DE VERKEERDE DADER IJVEREN VOOR BIAFRA G.S. achten hogere waterstanden niet onrustgevend Man schoot zijn echtgenote neer BLIK DOOR HET WERELD MONDRAGON ARAM VAN DE EILANDEN Gemeenteraad Bruinisse BRUIN1SSE, 23-12. In de gehou den vergadering van de gemeente raad waren alle leden aanwezig. Ged. Staten delen b. en w. in een schreven d.d. 14 november mede, dat z(| de beslissing van de interdepar tementale Werkgroep willen afwach ten inzake het industrieterrein Stoof- polder bestedings en besteksklaar te maken. De voorzitter was loco-bur gemeester W. van Gilst. Het schrijven van de Zeeuwse Besloten werd adhesie te betuigen aan het schrijven van de gemeente Asten om het presentiegeld van de raadsvergadering beschikbaar te stellen aan het comité Hulp aan Biafra. Tenslotte is nog ingekomen een schrijven van het bestuur van de Chr. School voor basisonderwijs, waarin er op wordt gewezen dat het schoolbestuur geen verantwoorde lijkheid heeft of neemt, voor het af- sluiten van het doorgangspad Hage- jeugdraad n.a.v. de brief van hetlaan-Margrietstraat. De voorzitter Vrouwencontact van de Partij van de Arbeid, over het aanstellen van ambulante jeugdleiders op Schou- wen-Duiveland en Noord-Beveland willen b. en w. alvorens prae advies uit te brengen gaarne behandeld zien in de vergaderingen van B.W. en S. op Schouwen-Duiveland. Ged. Staten van Zeeland ant woordden op een schrijven van 17 juli over de hogere waterstanden als gevolg van de afsluiting van het Vol kerak, dat de waterstanden niet on rustbarend hoger of lager zijn, dan voor de afsluiting. Het verschil is slechts plm. 25 cm, een verschil dat nog moet worden gecorrigeerd, met de 8 cm verhoging en 9 cm verlaging die optraden als gevolg van de Gre- velingendam. Trekt men deze af, dan krijgt men maar een verschil van 17 - en 16 cm. Schade aan dc schepen Zij zijn van mening dat een haven in het algemeen om de vijf jaar moet worden gebaggerd, terwijl zij menen dat geen verantwoording kan worden genomen voor schade aan schepen. Het kwam vroeger ook voor dat schepen te strak langs de meer palen kwamen te liggen en de enige maar dan ook afdoende manier is de meerdraden te vieren. Aan de minister van verkeer en waterstaat is verzocht een bijdrage te verlenen in de voorzieningen die gemaakt zijn, door de firma Padmos, terwijl verzocht wordt ook de firma's Maaskant en Duivendijk gegevens te laten verstrekken over nog door hen te maken of reeds aangebrachte voorzieningen. Overigens meent de raad, dat de waterstanden regelma tig hoger en lager zijn, dan de 17 cm, die door Ged. Staten als juist worden aangenomen. zei dat ook niet is gevraagd aan het schoolbestuur verantwoordelijkheid te aanvaarden, maar om te helpen een oplossing te zoeken. De heer M. J. v. d. Velde meende dat de bereidheid om een oplossing te helpen zoeken niet aanwezig was. Het is weer het oude liedje; het schoolbestuur vraagt regelmatig medewerking, dan voor dit en dan voor dat, maar zelf werkt men ner gens aan mee. De voorzitter zette nogmaals uiteen dat het voor hem en ook voor wet houder Jumelet, een even grote ver rassing was, als voor de raadsleden, dat het gehele doorgangspad was af gesloten. Beiden meenden dat slechts van een gedeeltelijke afsluiting (iets meer dan de helft) sprake zou zijn en ieder er nog gemakkelijk langs zou kunnen. Een nieuw pad langs de school en langs het kerkje van de Oud Gere formeerde Gemeente geeft evenmin een goede oplossing. Betreurde afsluiting Van het