Angst om luchtvervuiling Schouwen-Duiveland heeft nog 616 landbouwbedrijven NEDERLAND door industrie in het Sloegebied Stookolie duurder Verzorgde kerstviering afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond Beroep op de regering voor ontwikkeling initiatieven in zaak-Biafra Honderd miljoen voor de gemeenten Een erfelijk éénkiemig suikerbietenras Vergadering „C. et C" te Burgh KINDERPOSTZEGELS BL'RGIL 16-12. De Coöp. Land- bouwvereniging „C et C" vergader de in hotel Bakker te Burgh. Voor een aandachtig publiek en talrijk ge hoor zette de heer M. Murre uit Goes landbouw voorlichter, duidelijk uiteen op welke manier men nog boer kan blijven en dat zal hoofd zakelijk kunnen door de opbrengst te verhogen en door de kosten te verlagen. Nauurlijk hangen deze factoren af van een zekere aanpassing. De me chanisatie heeft zeer snel bezit ge nomen van de Nederlandse land bouw en op sommige bedrijven draaien al 2 of 3 trekkers met een landelijk gemiddelde van 1 op de 20 hectare. (Bij de discussie zei de voor lichter voor Schouwen-Duiveland, de heer Swart dat ons schiereiland wel bijzonder overgemechaniseerd is met o.a. 11U0 tractoren op 15000 ha.) De heer Murre zei verder dat de consument beslist niet betaalt voor een dergelijke overinvestering. Het boer blijven zal dus in grote mate afhangen van de kilo-op brengst en de prijzen; de doelmatig- heidsfactor van bouwplan en be- drijfsopzet en de produktie omvang van het bedrijf. Zoals ambtenaren en werknemers elk jaar in verdienste omhoog gaan, zo zijn vanaf 1954 ook in de land bouw de inkomsten gestegen; een z.g. voortschrijdend gemiddelde zo als het L.E.L dat in grafieken uit drukt. Doch de inkomsten zijn vanaf '54 slechts 3"'«i gestegen. De Zeeuwse opbrengsten zijn zeer goed, doch de kosten zijn teveel gestegen, niet in arbeidskrach'tkosten, doch in werk tuigen en in werk door derden. Van alle onkosten In het bedrijf wordt 60 ingenomen door de bewerkirigs kosten. Aan de opbrengst kan iede re boer zelf "eel doen en het een of ander bedrijf scheelt soms zeer veel, doch met goede rassen, juiste be mesting en aangepaste cultuurmaat regelen komt men al heel ver. Optimaal bouwplan Dan zal een optimaal bouwplan de mogelijkheid bieden om een man minder te hebben op een bedrijf van 35 ha (Mansholt-grootte). Op de kleinere bedrijven is de arbeidspro- duktiviteit vaak moeilijk. Schouwen-Duiveland telde in 1959 1100 bedrijven waarvan 30 klei ner was dan 20 hectare. Nu, 10 jaar later zijn er nog 646 bedrijven waar van 50 kleiner dan 20 hectare. En dan te bedenken dat het nog niet zo lang geleden is dat elke 8 a 10 ha een arbeider nodig had. Deze verhouding ligt nu al één op de 30 ha. Over de niet-aan-de-grond-gebon- den produktietakken (varkens- en kippenhouderij) liet de heer Murre een waarschuwend woord horen, want als iedereen daar aan begint zitten de boeren direct weer in moeilijkheden. Doch voor een aantal mensen met capaciteiten, kapitaal en belangtelling is een overweging Over het netto-overschot van een bedrijf van 35 ha had spreker voor- mogelijk. den. Zo zal de boer die alles met de de loonwerker doet ca f 240 ha over houden; de boeren die (ook elk 35 ha) samen werken f 320 overhouden en tot slot bij een volledige fusie Deze volledige fusie (integratie) zal ongeveer f 400 als netto overschot, niet zo maar een beetje moeten ge schieden, doch volledig. Een levens grote trekker op een bedrijf van 18 hectare is nergens voor nodig. Na tuurlijk werd er over dit onderwerp van gedachten gewisseld. In zijn openingswoord, waarin