AGENDA Coöperatieve Kolenvereniging „EJVI.M." bestond zestig jaar Jongen (15) door neef doodgeschoten BURGH;HAAMSTEDE. 31-12. De zeer vele leden van de Coöp. Kolen- vereniging „E.M.M." te Burgh- Haamstede werden dezer dagen aan- genaamd verrast door de bezorging aan huis van een waar feestpakket. De inhoud bestond uiteen variatie van produkten en levensmiddelen die goed van pas kwamen op de juist voorbij gegane feestdagen. In een bijgaand apistel herinnerde de ont vanger er aan dat het juist GO jaar geleden was dat de z.g. Kolenbond opgericht werd. Door het bestuur is nog getracht om een vrolijke avond te organiseren, doch bü nader inzien bleek dat het beter zou zijn een ieder van dit 60-jarig bestaan te laten pro fiteren en hoe kan dat anders ge daan worden dan in de vorm van een feestpakket. Inmiddels zijn van alle kanten blijken van waardering binnengekomen bij het bestuur. Zestig jaren lang kolen leveren is geen kleinigheid doch ieder lid heeft in al die jaren zijn bestelling binnen gekregen. Momenteel wordt het voortbestaan van de vereniging wat dubieus door de komst van het aard gas, doch in deze recreatiedorpen zal de levering van flessengas en stook olie bij de toeristen toch nog wel wat aftrek vinden en bovendien krijgt niet iedereen aardgas, tenminste voorlopig nog niet. Het ontstaan van de Kolenbond moet gezocht worden in een gesprek dat na afloop van een vergadering van het toen bestaande ziekenfonds „Helpt Elkander" werd gehouden. Waarschijnlijk werd deze vergade ring in de consistorie der Ned. Her vormde kerk te Haamstede gehou den. De promotors van dit zieken fonds waren de heren G. A. van Zuijen, W. G. Boot en J. v. d. Vate. Via een advertentie-oproep in de Zierikzeesche Nieuwsbode werd op zaterdag 13 november 1909 de ver eniging (toen nog de bond) opgericht met als voorzitter M. Griep, N. v. d. Klooster secretaris-penningmeester (boekhouder) en A. J. A. Boot, lid. Vijftig leden gaven zich op. Aan het bestuur werden nog toegevoegd de heren W. v. Zalm, A. Leeuw, M. Bom en L. v. Graafeiland. In deze eerste vergadering werden 1000 mud kolen besteld voor een prijs van 85 cent per mud. Leverancier was de firma Nieveld Co. te Dordrecht. Leveranciers In de namen der leveranciers ko men dan regelmatig de namen Wi- baut en Zonen, Ochtman en Lande- gent voor. Het jaar 1912 kenmerkte zich door het in gebreke blijven van SPORT MICROKORFBAL DFS verbeterde leiderspositie te Oude Tonge OUDE TONGE, 31-12. In de le klas Zuid-West van de microcompe- titie in de sporthal te Oude Tonge heeft DFS haar leiderspositie weer weten te verbeteren. Zelf behaalden de oranjehemden uit de Westhoek een vlotte 6-2 overwinning op SKNWK, terwijl hun naaste concur rent, het Kerwervse WIK, het in het treffen tegen DBGC niet verder dan een 2-2 puntenverdeling wist te brengen (2-2). ZSC kwam op gelijke hoogte met WIK door met 5-0 van Noad te winnen. 