schoolbestuur wordt ver wacht, dat het de mening van de heer Van de Velde zal logenstraffen en stilzwijgend medewerking zal ge ven aan de nu nog mogelijke passa ge. Want vooral voor bejaarden is het lastig dat de korte verbinding Burgemeeiter Hagelaan-Pr. Mar- grietstraat werd afgesloten, een af sluiting die algemeen wordt betreurd. Wethouder Jumelet deed verslag van door hem bezochte vergaderin gen: Waterleiding Maatschappij, Stichting Woningen en Woningbou- wen voor bejaarden en Zweedse Roode Kruis Ziekenhuis. Wethouder Bal had de vergadering van de Cen trale Werkplaats bezocht. Hij gaf In Nederland wordt weer op vele fronten gestreden voor Biafra. Het merkwaardigste initiatief dat hierbij ontplooid is. leest men in een brief aan de ondernemingsraden van olm. Shell, Philips en Unilever. Daajin wordt opgewekt pressie uit te oefe nen - desnoods door stakingen, moet men aannemen - op hun directies om een eind te maken aan hun com merciële activiteiten in Nigeria. Ac tiviteiten immers die niet alleen die maatschappijen tot voordeel strek ken, maar ook de Nigeriaanae econo mie die toch de middelen moet op leveren waarmee de wapenaanschaf fingen bekostigd worden. Een indirecte methode om het de federale regering in Nigeria moeilijk te maken door te gaan met de oor log. Tenslotte kan die de Russische wapens slechts tegen contante beta ling aanschaffen, zo zijn de Russen in zaken wel, en het Engelse krediet is ook niet onuitputtelijk. Hoe menslievend de achtergrond van deze actie ook is, ze heeft haar bedenkelijke kanten. Het komt erop neer dat de federale regering door economische pressie gedwongen moet worden wat inschikkelijker te zijn jegens Biafraanse verlangens. Wat dan inhoudt dat men ervan over tuigd is dat slechts door de halsstar righeid van generaal Gowon nog al tijd een strijd geleverd wordt waar van vooral vrouwen en kinderen door de honger het slachtoffer wor den. Maar het is zeker op zijn minst ook zo dat de Biafraanse leider Ojoekwoe niet minder onbuigzaam is. Overleg daarvan een verslag. De begroting 1970 werd aan de raad aangeboden, de jaarrekening 1968 voorlopig vastgesteld batig sal do gewone dienst f 13.459,16. Kapi- taaldienst nadelig saldo f 250.930,81. Het voorstel van b. en w. tot aan koop van de krotwoningen Kerkstr. 67, 69 en 71 werd goedgekeurd. Be treurd werd dat ook het vierde huis je in die rij niet direct is aangekocht. Wegens de daaraan verbonden kosten en het scheppen van een mo gelijk precedent, werd besloten voor lopig nog niet over te gaan tot het plaatsen van een lichtmast op de kruising Lange Weg-Rijksweg 18 zo als de heer Verspoor had gevraagd (5-2 stemmen). Medewerking werd verleend tot het aanschaffen van nieuwe lees boeken klasse 3 t.m. 6 voor de school voor Chr. Basisonderwijs en voor een handwerkkast voor de openbare school voor basisonderwijs. Besloten werd een parkeerverbod in te stellen voor het deel van de Molenstraat, dat grenst aan de brandweergarage. dan een poging om door economische dwang een der partijen in een posi tie te dwingen waarbij ze tegen haar zin wel zal moeten wijken voor de ander. Eenoplossing op die basis zal geen lang leven beschoren zijn. Nog daargelaten dat het pressiemid del dat hier in Nederland gepropa geerd wordt, alleen zin heeft als Ni geria ernstig te lijden zou krijgen door een Nederlandse boycot en wie dat gelooft overschat de Nederlandse industriële activiteit in Nigeria schromelijk. Internationaal iets doen zou mis schien meer