Twee prinsjes worden samen in Utrechtse Domkerk gedoopt Oproep tot geweld in Amerika Pleidooi behoud Limburgs natuurschoon STREEKNIEUWS Uniek gebeuren te Utrecht DEN HAAG. 27-12. Het ligt in het voornemen dat de pas geboren prins, zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, samen met prins Constanten, zoon van kroon prinses Beatrix en prins Claus, ten doop zal worden gehouden in de Domkerk te Utrecht. Ds. H. .1. Kater, nederlands hervormd predikant in Amsterdam, en prof. dr. II. Berkhof, hoogleraar vanwege de nederlands hervormde kerk by de Ityksuniversi- teit in Leiden, zijn aangezocht om de doopdienst te leiden. Mr. Pieter van Vollenhoven zal op woensdag 31 december aanstaande des morgens om tien uur in het stad huis te Nijmegen aangifte doen van de geboorte van zijn zoon. Als amb tenaar van de burgerlijke stand zal de burgemeester van Nijmegen, mr. Th. M. J. de Graaf optreden. Als ge tuigen bij de aangifte zijn door de heer Van Vollenhoven aangezocht de vice-president van de Raad van Sta te, dr. L. J. M. Beel, en de commis saris van de koningin in de provin cie Gelderland, mr. H. W. Bloemers. Volgens traditie zal de heer Van Vollenhoven zijn zoon tonen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand in aanwezigheid van de beide getui gen. Dit zal plaats vinden in het aca demisch ziekenhuis, voorafgaande aan de geboorteaangifte op het stad huis". Tot kinderverzorgster van het tweede kind van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven is benoemd mejuffrouw H. Rooseboom. Mejuffrouw Rooseboom werd op 24 oktober 1917 geboren. Na de huis houdschool te hebben bezocht, volgde zij een cursus voor kinderverzorging en -opvoeding te Rotterdam. In 1943 werd mejuffrouw Rooseboom opge leid tot kraamverzorgster aan de kraamvrouwenkliniek „Frankenslag" te 's-Gravenhage. Daarna was zij als partikulier verpleegster werkzaam. EU (loden bij hotelbrand in Engeland LONDEN, 26-12. Elf doden en twee ernstig gewonden heeft een hotel brand op Tweede Kerstdag geëist in de Engelse plaats Saffron Walden in het graafschap Essex. De brand ontstond door nog onbe kende oorzaak om twee uur 's och tends en breidde zich in het uit de zestiende eeuw daterende gebouw van het hotel „Rose and Crown" met grote snelheid uit. Ooggetuigen zagen hoe de meeste van de vier hotelgasten om hulp roe pend uit de ramen van het vier ver diepingen tellende gebouw hingen, waaruit dikke rookwolken tevoor schijn kwamen. Een man klauterde het dak op, maar werd door de vlammen achterhaald. Anderen ge lukte het, zich langs regenpijpen naar de grond te laten zakken. De meesten werden door de brandweer met ladders gered. Drie lijken zijn onder het rokende puin aangetroffen. Enorme aardgasreserve in de Sowjet-Unie MOSKOU, 27-12. Russische ge leerden zijn er, naar het persbureau Tass meldt als eersten in geslaagd in. de aardkorst rijke lagen aardgas in vaste toestand aan te treffen. Alleen al in de Sowjet-Unie be draagt de hoeveelheid volgens voor lopige schattingen meer dan vijftien biljoen kubieke meter. Volgens prof. Nikolaj Tsjerski is vastgesteld, dat aardgas in die toestand in de regel in gebieden van eeuwige vorst - op een diepte tot 2.500 m - voorkomt. In totaal is er op aarde naar schat ting meer dan vijftig biljoen kubieke meter vast aardgas. Zambia zit zonder olie DAR ES SALAAM, 27-12. Sabo teurs hebben een pompstation opge blazen aan de buisleiding, waardoor Zambia vanuit Tanzania van geraf fineerde olie wordt voorzien. Het station staat te Iringa, op 400 km ten zuidwesten van Dar es Alaam in Tanzania, waar de leiding begint. Het is een belangrijke installatie, omdat daar de inhoud over een heu vel moet worden gepompt. Volgens deskundigen zal het wel twee weken duren, voordat de lei ding weer voor dertig procent kan worden gebruikt. De volledige capa citeit zal pas weer over een maand worden bereikt. Veel doden door griep in Joego-Slavië BELGRADO, 26-12. In de eind ok tober door een aardbeving getroffen