5-101 28-19 8 5 3 0 2 24-13 6 5 2 2 1 16-16 6 5 12 2 12-12 4 5 12 2 14-21 4 5 10 4 8-21 2 DFS ZSC WIK DBGC NOAD SKNWK NOAD-ZSC 0-5 Een vlotte overwinning voor de rood-witten uit Scharendijke die vooral aanvallend veel gevaarlijker waren. Noad moest het zonder Cees Steendijk stellen. Bij ZSC ontbrak Lou Lauwerse op het appel, maar het had Kees van Burg weer in haar gelederen. In de begin fase zag het er nog allerminst naar uit dat ZSC een ruime overwinning zou gaan behalen. Er ontwikkelde zich een ge lijk opgaande strijd waarbij de beide verdedigingen meester van hun ter rein bleven. Toen er een kwartier was gespeeld slaagde Jan v. d. Bijl er met een uitstekend afstandschot in ZSC de leiding te geven 0-1. Nog geen 2 min. later had Cor Dorreman met een afstandschot succes wat de stand op 0-2 bracht. Na de vakver wisseling bleek de ZSC aanval veel gevaarlijker dan die van de blauw- hemden. Met twee treffers van uil- stekend gehalte zorgde Daan Be- zuijen ervoor dat ZSC de rust met een veilige 4-0 voorsprong kon in gaan. Na de hervatting bleef ZSC het beste van het spel behouden, maar het bleef bij één treffer van Jan v. d. Bijl waarmee hij de eind stand op 0-5 bracht. SKNWK-DFS 2-6 Ondanks het feit dat de Nieuwer- kerkers zich uitstekend weerden bleken zij toch niet tegen het veel produktiever spelende DFS opge wassen. Het duurde nog ruim 10 mi nuten voor mej. Verton van een on der de korf geboden kansje wist te profiteren 0-1. Joop Hanse liet hier na een strafworp onbenut, maar even later corrigeerde hij deze fout door met een uitstekend schot de stand op 0-2 te brengen. Ook na de vakverwisseling bleef DFS gevaar lijker. Peter Tangeman bracht de stand op 0-3 waarna Wim v. Dienst voor een 0-4 ruststand zorgde. Na de rust, weer in de begin opstelling, begon het er bepaald donker voor SKNWK uit te zien toen Joop Han se en mevr. G. Dalebout-Mellema het halve dozijn volmaakten 0-6. SKNWK bleek al haar kruit toch nog niet te hebben verschoten. Uit een goed opgezette aanval slaagde Peter de Vlieger erin tegen te scoren 1-6. Dezelfde speler liet hierna een strafworp onbenut, maar even later kon hij deze fout herstellen 2-6 Adrie Romeijn liet de kans op een nog gunstiger resultaat voorbij gaan door nog twee strafworpen onbenut te laten. W1K-DBGC 2-2 Beide teams waren na aan elkaar gewaagd zodat de uiteindelijke pun ten verdeling de krachtsverhoudin gen binnen de lijnen vrij goed weer geeft. De Oude Tongenaren wisten door Joop Moerenhout de leiding te nemen 0-1, welke stand geruime tijd gehandhaafd bleef. Na een aantal vergeefse pogingen wist Ansje Ooms de gelijkmaker in de korf te depo neren l-lNa de vakverwisseling wist Bram Bevelander zich na een goede combinatie uitstekend vrij te spelen waarna hij het leder in de korf liet verdwijnen 1-2, met welke stand ook de rust aanbrak. Na de hervatting heeft er lange tijd naar uitgezien dat WIK deze kleine voor sprong zou kunnen handhaven. Na zich goed te hebben vrijgcspeeld slaagde Kees Feilel er kort voor tijd in de stand in evenwicht te brengen 2-2. Winst voor All-Ready tegen Noorderkwartier? In de 3e klasse van dc landelijke microkorfbolcompctitie is All Ready I uit Zierlkzee de laatste wedstrij den wat van slag geraakt, waardoor de rood-zwarten twee nederlagen moesten incasseren. Dat kan zo ech ter niet doorgaan en willen de Zie- rikzeeënaren nog een woordje mee spreken, dan zal men toch in eerste instantie weer tot winst moeten ko men. Zaterdag is deze mogelijkheid echter wel weer aanwezig want dan komt het Leidse Noorderkwartier haar opwachting maken in de sport hal te Oude Tonge. In de uitwed strijd won All Ready destijds te Oegstgeest met 2-6, doch daar moet direct bij worden aangetekend, dat deze club uit de sleutelstad sinds dien aanmerkelijk sterker is gewor den. Het zal dus nog oppassen