zin hébben. Maar zelfs als alom in west-Europa en de Ver. Staten de bedrijven onder druk van hun personeel(sraden) Nigeria het leven zuur gaan maken, zou niet veel te bereiken zijn. Kwaad bloed Het is uit alles duidelijk dat de Afrikaanse landen het als een zaak voor Afrikanen beschouwen en alle inmenging van buitenaf, zeker in menging van de westerse landen met hun koloniale verleden, scherp af wijzen. Ook een internationale economi sche actie zou bij de andere Afri kaanse landen kwaad bloed zetten: het lijkt op een nieuwe poging van de blanken om de Afrikanen naar hun ideeën te laten handelen. Biafra is een drama. Het is zinvol om alles te doen om een eind te ma ken aan de ellende waarin duizen den en duizenden verkommeren: Maar wat men doet zal zinvoller moeten zijn dan nu bepleit is. Om Een echte oplossing is slechts te - van de absurde oproep aan de C.P.N. vinden als de twee elkaar ontmoeten1 om de heren in Moskou ertoe te be- in een wederzijds geven en nemen. wegen hun wapenleveranties te sta- Daarvoor is meer bemiddeling nodig ken, maar te zwijgen. Er was geen kurketrekker politie liet melden. N. is aangehou den en heeft een bekentenis afge legd. Weer vliegtuig EINDHOVEN, 27-112. De 21-jarige mevrouw A. M. N. uit Eindhoven werd door haar 29-jarige echtgenoot M. T. N. tydens een echtelijke ruzie in een auto doodgeschoten. De dader heeft zich door een tussenpersoon bij de politie aangegeven. De misdaad is op de autoweg van Eindhoven naar Leende gepleegd. Vftll V.O. 2ek<lüpt Tijdens een rondrit die het echt- 1 paar maakte, brak de twist uit. De man stopte langs de weg, die door bos en hei loopt, en loste met een revolver verscheidene dodelijke schoten op het hoofd van zijn vrouw. Het lijk heeft hij in de koffer van de auto naar Eindhoven ver voerd. In de Kalmoesstraat parkeer de hij de wagen en klampte hij ie mand aan, die hij zijn daad bij de Mislukte roofoverval AMSTERDAM, 25-12. Op Kerst- avond heeft een nog onbekende man een mislukte gewapende roofoverval gepleegd op de 49-jarige confectio nair A. van Alem in diens flat in de Beverwykstraat in Amsterdam- Noord. De confectionair, die twee zaken heeft, had veel geld in huis op kerst avond en het is zeer aannemelijk, dat de overvaller dit wist. Hij was een circa 1.70 meter lange, vermoe delijk nog jonge man met een gezet postuur, die een korte jas droeg. Kwart voor elf werd aan de flat gebeld en toen de confectionair open deed, stond een man met zijn rug naar de deur voor hem. De onbe kende, die een shawl voor zijn ge zicht had en een hoed diep over de ogen gedrukt, richtte een pistool of een daarop gelijkend voorwerp drei gend op de confectionair en zei drei gend „naar binnen". Direct drukte de heer Van Alem de deur zover mogelijk dicht, greep het wapen en riep om hulp. De overvaller ver dween schielijk, achtervolgd door de heer Van Alem en diens buurman, ook een confectionair. Tegen Zwitsers bankgeheim WASHINGTON, 26-12. Het Zwit serse systeem van geheime bankre keningen heeft een nieuwe tegen stander gekx-egen - het Amerikaanse ministei-ie van defensie, dat in een ï-apport aan de commissie voor bankzaken van het huis van afge vaardigden heeft verklaard, dat buitenlandse mogendheden dei-gelij ke rekeningen gebruiken om Ame rikaanse spionnen te betalen voor hun diensten. In het rapport wordt het geval genoemd van een Ameri kaanse sergeant, die van de Russi sche geheimes dienst via een derge- lijke rekening 25.000 dollar zou heb ben