stad Banja Loaka in Zuid-Slavië zijn tot dusver 108 mensen aan griep en besmettelijke geelzucht overleden aldus is officieel bekend gemaakt. Maar ook in andere gebieden van Zuid-Slavië heeft de griep talrijke mensenlevens geëist. In het district Travnik in Bosniën bijvoorbeeld zijn 82 mensen aan griep bezweken. Bij busongeluk (Armenië) honderd doden MOSKOU, 27-12. Volgens in Mos kou ontvangen berichten zijn onge veer 100 mensen cm het leven geko men doordat bij Jerevan, de hoofd plaats van de Sowjet-republiek Ar menië. oen autobus van een rots stortte. Een regeringscommissie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Ook helpt zij nabe staanden van de slachtoffers. Op Eerste Kerstdag schonk prinses Margriet, echtgenote van mr. Pieter van Vollenhoven, in het academisch ziekenhuis te Nijmegen het leven aan een flinke zoon van 37S0 gram. De bevalling geschiedde langs operatieve weg. Toestand van moeder en kind was van meetaf aan. uitstekend. FLINT (Mich.), 28-12. Een groep militante studenten in de Ameri kaanse stad Flint, Michigan, die een vyfdaagse bijeenkomst is begonnen heeft bij de opening opgeroepen tot uitbreiding van het geweld en het toepassen van revolutionaire prak- tijken em zodcende in 1970 de Amc- kaanse machtsstructuur ineen te deen storten. De 22-jarige voorzitter van de mi litante studentengroep (ook wel „Weathermen-groep" genoemd), Mark Rudd, voorspelde tijdens zijn toespraak „dat er op zodanige schaal gevechten zullen uitbreken tussen militante groepen en varkens (poli tie) dat alles wat tot nu toe in de jaren zestig is gebeurd meer weg zal hebben van een picknick op een zon dagsschool". Miljoenen grieppatiënten in Italië ROME. 29-12. In Italië hebben meer dan vijftien miljoen mensen als gevolg van de griepepidemie de kerstdagen in bed moeten doorbren gen. Volgens het Milanese blad „II Giorno" zouden in totaal al 5.000 mensen aan de ziekte zijn bezweken. Officiële cijfers over het aantal do den zijn echter niet beschikbaar. Door lawine bedolven SION, 28-12. Bij het wintersport plaatsje Zinal in het Zwitserse kan ton Wallis zijn tien mensen door een lawine bedolven. Zeven werden le vend uit de sneeuwmassa gehaald, maar voor drie anderen kwam de hulp te laat. De slachtoffers waren Zwitserse jongens, die skibanen hielpen uit zetten. Vulkanisme op de maan Rudd, die ook leider was van de studentenrebellie vorig jaar aan de Columbia-universiteit in' New York, had de pers de toegang tot de ver gaderzaal geweigerd. Hij sprak tot een verslaggever door een kogelgat in een van de deuren. BOSTON, 28-12. Uil de stuk- ken maanbodem die door de f ruimtevaarders van de Apollo- f 12 naar de aarde zijn gebracht f heeft men afgeleid dat de i maan een periode van vulkd- nische activiteit heeft gekend, ofwel aan intense hitte bloot- i gesteld is geweest. Dat heeft i het hoofd van het laboralori- f um voor geochemie van het t ruimtevaartcentrum 1c Hous- ton, Robin Brett, meegedeeld. Een der boormonsters die Q Charles Conrad en Alan Bean i genomen hebben verschilt he- Q melsbreed met die van Arm- i strong en Alrlrin, en kan niet i ontstaan zijn door inslag van f meteorieten. De leeftijd wordt t geschat op 1,7 tot 2,7 miljard t jaar, dus veel jonger dan die i van de Apollo-11, die 3 lol 4 miljard jaar oud zijn. Brett r meent dat de maan geen dood f lichaam was toen de Oceaan f der Storfnen gevormd werd. Op deze plaats moeten zich nog veranderingen voorgedaan hebben nadat de Zee der Rust, waar de Apollo-11 landde, ge vormd was. Hart- en longoverplanting NEW YORK, 26-12. Een 43-jarige patient, die aan chronische ademha lingsmoeilijkheden leed, heeft op eerste kerstdag in New York het hart en longen overgeplant gekregen van een 50-jarige vrouw. De operatie duurde ongeveer drie uur. Super super-tanker TOKIO, 26-12. Een Londense fir ma heeft een Japanse firma opdracht gegeven tot de bouw van een tanker van 400.000 ton. De bouw van de tanker, die cp papier de grootste is ter wereld, zal