wor den voor de Zierikzeeënaren, doch wanneer de zaak serieus wordt aan gepakt, moet de winst naar Schou wen kunnen komen. BILJARTEN Voorwedstrijden districts-kampioenschap bandstoten-klein Voor de wedstrijden voor het kam pioenschap bandstoten-klein van het district Schouwen-Duiveland van de K.N.B.B. hebben in totaal 24 spelers ingeschreven, welke in vier groepen zijn ondergebracht. In groep 1 komen uit: J. Verseput, N. A. Krijnse Lokker, J. J. Gue- quierre, M. de Rijke, L. de Munnik en P. v. d. Schee. Groep 2: J. Koopman, J. Meganck, C. Hillebrand, J. Everaerts, S. v. d. Hoek en H. Lasschuit. Groep 3: M. v. d. Schee, J. Klomp. K. Nou wen, J. Hulshof, A. W. Braai en W. Kuijper. Groep 4: Joh. Thiei-y, L. v. Klin ken, J. Bom, J. A. Dorst en D. Sies. De vijf best geplaatsten van deze 24 spelers zullen in de finale uitko men met de kampioen van het vo rige seizoen J. Dorreman van de bil jartvereniging Renesse op 24 januari a.s. De voorwedstrijden worden ge speeld van 9 t.m. 23 januari. SCHAKEN Gongwedstr|jd De schaakvereniging Zierikzee or ganiseerde een gongwedstrijd welke mede dankzij de opkomst van zes „huisschakers", waaronder enkele „dammers", een succes werd. Uit de slijtageslag, de deelnemers speelden elk liefst 14 partijen, kwam als win naar C. J. M. Nolet met 13 punten, tweede en derde werden resp. A. de Spirt en A. v. d. Westen met 12% en 11 punten. De competitie werd ge leid door J. J. v. d. Ende. Kersttcurnooi Op het jaarlijks kersttournooi van de Zeeuwse Schaakbond, ditmaal gehouden te Koudekerke, wist de Zierikzee-speler C. J. M. Nolet een fraai resultaat te behalen door als eerste te eindigen in groep 2. Clubcompetitie Uitslagen in groep 1: A. J. Scheele-dr. J. J. Westendorp Boerma 1-0; O. E. Vleeshouwer-C. J. M. Nolet- afgebr. Groep 2: J. J. Hoogstrate-A. J. L. Blom 1-0; A. M. v. d. Westen-P. Izeboud 1-0. Team R.S.G. „Prr>f. Zeeman" tweede in toernooi Het team van dc Rijksscholenge meenschap „Prof. Zeeman" heefl deelgenomen aan een toernooi, ge organiseerd door de C.u" istelijkc H. B.S. in Middelburg. Het team be haalde de tweede prijs met de daar bij behorende medaille. De eindstand is als volgt: Chr. H.B.S. Middelburg 4 0 0 8 21 R.S.G. „Prof. Zeeman" 3 0 1 6 15% Chr. Lyc. Goes 2 0 2 4 10 H.T.S. Vlissingen 1 0 3 2 8% R.S.G. „Wilhelmina" Oostburg 0 0 4 0 5 De persoonlijke uitslagen van de spelers van het team waren: de fa. Wibaut om de bestelde kolen te leveren. Het liep zelfs, na talloze vergaderingen te hebben gehouden, uil op een deurwaarderszaak, doch uiteindelijk kwamen de kolen toch op de kade te Burghsluis. Het lossen of uitdragen met een mud op de schouders vanuit het ruim van het schip, trap op en loopplank over ge schiedde toen voor 3 4 cent pet- mud. De fa. Masion wordt een der vaste en goedkoopste leveranciers. Moeilijke jaren Wie het gemartel gedurende de oorlogsjaren 1914-1918 in de notulen volgt, moet toch echt wel bewonde ring krijgen voor de moed waarmede het bestuur trachtte om toch nog in de bar moeilijke omstandigheden ko len vast te krijgen. In 1915 besloot de bond zich aan te sluiten bij de Anti-Oorlogsraad. In 1916 kreeg de bond de naam „coöperatief", gezien de toen ingestelde wet op de coöpe ratieve verenigingsvonnen. In 1917 verschenen de goedgekeurde statuten in de Staatscourant. In 1917 valt de levering onder de distributie en wordt turf