de Gouda ia kerstverlichting GOUDA, 17-12. Traditiege- trouw is voor het stadhuis in Gouda de verlichting ontsto ken in een grote kerstboom, die ieder jaar door de Noorse stad Kongsberg wordt ge schonkenOndanks de koude was de belangstelling voor de ze gebeurtenis uit binnen- en buitenland bijzonder groot. Alle vensters aan de Markt waren verlicht door de dui zenden kaarsen, terwijl de openbare verlichting was ge doofd. De verlichting van de boom werd ontstoken door de Noorse consul-generaal Helge Leikvang, waarna burgemees ter P. van Dijke het kerst evangelie voorlas. Door koren en aanwezigen werden kerst liederen gezongen. Vijftienjarig meisje viel uit een raam UTRECHT, 17-12. Een vijftienjarig Marokkaans meisje, Najia Chouki, is ernstig gewond na een val vanaf de tweede etage van haar ouderlijk huis aan de Oude Daalstraat in Utrecht. Een voorbijganger hoorde een gil en een plof en zag het meisje op het trottoir liggen. Op de tweede verdieping stond een raam open. De politie vermoedt, dat de Marok kaanse vanuit haar slaapkamer in de dakgoot is geklommen en toen is uitgegleden. Ze heeft bij haar val en kele bekkenfracturen en inwendige kneuzingen opgelopen en is naar een ziekenhuis gebracht. MILAAN. In Milaan werden de stoffelijke resten van dé slachtoffers van de bomaanslag bij de landbouw- bank ter aarde besteld. De foto werd gemaakt tijdens de rouwdienst in de Milanese Dom. KERKNIEUWS Ned. Herv, Kerk Berfoepen te Nijverdal: J. G. Hue- tink, Markelo; te Warnsveld (toez.): N. J. Flink. Burgh; te Amsterdam als pred. b.w. (Andreas Ziekenhuis): A. P. Mijnarends, Amsterdam-Bui-* tenveldert; te Bergen (N.H.) (toez.): J. Walstra, Jorwerd, Beers-Jelle en Weidum. Benoemd tot wetenschappelijk hoofdmedewerkster in de theol. fa culteit van de V.U.: mej. dr. J. C. Schreuder (pred. b.g.w. Bejaarden- werk), Amsterdam. Aangenomen naar Nigtevecht: dis. G. H. Lensink, kand. te Amsterdam; naar Souburg: J. H. Dorgelo, Kloos- terhaar. Bedankt voor Rotterdam-Zuid: A. Vink, Katwijk aan Zee. Ger. Kerken Beroepen te Spijk: kand. I. Pop ping, Gauw (Fr.), die dit beroep heeft aangenomen; te Gerkesklooster-Stro- bos: C. Moens, Friesepalen-Siegers- woude. Aangenomen naar Leiderdorp: G. van Loenen, Alkmaar; naar Rijs-, wijk (Z.H.): M. Grashoff, Sliedrecht. Bedankt voor Grijpskerk (Gron.): -C.„van Ommen, Werkendam. G'er. Gemeenten Beroepen te Tholen: C. Hegeman, Unionville, Canada (v.h. te Genemui- den). te 's-Gravenpolder: P. Blok, Dorksland. Bedankt voor Boskoop: W. Suyk, Lisse. Remonstrants Ger. Gemeente SOMMELSDIJK. Vrijdag 19 de cember, 19.30 uur, kerstzangdienst met de leden en vrienden van de buitengew. wijkgemeente i.w. en de R.K. Kerk, in het kerkgebouw van de wijkgemeente, Jul. van Stolberg-, laan, Middelharnis. Ned. Herv. Gemeente Oosterland In de maand november werd in de Ned. Herv. Kerk alhier gecolecteerd de som van f 1722,67. waarvan f 871,07 voor de kerkvoogdij, f 290,35 voor de diaconie, f 264,72 voor de Najaax-szendingscollecte, f 150,02 voor de centrale verwarming en f 146,51 voor noodlijdende kerken en perso nen. voorzitter de heer M. O. Hanse Sr. de heren R. de Groot, dir. C.A.V Swart, De Ronde (oud-voorlichter) en Oosthoek filmoperateur welkom heette, blikte deze even terug op het afgelopen jaar. Er kon rustig en goed gewerkt worden in dit droge jaar waarin zelfs de laatste biet geen moeilijkheden opleverde, hetgeen bijzonder aangenaam was in de uit gaven. Het gewone zaaiplan was niet zo rooskleurig, doch diegene die aardappels en uien had zit vorstelijk. De schaalvergroting