symBoLen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kanonneerboten zouden bestemd zijn voor vreedzame doelen Tuinman Zoon Ernstige griep in Scandinavië en Engeland Verlaging tolgeld Haringvlietbrug Open brief van president Zuid-Molukken nachtrust Doet uw voordeel bij „MEUBELRAMA" te Nieuwerkerk! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 31 december 1969 Nr. 20327 WAARIN OPGENOMEN RCDAKTlë EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00. uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Schomven-Diiivelniid iti 1969 Verklaring van Israëlische reder: Ondersteuniiigsvaartuigen hij zoeken naar olie OSLO, 29-12. Mila Brener, direc teur van de Israëlische scheepvaart maatschappij die zich bezig houdt met het vervoer van citrusvruchten uit Haifa, heeft maandag tegen een verslaggever van de Noorse televisie gezegd dat de vjjf uit Cherbourg ont snapte kanonneerboten uitsluitend gebruikt zullen worden voor vreed zame doeleinden. Zy zullen dienst gaan doen als ondersteuningsvaar tuigen bjj het zoeken naar olie voor de Israëlische kust. De Israëlische regering, aldus Bre ner, is evenals diverse andere rege ringen verrast geworden door de ge beurtenissen van de afgelopen da gen. Maar, zo ging Brener verder, om commerciële redenen is het wen selijk de zaken „een beetje in het vage te laten. De Israëlische reder verklaarde dat het moeilijk is op de internationale markt schepen te vinden die voor het zoeken naar olie zijn uitgerust. Ook ondersteuningsschepen voor dit doel zijn moeilijk te krijgen. Daarom had men besloten een poging te doen om de vijf kanonneerboten te kopen. Men had in dit verband contact gezocht met de Noorse reder die Martin Siem wegens diens positie in de wereld van de scheepsbouw en het werk van de groep Aker, waar Siem directeur van is, bij het zoeken naar olie voor de Noorse kust. De Noorse televisie had eerder onthuld dat de maatschappij, waar Brener directeur van is, de grootste aandeel houdster is van de maatschappij „Starboat". PARIJS, 30-12. Het Franse blad Figaro schrijft, dat nog twee van de twaalf kanonneerboten, die voor Is raël in Cherbourg zijn gebouwd, het Franse wapenembargo tegen Israël hebben doorbroken door Cherbourg te verlaten, Twee dagen nadat pre sident De Gaulle in januari van dit jaar het algehele verbod op de leve ranties van wapens aan Israël afkon digde. In eerdere berichten was gezegd, dat zeven van de kanonneerboten vóór het wapenembargo naar Israël waren vertrokken. Volgens Le Figaro zal de kwestie Wij wensen onze cliëntèle, vrienden en bekenden een gelukkig en voorspoedig 1970 woninginrichters Mol 19 Zierikzee van de vijf kanonneerboten, die tij dens Kerstmis op geheimzinnige wijze uit Cherbourg vertrokken, geen dramatische consequenties heb ben voor de betrekkingen tussen Frankrijk en Israël omdat er een precedent is geweest. Want op 5 ja nuari van dit jaar - twee dagen na dat president De Gaulle een algeheel verbod op de levering van wapens aan Israël had aangekondigd in ver band met de Israëlische luchtaanval op het vliegveld van Beiroet - waren twee kanonneerboten, die nog niet geheel voltooid waren, voor „proef vaarten" uitgelopen. Zij keerden niet terug. De twee schepen namen de zelfde route als die van de vijf ka nonneerboten die thans op weg zijn naar Israël, zo schrijft de Figaro. KOPENHAGEN. 29-12. In Scandi navië is de griep nog steeds in op mars. Alleen in de Zuidzwcedse stad Malmö hebben zich in de afgelopen dagen 3.000 mensen ziek gemeld. 25 personen moesten met zware Hong-Kong-griep in ziekenhuizen worden opgenomen. De Denen zullen zich ook de griep-kerstmis van 1969 blijven herinneren. Alel artsen wa ren in ploegendienst dag en nacht in touw om de zieken te bezoeken. Desondanks moesten de patiënten dikwijls lange wachttijden op de koop toe nemen. Vier leden van het kabinet liggen met griep te bed. Zweden wordt door de griep getrof fen op een ogenblik, dat de artsen van de staatsziekenhuizen met een staking dreigen. MIDDELBURG, 29-12. De minis ters van Verkeer en Waterstaat en van Financiën hebben het bestuur van de N.V. Brugverbinding Haring vliet toestemming gegeven het tolta rief voor de Haringvlietbrug per 1 januari aanstaande te brengen van 2,50 gulden op 2 gulden per voer tuig. Man bij vechtpartij (looclges'oken SNEEK, 28-12. Dc 25-jarige onge- huwde loswerkman