r zierikzeesciie nieuwsbode WoemiU, 2» december 194>9 Nr. 20325 Vogels zien het scherpstvan alle levende wezens Nederland, 15iafra en de aardolie artsendiens r korte berichten uit het binnenland dierenarts weekeinde- artsendienst dierenarts rekeningen nutsspaarbank zierikzee Dank zij de kegeltjes le en 2e kerstdag De gezichtsscherpte bij de dieren loopt sterlc uiteen. Een hond ziet wel een bewegend voorwerp op grote af stond en holt er vaak op af, maar een doodstil zittende kat loopt hij soms straal voorbij De hond leeft met vele andere dieren meer in een geurwereld. Zijn reuk is fantastisch ontwikkeld en met zijn reukzintuig moet hij het in de wereld doen. Bij de mens en sommige andere levende wezens is het oog meer ge specialiseerd. Van onze zintuigen is ons oog het best ontwikkeld. Het feit, dat wij scherp kunnen zien, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het net vlies van het menselijk oog, dat zich achter in de oogbal bevindt, uiterst fijn en gedetailleerd van bouw- is. We kunnen er een ruimtecapsule mee waarnemen in het heelal ,als die gunstig belicht wordt. Dit netvlies bestautuit twee soor ten microscopisch kleine lichtgevoe lige elementen, de zogenaamde staaf jes en kegeltjes. De staafjes worden geprikkeld bij zwak licht, bijvoor beeld in het schemerdonker en laten ons wel vormen zien, maar geven geen kleuren. De kegeltjes komen in actie bij meer licht en doen ons zo wel vormen als kleuren onderschei den. Al naar gelang er meer licht in ons oog valt, gaan er meer kegeltjes mee doen. De gele vlek De meeste kgeltjes vinden we op het netvlies recht achter de pupil, dus in het centrum en die plaats wordt de „gele vlek" ge noemd. Het aantal kegeltjes per vierkante millimeter op de gele vlek van het menselijk oog be draagt plus minus 160.000. AMSTERDAM, 23-12. De Algeme ne Bond van Onderwijzend Perso neel (A.B.O.P.) heeft tydens haar al gemene vergadering in Amsterdam met een grote meerderheid van stemmen besloten zich by het Ne- Mail gedood door trein UTRECHT. 23-12. De 43-jarige J. van de Heuvel uit Ravenstein bij Oss is om het leven gekomen toen hij op een overpad tussen het eerste en tweede perron van het station Oss werd aangereden door een trein. De heer van de Heuvel was in het bezit van een N.S.-pasje, omdat hij in een vleeswarenfabriek aan de andere kant van het emplacement werkte. Vliegende grootvader SYDNEY, 23-12. Max Conrad, de vliegende Amerikaanse grootvader, vertrekt vandaag uit Sydney met zijn tweemotorig Pipertoestel voor een tocht over de Zuidpool naar Zuid-Amerika. De 66-jarige veteraan-vlieger on derneemt een vlucht rondom de aar de van 56.000 km., over zowel de Noord- als de Zuidpool in zijn toe stel „St. Louis Woman". Conrad heeft reeds 16.000 km. ach ter de rug. Tegenover verslaggevers heeft hij gezegd, de vlucht te maken om de jongeren te laten zien, dat de ouderen „er ook nog wat van kun nen". Moeder doodde haar pasgeboren baby ROTTERDAM. 22-12. Dc 29-jarige mevrouw M. F. O. uit Rotterdam heeft bekend dat zy een pasgeboren baby, haar zevende kind. direct na dc geboorte om het leven heeft ge bracht. Als motief gaf de vrouw dat zij geen kind meer wilde, omdat de op voeding van de andere kinderen al teveel problemen opleverde, mede omdat haar man het grootste deel van het jaar op zee was. Het lijkje van de baby werd op 12 december in een rieten koffertje ge vonden in een vijver bij het museum Boymans-van Beuningen. Bij het on derzoek werden enorme hoeveelhe den adressenmateriaal met behulp van een computer verwerkt. Vrijdag jongstleden kon de vrouw in haar huis in Rotterdam worden aangehou den Zij heeft haar zwangerschap voor een ieder verborgen weten te hou den en had het kind (een meisje) al leen, zonder enige medische hulp ter wereld gebracht. Dit wordt berekend met behulp jan de