„Tafeltje-dek-je" te Zierikzee heeft tevreden „klanten" BINNENLANDSE FEITELIJKHEDEN UIT 1969 ,rt<xfdtie dek le" - Wens voor 1970: smakelijk eten! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag december 1969 Nr. 20327 Wat stijfjes, maar niet minder content, nam de heer Pimmelaar (Pieterselie- straat) de „pot van vandaag" in ontvangst. De heer en mevrouw Smolders zien het graag, ook al zullen ze van de winst wel geen „Rolls" kunnen aanschaffen, want het gaat om een scherp gecalculeerde prijs, die intus sen per 5 januari een kwartje om hoog gaat. Diaconie-kwartje vervalt Dat kwartje werd tot nu toe be taald door de diakonieën en was dus onzichtbaar ingebouwd in de totaal prijs, maar de diakonieën, bezwij kend onder een last van verplichtin gen, hebben dit aanloopkwartje van meetaf aan bedoeld tot 1 januari. In tussen geen nood voor mensen die wat krap zitten, want de gemeente lijke Sociale Dienst is bereid in spe cifieke gevallen, hierin tegemoet te komen. Zo zeilt „Tafeltje-dek-je" vol élan 1970 in. Als er een zinnige wens is voor de verspreide afnemers, dan kan het zeker deze zijn: „Smakelijk eten!" Goed voor j f - - tmiddagmaaltijd En dit is het bonnetje waar het om gaat. Zes maaltijden (dan is de Tafeltje- dek-je-week vol), kosten 19,50. Eén maaltijd is berekend op 3,50. Hoogspanning in de keuken. ZIERIKZEE, 30-12. Zes dagen per week omstreeks kwart voor twaalf in de morgenuren, moet men het personeel van de keuken in Restaurant Auberge „Gildehuys" aan de Lange Nobelstraat, niet aan het hoofd zeuren, want dan staat alles op haren en snaren om de warme hap de deur uit te krijgen voor de bejaarden en alleenstaanden, die deelnemen aan het (ge slaagde) projekt „Tafeltje-dek-je", dat in het afgelopen najaar van de grond kwam, dank zij het initiatief van een partikulier comité, dat in de eigenaar van het „Gildehuys" en diens echtgenote de juiste mensen trof om een idee in geurige en smakelijke daden om te zetten. De keuken is door trokken van' de melange van gebakken vlees, sudderende groenten en nog allerlei eetluchtjes, die tegen deze tijd aardig op de speekselklieren inwerken. In de keuken „de baas" of diens plaatsvervanger in de drukke tijd en de charmante mejuffrouw Ineke Muste, teveel en te vaak verscholen helaas achter grote dampwolken, die ontsnappen als het menu van de dag in zoveel partjes verdeeld in de con tainers wordt geschept. „Leading la dy" is mevrouw Smolders, die vlie gensvlug de containers met inhoud (voorgerecht, hoofdmaaltijd en „toet je") in de auto laadt en dan langs haar klantjes rijdt, die al reikhal zend uitzien naar haar komst. Criterium bij deze dagelijkse ope ratie „warme hap" is snelheid, want wat is een koude spruit en hoe smaakt een lauwe aardappel? Het moet allemaal in een vaart van Mazeppa gebeuren, want de fa milie Smolders wil tevreden afne mers. In een half uur, hooguit drie kwartier moet „de slag" geleverd zijn. Het moet wel een soort indoor- training vergen om het te kunnen volhouden. Lastig transport Het transport (per auto) zou het charmantste onderdeel van de ope ratie kunnen zijn, ware het niet dat Zierikzee verkeerstechnisch nogal wat problemen oproept. Er zijn de dubbele parkeringen, de op-de-weg- praters en de met-de-fiets-scharre- laars, die evenzoveel - in dit geval termische - belemmeringen opwer pen en die gaan altijd tén koste van de voedseltemperatuur in de tinnen „bakjes". Opwarmen thuis kan wel natuurlijk, maar daar zijn de berei- ders niet zo voor. „Men weet nooit hoeveel waardevolle stoffen en vi taminen men dood