der bedrijven zal voor de landbouwers van rond de 50 jaar moeilijkheden opleveren en daarom attendeerde de voorzitter ten zeerste op een goede opleiding voor de jeugd. De peiler fruitteelt, eens een lust voor het oog, is nu een last voor de ondernemer geworden. „Er is destijds geld verdiend op de goede en slechte gronden met de fruitteelt en ik hoop dat ook in de toekomst nog een boterham voor de bedrijven wegelegd zal zijn". Tot slot zei de heer Hanse: mogen we de georganiseerde landbouw in de toekomst zo opbouwen dat voor el ke boer een bestaan is verzekerd". Er zijn tot nu toe 800 duiven af geschoten en er zal mee door gegaan worden. De contributie zal voortaan door de Z.L.M. geind worden. De directeur der C.A.V. Schouwen Duiveland, de heer R. de Gj*oot hield een uiteenzetting over de aankoop vereniging in cijfers waarin tot uit- ting kwam dat het de vereniging goed gaat. (Deze cijfers zijn reeds eerder besproken in vroegere edities) Tot slot draaide de heer Oosthoek 2 prachtige kleurenfilms over het boerenleven in Canada. Advertentie +8C Kinderen musiceren op de leuke kinderpostzegels 1969. Voor een vro lijk kerstfeest, per wenskaart of briefpost, mogen kinderzegels niet ontbreken. Frankeer uw kerstpost voor binnen- en buitenland met Kinderzegels! Broeder experimenteerde met buskruit NIJMEGEN, 17-12. In een klooster aan de Graaf seweg in Nijmegen heeft een broeder, die probeerde buskruit te maken in de vorige nacht een forse ontploffing veroorzaakt. Het kloostergedeelte, waar hij expe rimenteerde brandde uit. De broeder werd gewond aan gezicht en han den. Men vreest dat hij een pink zal moeten missen. ROTTERDAM. Een man van on geveer 35 jaar heeft op de luchtha ven Rotterdam getracht een sport- vliegtuig te stelen. MAASSLUIS. In een perscommu niqué is bekend gemaakt, dat drie kerkelijke groeperingen in Maassluis (de Gereformeerde Kerk, de Neder landse Herv. Kerk en de Rooms Ka tholieke Kerk) samen met de ge meente Maassluis op basis van ge lijkwaardigheid een gebouwencom plex in Maassluis-West gaan bou- SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag .21 december luidt: le klasse: DFS I-Luctor I (14.30 u., C. de Nooijer); Robur I-Zeelandia I; Lewedorpse Boys I-Hulsterloo I; Philippine I-Hoofdplaat I. 2e klasse B: Volharding I-Luctor II 3e klasse C: Zierikzee III-Volhar ding II (14.30 u., K. Baumann); Cort- gene II-Zonnemaire II (14.30 u., L. J. C. Kesselaar); Kwadendamme II- SVOWK I (14.30 u., J. Tholenaar); Robur Ill-Volharding III. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 20 december luidt: le klasse: Arnemuiden II-Hein- kenszand I; Nieuwdorp I-Wolfaarts- dijk I. 2e klasse A: Kloetinge II-Kruinin- gen I. 3e klasse A: ZSC I-VCK II (14.30 u., J. L. de Koster); Arnemuiden III- WIK II (14.30 u.. W. A. Crucq); - Schqre I-Duiveland II (14.30 u., D. P. .:Arrebout); Wolf aartsdijk II-Nieuw- land II; Apollo II-GPC I. 4e klasse A: MEVO II-DFS IV (14.30 u., J. M. Geelhoed); WIK III- SKNWK II (14.30 u., J. C. de Bilde); Brouwershaven II-Wissenkerke II (14.30 u., R. v. d. Wateren); Bevelan ders II-Colijnsplaatse Boys II. Juniorencompetitie Groep A I: Zierikzee A I-Vogel- waarde A I (14.30 u., M. N. Krijger); Middelburg A I-Terneuzen A I; Zee land Sport A I-Terneuzense Boys A I. Groep A VII: Bruse Boys A I-Zie- rikzee A II (15 u., L. Juffermans); DFS A I-Renesse A I (15 u., Th. Sies) Groep B XI: SKNWK B I-Zierik- zee B I (14.30 u.); Duiveland B I- WIK B I (14.30 u., K. Baumann); Cortgene B I-MEVO B I (14.40 u., P. Harinck). Groep B XII: Brouwershaven