middellijn van één kegeltje. Alen kan dan berekenen hoeveel er op één vierkante millimeter staan. Hoe kleiner de doorsnede van een kegeltje, hoe meer er zich op een vierkante millimeter bevinden en hoe groter de gezichtsscherpte van het individu. Want elk kegeltje geeft een afzonderlijk waarneembaar punt in het gezichtsveld. Het beeld, dat van buiten, gereduceerd tot één vier kante millimeter op ons netvlies valt, bestaat dus uit niet minder dan 160.000 punten. In principe lijkt dit op het raster van een cliché zoals we dut in de drukkerswereld kennen. Alleen is dat raster van het menselijk oog vele malen fijner en wel zo fijn, dat wij de vormen en kleuren continu waarnemen. Reptielen zien slecht Op deze manier is de bioloog in staat de gezichtsscherpte van vele dieren te controleren, door eenvou dig de doorsnede van een kegeltje te meten. Hij kan dan berekenen hoeveel kegeltjes er op een vierkante millimeter te vinden zijn en dit geeft een duidelijk beeld van de gezichts scherpte. Reptielen en amfibiën hebben gro ve kegeltjes, 'dus weinig kegeltjes per vierkante millimeter, en daar door een geringe gezichtsscherpte. De mens komt er al heel wat beter uf met zijn 160.000 kegeltjes per vierkante millimeter. Maar de kroon spannen toch wel de vogels. Zij zien het best van alle levende wezens. De vo gels hebben stuk voor stuk vele malen meer kegeltjes per vier- dcrlands Verbond van Vakvereni gingen aan te sluiten. Door de toevoeging van de ruim 30.000 leden tellende onderwijzers bond is het ledenbestand van het N.V.V. gestegen tot bijna een half miljoen. De voorzitter van het N.V.V. de heer Kloos, die de discussies over de aansluiting bij het verbond bij woonde, zei verheugd te zijn over deze beslissing van de A.B.O.P., niet alleen vanwege de groei van het le dental, maar ook omdat hierdoor een nieuwe en belangrijke groep wordt toegevoegd aan het gevarieerde sca la van vakverenigingen, die het N.V.V. thans rijk is. Dit temeer om dat het verbond zich de laatste tijd met het onderwijs regelmatig heeft ingelaten. Succesje in Amerikaans- Russisch overleg HELSINKI, 22-12. De impasse in het Amerikaans-Russische overleg over de plaats, waar volgend jaar de officiële onderhandelingen inzake beperking van de strategische bewa pening moeten beginnen, is volgens conferentiekringen doorbroken. De voorbereidende besprekingen in Helsinki, die een week lnag op dood spoor hebben gestaan, zijn maandag middag afgerond met een sluitings plechtigheid en de uitgifte van een communique. De delegaties houden hun laatste werkbijeenkomst in de Russische ambassade. Niet bekend is, of bij wijze van compromis Genève als conferentieplaats is gekozen, of dat de Ver. Staten tenslotte toch hebben ingestemd met Helsinki, door de Sowjet-Unie voorgesteld. HELSINKI, 23-12. De leider van de Amerikaanse delegatie by de voorbereidende besprekingen over een beperking van de strategische bewapening. Gerard C. Smith die van 17 november tot en met maan dag in Helsinki zyn gehouden, heeft dinsdag bij zijn vertrek uit dc Finse hoofdstad meegedeeld dat het over leg in Wenen, dat op 16 april vol gend jaar zal beginnen, drie maan den zal duren, daarna wordt het ge sprek in dc herfst in Helsinki voort gezet. LONDONDERRY. Bernadette De vlin. het militante Noordierse parle mentslid is tot een gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld we gens het deelnemen aan de ongere geldheden in Londonderry in de af gelopen zomer. I kante millimeter dan de mens en zien daardoor aanmerkelijk scherper. In verband met de stand van hun ogen ligt de gele vlek bij hen dieper naar binnen, zodat deze vogels opzij kunnen zien. Bij een uil, die recht voor uit kijkt, ligt de gele vlek gelijk als bij de mensen recht achter het oog. Buizerd en valk Bij de roofvogels vinden we het summum van zien. Het