DE ZIERIKZEESCHE COÜRANT Staatshoofden van veertien Arabische landen komen bijeen maxi-mini sex truien met lakcentuur Doet uw voordeel bij „MEUBELRAMA" te Nieuwerkerk! De komende blijde gebeurtenis in het gezin prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven 'I ^ootfljutjs" Aan onze adverteerders Vaststelling huurwaarde van woningen Zestig griep-doden in Zuid-Slavië De besprekingen over Berlijn Maakt uw keus Tuinman Zoon Biafra loopt weg uit Addis Abeba ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 december 1969 Nr- 20323 i WAARIN OPGENOMEN RFDAKTlê EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Eerste steen voor woningen pion -West KAIRO, 18-12. Zaterdag komen in het koninklijk paleis in Rabat de staats hoofden of hun vertegenwoordigers van veertien Arabische landen bij elkaar om te beraadslagen over een onderwerp, dat hun het meest aan het hart ligt, de kwestie-Israël. Twee jaar na de laatste Arabische topconferentie, die in Khartoem werd gehouden, zijn de Arabische landen, wellicht met uitzon dering van Tunesië, en de een overtuigder dan de ander, tot de slotsom gekomen, dat een politieke en vreedzame regeling met Israël niet meer tot de rccle mogelijkheden behoort. Kwestie-lsraël vooraan op agenda De Arabieren geven daarvan alle schuld aan Israël, omdat het de op lossing, die huns inziens in de reso lutie van de Veiligheidsraad dei- Verenigde Naties van 22 november 1967 ligt, niet heeft aanvaard. Israël wil de kwestie trachten op te lossen door rechtstreekse onderhandelingen met de betrokken Arabische staten. De Arabieren hebben zich echter op hun vorige topconferentie er al toe verbonden dat zij geen onderhande lingen met de „agressor Israël" zul len aangaan en dat er geen sprake van een vredesverdrag kan zijn. Vruchteloze pogingen Maandenlange pogingen van de V.N.-gevolmachtigde Gunnar Jarring om de standpunten van de partijen bij elkaar te brengen zijn vruchte loos gebleven. Ook de bemoeienissen van de vier grote mogendheden, die met diverse vredesplannen kwamen, hebben tot dusver geen resultaat op geleverd. De voornaamste oorzaak daarvan is dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in feite de stand punten van hun respectieve bescher melingen, Israël en Egypte, weerge ven. Een nieuw Frans voorstel, dat deze week werd geboren, werd al di rect door Israël getorpedeerd. Frank rijk komt, zo verklaarden Israëlische kringen in New York, gezien zijn opvattingen over de kwestie, wel het Advertentie laatst in aanmerking om voorstellen ter oplossing van het conflict te doen. Een van de belangrijkste feiten sinds de topconferentie van Khar toem is ongetwijfeld de aaneenslui ting van de in diverse Arabische landen verblijvende Palestijnse vluchtelingen, die bezig zijn binnen het raam van hun strijdorganisaties een nationale identiteit te tonen. Twintig jaar lang hebben de Ara bische landen in de strijd tegen Is raël, dat zij als een vreemde indrin ger in hun deel van de wereld be schouwen, min of meer de belangen van de over het gehele Midden-Oos ten verstrooide anderhalf miljoen Palestijnse vertegenwoordigers. Sedert het steeds actiever worden van de Palestijnse bevrijdingsbewe ging via de militante „El Fatah", ge leid door Jasser Arafat, spreken de Palestijnen steeds meer voor zich zelf. Zij verwijten de Arabische lan den daarbij min of meer, dat deze in het verleden te weinig voor de „rechten der Palestijnen" hebben ge daan. Die groeiende zelfstandigheid bracht wel eens moeilijkheden in dé landen van het Ai-abisch