ty ,e V0RWARTS-FEIJEN00RD EUROPA-CUP VLIEGREIZEN /Zr DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vijf (Franse) kanonneerboten heimelijk naar Israël Grote vraag naar Nederlandse uien Doet uw voordeel bij „MEUBELRAMA" te Nieuwerkerk! Aan onze abonnees EL-MI0R 2 voor f25 Brandkast met spaargeld van ongeveer twee ton gestolen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 december 1969 WAARIN OPGENOMEN V/, JAAR V l V 17Q7 1RRCI RTDAKTlt EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate. tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Laatste gemeente bij Vleeskeuringskl ing Affaire werd tol een politiek wapenfeit GIBRALTAR, 28-12. Vijf kanonneerboten, door Frankrijk gebouwd, maar nog niet aan de afnemer Israël geleverd vanwege een algeheel wapen embargo, spoeden zich door de Middellandse Zee, op weg naar een onbe kende bestemming. Dat was in de vroege zondagochtend het laatste nieuws van een, tot een politiek wapenfeit uitgegroeide, affaire die aan de vooravond van Kerstmis haar uitgangspunt had gevonden in de Franse haven Cherbourg. Een uit gangspunt dat even spectaculair als verwarrend was. Het begon reeds met het feit dat de boten reeds acht uur uit Cherbourg vertrokken waren voordat de Franse autoriteiten van de verdwijning op de hoogte werden gesteld. Het kreeg een vervolg toen bleek dat die autoriteiten het gebeurde tot vrijdagavond laat geheim hielden en het werd nog verwarrender nadat bekend gemaakt werd dat op het tijdstip van de verdwijning ook een dertigtal Israëlische zeelui, die in Cherbourg verbleven gedurende de tijd dat de boten in aanbouw waren, Frankrijk vaarwel hadden gezegd. Het geheel scheen iets duidelijker te worden toen het Franse Ministerie van Defensie eindelijk bekendmaakte dat de kannoneerboten niet heime lijk de have nvan Cherbourg verla ten hadden maar dat ze volkomen legaal aan de Noorse onderneming „Star Boat Oil Company" waren ver kocht. Een aannemelijke verklaring om dat enerzijds de boten de Noorse vlag voerden en omdat anderzijds van Franse zijde nog werd meege deeld dat het aanvankelijk door Is raël betaalde geldbedrag al lang weer in de kas van Tel Aviv was te ruggestort. Verwarrende antwoorden Toen kwamen er echter diverse verwarrende antwoorden vanuit. Os lo. De regering van Noorwegen maakte bekend dat zij in het geheel niet in de zaak betrokken was, dat er geen Noorse firma onder de naam „Star Boat Oil Company" bestond, dat ze geen vergunning had afgege ven voor het kopen van de boten on der Noorse vlag te laten varen. Dui delijk werd wel dat de Fransen had den bedoeld dat de betreffende on derneming in Oslo slechts een post busadres had en dat het hoofdkan toor zich in Panama bevond. Autoriteiten van de Israëlische ambassade in Parjjs bleven volhou den dat hun land part noch deel had aan de affaire en dat de Israëlische bemanning (in totaal 30 koppen) slechts tjjdcljjk aan boord was. In Panama werd door de firma „Arkas, Fabrega and Fabrega" (vol gens het Franse Ministerie van De fensie was deze firma bij de koop be trokken) gezegd dat zij slechts een onderafdeling van de eerdergenoem de maatschappij was. Nadere details werden niet gegeven. Toen was er geen draad in het verhaal meer te vinden. Boten herkend Gelukkig kwam er zondagochtend een iets duidelijker ontwikkeling in de zaak. Hoewel Britse marineauto riteiten in Gribraltar niet in staat waren de vijf kanonneerboten te identificeren toen zij door de straat van Gibraltar voeren kwam de on afhankelijke radiozender „Europa I" met het bericht dat het inderdaad de vijf boten betrof. Een agent van „Lloyds Shipping" had de boten her kend en hij had tevens gezien dat ze geen vlag meer voerden. Ze koersten met flinke snelheid in oostelijke richting. De