ontvangen. V er keersdoden in Amsterdam AMSTERDAM, 26-12. Tweede Kerstdagavond is op een voetgan gersoversteekplaats op de kruising Admiraal de Ruijterweg-Willem de Zwijgerlaan in Amsterdam-West de 78-jarige mevrouw M. G. van Wale- wijn door een personenauto geschept en in een ziekenhuis aan de opgelo pen verwondingen overleden. De au to, die werd bestuurd door de 21- jarige P. V. uit de hoofdstad, is in beslag genomen. Toen de 72-jarige heer J. van dei- Wal voor zijn woning in de Tasman straat op de avond van tweede kerstdag van de kant wegreed, werd zijn auto gegrepen door een andere wagen. De heer Van der Wal en zijn 74-jarige echtgenote verongelukten hierbij. De aam-ijdende auto werd bestuurd door de heer H. K., die in valide is. Hij raakte ook gewond, maar kon na behandeling in een zie kenhuis naar huis terug keren. De heer K. reed nog 200 meter door, omdat volgens hem de rem niet werkte. Bij onderzoek door de politie bleken de remmen echter volkomen in orde te zijn. Waai-om de heer K. niet geremd heeft wordt nu nader onderzocht. NEW YORK, 27-12. Een straal vliegtuig van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij United Airlines is vrijdag gedwongen naar Cuba te vliegen vlak nadat het in New York was opgestegen voor een vlucht met bestemming Chicago. Er bevonden zich 23 passagiers en een bemanning van zes aan boord. Het was de 33e maal sinds het begin van dit jaar dat een Amerikaans vliegtuig in handen van kapers viel. Drie doden bij frontale botsing DRACHTEN, 27-12. 1>Ü cc» tron- tale botsing op Rijksweg 43 bü Drachten s(jn drie mensen om hel leven gekomen. Een personenwagen, die met hoge snelheid gereden moet hebben, kwam in frontale botsing met een vrachtwagen, nadat hij in een flau we bocht van de rijksweg op de linkerrijbaan terecht was gekomen. De bestuurder van de personenwa gen, de 49-jarige opzichter bij het gemeentelijk gasbedrijf in Drachten. J. Meeuwis was op slag dood. De naast hem zittende mevrouw A. M. Meeuwis-Bunder, 52 jaai-, eveneens uit Eindhoven, overleed in de loop van de avond in het Drachter zie kenhuis. De bestuurder van de vrachtwa gen, een 32-jarige Amsterdammer, liep lichte verwondingen op. Bange spoorwegbeambte BELGRADO, 28-12. Een schrik achtige spoorwegbeambte heeft een koortsachtige speurtocht naar een pakje radioactief goud veroorzaakt op de 180 km. lan ge lijn tussen Belgrado en Osijek. Een instituut in de Zuidslavische hoofdstad had het kostbare materiaal naar een ziekenhuis in Osijek wil len verzenden, maar onder weg ontdekte een treinbeamb- te het pakje in de postwagen. Uit het opschrift „Pas op, ge vaarlijk", concludeerde hij dat het een helse machine moest zijn. Hij gooie het pakket een voudig uit de rijdende trein in de sneeuw. Mondragon helpt U gezellig over de drempel VOOR DE OUDEJAARSAVOND bezorgen wij u weer gaarne onze welver zorgde schotels aan huis. Om ons perso neel in de gelegenheid te stellen ook de oudejaarsavond in de familiekring door te brengen, verzoèken wij u uw bestel lingen vroegtijdig op te geven (uiterlijk oudejaarsdag 16.00 uur). per stuk Appelbeignets 0,35 Ananasbeignets 0,60 Oosterschelde cocktail (crab, gar nalen en mosselen) 3,75 Crab cocktail 4,50 per persoon Huzarensalade 3,50 Russisch ei3,50 Zalmmayonaise 5,75 Gevarieerde hors d'ocuvrc f 7,50 Kalfsvleespastei 2,50 Pastei met crab en garnalen 3,00 Restaurant Oude Haven 13 Telefoon (01110)2670 Zierikzee FEUILLETON VALDIVIA, 26-12. Een Chileense student, de 19-jarige Hernan