Economische vooruitzichten voor de gemeente Bruinisse in '70 Twee militairen bij wegongeval gedood v? SP0RTT0T0 STREEKNIEUWS ZEEL ANDIA"-KALENDER 1970 H. de Vlieger Voor 35 jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 januari 1970 Nr. 20330 (Van een medewerker) BRUINISSE, 6-1. Onder het hoofd stuk economische aangelegenheden wordt in de begeleidingsbrief bjj de begroting van de gemeente Bruinisse aandacht geschonken aan de toe komst van Bruinisse, nu de afslui- tingswerken van het Brouwersha- vense Gat een gestage vooruitgang vertonen, terwijl er blijkbaar niets gebeurt om de Deltaschadewet te re aliseren. De sluiting van het Brouwersha- vense Gat, aldus wordt gezegd zal in 1971 een feit zijn. Op dat tijdstip zullen de mosselpercelen in de Gre- velingen verloren zijn. De bedrijven die daar percelen hebben (bijna al lemaal) zullen daardoor ernstige schade lijden, en de terugslag op het economisch leven ter plaatse zal groot zijn. Het gemeentebestuur van Bruinis se vecht met de plaatselijke visserij vereniging al jaren schouder aan schouder om vervangende mossel percelen, een goede saneringsrege ling voor uittredende mosselkwekers en vergoeding van de gemeenschaps- schade. De talloze besprekingen met ver tegenwoordigers van de provincie, ambtenaren van diverse ministeries, ministers en volksvertegenwoordi gers hebben eigenlijk tot nu toe tot weinig concreets geleid. Het blijft allemaal nog teveel in de sfeer van besprekingen hangen. Zonder ondankbaar te zijn moet ons de opmerking van het hart dat het wel aardig is, dat een Interde partementale Commissie is ingesteld, om Bruinisse te helpen, maar ook deze commissie bracht nog weinig concreets naar voren. Worden zo wordt gevraagd, ook haar de moge lijkheden onthouden? Er is thans ook weer een stilte gedaald xond de Del taschadewet. De schade is er en de schadeformulieren zijn ingevuld, maar in 1970 weet nog niemand waar hij eigenlijk aan toe is. Wat moet de mosselkweker van middelbare leeftijd doen? Saneren en daarmee ruimte maken voor an deren, nu de mosselcultuur in Zee land ten dode is opgeschreven? Maar wie besluit om te saneren zonder te weten waar hij straks zal worden schadeloos gesteld. De exploitatie van het weekend woningen park is over 1969 bevredi gend verlopen, ook in 1970 zal dit het geval zijn, maar het gemeente bestuur speelt met de gedachte, dit object af te stoten, met de vrij ko mende middelen zouden nieuwe pro jecten kunnen worden gestart. De jachthaven De exploitatie van de jachthaven vertoont een ongunstiger beeld dan die van het weekend woningenpax-k. Er is grote vraag naar ligplaatsen voor kleine vaartuigen, minder naar plaatsen voor grote jachten, zodat gehoopt wordt in 1970 een zodanige wijziging in de meergelegenheid te kunnen aanbrengen, dat aan de vraag voor ligplaatsen voor kleinere bootjes kan worden voldaan. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 5-1. Klei-aardappe- len voor het binnenland: Bintje 35 mm opwaarts f 30,00-32,00; Bintje 40 mm opwaarts geen notering; Bin tje 50 mm opwaarts f 32,00-34,00; Eigenheimers 40 mm opw. f 40,00- 43,00; Furore 35 mm opwaarts f 40,00. Zand-aai-dappelen voor het bin nenland:' Bintje 35 mm opwaarts geen notering. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35-50 mm f 30,00; Bintje 45 mm opwaarts geen notéring; Bintje 50 mm opwaarts f 32,00-33,00; blank- schillige rassen 40 mm opwaarts geen notering. Zand-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts geen note ring. Voer-aardappelen f 2,00-7,00. Stemming: binnenland en export vast. Prijzen (excl. omzetbelasting) vast gesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. export. Nog een foto uit de mobilisatietijd 1914-1918. Een groep militairen voor hun kwartier in de voormalige Kweekschool aan het Kerkplein te Zierikzee. De gemeente bereidt plannen voor inzake de aanleg van nat industrie terrein in de Stoofpolder. De nadere uitwerking van het plan wacht op het afkomen van de beslissing van de Interdepartementale werkgroep Bruinisse. Zodra deze beslissing be kend is, zullen Gedeputeerde Staten van Zeeland in overweging nemen in hoeverre zy aan de Provinciale Wa terstaat opdracht zullen geven tot het definitief uitweken van de plan nen. De Inspecteur der Domeinen wenst het Werkkamp Stoofpolder niet meer in huur of gebruik te geven aan de gemeente Bruinisse en wil het kamp alleen verkopen. De gemeente staat hier voor een dilemma. Enerzijds is het wenselijk dat de belangen van de bedrijven die in het kamp zijn gevestigd worden veilig gesteld. An derzijds is het kamp niet nieuw meer zodat bij aankoop belangrijke onder- houds en vernieuwingskosten voor i'ekening van de gemeente kunnen komen in de toekomst. Gehoopt wordt dat voor 1 juli 1970 het bestek inzake de aanleg van een jachthaven met 500 ligplaatsen aan de raad kan worden vooi'gelegd. Met Brunova N.V. de exploitatie maatschappij die door enkele inge zetenen van Bruinisse is opgericht zijn ondei-handelingen begonnen over de aanleg van recreatie terreinen binnendijks, volgens het door de Gront Mij ontworpen ï'ecreatieplan. Dit zal consequenties geven met betrekking tot het afvoeren van af valwater, die door Brunova zolang de kampeergelegenheden van be scheiden omvang blijven provisorisch zullen kunnen worden opgelost. Het is evenwel duidelijk dat bij een toe nemende recreatie ook de problemen van de zuivering van het afvalwater een rol zullen gaan spelen, evenals de voortdurende uitbreiding van de gemeente in de diverse bouwplannen West I, West II en West III. De landbouw De landbouw had in 1969 een goed jaax-, evenals trouwens de visserij. De moeilijkheden in de visserij in de toekomst zijn reeds opgesomd, de concuri-entiepositie van de Neder landse landbouw t.o.v. het buitenland zullen er toe leiden, dat ook de landbouw steeds op zijn quivive zal moeten zijn, om „bij" te blijven. Een ter plaatse gevestigd fruitteeld bedrijf wei*d al het slachtoffer van een verkeerd gespeelde regeringspo- litiek. De tuinbouwbedrijven in de gemeente zijn tijdig met hun tijd mee gegaan en behoren tot de best geoutilleerde in Zeeland, de midden stand weet zich ook, evenals de am bachtelijke bedrijven en de machine fabrieken goed aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. De uitgifte van grond in het indu strieterrein aan de Dorpsweg ver loopt niet geheel naar wens. Snellere uitgifte van grond en vestiging van nog enkele bedrijven ter plaatse zou zeer wenselijk zijn. DEN HAAG, 5-1. Bij de afslag naar Jutphaas op de rijksweg Utrecht-Den Bosch is een militaire vrachtauto van het talud geraakt en ondeisteboven in een water langs de weg terecht