afgenomen, zelfs pakken strooisel voor brandstof. Op een ver gadering bij C. Bom te Haamstede waren 165 leden aanwezig (waar za ten die allemaal?) en werden 128 pakken turf besteld. Zelfs werd in deze vergadering nog voorgesteld om bomen aan ie kopen voor brand stof. Om een betere kolenregeling te krijgen werd in 1917 een tweetal be stuursleden afgevaardigd naar Den Haag. Voor deze twee heren was het de eerste maal dat ze in Den Haag kwamen. Op 2 januari 1918 werd een gecombineerde vergadering ge houden met de brandstofl'encommis- sies van Burgh en Haamstede om te protesteren togen de dure kolenprij- zen. Daarbij kwam tevens aan het licht dat het turfschip voor Burgh sluis in Dreischor was gelost! Eind 1918 was de kolenschaarste nog gro ter en werden Lambertibriketten be steld voor f 60 per ton, franco schip Gorinchem. September 1919 worden 200.000 turven besteld en de naam Pasveer die ze leverde is bij de ouderen nog welbekend. De turven werden besteld bij de „vervener" in Drente. Pas in 1921 kwam de kolen- levering weer wat op dreef, doch turf bleef lange lijd een gewild bij- produkt. W. Vis K. Steketee B. Leeuwc H. Uil C. den Boer L. Flik weert 12 12 0 13 3 1 0 3% 3 0 13 3 0 13 3 10 3% Tweede Wereldoorlog Na de eerste wereldoorlog kwam ook in de tweede wereldoorlog een periode van moeilijkheden voor de vereniging en de kolen kwamen op de bon. Turf was toen ook geruime tijd een welkom vervangingsmiddel. Tot grote bloei kwam de vereni ging toen de bezittingen op de hoek Weeldeweg-Kraaijesteinseweg wer den aangekocht. Daar heeft de ver eniging momenteel de beschikking over een groot pand als onderdak voor de verschillende brandstoffen, een installatie voor de verkoop van gas, een grote olietank, een vracht auto voor vervoer van vaste en vloeibare brandstoffen en een woon huis voor de beheerder, de heer J. Tuinman. Als voorzitter der vereniging fun geerden: M. Griep 1909-1913; C. Blom 1913-1922; J. Fokker 1922-1932; P. v. Nieuwenhuize 1932-1938 en H. J. A. Blom tot op heden. Secretaris wa ren: N. v. d. Klooster 1909-1910; A. J. A. Boot 1910-1922, H. Branden burg 1922-1926; J. Verwest 1926- 1932; J. Rademaker 1932-1933; M. Blom 1933-1939; C. A. Hartog 1939- 1954 en J. C. de Feiter 1954 tot op heden. Administrateur waren: N. v. d. Klooster 1909-1910; A. J. A. Boot 1910-1922; H. Brandenburg 1922- 1939; L. v. d. Klooster 1939-1962 en J. Tuinman 1962 tot op heden. Het huidige bestuur bestaat uit de heren: H. J. A. Blom, J. C. de Feiter, L. v. d. Klooster, M. C. Visser, J. Ra demaker en J. Tuinman adm.-be- heerder. Dc Raad van Toezicht: D. Dijkgraaf, C. A. Overbeke, C. J. Boot en P. v. d. Kreeke. BRANDSCHOUWING Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de di rectie van de brandweer vanaf 5 tot en met 17 januari a.s. een algemene brandschouwing in de woningen van de ingezetenen zal houden. Zierikzee, 2 januari 1970. Burgemeester en wethouders voornoemd, D. W. KASTELEIN, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. Berging „Vergliukle Draeck" PERTH, 31-12. De onder wa ter plaats vindende bergings werkzaamheden van de in de 17e eeuw aan de westkust van Australië vergane „Verghulde Draeck" waaraan vorige zo mer ivcrd begonnen, zijn thans herval. Eric Crar van het mu seum te Perth heeft in Neder land de techniek van het con serveren van houten, ijzeren en andere voorwerpen uit wrakken bestudeerd, Hij be zocht er onder meer het IJs- selmeer museum op het voor malige eiland Schokland en het centrale recreatie labora torium. m De Algerijnse autoriteiten hebben acht builenlandei-s, onder wie vijf Amerikanen, uilgewezen wegens po litieke ondermijning onder de dek mantel van zendingswerk, zo schrijft hef scmi-officiële blad ..El Moed- jahid". Austrnliscli- Nederlandse modelman LEONGATH.A, (Victoria). 