te hebben dat de wachtlijst over enige jaren vergaand is gere duceerd. Nederlands-Indonesische expeditie naar Celebes DEN HAAG, 5-1. In de tweede helft van dit jaar zal een geologisch- paleontologische en archeologische expeditie van Nederlands-Indonesi sche origine naar Celebes vertrekken om de fossiele resten van oermensen te vinden. Tot nu toe werd hun aan wezigheid alleen maar verraden door stenen werktuigen die zij op de ri vierterrassen hebben achtergelaten. De Nederlandse expeditieleden zijn de oud-conservator van het Rijks museum voor Volkenkunde in Leiden dr. H. R. van Heekeren en de we tenschappelijke medewerker van het museum voor natuurlijke historie in Leiden dr. D. A. Hooijer, terwijl van Indonesische zijde zullen deelnemen prof. Sartono en drs. Soejono met hun assistenten. Geen plaats meer voor de doden in West-Berlijn BERLIJN, 5-1. In West-perlijn wachten duizenden doden op hun laatste rustplaats. De begrafenis- dienst heeft verklaard dat er geen vierkante meter grond meer te vin den is voor begrafenissen in deze in gesloten stad. De toestand is sinds het begin van het jaar acuut geworden. Tegen het einde van het afgelopen jaar is het sterftecijfer bijna verdubbeld. Uitkeringen aan Cambodjaanse slachtoffers WASHINGTON, 5-1. De Verenigde Staten hebben coulance-uitkeringen tot een totaal bedrag van ruim zes duizend dollar verricht aan Cam- bodjanen of hun nabestaanden, die bij grensincidenten door Amerikaan se strijdkrachten zouden zijn gewond of gedood. Dit is maandag door het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken bekend gemaakt. Advertentie Voorzitter K. van K.: Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. igen. Binden me lk ro. BREDA,, 5-1. Het 2000 hectare gro te industrieterrein, dat aan de Moer dijk ontgonnen gaat worden, is een project van nationale betekenis. Daarom spreekt het welhaast van zelf, dat de regering in het finan ciële vlak daadwerkelijk aan dit project moet meewerken. Moerdijk biedt mogelijkheden om elementen van onverenigbaarheid in het nationaal planologisch beleid anderzijds met elkaar te verzoenen. Het Ministerie van Economische Za ken zou in de exploitatie daarom Nederlandse emigrant in de V.S. kreeg nieuw hart STANFORD, 5-1. (Van de ANP- correspondent). De 40-jarige voorma lige Rotterdammer W. G. van Buu- ren heeft in de nacht van zaterdag op zondag het hart ontvangen van een niet geïdentificeerde Amerikaan. De heer Van Buuren maakt het goed aldus een mededeling van de Stan ford universiteit, waar de harttrans plantatie is verricht. De operatie werd uitgevoerd door dokter Nor man Fhumway, de chirurg die twee jaar geleden de eerste harttrans plantatie op een volwassene in de Verenigde Staten verrichtte. De hart operatie van de heer Van Buuren duurde vier en een half uur. De naam van de donor is niet bekend gemaakt. De heer Van Buuren emigreerde zes jaar geleden met zijn vrouw Corry en drie kinderen naar Millvalley, 20 km. van San Franscisco gelegen. 16 maanden geleden kreeg hij zijn eer ste hartaanval. Sindsdien werd zijn gezondheidstoestand steeds slechter. ARAM VAN DE EILANDEN 42. Voor Tudor echter meer dan drie passen had gedaan stortten Lowis' krijgers zich van alle zijden op hem. Vuisten ont wrongen hem zijn zwaard; een arm slin gerde zich om z'n hals. „Los!" brulde de reus, wild worstelend om zich te bevrij den. „Laat mij! De lafaard!...." Hij deed een laatste poging om de grijnzende Sataria te bereiken. Toen sleurden ze hem neer en zijn stem stierf weg. „Tudor!" hijde het meisje, Aram's arm grijpend. „O help hem! Ze zullen hem doden.... Doch ook wan neer de jonge krijger niet had ingezien dat iedere hulp onmogelijk was, zou hij niets hebben kunnen uitrichten. „Hij is een majesteitsschender!" gilde Lowis verontwaardigd. „Hij trachtte zich te vergrijpen aan Satarin de Wijze, die onder speciale bescherming staat van mij, Lowis de Rechtvaardige! Voert hem weg! Brengt hem daar, waar geen ontsnappen mogelijk is. Ketent hem vast in de Gan- gen-der-Slaven! Daar zal hij arbeiden in de duisternis. Hij zal leren dat men Lowis de Rechtvaardige niet straffeloos bele digt Ruwe handen trokken Tudor mee naar de deuropening. Aram drukte bemoedigend de arm van Tamahia en deed fier een stap naar voren. „Ik heb nog nimmer een vriend alleen gelaten!" sprak hij met stemverheffing. „En indien ge even rechtvaardig zijt als ge voorgeeft, o Lowis, moet ge toegeven dat ik even schuldig ben als hij. Laat mij dan mijn vriend vergezellen. Laroet de Prater slaakte een kreet van vertwijfeling bij het horen van die woorden. In de ogen van de dwaze koning van Pareh verscheen echter een nadenkende uitdrukking. Reeds knikte hij instemmend toen Satarin plot seling naar voren trad. „O nee, vreemde ling", zei hij glimlachend en legde met sinistere vriendelijkheid zijn hand op Aram's schouder. „Gij zult uw domme vriend niet vergezellen naar de armzalige plaats waar dom vee in onderaardse gan gen wroet. Ik heb te lang naar U uitge keken, mijn vriend. Met U heb ik héél andere plannen meer dan