EXPORT, 3dagen gratis reizen DE VERKEERDE DADER GRATIS Elfjarige „Delta-Sport"-turnster werd kampioene te Souburg KANS.,1™" EXTRA FLES rgffl ik DAMESTASSEN „Flitsen" uit het buitenland Jaarkaart of 3-maandskaart 65+? voordelig uit met NS I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WoenMlag 24 december 1969 Nr. 20325 Z1EIUKZEE, 22-12. Evenals in 1968 werden door de gymnastiekvereni ging ASTKOW te Souburg, ook dit jaar weer open kampioenschappen voor meisjes en jongens georgani seerd. Dat dit soort wedstrijden door ver scheidene verenigingen gewaardeerd wordt blijkt wel uit de deelname. Waren er vorig jaar 20 meisjes en 11 jongens, nu stonden er maar liefst 40 meisjes en 21 jongens aangetre den. Het deelnemen aan dergelijke wedstrijden vereist beslist wel enig talent, omdat voor elk toestel min stens drie onderdelen voorgeschre ven zijn. De gymnastiekafdeling van „Del ta-Sport" uit Zierikzee heeft dit jaar vier meisjes voor de wedstrijden in de selectie-training toegelaten, na melijk: Tiny Koster, 12 jaar; Cora Hoogstrate, 11 jaar, en als debutan ten Betsie Kloet en Anja Lagrouw. beiden 10 jaar oud. Eerste plaats Na een zeer spannende wedstrijd mocht het Cora Hoogstrate gelukken de eerste plaats te bezetten voor An ja v. d. Sande uit Vlissingen, en Cor- rie Lindenberg uit Yerseke. Nadat Cora haar balkoefening, die bijzonder goed was ,had afgewerkt en waarin zij een onderdeel turnde, dat nog nooit in de ZEBRA vertoond was, had zij een zodanige voorsprong opgebouwd, dat slechts bij een totale mislukking van haar brugoefening, die toen nog moest komen, haar eer ste plaats in gevaar zou komen. De goede voorbereiding op de wedstrijd speelde nu een grote rol, want zon der enige moeite draaide Cora haar brugoefening af, zodat na het beëin- In het midden: winnaresje Cora Hoogstraten. Slippen' niet Verbond voor Veilig Verkeer C ZIERIKZEE. 18-12. De plaatselijke Afdeling van het Verbond voor Vei lig Verkeer hield de jaarvergadering in het Huis van Nassau bö welke gelegenheid de heer Jasperse, in structeur bü de Anti Slipschool op Walcheren, een voordracht hield, omtrent het slippen op de weg, of wel het z.g. pompend remmen. De heer Jasperse legde de vraag voor: „Wat is eigenlijk slippen"? Nadat hij de vergadering, omtrent het in slip-gevaar komen, op een zeer duidelijke wijze had kenbaar gemaakt, merkte hij terloops op, dat de omschrijving anti slipschool ei genlijk niet juist is. Meer juist zou het zijn: „Hoe te handelen, wanneer men met zijn motorvoertuig op de weg in slip-gevaar komt". In verband hiermede noemde de heer Jasperse verschillende hande lingen, welke de bestuurder kon ne men, dit slippen zoveel mogelijk te beperken, waardoor minder gevaar voor de bestuurder zelf, alsmede voor de overige weggebruikers ont staat. Deze, te verrichten handelin gen werden door hem op een zeer duidelijke wijze kenbaar gemaakt en zelfs min of meer aanschouwelijk voorgesteld. Vooral wat betrof een glad wegdek, inhalen en door een bocht in de weg rijden. Kortom, al bij al, een zeer leerzame voordracht en zeer zeker voor het auto-rijdend verkeer. Nadat nog door enige aanwezige leden, het bestuur hadden verzocht te willen bevorderen, dat alsnog bij het gevaarlijke verkeers-kruispunt Raamstraat-Bali met de Weststraat, de vereiste verkeersborden worden geplaatst, alsmede dat bij gladheid van wegen binnen de bebouwde kom van Zierikzee, een vroeger begin van strooien kan worden gemaakt, daar verreweg de meeste personen tussen zes en zeven uur hun woning moeten verlaten om zich. naar