Pantalons DE ZIERIKZEESCHE COURANT Parijs vraagt terugtrekking van Israëlische admiraal Limon De economische ontwikkeling in 1969 Fatale brand te Ter Apel Schip vast in het ijs Overstromingen in Ceylon Schenkingen aan wereldvoedselprogram Paus: „De vrede is een plicht" Minister Da jan waarschuwt Libanon 2 voor f 50,- êletyont De griepepidemie in Engeland „Werkende Jeugd" richt zich tot Öe Thant Franco blijft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 januari 1970 126ste jaargang Nr. 26328 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 RfOAKTlE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (OU 10) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de VaaIe, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v. h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand J 2,70; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Beheerst en onbeheerst jon missel ingsru moer De kanonneerbolen-iiffaire PARIJS, 1-1. Frankrijk heeft Is raël om terugroeping van een func tionaris uit Parijs verzocht, zo is in de Franse hoofdstad van officiële z(jde vernomen. Het gaat om admi raal Mordechai Limon, die deel uit maakt van de Israëlische diploma tieke vertegenwoordiging in Parijs en speciaal belast is met wapenaan kopen. De Franse minister van buiten landse zaken, Maurice Schumann, heeft donderdag de Israëlische am bassadeur, Walter Eytan, op de hoogte gebracht van het besluit van zijn regering. Die had de dag tevo ren bekendgemaakt dat zijn de te rugroeping zou vragen van die leden van de Israëlische diplomatieke mis sie die uit naam van hun regering hadden ingestaan voor de geldigheid van de koopcontracten. Bovendien werden twee Franse generaals met onmiddellijke ingang geschorst. Schumann maakte Eytan donder dag in een onderhoud, dat tien mi nuten duurde, duidelijk dat admiraal Limon de man was waarop zijn re gering in haar verklaring doelde. Onrechtvaardig In een eerste reactie op de uitwij zing heeft Israël donderdagavond verklaard dat het elke maatregel, die als een verwijt aan Israël of kritiek op één van zijn vertegenwoordigers - „daarbij inbegrepen admiraal Mor dechai Limon" - kan worden opge vat, als onrechtvaardig beschouwt. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken deelde mee dat mi nister Eban het door ambassadeur Eytan opgestelde rapport over zijn gesprek met minister Schumann in Parijs, bestudeerde en dat Israëls antwoord binnen enkele dagen naai de Franse hoofdstad zou worden ge zonden. Herhaald werd dat Israël in geen enkel opzicht deel had gehad aan een onwettige daad. Als er een in cident was voorgekomen, dan was dat het gevolg van „de ongerecht vaardigde afkondiging van het Fran se wapenembargo". Schepen in Haifa HAIFA, 21-12. De vijf kanonneer boten die met Kerstmis uit Cher bourg waren vertrokken, zijn woens dagmiddag de haven van Haife bin nengevaren. Premier Golda Meir, die aanwezig was op een vergadering van het be stuur van de Joodse raad in Jeru zalem, werd onmiddellijk van de aan komst van de boten op de hoogte ge steld. Zij deelde het nieuws aan de vergadering mee, dit het met applaus ontving. DEN HAAG, 31-12. In het afgelo pen jaar hebben conjuncturele spanningen in toenemende mate hun stempet gedrukt op de economische ontwikkeling van Nederland, aldus een jaaroverzicht, samengesteld door het ministerie van economische za ken. Deze spanningen kwamen in het bijzonder tot uitdrukking op de ar beidsmarkt en de kapitaalmarkt De TER APEL, 1-1. Hetgeen zich eerst liet aanzien als een klein brandje van een bijgebouwtje is ontaard in een grote vuurzee waardoor het ho- tel-café-restaurant Schot, annex con certzaal, kegelbaan, cafétaria en slij