31-12. De vroegere Nederlandse amateur bokser Otto van der Voorn, die nu 42 jaar oud is, is gekozen tot „bur ger van het jaar" van Leongatha in Australië. Tweeentwintig gegadigden waren uitgezocht voor deze door de Junior Kamer van Koophandel uitgeschre ven „burger van het jaar"-wedslrijd. Olto van der Voor» is nu benzine- pompstationbediende en in zijn vrije tijd „barman", hoeivet hij zelf ge heelonthouder is en niet rookt. „Ottu is een voorbeeld voor ons allen. Hij werkt 02 uur per week en vindt toch nog de nodige tijd voor diensten aan de gemeenschap", aldus voorzitter Graham Fuvter van de Ju nior Kamer van Koophandel. Otto is lid van de raad van beheer van de Presbyteriaanse - hervormde - kerk en gaat elke zondag met zijn 36-jarige vrouw Rita en 0 kinderen ter kerke. Hij werkt 40 uur per week als ben- zinepompstationbediende, maakt za terdagmiddag de „show room" van de autozaak schoon, werkt 5 avon den per week van 7 tot 10 en zater dagochtend als barman in een hotel en onderwijst in zijn vrije tijd bok- jen en gymnastiek in de plaatselijke ~jeugdclub. Gedurende de 7 jaar dut hij dit vrijwillig doet, is de ojjkomst van de zijde van de jeugd gestegen van 12 tol 213. Elke drie maanden schenkt hij de bloedbank van het Rode Kruis een „pint" van zijn bloed. Enorme brand in Parijs PARIJS, 30-12. In de buurt van de Champs-Elysees heeft dinsdag een enorme brand gewoed in een zeven verdiepingen tellend kantoorgebouw en enkele aangrenzende huizen. Het vuur greep zo snel om zich heen dat talrijke mensen die zich binnen be vonden, met brandweerladders in veiligheid moesten worden gebracht. Urenlang bestreden 160 brandweer lieden de brand, die i-ich over een front van meer dan 100 meter uit strekte. Uit de daken en vensters sloegen metershoge vlammen. Twee brandweerlieden raakten bedwelmd, een derde werd gewond naar een ziekenhuis gebracht. KORTE BERICHTEN GIT HET BINNENLAND EPE. De anderhalf jarige Janet Bosman uit' Oene, nabij Epe, is in de Wetering nabij het ouderlijk huis te water geraakt en verdronken. Het meisje werd omstreeks half tien ver mist, waarna buurtbewoners op on derzoek uitgingen. Zij vonden het lijkje ongeveer 25 meter vanaf de ouderlijke woning. DEN HAAG. De leraar Nederlands drs. G. Termorshuizen uit Amster dam zal op 9 januari naar Djakarta vertrekken om aan de universiteit van Indonesië Nederlands te gaan doceren. LEEUWARDEN. De Leeuwarder recherche heeft 3 inbrekers aange houden die de laatste tijd voorna melijk in de drie noordelijke pro vincies ruim 20 Oinbraken hebben gepleegd. De leeftijden van de da ders vai'ieerden van 15 tot 47 jaar. UTRECHT. De trein Bergen op Zoom-Roosendaal is donderdagmor gen om 05.50 uur op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg te Wouw in botsing1 geko men met een personenauto. De wa gen kwam in een sloot terecht en een van de inzittenden werd gedood. Het spoor Bergen op Zoom-Roosen- deel was