waarschijnlijk in 1972 beginnen en begin '73 voltooid zijn. KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND UTRECHT. De 64-jarige mevrouw M. van den Bergelatoel uit Utrecht is aan de gevolgen van een valpartij overleden. Zij liep afgelopen zondag een hersenbloeding op toen zij dooi de gladheid op straat kwam te val len. DEN HAAG. Het aantal salarissen opgenomen in het automatiserings project salarisadministratie onder wijzend personeel, is de 100.000 ge passeerd. HAAKSBERGEN. De 77-jarige Jan G. Hasselo uit Haaksbergen is in het ziekenhuis te Enschede overleden aan de verwondingen die hij eer der op de dag opliep bij een ver keersongeval. DEN HAAG. De 73-jarige D. J. Terlaak is vlak bij zijn woning op de Loosduinsekade in Den Haag ver ongelukt. De man was aan de linkerkant van dew eg op zijn fiets gestapt en werd, toen hij naar de rechterzijde van de rijbaan overstak door een personen wagen aangereden. Hij overleed ter plaatse. WANSSUM. In de haven te Wans- sum is de 49-jarige L. Swinkels uit Wanssum, toen hij de schipper van het sleepschip „Wodan" behulpzaam was bij het afmeren, te water ge raakt en verdronken. AMSTERDAM. Een groepje zi geunervrouwen heeft in zes weken tijds in een viertal kleine platte landsplaatsen in Noord-Holland, drie in Zuid-Holland en een in Utrecht ruim 12 mille, alsmede 'een paar geldkisten en een aantal spaarbank boekjes op uiterst geraffineerde wij ze gestolen. Een uniek plaatje uit de mobilisatie tijd van 1914-1918. De stadscomman- dant, de toenmalige kapitein Lou- werse met zijn mannen opgesteld voor de Noordhavenpoort. DODELIJKE ONGELUKKEN NIJKERK. Het 9-jarige meisje Adriana Catharina van Doorn uit Nkerk dat 's middag ernstig gewond weid bij een auto-ongeluk bij Nij- kerk, waar de auto van haar vader door een trein werd gegrepen, is in het academisch ziekenhuis waarnaar zij werd overgebracht, overleden. DEN HAAG. In het Algemeen Zie kenhuis te Woerden is de 45-jarige mevrouw Anna Tekje Bruint jes-Ja- ger uit Winschoten overleden aan de verwondingen die zij opliep bij de kettingbotsingen op de rijksweg 12 onder Bodegraven. BENTHUIZEN. De 45-jarige mevr. Slootweg uit Benthuizen is in haar woning aan de Hoogeveenseweg dood in bed aangetroffen. De vrouw bleek te zijn overleden aan kolendampver giftiging. VAALS. Bij een verkeersongeluk in Vaals is de 40-jarige mevr. Fan Hommerich-Einmahl uit Vaals om het leven gekomen. STAPHORST. De 18-jarige Jacob Dunning uit Staphorst is in zijn woonplaats verongelukt. De jonge man reed op zn bromfiets het erf van een woning aan de Gemeente weg af en werd geschept door een personenauto. GELDROP. In de loop van eerste kerstdag is in het ziekenhuis te Gel drop de 70-jarige Jeroen van Bohe- men uit Den Haag bezweken aan de verwondingen die hij opliep toen hij bij het te voet oversteken van de provinciale weg Heeze-Someren aan gereden werd door een bromfietser. PUTTEN. Bij een verkeersongeval op de rijksweg 28 (Zwolle-Hoevela- ken) zijn de 26-jarige Carolina Pes- sireron uit Breukelen en het 7-jarig jongetje Peter M. Sahetapy uit Assen om het leven gekomen. ROTTERDAM. In Rotterdam is de 22-jarige winkelbediende A. van der Swan uit Ridderkerk bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zij zat in een auto naast de bestuur der, de 22-jarige J. W. van Vliet, die op de John F. Kennedyweg slipte en tegen een lichtmast reed. VIERLINGSBEEK. De 6-jarige Pe ter van der Grande uit Vierlingsbeek is bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. DRUNÈN. Op de Maasroute (Den Bosch-Raamsdonkveer) zijn ter hoog te van Drunen twee personenauto's frontaal met elkaar in botsing ge komen. De 53-jarige magazijnmees ter C. Mekes uit Loon op Zand kwam hierbij om het leven, terwijl twee personen zwaar en één licht gewond naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. UDENHOUT. Op de Heusdense Baan te Udenhout is de 68-jarige bromfietser Leonardus Josephus Wij nen uit Tilburg slachtoffer gewor den van een