terij te Ter Apel totaal werd ver- wost. De brandweer was spoedig ter plaatse maar had aanvankelijk te weinig bluswater tot haar beschik king. Door de dikke ijslaag viel het moeilijk water uit het kanaal te pompen. Later kreeg zij assistentie van de brandweer van omliggende plaatsen. Gistermiddag is er nog ge danst in de concertzaal. De schade wordt geraamd op meer dan f 500,000. DEN HAAG, 1-1. De Groningse kustvaarder „Crescendo" is in het ijs tussen Ameland en Dokkum vast komen te zitten. Een helikopter van de marine luchtvaartdienst is naar de kustvaarder gevlogen en heeft ongeveer honderd kilogram levens middelen afgegooid. De echtgenote van de kapitein en zijn twee kinderen zijn aan boord van de helikopter genomen en naar het vliegveld Leeuwarden overge bracht. werkloosheid daalde voor het land als geheel tot een niveau van 1,5 Vo van de afhankelijke beroepsbevol king terwijl de openstaande vraag naar arbeidskrachten recentelijk tot 3,1 is gestegen. De schaarste op de arbeidsmarkt openbaarde zich zoals gebruikelijk vooral in het wes ten van het land, maar hét verloop van de werkloosheid gaf toch ook in nagenoeg alle overige delen van het land een dalende lijn te zien Dat neemt niet weg, dat ook nu nog een aantal streken met een structureel tekort aan werkgelegenheid te kam pen hebben De verder oplopende conjunctuur stond in 1969 vooral onder invloed van de sterk groeiende vraag vanuit het buitenland naar Nederlandse goederen. COLOMBO, 1-1. In verscheidene delen van Ceylon zijn ernstige over stromingen ontstaan door zware re genval. Tot dusverre zijn 25 mensen omgekomen. Er zijn een miljoen dak lozen. Verscheidene duizenden zijn op hoger gelegen terrein door het water ingesloten. Er wordt nog meer regen verwacht. Ceylon telt ongeveer 12.500.000 in woners. In de getroffen streken zijn vluchtelingenkampen ingericht. Er is grote schade aan de gewassen aan gericht. Het verkeer ligt stil. Zes van de slachtoffers werden gedood door aardverschuivingen in het zuiden van het eiland. Verscheidene huizen zijn ingestort. MOSKOU. De Russische ondermi nister van buitenlandse zaken Koez- netsov is per vliegtuig uit Moskou naar Peking vertrokken voor de her vatting van de grensbesprekingen met China, zo is donderdagavond officieel bekend gemaakt. DEN HAAG, 1-1. Nederland heeft besloten in het kader van de voed selhulpconventie uit fondsen voor ontwikkelingssamenwerking 25.000 ton graan en graanprodukten aan het wereldvoedselprogramma (WVP) ter beschikking te stellen. Daarboven zal aan het WVP een bedrag van ruim 1 miljoen gulden in converti- bele valuta worden gegeven ter dek king van de aan de verscheping van deze graanprodukten verbonden kosten. Voorts zal Nederland ter waarde van 2 miljoen gulden extra schen kingen doen aan het wereldvoedsel programma, bestemd voor de aan koop van boterolie met inbegrip van alle bijkomende kosten in Nederland De helft van dit bedrag heeft minis ter Udink uit fondsen voor ontwik kelingssamenwerking toegezegd. De andere helft komt ten laste van de begroting van het ministerie van landbouw en visserij. Deze laatste gift is een vervolg op de schenking aan zuivelprodukten ten bedrage van 14 miljoen gulden, die in september 1969 werd gedaan. De directeur van het wereld voedselprogramma heeft de nieuwe bijdragen in dank aan vaard. Het voedsel wordt door deze organisatie gebruikt voor projecten die een bijdrage leveren aan de eco nomische en sociale ontwikkeling van de ontvangende landen en in en kele gevallen als noodhulp bij ram pen, aldus een meededeling van het ministerie van buitenlandse zaken. In wak verdronken SNEEK, 1-1. De 20-jarige Harm de Vries uit Oudega (W.) is ter