versperd. UTRECHT. De 48-jarige hoofdcon ducteur P. Schipper is op een over pad op het station Utrecht-C.S. aan gereden door een losse locomotief. Hij werd hierbij zeer ernstig ge wond. VRIES. De 56-jarige mej. J. M. Diterich uit Ruischerbrug is bij een verkeersongeval op de rijksweg As- sen-Groningen bij de gemeente Vries zodanig gewond geraakt, dat zij kort daarna aan haar verwondingen is overleden. HAARLEM. Tegen het vallen van de duisternis hebben 150 militairen uit Haarlem, die twee dagen gehol pen hebben bij het zoeken naar de vermiste achtjarige Erik Hoogen- boom, het werk gestaakt. BELLINGWOLDE. Een felle uit slaande brand in Bcllingwolde heeft een grote Spar-winkel annex woon huis, magazijn en garage van de fir ma Meins aan de Rhederweg in de as gelegd. Van de inventaris kon niets worden gered. De schade wordt geraamd op ongeveer een ton. DEN HAAG. Uil dc linnenkost van een woning aan de Nunspeetlaan in Den Haag is het handelskapitaal van een loodgieter f 22.000 bij een in braak buit gemaakt. Vijf kostbare schilderijen waren reecis van de mu ren géhaald en voor transport gereed gemaakt, maar bleven in de woning achter. RIJSWIJK. Dc 39-jarige W. F.-van Oeveren uit Rijswijk is in de Ursula- kliniek in Wassenaar overleden aan de gevolgen van een verkeersonge luk. SMILDE. De op de grens der ge meente Assen-Smildc aan de rijks weg gelegen boerderij van de heer E. van Dalen is geheel afgebrand. De oorzaak is onbekend. RIJSWIJK. Voor tenminste f 150 duizend verdwenen gouden en zilve ren sieraden in dc nacht uit een ju weliers zaak in het koopcentrum „In dc Bogaard" in Rijswijk. De dader wist dc alarminstallatie 1e vermijden. Vandalen aan het werk ALMELO, 31-12. De politie van Almelo is op zoek naar enkele ver moedelijk jeugdige vandalen, die maandagavond een ravage hebben aangericht en brand hebben gesticht - opzettelijk of per ongeluk - in de woning aan de Deken Reygerslaan 9 in Almelo van de familie B. Bulters, die op dat moment met vakantie in Oostenrijk was. Buren zagen op een gegeven moment een vuurgloed op de slaapetage en waarschuwden de brandweer. De bovenverdieping van het vrijwel nieuwe pand brandde ge heel uit. In het huis bleek alles over hoop gehaald en besmeurd te zijn. De schade loopt in de tienduizenden guldens. AANBESTEDINGEN Onderhoud rijkszeewering ZIERIKZEE. Op woensdag 14 ja nuari a.s. zal in het bureel van de Rijkswaterstaat, directie Zeeland in het openbaar worden aanbesteed het onderhouden van de rijkszeewering in de polders Oosteren- en Weste- renban van Schouwen-Duiveland en van de Grevelingendam met schut sluis en werkhaven te Bruinisse ge durende het jaar 1970. Muzikaal wonderkind MADRAS, 31-12. De muziek academie van Madras, India, heeft een twee-en-een-half jarig wonderkind onder haar hoede genomen. Zij zal voor lopig voor drie jaar het mu ziekonderwijs van cle jongen, 4 Ravikiran, betalen. Deze kan velerlei technische vragen be- f antwoorden en ingewikkelde melodieën onthouden of her- t kennen. 