kanonneerboten behoren tot een serie van twaalf schepen van dit type dat Israël in 1965 bij een Franse werf had besteld. Ze waren bedoeld om een tegenwicht te vormen tegen Russische met raketten uitgeruste boten waarmee de Egyptische marine in 1967 de Israëlische torpedoboot- jager „Elath" vernietigden. Nadat zeven exemplaren van de kanonneerboot waren afgeleverd stelde de regering De Gaulle in ja nuari van dit jaar een verbod op de levering van oorlogstuig aan Israël in. De serie werd gewoon afgebouwd en deze maand liep de laatste- ervan van stapel. Naar Israël? ROME/PARIJS/CAIRO/JERUZA- LEM, 28-12. Zondagavond hebben <je vermoedens dat de vijf oorspronke lijk voor Israël bestemde kanonneer boten, die op kerstavond uit Cher bourg waren verdwenen, op weg naar Israël zijn, vastere vormen aan genomen. Uit Rome werd gemeld dat verscheidene aanwijzingen er op dui den dat de boten in de buurt van Sicilië zijn. De Siciliaanse kustradio heeft luid en duidelijk van talrijke Israëlische schepen gesprekken op gevangen, terwijl in scheepvaart kringen in Palermo gesproken wordt over „ongewone activiteit van Israë lische schepen" in het zuiden van de Tyrrheense Zee. Aangenomen wordt dat deze schepen daai'heen gevaren zijn om de vijf kanonneerboten van brandstof te voorzien en hen te be geleiden. NOORDWIJK. In Noordwijk is de 100e geboortedag van de dichteres Henriëtte Roland Holst-van dei- Schalk herdacht. Advertentie Oost-Berlijn 4 maart 1970 dagvlucht (vertrek 's morgens, 's avonds terug) Rotterdam-Oost Berlijn v.a. 180,- p.p. Alle reizen incl. vliegretour, busvervoer, stadionzitplaats en excursie nadr West-Berlijn. Dit alles onder gegarandeerde leiding. Nu reeds boeken betekent boeken voor lage prijzen, terwijl u zeker bent van uw plaats. Boekingen inlichtingen bij: bijdevaate reizen Nieuwe Haven 105 - Zierikzee - Telefoon (01110) 2577 correspondent WAGON-LITS/COOK. Drie Amerikaanse militairen verongelukt KERKWIJK, 26-12. Drie Ameri- kaanse militairen zyn vrijdagochtend omstreeks half vier om het leven ge komen, toen de auto waarin ze zaten op Rijksweg 2 (Utrecht-Den Bosch) ter hoogte van de gemeente Hedel van de weg raakte en in een sloot terecht kwam. De militairen zijn vermoedelijk verdronken. De drie Amerikaanse militairen die bij het verkeersongeluk op Rijks weg 2 onder Hedel om het leven zijn gekomen zijn de 23-jarige Charles B. Vogakty, de 19-jarige J. James Muilen en de 22-jarige L. Thomas Joes, allen gelegerd op de vliegba sis te Vokel. Vermoedelijk als gevolg van slippen was de personenauto waarin zij reden van de weg geraakt en op zijn kop in de langs de weg gelegen bermsloot terecht gekomen. De drie militairen overleden ter plaatse. Twee doden bij verkeersongeluk LEXMOND, 28-12. Tijdens een in haalmanoeuvre op de rijksweg Gor- kum-Vianen ter hoogte van Lex- mond is een personenauto in fron tale botsing gekomen met een Fran se vrachtwagen met aanhanger. De gevolgen waren zeer ernstig: twee inzittenden uit de personenauto wer den op slag gedood, terwijl een 23- jarige jongen zwaar gewond naar het academisch ziekenhuis in Utrecht moest worden overgebracht. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. Kans in 1970 voor N.S. UTRECHT, 27-12. Na een reeks van jaren die gekenmerkt wex'den door een zich verscherpende crisis in het spoonvegvervoer en waarin zowel het reizigers- als het goede- r rerivervoer een voortdurende daling ver-toonden, is N.S. weer op het goe de spoor. Dit concludeert de staats secretaris van verkeer en water staat, de heer M. J. Keyzer, in een nieuwjaarsboodschap in het perso neelsblad van de spoorwegen „Dë Koppeling". Jongerensociëteit afgebrand HEES, 27-12. Een oude boerderij aan de Landweerstraat in Oss, die de plaatselijke gemeente beschikbaar