Bartele de Jong is by een vechtpartij op het Martini plein in zijn woonplaats Sncek door drie messteken in de borst ernstig gewond en kort daarna in het Sint Antoniusziekenhuis overleden. De politie heeft als de dader de 28-jarige loswei'kman R. T. aange^ houden, die in de woonschepenhaven in Sneek woont. T. heeft een be kentenis afgelegd en is ingesloten. De dader en het slachtoffer had den zondagavond beiden een aantal café's in Sneek bezocht. Omstreeks kwart over één 's nachts, kort na sluitingstijd van de café's, kwam het tot een vechtpartij tussen de twee mannen. Volgens de politie zou de aanleiding tot de vechtpartij zijn ge weest dat R. T. op de vuist was ge gaan met een zwager van Bartele de Jong. Toen De Jong zich hiermee be moeide zou T. een zakmes hebben getrokken en De Jong daarmee drie maal in de borst hebben gestoken. Het slachtoffer werd direct naar het Sint Antoniusziekenhuis in Sneek gebracht, waar hij echter kort na aankomst overleed. De griep woedt nog steeds in alle hevigheid in Groot-Brittannië. Met name in Londen, waar de ziekenhui zen alleen nog in noodgevallen nieu we patiënten opnemen. Er liggen in de Londense ziekenhuizen op 't ogen blik meer dan 1800 grieppatiënten. De vorige week zijn in Groot-Brit tannië 294 mensen aan de griep over leden. In Londen kostte de ziekte tij dens de kerstdagen aan zes mensen het leven. Nixon gelast sluiting NASA-onderzoekcentnim WASHINGTON. 29-12. President Nixon heeft als bezuinigingsmaatre gel de sluiting gelast van een nog onvoltooid onderzoekcentrum van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart te Cambrigdge in dc staat Massachusetts. Het centrum dat zich metonderzoekeingen op het ge-~ bied van elektronica bezig houdt, moet in juni dicht, waardoor onge veer 750 mensen zonder werk ko men. Bevolking van Mexico hoven de 50 miljoen MEXICO-STAD, 29-12. De bevol king van Mexico is volgens bereke ning van het Mexicaanse bureau voor de statistiek dezer dagen de grens van vijftig miljoen gepasseerd. Het inwonertal van de stad Mexico kwam boven de acht miljoen. Mexi co telt nog twee steden met meer dan één miljoen inwoners: Guadalajara met 1,35 miljoen en Monterry met 1.01 miljoen mensen. V er keersslachtof fers tijdens de kerstvakantie LONDEN, 29-12. Tijdens de kerst vakantie van vijf dagen in Engeland zijn 77 mensen bij verkeersongeluk ken omgekomen, heeft het Britse ministerie van transport maandag meegedeeld. Vorig jaar duurde de kerstvakan tie drie dagen, waarin 52 mensen verongelukten. Voordat de strenge wet op het rijden onder invloed van alcohol in Engeland van kracht werd telde men in de vijfdaagse kerstpe riode van 1967 98 verkeersdoden. PARIJS, 29-12. In Frankrijk heeft het verkeer in het lange kerstweek einde van woendagavond tot zondag nacht aan 139 mensen het leven ge kost. Er vielen 930 gewonden. Dit nummer bestaat uit 26 pagina's DEN HAAG, 29-12. De president van de republiek der Zuid-Moluk- ken, ir. J. A. Manusama, heeft ter gelegenheid van de herdenking van de souvereiniteitsoverdracht aan In donesië, twintig jaar geleden, een open brief geschreven aan minister president De Jong. Daarin wordt uiting gegeven aan de teleurstelling die de Zuid-Moluk- kers sinds hun aankomst in Neder land hebben ondervonden. De heer Manusama schrijft dat „steeds luider en krachtiger in hun gelederen de stemmen klinken van diegenerf die menen dat naast on voorwaardelijke gehoorzaamheid aan het wettige gezag, een besliste weer stand tegen voortdurende krenking van de menselijke waardigheid en de waardigheid van het Zuidmolukse volk tot één van hun voornaamste plichten behoort'. Israël verwerpt Amerikaanse voorstellen JERUZALEM, 29-12. Premier Gol- da Meir van Israël heeft in het par lement te Jeruzalem verklaard dat de Israëlische regeling van het con flict in het Midden-Oosten onvoor waardelijk verwerpt. Ze komen zelfs niet in aanmerking als basis voor een discussie, aldus mevrouw Meir. Koudegolf in Amerika NEW YORK, 29-12. In het noord oosten van de Verenigde Staten woedt sinds kerstmis een zware sneeuwstorm, die tot dusver aan 17 personen het leven heeft gekost. Vooral de zes staten van Nieuw-En- geland en New York zijn getroffen. In bepaalde streken, zoals in Ver mont, zijn dorpen en boerderijen van de buitenwereld afgesneden, waar door gebrek aan brandstof en le vensmiddelen ontstaat. Met