hoogte van het Rode Klif in het IJsselmeer verdronken. Hij maakte met drie meisjes uit Staveren een tocht per schaats over het IJsselmeer. Twee meisjes en het slachtoffer raakten in een wak op ongeveer 70 m. uit de kust. De automobilist zag het gebeu ren en wist de twee meisjes te red den. De jongeman schoot onder het ijs. Na een kwartier wist men de drenkeling uit het water te halen. Onmiddellijk is geprobeerd met kunstmatige ademhaling het leven te redden, maar het was reeds te laat. De vijf boten voeren geen vlaggen tijdens het binnenvaren. De beman ning keek wat vreemd op en vroeg zich af waarvoor al die drukte ge maakt werd. De bemanningen van nabij gemeerde schepen applaudi- seerden terwijl sterboot-3 om 17.40 (Ned. tijd) vastmaakte. Sterboot-1 meerde vier minuten later af, met gillende sirene. Een half uur latei- lagen alle vijf boten vast. Alleen op sterboot-2 waren militairen te zien. Mening over Vietnam CLEVELAND, 31-12. - President Nixon kan snel een einde aan de oorlog in Vietnam maken, als hij belooft binnen twee maanden 100.000 militairen terug te trekken en de rest in anderhalf jaar. Dit heeft de 86-jarige Amerikaanse miljonair Cyrus Eaton maandag verklaard op een persconferentie in Cleveland, waar hij verslag uitbracht over zijn recente bezoek aan Hanoi. Hij zei dat Noordvietnamese leiders hem had den verzekerd, dat het noorden niet zal trachten het zuiden te overheer sen. De miljonair heeft herhaaldelijk communistische landen bezocht. Hitier dacht zich kunstenaar LONDEN, 1-1. „Ik ben kunste naar, geen politicus. Wanneer de Poolse kwestie is geregeld, zal ik mijn leven als kunstenaar en niet als oorlogsdrijver beëindigen". Deze woorden werden op 25 aug. 1939 uitgesproken door Adolf Hitler, in een gesprek met de Britse am bassadeur, Sir Neville Henderson. De Poolse kwestie werd een week later geregeld door de nazi-inval Het gesprek tussen Hitier en de Britse ambassadeur maakt deel uit van documenten over de onmiddel lijk aan de oorlog voorafgaande pe riode, die donderdag in Londen zijn gepubliceerd. ROME, 1-1. Paus Paulus heeft scherpe kritiek geleverd op machti ge landen die hun economische sta biliteit verzekeren door wapens te verhandelen aan „arme landen die gebrek hebben aan ploegen, scholen en ziekenhuizen". Hij deed dat tij dens een mis in de kerk van Jezus in Rome ter gelegenheid van „We- reld-Vredesdag", drie jaar geleden door hem vastgesteld op 1 januari. Een lange preek onder het thema „De vrede is een plicht". De slachting in My Lai SAIGON, 2-1. Een Amerikaanse advocaat, Paul Narkin, heeft don derdag in Saigon verklaard dat hij de Amerikaanse regering een scha deloosstelling van 125 miljoen dollar zal vragen voor de slachtoffers en hun nabestaanden van de slachting in My Lai. De schadeloosstelling zal Narkin vragen namens de militante Boed dhistische groepering in Zuid-Viet- nam. Het bedrag, gebaseerd op een schatting van vijfhonderd doden, is bestemd voor de opbouw van het dorp en de verzorging van de ach tergeblevenen. Narkin zei er vertrouwen in te hebben dat de Amerikaanse regering het bedrag zal betalen. Volgens hem is de meerderheid van de Zuidviet- namezen Boeddhist. Onder de doden waren ook drie Boeddhistische mon niken. Maxi-mode is gevaarlijk LONDEN, 31-12. De hippe meisjes van Londen mogen weliswaar naar de laatste mode gekleed zijn en zich behaaglijk voelen in hun maxi-jas- sen, maar zij riskeren hun leven en- ledematen. Dit is tenminste de mening van het Britse veiligheidsinstituut. Het zegt dat de maxi-jassen een groot gevaar zijn en in het bijzonder op roltrappen. Draaideuren en rijdende autobussen zijn eveneens twee bron nen van gevaar voor „maxi-meisjes" zo waarschuwt het blad „Veiligheid" van het instituut. VENLO. In het ziekenhuis te Ven- lo is de 88-jarige heer J. Berden uit Venlo overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. METOELLAH, 1-1. De Israëlische minister van defensie generaal Mos je Dajan, heeft donderdag het plaatsje Metoellah bij de Libanese grens bezocht, waar dc nacht tevoren een op wacht staande boer door Pa lestijnse commando's was ontvoerd en meegenomen over de grens. Wij nemen deze zaak ernstig op, zei Dajan. De toestand aan de grens met Libanon was aanzienlijk ver slechterd sinds de guerrillaleiders een overeenkomst hadden gesloten met de Libanese regering. De toe stand kon nog veel ernstiger worden. Advertentie prijsbewust terlenka - wol 5 kleuren DEURLOO De Westduitse boeren en de E.E.G. BONN, 31-12. De Westduitse boeren zullen in januari weer actief mee gaan doen aan het werk op Europees niveau. Op 18 oktober zegden zij hun medewerking op, omdat zij de maat- ling van hun inkomsten als gevolg regel endie de E.E.G. na mom de da- van de revaluatie van de mark goed te maken onvoldoende vonden. De president van het Duitse boerenver- bond, Constantin Freiherr Heereman von Zuydtwyck, zegt in een in Bonn gepubliceerde verklaring, dat men heeft besloten weer mee te werken in de hoop dat de Europese politici eindelijk de moed eens opbrengen om een gemeenschappelijke econo mische-, monetaire- en sociale poli tiek tot stand te brengen. waarschuwde Dajan, en verwoestin gen brengen aan de Libanese kant van de grens. In Tel Aviv spoorde minister van voorlichting Galili in een radiotoe spraak Libanon aan tot maatregelen ter beteugeling van de commando- activiteit. Met het oog op de recente ontwikkeling aan de noordgrens kon Israel niet onverschillig blijven voor de beschieting of infiltraties van uit Libanon. Waarnemers menen dat de Libanese regering door de ontvoe ring in een zeer netelige positie is gebracht. Brandweerman na reddingspoging overleden NAARDEN, 1-1. In hel Majellü ziekenhuis te Bussum is overleden de 30-jarige Bussumse brandweer man H. M. W. Overhaart, die woens dag zwaar werd gewond bij een po ging uit een brandend huis aan de Brediusweg een anderhalf jarig meisje te redden. Het kind kwam om het leven. De brandweerman werd in een vertrek van het huis bewusteloos aangetroffen en door een collega naar buiten gebracht. Een andere brandweerman de heer R. Leen met wie de heer Overhaart samen naar binnen was gedrongen is eveneens zwaar gewond. BIJZONDERE POSTZEGEL DEN HAAG, 31-12. Ter gelegen- heid van de invoering van boek 1 van het nieuwe Burgelijk Wetboek zal van 13 januari t./m 14 februari 1970 - en zoveel langer als de voor raad strekt - een bijzondere postze gel van 25 cent zonder toeslag op al le Nederlandse postinrichtingen wor den verkocht. Op deze zegel, die uit gevoerd is in drie kleuren blauw en waarvan het ontwerp werd ver zorgd door Juxüaan Schrofer uit Am sterdam, staat de beeltenis van prof. mr. E. M. Mijers met daarnaast de letters „BW", de bijzondere tekst op de zegel luidt: nieuw Burgelijk wet boek" en prof. mr. E. M. Meijers 1880-1954. LONDEN, 1-1. De griepepidemie heeft in Engeland in de kerstweek 690 mensenlevens geëist, zo deelde het Britse ministerie van volksge zondheid donderdag mee. In de voor afgaande week waren 298 sterfge- vall engemeld. Volgens het ministe rie had de epidemie eind vorige week in sommige delen van het land mogelijk haar hoogtepunt bex^eikt. UTRECHT, 31-12. „Werkende Jeugd" de jongei-enox-ganisatie van het Chris telijk Nationaal Vakvei'bond, heeft in het kader van een actie die zij op oudejaarsavond heeft gevoerd ten behoeve van de ontwikkelingslanden een telegram gezonden aan de secre taris-generaal van de Vei'enigde Na ties. In het telegram zegt „Werkende Jeugd", dat de heer Oe Thant de aangewezen figuur is om het moor den in Nigeria en Biafra te beëin digen. „Wilt u nog langer secretaris.