hun werk te begeven, hetzij per rijwiel, brommer of auto, sloot de voorzitter, in dit jaar voor het laatst, de geanimeerde vergadering. Zes procent voor bankpersoneel UTRECHT. De delegaties van werknemers en werkgevers in het bankbedrijf hebben overeenstem ming bereikt over een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst die van 1 januari tot en met 31 decem ber 1970 zal gelden. De cao voorziet in een reële verbetering van het be steedbaar inkomen met drie procent, omdat per 1 januari een algemene alaris verhoging van zes procent zal worden doorgevoerd. Advertentie bij elke aankoop van een hele lies '.uv/.m.w, www "Vat 'm koel" digen van deze mooie wedstrijd de naam „Delta-Sport" weer bovenaan stond. De andere meisjes kwamen in dit veld van 40 beslist goed voor den dag, Tiny Koster turnde constant en werd als zesde geplaatst, terwijl de debutantjes Betsie en Anja resp. als 19e en 20e eindigden. Al met al mogen de meisjes met hun trainster Ria Kosters op een suksesvolle middag terug zien. 1. Cora Hoogstrate 34.10; 2. Anja v. d. Sande 33.40; 3. Corrie Lindenberg 33.35; 19. Betsie Kloet 26.90; 20. Anja Lagrouw 26.85, Advertentie. Elegant, toonaangevend en ruime keus DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN I ZIERIKZEE MOSKOU. 39 Sowjetrussische in tellectuelen die het niet .eens zijn met de gang van zaken in de Sow- jet-Unie, hebben in een verklaring geprotesteerd tegen de uitstotnig van de romanschrijver Alexander Solzje- nitsin uit de bond van Russische auteurs. MOSKOU. De Russische componist Dimitri Sjostakowitsj heeft alle kun stenaars ter wereld opgeroepen hun stem te verheffen voor het leven en de vrijheid van de Griekse coponist Mikis Theodorakis, die door Griekse autoriteiten wordt vastgehouden, zo meldt Tass. MOSKOU. Voor het eerst sinds tien jaar is in de Sowjet-Unie de geboortedag van Stalin herdacht. Ter gelegenheid van het feit, dat de ze leider 90 jaar geleden werd gebo ren, publiceerde het partijblad Prawda zondag een artikel van 750 woorden, dat naar strekking vrijwel hetzelfde - was als een hoofdartikel van precies tien jaar geleden, toen Chroesjtsjov aan de macht was. SAIGON. Bij een bomaanslag op een druk marktplein van de provin ciehoofdstad Kien Hoa in de Me kong-delta zijn zeven burgers gedood en achttien gewond, dit heeft een Zuidvietnamese regeringswoordvoer der maandag meegedeeld. PEKING. Een „smerige handel" noemde het Chinese volksdagblad de op 8 december in Moskou begonnen Westduits-Russische besprekingen over een wederzijds afzien van het gebruik van geweld. Het Chinese partijorgaan verweet de Russen dat ze hun oorspronkelijke voorwaarde van erkenning van de DDR hadden laten vallen. MOSKOU. De Russische econoom Viktor Krassien, een van de 46 on dertekenaren van een petitie aan de Verenigde Naties waarin geklaagd werd over schending van de rechten van de mens in de Sowjet-Unie. is zondag door de politieke politie ge arresteerd. Dit heeft het Frane pers bureau AFP in de Russische hoofd stad vernomen. BONN. In Bonn heeft een West- duitse regeringswoordvoerder over het Oostduitse ontwerpverdrag ver klaard, dat dit voorstel, naar mocht wei-den verwacht, „de maximale ei sen" van Oost-Duitsland bevat. De bondsregering zou echter onderzoe- ken, of er mogelijkheden bestaan voor bespi-ekingen. Tezijnertijd zou zij haar antwooi-d geven. ROME. In Italië hebben de chris ten-democraten, de linkse en de ge matigde socialistische partij en de republikeinen in beginsel overeen stemming bereikt over een herstel van de coalitie van