gekomen. De beide militairen die bij dit ver keersongeval om het leven kwamen, zijn de 23-jai*ige dienstplichtig sol daat R. J. Wallinga uit Wii'den (Fr.) en de 20-jarige dienstplichtig sol daat A. L. H. G. Jansen uit Eijgels- hoven (L.). Beide militairen behoor den tot het 44e pantser infantei'ie bataljon in Zuid-Lai-en. Over de oorzaak van het ongeluk tast de max-echaussee, die de zaak SPORT ZAALHANDBAL Dames Delta Sport-E.M.M. II 9-12 In de nieuwe spoi'thal te Goes ver- loren de dames van Delta Sport met 12-9 van E.M.M. II uit Middelburg. Een nederlaag die weliswaar ver- diend was, maar zeker niet nodig was geweest. De dames van E.M.M. maakten beter gebruik van de kan sen. De Delta Sport-dames schoten te snel en van te ver op het doel. Hier door kwam men niet tot goed sa menspel om kansen te scheppen. De rust ging in met een 2-5 ach terstand voor Delta Spört. Direkt na de rust px-obeerde Delta Sport de bakens te verzetten. Het zag er op een gegeven moment naar uit, dat dit zou lukken. Delta Sport liep in tot 6-7. E.E.M. zag echter het ge vaar in, nam het initiatief over en liep verder uit tot 6-11. Delta Sport vocht terug tot 9-11. Tegen het ein de van de wedstrijd maakte E.M.M. nog één doelpunt, zodat de eindstand werd bepaald op 9-12 in het voor deel van E.M.M. II. Voor Delta Sport wex'den de doel punten gemaakt door Nel Verhey (6), Wietske Vos (2) en Els van Zwie- ten (1). Heren: Olympus III-Delta Sport De heren van Delta Sport moesten in de sporthal te Vlissingen aantre den tegen Olypus III en incasseerde daar een 18-11 nederlaag. Olympus wist dii-ect het initiatief te nemen en nam snel een 5-1 voor sprong. Vooral de verdediging van Delta Sport liet in deze periode van de wedstrijd nogal eens wat steken vallen. Toch wist Delta Sport tot aan de rust de achterstand beperkt te houden tot 9-7. Dix-ect na de rust echter maakte Olympus drie doel punten achter elkaar 12-7. Wat Del ta Sport ook probeex-de, zij konden de achterstand niet verkleinen. De stand liep regelmatig op tot 18-11 in het voordeel van Olympus. Jö Goed hart 3, Kees Sanderse 3, Huib van Dalen 2 en Jan de Kok 2, zorgden voor de Delta Sport-doelpunten. in ondei'zoek heeft, nog in het duis ter. De 1-tonner met aanhanger die van het talud afx*eed, maakte deel uit van een colonne van circa tien mili taire voertuigen. De colonne was on derweg van Zuid-Lax*en naar Roo sendaal. Advertentie ©Outlm a*. Oejisigeest 4^ Ten zuiden van Da Nang heeft de Vietcong hevige aanvallen gedaan op posities van de Amerikaanse mari- niei-s en is in de stellingen doorge drongen. In het afgelopen lange weekein de zijn in Frankrijk (1 tot en met 4 januari) bij verkeersongelukken 114 mensen om het leven gekomen. Het aantal gewonden bedraagt 1.138. DOS-DWS X Holl. Sport-ADO X Haarlem-MVV X A.Z. '67-Go Ahead X Ajax-Sparta X NEC-GVAV X HVC-Vitesse X Fortuna Vl.