Pantalons DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raad overleg metaalindustrie houdt vast aan cao-groot-metaal I Doet uw voordeel bij MEUBELRAMA" te Nieuwerkerk! Vrouw bij brand Amsterdam omgekomen Dit jaar slechts twee maanlandingen Twee kinderen bij brand omgekomen 2 voor f 50,- Overleg over de vestiging van Pechiney-industrie Vlissingen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 januari 1970 126ste jaargang Nr. 2033U WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 8,10; per maand J 2,70; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Kans op industrievestiging te Zierikzee Kabinet komt vandaag (dinsdag) opnieuw bijeen DEN HAAG, 5-1. Na een gesprek van ruim anderhalf uur tussen mi nister B. Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid en een delegatie uit het bestuur van de Raad van Overleg in de Metaalindustrie heeft de voorzitter van deze raad, de heer A. Prins, meegedeeld dat minister Roolvink van plan is de sociaal-eco nomische raad advies te vragen over het mechanisme van de indexering zoals dat voorkomt in de cao voor de metaalindustrie voor 1970 en 1971. Het gaat er om dat de SER in de loop van 1970 dat advies uitbrengt, zodat er, voor wat 1971 betreft, nog mee zou kunnen worden gewerkt. Op de vraag van de namens het kabinet sprekende minister of de Raad van Overleg in de Metaalindu strie, onder handhaving van de nu tussen partijen overeengekomen tweejarige cao, dat indexeringsme chanisme nog eens nader zou willen bekijken als de Sociaal-Economische Raad in zijn advies over deze mate rie tot een duidelijke algemene opi nie zou komen, heeft de heer Prins namens de R.O.M. in alle duidelijk heid „nee" op geantwoord. We gaan er vanuit, aldus de heer Prins op een persconferentie na af loop, dat werknemers en werkgevers in de nacht van 10 op 11 december j.l. het eens zijn geworden over een veelzijdige en gecompliceerd pakket Maanstof is zeer oud HOUSTON, 5-1. Het maanstof dat de ruimtevaarders van de „Apollo- 11" in juli vorig jaar hadden mee genomen is minstens 4,6 miljard jaar oud, ouder dan de oudste gesteenten die op aarde gevonden zijn. Dat is een van de eerste conclusies die op de internationale wetenschappelijke conferentie over de maan zijn mee gedeeld. Deze conferentie is maan dag in Houston begonnen. Er nemen 142 geleerden uit negen landen aan deel. De conferentie is geheel gewijd aan de resultaten van het onderzoek van de 8 kilo en 160 gram stenen en stof die Neil Armstrong en Edwin Aldrin van de maan hebben meege nomen. Jongen verdronken AMSTERDAM, 5-1. De negenjari ge John Bruinendael uit Amsterdam is bij het spelen in het water van de Hugo de Grootgracht in zijn woon plaats gevallen en verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd korte tijd later opgedregd. van matei'iële en niet minder be langrijke immateriële punten. Dat geheel is de collectieve ar beidsovereenkomst die we samen uitdragen. Die cao hebben we, na rijp beraad, afgesproken en daar wil len we twee jaar mee werken. De heer Prins deelde voorts o.m. mee dat van de kant van de R.O.M. desgevraagd de achtergronden van de cao aan de minister zijn uiteenge zet. De heer Prins achtte deze mon delinge toelichting bijzonder nuttig. De vraag van de minister aan de SER over het mechanisme van de indexering komt voort uit het feit dat de SER die materie tot dusver nog niet heeft uitgewerkt. De minister heeft de delegatie uit de R.O.M. toegezegd de uitslag van het op korte termijn te houden ka binetsberaad (heden dinsdag) ter kennis te brengen. Hjj heeft zich in de loop van het gesprek van maan dag nog een voorstander van meer jarige collectieve contracten getoond. De heer M. Zondervan, werkne mersvoorzitter van de R.O.M., deelde nog mee dat men deze middag eigen lijk alleen vragen heeft beantwoord en, hoewel hem dat zo nu en dan wel moeilijk was gevallen, niet mei de minister heeft gediscussiëerd. Advertentie m 99- Prima kwaliteiten en véél voordeliger Uw adres voor bankstellen, kasten, tafels, eethoeken, tapijt, bed den, dekens, ladenkastjes, enz. Uitsluitend contant Iedere dag vrij te bezichtigen, 's Maandags gesloten; vrijdags avonds tot 9.00 uur geopend. CASH AND CARRY MEUBELRAMA Burgem. Boumanstraat 11 - Nieuwerkerk - Telefoon (01114) 268 AMSTERDAM, 5-1. Bü een kleine uitslaande brand op de derde ver dieping van een huis op de Cein- Bouwvakker getroffen door stapel afvalhout AMSTERDAM, 5-1. De 18-jarige G. J. Brinks uit Medemblik is maan dag om het leven gekomen toen hij op het terrein van de Shell in Am sterdam-Noord werd getroffen