B I- Renesse B I (13.25 u., J. van Dijke); Bruse Boys B I- Zierikzee B II (13.45 uur). MIDDELBURG, 17-12. Op het ogenblik worden ondrzoekingen ge daan om na te gaan of het mogelijk zal zijn de luchtvervuiling by het industrieterrein Vlissingen-oost zo veel mogelyk te beperken. Zoals gemeld heerst in Zeeland enige verontrusting naar aanleiding ROTTERDAM, 17-12. Als gevolg van wijzigingen in de stookoliemarkt zullen de prijzen van de zware stookoliën op woensdag 17 december 1969 worden verhoogd. Deze verhoging valt binnen het kader van de met het ministerie van economische zaken overeengekomen prijsstructuur voor vloeibare brand stoffen. De prijzen zullen daarvoor op een niveau worden gebracht dat ten f 2 per 1.000 liter kg boven het ni veau ligt van 14. maart 1969, zijnde de uitgangdatum van de prijzenbe- schikking goederen en diensten 1969 nummer 2. Ingeval zich sedert 14 maart 1969 prijsverlagingen hebben voorgedaan, dan zullen deze verlagingen onge daan worden gemaakt, met dien ver stande dat in zulke gevallen de to tale prijsverhoging niet meer dan f 4 per 1.000 liter/kg zal bedragen. ZIERIKZEE, 17-12. De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft weer op haar eigen wyze de kerstavond ge vierd. In het stemmig versierde Ned. Herv. Verenigingsgebouw werd de ruim honderd aanwezige dames een uitstekend verzorgd programma voorgeschoteld, uitsluitend gebracht door „eigen" krachten. De afdeling neemt de kerstviering nooit licht op. Lang van tevoren al wordt een kerstcommissie benoemd, die de voorbereiding en organisatie van de avond op zich neemt. De kerstavond is dan ook altijd een hoogtepunt in het verenigingsjaar en zo was het ook nu weer. Vanzelfsprekend bijna nam het ei gen koor van de afdeling een belang rijk deel van het programma voor zijn rekening. Het kwam met een achttal zorgvuldig gekozen kerstlie deren, die onder leiding van me vrouw M. N. Coumou-Groenendijk en met begeleiding van de pianiste mevrouw A. Coerdes-Meinsma, op van een rapport dat door deskundi gen werd samengesteld over de luchtverontreiniging rond de nieuw te stichten aluminiumfabriek Pe- chyne in Vlissingen-oost. Volgens dat rapport zouden verstrekkende maatregelen genomen moeten wor den om de luchtvervuiling zoveel mogelijk te beperken. Bij de jongste onderzoekingen is de waarschijnlijkheid naar voren gekomen, dat het mogelijk zal zijn om de zo gevreesde fluor, die bij de produktie van aluminium vrijkomt, uit de lucht te houden. Tijden de statenzitting van provin ciale staten van Zeeland waarin de ze materie werd behandeld, kwam vandaag levens aan het licht, dat bij de procesgang van de nieuwe alumi niumfabriek in Vlissingen een tot nog toe onbekende, maar voor de mensen zeer gevaarlijke stof vrij zou kunnen komen. De fluor is op zich zelf voor de mens niet zo gevaarlijk, maar de nieuwe stof zou, zoals in de statenvergadering werd gezegd „een vreselijke ziekte" bij de mensen kunnen veroorzaken. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft z onder hoofdelijke stemming aangenomen de begroting 1970 van het departement van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk. AMSTERDAM, 17-12. Kerkelykc leiders, vakbondsvoorzitters en hoog leraren onder wie nobclprijswinnaar prof. dr. J. Tinbergen, hebben met enige andere Nederlanders in een ópen brief een dringend beroep ge daan op de regering initiatieven te ontwikkelen rond het conflict in Ni geria en zo uitvoering te geven aan de belofte in de jongste troonrede dat ze „alles wil doen wat in haar vermogen ligt om het