4 Twee doden in het verkeer GULPEN, 1-1. Nieuwjaarsmorgen omstreeks kwart over viji' is op de rijksweg Maastircht-Vaals, ter hoog te van Gulpen, een Duitse personen auto tegen een boom gebotst, nadat de bestuurster in het ter plaatse bochtige en dalende deel van deze rijksweg de macht over het stuur was kwijtgeraakt. De bestuurster, de 20-jarige studente R. Conrads uit Stolberg, Duitsland, werd op slag ge dood .alsmede de naast haar zittende Adar Kiskery, een in Aken wonende Hongaarse vluchteling. Van de drie andere inzittenden werd er een zwaar, en twee licht ge wond. Man spoot zich in en stierf AMSTERDAM, 31-12. Door zich met een of ander verdovend middel in te spuiten is dd 20-jarige machi nebankwerker J. van H. uit Amster dam om het leven gekomen. Mede bewoners van het huis aan de Ba- rentzstraat, waar de jongeman een kamer bewoonde, troffen hem leven loos aan. Het laboratoriumonderzoek van de politie zal nog moeten uit wijzen welke stof de machinebank werker zich heeft toegediend. Er zijn geen aanwijzingen dat de jongen zich de uitwerking ervan heeft gereali seerd. De politie spreekt van een on geluk. V uurwerkgewonden in Italiaanse hoofdstad ROME, 1-1. Ongeveer 100 inwoners van Rome brachten, gewond door het vuurwerk en de zelfgemaakte bom men waarmee de Italianen het nieu we jaar inluidden, nieuwjaarsdag in het ziekenhuis door. De controle van de politie op het bezit van gevaar lijke explosieven, heeft kennelijk weing effect gesorteerd. Tot de ge wonden behoorde een politieman, die een schijnbaar onaangestoken stuk vuurwerk opraapte terwijl hij op de Piazza Venezia het verkeer stond te regelen. HEERLEN, 1-1. Kort vóór de jaar wisseling, omstreeks half twaalf, is in Treebeek, onder de gemeente Heerlen, een 15-jarige jongen, Philip Schneider uit Heerlerheide, om het leven gekomen door een schot uit een flobert-geweer van z|jn in Tree- beek woonachtige 41-jarige neef. De politie kon niet met zekerheid vaststellen of het een misdrijf of een tragisch ongeval betreft. De jongen, die vermoedelijk het achterplaatsje van de woning van zijn neef kwam oplopen, toen deze met zijn lichte jachtgeweer een aan tal schoten in de lucht loste, werd in het voorhoofd getroffen en overleed tijdens het vervoer naar het zieken huis te Heerlen. De man die het fatale schot loste, vluchtte maar meldde zich kort daar na bij de politie, die hem voor onder vraging vasthield. Het lijk van dc jongen is in beslag genomen. Het in paniek weggegooide geweer is nog niet gevonden. De neef was vermoedelijk bezig het nieuwe jaar in te schieten, in antwoord op het vuurwerk dat in de buurt afging. LONDEN. Het kiezerskorps in En geland is op nieuwjaarsdag van 36 tot ongeveer 39 miljoen uitgebreid. Dit komt door het van kracht wor den van de wetten, waarbij zowel dc politieke als de burgerlijke meerder jarigheid verlaagd is van 21 lol 18 jaar. Maandtg 5 januari Dreischor Plaatsenhuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Brouwershaven. Noordwelle Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Donderdag 8 januari Zierikzee Stadhuis, 3 uur, vergadering alge meen bestuur Vleeskeuringskring Zierikzee. Vrijdag 9 januari Zierikzee Concertzaal, foyer, 8 uur, lezing pa ter T. van der Stap, over het onder werp „Hoe denkt in onze tijd de jeugd?", (ZVU). Advertentie Via het ideale Spaarplan 'De Zilvervloot' 10 °/o premie én 5 spaarbankrentc voor 15 t/m 20-jarigen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Brand in bejaardentehuis in West-Berlijn WEST-BERLIJN, 2-1. Een brand in een particulier bejaardentehuis in West-Berlijn, heeft aan vier bewo ners het leven gekost. Dertien bewo ners werden deels zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Zes