door een omvallende stapel afvalhout. Het ongeluk gebeurde in de ochtendpau ze van de bij de nieuwbouw op het terrein werkzame bouwvakarbeiders. Het slachtoffer raakte bekneld tus sen planken en een tafel en over leed ter plaatse aan zijn verwondin gen. tuurbaan hoek Dusartstraat in Am sterdam is maandagmiddag de al leenwonende mej. J. M. A. P. Wijnen omgekomen, die vandaag 75 jaar zou zijn geworden. Terwijl zij lag te slapen is zij dooi de rook bedwelmd geraakt en ver brand. De bewoner van de tweede etage moest zijn poging om de vrouw te redden opgeven door de vlam menzee in het trapportaal. De brand is veroorzaakt door een onbeschermd elektrisch kacheltje, dat te dicht bij het meubilair stond. De derde etage en de zolderverdie ping brandden geheel uit. De hoofd brandwacht G. van Heuzen, die een hond uit het huis redde, werd, toen hij het angstig geworden dier aan zijn baas overgaf, door de hond in zijn kin gebeten en moest voor be handeling naar het Wilhelminagast- huis worden overgebracht. Minder doden aan hartziekten in de V.S. NEW VORK, 5-1. Het aantal sterf- gevallen wegens hartaandoeningen is in de V.S. sinds 1950 met 20 procent afgenomen, zo blijkt uit cijfers die zijn bekend gemaakt door de Ame rikaanse hartstichting. Verbeterde methoden van diagnose, behandeling en revalidatie worden als oorzaken van de daling genoemd. Niettemin blijven de hartziekten meer levens eisen dan alle andere ziekten samen. In 1968 was ruim 54 procent van het aantal sterfgevallen in de V.S. aan hartziekten te wijten. Vakbondsleider vermoord CLARKSVILLE, 6-1. De 59-jarige vakbondsleider Joseph Jock Yablon- ski, bestuurslid van de Amerikaanse bond van mijnwerkers, zijn vrouw en hun dochter zijn maandag in ver schillende kamers van hun woning in Clarksville vermoord aangetrof fen. Zij moeten al verscheidene da gen dood geweest zijn. Er wordt uit het huis niets vermist. Omtrent de reden tast de politie in het duister. HOUSTON, 5-1. Dit jaar zullen cr slechts twee maanlandingen ko men in plaats van drie, heeft de ruimtevaartfunktionaris Julian Sheer zondag meegedeeld. Het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma js om financiële redenen op verscheidene punten gewijzigd. Zo zullen dit jaar de voorgenomen maanreizen inmaart en in septem ber worden ondernomen. In 1971 volgen in maart en in de zomer op nieuw twee maanreizen, in 1973 nog eens twee en in 1974 de laatste. Wanneer dit gewijzigde programma wordt gehandhaafd zullen dus in 1972 geen mensen op de maan lan den - tenzij de Russen dat doen. Tot voor kort had men drie maan reizen voor dit jaar op het program ma staan, in maart, juli en novem ber, voor volgend jaar twee en drie in 1972. WASSENAAR, 6-1. In het pand Schoolstraat 2 in Wassenaar, bekend als de „oude pastorie van de her vormde gemeente", zijn maandag avond laat twee jongetjes, respec tievelijk drie en zes jaar oud, in de slaap gestikt door rookontwikkeling, als gevolg van kortsluiting in de elektrische leiding. Twee oudere kinderen, die in een andere slaapkamer sliepen en die bijtijds wakker werden, hebben door het raam om hulp geroepen. Hun slaapkamer, evenals die van de bei de omgekomen kinderen, was op slot. De moeder, een gescheiden vrouw, was niet thuis. Een, medebewoner van het in ge deelten bewoonde huis waarschuw de tegen half twaalf de brandweer. Advertentie prijsbewust terlenka - wol 5 kleuren {Élégant deurloo LONDEN. Andrew Atkins en Rosamund Sellick, beiden 20, hoorden bij de eersten die gebruik maakten van de nieuwe Engelse wetgeving, waarbij de ouderlijke toestemming voor het huwelijk boven de achttien jaar niet meer noodzakelijk is. Ze waren er kennelijk gelukkig mee. MIDDELBURG, 5-1. In Middel burg zijn maandag vertegenwoordi gers van de ministeries van sociale zaken en volksgezondheid en van verkeer en waterstaat, van de pro vincie Zeeland en van de gemeente Vlissingen bücen geweest om over leg te plegen over de aan de Franse onderneming Pechiney te stellen voorwaarden op het punt van de milicu-hygicne bij eventuele vesti ging van een aluminiumfabriek in Vlissingen. Bij dit overleg tussen de vier ge noemde instanties, die in deze aan gelegenheid de „convenantpartners" vormen, waren ook vertegenwoordi gers van het ministerie van econo mische zaken aanwezig. Na afloop werd medegedeeld dat, gelet op de vorderingen der techniek en de bereidheid van Pechiney om de noodzakelijke maatregelen te tref fen ter voorkoming en beperking van bodem-, water- en luchtveront reiniging, geluids- en trillingshinder, er geen grond is te veronderstellen, dat