centrum-links. WENEN. De vooi-malige helper van Eichmann, Franz Novak, is door een rechtbank in Wenen verooi-deeld tot negen jaar zware gevangenisstraf Alle leden van de jui-y achten hem schuldig aan medeplichtigheid aan moord op honderden joden. LAND- EN TUINBOUW Nog aaavraagmogelijk- heid voor rooipremie DEN HAAG, 23-12. De vóór 1 ja nuari 1970 ingediende aanvx-agen op basis van de huidige rooipremierege- ling zullen nog door het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Landbouw worden afgewikkeld. Het fondsbestuur heeft tot sluiting van de mogelijkheid om een rooipremie in het kader van de nationale rege- ling aan te VTagen besloten, nu een gemeenschappelijke E.E.G.-rooirege- ling zal worden ingevoeld. Op grond van de bestaande Nederlandse rege ling bedraagt de. premie thans f 15 per gerooide hoog- of halfstam en f 7,50 per gerooide struik, met een maximum van f 2.000 per ha. Indien de te rooien opstand behoort lot een bedrijf dat wordt beëindigd in het kader van de beëindigingsregeling van he tfonds, zijn deze bedragen resp. f 30. f 15 en f 3.000. Onder de E.E.G.-rooiregeling zal de premie f 1800 per ha. bedragen en deze wordt in twee termijnen uit gekeerd. Aan de premieverkrijging zal het verbod van herinplant voor de duur van vijf jaar worden ver bonden. Zwemmen en schaatsen I)EN HAAG. De subsidies voor de nieuwbouw van woningen worden met ingang van 1 januari a.s. ver hoogd. De jaarlijkse bydrage voor woningwetwoningen en particuliere huurwoningen wordt gemiddelde f 600,hoger, die voor eigen wo ningen gemiddeld f 800, DEN HAAG. Door een brand zijn heden maandagmorgen in Den Haog een café, een bovenwoning en een naast het pand geparkeerde bestel auto verwoest. De brandweer schat de schade op ongeveer f 100.000. Als speciale nieuwjaars- attentie kunnen alle houders van een 65 +-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. In de wereld van tegenstellingen zal het contrast iwn zwemmen midden in de winter nauwelijks meer opvallen. In ons eigen wereldje echter wèl! Dezer dagen schoten wij in de Burgemeester A. A. van Eelenstraat het bad Dol fijnte Nieuwerkerk. (Dit is nog gewoon). Wel is de tegenstelling grappig, als we naar de attributen kijken, die de knapen vasthouden. Beiden dragen (opgerold of in een tasje) hun zwemkleren, en in de andere hand hun schaat senBij navraag bleek het dat ze juist van een halve middag schaatsen, nog „effe" zwemmen wilden. Welnu, dal kan in Nieuwerkerk en op de plaatsen waar men een overdekt bad heeft. Vermeld zij dat de Duivelandse zwemgelegenheid aan de vorig jaar vergrote ijsbaan grenst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN BOSCH. Zaterdagmiddag kort na vijf uur is op de Honderd- morgensedijk in Vught een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 22-jarige heer B. van den Dungen uil Vught om het leven kwam. In New York zijn zondagochtend op drie plaatsen helse machines ont ploft. Er zouden zich geen persoon lijke ongelukken hebben voorgedaan De explosies deden zich voor bij de ingang van twee warenhuizen en een bank. ROME. Gisternacht is in de Noord- Italiaanse stad Verona een lading trotyl van bijna een kilo ontploft vcor de hoofdingang van een mid delbare school. Volgens de, eerste berichten is er alleen sprake van materiële schade. BRUSSEL. De Belgische politie heeft te Oostende een bealgroep. bestaande uit zes Britten en een Nieuwzeelander gearresteerd, nadat in een van hun wagens een partij van 2»/2 kg hasjiesj was aangetroffen De griepepidemie, die op het ogenblik in diverse