blok. Libanon Een duidelijk voorbeeld daarvan is Libanon, waar het in oktober tot bloedige botsingen tussen het leger en de Palestijnse commando's kwam. Libanon voelt er kennelijk weinig voor om de Palestijnen vanaf zijn grondgebied acties tegen Israël te laten ondernemen, gezien het gevaar van Israëlische vergeldingsmaatrege len. Dat dit geen ongegronde vrees is bewees de represaille van Israël te gen het vliegveld van Beiroet, waar grote schade werd aangericht. In Rabat zal Jasser Arafat teza men met de veertien Arabische staatshoofden of hun vertegenwoor digers aan de conferentietafel zitten. tA bij de tijd {oleymit I ZIEtWZEE. HAVENPtEIN 11. TEt- 01110-5 Prima kwaliteiten en véél voordeliger Uw adres voor bankstellen, kasten, tafels, ccthoeken, tapijt, bed den, dekens, ladenkastjes, enz. Uitsluitend a contant Iedere dag vrij te bezichtigen, 's Maandags gesloten; vrijdags avonds tot 9.00 uur geopend. CASH AND CARRY MEUBELRAMA Burgem. Boumanstraat 11 - Nieuwerkerk - Telefoon (01114) 268 AM MAN/JORDAN IE. De Sowjet ruimtevrouw Valentina Tereshkova bracht een bezoek aan Jordanië en had een onderhoud met koning Hoes sein. DEN HAAG, 18-12. In verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het gezin van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven heeft de rege ring het volgende besloten; 1. Officiële bekendmaking De geboorte zal vanuit Den Haag officieel bekend gemaakt worden door de Rijksvoorlichtingsdienst, in samenwerking m.et de pers, de radio en de televisie. 2. Vlaggen Terstond na de officiële bekend making van de geboorte zal van alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag met oranje wimpel tot zonsonder gang uithangen. Mocht de geboorte van de baby officieel na 16.00. uur bekend ge maakt worden, dan zal de volgende dag worden gevlagd. In het geval van bekendmaking op een zaterdag na 16.00 uur of op een zondag, dan zal de volgende maandag worden ge vlagd. (Eerste en Tweede Kerstdag en Nieuwjaarsdag worden ook als zondag aangemerkt). ,De minister van binnenlandse za ken heeft de besturen van provin cies en gemeenten uitgenodigd op bedoelde dag(en) op overeenkomstige wijze te handelen. Gedurende BEIDE kerstdagen en het weekend SFEERVOL KERSTDINER (a 35,—) yy Havenplein 7 Zierikzee Reserveert tijdig uw tafel bij. uw gastheer: A. DUYNSTEE. Telefoon (01110) 2584 De Zierikzeesche Nieuwsbode van dinsdag 23-12 en 30-12 komt te vervallen. In plaats daarvan komt de krant uit op woensdag 24-12 en 31-12. Het sluitingstijdstip voor advertenties op die dagen is respec tievelijk maandag 22-12 en 29-12 om 11.30 uur v.m. De directie DEN HAAG, 18-12. Voor de in komstenbelasting en de premiehef fing over het jaar 1969 gelden met betrekking tot de vaststelling van de economische huurwaarde v.an eigen woningen en de afschrijving daarop onderstaande nonnen, zo deelt het ministerie van financiën mede: „Vru'e scctor"-woningcn De huurwaarden van woningen in de vrije sector wordt gesteld op 17'°/o van de huurwaarde die geldt voor ting voor het jaar 1969-1970. Premiewoningen Voor de vaststelling van de huur waarde van premiewoningen gelden de volgende pecentages: woningen percentages van de gereedge- huurwaarde personele komen in: belasting 1969-1970 1963 of eerder 130 1964 140 1965 150 1966 en 1967 155 1968 160 1969 170 Oudbouwwoningen (woningen ge reedgekomen voor 5 mei 1945). De huurwaarde van oudbouwwo ningen kan in het algemeen worden gesteld op 130 °/o van de huurwaarde personele belating 1969-1970. Voor de volgende categorieën