menselyk leed te verzachten en een vreedzame op lossing te bereiken". De ondertekenaars van de brief, ook gericht aan de Tweede Kamerle den, die volgende week de begroting van buitenlandse zaken bespreken, menen dat de Nederlandse regering „zeer duidelijk steun verleent aan het Nigeriaans-Brits-Russisch stand punt'. Dat blijkt volgens hen uit de woorden van minister Luns in de Verenigde Naties. Daarin stelde hij „de plaatselijke autoriteiten in het oosten van Nigeria" (Biafra) vex*ant- woordelijk voor het niet hervatten van de voedselvluchten van het Rode Kruis. EERSTE KAMER voortreffelijke wijze werden ge bracht. Het kerstrepertoire van het koor omvatte zowel de traditionele liederen zoals Nu syt wellecome en Stille Nacht als een Pools kerstlied en de spiritual Mary had a baby, yes Lord! Origineel was het Franse Nous étions trois bergerettes, lieflijk en lichtvoetig. Afwisselend aan de lie- dei"én wei*den gedichten voox*gedra- gen door mevrouw C. van Gastel van Schelven. De gedichten en de liedex*en vox*mden het pi*ogi*amma voor de pauze. Kerstspel Na de pauze, met o.a. bisschopwijn, wex*d het kerstspel „Alzo lief heeft God de wereld gehad' van Manuel Straub opgevoerd. Het spel behan delt het voorspel van de kerstnacht, toen er nergens plaats was voor Ma ria om te overnachten en het kind Jezus op de wereld te brengen. Ook in dit spel had mevrouw Van Gastel van Schelven de hoofdi*ol. De dames hadden een korte tijd van voorbe reiding voor de opvoex*ing gehad en het is zeker mede de verdienste van de x-egisseur, de heer L. van Ves- sem, dat het zo goed op de planken werd gezet. De sopraan mevrouw M. N. Cou- mou-Gi'oenendijk was de soliste in 't lied „Die Könige" van Peter Corne lius, waarna door ieder het „Ere zij God" weid gezongen. De presidente, mevi*ouw J. G. Krips-Doeleman had in het ope- ningswoox-d de aanwezige nieuwe le den vooi*gesteld en deelde mee dat de zieke leden een passende attentie hadden ontvangen. Aan het eind van de avond had ze velen te bedanken: kei'stcommissie, koor, de tonelisten. Mevrouw Coumou-Groenendijk en de heer Van Vessem kregen een per soonlijke attentie voor hun bijdra gen. Een kopje koffie en wat napra ten was het slot, van een goede en in alle opzichten welveiv.orgde kerst viering.' DEN HAAG, 17-12. Dc minister van financiën, mr. H. J. Wittevccn, heeft in de Eerste Kamer meege deeld dat voor het einde van het jaar een bedrag van 100 miljoen*" gulden uit de voorinchryfrekening ter beschikking van de gemeenten zal worden gestéld. Dit is mogelijk omdat het liquidi teitstekort van het rijk kleiner is dan in de miljoenennota wex*d ge raamd, aldus de minister, die spi*ak bij de financiële beschouwingen. Deze 100 miljoen gulden, die vol- gens de centx*ale financiering over de gemeenten zullen worden ver- Naar nationale landbouwcoöperatieve raad DEN HAAG, 17-12. In de algeme- ne vei'gadex'ing van de Nationale Coöperatieve Raad is in px*incipe het besluit genomen, genoemde organi- satie te herstrukturex*en tot een Na tionale Landbouwkoöpex-atieve Raad waarvan leden zijn een gx-oot aantal centi-ale organisaties van land- en tuinbouwcoöperaties en de drie cen- tx-ale landbouwox-ganisaties. In 1970 zal dit besluit nader wox*den gekon- ki-etiseei*d in een voorstel tot wijzi ging van de statuten van de Natio nale Coöpex*atieve Raad. deeld, zullen moeten woi*den ge- bi*uikt voor lopende investeringen en voor consolidatie van de vlottende schuld. De minister deelde vooi'ts mee dat dit jaar in totaal 2309 miljoen gul den beschikbaar zal komen uit de