platonische belangstelling kunnen opbrengen. Tot deze uitspra ken komt dr. ir. F. A. M. J. Smits van Waesberghe, voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor West-Brabant. In zijn nieuw jaarstoespraak besteedde hij ruime aandacht aan de industriële ontwik keling rond Moerdijk. De infrastruc tuur en de situatie rond het open baar vervoer. Het industrieterrein bij Moerdijk acht hij om verschillende redenen van nationaal belang. Het terrein is in zijn nuttige, industriële oppervlakte 1400 hectare groot. Bot lek en Pernis samen komen op 1200 tot 1300 netto hectaren. „Mag de re alisering van deze gigantische onder neming blijven drukken op de ten gere schouders van drie kleine ge meenten tezamen hooguit 20000 in woners?", vroeg de heer Smits van Waesberghe zich af. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 5-1. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag 420 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden 1200-1625; wei-kpaarden 1200-1525; oude paar den 850-1450; 3-jarige paarden 900- 1125; 2-jarige paarden 700-925; veu lens 300-650; hitten 700-925. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht 2,70-3,60. Jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht 3,60-3,95. De handel was vlug. UTRECHT. Het treinverkeer tus- maandagavond met aanzienlijke ver- sen Amsterdam en Den Haag is tragingen verlopen ten gevolge van een treinontsporing op het station in Haarlem. De vertragingen vari eerden van 20 minuten tot een uur. MONTGOMERY (Alabama), 5-1. - De politie in Montgomery, in de Amerikaanse staat Alabama, heeft maandag bij een achtervolging van enkele negers, die twee gebouwen in brand hadden gestoken, twee brandstichters doodgeschoten. Twee anderen werden gearresteerd. Westduitse douane ontdekt wapenopslagplaats HAMBURG, 5-1. De Westduitse douane heeft in Hamburg een ge heime bergplaats ontdekt van wa pens en munitie, die bestemd zijn voor verscheping naar Libanon. De geheime bergplaatsen waren water verwarmingsapparaten voor indu striële doeleinden, die in de V.S. zijn gemaakt. Deze verwarmers waren enkele dagen geleden met een Duits schip uit New York aangekomen en zouden naar Libanon worden ver scheept, aldus is van de zijde van de Westduitse douane gezegd. De wapenvondst is gedaan na een anoniem telefoontje. Tsjechen in Zwitserland BERN, 5-1. Sinds de bezetting van hun land in augustus 1968 hebben meer dan 13.000 Tsjechoslowaken in Zwitserland asiel gevraagd, zo wordt officieel in Bern meegedeeld. Som migen zijn van daar geëmigreerd, vooral naar Canada, Australië en Afrika. Rond 10.500 besloten in Zwitserland te blijven. Engeland-Nederland op de t.v.-beeldbuis HILVERSUM, 5-1. De NOS-televi sie zal op woensdag 14 januari een rechtstreekse reportage uitzenden van de voetbalwedstrijd Engeland- Nederland, die die avond in het Wembley-stadion in Londen wordt gespeeld. De reportage wordt uitge zonden van 19.15 tot 21.30 uur via Nederland I. Commentaar Koen Verhoef. Loonwerkersbedrijf door brand verwoest HAARLEMMERMEER, 5-1. Om- streeks 21 uur brak maandagavond door onbekende oorzaak brand uit in het loonwerkersbedrijf van de heer M. Onos jr. aan de Lisserdijk in Lisserbroek (Haarlemermeer). De schade wordt voorlopig geschat op circa f 60.000. Het pand ging geheel verloren. Enkele machines konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Een woonhuis dat direct achter het bedrijf stond, liep waterschade op. Ontslag secretaresse prinses Christina DEN HAAG, 5-1. Hare Majesteit de Koningin heeft mevrouw N. M. Albarda-De Vlieger op haar verzoek in verband met haar huwelijk op de ineest eervolle wijze ontslag ver leend als partikulier secretaresse van Hare Koniniklijke Hoogheid prinses Christina, zulks met ingang van 1 januari 1970 en onder dank zegging voor de goede diensten door haar in die funktie bewezen. Het partikulier secretariaat van prinses Christina zal worden waar genomen door de partikulier secre taresse van Hare Majesteit de Ko ningin, jonk vrouwe C. E. B. Roëll. HONGKONG. Het persbureau van de Vietcong heeft de eerste lijst ge- plubiceerd van de slachtoffers van de massamoord in het Zuidvietna- mese dorp My Lai, waar in maart 1968 door de Amerikanen meer dan 500 mensen zijn gedood. Deze eerste lijst bevat de namen en leeftijden van slachtoffers uit 25 gezinnen. De leeftijden varieren van één tot tach tig jaar. BUENOS AIRES. Drie mannen en twee vrouwen hebben in de Argen tijnse hoofdstad een speelgoedwin kel overvallen en de gehele inhoud in een vrachtauto geladen, waarmee zij door de achterbuurten reden, al waar zij de speelgoederen uitdeelden en tegerlijkertijd de lof verkondig den van de voormalige Argentijnse dictator Juan Peron. AMERSFOORT. Ongeveer drie kwart van het personeel van de af deling ketelbouw van Bronswerk Amersfoort heeft maandagochtend gedurende een uur het werk stilge legd. 162 Personeelsleden staakten, 42 bleven er aan het werk, terwijl een nog onbekend aantal zich tevo ren ziek had gemeld. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4