-DFC X Willem II-Elinkwijk X VVV-EDO X Roda JC-Limburgia X HDVS-Eindhoven X Wageningen-RBC X Cursussen „Beter Bewegen" De Stichting Huishoudelijke Voor lichting ten Plattelande organiseert een aantal cursussen ..Beter Bewe gen", en wel op 7 januari a.s. te Schaxendijke (Ger. Jeugdgebouw), te Zonnemaire (voor ouderen), te Noordgouwe in de openb. lagere school, (voor ouderen en jongeren). Bovendien gaat op 8 januari te Brou- wex-shaven in hotel Graaf Floris V een naaicursus van start, evenals te Burgh-Haamstede op 9 januari, in de Koe-bel. ZIERIKZEE: Clubavond „Delta-Foto" De eerste clubavond in het nieuwe jaar van de amateurfotografen ver eniging „Delta-Foto" zal gehouden worden morgen (woensdag)avond, 7 januari, in een van de zalen van res taurant „Mondragon". Inwonertal met 69 gestegen Het inwonertal van Zierikzee is in 1969 gestegen met 69 en bedroeg per 31 december 1969: 7.844 (3.857 man nen en 3.987 vrouwen). Bij de aan vang van het afgelopen jaar, per 31 december 1968, bedroeg het aantal inwoners 7.775 (3.824 mannen en 3.951 vrouwen). Dit aantal vermeer de door geboorten met 161 (83 man nen en 78 vrouwen) en door vesti ging met 387 (185 mannen en 202 vrouwen). Het aldus vex*kregen aan tal van 8.323 inwoners vermindex-de door overlijden met 66 (40 mannen en 26 vrouwen). BURGH Het Kerstpakket vande kolenbond E.M.M. Er is wat verwarring ontstaan bij de kolenbond E.M.M. over het uit reiken van de feestpakketten rond de kerstdagen ter gelegenheid van het 60-jai'ig bestaan. Het zijn nl. niet de leden der kolenbond die een der gelijk pakket kregen, doch de ver- bruikers. Beperkte ijspret Het moeilijk te bevriezen duinwa ter van de ijsbaan Burgh-Haamstede speelt de leden van de ijsclub al ja ren lang parten. Het is aldaar nu eenmaal stromend water en dat kost extra graden vorst. Ook nu is het echt nog niet tot wai*e ijspret geko men. Een groot wak dat door vogels en wind tijdens de voi'st open bleef bleek een onoverkomelijk bezwaar. Bovendien is het gemaaide onkruid uit de baan weer naar het midden gaan drijven zodat de kwaliteit van het ijs niet best is. Het bordje: „On betrouwbaar ijs" doet de ijsliefheb- bers naar een andere plaats zoeken en het ijs van de slotgracht voorziet hier redelijk in. WESTENSCHOUWEN Begin van brand Te Westenschouwen ontstond om streeks 8.15 uur maandagmoi'gen een begin van brand in de houten zomer woning aan de Hogeweg, „Holliday" genaamd en bewoond door de heer L. v. d. Zande Az. Schijnbaar is na het gebruik van een gasgeyser de isolatie tussen de dubbelwandige buitenmuur gaan branden, waardoor ook het buitenste schot vlam vatte. Door onmiddellijk ingrijpen en uit- breken van het brandende schot kon erger worden voorkomen. De inmid dels gewaai'schuwde brandweer die met de nevelbluseenheid snel ter plaatse was, behoefde geen dienst meer te doen. De schade bleef be perkt tot het verbrande schot en wat isolatiemateriaal. WESTHOEK Gladde wegen De regen- en sneeuwbuien met in de avond daarop volgende vorst maakte de afgelopen dagen vele we gen spiegelglad. De meeste automo bilisten en andere bestuurders van motorvoertuigen hadden dit wel in de gaten, doch wie uit de randstad naar Schouwen kwam heeft moeten ex-varen dat het aantal pekelwagens in deze omgeving nog maar zeer be perkt is. Levensgevaarlijk was de weg van Serooskerke naar Zierikzee waar veel slippartijen zijn voorge vallen, gelukkig met goede afloop. Alleen de auto die zaterdagmorgen bij de Caltex-pomp- te Zierikzee, richting Schouwen dwars door de paalafzetting en struikgewas heen de Sloot inging kwam er minder goed af en moest zwaar beschadigd per kraanwagen worden weggesleept. Een speculaasprent uit de 19e eeuw opgenomen in een modern grafisch geheel Voorzien van een fraai in reliëf druk uitgevoerd schutblad