kookt". Vooral op de vitaminen komt het aan, want daar heeft het de deelnemers vroeger volop aan ontbroken. Intussen blijken er ook eters en „eteressen" te zijn, die slechts drie maal per week van de Tafeltje-ser vice gebruik maken, maar de mees ten zijn ge-abonneerd op de hele week, uiteraard met uitzondering van de zondag, want dan komt de „spijswagen" niet. Dat moet dan in de winter maar erwtensoep of in de zomer fruitsalade thuis worden. Vakmensen Het „Tafeltje-dek-je" is in Zierik zee geweldig aangeslagen, zulks in tegenstelling met andere steden in Zeeland, waar de publieke belang stelling weliswaar groot genoeg is, maar de zaak niet zo efficiënt mar cheert. Er moeten - zoals hier - vak mensen - achter zitten, anders komt er geen gehaktbal van terecht. Het vervoer b.v. is een teer punt als het op basis van vrijwilligheid gebeurt. Men kan nog zo sociaal gedreven zijn, een kwartier kan een partiku lier altijd wel in het nauw komen, maar de bloemkool is dan koud en het vlees is verpieterd. Het is en moet zijn secondenwerk. Resultaat van de vlotte gang van zaken is een dankbaar eetpubliek, dat vooral met de kerstdagen mooi is verwend. Het comité had er een paar guldentjes extra tegen aange gooid en „het huis' 'deed ook wat en zo werd het een waar kerstdiner, ge bracht met rode strikjes aan de con tainers. Het huis had zelfs de vaste klanten uitgenodigd in de auberge te komen eten, maar daar hebben slechts enkelen gebruik van gemaakt. Drempelvrees? Uit het bovenstaande intussen blijkt dat er nog best meer deelne- mers(sters) aan de actie konden ko men. Nog velen zitten met opge warmde prakjes te hannessen en broodmaaltijden. Waarom, als het zo goedkoop, smakelijk en efficiënt kan? Eerste „klant" was cle hoogbejaarde heer Praet in het Vrije, die zijn wame hap toelacht. Jaar met economische problemen Het jaar 1969 begon „prettig": de BTW werd in januari officieel van kracht. Bij wijze van compensatie werd het minimum-inkomen ver hoogd, terwijl ook de uitkeringen AOW en AWW stegen. Minister Ve- ringa deelde mee dat de uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs de komende jaren snel zullen stijgen en binnen de P.v.d.A. begonnen de ruzies over de positie van nieuw Links. De Amsterdammer dr. Heu- ting veroorzaakte opschudding door via de televisie te vertellen dat Ne derlandse militairen in 1947 en 1948 in Indonesië op grote schaal oorlogs misdaden hebben begaan. Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus ver trekken voor een officieel bezoek naar Ethiopië. In Suriname ging het er heet aan toe: leraren gingen sta ken en vakbonden, ambtenaren en scholieren sloten zich aan. In februari bleef het onderzoek naar de politionele acties de gemoe deren bezig houden. Rotterdam gaf uiting aan wensen voor nog meer havenuitbreiding. Bij de Staatsuitgeverij verscheen het eerste deel van het standaard werk „Het Koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereldoorlog" van de hand van dr. L. de Jong. Aan het eind van de maand praat te minister De Block met vertegen woordigers van het bedrijfsleven en daarna met de Tweede Kamer. Het gesprek ging natuurlijk over prijzen. Hij vroeg de ondernemers om ver dere kostenstijgingen zo min moge lijk door te berekenen. De maand maart bracht voor pre mier De Jong en minister Luns een uitnodiging van president Nixon voor een bezcek aan Amerka. Neder land begon zich zorgen te maken ever Biafra. Ruzies met Duitsland over het vervoer werden via onder handelingen opgelost, andere moei lijkheden bleken bij de scheepvaart. Koningin Juliana