het overleg tussen de convenant partners voor het opstellen van de voorwaarden,, waaraan het bedrijf zich zal moeten houden, niet tot een bevredigend resultaat zal leiden; dit MIDDELBURG. Op de Spijkerplaat in de monding van de Westerschelde is met het vallen van de eb een pot vis van zestien meter lengte aange spoeld. Het dier bleek, zoals gemeld, dood te zijn en zijn skelet zal na preparatie tentoongesteld worden in het Zoölogisch Museum te Leiden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Tracht het noodzakelijke licht mogelijk te dragen. Omdat volgens omstanders de twee kinderen op de zolder zouden slapen, werd eerst op de zolderverdieping gezocht. De slaapkamer bleek zich echter op een lagere verdieping te bevinden. Nadat de deur was gefor ceerd, trof men beide kinderen ip bed aan. Er werd mond-op-mond beademing toegepast, doch de le vensgeesten bleken reeds te zijn ge weken. De brandschade bleef tot een vloei en een plafond beperkt. De verstik kende rook in het huis maakte het gebruik van persluchtmaskers nood zakelijk. Het onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk wordt voort gezet. UTRECHT. In het nieuwe Beatrix- gebouw van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs in Utrecht, dat op 2 maart officieel in gebruik wordt genomen, zijn maandag al de eerste twee vakbeurzen van start gegaan: de wintervakbeurs voor koffers en lederwaren en de souvenirbeurs. Ze werden geopend door de directeur- generaal van industrie en handel, mr. J. C. van Alphen de Veer. Duurste postzegel ter ivereld onder hamer LONDEN-DEN HAAG, 6-1. Op 24 maart zal in het Waldorf Astoria- hotel in New York de kostbaarste postzegel ter wereld worden geveild. Het is een 1-cent-zegel van Brits Guyana van 1856, het enige exem plaar dat bekend is. Volgens de vei linghouder - Siegel Auctions Galle ries - zal het karmijnrode zegeltje minstens 800.000 gulden opbrengen, de hoogste prijs die ooit voor een postzegel is betaald. Als men weet oppervlakte heeft va nongeveer 800 dat dit filatelistische unicum een mm-, dan betekent dit dat de nieu we eigenaar ca 1.000 gulden per mm- papier op tafel heeft moeten leggen. Sneeuw- of hagelbuien Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden maar voornamelijk in de kuststreken toenemende be wolking met enkele sneeuw- of ha gelbuien; matige, later tot krachtig aanwakkerende wind. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: 3 of meer graden onder normaal; max. temp.: 4 tot 9 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 7 jan.: Zon op 8.47; onder 16.46. Maan op 9.07; onder 15.49. 8 jan.: Zon op 8.46, onder 16.47. Maan op 9.48; onder 17.23. Nieuwe maan: 7 jan. te 21.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 jan. 2.33 v.m. 14.53 n.m. 8 jan. 3.18 v.m. 15.48 n.m. BROUWERSHAVEN 2.08 v.m. 14.30 n.m. 3.02 v.m. 15.23 n.m. 7 jan. 8 jan. geldt ook ten aanzien van een even tuele emissie van Benzpyreen. Teneinde dit te bereiken, is een technische werkgroep ingesteld, be staande uit vertegenwoordigers van de convenantpartners, die op korte termijn in overleg zal treden met Pechiney. Deze groep zal optreden als adviesorgaan voor het college van b. en w. van Vlissingen als hin derwetvergunning verlenende in stantie. Te verwachten is, aldus de mede deling, dat de noodzakelijke techni sche studie en dit overleg nog enige tijd zullen vergen. 8 jan. 3.02 v.m. 15.23 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. Het K.N.M.I. deelt me de: Een lagedrukgebied trok in het afgelopen etmaal van de Alpen naai de Baltische staten. Deze storing werd gevolgd door een rug van hoge druk die dinsdagochtend boven Duitsland lag. Boven de Noordzee en Scandinavië bleef de luchtdruk laag. Een kleine depressie die zich maan dag boven Schotland ontwikkelde trok verder in zuidoostelijke richting en deed in ons land de wind krim pen naar zuidwest. Sneeuwbuien die zich reeds in de koude lucht boven zee ontwikkeld hadden, konden met deze stroming verder landinwaarts trekken. Een en ander had tot ge volg dat er vrij veel bewolking bleef en dat mede door de wind van zee de temperatuur 's nachts niet zover daalde. Matige vorst kwam slechts zeer plaatselijk voor. Ten zuiden van IJsland is een nieuwe troglijn aan gekomen, die zich verder in zuide lijke richting verplaatst. In verband hiermee kan de wind woensdag nog iets verder krimpen, waardoor weer lucht van continentale oorsprong zou worden aangevoerd. De temperatu ren kunnen dan weer iets lager wor den dan vandaag. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1