had gesteld als jongerensociëtet, is tot de grond toe afgebrand. Ook de inboedel ging verloren. De schade wordt geschat op circa f 20.000. De oorzaak van de brand is niet bekend. Er was de avond tevoren nog een tiener-avond gehouden. DEN HAAG, 27-12. De vraag naar Nederlandse uien blijft voortdurend zeer groot. Naar vele landen van Eu ropa en ook naar andere wereldde len wordt dagelijks dit Nederlandse tuinbeuwprodukt verladen. Zelfs landen, die anders nooit aan de markt zijn voor Nederlandse uien, behoren nu tot de afnemers van dit produkt. Volgens de cijfers van het uitvoer controle bureau voor tuin- bouwprodukten bedroeg de Neder landse uienexport in de tweede week van december 7613 ton en hiervan ging het grootste deel naar Oos.t- Duitsland. Naar dit land werd een kwantum van 2640 ton uien veria- dén. West-Duitsland bezette de tweede plaats met 2342 ton. België en Enge land waren respectievelijk 348 en 375 ton ook uien afnemers van beteke nis, maar Frankrijk kocht er ook zeer veel, namelijk 1327 ton. Zelfs Spanje nam in bedoelde week 100 ton Nederlandse uien af. Naar dit land wordt dit produkt vanuit ons land vrijwel nimmer verladen. Als gevolg van deze grote vraag op de markten van de meeste Euro pese landen is de prijs van de Ne derlandse bewaaruien de laatste tijd belangrijk aangetrokken en ze ligt thans op een record niveau. Begin deze week deden' de exportkwalitei ten tussen 50 en 53 cent per kg. Een dergelijke prijs is vrijwel nooit tevo ren betaald in deze tijd van het jaar. De voorraden uien bij de telers zijn niet groot meer. Veel is er de laatste weken verkocht. De handel heeft over het algemeen nog redelij ke voorraden, waardoor er voorlopig een flinke export zal kunnen zijn. PtLtTYRWT Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 KINSJASSA. Ecu hevig gedrang aan dc ingang van het stadion van de Kongolese stad Boekavoe heeft woensdag aan 27 mensen het leven gekost, terwijl 107 anderen werden gewond. Dit is door Radio Kinsjassa bekendgemaakt. Advertentie DEN HAAG. De Tweede Kamer behandelde de begroting van buitenlandse zaken. Een nog niet geheel fitte minister Luns. gezien tijdens de vorige week gehouden vergadering. Prima kwaliteiten en véél voordeliger Uw adres voor bankstellen, kasten, tafels, ccthocken, tapijt, bed- J den, dekens, ladenkastjcs, enz. Uitsluitend a contant Iedere dag vrij te bezichtigen, 's Maandags gesloten; vrijdags- avonds tot 9.00 uur geopend. I CASH AND CARRY MEUBELRAMA Burgcm. Boumanstraat 11 - Nieuwerkerk - Telefoon (01114) 268 De Zierikzeesche Nieuwsbode van dinsdag 30 december komt te vervallen. In plaats daarvan komt de krant uit op woensdag 31 december. De directie LOONGRENS ZIEKENFONDSWET AMSTERDAM, 27-12. De Zieken fondsraad heeft de ziekenfondsen medegedeeld dat zij, in afwachting van de totstandkoming van desbe treffende wettelijke maatregelen, er reeds nu van uit kunnen gaan dal per 1 januari 1970 de loongrens van de ziekenfondswet f 14.850 bedraagt. Daarbij dient voor de beoordeling van de vraag of men verplicht ver zekerd is ingevolge de ziekenfonds wet in aanmerking te worden geno men het vaste loon, dat men op 1 november 1969 genoot (eventuele ploegentocslag buiten beschouwing gelaten), indien de dienstbetrekking op 1 november 1969 bestond. Be stond de dienstbetrekking op 1 no vember 1969 nog niet, dan dient te worden uitgegaan van het loon op de datum, waarop de dienstbetrek king is aangevangen. Meisje en vriend toonden vergiftigings verschijnselen AMSTERDAM, 28-12. Hel 18-jari- ge meisje Miep E. P. en haar 20- jarige vriend H. H. zijn in het Wil- helminagasthuis in Amsterdam op genomen, omdat zij ernstige vergifti gingsverschijnselen vertoonden. Zij hadden zich in een bar aan het Thor- beckeplein ingespoten met