Marti nez, heeft eerste kerstdag het leven gelaten, dooi-dat hij vergeten had voor een picknick een kurketrekker mee te nemen. Zijn vriend, Miguel Morales, zou even met zijn pistool de bovenkant van de fles wijn af schieten die zij wel hadden meege nomen. eD kogel ketste echter af en trof Martinez dodelijk in het hoofd. Nigeria en Biafra LIBREVILLE, 25-11. Dr. Pius Okigbo, die aan het hoofd stond van de Biafraanse delegatie die een ver geefse reis naar Addis Abeba heeft gemaakt om te onderhandelen met Nigeria, heeft in Libdeville verklaard dat Nigeria geen belang bij vrede heeft. Het wilde „met de hulp van Engeland en de Sowjet-Unie Biafra verdelgen". Twee miljoen Biafra- nen hadden al het leven gelaten, meest jongeren. door FRANK VAN FALCKENOORT Een kwartier later was hij achter om bij zijn buren. Mevrouw Wisveld was bezig het pad te harken. Ze keek hem wenkbrauwfronsend aan. „Komt u doen? Is dat zo uw gewonote om bij een ander het erf op te lopen?" Ik maak me niet kwaad, dacht hij. Waai-om zou ik? Als ze me beginnen te vervelen, laat ik ze mijn huis uit zetten. Tenslotte heeft de gemeente ze erin gebi-acht, niet ik. Hij antwoordde op rustige toon: „Ik kom de huur halen". „Die heeft m'n man gegireerd. Al meer dan een week geleden. Voor de 38. „BruidHoe groot Tudor's ont steltenis ook was, toen hij besefte dat zij door de jachtstoet ingesloten wai-en, zijn woede over Lowis' laatste woorden was nog groter. „Beschouwt die dwaas u als zijn bruid, Tamahia!" Hij rukte zijn groot zwaard tevoorschijn. Aram had de situatie nog sneller overzien dan zijn vriend. De laatse woorden van Lowis hadden hem de oplossing gegeven voor het faadsel waar om het meisje naar Pareh was ontvoerd. Lowis wenste haar als zijn bruid. Hoe alles in zijn werk gegaan was, begreep de jonge krijger nog niet, maar listig als steeds rea liseerde hij zich wel dat hier wellicht een kans lag om do dodelijke omsipgeling le vend te verlaten. Want als de dwaze ko ning van Pareh inderdaad het meisje wilde huwen, moest hij haar grote waardering toedragen en had zij wellicht de nodige invloed op hem. Hij woog razend snel hun kansen. „Roep hem toe dat wij uw gasten zijn en dat hij zijn mannen terug moet trekken!" fluisterde hij het meisje toe. „Snel!" Wellicht was zijn plan zonder Tudoi-'s aanwezigheid gelukt. Maar de onbesuisde woede van de reus maakte iedere onder handeling onmogelijk. Met een driftig ge grom stortte deze zich reeds naar voren, zijn zwaard dreigend opgeheven tegen dc koning van Pareh. Purper van woede week Lowis terug. „Dat is majesteitsschennis!" bi-abbelde hij. „Gindse oneei'biedige bedreigt Lowis de Rechtvaardige, de grootste koning die ooit geleefd heeft. Doodt hen alle twee! Het zijn majesteitsschenders!" Voor Tudor een pas verder had kunnen doen bedreigden vele lansen z'n borst en dreven hem achteruit. Aram verwenste in wendig de onbeheerstheid van zijn vi-iend. Langzaam werdén zij door de lansknechten teruggedrongen. Hun zwaarden waren te gen deze lange wapens waardeloos. Hij zag de muur achter zich en schatte grimmig het aantal passen dat het nog restte eer zij geen kant meer uit konden. Nog vijf, nog vier.... drie.... hele maand. Hebt u het dan niet ontvangen?" Hij dacht aan de groene envelop pen tussen zijn post. Daar zou het wel bij zijn. „Ik ben nog maar net terug van vakantie", antwoordde hij. „Neemt u me niet kwalijk". „Als u weer komt, belt u dan fatT soenlijk aan de voordeui'", mopperde de vrouw. „Zo u