verscheen bij de jaarwisseling onder het motto „Vorm, Kleur, Smaak" de Zeelan- dia"-kalender 1970, elk jaar in een aanti-ekkelijke uitvoering, o.a. met foto's in zwart-wit, reprodukties van oude en moderne meesters en ook met exclusieve kleurenfoto's. Voor 1970 is „Zeelandia" er opnieuw in geslaagd de jaarkalender aan te pas sen aan de zich snel wijzigende uit drukkingsvormen. Het resultaat is weer een kalender die volkomen an- deis genoemd mag worden. Drie be- langrijke elementen waar men in het dagelijks leven mee wordt gekon- fi*onteex'd zijn vorm, kleur en smaak De grafische ontwerper Paul Ibou speelde op een vrije en artistieke wijze met deze elementen en inte greerde daarbij enige smaakvolle 19e eeuwse speculaasprenten. Hij deed dat in moderne kleur en vorm composities. Wij ontvingen intussen ook de nieuwe Siemens-kalendei-, een sa menbundeling van vele kleurenfo to's die een boeiend bleed geven van de wereld van de elektrotechniek. Ook op andex-e wegen is het glad. Voor iedere automobilist is het zeer goed uitkijken en voorzichtig rijden geblazen. OOSTERLAND Vergadering „Winterleven" De plaatselijke ijsvereniging „Win terleven' 'hoopt op vrijdagavond 9 januari a.s. haar jaarlijkse ledenver- gadering te houden in het café „Even Buiten" van de heer Bouma, onder voorzittex-schap van de heer M. J. Zeijler. Behalve verschillende verslagen zullen er ook bestuui'sver- kiezingen plaats vinden, waardoor het bestuur op een goede belangstel ling hoopt. Voorzichtigheid nodig met de ijsbaan Het bestuur van de ijsvereniging „Winterleven" alhier doet een drin gend beroep op de jeugd om de ijs baan achter de bejaardenwoningen aan de Sint Joostdijk wat te ontzien. Men heeft nu reeds herhaalde ma len moeten constateren dat het ijs veel te vroeg werd bereden of belo pen, waax-door er scheuxen en wak ken in de ijsvloer kwamen met als gevolg een ijsvloer die niet meer te berijden is, en er een goede schaats- mogelijkheid in de kom van het dorp voor een ijsperiode verloren ging. Het werd nu zó, dat het allemaal stukken werden die de baan, ook voor eventuele wedstx-ijden, uitscha kelde. De schaatsliefhebbers waren genoodzaakt andere gelegenheden op te zoeken, buiten het dorp, waar echter op de meeste plaatsen het ijs onbetrouwbaar was. Enige jongelui hebben dat tot hun schade onder vonden, doordat ze onder het ijs raakten. Gelukkig konden ze door hun vrienden eruitgetrokken worden zodat ze er met een nat pak en de schrik afkwamen. Dit had voorko men kunnen worden als de ijsbaan in het dorp goed was gewëest. Men betrede het ijs niet voordat het goed is gekeurd door het bestuur van de ijsvereniging. BRUINISSE Het weer in december 1969 In de maand december 1969 viel te Bi'uinisse (volgens de regenmeter van het K.N.M.I.) 53 mm neerslag. Nor maal voor de maand december is 75 mm, zodat december 1969 onder de droge maanden mag worden gere kend. De grootste hoeveelheid in één etmaal was 11 mm op 22 december. Van de 31 dagen die deze maand telt waren er 25 waarop het vroor, op 8 dagerx kwam de thermometer niet boven de 0 graden Celsius, deze maand telde dus 8 zogenoemde vorstdagen. De leeftijdsopbouw per 31-12-1969 De bevolking van Bruinisse be stond op 31 december 1969 uit 359 personen boven de 64 jaar, dat is 15.25 pet., tegen het landelijk gemid delde van 10.01 pet. Het