verdoven de middelen, die zij daar hadden ge kocht van de 20-jarige kok D. N. v. d. L. Advertentie prijsbewust overhemden wit, bleu, groen, crème tolerant Twee doden door kolendampvergiftiging WEF^RT. 26-12. Vermoedelijk door- kolendampvergiftiging zijn in Weert de 72-jarige mevrouw J. H. M. Stul- tiens-Huysmans en haar 16-jarige kleindochter, die bij haar logeerde om het leven gekomen. De bejaarde vrouw en het meisje werden rond het middaguur in bewusteloze toe stand aangetroffen Beiden werden overgebracht naar het ziekenhuis te Weert waar geconstateerd werd dat de levensgeesten reeds waren gewe ken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een dug, die wü bedorven hebben, komt nooit weerom. i J Aanhoudende vorst Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk opklaringen, maar geen neerslag van betekenis; lichte tol matige, plaatselijk strenge vorst en een matige, af en toe krachtige oos telijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen: 3 of meer gra den onder normaal. Max.-temperaturen: 6 of meer gra den onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droag etmaal: 90 procent. 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op 23.56, onder 11.47. Laatste kwartier: 31 dec. te 23.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 dec. 7.00 v.m. 19.26 n.m. BROUWERSHAVEN 30 dec. 6.58 v.m. 19.11 n.m. Doodtij: 3 jan. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 29-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan een front ten westen van Ierland vormde zich een depressie, die maandagochtend driehonderd ki lometers ten zuidwesten van Brest lag en die zich nog in diepte toene mend, naar het zuidoosten verplaat ste. Een ander lagedrukgebied, dat van de Poolzee uit Jutland was bin nengetrokken, lag maandagochtend bij Moskou en koerste in zuidelijke richting verder. Deze depressie heeft het hogedrukgebied. dat tijdens het weekeinde boven Polen lag en dal een uitloper naar Noorwegen had, dermate aangetast, dat het zwaarte punt van het gebied met hoge baro meterstanden naar Scandinavië is verplaatst. In de oostelijke luchtstro ming kwamen maandagochtend in noord-Duitsland temperaturen voor tussen min tien en min vijftien gra den. In Nederland varieerde toen de vorst van min vier graden in het zuidwesten tot min tien graden in het oosten. In deze situatie, een ho- gedrukgordel over Scandinavië en noord-Rusland en een lagedrukzonc boven zuid-Europa, zullen voorlopig oostelijke winden blijven waaien en waarbij vooral in het noorden van het land wat minder koude lucht uil het Oostzeegebied kan binnenstro men. UTRECHT, 27-12. Inbrekers heb ben gisteravond uit bet huis van dc familie M. van dc Werken, langs dc Waal in Wtfk by Duurstede, een brandkast met f 150.000 a f 200.000 gestolen. De familie, bestaande uit vader (die werkzaam is by dc fruit veiling), moeder en twee volwassen zoons, was van zeven tot tien uur 's avonds op visite geweest. In die tijd hebben de inbrekers een ruit van het keukenraam geforceerd, waardoor ze de sluiting konden ope nen. Ze haalden de brandkast - 200 kilo zwaar - uit de achterkamer en verdwenen ermee via de voordeur. Het gestolen bedrag, resultaat van jaren zuinig sparen, bevond zich in kistjes en een plastic - zak in de brandkast. Het bestaat uit twee bankbiljetten van duizend gulden en verder briefjes van 100, 25 en 10. De brandkast bevatte ook twee trouw ringen, een aansteker en enkele pa pieren. De heer Van de Werken was niet tegen diefstal verzekerd. De Rijkspolitie is de hele nacht met de Technische Recherche en een speurhond geleider met het onder zoek bezig geweest. Tot nu toe zon der resultaat. Het onderzoek wordt vandaag voortgezet. t 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1