Europese landen woedt, heeft tot dusver in Wesl- Duitsland. Wesl-Berlijn inbegrepen, minstens 16 mensenlevens geëist. GENUA. De Italiaanse politie heeft zeven pro-Chinese communis ten uit Genua gearresteerd, vijf van hen op beschuldiging van politieke samenzwering. Daar staat een maxi mumstraf op van twaalf jaar gevan genis. FEUILLETON door FRANK VAN FALCKENOORT Hij haalde zijn schouders op. „Je vergeet één ding, Tinie. Al ben ik op vrije voeten gesteld.... iedereen blijft in mij een moordenaar zien. En de dief van het geld, als je 'wilt. Zelfs de politie. Dat zie je en dat voel je. Maar men kan niet voldoen de bewijzen, dat ik het gedaan heb. Met andere woorden: men hoeft im mers niet meer te zoeken, want ze weten immers, wie het deed? Ik. Evert Vardèl. Mooie titel voor een boek", besloot hij op bittere toon. De vrouw dronk haar thee. Hij gaf haar een sigaret en vuur. Enige tijd rookten ze, waarna ze opperde: „Als het zo is, waarom ga je dan niet weg uit Dorringen? Verkoop je huis. Je zult er best een paar centen voor krijgen. Vandaag de dag is alles duur. En ga ergens anders wonen. ARAM VAN DE EILANDEN wm 37. Intussen luisterde Tamahia ademloos naar de voetstappen die buiten naderden. In dit vreselijke gebouw was alles moge lijk. Zij week terug toen de deur werd opengeworpen. Maar in dat ene, duize lingwekkende moment dat zij de reusach tige gestalte in de deuropening herkende, maakte haar vrees plotseling plaats voor hevige vreugde. „Tudor!" Zij stormde op haar broer af, die haar lachend opving in zijn sterke armen. „O Tudor, ik wist het! Ik wist dal je eenmaal komen moest om me te redden!" Zij verborg haar gezichtje tegen zijn schouder. Van terzijde keek Aram glimlachend toe hoe broer en zuster elkander begroetten. Meteen streek er een licht gewicht op z'n schouder neer en naast zijn oor hoorde hij een zacht gesnuif. „Welk een ontroerend moment!" mompelde Laroet de Prater schor, met zijn vlerkjes over de ogen boe nend. Grinnekend wilde Aram hem troos ten. Maar de woorden bestierven hem op de lippen. Thans viel hem voor de eerste maal het aanzwellende rumoer op dat uit het donkere gebouw opklonk. Een ijskoude angst schoot in hem omhoog. Want boven het verwarde gerucht hoorde hij de schelle kreten der kleine jachtreptielen - en wist wat daar naderde! Alles ging zó snel in z'n werk dat er geen tijd voor handelen overbleef. Terwijl hij zich naar de deur wendde, hoorde hij het meisje een gil slaken. Meteen stond Tudor met een forse sprong naast hem. Maar snelheid redde hen thans niet meer. Reeds barstte Laroet uit in een door merg en been dringend hulpgeschreeuw. Want in de donkere deuropening drongen vele fi guren samen. Lanspunten flikkerden in het licht. En boven het gerucht klonk thans een zware, lage stem uit, die hen toe schreeuwde: „Wie waagt het de vertrekken van mijn bruid te betreden!. In de deuropening, aan het hoofd van zijn sinistere jachtstoet, stond Lowis, de dwaze koning van Pareh. In zijn ogen flik kerde waanzinnige woede. Dat zul je je toch wel kunnen per mitteren". „Ik heb er al eens over gedacht. Maar dat zou capituleren zijn en te vens inhouden, dat ik schuld beken de. Zoiets van: hij schaamt zich, daarom gaat-ie er vandoor, begrijp je? En dat wil ik niet. Ik hoef me nergens voor te schamen, want ik deed het niet. Dus blijf ik en tart iedereen. Om te bewijzen, op deze manier bedoel ik, dat ik een eerlijk geweten heb. Ach, ik praat kolder". „Nee, ik begrijp je wel. Dat stand punt kan ik billijken. Dat moet je zelf weten. Nou, na de vakantie kom ik je