van oudbouwwoningen gelden echter af wijkende percentages: a. 105 °/o voorwoningen gereedgeko men voor 1 januari 1921 waarvan de huui-waarde op 31 december Het zal op prijs worden gesteld als de bevolking eenzelfde gedragslijn zou willen volgen. Advertentie. Roofovervallen Marseille MARSEILLE, 18-12. In Marseille zijn donderdagochtend twee roof overvallen gepleegd. De eerste speel de zich af in een bijbank van de „Nationale Parijse Bank", waar drie gemaskérde .en gewapende lieden een koffer met 46.000 frank buit maak ten. Enkele uren later werd een agentschap van het „Franse Han delskrediet" beroofd van 10.000 frank. Een 76-jarige voorbijganger, Antoine Malila, werd door een ko gel gewond. Sinds begin december zijn hiermee in het gebied van Mar seille elf roofovervallen gepleegd. WENEN, 18-12. In Zuid-Slavië zijn tot nu toe zestig mensen aan de griep overleden, zo is donderdag in een uitzending van radio Belgrado meegedeeld. Het grootste aantal slachtoffers heeft de epidemie ge maakt in Tetovo in Macedonië, waar 22 mensen het leven lieten, terwijl in de omgeving van de plaats tien mensen zijn overleden. BONN, 18-12. In het memorandum over Berlijn, dat aan de Sowjet- Unie is overhandigd, zouden Frank rijk, Engeland en Amerika hebben voorgesteld de besprekingen niet in Moskou te houden, maar afwisselend in west- en oost-Berlijn, zo meent de Frankfurter. Rundschau te weten. De conferentie zal onder meer gaan over de toegang tot de stad. Advertentie Dit nummer bestaat uit 14 pagina's f Afwezigheid van afgunst is f het duidelijkste kenmerk van t f aangeboren grootheid. j t Fantasie PANTY-NYLONS alle kleuren voor 3,95 per paar 't is weer FA. JOH. DEN BOER St. Domusstraat 25 - 58 - 76 Zierikzee Tel. 2345 -afhankelijk van de gemeente klasse - minder bedroeg dan f 900 f 840 of f 720 per jaar. b. 125 voor woningen gereedge komen na 1 januari 1921, doch voor 5 mei 1945, waarvan de huurwaarde op 31 december 1965 - afhankelijk van de gemeente klasse - minder bedroeg danf 900 f 840 of f 720 per jaar. c. 140 °/o voor woningen gereedgeko men na 1 januari 1921 doch voor 5 mei 1945 waarvan de huurwaar de op 31 december 1965 - afhan kelijk van de gemeenteklasse - meer bedroeg dan f 1.600, f 1.500 of f 1320 per jaar. Voorlopig kunnen voor de heffing van de loonbelasting en premie aow- aww in het jaar 1970 de hiervoor vermelde normen eveneens worden gehanteerd, behalve voor de oud bouwwoningen vermeld onder a en c waarvoor de percentages 110, res pectievelijk 145 bedragen. Olievlek bedreigt de Californische kust SANTA BARBARA, 18-12. De kust bij Santa Barbara in Californië, waar in januari de stranden werden ver vuild door een dikke laag olie, wordt opnieuw door vervuiling bedreigd. Er is een lek ontstaan in een onder zeese boorput, waaruit 20 tot 30.000 ton ruwe olie is ontsnapt die op zee een vlek van 125 vierkante kilometer heeft gevormd. Het lek heeft een doorsnee van 20 centimeter, de repa ratie duurt ongeveer 36 uur. De olie vlek van januari had een afmeting van 4.500 vierkante km. Doden bij hotelbrand te Wiesbaden WIESBADEN, 18-12. Bij een brand in een hotel in Wiesbaden zijn drie mensen omgekomen. Een oude vrouw, de vroegere eigenares van het pand, verbrandde in haar zol derkamertje. Twee gasten, een Fransman en iemand die men nog niet heeft kunnen identificeren, overleefden een sprong uit het raam niet. Een twaalftal andere gasten werd gewond, deels ernstig. De brand is vermoedelijk in de re ceptie ontstaan. Er was een dertig tal gasten in het hotel. Overleden 