centi-ale fnaxxciex*ing, weliswaar 118 miljoen minder dan in 1968, maar in vex*gelijking met de achtex*stand van bijna 500 miljoen gulden twee en een halve maand geleden, een aanzienlijke vooruitgang. Enquêteformulier van 1,3 kilo DEN HAAG, 17-12. Het Twee- de Kamerlid Laban (P.v.d.A.) wil van staatssecretaris Gros heide (onderwijs en weten schappen) vernemen welke dringende redenen hem nopen de directies van de mavo- scholen te verplichten tot het indienen van een tot in de kleinste - naar de mening van de heer Laban soms ridicule - details gespecificeerde opgave van hun inventarissen. Daar toe met een enquêteformulier met 68 inlegvellen in viervoud samen 1,3 kilogram wegend, worden ingevuld. LAND- EN TUINBOUW RILLAND-BATH, 17-12. Deze maand is het eerste erfelyk eenkie- mige suikerbietenras van Nederland se herkomst op dc Nederlandse ras- scnlyst geplaatst. Dat betekent dat het niet alleen, door opneming in het rassenregister, als nieuw ras er kend is, maar ook dat de landbouw kundige waarde voldoende wordt ge acht om verhandeling van het zaad in ons land toe te staan. Het nieuwe ras, Solorave genoemd, is een ci"eatie van het koninklijk kweekbedrijf D. J. van der Have N.V. te Kapelle-Biezelinge, dat er op zijn veredelingsbedrijf in Rilland- Bath vijftien jaar moeilijk kweek- werk voor heeft moeten veiTichten. Daarna is het bij het instituut voor rassencndei*zoek in Wageningen en het Instituut voor Rationele Suiker- produktie in Bergen op Zoom nog vier jaar lang op zijn kwaliteiten be proefd. Tot nu toe had nog slechts één ander erfelijk eenkiemig suiker- bieteni*as deze beproeveingen kun nen doorstaan. Met dit ras, uit Zwe den afkomstig, wordt nu tien pro cent van het Nederlandse suikei*bie- tenax*eaal beteeld. Eenkiemigheid van suikerbieten- zaad betekent voor de boer een be langrijke ax"beidsbespai*ing. Normaal is de suikerbiet meerkiemig, dat wil zeggen dat er meer zaadjes bij elkaar liggen in een zogenaamde kluwen. Zaait men die kluwens uit en laat men vei'der alles op zijn beloop, dbn komen de uit een kluwen opschie tende jonge plantjes zo dicht bij el kaar te staan en belemmex*en elkaar dusdanig in hun gx*oei, dat ze eigen lijk geen van allen tot volle wasdom kunnen komen. Jarenlang hebben de boer en zijn helpers daar een .stolcje voor gestoken door met de hand het teveel aan jonge plantjes te verwij- dei*en, zodat er alleenstaande planten overbleven met voldoende levens ruimte om flinke bieten te ontwikke len. Dcscartes-medaille voor Fransman DEN HAAG, 16-12. Aan boord van het in de Seine liggende schip van de Touring Club de Fx*ance, is in aanwezigheid van Hr. Ms. ambassa deur bai'on Bentinck. en van vele andere genodigden, de Descartes- medaille in zilver uitgereikt aan pi-of. Maurice Braui'e, hoogleraar aan de faculteit der lettei*en en gees teswetenschappen te Bordeaux, uit waai"dex*ing voor zijn vele studies over de geschiedenis van Nedei'land. St. Joriskerk Amersfoort gerestaureerd AMERSFOORT. 17-12. Na een elf jaar gcduui'd hebbende x*estauralie is in Amersfoort de Sint Joriskerk weer overgedragen aan de centrale kerkeraad van de Hervormde Kerk. Dc restauratie, die gebeui-de onder leiding van de Amsterdamse ai-chi- tect ir. W. Snieder, heeft ruim vier miljoen gulden gekost en is uitein delijk mogelijk geworden door een gift van bijna een half miljoen gul den van de familie B. M. Pon-Par- levliet uit Amex*sfoort. Uit dank baarheid zijn de gemeentewapens hunner geboorteplaatsen in de ge- wolven aangebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4