wel eens opzoeken. Wie doet er eigenlijk jouw huishouden? Heb je er iemand voor?" Hij lachte wrang. „Had ik. Maar ze liet zich na m'n terugkeer uit het huis van bewaring niet meer zien. Sindsdien redt ik mezelf een beetje". „Dan kom ik je huis eens schoon maken. Op m'n vrije zaterdag. Reken er alvast maar op". „Dat zou geweldig zijn". Hoofdstuk 9. Na drie weken genoten te hebben van een rustige vakantie, in welke tijd hij zo ongeveer de wijde omge ving van het stadje Höxter had be zocht en bekeken, reed hij op een za terdagmorgen weer huiswaarts. De maréchaussée, die bij de grens de passencontrole uitoefende bekeek 't document van Evert Vardèl met meer dan gewone belangstelling. De man achter het stuur begreep het ter stond: hij herkent me en herinnert zich de moordzaak. Maar ik ben vrij gesproken; hij kan me niets maken. Tenzij Hij begon zich onprettig te voelen. Per slot van rekening was hij drie weken niet in Nederland en even min in Dorringen geweest en wat was er in die tijd gebeurd? Waren er soms nieuwe aanwijzingen ge vonden, waardoor hij opnieuw en misschien ernstiger onder verden king kwam? Was zijn opsporing soms opnieuw verzocht? De maréchassée keek hem voor de derde maal aan. „Waar koml u van daan, meneer?" vroeg hij op korrek- te toon. Vardèl wees achter zich. „Duits land. Ik was met vakantie". „Bent u nog verder geweest?" „Nee. Ik was een kleine drie we ken in Höxter aan de Weser. Ik heb natuurlijk door de omgeving ge toerd. Mag dat niet?" De man begon te glimlachen en gaf het paspoort terug. „In orde. me neer. Het waren enkel een paar roe- tinevragen". Terwijl' hij Glanerbrug doorreed, dacht hij: Helemaal lekker zit het toch niet. Maar ik mag toch zeker naar het buitenland gaan ,als ik wil? De rechtbank heeft me vrijgespro ken. En anders hadden ze m'n pas poort wel in gehouden. Maar ik kreeg het terug op de dag van m'n' ontslag uit het huis van bewaring. Binnen het uur was hij in Dorrin gen .Hij keek links en rechts, toen hij door de winkelstraat reed, maar niemand sloeg op opvallende wijze acht op hem. Misschien gaan ze het vergeten, dacht hij hoopvol. Wellicht zetten ze er in het Wold ook een punt achter. Maar toen hij voor zijn woning stopte en de ravage zag in zijn voor tuin, waar men alle bloemen uitge rukt had en het gazon had vernield, bleef hij enige tijd geslagen zitten. Wat een rotstreek, was zijn eerste reaktie. Gelijk keek hij rond en zag zijn overbuurman achter een gordijn loeren. Toen deze zich ontdekt waan de, trok hij zich schielijk terug. Dat zal wel het werk van m'n lieve bu ren zijn, concludeerde hij bitter. Mensen, die altijd hartelijk en vrien delijk tegen me waren. Moet je nu eens zien.... Willen ze me soms op deze manier wegpesten? Uiterlijk kalm stapte hij uit zijn wagen en liep, zonder naar de ra vage in zijn tuin te kijken, naar de voordeur, die hij ontsloot. De gang mat lag bezaaid met poststukken. Stom; hij had het postkantoor moe ten verwittigen, dat hij er een paar weken tussenuit ging. Nu ja.... dat was het ergste niet. Hij bukte zich om de kranten en de brieven op te rapen, liep er mee naar zijn kamel en stapelde alles op zijn bureau. Dat kwam later wel. Hij ging enige tijd' zitten en stak een sigaret op. Geleidelijk aan kreeg hij zijn zenuwen weer in bedwang. Gelukkig, dat ik veel op reis ben., anders ergerde ik me misschien dood. Misselijke streek om op deze manier te profiteren van mn' afwezigheid. Hel mankeert er nog maar aan. dat ze m'n ramen hadden ingegooid. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 9