m OLGA DE ZIERIKZEESCHE COURANT NEDERLAND ZAL ZICH TOT VEILIGHEIDSRAAD RICHTEN I super hippe dassen {elegant v - V. Deelnemers Arabische topconferentie in Rabat niet erg eensgezind Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Doet uw voordeel bij MEUBELRAMA" te Nieuwerkerk! Midden-Oosten Zware hotelbrand in Brussel Tuinman Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 24 december 1969 Nr-20325 WAARIN OPGENOMEN L RTDAKTIc EN AOMINISTRATlE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Geen beslissing rioleringsplan W.-schouwen Het conflict Nigeria—Bi af ra in de Tweede Kanier lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Dit nummer bestaat uit 1G pagina's DEN HAAG, 22-12. Nederland zal. mogelijk samen met andere landen, stappen nemen b(j de Veiligheids raad van de Verenigde Naties om te komen tot een embargo op de leve ring van wapens aan Nigeria en Biafra. Minister Luns verklaarde in de Tweede Kamer bereid te zijn een motie van de vier regeringspartijen, waarin om dergelijke stappen wordt gevraagd, uit te voeren. De minister van buitenlandse za ken toonde zich vrij pessimistisch over de resultaten van dergelijke stappen. Hij wees er op dat de per manente leden van cle Veiligheids raad, w.o. Engeland en de Sowjet- Unie (die Nigeria rechtstreeks wapens leveren), en Frankrijk (dat via een omweg Biafra van wapens voorziet), het recht van veto hebben. Zambia, een Afrikaans land, dat lid is van de Veiligheidsraad en Biafra heeft er kend, heeft tot nu toe zelfs nog geen polsingen verricht om het conflict Nigeria-Biafra in de volkerenorgani satie ter sprake te brengen. Volgens de motie, die door mr. J. A. Mommersteeg (K.V.P.) namens de vier partijen werd ingediend, moet alles in het werk worden gesteld om de beide bij het conflict betrokken' partijen te brengen tot een onvoor waardelijk staakt het vuren en tot onderhandelingen over een politieke oplossing. Stopzetting van de wapen leveranties aan beide partijen kan dit doel bevorderen. Indien de Nederlandse stappen niet tot resultaten leiden, wordt in ieder geval duidelijk bij wie de verant woordelijkheid ligt, aldus minister Luns. Minister Luns wees suggesties als zou Nederland het recht op zelfbe schikking van Biafra moeten erken- Advertentie bij de tijd nieuwe kollektie en pochet ZlglfXZEE. HAVEWPLEW 11. TB- Q1HO-3M8 nen, van de hand. Dit zou partij kie zen zjjn en het zou er niet toe leiden dat de burgeroorlog eerder wordt be ëindigd. De minister zei dan ook een daar toe strekkende motie van de P.S.P.- afgevaardigde Van der Spek af te wijzen. De minister zal een suggestie van de C.H.U.-afgevaardigde mr. C. A. Bos, voor een Nederlands initiatief tot instelling van een commissie van goede diensten, die zou moeten be middelen om tot een einde van het conflict te komen, overwegen, en be spreken met keizer Haile Selassie van Ethiopië en de landen van de Orga nisatie voor Afrikaanse eenheid. Vele facetten Volkenrechtelijke erkenning van Biafra door Nederland zou het Ne derland onmogelijk maken humani taire acties ten behoeve van de nood lijdende bevolking in de nabijheid van Nigeriaans gebied te onderne men, zo verklaarde minister Luns. Stopzetting van de handelsbetrek kingen met Nigeria, zoals door en kele Kamerleden werd voorgesteld, zou neerkomen op partijkiezen; Voortzetting van de handelsbetrekf kingen leidt niet tot partijdigheid. Bovendien zullen economische sancties, waartegen overwegende ju ridische en px-aktische bezwaren be staan, geen effect hebben. Zelfs col lectieve sancties hebben pas op lange duur ïesultaat: als Nederland alleen sancties afkondigt, zal zijn plaats spoedig worden ingenomen door een ander land. De minister meende de motie-Dan- kert (P.v.d.A.), mede-ondertekend door de P.S.P., ten stei'kste te moe ten ontraden. Het afkondigen van een embargo op installaties voor de olie-industrie, zou weinig effect sortei-en. De in voer ten behoeve van de Nigeriaanse olie-industrie heeft dit jaar 84 mil joen gulden bedragen (vorig jaar 97 miljoen), waarvan 6,7 miljoen (in 1968: 14 miljoen) afkomstig was uit Nederland. De Nederlandse leveran ties bestonden voornamelijk uit bo ten, sleepboten, boeien, "ai-tikelen die zonder enige moeite onmiddellijk