aantal kegel tjes bij deze vogels is enorm groot. Een buizerd bezit er omstreeks een miljoen per vierkante millimeter. Bovendien vinden we hier twee gele vlekken op elk netvlies. De ene ligt als bij ons en hierdoor kan de vogel recht vooruit zien, waarbij zijn bei de ogen samen een beeld opnemen; de andere gele vlekken liggen meer naar binnen en doen dienst wanneer hij opzij kijkt, zodat elk oog dan een apart beeld krijgt van wat zijdelings te zien valt. Het is duidelijk dat deze dieren volgens ons begrip tot wonderlijke prestaties in staat zijn. Denkt u maar eens aan een torenvalk, die van gro te hoogte de muis scherp waarneemt die in een korenveld rondslentert. Feilloos stort hij zich in duikvlucht naar beneden en zonder mankeren grijpt hij zijn prooi. Dat is slechts mogelijk bij zo'n fantastische ge- zichtsscherpte. De mens zou zich zulke ogen wen sen! vele malen meer kegeltjes 4""aöS4jgS toestanden in Rome ROME, 23-12. De staking van het openbaar vervoer heeft in Rome tot chaotische toestanden geleid. De enorme verkeersopstoppingen die er het gevolg van zijn, inspireren kran ten tot koppen als „De Romeinse Hel". In het centrum van de stad stonden vele duizenden auto's uren lang vast. Brandweerlieden moesten automobilisten, die in tunnels door uitlaatgassen onwel waren geworden met zuurstofapparaten te hulp snel len. Hulpcentrum „Zeeuws-VIaancIeren" MIDDELBURG, 23-12. Op 1 janu- ari 1970 zal een hulpcentrum „Zeeuws-Vlaanderen" in werking treden. Het wordt gevestigd in het politiebureau in Terneuzen en zal dag en nacht te bereiken zijn via een speciaal telefoonnummer. De totstandkoming van het hulp centrum is het resultaat van een ini tiatief van de commissaris der ko ningin, mr. J. van Aartsen, dat op gang gebracht is in samenwerking met de Zeeuws-Vlaamse gemeente besturen en een aantal instellingen en instanties die op enigerleiwijze, met de hulpverlening aan de bevol king te maken hebben. Het centrum wordt beschouwd als een eerste - stap op weg naar een algehele coördinatie en integratie van hulpverlening aan de burger in nood, die op een gegeven moment de hulp behoeft voor zichzelf of voor aridefen. Drinken tegen wantrouwen... BLANTYRE, 23-12. Radio-Malawi heeft bericht, dat de Malawiaanse minister van volksgezondheid en ontwikkeling, gisteren uit ongeveer de helft van de 75 kranen heeft ge dronken, die reeds gemonteerd iva- ren op een drinkwaterleiding, die 30.000 mensen op een oppervlakte van 125 vierkante kilometer, ten zuid-oosten van Blantyre, van lei dingwater moet voorzien. De minis ter dronk uit de kranen om geruch ten de, bodem in le slaan, dat het water ui ide nieuwe leiding zodanig behandeld zou zijn, dat de negers er steriel van zouden worden. De minister heeft ook een gerucht tegengesproken, dat de leiding be stemd zou zijn om blanke kolonisten aan te trekken teneinde de neger bevolking te verdrijven. UTRECHT, 23-12. Drs. A. 1». II. van Meurs van het geologisch Instituut in Utrecht heeft in het „Geopol-bul- letin" een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het belang van de Ni- geriaanse olie voor West-Europa. Hy komt tot de conclusie, dat de hou ding van Nederland in het Biafra- conflict uitermate belangryk is. Sinds dit voorjaar voeren de Bia- franen rechtstreekse aanvallen uit op olie-installaties. In oktober van dit jaar werd bijvoorbeeld de uit- voerhaven Forcados vernietigd door een bombardement op de 137.000 ton „Storage-tanker" Nissho. De gevol gen van deze acties op de oliepro- duktie zijn volgens drs. Van Meurs enorm. Voor zover bekend is de pro- duktie van ruwe olie gedaald van 594.000 barrels per dag (7,2 barrel is 1 ton) in april tot minder dan 400.000 per dag in september. De direkte strijd van de Biafraanse troepen tegen de Westerse oliebe- langen is voor West-Europa een ui terst