bewoners en een verzorgster ble ven ongedeerd. Volgens de politie is de brand ver moedelijk veroorzaakt door onacht zaamheid van één der bejaarden bij het roken. AMSTERDAM. De traditionele nieuwjaarsvoorstelling in de Amster damse Stadsschouwburg is niet door gegaan, omdat ontdekt is dat een grote hoeveelheid valse toegangsbe wijzen in omloop is gebracht met het doel de voorstelling te verstoren. Koninklijke orde voor verzetsman AMSTERDAM, 31-12. H.M. de Ko- ningin heeft de heer S. Noach, Apol- lolaan 25, Amsterdam, ter gelegen heid van zijn 60ste verjaardag (28 dec.) het erekruis van de Orde van het Koninklijk Huis toegekend. Zij heeft hem deze onderscheiding per soonlijk uitgereikt op 28 dec. ten pa- leize Soestdijk. De heer Noach heeft in de eerste jaren van de tweede wereldoorlog als Nederlands verzetsman een unie ke actie in Frankrijk tegen de vij and gevoerd. Hij redde talrijke Ne derlanders. Joden en met-Joden en anderen het leven door de wijze, waarop hij de vijand om de tuin wist te leiden. De heer Noach is een der meest vooraanstaande leden van het „Voormalig Verzet Nederland". „LOOS" Vanmorgen ervaren dat er veel listige rekenaars zijn en kalender- kundigen, die (al vroeg misschien) ontdekten, dat deze vrijdag er best een mocht zijn, die tussen kaai en schip valt. Zo'n dag mag best „loos" zijn en daarom repten lang niet allen - zeg maar zeer weinigen - zich naar hun werk. Het lijkt een heerlijke, zij het niet voor iedereen te bereiken oplossing om wat uit te rusten van de feestdagen. In zo'n mensloze straat echter komt men geredelijk tot de gedachte: „We zijn een sla pend volkje", maar alles ibeten is alles vergeven. Er steekt ook een groot verstandig element in, want de eerste dagen uan het nieuwe jaar zijn de moeilijkste. Ze zijn ongrijpbaar en ondefinieer baar, een beetje onbestemd en on duidelijk en niemand zet nog op dit moment het lied „vooruit met flinke pas" in. Wel gemerkt intussen dat in de wieg van de prille baby 1970 nog heel wat 1969-afval zit verstopt. Mao vliegt „Bres" niet in de armen en de regering van Rhodesië en de gene raals in Griekeiüand zijn optimis tisch. De heer Agnew is trots op zijn soldatenvolkje en het wordt dus bij elkaar weer wel een jaartje met trammelant. Ook niet alle „terugblikken" intus sen blijken licht verteerbaar. De enigerds van De Bilt hebben ontdekt dal het 1969-weer uiteindelijk toch maar sombertjes is geweest. Eer ik dat begrijp zullen er wel enkele maanden van 1970 zijn verstreken. Toch steekt er lering in die som berheid. Als we de cijfertjes bekij ken en gortdroge rapporten, komen we tot conclusies, maar als we het aangezicht naar de zon menden, blijkt het toch allemaal anders. Mis schien zit daar wel wijsheid in voor het nieuwe jaar. Het gezicht naar de zon ieenden; het is zo simpel en zo weldadig. Het waren bij elkaar enkeie weinig diepzinnige overpein zingen op deze „loze" orydag. En morgen is het zaterdag en wel ieder komt het vreemde gevoel besluipen dal de tijdsordening een beetje van slag is. Maar maandag gaat hel dan allemaal weer echt beginnen, niet echter voor ondergetekende die voor deze subtiele, ongrijpbare enz.-week (ook listig) een paar vrije dagen ge reserveerd heeft. Misschien is dat dan wel verstandig en dan is 1970 alweer goed begonnen. SC11 IER El LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2