in een ander land kunnen worden ver kregen. J De ontwikkeling der lijden f f gaat rustig, onhoorbaar, maar f f onverbiddelijk haar gang. f ~i iff -'N RABAT, 22-12. Wat het uiteinde lijke resultaat van de Arabische top- confei-entie in Rabat ook moge zijn, feit is dat een eventueel gezamenlijk standpunt na bijna twee dagen ver gaderen volgens waarnemers al zo danig is aangetast dat het de Ara bische landen alleen nog maar ge- zichtsverlies kan opleveren. Dit ver- Bijna 100 doden bij vlieg ramp in Zuid-Vietnam SAIGON, 22-12. Bijna honderd mensen vonden maandagmorgen de dood, toen een passagiersvliegtuig van „Air Vietnam" zich in de Zuid- vietnamese kuststad Nha Ti-ang brandend in een school en andere gebouwen booi'de. Het toestel een DC-6b was over de landingsbaan van het nabijgelegen vliegveld heenge- schoten, aldus mededelingen van de politie. Tot de slachtoffers behoren vol gens de eerste berichten circa 60 van de 68 vliegtuigpasagiers en 30 kin deren van een lagere school. lies zou dan met name te wijten zijn aan de grote, meningsvei-schillen die tussen de vei-schillende deelnemei-s onderling zijn ontstaan en die vol komen voox-bijgaan aan het aan de conferentie gestelde doel: het vast stellen van het uur U voor een oor log met Israël als dat het enig over gebleven middel zou zijn om de be zette Arabische gebieden te bevrij den. Twee doden Dooi zet door Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met in het oosten van het land aanvankelijk nog enige regen, ovei-igens overwegend droog weer en plaatselijk mist; zwakke tot matige wind tussen zuid en west; dezelfde temperatui*en als vandaag, maar in het oosten iets hoger. Op papier beklijft de sneeuw, die - Biafra en Vietnam ten spijt - toch wel symbolische zal blijven voor kerst. In Nederland kwam de sneeuw vroeg ditmaal, maar ze verdween weer spoedig. In het buitenland - met name in de Alpen - intussen aan sneeuw geeri gebrek. KERKRADE, 22-12. Bij een bot sing tussen een Nedei'landse en een Duitse pei'sonenauto onder de ge meente Schleiden in Noi-drhein-West- falen (Did.) zijn de 23-jarige slager L. Dremmen en het 7-jax-ige meisje Monique de Faber, beiden uit Kei'k- rade, om het leven gekomen. Drie andei-e meisjes uit Kerkrade, in de leeftijd van 10 tot 20 jaar, zijn met ernstige verwondingen in een zie kenhuis van Schleiden opgenomen. Hun toestand wordt niet kritiek ge acht. Advertentie 99- ATHENE. De Griekse minister van buitenlandse zaken Pipinelis (mid den) heeft de Griekse pers toege sproken over het Griekse besluit 'zich uit de Raad van Europa terug te trekken. De persconferentie vond plaats in het ministerie Prima kwaliteiten en véél voordeliger Uw adres voor bankstellen, kasten, tafels, eethoeken, tapijt, bed den, dekens, ladenkastjes, enz. Uitsluitend a contant Iedei-e dag vrij te bezichtigen, 's Maandags gesloten; vrijdags avonds tot 9.00 uur geopend. CASH AND CARRY MEUBELRAMA Burgem. Boumanstraat 11 - Nieuwerkerk - Telefoon (01114) 268 KAIRO, 22-12. De Verenigde Sta ten hebben nieuwe voorstellen voor een vrederegeling in het Midden- Oosten toegezonden aan koning Hoessein van Jordanië. Dit meldde maandag het gezag hebbende Egyptische dagblad El Achram uit Rabat (Marokko). De Dure scheiding SANTA MONICA, Californië, 22-12 Marlon Brando's eerste echtgenote Anna Kasjfi, heeft 18.250 dollar als aanvullende alimentatie toegewezen gekregen, ondanks een protest van een verdediger, die zei dat de acteur al „een hoge prijs had betaald voor een huwelijk van 1 jaar". De advo caat, Norman Garey, zei voor het ge rechtshof in Santa Monica, dat dit huwelijk in oktober 1957 Bi*ando bij na 750.000 dollar aan alimentatie e.d. gekost had. De troepensterkte van Vie ten ng en Noordvietnamezen WASHINGTON, 20-12. Hel Ame rikaanse ministerie van defensie heeft gezegd, dat de totale troepen sterkte van de Vietcong en de Noord-Vietnamezen in Zuid-Viet- nam op het ogenblik op ten minste 240.000 man wordt geraamd, waar onder 100.000 man Nooi-d-Vietname- zen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie, Jerry W. Friedheim, was de sterkte van de tegenstander in de herfst van 1968 nog minstens 290.000 man. Dc Amerikaanse minister van de fensie, Laird, heeft deze verminde ring van de sterkte der tegenstander hoofdzakelijk toegeschreven aan verliezendoor gevechtshandelingen. Advertentie. PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust Zon op 8.47, Maan op 16. Zon op 8.47 Maan op 17. Zon op 8.48 Maan op 19 Zon op 8.48 Maan op 20 28 dec. Zon op 8.48, Maan op 21. 