- generaal en eei'st verantwoordelijke zijn van de Verenigde Naties, terwijl deze ongehoorde en mensonterende wreedheden zich in 1970 voortzet ten?", aldus „Werkende Jeugd". De jongeren dringen er met klem bij de heer Oe Thant op aan, in januari 1970 de Verenigde Naties bijeen te roepèn en met medewerking van alle leden een einde te maken aan de onrechtvaardige en bloedige strijd. Op de foto hier twee van de kanon neerboten, die heimelijk van Cher bourg naar Israël zijn gevaren, een affaire die heel ivat opschudding heeft veroorzaakt. De Franse rege ring nam een tegenmaatregel, maai de schepen zijn inmiddels in Haifa aangekomen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Als de V.N. de wereld het voox-beeld niet geeft, verliest ze volgens „Wer kende Jeugd" haar gezicht helemaal en hoeft ze niet meer te rekenen op het toch al wankele vertrouwen van de jeugd. MADRID, 31-12. Generaal Franco, het staatshoofd van Spanje, heeft een einde gemaakt aan de speculaties over zijn aanstaand aftreden. In een nieuwjaax-sboodschap tot het Spaanse volk zei hij „Zolang God mij het le ven geeft, zal ik met u zijn en voor het vadei'land werken". De geruchten over het komende aftreden van de 77-jarige Franco wei'den hardnekkiger na 22 juli toen hij prins Juan Carlos officieel tot zijn opvolger benoemde. Kwakkel weer Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan sneeuwbuien, voorname lijk in de kustgebieden, maar ook enkele opklaringen; aanvankelijk zwakke tot matige wind uit zuidwest tot west, morgen matige tot. krach tige wind uit west tot noordwest; temperaturen om het vi-iespunt tot lichte dooi. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperatui-enomstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 pi'ocent. 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.41. Maan op 3.50, onder 12.35. 4 jan. Zon op 8.48, onder 16.42. Maan op 5.17, onder 12.58. 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.43. Maan op 6.46, onder 13.34. Nieuwe maan: 7 jan. te 21.36. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 jan. 10.24 v.m. 23.10 n.m. 4 jan. 11.41 v.m. n.m. 5 jan. 0.22 v.m. 12.54 n.m. BROUWERSHAVEN 10.22 v.m. 23.02 n.m. 11.32 v.m. 0.11 v.m. n.m. 12.40 n.m. 3 jan. 4 jan. 5 jan. Doodtij: 3 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Vei"andex*ingen in de lucht- drukvei'deling hebben een einde ge maakt aan de toestand met matige tot stx-enge voi*st waarin ons land tijdens de jaarwisseling verkeerde. In grote delen van het land vroor het in de nacht en ochtend 10 tot 13 graden, maar ook ovei'dag bleef hel met maxima van min vijf tot min tien venijnig koud. Weliswaar hand haafde zich een hogedx-ukgebied ten zuiden van IJsland, maar een arcti- sche depressie breidde zich het af gelopen etmaal in zuidelijke richting over Scandinavië uit. Bijbehoxende frontensystemen drongen hierbij via de Noordzee op naar ons land en be reikten vrijdagochtend, voox-afgegaan door sneeuw en vergezeld van regen en ijzel het eexsl de Waddeneilanden om daarna geleidelijk verder in zuid oostelijke richting verder te trekken. Na het passex-en van het fx*ontenstel- sel wordt via de Nooi'dzee lucht aan gevoeld waarin sneeuwbuien mee trekken, afgewisseld door opklarin gen. Hiermee zet een kwakkehveer- type in waarbij het in de nacht even wel, vooi'al boven vers gevallen sneeuw, weer opnieuw flink "kan vriezen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1