deelde mee dat zij geen belangstelling meer heeft voor het eerst gevonden kievitsei en in Amsterdam werd opgericht de Stich ting Jonge Onderzoekers. Prijzen bevroren Minister De Block bevroor in de maand april de prijzen nadat, hij eerst nog maatregelen had genomen tegen prijzen van koelhuisboter, ny lons, panty's en garagetarieven. Voor Zeeland viel het besluit van de bouw van een kerncentrale. De vakbonden trachtten te komen tot meer samen werking. Het Volkerak tussen Over- flakkee en Noord-Brabant werd af gesloten en in Tilburg bezetten stu denten de Ec. Hogeschool. Mei b/acht ongeregeldheden op Curacao waarbij een deel van het centrum van Willemstad werd ver woest Koningin Juliana keek toe teen op 23 mei de Lauwerszee werd afgesloten. Een groep studenten be zette het Maagdenhuis te Amster dam. Juni leverde de nota op die door de regering ewrd gepubliceerd over de gebeurtenissen in Indonesië in 1947 en 1949. De Nederlandse Ka tholieken volgden vol spanning de gebeurtenissen rond de studenten pastores. De SER adviseerde om per 1 jan. 1970 de BTW niet opnieuw te verhogen. Ook de huurverhoging moet worden uitgesteld. De zomer zette in juni al aardig door. Amster damse politierechters berechtten de bezetters van het Maagdenhuis. In de nacht van 20 op 21 juli zaten mil joenen Nederlanders aan het t.v.-ap- paraat gekluisterd om te zien hoe Neil A. Amstrong als eerste mens voet op de maan zette. De Nederland se kunstenaars uitten hun boosheid over het kunstbeleid. Op 22 juli werd de Heinenoordtunnel onder de Oude- Maas bij Barendrecht officieel ge opend, een belangrijke schakel in de Delta-route. Volop zon In augustus was Nederland voor een groot deel opgewekt met vakan tie en de zon was volop present. Zo'n twee-en-een-half miljoen Nederlan ders trokken naar het zuiden. Het land wond zich tussen de bedrijven door op over de gang van zaken op Nw. Guinea, Papoea's in Nederland protesteerden. De kiesmannen stem den unaniem voor aansluiting bij Indonesië. In september werd de prijsstop gedeeltelijk buiten werking gesteld en op de zestiende van die maand hield koningin Juliana de traditione le troonrede. In Amsterdam kregen de toeristen er een attractie bij: sla- pertjes kijken op de Dam. Op 11 oktober werd prins Con- stantijn geboren. Deze zoon van prinses Beatrix moest in een couveu se worden opgenomen. Definitief werd het plan voor sluiting van de Limburgse mijnen: voor eind 1975 zullen alle mijnen dicht zijn. Bij Verolme openbaarden zich financiële problemen. Bij Oirschot en het Kuin- derbos werd geprotesteerd tegen plannen voor nieuwe militaire oe fenterreinen. In Groningen werden grote reserves kalium- en magne- isum zouten gevonden. Het slot van het jaar bracht wat politieke spanningen, rond de belas tingen, maar verder weinig verras singen. Wel sombere gezichten bij Werkspoor, onderdeel van het grote WMF-concern, dat zal moeten slui ten. Werknemers staakten ook bij de strokartonfabrieken. „Flitsen" uit het buitenland ALGIERS. Vijftien buitenlanders, meest Europeanen, zijn uit Algerië gewezen. Dit meldt het blad El Meodjahid. De uitgewezenen hielden zich onder de dekmantel van een re ligieuze secte bezig met pro-Zionis tische propaganda in het land. BAGDAD. Een Iraaks plan voor de „bevrijding van het bezette ge bied", dat op de conferentie van Ra bat is ingediend, is op een perscon ferentie bekendgemaakt door gene raal Hardan Ghaffar Al Takriti, vi ce-premier en leider van de Iraakse delegatie. NIEUW DELHI. De Indiase hoog leraar Santimay Ray, lid van de commissie voor nationale