29 dec. Zon op 8.48 Maan op 22. Volle maan: 23 dec. Laatste kwartier: 31 24 dec. 25 dec. 26 dec. 27 dec. onder 16.32. .43, onder 10.00. onder 16.33. .53, onder 10.33. onder 16.33. .06, onder 10.56. onder 16.34. .20, onder 11.13. onder 16.35. 32, onder 11.26. onder 16.36. .44, onder 11.37. te 18.35. dec. te 23.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 dec. 25 dec. 26 dec. 27 dec. 28 dec. bij botsing van 2 auto's niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïi 29 dcc' 3.39 v.m. 4.18 v.m. 4.50 v.m. 5.22 v.m. 5.57 v.m. 15.56 n.m. 16.34 n.m. 17.10 n.m. 17.46 n.m. 18.20 n.m. 6.28 v.m. 18.50 n.m. BROUWERSHAVEN voorstellen zouden beti-ekking heb ben op een regeling voor de door Is rael bezette westelijke oever van de Jordaan. Het blad wist geen bijzon- dei-heden van het plan te melden. Het was van mening dat de voor stellen de bedoeling hebben de aan dacht van de Arabische topconferen tie af te leiden en „een arrogante Amerikaanse uitdaging zijn die erop is gericht de Arabische eenheid te breken". Ook de New York Times maakte van het nieuwe voorstel melding. Volgens dit blad is het plan op de viermogendhedenbespi-ekingen inge diend en stelt het voor dat Israel nagenoeg al het bezette gebied in Jordanië ontruimt en van Jeruza lem een open maar vei-enigde stad maakt. Doel ei-van is, zo meent de New York Times, dat de Arabische landen, die dit weekeinde in Rabat een topconfei-entie hielden, de deur geheel voor een politieke regeling zullen sluiten. (De Israëlische regering heeft in middels deAmerikaanse voorstellen voor een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten, verworpen). Verbetering van particuliere woningen en woonbuurten DEN HAAG, 23-12. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, wil parti culiere eigenai-en van oudere wonin gen aanmoedigen individueel of col lectief tot verbetering van hun wo ningen en de woonbuurt over te gaan door invoei'ing op 1 januax'i a.s. van een nieuwe - en naar de minister meent beduidend gunstiger - sub sidieregeling. Deze komt in de plaats van de uit 1953 daterende premie regeling woningverbetering en -split sing. Dit heeft de minister aan de gemeentebesturen meegedeeld in een circulaire. Inbrekersbende opgerold APELDOORN, 22-12. Na vele maanden intensief en onophoudelijk speurwerk is de politie er in geslaagd de hand te leggen op een bende van vijf man, die ervan woi'dt verdacht tenminste vijftien maal in verschil lende plaatsen o.a. met dynamiet bx-andkasten en kluizen te hebben geforceerd, waarbij een bedrag buit gemaakt werd van naar schatting 62.000 gulden, maar waarbij schade werd toegebracht aan gebouwen en inventarissen, voor een bedrag dat tenminste het drievoudige is. 24 dec. 25 dec. 26 dec. 27 dec. 28 dec. 29 dec. 3.20 v.m. 4.00 v.m. 4.35 v.m. 5.10 v.m. 5.46 v.m. 6.22 v.m. 15.34 n.m. 16.11 n.m. 16.48 n.m. 17.24 n.m. 18.00 n.m. 18.34 n.m. Springtij: 26 dec. BRUSSEL, 22-12. In een der meest luxueuse hotels van Brussel, „Ami go", heeft maandagavond een zware brand gewoed. Er deden zich ver scheidene ontploffingen voor. In het hotel worden verbouwings werkzaamheden vei-richt. Men ver onderstelt dat een fles butagas is ontploft. De met gi'oot matei*ieel uit gerukte brandweer was vooral be vreesd voor beschadigingen van de achtergevel van het stadhuis, dat op op nauwelijks 20 meter van het bran dende hotel staat. In de gevel zitten talrijke ramen uit de zeventiende eeuw, die van grote waarde zijn. „Hotel Amigo" werd enkele jaren geleden opgetrokken op de plaats waar zich vroeger de „Amigo" be vond. Landlopei's, die van straat wa ren opgepikt, werden er heen ge bracht om er een paar dagen door te brengen, waarna zij weer in vrij- heid werden gesteld. IItv gezelligheid wordt verhoogd met een ZUIVER WOLLEN TAFELKLEED van KUNSTWEVERIJ „DE RAM" (Oók met bijpassende lopers en kleedjes) Gi-ote sortering bij Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1