helikop ters en speciale voertuigen probeert men hulp le bieden. TOKIO. De liberaal-democratische partij van premier Sato, heeft tijdens de jongste verkiezingen in Japan voor de derde achtereenvolgende maal, een overwinning behaald. Op de foto een enthousiaste premier Sato temidden van zijn politieke vrienden. De kleinste zondaars doen de groo.tste boete. J Plaatselijk wat sneeuw Vereeuwigde sybolen in een oude kamer. De 18e eeuw was er niet zuinig mee. Men hechtte waarde aan de symboliek en met kunst zinnigheid werden ze in de huizen aangebracht. De foto toont een fraai voorbeeld in een Amsterdams huis. Als afsluiting van het reliëf onderaan: een zakje met geld, een anker en een muziekin strument, symbolen voor voorspoed, geluk en geestelijk welzijn. Achttiende eeuws al deze symbolen, maar nog altijd bruikbaar om inhoud te geven aan de goede wensen, die de mensen op deze oude jaarsdag elkaar toevoegen: voorspoed, geluk en geestelijk welzijn.' Voor donderdag: Meest matige wind met tijdelijk meer bewolking en plaatselijk enige sneeuw; matige tot krachtige ooste lijke wind. Verwachting tot woensdagavond: Aantal uren zon: 2 tot 6. Min.-temperaturen: 4 of meer gra den onder normaal. Max.-temperaturen: 5 of meer gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 31 dec. Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op onder 11.56. 1 jan. Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op 1.10, onder 12.06. 2 jan. Zon op 8.48, onder 16.40. Maan op 2.27, onder 12.19. Laatste kwartier: 31 dec. te 23.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 31 dec. 1 jan. 2 jan. 7.34 v.m. 8.19 v.m. 9.11 v.m. BROUWERSHAVEN 31 dec. 7.35 v.m. 1 jan. 8.20 v.m. 2 jan. 9.13 v.m. Doodtij: 3 jan. 20.07 n.m. 20.54 n.m. 21.54 n.m. 19.55 n.m. 20.46 n.m. 21.48 n.m. Voorts wordt in de brief de rege ring gevraagd de politieke idealen van de Zuid-Molukkers te eerbiedi gen en te erkennen dat dit volk recht heeft op vrijheid en onafhankelijk heid. Advertentie Veel griep in België BRUSSEL, 30-12. In België neemt het aantal grieppatienten geleidelijk aan toe, doch deskundigen spreken nog niet van een echte epidemie. Het aantal zieken, dat met name de laatste dagen een oplopende ten dens vertoond, varieert van 10 tot 25 procent. De diensten van het mi nisterie van volksgezondheid in Brussel zijn er nog niet in geslaagd het virus van de griep af te zonde ren, zodat nog niet bevestigd kan worden of het de Honkong-griep is, die vele Ëelgen aan het bed klui stert. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie bij Portugal verandert weinig van plaats, terwijl ook boven het Middellandse Zeege bied de luchtdruk vrij laag blijft. Boven Scandinavië bevindt zich een hogedrukgebied en daardoor hand haaft zich boven Europa een ki-ach- tige oostelijke luchtstroming. De vorstgrens ligt thans boven zuid- Frankrijk, midden-Italië en het zui den van de Balkan. In de nacht van maandag op dinsdag werd in onze omgeving even iets minder koude lucht aangevoerd, afkomstig van de Oostzee, maar boven Polen en Rus land bevindt zich koudere lucht; het vroor daar 10 respektievelijk 25 gra den. De oostelijke stroming lijkt vrij hardnekkig, zodat we in ons land weer met toenemende vorst rekening moeten houden. Tijdelijk zal er meer bewolking zijn waaruit enige lichte sneeuw kan vallen. Griepepidemie in Italië neemt af ROME, 29-12. Het Italiaanse mi nisterie van volksgezondheid heeft maandagavond bekend gemaakt, dat tijdens de huidige griepepidemie in Italië, de sterfte niet meer gestegen is dan normaal. Het ministerie trekt een bericht in twijfel, volgens het welk 5.000 mensen in Italië aan de griep of complicaties ervan bezwe ken zijn. Het Italiaanse ministerie zegt, dat de griepepidemie in Italië thans aan het afnemen is. (Volgens verzamelde gegevens van plaatselijke medische instanties in Italië zouden sinds de laatste week van oktober ongeveer 20 miljoen mensen in Italië griep gekregen heb ben). Prima kwaliteiten en véél voordeliger Uw adres voor bankstellen, kasten, tafels, ccthoekcn, tapijt, bed den, dekens, ladenkastjcs, enz. Uitsluitend a contant Iedere dag vrij te bezichtigen, 's Maandags gesloten; vrijdags avonds tot 9.00 uur geopend. CASH AND CARRY MEUBELRAMA Burgem. Boumanstraat 11 - Nieuwerkerk - Telefoon (01114) 268

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1