integratie, heeft een rapport uitgebracht over de gewelddaden tussen hindoes en moslem die in september zijn ge beurd in Ahmedabad en andere de len van Goedjarat. MADRID. De 40-jarige zoon van de destijds vermoorde dictator van de Dominicaanse republiek, Rafel Leonidas Trujillo, is zondag in Ma drid overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk dat hij begin deze maand heeft gehad. BELGRADO. De afgelopen drie weken zijn in Skender Vaku, in het midden van Zuid-Slavië, en omrin gende dorpen meer dan 50 mensen aan de griep overleden, schrijft het blad Vecernje Novosti. Verwacht wordt dat er ook slachtoffers zijn gevallen in de dorpen die door de sneeuw onbereikbaar zijn. SOUTHAMPTON. Bij een pecta- culaire brand in een grote olieraffi naderij in Fawley bij Southampton hebben zondagnacht vier personen verwondingen opgelopen. Volgens een woordvoerder van Esso, de eige naresse van het bedrijf, kan de scha de wel in de miljoenen lopen. NEW YORK. Het jongste Ameri kaanse plan voor vrede tussen Israel en de Arabieren heeft elke hoop op een compromis de bodem ingeslagen. Het vormt een uitnodiging tot een nieuwe oorlog, aldus de Israëlische vice-premier Jigal Allon in een vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift „Time". VATICAANSTAD. De apostolisch delegaat in Vietnam, mgr. H. Le- maire, heeft in Bien Hoa in Zuid- Vietnam krijgsgevangenen bezocht. Ieder kreeg een kerstpakket van Paus Paulus. GENT. De zes leden van één gezin zijn in Gent in een kamer, grenzend aan het café van de echtgenoot, door gasvex'stikking om het leven geko men. Er was gas uit de leiding ont snapt. De kinderen varieerden iri leeftijd van acht tot elf jaar. DJAKARTA. Meer dan 6500 men sen zijn dakloos geworden bij een zware brand die dit weekeinde heeft gewoed in Kalajan Barat in Zuid- Kalimantan (Zuid-Borneo). GAZA. Twee mensen werden ern stig gewond bij een bomaanslag in het centrum van Gaza. De gegooide eigengemaakte bom trof geen doel maar verwondde twee voorbijgan gers Er zijn tot dusver nog geen ar restaties verricht. MONTEVIDEO. Negen leden van een piattelandsguerrillagroep hebben gedurende twee uur een bank in het centrum van Montevideo bezet ge houden. Zij slaagden er echter niet in de kluis, waarin zich een bedrag van bijna 4,5 miljoen gulden bevond te openen. CAIRO. Ttwee Egyptische militai ren zijn gedood bij een Iraëlische aanval op vooruitgeschoven posten bij het Suezkanaal. TRIPOLI. De Arabische jongen Ali Et Attar Taysir, die op 8 septem ber een mislukte aanslag pleegde op de Israëlische ambassade in Den Haag, is in Tripoli aangekomen en daar op uitbundige wijze verwel komd. SAIGON. Tijdens zware gevechten bij de Cambodjaanse grens hebben Amerikaanse strijdkrachten 79 Noordvietnamezen gedood. De eigen verliezen bedroegen één dode en één gewonde. Dit is meegedeeld door een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon. Schilderijen gestolen hij afwezigheid bewoners AMSTERDAM, 29-12. Uit een wo ning aan de Churchilllaan in Am sterdam-Zuid zijn drie kostbare schilderijen gestolen. Volgens de eigenaar hadden de kunstwerken een totale waarde van f 115.000. Het wa ren twee schilderijen van Van Gogh. die de grootste waarde vertegen woordigden, en een doek van Ver boom, dat een waarde had van vijf duizend gulden. De dieven zijn het huis binnenge drongen tijdens afwezigheid van de bewoners. Er worden nog enkele an dere voorwerpen vermist. Deze heb ben echter weinig waarde. Onrust onder de jeugd de Maagdenhuisbezetting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 15