aantal 0-40 jarigen bedi-aagt 1311 of 55.29 pet. Het landelijk percentage voor deze gx-oep is 64.11 pet. Ook Bruinisse lijdt dus aan wat wel een specifiek Zeeuwse kwaal van het platteland lijkt te zijn: aan vergxijzing (ver- oudering) van de bevolking. Een dui delijke achtex-stand bij de landelijke situatie blijkt in de leeftijdsgx-oep 15-19 jax-igen. Het wegtrekken van de jeugd manifesteert zich het dui delijkst in deze groep. De Bx-uinisser bevolking telde per 1 januari 1970: 1 persoon van 99 jaar, 3 mannen en 3 vrouwen van 90-94 jaax-, 24 personen (10 m., 1 4vr.) van 85 tot 89 jaar, 48 (19 m., 29 vr.) van 80 tot 84 jaax-, 78 pers.'(37 m., 41 vr.) van 75 tot 79 jaar, 84 pers. (44 m., 40 vr.) van 70 tot 74 jaar, 118 pers. (57 m., 61 vr.) van 65 tot 69 jaar en 170 pers. (84 m., 6 vr.) van 60 tot 64 jaar. De leeftijdsgroep van 0 tot 14 jaar telt 601 personen, 297 jongens en 304 meisjes. Plaatsing van stroomverdeler In verband met uitbi'eiding van de bedrijven op het industrieterrein van de Bx'uinisse havens is het noodza kelijk dat binnendijks, ten behoeve van die bedrijven een trafo (slx-oom- verdeler) zal worden geplaatst in het yoqrjaar 1970. De N.V. P.Z.E.M. zal een en ander spoedig ter hand ne men. De. gx-iepepidemie heeft in west- Berlijn tot nu toe aan 50 mensen het leven gekost. Volgens de stedelijke gezondheidsdienst zijn tussen de 16 en 23 pi-occnt van de werknemers ziek. Advertentie IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Woninginrichting s Meelstraat 21 - Zierikzee tel. (01110)-2305 lïiiiiiliiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiilliiiï Maandag zijn vijf mensen ter dood veroordeeld in Ibadan wegens moord op een stamhoofd tijdens on geregeldheden te Ogbomosjo. ten nooxden van Ibadan. Ongeveer 80000 mijnwerkers in Noord-Asturië hebben maandag ge staakt ondanks de dreiging met ont slag en mijnsluiting door de directie. BROUWERSHAVEN. De hier ge houden collecte ten behoeve van de slachtoffers van de hagelschade in Westelijk Schouwen heeft f 38,43 op gebracht. ZIERIKZEE. (Adv.). Heren over hemden, 2 boorden, zeer mooi 1,95; moderne wollen heren sjaals 'SS et.; wollen heren sokken 44 ct.: brede en smalle sokhouders 55 tot 14 ct.; sporthemden, flinke maat 68 ct. BROUWERSHAVEN. Zaterdag avond werd in Hotel Ringelberg door de Bioscoop-onderneming Luxem bourg vertoond de sprekende film „Ben Hur". Na afloop werd gedanst. ZIERIKZEE. De aankomst van de Uiveris ook te Zierikzee gevierd door een bijzondere vergadering van de Zeeuwse Jeugdluchtvaartclub. ZIERIKZEE. Door' crisisambtena ren is huiszoeking verricht bij een tweetal slagers. Bij beiden werd vet aangetroffen in verpakte toestand, zonder banderolle. Proces-verbaal is opgemaakt. ZIERIKZEE. In de leeszaal van het nieuwe bibliotheekgebouw van het Nut in 't Vrije had dc plechtige opening plaats van dit stuk culturele arbeid. ZIERIKZEE. De R.T.M. is voorne mens extra treinen in te zetten van Zijpe en tussen gelegen stations naar Haamstede en terug in verband met de aankomst van de Uiver op het vliegveld te Haamstede. ZIERIKZEE. (Adv.). Ford V-S: Tudor dc Luxe f 1500; Fordor dc Luxe 1600, Coupé 6 ruiten de Luxe f 1475; Coup 4 ruiten dc Grand Luxe 1625; 7 pers. Sedan de Grand Luxe 1980. Met 4 cil. motor f 50 lager.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3