wilt, mevi'ouw. Iets andei'S hebt u er enig idee van, wie mijn voortuin zo vernield heeft tij dens mijn afwezigheid?" De vrouw haalde haar schouders op. „Weet ik niet. Denkt u, dat ik daarop kan letten ?Ik heb wel wat anders te doen". „Dus u weet niets?" „Dat zeg ik toch! Zal wel kwa jon genswerk zijn, veronderstel ik". Vardèl begon flauw te lachen. „Ik kom tot de ontdekking, dat ik piet- tige buren heb gekregen". „Dat zal mij een zorg zijn. Wij be moeien ons niet met andei-en, met u niet en met niemand. Het is al erg genoeg, dat ze ons in zo'n gat als dit. hebben weggedouwd". „Ik heb u niet geroepen, mevrouw" antwoordde Vardèl zacht. „En als het u niet naar de zin is, mag u, voor wat mij betreft, gerust weer ver trekken". „M'n man zoekt al iemand, waar mee hij kan ruilen. Dat zal zo lang niet duren". „Als uw man er dan maar reke- ming mee houdt, dat ik daar toe stemming voor moet geven. Zonder dat wordt er niet geruild. Denkt u daar goed aan. Goeden middag". Terug in huis stak hij opnieuw een sigax-et aan. Daarna belde hij de po litie en vertelde van de ravage in zijn voortuin. En hij voegde er aan loc: „Doet de politie misschien ook nog wat-anders, behalve onschuldige mens en arersteren?" Dc man aan de andere kant van de lijn antwoordde: „Nu moet u niet hatelijk worden, meneer Vardèl. Wij doen enkel onze plicht. Overigens, we hebben het al tien dagen geleden geconstateerd, die vernielingen voor uw woning, en hebben een onder zoek ingesteld. Maar in het. Wold is men erg zwijgzaam, dat zult u waar schijnlijk ook wel weten. Wat niet wegneemt, dat de dader of daders een pi'oces-vei'baal krijgen, als we ze kunnen achterhalen". „Dan wens ik u veel sukses", be sloot Vardèl op droge toon, „maar ik betwijfel, of u het zult hebben". Zonder zich verder over de ver woeste tuin te bekommeren, pakte hij zijn koffed uit en borg de levens middelen, die hij onderweg had in geslagen, weg in de kelder en keu ken. Daai-na zette hij koffie en maak te brood klaai*. Vanavond eet ik wel ergens, dacht hij. En na het eten kijk ik eerst de post dooi'. Daarónder vond hij een kort brief je van Tinie Voormolen, zijn schoon zuster uit Goor. Ze schi'eef hem, dat ze deze zaterdag niet in de gelegen heid was naar hem toe te komen om zijn huisje wat schoon te maken, maar dat uitstel geen afstel was. „Volgen de week kun je op mij rekenen. Apropos, ik heb een denderende va kantie gehad, waar ik maanden op kan teren. Ik hoop, dat je het even goed hebt geti'offen als ik Maandags ging hij weer aan het werk. bezocht een aantal klanten in andere delen van de provincie en in Geldei'land, waarbij hij tot de pret tige ontdekking kwam, dat men de moordzaak al zo'n beetje was ver geten. Op een enkele winkelier na, die hem xustig meedeelde geen za ken meer met hem te willen doen, verkocht hij voor behoorlijke be dragen. Woensdags was hij op de Beurs in Amsterdam. Hoewel hij enkele veel zeggende blikken op zich gericht zag. waren de meeste collega's weer nor maal collegiaal. Hij neusde wal rond en kocht, wat hij meenÖe te kunnen gebruiken. Daarna bezocht hij nog een paar groothandelaren, waar hij bundelwaar kocht en reed in de avond terug naar huis. Het was reeds donker, toen hij zijn wagen stilzette voor zijn woning, maar toch kon hij het papier onder scheiden, dat men op de een of an dere wijze aan zijn voordeur had bevestigd. Daarop stond met rode verf één woord geschreven: „Moor denaar!" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5