verkeersongeval. De bromfietser Werd door een achterop komende personenauto aangereden. Zwaar gewond werd de man over gebracht naar het St. Elisabethzie- kenhuis te Tilburg waar hij kort na aankomst overleed. MIDDELBEERS. In het Brabantse Middelbeers is vrijdagochtend een automobilist ingereden op de wacht meester van de rijkspolitie te Mid delbeers. Deze achtervolgde per mo torrijwiel de automobilist die hem verdacht voorkwam. „Flitsen'7 uit het buitenland EONN. Volgens de Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft Pelen voorgesteld dat de besprekin gen tussen West-Buitsland en Polen in de tweede helft van januari zul len beginnen. CWERRI-GENEVE. Volgens een zaterdag gepubliceerde Biafraanse legercommuniqué hebben de Nigeri- aanse troepen zware verliezen gele den bij een krachtig Biafraanse te genaanval op Ugba, op het kruispunt van de wegen naar Aba en Owerri. UTRECHT, 28-12. Negen hoogle raren. lectoren en leden van de we tenschappelijke staf van de Rijksuni versiteit in Utrecht en de Katholie ke universiteit in Nijmegen hebben een brief geschreven aan de gemeen teraad van Bergen (Limburg), waar in zij dringend aandacht vragen voor de uitzonderlijke geologische en bio logische waarde van de stuifzand- en heideterreinen van de gemeente en Bergerheide, die door ontgrondings plannen geëlimineerd dreigen te werden. Een afschrift is gestuurd aan piovinciale staten van Limburg, Natuurwetenschappelijk onderzoek dooi de universiteiten van Nijmegen en Utrecht hebben tot de conclusie geleid, dat hei stuiflandschap ten oosten van de Maas tussen Venlo en Mook een eigen geologische en biolo gische formatie vormt, die elders in West-Europa niet meer voorkomt. SIRJANSLAND Stijlvol kerstfeest zondagsschool Onder leiding van de heer en me vrouw Hanse hebben de kinderen van de zondagsschool rondom een stralend verlichte kerstboom het kerstfeest gevierd. Een groot aantal kinderen .ouders en belangstellenden was hierbij aanwezig. Het kerstfeest werd geopend met het zingen van Ps. 98 vers 1, waarna dé heer Hanse een kort woord sprak. Ijverig hadden de kinderen hun versjes en teksten geleerd. Een dank woord kregen de ouders voor hun medewerking bij het onderricht op de zondagsschool. De meisjes en jon gens zongen hierna enkele kerstlie deren met orgelspel van de heer Heijboer. Vervolgens vertelde de heer Hanse de kerstgeschiedenis. He- leen op 't Hof, Joke Dorst, Carla v. d. Maas en Bertie van Ast zongen samen „Hoor de eng'len zingen d' eer". De kinderen zongen nog ge zamenlijk, terwijl Petra van Ast „De herdertjes lagen bij nachte" zong. In de pauze werden alle aanwezigen getrakteerd op chocolademelk en koek. Na het „Stille nacht, heilige nacht", las mevr. Hanse een kerst verhaal voor. Samen zongen Ineke Poot, Nannie Dorst en Heleén op !t Hof „Engelkens door 't luchtruim zweven". Na de tweede kop choco lademelk reikte de heer Hanse met een toepasselijk woord een bijbeltje uit aan Bertie van Ast, Adriaan Hanse en Frans Capelle die de zon dagsschool gingen verlaten. Met ver melding van het aantal punten dat zij behaald hadden, kregen de kin deren een boek en een sinaasappel. Tenslotte sprak de heer Hanse een dankwoord tot allen die hun mede werking aan het kerstfeest hadden verleend. Met dankgebed en het zin gen van Psalm 123 vers 1 werd de avond besloten. De lijstcollecte voor het kerstfeest heeft f 164.55 opge bracht. Kerstfeest bejaardensociëteit De bejaardensociëteit vierde het kerstfeest ook in het verenigingsge bouw. Mevrouw de Ronde-Bolijn sprak een openingswoord. Hierna zongen de aanwezigen Gez. 25 vers 1. De kerstliturgie „Van mond tot mond" van de C.P.B. werd gelezen door de dames de Ronde-Bolijn, Fluijt-Hoogerhuis en Mol-Hanse met orgelspel van de heer Heijboer. In de pauze wei-den de leden getrak teerd op koffie en koek en mochten als kerstverrassing een zak fruit in ontvangst nemen. Nadat ook de jaar teksten waren uitgedeeld, las mevr. de Ronde-Bolle nog een kerstverhaal voor. Mevrouw