onplezierige ontwikkeling in het conflict, aldus drs Van Meurs, die het niet onwaarschijnlijk noemt dat KERKNIEUWS Rijdende kapel voor de Philippijnen AMSTERDAM, 23-12. Op Tweede Kerstdag 's morgens tusen acht en negen uur zal in de Amsterdamse Vlothaven een zogenaamde kapel- -wagen aan boord van de „Nederrijn" worden gehesen. Deze rijdende kapel is bestemd ter ondersteuning van het werk van het Social Communication Center op de Philippijnen, waarvan de Neder landse pater Lagerweij uit Haarlem de leiding heeft. Pater Lagerweij verblijft reeds vijftien jaar op de Philippijnen. Het geld voor de wa gen is bijeengebracht dor pater We- renfried van Straten, bekend van de oost priester hulp. De wagen kan be halve voor het lezen van missen voor diverse ancjere doeleinden worden gebruikt. Hij is voorzien van alle be nodigde apparatuur. Het werk van het Centre (centrum) van pater La gerweij, waaraan ook de Nederland se overheid via subsidie medewer king verleent, is vooral gericht op de sociale ontwikkeling van de be volking op de eilanden. Dit geschiedt o.m. door het drukken van geschrif ten in de verscheidene dialecten. Men is bezig met het oprichten van een radio- en televisiestation. De Neder rijn wordt over zes weken in Ma nilla verwacht. SAIGON. Ongeveer 500 mensen, onder wie zeker een tiental Ameri kaanse militairen; zijn van plan in het centrum van Saigon op de avond voor kerstmis een „vredes-happe- ning" te houden om te pleiten voor een staken van het vuren. Nieuwe herenkleding Zalm, beige, en kastanje: fijne kleu ren voor fijne mannenkleren. De ceintuur op de maxi-pullover is van Vestan, hetzelfde gemakkelijk te on derhouden materiaal dat werd ge bruikt voor de pantalon, ivaarvan de pijpen-zonder-omslag bij de voet xoijd uitlopen. De sjaal is van Dra- lon-crëpe. de verklaring van minister Stewart in het Britse Lagerhuis op 17 novem ber, dat het mogelijk is dat de Britse wapenleveranties aan Nigeria wor den voortgezet en zelfs vergroot, met deze nieuwe ontwikkeling samen hangt. ROTTERDAM. Een zes meter hoog betonnen beeld, ontworpen door Pa- blo Picasso, zal aan het Weena in Rotterdam verrijzen als een van de evenementen bij het zilveren bevrij dingsfeest. Rotterdam is dan de eni ge stad in ons land die een beeld van deze kunstenaar heeft. AMSTERDAM. Prins Claus zal de dag na de opening, die op maandag 19 januari door burgemeester Sam- kalden wordt verricht, een werkbe zoek brengen aan de zesde tentoon stelling over de mechanisatie in land- en tuinbouw, terrein- en ga zonbewerking „Land- en Tuinbouw Rai '70", die in Amsterdam wordt gehouden. HILVERSUM. Mr. E. van den Berg lid van het Surinaamse hof van jus titie, acht 't niet uitgesloten, dat in dianen die in het zuiden van Suri name bij de grens met Brazillië wo nen, door hetzelfde lot zijn getroffen als de indianen in Brailië. Hij zei dit in een vraaggesprek met een mede werker van de KRO-actualiteitenru- briek „Echo". DORDRECHT. Sinds 29 november wordt de 31-jarige Duitser George Kanvat, afkomstig uit Bremen, ver mist. De man was opvarende van het motortankschip „Esso-Bingen". Toen dit schip in de Merwedehaven te Dordrecht lag, ging hij van boord om te gaan passagieren. Sindsdien is hij spoorloos. UTRECHT. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten geen enkele beperking te verbinden aan de vrije verkoop van condooms, ook in auto maten langs de openbare weg. Wel werd door de fracties benadrukt dat de vrijheid om condooms openbaar te verkopen de verplichting schept sexuele voorlichting op lagere scho len te geven. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid drs. H. M. Franssen (P.v.d.A.) heeft de minister van justitie ge vraagd de Poolse jood Szymon Gru- ber, die enkele weken geleden uit Warschau naar West-Duisland is vertrokken, alsog tnoestemmig te verlenen zich in Nederland te ves tigen. VLAARDINGEN. Nabij de oude Havenbrug in Vlaardingen is de 59- jarige bromfietser C. Verburg in botsing gekomen met een autobus van de R.ET. Hij werd daarbij zo ernstig gewond dat hij bij aankomst in een ziekenhuis overleed. AMERSFOORT. Het telefoondis trict Utrecht heeft in Amersfoort zijn 200.000ste telefoonaansluiting gemaakt. AMSTERDAM. Van de ruim 1.700 collegekaarten die vorige week bij een overval van de actiegroep „De loze ïsreet" op het bureau inschrij vingen van de universiteit van Am sterdam werden weggenomen, zijn de meeste teruggbracht. ALPHEN AAN DE RIJN. De 50- jarige fabrieksarbeider J. H. Slin gerland uit Alphen a/d Rijn is bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. De man, die vanwege de gladheid met zijn fiets midden op de weg was gaan lopen, werd van achteren door een personenauto aangereden. UTRECHT. Het dagelijks bestuur van het waterleidingbedrijf Midden- Nederland heeft het algemeen be stuur opgeroepen voor een spoedei sende vergadering op 29 december, waarop een verhoging van de water- tarieven met twintig procent per 1 januari aan de orde wordt gesteld. DEN HAAG. In het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag is de 76-jarige mevrouw Maria A. H. C. van Schijn- del uit Den Haag overleden aan de verwondingen die zij enkele uren te voren had opgelopen bij een ver keersongeval. ÖSS. Op een speciale oversteek plaats tussen het N.S.-station en het emplacement van Van Gend Loos te Oss, is de 43-jarige administra teur J. van den Heuvel uit Raven stein verongelukt. Donderdag 25 en vrydag 26 december Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter Van Hoorn. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Eerste Kerstdag heeft dienst Zuster N. A. van Beveren, Renesse, telefoon (01116)303. Tweede Kerstdag heeft dienst: Zus ter W. C. Steutel, Haamstede, telefoon (01115)226. Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, telef. (01110)2180, heeft dienst. Zaterdag 27 en zondag 28 december Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112)480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bontkes. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110)2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande. Zuster N. A. van Beveren, Renesse, tel. (01116)-303, neemt waar voor zuster Werkman en zus ter Steutel. Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180 heeft dienst. De weekeindediensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Advertentie Dagelijks op de hoogte van het saldo van uw rekening via met dagafschrift Formulieren en overboekingen geheel kosteloos RECHTSZAKEN Gevaugenisstraf van 36 maaudeu voor doden van kind BREDA, 23-12. De Bredase recht bank heeft de 20-jarige Tilburger Jan van de R. wegens het doden van een bijna 3-jarig kind op de vijfde mei conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot 36 maan den gevangenisstraf met aftrek. Het kind was het zoontje van de vrouw waarme de verdachte samenleefde. In een driftbui had verdachte in de woning van de vrouw, die zelf in het ziekenhuis lag, het kind zo ernstig mishandeld, dat het in de nacht vol gend op de mishandeling aan de ge volgen overleed. KARLSRUHE. Eén naam is onver brekelijk met de geschiedenis van de motorisering verbonden: Karl Benz. Hij geldt zelfs als eerste uitvinder van de auto ter wereld. Naar aanlei ding van zijn 125ste geboortedag eerde zijn geboortestad Karlsruhe hem onlangs met de opening van het „Verkeersmuseum Karl Benz". Tot de meest bewonderde tentoonstel- lingsstukken behoort een copie van de Bentz-Patent-motorwagen (foto), die in 1886 de werkplaats verliet. Het origineel van deze „motorkoets" die een „top" had van 15 km/uur, staat in een museum in Miinchen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3