11a vechtpartij DORDRECHT, 18-12. De eigenaar van een cafétaria in Dordrecht, de 59-jarige heer H. Bons, is na een vechtpartij in een Rotterdams zie kenhuis overleden. Bij een van de gevechten, die de laatste weekein den in de binnenstad van Dordrecht hebben plaatsgevonden, kreeg hij van de 21-jarige pijpfitter J. A. van der W. een harde slag in de hals. De heer Bons, die een eind had willen maken aan een vechtpartij in zijn zaak, liep hierdoor hersenletsel op en moest in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam worden opgenomen. Woensdag is hij daar overleden. Aanhoudende vorst Verwachting tot zaterdagavond: Enkele wolkenvelden maar geen sneeuw van betekenis; zwakke tot matige oostelijke wind; in de nacht en ochtend matige tot plaatselijk strenge vorst, in de namiddag over wegend lichte vorst. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: 4 of meer gra den onder normaal. Max.-temperaturen: 6 tot 12 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 20 dec. Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 13.50, onder 5.44. 21 dec. Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op 14.16, onder 7.02. 22 dec. Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op 14.52, onder 8.14. Volle maan: 23 dec. te 18.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 dec. 0.22 v.m. 12.43 n.m. 21 dec. 1.19 v.m. 13.38 n.m. 22 dec. 2.10 v.m. 14.29 n.m. BROUWERSHAVEN 20 dec. 0.12 v.m. 12.38 n.m. 21 dec. 1.05 v.m. 13.28 n.m. 22 dec. 1.53 v.m. 14.13 n.m. Springtij: 26 dec. Advertentie uit onze ruime collectie Aabe - Didas en Dorminette dekens zowel in draion als wol. Speciale aanbieding 100 °/o zuiver scheerwollen AaBe dekens in éénpersoons slechts 43,50 in tweepersoons slechts 54,- Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 ADDIS ABEBA, 18-12. De Bia- fraanse onderhandelingsdelegatie heeft de voorbereidende vredesbe sprekingen, die in Addis Abeba zou den moeten beginnen voortijdig ver laten en is naar huis teruggekeerd zonder af te wachten of een onder handelingsdelegatie uit federaal Ni geria bereid was hun te ontmoeten. De leider van de Biafraanse dele gatie, Pius Okigbo, las op de lucht haven van de Ethiopische hoofdstad een verklaring voor, waarin stond, dat de Ethiopische regering had toe gegeven dat de besprekingen zouden worden gehouden onder auspiciën van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. De Biafranen waren echter naar Ethiopië gekomen na „de dui delijke verzekering" van keizer Haile Selassie dat hij op eigen initiatief handelde. De moeilijkheden ontstonden toen Nigeria wilde weten of de voorbe reidende besprekingen wel of niet onder auspiciën van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid gehouden zouden worden. De Biafraanse leider Ojoekwoe verklaarde dinsdag in een radiorede dat dit niet het geval zou zijn en dat het ook niet zou gebeu ren binnen het raam van de resolu tie van de organisatie, die als voor waarde voor vredesoverleg de er kenning door beide partijen eist van het bestaan van een onverdeeld Ni geria. Zoals bekend heeft Nigeria er altijd op gestaan dat eventuele vre desbesprekingen met Biafra gehou den zullen worden onder auspiciën van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid en op basis van genoemde resolutie van deze organisatie. Ojoe kwoe stuurde zijn delegatie naar Addis Abeba omdat het voorberei dende vredesoverleg onder auspiciën van keizer Haile Selassie niet aan deze voorwaarden gebonden zou zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1