de Ronde-Bolijn sprak nog een toepasselijk slotwoord en wenste alle bejaarden goede en prettige feestdagen toe. Met het zin gen van het bekende „Ere zij God" werd deze sfeervolle kerstviering be sloten. BRUINISSE Kerstfeest Vrouwenvereniging De Hervormde Vrouwenvereni ging te Bruinisse vierde haar kerst feest onder leiding van H. M. de Ko- ning-Jumelet. Na het zingen van Psalm 98 vers 1 en 2, werd de li- Van de 6780 hectare natuurgebied die in het jaar 1847 nog aanwezig was in de gemeente Bergen, is nu nog maar ongeveer 930 hectare over. turgie van de Hervormde Vrouwen groep C.J.V.F. behandeld. Mevrouw Ottens-Boer hield daarna een Bijbel inleiding uit Jesaja 8 vers 23 - Je- saja 91 vers 6. Het overlijden op 83-jarige leeftijd van mevrouw Brouwer-Jumelet die meer dan 20 jaar aktief lid was, werd herdacht door de secretaresse, mevrouw de Waal-Jumelet. Mevrouw Verspoor-Stoel decla meerde een kerstgedicht, een koor tje zong enkele kerstliederen en me vrouw Van Öeveren-Zondervan le verde een vrije kerstvertelling. Na een gedicht door de presidente over het Oude jaar, volgde haar slot- tvoord. Gezamenlijk werden diverse Kerstliederen gezongen, als laatste het Ere Zij God. Natuurlijk ontbra ken de kersttx-aktaties niet. Een col lecte bestemd voor Biafra bracht f 151,45 op. Kerstfeestviering N.C.V.B -afdeling In de rij van kerstfeestvieringen ontbreekt uiteraard de Ned. Chr. Vrouwenbond, afdeling Bruinisse niet. Nadat gezamenlijk gezongen was Psalm 145 vers 1 en 2 hield de presidente, mevrouw Van der Spek- de Waal over het vooraf gelezen schriftgedeelte Lucas 2 vers 10-14. Een koortje zong enkele toepasse lijke kerstliederen, waarna de litur gie van de N.C.V.B. werd afgewerkt (eerste deel). In de pauze was er de traditionele tractatie (chocolademelk) en zong het koortje Gezang 11 en Gezang 22. Vervolgens werd het tweede deel van de liturgie behandeld en zong het koor nog enkele liederen. Mevrouw Muller-de Waal las een kerstverhaal voor en allen zongen tot slot het Ere zij God. waarna de presidente op de gebruikelijke ma nier eindigde. De volgende vergadering zal D.V. 15 januari 1.970 worden gehouden. Mevrouw de Kup uit Westerschou- wen zal daar vertellen van de tijd, dat zij als stewardes, over continen ten en oceanen vloog. De oudste jaarlijkse kerstfeestvie ring is natuurlijk die van de bijna 100 jaar bestaande zondagsschool, tweede kerstdag weer in de Her vormde Kerk gehouden. De bijeen komst van kinderen en ouders rond de mooie kerstboom werd geopend door de heer A. de Koning Mz. Na het zingen waarbij de liturgie werd gevolgd van de Ned. Zondags schoolvereniging, werden verbinden de teksten gezegd door mej. Adrie Verspoor en mevrouw Steketee-Hou- kamp. Het kerstverhaal uit het Evangelie) Lucas 2, werd verteld door de heer Wim Verwijs, een kerstvertelling werd gedaan door de heer W. Jumelet. Alle genoemden zijn wekelijks in het zondagsschool werk bezig. Door ds. P. Post, hervormd predi kant, werd aan de scheidende leer lingen de Bijbels als herinnering aan hun zondagsschooltijd uitgereikt, met een toepasselijk woord. Ds. Post sloot de als altijd stijlvolle viering met dankgebed. Kerstavond Ger. Vrouwenver. Onder leiding van de presidente, mevrouw IJzelenberg-Olree vierde ook de Gereformeerde Vrouwenver eniging haar Kerstavond. Na een welkomstwoord hield de presidente een meditatie over De ware Blijd schap, die te vinden is, bij Jezus onze Verlosser, wiens komst naar deze wereld, jaarlijks en ook nu weer werd herdacht. Mevrouw A. Wie- brens-Beekman had weer voor een zelf vervaardigd - kerstdeclamatorium gezorgd, getiteld „Het Kerstwonder". Mevrouw Haeck-de Jonge las een kerstvertelling voor. Verder werd de avond gevuld met declamatie, terwijl in de verschillende pauzes getrac- teerd werd. Onder meer stond een slaatje en soep op het menu. De avond werd afgesloten door me vrouw Steket.ee, nadat eerst geza menlijk gezongen was: Psalm 150 1. i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2